Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Nije baš čest slučaj da neki film ispuni sva moja očekivanja. Ne samo u pogledu kvaliteta,već i radnje,njene linearnosti,strukture i same poruke. To se upravo dogodilo sa najnovijim ostvarenjem Kristofera Nolana

oppenheimer-et00347867-1683533414.jpg

Biografski,drama.

Na samom početku želim da upozorim svakog potencijalnog gledaoca da ovo nije spektakl,tipični blokbaster film. Mada je Nolanov potpis jasno vidljiv, "Oppenheimer" je drugačiji film od njegovih akcionih uspeha poput "Teneta", "Dunkirka", "Interstellara" ili Batman trilogije. Ovo pišem jer sam jasno mogao da osetim reakcije publike tokom projekcije i čujem komentare nakon nje. Nemojte,dakle,u bioskop ako očekujete film napakovan akcijom. To nećete dobiti iako uzbuđenja i napetosti ne manjka.

Fascinirala me činjenica koliko je dijaloga u filmu. Dijalozi skoro da i ne prestaju što iziskuje veću pažnju od gledaoca,ali i čini da film brzo protekne. Zaista,nisam imao utisak da gledam film dugačak čak tri sata. Imao sam više osećaj kao da su to dva i po :classic_biggrin:

Ono što takođe traži povećanu koncentraciju je i često preskakanje iz jednog perioda u drugi i tako u krug. A ima ih više. Ovo je izvedeno na maestralan način;montaža je superiorna.
Kadrovi u boji predstavljaju delove filma iz perspektive samog glavnog lika,a crno-beli delovi iz perspektive drugih aktera,posebno Lewisa Straussa (Robert Downey Jr.).

Film nisam pogledao u IMAX formatu,ali se i u običnom dalo primetiti koliko je IMAX kamera tehničko čudo. Na licima glumaca se vidi bukvalno svaka i najmanja bora, vlas kose ili neki detalj. Crno-beli delovi su takođe snimani sa crno-belom IMAX opremom.

Cillian Murphy (J.Robert Oppenheimer) apsolutno nosi film i to na izuzetan način. Potpuno je dočarao lik kojeg je igrao: kao intelektualca,naučnika,filozofa,ali i političara. Više od toga kao čoveka punog zebnje,straha,brige i griže savesti. Plus je svakako i prilična fizička sličnost sa stvarnim Opijem.Sve ispod oskarovske nominacije za glavnu ulogu bilo bi iznenađenje.
U filmovima ovog tipa,uloga emotivnog ili životnog saputnika/ce obično ostane u dubokoj senci glavnog aktera. Mada Emily Blunt (Kitty Oppenheimer) nije ni blizu značajna kao glavni glumac,nije ni upala u ovu zamku i njen lik predstavlja značajnu kariku filma,posebice u njegovoj poslednjoj trećini. Florence Pugh (Jean Tatlock) jako dobra u manjoj ulozi..kao začin koji dodaje oštrinu.
Mnogo poznatih glumačkih lica je prodefilovalo filmom. Kao što to Nolan praktikuje,dosta njih sa kojima je već sarađivao na prethodnim projektima. Hoćete li prepoznati Gary Oldmana na prvu? Ja iskreno nisam.

U zaista ogromnom castu,uz Cilliana Murphyja,svakako se mora izdvojiti Robert Downey Jr. Briljantna gluma. Najbolja njegova uloga još od "Kiss Kiss Bang Bang" filma. Downey je strahovito potcenjen glumac..deluje mi i njegovom krivicom. Sve ispod nagrade (Oskara) za najbolju sporednu ulogu bilo bi iznenađenje.

Kao što sam očekivao - Nolan je žanr biografske drame sada podigao na jedan viši nivo. Ovo je,imeđu ostalog,uspeo time što ju je prezentovao skoro pa kao jedan napeti politički triler.
Neizvesnot,napetost i isčekivanje su prisutni ne samo u delu oko konačne probe a-bombe,već jednako i u delovima koji se bave istražnim postupcima protiv glavnog aktera filma.
I mada znamo konačni epilog testa ne možemo ni najmanje mirno da ga dočekamo. Tenzija,nelagoda pa i strah nas neprijatno obuzimaju dok odbrojavamo sekunde...čemu svakako doprinosi i izvanredna muzika Ludwiga Goranssona. Verovatno i najbolja muzika u nekom Nolanovom filmu još od "Inceptiona".

Taj strah koji nas polako obuzima je i posledica Nolanove ideje da film koji snimi poveže sa aktuelnim trenutkom u kojem se nalazimo. Od "Mračnog viteza",preko "Početka" pa do "Dunkirka", Nolan je pravio svesne asocijacije i poveznice sa stvarnim vremenom i događajima,referišući na njih manje ili više skriveno u svojim filmovima.

"Oppenheimer" ne da nije izuzetak,nego je film u kojem autor to i ne pokušava da prikrije.
Od same početne scene fima i citata iz antičke mitologije,pa do samog kraja ta poveznica je jasna i sveprisutna. Poslednja sekvenca filma,osim što je vizuelno savršena, je i opominjuća,mračna i užasavajuća.

