Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

34 minutes ago, goldberg said:

 

Hajde jos jednom:

 

 

Pitanje je: ako je za smrtnost od korona virusa najbitnija gojaznost, da li u Spaniji, Italiji, UK, Francuskoj, Belgiji i Holandiji ima mnogo vise gojaznih ljudi nego u USA?

Kina u zadnjih nedelju dana izolovala dva grada, od ukupno oko 5 mil stanovnika ali ima samo 7 slucajeva.

U Rusiji oboleli verovatno ne umiru od corone nego od starosti i drugih oboljenja, posto ovako nisku smrtnost ni Nemci nisu uspeli. A i expresno se brzo oboleli u Rusiji oporavljaju, oni sto su se razboleli pre 3 nedelje skoro svi se vec oporavili, a kod nas u PA treba po 5 nedelja....

 

Ocigledno je da su podaci falsirani na neki nacin.

 

Francuzi se opet zabrojali :classic_blink: njihove cifra nista ne znace posto se stalno menjaju unazad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pročitao sam negde da Rusi ne broje smrt od Covid-19 isto kao i druge zemlje, otuda i manja stopa smrtnosti - koja nije realna. 

 

Što se tiče debljine u Americi itd, o tome je pričao epidemiolog Osterholm. Bio je zabrinut, jer mnogo debelih ima i druga oboljenja zbog te debljine i ishrane. Tako da ne čudi veća stopa smrtnosti u Americi.

 

Na kraju krajeva, stopa smrtnosti zavisi i od testiranja. Kažu da je realni procenat 0.7-1.5%, pošto mnogi koji nemaju simptome se ne testiraju. Naravno, ta stopa naglo raste ako se bolnice popune i nema ko da neguje.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Tako da ne čudi veća stopa smrtnosti u Americi.

 

Samo da se  nadovezem na neke ranije postove.

Suvise je nepoznanica. Prvo, uglavnom znamo koje su pridruzene bolesti imali umrli, ali nije jasno koliku tezinu (no pun intended) pripisati svakoj od njih. Mozda je gojazan A presao u tu kategoriju skoro, ali je imao neotkriven visok pritisak pa je zapravo to bilo kobno a mi ne znamo. Mozda je gojazan B dugo gojazan pa je to zaista glavni faktor. Mozda je gojazan C siromašan pa se loše hrani, i zapravo je deficijentnost nekog vitamina učinila da tok bolesti ima takav ishod. Mozda su visok pritisak ili deficijencija bili faktori i kod nekog ko ima dobar BMI. Isto kad kažu da neko nije imao druge bolesti, to može da znači da nisu otkrivene. 

Drugo, i već rečeno, ne baratamo svim podacima, a jos je znamo dovoljno sve mehanizma delovanja virusa (mada saznajemo sve više). Ako toliko ne znamo, kako da interpretiramo podatke? A još treba dodati to šta države prijavljuju.

Dakle jedino je jasno ono oko čega se svi i slažemo, a to je da je kod gojaznih povećan rizik, i posebno je u uvećan time što je gojaznost, kako je rečeno pre par postova, cesto posledica siromastva, te povlaci losu zdravstvenu negu. 

Edited by handys
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Rusi su se oglasili povodom optužbi da lažiraju podatke. Naime oni tvrde da se na svakom umrlom vrši autopsija i da se na osnovu nje određuje uzrok smrti. U ovo sumnjaju mnogi jer tako nešto nije baš lako za izvesti. Isto tako se sumnja da je lažiran i broj obolelih i onda kada je sve ekslodiralo onda su počeli da objavljuju prave podatke.

 

WHO je preporučio da se u umrle od korone ubrajaju svi oni koji su umrli od iste ali i oni na koje se sumnja da su umrli od iste ili gde se sumnja da je korona doprinela da dođe do smrtnog ishoda.". Na osnovu gore rečenog jasno je da se Rusi toga ne pridržavaju i zato je kod njih ovako mali procenat umrlih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

 Ovaj deo bih izdvojio, mislim da se ne priča dovoljno o tome. Ovo nisu boginje da stekne mi doživotni imunitet. Imunitet na grip, koji je sličan koroni, traje za većinu tipova desetak meseci, taman do sledeće sezone. Ne znam zašto se očekuje da ovde bude drugačije. To bi značilo da bismo verovatno morali da se vakcinisemo sezonski.

 

Pa da, nije Gejc budala da napravi virus pa onda vakcinu koju proda samo jednom. Nego svake godine.

 

Think About It Reaction GIF by Identity - Find & Share on GIPHY

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Btw, samo da prijavim, pre dva dana sam se testirao jer mi nešto bilo loše, pa da ne rizikujem da zarazim sve oko sebe. Testiranje kod kućnog lekara, nije toliko neprijatno koliko sam očekivao, iako su mi suze išle na oči 😁, ali na kraju negativan test (PCR iz brisa ždrela).

