Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

15 hours ago, Crni Bombarder said:

Da li je svojim radom zaduzio nase drustvo u meri da mu se vecni spokoj dodeli na nekoj Aleji..ja mislim da nije. Kao sto mislim da nije ni Shaban Shaulic..svaka cast obojici na karijerama,ali ne mislim da je broj pijanstava po glavi stanovnika najsrecniji kriterijum po kojem se jedno drustvo treba na takav nacin oduziti i zahvaliti.

Zašto kafanu posmatraš samo kroz prizmu uroljavanja? One odavno imaju svoju ulogu na ovim prostorima, nezavisno od toga koja muzika se sluša u njima, ima ih raznih. Pritom, on je prepoznat kao kralj iste, sam vrh toga čime se bavio, a to nikad nije lako postići, o čemu god da je reč. Milion je pevača, ne priznaju ljudi baš svakom status broja jedan. 

 

Vidim da je Bosiljčić napisao neki tekst o jednoj situaciji kojom je opisao šta je Džej izazivao kod raznih kategorija ljudi. Možda mu je u tome doprinos ovom društvu, što je smirivao tradicionalne podele, ujedinjavao ljude, činio da se osećaju lepše ili setnije, ukratko izazivao im lepe emocije, i to ne samo pesmom. Ima tu i tog političkog momenta, da je primer nekog sa dna ko se probio. Ako je uspeo da makar za milimetar smanji negativan stav prema Romima i da još nekom klincu sa sličnom pričom da nadu, eto, i to je neki učinak. 

 

Nema ovo veze sa Alejom, napisao sam gore šta mislim o tome.

 

15 hours ago, Crni Bombarder said:

Jer ako cemo se sloziti da postoji nesto sto se zove "kultura najsirih narodnih masa" (a postoji) naprosto mora postojati i kultura,ne elite,nego drustva..mora postojati makar minimum konsenzusa sta mi,kao drustvo,zelimo da promovisemo u kulturnom smislu.. Sta je taj "pozeljni" drustveni kulturni obrazac.

A šta je i iz čega je nastao više puta pomenuti bluz, ako ne iz kulture narodnih masa? Gde je rođen džez (koji je danas dobio umetnički status), ako ne u zadimljenim birtijama. Zar nije dočekan na nož? Koliko je rok pljuvan i od strane plebsa i od strane tzv. elite? Pank?

 

Zar sve to vremenom nije postala kultura jednog dela narodnih masa i to širom sveta? 

 

Pre desetak godina sam šetao jednim francuskim gradom i odjednom čuo trube i neku poznatu melodiju. Iza ćoška, na obližnjem trgu, svirala je grupa naših Cigana trubača a sa njima nekoliko likova sa različitim instrumentima, po fizionomijama bih rekao da su iz tog dela Evrope. Leto, gomila turista, jedni su gledali, drugi snimali, treći se njihali a četvrti ozbiljno đipali. Kada se završio mini koncert, prišao sam i upoznao se sa likom koji je delovao kao glavni, popili smo pivo s nogu, ispričali se. Bio je to jedan od Salijevića, brat od strica čuvenog Slobodana. Reče da sviraju i po trgovima i halama i da uvek budu toplo primljeni. Likovi koji su svirali sa njima su Francuzi, svi klasično muzički obrazovani, profesori. Kaže da se super razumeju i prijaju jedni drugima. Eto, Francuzi seljana, ne znaju šta je društveno poželjna kultura...

 

16 hours ago, Crni Bombarder said:

Ako ovde prosecni svet prepoznaje Dzeja,Shabana i daje im vrednost,drustvo mora da afirmise umetnike iz raznih bransi koje nisu estrada i da im na znacaju. Mi imamo ili smo imali Ashen Ataljan,Isidoru Zebeljan,pa onda svetski priznate kostimografkinje kao sto su Bojana Nikitovic,Angelina Atlagaic..reditelji Goran Paskaljevic,Andras Urban,Dejan Mijac itd...

1/1 se slažem. Društvo mora da nađe način da podrži i približi sve stilove i vrste muzike (da ne ulazim sad u druge grane, a važi isti princip), kao i ljude koji se na kvalitetan način bave time. Ali to je različita stvar u odnosu na priznavanje statusa recimo tom Džeju. Mislim... on je status već dobio, ne treba zvanično priznanje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Crni Bombarder

 