Od filma sam očekivao poruku da smo mi,kao ljudska vrsta,u problemu i da zapravo koračamo po jako tankoj žici. Teško da će neko izaći sa prokecije i da neće makar na sekund staviti prst na čelo.
Film će nastaviti da živi i raste kroz diskusije i razgovore o pitanjima koje je otvorio što je uvek sjajna stvar.

Nije u filmu baš sve teško ili zabrinjavajuće. Ima tu i romanse,zabave,pa i nešto humora. Ja sam memorisao dijalog između Openhajmera i pukovnika Grovesa (Matt Damon) kada mu Opi,u pokušaju da dokaže da nije komunista,kaže da je on zapravo "new deal democrat",a Groves mu odgovara u stilu "kao da ima razlike" :lol_2:

Ja jesam Nolanov groupie i nikad to nisam krio,ali mislim da neću preterati ako kažem da je ovaj put isporučio remek-delo. Očekujem da film dobije veliki broj nominacija za Oskara u najznačajnijim kategorijama: režije,najboljeg filma,scenarija,glumaca,ali i pojedinih tehničkih,jer je "Oppenheimer" definitivno podigao letvicu žanra.

A gde se Openhajmer nalazi sa drugim Nolanovim ostvarenjima?
Pa,za mene lično (postoji li ja/nelično?) sasvim u vrhu sa filmovima "Inception" i "The Dark Knight". Objektivno verovatno kvalitetniji od oba,subjektivno između njih.

Od mene: 9/10 ocena



 

  • Like 14
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Bio na N1 prošle srede..veče pred početak bioskopske distribucije samog filma.
Odličan dokumentarac,samo ja bih preporučio da se najpre pogleda film,pa onda dokumentarac..mada ne smeta previše ako je i obrnuto.

(još može da se vrati,premota nazad u onih 7 dana)

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
Link to comment
Share on other sites

Juče sam gledao u bioskopu film "The Assassination of Jesse James By The Coward Robert Ford" prvi put od 2007. godine. U jednom od manjih bioskopa imaju serijal "Leto s Bred Pitom", pa svake nedelje puštaju jedan film.
 

Ali da se vratim na ovaj, kada sam ga gledao prvi put sa 17 godina, ono što mi je ostalo u sećanju je da lepo izgleda i da je Nik Kejv radio muziku, ali da mi je bilo dosadno. Ovaj put sam isto pomislio da jako lepo izgleda i da je muzika dobra... ali umesto što mi je bilo dosadno, ostao sam toliko pod utiskom da bukvalno samo o njemu razmišljam od sinoć. Skoro me film nije toliko uvukao u svoj svet; gluma je bila odlična, iako je sasvim dobar glumac, obično kad Bred Pit bude u filmu uvek ostane malo tog "evo ga Bred Pit", ali ovde toga nema, odlično je predstavljen Džesi - tačno se može videti kako je nastala legenda o njemu, ali se takođe vidi koliko je samo običan kriminalac i loš čovek. Odnos između njega i Boba Forda, i generalno njihov unutrašnji nemir, je centralni deo filma. Kejsi Aflek je odličan bio kao Bob Ford, svaka stvar što uradi se vidi da dolazi iz nesigurnosti, iz nedostatka tačnog osećaja šta treba da se uradi. Lako se pročita kako je došlo do toga da ga niko ne uzima za ozbiljno, čak i kada viče ili ubije nekog.

 

Mnogo sitnih stvari je urađeno kako treba, zbog kojih film ostavi mnogo veći emotivni trag. Blur efekti i ivice snimka koji izgledaju malo izbledele, dajući taj efekat starog filma, su odlični. Članovi bande, koji su jako očigledno neobrazovani i nisu videli sveta, ne izgledaju i ne ponašaju se kao da imaju IQ 40, već tačno onako kako treba - prosti, malo naivni, gde ne umeju da iskažu šta misle i osećaju, čak ni pred bratom ili ženom.

 

Trenutno bih filmu dao ocenu 10/10, ne znam da li je postojalo nešto da mi se nije svidelo 😄 Možda promenim mišljenje za neki dan

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Makar jednog godišnje ga pogledam, uz nevjerovatan soundtrack, jedan od vizuelno najljepših filmova, možda i najbolji rad Roger Deakins-a.
Ali i sve ostalo je kako treba, spor film, ali sa razlogom, sjajna gluma, kompletno dobro dijelo.

Scena pljačkanja voza. tj čekanja po meni jedna od najljepših u istoriji filma.

 

Ko nije gledao, nek ne gleda 😄

Spoiler

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chamipons aka Campeones (2018)

 

 

Ne znam kakav je rimejk sa Vudijem Harelsonom, španski original je odličan. Iako se film bavi ozbiljnom temom, ima i scena sa vrlo kvalitetnim humorom, ali su iste dozirane i ne prelaze granicu dobrog ukusa. Topao i emotivan film. Za preporuku.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Barbie (2023)

 

She's everything. He's just Ken.