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

Btw, samo da prijavim, pre dva dana sam se testirao jer mi nešto bilo loše, pa da ne rizikujem da zarazim sve oko sebe. Testiranje kod kućnog lekara, nije toliko neprijatno koliko sam očekivao, iako su mi suze išle na oči 😁, ali na kraju negativan test (PCR iz brisa ždrela).

Koliko je pouzdan test na koronu? Jel postoji negde takav podatak? Da li je blizu 100%, ili je nize?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Xpert said:

Koliko je pouzdan test na koronu? Jel postoji negde takav podatak? Da li je blizu 100%, ili je nize?


Ne bih znao da ti kažem brojku. Ono što znam je da nema lažno pozitivnih rezultata, a u prvoj nedelji infekcije, kada se virus nalazi u grlo, praktično ni lažno negativnih. Problem je nakon toga, tada postaje nepouzdan iz grla jer nema više virusa. Tako nekako je Drosten, inače tvorac ovog testa izjavio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Kina u zadnjih nedelju dana izolovala dva grada, od ukupno oko 5 mil stanovnika ali ima samo 7 slucajeva.

U Rusiji oboleli verovatno ne umiru od corone nego od starosti i drugih oboljenja, posto ovako nisku smrtnost ni Nemci nisu uspeli. A i expresno se brzo oboleli u Rusiji oporavljaju, oni sto su se razboleli pre 3 nedelje skoro svi se vec oporavili, a kod nas u PA treba po 5 nedelja....

 

Ocigledno je da su podaci falsirani na neki nacin.

 

Francuzi se opet zabrojali :classic_blink: njihove cifra nista ne znace posto se stalno menjaju unazad.

 

Pa ukopcali su da su neke koji su umrli u domovima ubrojali dvaput - desava se :smiley2:

 

Jel ima nekih informacija iz prve ruke - citala sam negde da je sam test tj uzimanje uzorka izuzetno neprijatno i bolno, jel to tacno?

Mozda @marejosipmoze da kaze nesto na temu, Ili @vanjabarsa ? izvinjavam se tek sad sam videla post od Eddard -a

@Eddard koliko sam shvatila moze da se uzme iz zdrela i iz nosa? od cega zavisi koji ce biti uzet? Mozda je ovaj iz nosa gori tj bolniji?

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoran59 said:

 

Izgleda mi da su ove rasprave bezvezne.

Posto se virus brzo siri a mnogi prodju bez simptoma, treba da prvo razlikujemo inficirane od obolelih.  Nije svako oboleo, nisu ni svi testirani, pa broj inficiranih nikada necemo znati.

 

Vise me zanima opsta smrtnost. Ili, sta kazu u medijima, "excess deaths". Ako u aprilu 10 godina unazad umire 1000 ljudi (negde, odokativno), a ove godine 5000 dok je jedina stvar koja se promenila ova pandemija... - heb'o gojaznost. Ima vise smrti od necega, a manje u saobracaju. Pa pripisi cemu hoces, ali se okvirno moze reci da je zbog promenjene situacije.

 

Morbidnost od razlicitih uzroka se razlikuje izmedju drzava, pogotovu u razlicitim delovima sveta, ali se razlikuju i kulture.

Ako je nekome propao posao koji zavisi od gomile musterija u guzvi i svi planovi pa se ubije, je li to samoubistvo (obicno, metkom) ili je uzrokovano virusom?

 

Najgora stvar i najveca greska u statisici je kad se selektivno izabere minimum parametara.

Tokom moje mladosti, pojavila se kontracepcija, tzv. anti-bebi pilule. Nakon godinu-dve dana, pojavila se i sumnja da ubijaju ili izazivaju rak jer su korisnice imale povecanu smrtnost.

Eh, naknadna pamet: prve korisnice su bile prostitutke i zene sklone promiskuitetu, a to je ukljucivalo i druge oblike rizika: pusenje, alkohol, nasilje, polne bolesti itd. Tek kad je upotreba oralne kontracepcija postala mainstream pa su je koristile i verne domacice, videlo se da su pilule bezbedne.

 

Ovaj virus je toliko nov da niko nista ne zna, tj. sve se svodi na nagadjanja.

Dok se ne uvede masovno (kompletno stanovnistvo!) testiranje na anti-tela, necemo znati ni broj ili % izlozenih virusu.

Pa tako ni stvarnu smrtnost ili dodatne rizicne faktore.

 

Ja se cuvam koliko umem i mogu, a vi svi prema svojoj glavi...

