Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Popusili smo ga za kafu i cigarete kao sto klinci danas puse za neke stvari na instagramu, a mi im se smejemo.

 

Gledas neke filmove i kako je kul i kako treba tako i onda i ti ides to da konzumiras.

 

Ipak, za kafu nikad nisam popusio pricu. Novak mi se svideo kad su ga pitali sto ne pije kafu, a on samo jednostavno odgovorio sa: ,,Pa, ne treba mi". 

 

I ja se isto osecam.

 

I to je jedina istina.

 

Kako dodje do tog prelaza, imas npr. 16 godina i godinama se budis normalno i odes u skolu i sad odjednom si kao lik koji ne moze dan bez kafe da pocne i nije funkcionalan ako ne popije?

 

Videli na filmu ili starije, a nidje veze i potrebe.

Link to comment
Share on other sites

imam utisak da ovde svi zive i hrane se kao kakvi wellness instruktori.

 

kapiram da je 5x kafa stetno ali da li neko moze da mi kaze sta jedna dnevno cini naopako organizmu, mrzi me da guglam?

 

kao i za sve u zivotu, umerenost je kljucna, onda neke pomenute stvari mogu zapravo biti i korisne

 

sto neko rece /parafraziram/, otrov je samo pitanje kolicine a ne sastojka.

Edited by uini
  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

imam utisak da ovde svi zive i hrane se kao kakvi wellness instruktori.

 

kapiram da je 5x kafi stetno ali da li neko moze da mi kaze sta jedna dnevno cini naopako organizmu, mrzi me da guglam?

 

kao i za sve u zivotu, umerenost je kljucna, onda neke pomenute stvari mogu zapravo biti i korisne

 

sto neko rece /parafraziram/, otrov je samo pitanje kolicine a ne sastojka.

 

 Prvi pasus, isti utisak haha. 

 

 Ja sam provalio da meni moze da steti i kad 2 kafe (turske,slatke) popijem jer eto tad mi se ide u WC, ne prija stomaku itd, ali jedna apsolutno nikada. Tad sam shvatio da mi je ta jedna dnevno odlicna/potrebna/dovoljna i nikad mi ni u cemu nije nastetila, niti posebno doprinela, prosto uzitak uz tu prvu/prve 2 cigare u danu i ulazak u dan / smenu. 

 

 Ostali pasusi, opet tacno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prema nekim tekstovima sto sam citao do 400 mg kofeina dnevno za odraslu osobu nije stetno.

1 shot espresa ima oko 60 mg, kao i jedna kasicica Nes kafe. Dakle prema toj racunici, ako ne pijemo kokakole, redbulove i ostala sranja, cak i 6 solja kafe nije stetno.

(naravno to je samo kafein, za ostale sastojke ne znam)

Edited by Marvin
Link to comment
Share on other sites

Pa i voce nije zdravo da se jede ako ga jedes svaki dan, i guess. Bilo koje voce. I to cak i u dobrim kolicinama.
To mislim cak i za vocke kao sto su kupina, jabuka, pa stavi tu i avokado. Koje su kao super vocke.

Inace da se nadovezem i na tu temu.

Voće i nuts (koštuničave stvari), zajedno sa kikiriki puterom su mi jedini issue koji trenutno imam sa ishranom.
Glede same linije i izgleda. Treniram baš jako, i boks i teretana, povremeno i neki crossfit/funkcionalni HIIT treninzi, jedem dobro, ali baš unosim dosta voća i koštuničavih stvari. 
To nije problem, boli me uvo da izgledam kao nekakav Cristiano Ronaldo i sl, mada u suštini me samo regulacija tih stvari odvaja od toga da imam high level athlete body.

Ali ne pada mi na pamet, pogotovo leti da se odricem tih stvari. Voće je my cup of tea, previše ga volim, ta svežina voća me jednostavno usrećuje.
Kao sto mi ne pada na pamet da ne pojedem povremene neke stvari koje mnogo volim (citaj burek), ili neke nove ukuse i nove hrane.
Bitno mi je samo da ne jedem gluposti iz obesti. Da ne rokam cips, i slatkise koje sam jeo do sad 500 puta u zivotu. Kupim ih tek tako, i jedem ih uz film/seriju.

5 minutes ago, uini said:

 

upravo tako. najpre prouciti u cemu sve ima secera /cca u svemu/, pa onda dalje promisljati.

Da li se shame-uju ljudi koji to rade? Posto ja citam pozadine artikala u marketu, ta sam osoba.
Doduse vremenom se to stekne taj osecaj i iskustvo da znas unapred kakva je nutritivna vrednost necega pre nego procitas.

Link to comment
Share on other sites

Nope.