 

Nakon dugog čekanja i kampanje koja se činila da traje duže od samog snimanja, Barbie je konačno stigla u bioskope. Lutka sa istorijom dugom preko 60 godina se na tržište vratila na velika vrata - kroz bioskopske sale. Kompanija Mattel, rediteljka Greta Gerwig, producentkinja i stereotipna Barbie Margot Robbie našli su se na pola puta. Oni su želeli da ribrendiraju lutku koja je obeležila mnoga detinjstva i povećaju prodaju, dok su one želele da analiziraju ovaj fenomen pop kulture iz feminističkog ugla. 

 

Budžet za film je iznosio 145 M dolara, dok je budžet za kampanju iznosio 100 M dolara. Da, ovaj film je imao marketing kao nijedan drugi, ali to nikako ne znači da je njegov kvalitet upitan. Sa produkcijske strane se išlo all in - set Barbieland-a je izgrađen u potpunosti, a Margot je nosila prave Chanel komade kakve je nekad imala Barbie koju svi dobro znamo. Tokom press toura ona i Ryan nisu izlazili iz svojih uloga: Margot je nosila outfite koji su predstavljali omaž nekadašnjim Barbie outfitima, dok je Ryan na maltene sva pitanja odgovarao kao pravi Ken.

 

 

Već je poznato da je Greta baš njega zamislila kao glavnog Kena i da je to pisalo u scenariju. Ona i Margot su na sve načine pokušale da ga ubede da se priključi projektu, a Margot mu je na kraju obećala da će dobijati poklone svaki dan ako pristane. Ipak, ono što je presudilo bila je činjenica da je Ryan pronašao Kena kojim se njegova ćerkica igrala bačenim u blato, licem prema dole 😄 tada je pozvao Gretu i pristao. The rest is history.

 

Ovo je definitivno jedan od najboljih performansa njegove karijere i Oscar-worthy. Znam da će gurati Kilijana da uzme nagradu, ali se ne može poreći briljantan način na koji je Ryan izgradio lik Kena, učinivši njegovu priču relatable a istovremeno ne shvatajući sebe previše ozbiljno. Naravno, Margot je takođe fenomenalna i zaslužuje sve pohvale za glumački deo (osim što je nestvarno predivna i prelepa). 

 

Nastavak osvrta ide u spoiler deo, za ljude koji nisu gledali film a ne žele da znaju radnju:

 

Spoiler

Prva stvar koja me je oduševila jeste činjenica da su u filmu prikazali sve tipove žena. Imamo žene različitih boja kože, fizičkog izgleda, profesija, čak i one sa invaliditetom. U Barbieland-u žene rade sve ono što u Stvarnom svetu rade muškarci i obrnuto, u Barbieland-u su Kenovi prilično marginalizovani. They are just Kens - Barbie ne znaju ni gde oni spavaju, gde žive ni šta rade osim što su na plaži.

 

Kenova situacija je zaista teška: nema svoju kuću, auto, ni posao i dan mu se svodi na to da li će ga Barbie primetiti i da li joj je potreban. Odnosno, on je prikazan kao co-dependent sa Barbie. Što je zapravo jako realističan prikaz, jer je u svetu igračaka Ken maltene aksesoar koji dolazi uz Barbie. I ako pitate devojčice, gotovo nijedna vam neće reći da se igrala Kenom zbog njega samog. Ken se kupuje tj. dolazi uz Barbie kako bi se igrale njim i samom Barbie.

 

Margot Robbie igra "stereotipnu Barbie" tj. onu koju uglavnom svi znamo. Plavu, lepu, uvek perfektno obučenu Barbie koja je zaljubljena u svog Kena. Svaki dan je njoj the best day ever, sve dok ne počne da doživljava čudne snove. Tada odlazi kod Weird Barbie koja treba da joj pomogne. Btw, Weird Barbie je najjači dodatak filmu (uz Alana), jer ona predstavlja omaž lutkama koje svi imamo. Kojima smo se igrale toliko da im ošišamo kosu, žvrljamo im lice i noge stavljamo u položaj špage. Weird Barbie joj kaže - moraš da odeš u Stvarni svet.

 

I tako se Barbie, zajedno sa svojim Kenom zaputi u Stvarni svet. Ona očekuje da tamo sretne žene koje su na dobrim pozicijama i doprinose svetu, jer veruje da su one u Barbieland-u pomogle da se to ostvari. I očekuje da je zbog toga žene obožavaju. Ono što vidi je, pak, potpuno drugačija stvarnost - žene nisu na vodećim pozicijama i devojčice je ne vole. Naprotiv, smatraju je glavnim krivcem za to što su pred žene stavljena nerealistična očekivanja.

 

Ken se susreće s tim da muškarci "vladaju" stvarnim svetom, da on može da bude važan i u centru pažnje, te odlučuje da donese patrijarhat u Barbieland. Uprkos svojim postupcima, on ni u jednom trenutku nije prikazan kao negativac, već kao podjednaka žrtva tog patrijarhata. Nasuprot Kenovima stoji Alan, koji je samo jedan (there are no multiple Alans) i, kako sam ja doživela njegov lik, on predstavlja feministu u Barbieland-u. 