 

Sve pet - samo se setih kada su objavili podatak u momentu kada je kina vec takoreci zavrsila sa koronom a kod ostalih jos skoro da nije pocelo - kinezi su vec bili izracunali stopu smrtnosti za  period korone uzimajuci sve faktore u obzir i ispostavilo se da imaju mnogo manju smrtnost nego svih ranijih godina - vrlo brzo su nasli u cemu je stos : nisu imali ove zime sve one smrtne slucajeve zbog saobracajnih nesreca jer se u tom periodu nisu vozila kola regionu Wuhana a inace imaju silnu smrtnost na putevima, tako da nece to biti lako, ali ima ljudi kojima je to posao, ne sumnjam da ce se snaci. Bice interesantno citati rezultate kada budu obavljeni i objavljeni

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ciao said:

 

@Eddard koliko sam shvatila moze da se uzme iz zdrela i iz nosa? od cega zavisi koji ce biti uzet? Mozda je ovaj iz nosa gori tj bolniji?


Test se uzima uvek iz ždrela, samo se do tog dela ždrela dolazi kroz nos 😄. U principu meni je išla istim štapićem kroz obe nozdrve do zadnjeg zida ždrela (nasopharynx), a onda i kroz usta do zadnjeg zida tog dela ždrela (oropharynx). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Zamenica direktora Insituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević negirala je danas navode iz Gradskog zavoda za javno zdravlje o mogućnosti naknadnog testiranja i prekida kućne izolacije za državljane Srbije koji dolaze iz inostranstva.

Ponovila je da srpski državljani u zemlju mogu da uđu samo sa negativnim PCR testom, ne starijim od 72 sata, a u suprotnom - moraju 14 dana da budu u kućnoj izolaciji, uprkos informaciji iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

To je jedina, validna odluka Kriznog štaba, rekla je dr Kisić Tepavčević za Tanjug."

 

https://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2020&mm=05&dd=13&nav_id=1683585

 

Ja nigde ne vidim timeline, neko je ovde spominjao 31.maj. Darija ne spominje

 

Citam komentare na vest i neki pise:

 

"Jučer sam stigao iz Rep. Srpske, uredno urađen nalaz, star 24h, državljanin sam Srbije, i uredno poslat u samoizolaciju. Nisu htjeli ni da čuju za test. Kažu oni nisu obavješteni još ni o čemu. Cirkus. Institut i zavodi jedno, krizni štab drugo, i tako u krug..
comment-android.gif (true, 13. maj 2020 21:18) "

# Link komentara

😞

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Eddard said:


Test se uzima uvek iz ždrela, samo se do tog dela ždrela dolazi kroz nos 😄. U principu meni je išla istim štapićem kroz obe nozdrve do zadnjeg zida ždrela (nasopharynx), a onda i kroz usta do zadnjeg zida tog dela ždrela (oropharynx). 

Ako dobro razumem - isti stapic ide tri puta ?  tri putanje do istog cilja ?

Link to comment
Share on other sites

Quote

"Državljani Srbije mogu da udju u zemlju i kreću se bez ograničenja uz negativan PCR test na korona virus, ne stariji od 72 sata. Ukoliko državljanin Srbije bez uradjenog testa udje u zemlju, u obavezi je da 14 dana provede u samoizolaciji", navodi se u saopštenju Vlade.

 

Dodaje se da u periodu samoizolacije gradjani imaju mogućnost da testiranje obave u nekoj od referentnih laboratorija u zemlji i ukoliko je test negativan, prekinu samoizolaciju.

 

Quote

Članovi vlade usvojili su izmenu odluke o ograničenju visine cena i marži osnovnih životnih namirnica i zaštitne opreme, kojom se rok važenja te odluke produžava za još 30 dana.

 

"Kako bi se sprečile zloupotrebe i neopravdano podizanje cena, vlada je definisala spisak proizvoda čije se cene ne smeju povećavati. Imajući u vidu činjenicu da je preporuka lekara da se i dalje nosi lična zaštitna oprema, vlada je ovom odlukom obezbedila da se cena ove opreme ne povećava", navodi se u saopštenju.

Vlada usvojila odluku o protokolu ulaska državljana Srbije u zemlju

Edited by zoe Bg
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

79/6194/2

 

7/1603/0

na respiratoru 7

 

...

 

kod mene

0/149/0

vec sesti dan bez novozarazenih

 

...

 

btw. ako ovaj virus ima jos ikakve potencijale u ovoj proljetnoj sezoni, obzirom na upravo drasticno nepostivanje propisanih mjera u Osijeku od strane gradjanstva, ocekujem nagli skok u broju zarazenih za nekih tjedan dana.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Vjekoslav said:

 

7/1603/0

na respiratoru 7

 

...

 

kod mene

0/149/0

vec sesti dan bez novozarazenih

 

...