Ja dok sam gledao listu od 760+ osoba koji su sahranjeni u Aleji zasluznih gradjana, siguran sam da ima osoba u poslednjih 20-30 godina od kojih Dzej zasluzuje vise da se nadje a cija su nam imena promakla. Ja ne bih zeleo da budem arbitraran pa da se upustam u svaki individualni slucaj jer ulazim u takve morbidarije da ce glava da mi pukne, a pritom ulazim u rizik da udjem u sukob sa osobama iz sfere preminulog. Ako to mozemo smatrati ''greskom'', ona nije napravljena sada nego ranije kada je neko drugi usao na mala vrata. Kao sto rekoh, ne bih zeleo da se bavim tim jer je to jedan ciklus koji se ponavlja gde ce se smenjivati zvucna imena sa manje zvucnim imenima i nama ce samo smetati kada zvucna imena zavrse u Aleji. Ne sumnjam da je dobar deo ljudi od manje poznatih stvarno zasluzio da se tamo nadje i da su stekli veliki ugled u svojoj sferi. Kada se napravi mali prestup, to daje drugoj strani da u nekom periodu u buducnosti reaguje. Primetno je da su kriterijumi spustaju i da koliko god mi sada ne smeta sto odredjeni ljudi zavrse tamo, toliko ce u buducnosti smetati drugi pre svega zbog njihovog toksicnog ponasanja koje ne samo da je lose uticalo na nove generacije, nego i na nove generacije muzicara/umetnika jer su jasnije postavili model ponasanja za ''opstanak''. 

 

Sve ovo dok sam pisao toliko mi je postalo mucno, da bih zeleo da se udaljim od teme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Barkley#34 said:

Zašto kafanu posmatraš samo kroz prizmu uroljavanja? One odavno imaju svoju ulogu na ovim prostorima, nezavisno od toga koja muzika se sluša u njima, ima ih raznih.

Kafana je ozbiljna istorijska institucija za nase podnevlje. Koja je ima/la razne funkcije, od emancipatorske, kulturne, ekonomske, izvora informacija do jbg dokolice, mesto poroka itd. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nikad u životu nisam čuo zaista zanimljiv razgovor u kafani, osim na početku pre nego što ljudi krenu da piju 😄 A ja kad sam išao u kafanu to je bilo sa starijim ljudima koji kao pripadaju obrazovnoj eliti i od kojih može mnogo da se nauči van kafane.

 

Ja kafanu smatram da je isto ono što je i klub ili koncertna dvorana, samo drugačiji ambijent

Edited by Nicklord
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nicklord said:

Ja nikad u životu nisam čuo zaista zanimljiv razgovor u kafani, osim na početku pre nego što ljudi krenu da piju 😄 A ja kad sam išao u kafanu to je bilo sa starijim ljudima koji kao pripadaju obrazovnoj eliti i od kojih može mnogo da se nauči van kafane.

 

Ja kafanu smatram da je isto ono što je i klub ili koncertna dvorana, samo drugačiji ambijent

 

imao sam tu sreću da nekolicinu puta sedim u nekom širem društvu sa pokojnim mikrobom ili izvesnim nikolicom kojeg javnost ni ne zna a nije ni važno. samo ću reći da je bilo i zabavno i edukativno, povremeno na ivici performansa, svakako više od običnog kafanskog ćaskanja

 

naravno, to se moglo desiti skoro pa bilo gde ali eto, dešavalo se u kafani

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nicklord said:

 

Ja kafanu smatram da je isto ono što je i klub ili koncertna dvorana, samo drugačiji ambijent

Prvi telefon u Srbiji je zvonio u Kafani, prvi film isto pusten u kafani. 
Razni politicki akti potpisani u kafani, izvrsitelji Majskog prevrta su krenuli iz kafane po Dragu i Aleksandra. Mislim da je i narodna skupstina bila u kafani.
Ima tekst o tome Kafana kao institucija tako nesto.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LayupFromTheMidget said:

Prvi telefon u Srbiji je zvonio u Kafani, prvi film isto pusten u kafani. 
Razni politicki akti potpisani u kafani, izvrsitelji Majskog prevrta su krenuli iz kafane po Dragu i Aleksandra. Mislim da je i narodna skupstina bila u kafani.
Ima tekst o tome Kafana kao institucija tako nesto.
 

Meni to ništa ne manja kako ja sada gledam na kafanu 😄 Sad se politički ugovori sklapaju preko Zooma pa koga briga

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ubedljivo njegova najbolja pesma.
Zapravo, ja ne znam kako ista moze da bude bolje od ovoga a da je u audio formatu.
Bukvalno mi ozivi svaki kubni milimetar tela dok slusam ovo, na neki jebeno mocan nacin.

Skoro sam sa nekim drustvom, pod dejstvom manga, slusali ovo na mnogo dobrom ozvucenju. Svi smo bili u fazonu da culno zadovoljstvo ne moze bolje od ovoga. Cak i jedan metalac koji ne gotivi MJ-a, je reko "Jbt, ovo je stvarno nadrealno"

Jebeni vanzemaljac, on nije bio ljudsko bice.
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...