 

Ono što je poražavajuće na kraju filma, jeste da Ken iako shvata svoju grešku, ni u jednom trenutku ne kaže izvini. Dok se Barbie njemu izvinila jer ga je uzela zdravo za gotovo. 

 

Napraviti feminističku interpretaciju pop culture fenomena, prikazati obrnuto stanje moći u društvu između muškaraca i žena a ne skliznuti u mizandriju je bio veliki poduhvat. Ipak, Greta je zajedno sa saradnicima odgovorila na ovaj izazov. Barbie film se bavi egzistencijalnim pitanjima, potragom za svojim mestom u svetu, kritikom patrijarhata i pogledima na svet koji su, i kad se ne čine takvim, inherentno patrijarhalni. 

 

Ovaj film je ozbiljniji nego što se očekuje. Svi zabavni delovi filma su leak-ovani kroz spotove i promo materijale u samoj kampanji. Ono što vas čeka u bioskopu je snažna poruka koju ćete dugo nositi sa sobom, nadam se zauvek. Monolog lika Americe Ferrere u kom govori o očekivanjima koje društvo stavlja pred žene i osećaju da nikad nismo dovoljno dobre je rasplakao mnoge od nas.

 

Za kraj, kroz šta god da prolazite, koji god teret društva da osećate, bilo da ste žena ili muškarac, zapamtite: You are Kenough. And you are great at doing stuff! 

 

P.S. Barbie i Oppenheimer su se pojavili u bioskopima istog datuma. Ipak, Barbie je pomenuti film potukla do nogu, sa ostvarenom zaradom od preko 162 M tokom opening weekend-a (naspram 75 M koje je ostvario Oppenheimer). Posebno mi je drago iz jednog razloga, jer je Oppenheimer toliko ishajpovan (što se tiče kvaliteta), dok su se istovremeno trudili da prikažu Barbie kao neozbiljan film namenjen deci, koji nema kvalitet. Zapravo sam čula od mnogih (koji su gledali oba filma) da je Barbie nadmašio očekivanja, dok ih Oppenheimer nije ispunio. 

 

Što se tiče kampanje, Mattel je uložio 100 M dolara i zahvaljujući tome je Barbie bila svuda, pre svega na digitalu. Otišli su toliko daleko da su ostvarili kolaboracije sa preko 100 svetskih brendova, od Pepca do Airbnb. Njihov glavni cilj je, svakako, prodaja, što se vidi i kroz to da su pristali da budu na onakav način prikazani u filmu (kao gomila kretena).

 

spacer.png

 

Also, ovo 👇 pokazuje da se mislilo na svaki detalj: 

 

spacer.png

 

Ko je došao do kraja ovog osvrta, ili kome nije bilo jasno iz svega napisanog, ocena koju dajem je 10/10

Edited by DameTime
typo
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Odgledah Barbiku sinoć, pa evo kratkog osvrta. Stavljam u spojler, verovatno neko hoće da pogleda film bez ikakve prethodne inicijacije. Ima spojlera u spojleru, ne brinite. 🙂

 

Spoiler

Barbika je primorana da napusti svoj svakodnevni život i pođe u avanturu u neki drugačiji svet, u kome važe neka drugačija pravila. Na svom putu prolazi kroz iskušenja, susreće se sa dušmanima ali i sa neobičnim saveznicima. Spušta se do najdublje tačke ambisa, gde prolazi kroz metaforičku smrt i vaskrsenje, da bi se na kraju, transformisana, trijumfalno vratila tamo gde pripada i ispunila svoju sudbinu.

 

Ništa novo za jednu lutku, sve je ovo uradio i Pinokio. Samo što ovde imamo i Kena.

 

Film mu dođe neki polumjuzikl, mogao bi i za pozorište da se adaptira (za to je potrebno obezbediti velike količine ružičaste farbe).

 

Tokom filma, u više navrata se stereotipne rodne uloge izvrću naopačke, solidno je to urađeno, rekao bih da nije isforsirano (usklađeno je sa radnjom filma), uspeva da navede na razmišljanje, takođe omogućava da se poistovetite sa oba glavna lika u različitim fazama (ipak ne na potpuno isti način). Film je poprilično plastičan. Pun intended, ali mislim na to da je jako podložan subjektivnom tumačenju – očekivanja i predrasude sa kojima se uđe u gledanje filma će se verovatno i ispuniti. Meni se inače dopada taj fazon, tako da sa te strane ide plus.

 

Film je pun aluzija i metafora, međutim ništa od toga nije preterano duboko, neće vam biti potreban doktorat iz semiotike da pratite radnju. Solidno je duhovit (što znači da sam se nasmejao dvocifren broj puta, a tri-četiri puta grohotom). Par probijanja četvrtog zida, fino odrađenih. Nakon završetka projekcije bio sam optužen da sam se smorio, ali to nije tačno, jeste da ima jedan segment pri sredini gde koncentracija malo opada, ali film je generalno zabavan i dobro drži pažnju, naročito poslednja trećina.