 

btw. ako ovaj virus ima jos ikakve potencijale u ovoj proljetnoj sezoni, obzirom na upravo drasticno nepostivanje propisanih mjera u Osijeku od strane gradjanstva, ocekujem nagli skok u broju zarazenih za nekih tjedan dana.

 

 


Drago mi je zbog Kroacije, ali meni se sve vise cini da mi po raznim zemljama uopste nemamo posla s istim virusom. Kod mene u swe ne posustaje. Izjave ovih sto drze konferencije za stampu svakog dana sve sumornije. Nije nikakva panika, daleko od toga, ali je jasno da nisu racunali na ovakav razvoj situacije.

Jucer je vazenje preporuke o izbegavanju svih putovanja koja nisu neophodna, produzeno do 15.jula. Izuzetak su samo putovanja do dva sata voznje automobilom, ali i to uz kranje mere opreza, znaci samo clanovi istog domacinstva i bez druzenja s onima izvan tog kruga. Ljetovanje se ove godine ne preporucuje, cak ni unutar zemlje, a kamo li u inostranstvo. Ljudi se pozivaju da osmisle nekakav odmor u mestu stanovanja, tek koliko da sasvim ne flipnemo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:


Drago mi je zbog Kroacije, ali meni se sve vise cini da mi po raznim zemljama uopste nemamo posla s istim virusom.

 

potvrdjeno je da imamo posla s razlicitim sojevima istog virusa, posebno tu kod nas u Evropi. jos prije mjesec dana u klinici Fran Mihaljevic izolirali su "hrvatski soj", i onda njegov genom uspjesno sekvencionirali u institutu Rudjer Boskovic.

  1. http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/GOLEMI-USPJEH-Klinika-Dr.-Fran-Mihaljevic-u-laboratoriju-uzgojila-virus-koji-uzrokuje-COVID-19-to-je-prvi-korak-za-razvoj-cjepiva
  2. https://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatski-znanstvenici-u-korak-sa-svjetskima-sekvencionirali-genom-novog-koronavirusa-1399061
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, vilhelmina said:


Drago mi je zbog Kroacije, ali meni se sve vise cini da mi po raznim zemljama uopste nemamo posla s istim virusom. Kod mene u swe ne posustaje. Izjave ovih sto drze konferencije za stampu svakog dana sve sumornije. Nije nikakva panika, daleko od toga, ali je jasno da nisu racunali na ovakav razvoj situacije.

Jucer je vazenje preporuke o izbegavanju svih putovanja koja nisu neophodna, produzeno do 15.jula. Izuzetak su samo putovanja do dva sata voznje automobilom, ali i to uz kranje mere opreza, znaci samo clanovi istog domacinstva i bez druzenja s onima izvan tog kruga. Ljetovanje se ove godine ne preporucuje, cak ni unutar zemlje, a kamo li u inostranstvo. Ljudi se pozivaju da osmisle nekakav odmor u mestu stanovanja, tek koliko da sasvim ne flipnemo.

 

Eto da je u necemu Svedska gora od Balkana. U stvari cijela EU je gora od Balkana po ovom pitanju. :smiley33: 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Ozu said:

Hmm.. Pitam se sto li to u Swe ne posustaje. Na vrh mi jezika.. 

 

Kao da naslucujem dozu nasladivanja u ovoj recenici. Nadam se da mi se samo ucinilo.

To sto Svedska nije uvodila restriktivne mere ogleda se u sramotno velikom broju preminulih, posebno za zemlju ciji zdravstveni sistem mnogi percipiraju kao skoro pa savrsen. Ta cena je placena i tek ce se placati, ali ovde je rec o tome da izgleda da u nekim zemljama, ukljucujuci i Srbiju, snaga ovog virusa slabi. Govori se o tome da izaziva sve blaze oblike bolesti, i da time gubi i potencijal da se dalje siri. Neka me forumski lekari isprave ako gresim, ali do toga bi trebalo da dolazi prolaskom virusa kroz veci deo populacije. Kako onda moze da oslabi tamo gde je manje zarazenih, a sacuva svoj smrtonosni potencijal tamo gde ih je vise? 
Ovde nije bilo zabrana, ali nije bas ni da smo se setali i isli u restorane. Posebno se nismo gurali po prodavnicama u par sati dnevno, jer su otvorene sve vreme i nikakvih guzvi nema. Iako bih volela da sam i ovde videla nesto restriktivnije mere od ovih mlakih preporuka, ipak mi je tesko da poverujem da je onaj vucicev cirkus sa policijskim casom mogao da oslabi virus toliko da postane bezopasan, skoro kao obican grip. Jos jednom, ne govorim o broju mrtvih, on je ovde u Svedskoj direktna posledica lose procene.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...