Sinoc se sreo bas sa ortakom iz srednje da mi da pozivnice za vencanje.
Morao da smrsa za svadbu, pa se bacio na keto dijetu, sad je po sopstvenom priznanju clan te sekte. 
Ja u fazonu "ok, if you like it".

Svako ima svoje prioritete u zivotu, i sva tela se drugacija u odredjenoj meri. Svako radi ono sto zeli. Svako ima svoju matematiku u glavi, i koja je energija dovoljna za odredjene stvari i kakve su posledice svih nasih navika.

A ishrana je imho tema o kojoj cemo znati dovoljno mnogo za nekih 50ak godina. Dovoljno mnogo da bi pricali o pravilima. Za sad mozemo da pricamo o nekakvim principima, i malo je stvari za koje 100 posto moze da se tvrdi nesto.

Ja samo imam problem sa obesity (ne)kulturom. Mislim da je to problem na koji mora da se gleda mnogo rigidnije, i da se o tome prica kao o nekoj vrsti odgovornosti a ne apsolutnog licnog izbora.
O tome smo vec pricali, ali in some way nemam razumevanja za fenomen ekstremno gojaznih osoba. 

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, BattleBender said:

 

Da li se shame-uju ljudi koji to rade? Posto ja citam pozadine artikala u marketu, ta sam osoba.
Doduse vremenom se to stekne taj osecaj i iskustvo da znas unapred kakva je nutritivna vrednost necega pre nego procitas.

 

pitas pogresnu osobu, ja nemam nikakav problem da me neko podozrivo gleda zbog svojih navika, niti gradim sliku o nekome na osnovu toga sta unosi u sebe ili jok. za mene je to privatna stvar kao i religija ili seksualno opredeljenje: postaje vazno samo ako zivimo u zajednici u istoj gajbi.

 

pricao sam na striktno faktografskom nivou /primer secera u proizvodima/: moj recimo drugar koji dugo zivi u inostranstvu i zivi neki kombo zdravog zivota i vikend-veselja, je u jednom trenutku resio da ima nultu toleranciju na unos secera /sto je kul po meni, iako ja i pusim i pijem alkohol i jedem previse mesa/. bio je zapanjen sta sve ima secera i to ne onog dobrog.

 

a onda lamentiramo o jednoj kafi /sa ili bez secera/, thats all im sayin.

Edited by uini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, delgado said:

 

 Prvi pasus, isti utisak haha. 

 

 Ja sam provalio da meni moze da steti i kad 2 kafe (turske,slatke) popijem jer eto tad mi se ide u WC, 

 

nevezano za zdravstvujte temu, jel samo ja pijem kafu ujutru da bih proper kenjao, bez zadrske i bojazni da cu otici na posao ili elsewhere da se bavim fizioloskim potrebama?? meni je kafa otprilike uzitak na nivou da bih jednako popio caj ili kakao ili strejt mleko ujutru ali nesica najbolje radi kenjara posao.

 

mislim, svi kakimo, pretpostavljam 😱

 

 

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemam problem sa kenjanjem, ali 2+ kafe mogu da mi naprave proliv ili odredjene mucnine u stomaku eto, a sa jednom je sve regulare. Ne uvek, naravno da nekad popijem dve, ali generalno ne bih trebao to da radim consistently jer me je jebe onda zeludac. Mislim, my case.

 

EDIT : Ne zdravstvujem temu, mislio sam na moj subjektivni slucaj. 

Edited by delgado
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, delgado said:

Ja sam te @BattleBender skroz podrzao u onoj prici za cigare, tu si stvarno istakao par jako dobrih poenti, ali ovo za 1 kafu dnevno i taj neki mind-control i tvoju heroinsku zavisnost 1 kafom dnevno i borbe da se te posasti oslobodis, uz svo duzno postovanje koje imam prema tebi, je preterivanje.

Pa mozda sam preterao who knows. Verovatno je bio recency bias. 
to pominjanje heroina je bila hiperbola for the sake of the argument.
ali jeste bilo mnogo zajebano juce, fizicki sam se lose osecao.
then again, that's just me. mozda bi nekom lakse palo, a u isto vreme cigarete teze (meni one nisu bile problem)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

imam utisak da ovde svi zive i hrane se kao kakvi wellness instruktori.

 

kapiram da je 5x kafa stetno ali da li neko moze da mi kaze sta jedna dnevno cini naopako organizmu, mrzi me da guglam?

 

 

Ma naravno, laprdanje klasično. Ne mora da bude zdravo, dovoljno je samo da nije štetno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uvrnuto said:


Bolje nemoj. Kad ti iskoči istraživanje sa univerziteta u Masačusetsu, pa se demantuju svake dve nedelje. 😄

 

Citam tako pre nekog vremena o zdravim namirnicama sa kojima mozemo da preteramo, izmedju ostalog i lubenica. Pa kaze lubenica osim probavnog dejstva sto ce malo da te tera u wc vise nema negativni svojstva sve sto ima i sto od nje dobijas je pozitivno i sjajno bajno i taj secer i ta voda i sve to.  