 

Ima puno samoironije. E sad, to opet ima veze sa time šta očekuješ da vidiš – nešto se može protumačiti kao duhovita fora na sopstveni račun, a može i kao banalna glupost. Za većinu slučajeva mislim da je očigledno, ali negde nisam ni sam siguran. Recimo, postava lutaka (i ne samo njih) je vrlo upadljivo inkluzivna; možda je to što mislim da je u pitanju fora čist overthink, ali ne mogu da isključim ni da jeste ironično jer su na drugim mestima pokazali da su sposobni za to.

 

Video sam da je film naišao na kritike od pojedinih "konzervativnih" komentatora. Moram da kažem da u potpunosti razumem Bena Šapira. Recimo, scena u kojoj

Spoiler

Barbike detaljno izlažu lukav plan kako da od Kenova preotmu / povrate moć i vlast, koristeći njihove slabosti

je kod mene izazvala blagu, ali ne i zanemarljivu dozu nelagode. E sad, kada zamislim da ja nisam ja nego neki Ben koga progone i progone vještice i vile (evo džepa đe su pare bile), sasvim mi je jasno zašto dolazi do želje da se iskoči iz sopstvene kože. Inače, kada svi Kenovi pevaju svoju mušku pesmu, I totally felt that. 😄 Kulminacija i rasplet filma imaju nekoliko takvih pogodaka.

 

Glumačka ekipa je odradila dobar posao. Čuo sam komentar da je Rajan Gosling omatorio. Valjda mu ne stoji baš onoliko plavušanstvo. Doduše, ja to nisam primetio, nisam ni obraćao pažnju na to, a nije me ni nešto briga. Na Margo Robi nemam zamerki ni u jednom smislu.

 

Sve u svemu, drago mi je što sam pogledao film, u pitanju je bilo kvalitetno provedeno vreme. Nivo upečatljivosti umeren do solidan, oko 0,7 Bogdanovića. Neće ovo da bude neki klasik evergrin, ali kontam da će ga i za X godina ljubitelji filma gledati, uglavnom kao osvrt na stanje duha u nekoj prošloj epohi. 🙂 Ako preživimo dotad, videćemo šta ima Openhajmer da kaže po tom pitanju.

 

Da zaključim, preporuka za gledanje. Idealno bi bilo kada biste otišli u bioskop sa osobom suprotnog pola, pa da nakon filma razmenite utiske. Vrlo je moguće da dobijete pogled iz perspektive koju niste imali, možda osvrt na neki detalj koji ste olako propustili, šta znam. 🙂

 

----------------------------------------------

Nakon što sam iskucao ovo prethodno, pogledao sam video sa kanala The Critical Drinker koji je na temi Kafana pod obručima ostavio kolega forumaš @advokat kuče, tečefon

 

Nisam puno ranije gledao Drinkera, ali ono što sam gledao su bili uglavnom kvalitetni osvrti, pa me je zanimalo šta ima na ovo da kaže. U svakom slučaju, par kratkih komentara:

 

Spoiler

Drinker se trigerovao već na uvodnu scenu u filmu.

 

6eD2Pdt.jpg

 

Ova scena jeste nezgodna u smislu da od nje može da se u startu naroguši poveća grupa ljudi. Izvlačiti zaključke nakon prvog minuta filma je ipak malo prerano.

 

Quote

„It is pure brain cancer in movie form and I was genuinely shocked by the sheer undisguised contempt this film has towards 50% of the human population. Watching this film was one of the most miserable, demoralising, unpleasant experiences I’ve ever had as a movie critic, and genuinely made me question where our society is heading.“

Dakle, kao da nismo gledali isti film. 🙂

 

Quote

„And if the visual metaphor of little girls happily destroying the embodiment of motherhood to focus their lives instead on a shallow and materialistic piece of consumerist trash is lost on you, then I dont know what to say, man, but you’re probably the target audience for this movie.“

Okej.

Mislim da je ovo upravo slučaj one plastičnosti filma koju sam pominjao gore. Kad zakoračiš u film, unosiš svoj otisak, a ovaj film ti ne vraća nazad neko kristalno jasno značenje koje je autor zamislio već upravo taj otisak koji si sam napravio.

 

Quote

„Ken, on the other hand, discovers that the patriarchy is very much to his liking, mainly because for the first time in his entire life people are actually showing basic respect and human decency. You know, sometimes I get the impression this film isn’t saying what the filmmakers think it’s saying.

 

jKMpJ8r.jpg

There’s the thing right there. Jebote, čoveče, sve vreme ti je pod nosem. Ovo je bio onaj fenomenalan pas Tea iza leđa za Bogdana na trojci, koju je on promašio. Nesolidno. Šteta.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Smrtokapa 

 

Quote

Jebote, čoveče, sve vreme ti je pod nosem. Ovo je bio onaj fenomenalan pas Tea iza leđa za Bogdana na trojci, koju je on promašio. Nesolidno. Šteta.

 

Bukvalno. Poruka filma je blatantno jasna, ne može da se promaši - sem ako ne želiš da je promašiš. Nego, zanima me koji deo osvrta je samo tvoj, a čemu je doprinela osoba suprotnog pola? ;D (hipoteza jer si dao preporuku za takvu logistiku odlaska u bioskop, što meni btw nije pomoglo jer sam htela da ga prebijem)

 

P.S. Odličan osvrt, top notch :classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

Osvrt je skoro ceo moj, ako izuzmemo par tehničkih detalja. Na žalost, taman smo stigli do suptilnosti vezanih za Kenovu kul fasadu kada je moralo doći do naglog prekida izazvanog logističkim poteškoćama (koje su izazvane navrat-nanos organizacijom).

 

Tako da je preporuka za logistiku u ovom slučaju iz iskustva, ranije se pokazivala kao odlična stvar za filmove sa tematikom.

 

34 minutes ago, DameTime said:

što meni btw nije pomoglo jer sam htela da ga prebijem

:classic_laugh:

 

Ali ovo je odlično, samo treba, umesto da se ti trigeruješ, nađeš njegov okidač, obeležiš ga sa X i suptilno kopaš na tom mestu (tzv. data mining, tu je skriveno blago u obliku saznanja).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Smrtokapa said:

Ali ovo je odlično, samo treba, umesto da se ti trigeruješ, nađeš njegov okidač, obeležiš ga sa X i suptilno kopaš na tom mestu (tzv. data mining, tu je skriveno blago u obliku saznanja).

 

Ja, spremam se da obeležim X i za suptilni data mining: 

 

spacer.png

 

Šalim se malo. Samo sam bila izložena enormnoj količini mimova na temu pesme Im just Ken i Ryana Goslinga, konačno je malo utihnulo 😄 

Link to comment
Share on other sites

nije nesto ludo ali nije lose

 

 

Living_poster.jpg

 

Living is a 2022 British drama film directed by Oliver Hermanus from a screenplay by Kazuo Ishiguro, adapted from the 1952 Japanese film Ikiru directed by Akira Kurosawa, which in turn was partly inspired by the 1886 Russian novella The Death of Ivan Ilyich by Leo Tolstoy. Set in 1953 London, it depicts a bureaucrat in the county Public Works department (played by Bill Nighy) facing a fatal illness.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sad kad sam pogledala Openhajmera smem da pročitam i šta je @Drug Crni pisao :classic_biggrin: nije mi ostavio mnogo šta da kažem, pa ću samo neke delove njegovog posta da iskomentarišem.

 

On 7/23/2023 at 2:14 PM, Drug Crni said:

Ovo pišem jer sam jasno mogao da osetim reakcije publike tokom projekcije i čujem komentare nakon nje. Nemojte,dakle,u bioskop ako očekujete film napakovan akcijom.

Nije mi jasno šta ljudi očekuju od filma koji se zove Openhajmer. Mislim, ajde ako baš nategnemo možemo bacanje atomske bombe da podvedemo pod neku vrstu akcije, ali valjda svako ko je uopšte čuo za njega i ide da gleda biografski film o njemu ima predstavu šta da (ne) očekuje. Jedino ako su mislili da će Nolan snimiti nešto tipa Linkoln ubica vampira :classic_tongue:

 

On 7/23/2023 at 2:14 PM, Drug Crni said:

Ono što takođe traži povećanu koncentraciju je i često preskakanje iz jednog perioda u drugi i tako u krug. A ima ih više. Ovo je izvedeno na maestralan način;montaža je superiorna.

Meni to uopšte nije bio problem, ali sam se od početka mučila da popamtim ko je ko i da povežem sva imena sa likovima. To mi je teško i IRL, a kamoli kad ima ovoliko učesnika od kojih su skoro svi po nečemu bitni.

 

On 7/23/2023 at 2:14 PM, Drug Crni said:

Hoćete li prepoznati Gary Oldmana na prvu? Ja iskreno nisam.

U zaista ogromnom castu,uz Cilliana Murphyja,svakako se mora izdvojiti Robert Downey Jr. Briljantna gluma. Najbolja njegova uloga još od "Kiss Kiss Bang Bang" filma. Downey je strahovito potcenjen glumac..deluje mi i njegovom krivicom. Sve ispod nagrade (Oskara) za najbolju sporednu ulogu bilo bi iznenađenje.

Oldmana sam odmah prepoznala ali zato Daunija nisam, tek po glasu posle par minuta razbijanja glave otkud mi je poznat :frusty: iskreno ne sećam se da sam ga ikad videla u ovoj varijanti dedice, bio mi je priličan šok :classic_biggrin: kad je igrao Čaplina to je ipak bilo drugačije, jasno je bilo da je šminka u pitanju. Generalno on mi je od svih uloga u filmu bio najimpresivniji. Marfi je bio odličan ali Dauni je na mene ostavio najveći utisak, možda i zato što njegov lik ima dramatičnije monologe i veću transformaciju za gledaoca, iako sam negde na pola filma naslutila u čemu je stvar. Pošto nisam gledala dokumentarce, zanima me koliko je realno prikazan odnos između Strosa i Openhajmera i Strosov karakter uopšte u celoj priči, ako je to negde detaljnije obrađeno.

 

 

On 7/23/2023 at 2:14 PM, Drug Crni said:

Neizvesnot,napetost i isčekivanje su prisutni ne samo u delu oko konačne probe a-bombe,već jednako i u delovima koji se bave istražnim postupcima protiv glavnog aktera filma.