Pre par dana naidjem na tekst kako je lubenica nezdrava jer secer taj nije dobar i neke supstance ima lose. 

 

Gledam tekst koje voce se najvise prska, medju njima i ananas jer su potrebe za njim u svetu ogromne. Pre neki dan iskace slika voce koje se najmanje prska i naravno ananas kao nema potrebe za prskanjem on je generalno otporan. I kome verovati. 

 

I onda dodjemo do toga da ko naruci istrazivanje ne zeli objektivne podatke nego potvrdu za svoje msiljenje 🙂

Edited by Tamburinjo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, realno *w said:

 

 

Ma naravno, laprdanje klasično. Ne mora da bude zdravo, dovoljno je samo da nije štetno.

To je relativna stvar.

Osoba A - zeli da ima zivotni vek slican prethodnim generacijama i precima, i da sama kvalitet funkcionalnog zivotnog veka bude slican, dinamika ista
Osoba B - zeli da duze ima vitalan nacin zivota i da mu duze traja nekakava funkcionalnost

Osoba A moze da kaze "ne mora da bude zdravo, dovoljno je da samo nije stetno"
Osoba B to nije dovoljno, as simple as that.

Ja npr ne zelim da budem cica sa 40 godina. Sto inace vec vidim kod nekih mojih ortaka. 33god holesteroli, operacije zucnih kesa, krvni pritisci, telo mlohavo i osukljano, manjak zivotne energije. Jednostavno vidis da ce u 40 godina da budu cice. Ima da ih bole ledja kad treba da se igraju sa decom, ima da sede sa strane i da pola slobodno vremena provode u 45 stepeni uglu, stavljajuci svoj stomak u chill mode. Jer jbg, to je to, stomak ima prioritet chill-iranja.

Plus moj stav je da nase generacije imaju mnogo vecu amortizaciju tokom radnog vremena. Tu mislim pre svega na stres i utrosak neurona. Veci procenat nasih i mladjih generacije je znatno nemobilnije nego prethodne generacije, otkom radnih sati.
A ja hocu da jednostavnom budem vitalniji od prethodnijih generacija. Ta veca amortizacija mora da se kompenzuje.

Osobi B, svi ti izvori potencijalnog poboljsanja vitalnosti nisu laprdanja.
Osobe A, sa druge strane, imaju svoje pravo da tretiraju projekat svog zivotnog veka kako zele.

Nekom je hrana sav uzitak u zivotu. Nekom nije.

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, oko Ibada said:

uracunaj me u vas sto kenjate, kako analno tako i oralno :cigar:

 

zvao bih te na pechenje ili u rat [za drugo je pun-shajze-intended]

5 minutes ago, BattleBender said:

To je relativna stvar.

Osoba A - zeli da ima zivotni vek slican prethodnim generacijama i precima, i da sama kvalitet funkcionalnog zivotnog veka bude slican, dinamika ista
Osoba B - zeli da duze ima vitalan nacin zivota i da mu duze traja nekakava funkcionalnost

Osoba A moze da kaze "ne mora da bude zdravo, dovoljno je da samo nije stetno"
Osoba B to nije dovoljno, as simple as that.

Ja npr ne zelim da budem cica sa 40 godina. Sto inace vec vidim kod nekih mojih ortaka. 33god holesteroli, operacije zucnih kesa, krvni pritisci, telo mlohavo i osukljano, manjak zivotne energije. Jednostavno vidis da ce u 40 godina da budu cice. Ima da ih bole ledja kad treba da se igraju sa decom, ima da sede sa strane i da pola slobodno vremena provode u 45 stepeni uglu, stavljajuci svoj stomak u chill mode. Jer jbg, to je to, stomak ima prioritet chill-iranja.

Plus moj stav je da nase generacije imaju mnogo vecu amortizaciju tokom radnog vremena. Tu mislim pre svega na stres i utrosak neurona. Veci procenat nasih i mladjih generacije je znatno nemolbnije nego prethodne generacije.
A ja hocu da jednostavnom budem vitalniji od prethodnijih generacija.

Osobi B, svi ti izvori potencijalnog poboljsanja vitalnosti nisu laprdanja.
Osobe A, sa druge strane, imaju svoje pravo da tretiraju projekat svog zivotnog veka kako zele.

 

to sto sad pises mi je sve potpuno jasno: ono sto mi nije jasno je gde se tu uklapa jedna ili niti jedna kafa?

Edited by uini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...