Meni su ti delovi bili možda još i gori, pošto ovo oko probe bombe nije neka neizvesnost. Zapravo najteže mi je u tom segmentu bilo da gledam kako sastavljaju bombu golim rukama i kakva im bila je zaštita u toku proba :ajme: zanimljivo bi mi bilo da su negde ubacili podatak kako je projekat dugoročno uticao na zdravlje učesnika. Što se tiče političkih delova stvarno sam na momente dobijala poriv da dohvatim tužioca za gušu :classic_biggrin: toliko me je to nerviralo da bih verovatno u tom delu malo film i skratila, pošto tri sata filma definitivno više nisu za moju kičmu, a poenta je postignuta i s upola manje vremena istražnog postupka na ekranu. Zapravo, ozbiljno razmišljam da ponesem neko jastuče na idući duži film koji budem gledala, stižu godine :classic_biggrin:

 

 

On 7/23/2023 at 2:14 PM, Drug Crni said:

jer je "Oppenheimer" definitivno podigao letvicu žanra.

Hvala ti što si napisao letvicu a ne lestvicu :heart:

 

Sa ostatkom posta se slažem, jedino što ne bih mogla da rangiram Nolanove filmove na taj način, ali ovo svakako nije film kome ću voleti da se vraćam, zbog same teme. Brrrr.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Da, meni je dužina filma jedina veća zamerka. Ne bih išla tako daleko da ga proglasim za apsolutno remek-delo, ali je svakako odličan.

Edit: napisaću kasnije nešto i o Barbi, kad nađem vremena.

Edited by alcesta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

AbNuMug.jpg

 

Odgledah i ovo.

 

Tehnički perfektno, nema šta. Tokom celog filma je sve vreme sve na jako visokom nivou. Jedina uslovno rečeno zamerka je što pikovi nekako ne odskaču dovoljno iznad tog nivoa, ako me razumete. 🙂 Jako, jako dobar film, ne i remek-delo.

 

Priča je odlična, nije bilo strašno ni tih tri sata, iako sam dva puta tokom filma pogledao na sat da vidim dokle smo stigli. Moglo je da se skrati, doduše. Ne kažem da je Openhajmer Brat od Korneta :wicked:, ali neko vešt bi verovatno umeo da izbaci jedno pola časa, a da se malo izgubi od priče, pa da ova trosatna verzija bude director's cut za gledanje od kuće, gde možeš da pauziraš i odeš do toaleta ako prigusti.

 

Lepo je bilo što sam bio u stanju da pohvatam razne reference, ali moram da priznam da sam očekivao više naučno-tehničkih detalja oko samog procesa pravljenja bombe, odnosno malo veći fokus na to, što bi naravno zahtevalo da se dodatno vreme uloži da se gledaocima objasni kako to zapravo ide, pa bi film trajao verovatno jedno 4h... U tom smislu, imam utisak da je možda neka serija bila bolji format da se jedna ovakva priča ispriča.

 

Marfi i Dauni Junior odlični, zaista. Trebalo mi je desetak sekundi da Daunija prepoznam, a Oldmana nisam prepoznao uopšte. :classic_biggrin: Drago mi je što je Truman verno prikazan 💩

 

Muzika odlična, kao što je Drug Crni već napomenuo.

 

Ima jedna stvar oko koje se ne slažem sa Drugom Crnim i Alcestom, toliko je kontroverzna da moram da je stavim u spojler da se ne bi unosila panika među narod:

Spoiler
On 7/23/2023 at 2:14 PM, Drug Crni said:

jer je "Oppenheimer" definitivno podigao letvicu žanra.

 

On 8/6/2023 at 5:54 PM, alcesta said:

Hvala ti što si napisao letvicu a ne lestvicu :heart:

 

Ja preferiram lestvicu. Krivo mi je što akademik Klajn nije delio moje nestručno i neutemeljeno mišljenje, a još mi je gore što sam u ovoj stvari na istoj strani kao Đuka zonbi. Verovatno je i osoba koja je prvi put upotrebila ovu metaforu mislila na ono što preskače Sergej Bupka, ali nekako mi to zvuči malo previše drvenasto. Lestvica mi je nekako muzikalnija, pun intended, ali ipak u ovom smislu:

mC0Vhed.jpg

 

 

 

Što se tiče poređenja sa drugim blokbasterom ovih dana...

Spoiler

Fvm76yq.jpg

 

I za kraj još malo gluposti:

Spoiler

W6HURYJ.jpg

 

Edited by Smrtokapa
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

Drago mi je što je Truman verno prikazan 💩

 

Scena sa Trumanom ne znam koliko je verna ali je fenomenalna, stvarno pomaže i oko perspektive.

 

1 hour ago, Smrtokapa said:

Ima jedna stvar oko koje se ne slažem sa Drugom Crnim i Alcestom, toliko je kontroverzna da moram da je stavim u spojler

Dobro je što si stavio spojler, tamo treba i da ostane :classic_biggrin: neću dalje o tome, da mi ne skoči pritisak pred spavanje :classic_tongue:

 

Šta sam ono htela... a da, Barbi. Probaću da ne spojlerišem mnogo.

Sasvim OK filmić što se mene tiče, uglavnom kako sam i očekivala. Ozbiljnije zamerke nemam, preterane pohvale isto nemam, osim za kasting koji je apsolutno fenomenalan, ne samo da su svi glumci odlično odradili svoje uloge već su i odabrani po meni najbolje moguće rešenje za svaku ulogu. Čak je Helen Miren naratorka :Hail:

O Margot Robi mislim da nema šta nije rečeno već, a Gosling je meni prototipski Ken, kao glumac odličan ali harizma 0, kao stvoren da igra tunjavca u nečijoj pratnji. Dopuštam da ga neko vidi drugačije, ukusi se razlikuju :classic_biggrin:

Sitnije zamerke imam na scenario, mislim da ovo nije najbolja moguća varijanta i da su neke stvari malo previše in your face dok druge nisu dovoljno naglašene. Recimo jedan od najemotivnijih momenata, odličan monolog Amerike Ferere, mogao je po meni biti još bolji da nisu pokušali da pokriju sve moguće probleme u komunikaciji i da su jasnije artikulisali tipične teškoće s kojima se susreću baš žene, jer više vrsta pritisaka koje ona tu pominje trpe i muškarci u današnjem svetu. 

 

On 7/30/2023 at 2:41 PM, DameTime said:

Njihov glavni cilj je, svakako, prodaja, što se vidi i kroz to da su pristali da budu na onakav način prikazani u filmu (kao gomila kretena).

Mislim da ne postoji drugo rešenje koje bi izgledalo iole prihvatljivo i bar donekle realno a da ne budu prikazani kao bezdušno korporativno đubre koje smišljeno eksploatiše ne samo žene već sve živo. Ovako još mogu da izgledaju relativno simpatično... nekome.

 

Neke scene su mi bile previše razvučene i skoro pa dosadne, posebno uvodni deo u Barbilendu nije morao toliko da traje, mada jeste lepo i šareno, a i samo gledanje Margot Robi ublažava potencijalnu dosadu :classic_biggrin: ali tu dolazim do glavne zamerke koju imam na film, a to je muzika. Za mene film koji pretenduje da bude mjuzikl mora da ima bolju muziku, a tu mislim pre svega na delove koje ne pevaju glumci (mada mi je i Barbikina uvodna pesma bila predugačka, ali dobro, to je sam početak pa može da prođe dok nas još uvode u Barbilend, a sama pesma je inače OK). Moguće je da sam prosto matora i nemam razumevanja za modernu muziku. U stvari vrlo moguće da je tako, uglavnom je ne volim :classic_biggrin: nisam imala pojma ko šta tu peva osim Bili Ejliš koju sam prepoznala na špici, posle sam pogledala i postalo mi je malo jasnije, ali nije kao da ću se truditi da upamtim :classic_biggrin: pesme su mi uglavnom zvučale dosadno do loše, a posebno očajan mi je deo koji ide uz jurnjavu, sad da ne preciziram scenu jer me mrzi da stavljam spojlere a nisam ni sigurna koja je scena tačno. Najviše mi se dopala muzika uz koreografiju Kenova pred kraj, to mi i izgleda kao žanrovski najuspeliji deo, malo me vizuelno podsetilo na Amerikanca u Parizu :classic_smile: i inače su mi super scene s referencama na pojedine filmske klasike, samo se bojim da to ništa ne znači mlađoj publici, ali će se njima bar dopasti muzika :classic_laugh:

 

Nije ovo prvi mjuzikl s kojim imam takav problem, tačno se sećam da je prvi bio The Greatest Showman i negde je od njega počelo to da mi smeta, a poslednji je bio Sirano koji je loš na više nivoa :default_sofa: između mislim da mi se muzički jedino dopao La La Land od žanrovskih filmova. Tako da ne verujem da ću ići u bioskop za neki mjuzikl skoro, Barbi me je interesovalo da pogledam iz drugih razloga.

 

Uglavnom, očekivanja su pretežno ispunjena, ima par odličnih scena koje su ostavile utisak, ali nisam se nešto preterano emotivno unela, možda i zato što je Barbi za mene samo simbol, a ne neka draga uspomena na detinjstvo ili nešto slično, nikad nisam volela da se igram lutkama :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, alcesta said:

Scena sa Trumanom ne znam koliko je verna ali je fenomenalna, stvarno pomaže i oko perspektive.

Mislim na to da su uboli karakterizaciju. Sama scena je umetnička sloboda (valjda).

 

12 hours ago, alcesta said:

Dobro je što si stavio spojler, tamo treba i da ostane :classic_biggrin:

Ko izađe ispod divne senke

Forumskoga strašnoga spojlera

Sprž'će ga Alcesta kao munja.

 

Ali ne zaboravi Vladikin odgovor:

Spoiler

Spuštavah se ja niz vaše lestve

Al ne nađoh rimu osim 'breskve'

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Smrtokapa said:

Mislim na to da su uboli karakterizaciju. Sama scena je umetnička sloboda (valjda).

Koliko znam,nije..navodno se tačno tako odigrala,bar po autorima knjige Američki Prometej po kojoj je film faktički sniman..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...