Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

9 minutes ago, mrd said:

Bre kompjuter je bio raritet, kod studenata. Ovo sada mozda ulazim u period o kome ti neces da pises, znaci kraj 80-ih i pocetak 90-ih. Uf to je bilo ono blagostanje za vreme AM.

 Broj domacinstava koja su 1989 imala kompjuter je bio 15% - jedno od sest. Ne u SFRJ - u USA.

 

https://www.infoplease.com/math-science/computers-internet/us-households-with-computers-and-internet-use-1984-2014

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ters said:

 Broj domacinstava koja su 1989 imala kompjuter je bio 15% - jedno od sest. Ne u SFRJ - u USA.

 

https://www.infoplease.com/math-science/computers-internet/us-households-with-computers-and-internet-use-1984-2014

 

 

Ko je pisao o domacinstvima, ja sam rekao da je za studente, kojima je to bio neophodan alat, bilo skoro nemoguce da ga nabave. 

Pogresan ti je uzorak.

8 minutes ago, Daniel Den said:

Zato što pripadaju nekom socrealističkom "pravcu" koji nema ništa estetski dopadljvo.

Ne, izrada je bila socijalisticka. Moze se jasno videti, ako se pogledaju fasade zgrada od pre rata WWII i one koje su gradjene tih famoznih 60-ih u doba blagostanja.

Tu ne treba google ili bilo sta drugo. Dovoljno je prosetati gradom.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mrd said:

Daj da sada jos doprinesem, posto si sam napomenuo da si gradsko dete. Koliko je porodica imalo jedan auto, a koliko 2. To bi bilo interesantno da se napomene.

 

Nije imao niko 2 auta i nije to nista interesantno. Ti opet poredis Ameriku i Jugu. Pa raspitaj se koliko ljudi u Belgiji imaju 2 auta. Imati dva auta je bilo totalno nepotrebno.

Ja sada imam 2 auta, jer je zivot bez auta nemoguc, gradski prevoz je nikakav, 2 auta su nametnuta. Da mi auto ne treba za posao, ne bih nikada imao drugi automobil.

 

8 minutes ago, mrd said:

Znas, nema smisla, prezvakavati i podmetati. Ni taj Moskvic, a cini se da si preskocio Zaporozca, verovatno to kod vas nije bilo, su bili skupi i nisu ih ljudi kupovali, sakom i kapom, kao sto ti pokusavas da pretstavis.

 

Ja nisam nikada rekao da su ljudi kupovali automobile sakom i kapom, ali su kupovali. Znaci ne citas, a raspravljao bi kao nesto.

 

8 minutes ago, mrd said:

Bre kompjuter je bio raritet, kod studenata. Ovo sada mozda ulazim u period o kome ti neces da pises, znaci kraj 80-ih i pocetak 90-ih. Uf to je bilo ono blagostanje za vreme AM.

 

Tacno, nije bilo ni mobilnog tada. 

Tada su se kupovali prvo Spectrum, pa Commodore, pa Amiga, pa onda je poceo i PC da se prodaje, XT, 286, 386. Ja sam od prvog posla radio u racunskom centru i kompjuter mi je bio na raspolaganju non-stop. Nisam tada kupio kompjuter, jer sam imao druge prioritete.

 

5 minutes ago, mrd said:

Drago mi je da si se nasmejao. Sad ponovo procitaj i objasni mi zasto zgrade sazidane pre WWII izgledaju bolje od onih sazidanih 60-ih.

 

Izgledaju bolje al' u q.... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Masovna stanogradnja u SFRJ nije zaostajala za svetskim trendovima tog doba. Zanimljivo je da je samoodrživost stanogradnje postignuta već sa početka 60tih i da se kompletna stanogradnja pravila u SFRJ od početka do kraja, to se smatralo za uspeh.

Arhitektonski i urbanistički to je zlatno doba, Split 3 na primer, naselja po Bgd Višnjica, Cerak, Banjica, sve su primeri uspešne urbanizacije i visoke kulture stanovanja.

Mislim da @vilhelmina može da priiča o Splitu, ne samo Split 3, Kman je odličan primer.

Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, urosg3 said:

Masovna stanogradnja u SFRJ nije zaostajala za svetskim trendovima tog doba. Zanimljivo je da je samoodrživost stanogradnje postignuta već sa početka 60tih i da se kompletna stanogradnja pravila u SFRJ od početka do kraja, to se smatralo za uspeh.

Arhitektonski i urbanistički to je zlatno doba, Split 3 na primer, naselja po Bgd Višnjica, Cerak, Banjica, sve su primeri uspešne urbanizacije i visoke kulture stanovanja.

Mislim da @vilhelmina može da priiča o Splitu, ne samo Split 3, Kman je odličan primer.

 

Ma Sarajevo se od 1970 do 1990 uduplalo, sto se tice i prostora i stambenih jedinica. Odlicni stanovi bili, grejanje radilo ko flak.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Baby said:

 

Geez Andjo, ovde prestajem jer nisam rekla da nisu isli na rad u inostranstvo. Nemoj zaboraviti da su mnogi dobijali poslove da idu po Nemackoj i Bliskom Istoku, cak i u Africi i naravno da su iskoristili priliku da zarade vise para, ko ne bi.. 

 

Mislim da ti ovde navodis kao dokaz neko vreme kada se nisi ni rodila... al' ajd, daj sta das. 

 

Ovo su ljudi koji su bili gastarbajteri, a ne oni koji su isli za nase firme da rade. Ako te interesuje mozes i da nadjes da se uglavnom radi o niskokvalifikovanim radnicima. Znaci trbuhom za kruhom. Isto mozes da nadjes istrazivanja, da je ta liberilizacija imigracije, bila posledica nezaposlenosti, nije bilo posla pa je Tito napravio sporazum sa Nemackom da izvozi ljude.

To su oni sto su posle pravili kuce sa gipsanim lavovima, koje cesto i danas zvrje prazne. Znam vise takvih porodica iz mog sela, bez obzira da li sam se u to vreme rodila ili ne :classic_blink: Mislim, nemam pojma da li razumes da se statistika, i istorija ne analiziraju na osnovu licnog iskustva, nego podataka.

 

Sta mislis kako se desilo da su nam doznake iz inostranstva bile 20% GDP? Zato sto niko nije napustao nerazvijene krajeve. Samo se stavis na listu za stan i voila :classic_biggrin: Ako ne znas kako se to radilo da ti opisem - imali su listu zanimanja, pa su vodoinstalateri, keramicari, krojacice .... isli na privremen rad ako nadju Nemacku ili Francusku, Austrijsku firmu da im ponudi posao, ili znaju nekog. A ostavljali decu kod babe i dede, ili sestre/brata....nekad i celo detinjstvo, a nekad kad se srede odvodili decu. Bas ono - prilika da zarade pare....

 

Pominjala ja i ranije - da je moja osnovna skola u toj i takvoj SFRJ imala poljski WC i spoljnu cesmu - a Amigo se pita u kakvim neobicnim uslovima sam ja zivela :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Angelia said:

Pominjala ja i ranije - da je moja osnovna skola u toj i takvoj SFRJ imala poljski WC i spoljnu cesmu - a Amigo se pita u kakvim neobicnim uslovima sam ja zivela :lol_2:

Pa sta je trebalo da ima u naselju koje nema kanalizaciju? Bolje pitanje je zasto meštani nisu pravili septicke jame i normalnu kanalizaciju do njih, i sebk i za tu školu, a isto je za pricu važno koliko je đaka imala ta škola. Mada sve zamerke ovog tipa ne znace ništa osim onome ko je tu živeo. I sad ih garantovano i u najrazvijenijjm zemljama ima koji imaju septicke jame a ne kanalizaciju pa šta.

 

2 hours ago, Daniel Den said:

Nisu.Neki su stalno putovali  sa tatom i mamom na službenim putovanjima u inostranstvu,ljjeta provodili na Jadranu ,zimovali na Kopaniku,imali savreme uredjeje za reprodukciju zvuka,kolor televizore,računare,motocikle  i dr a neki nisu imali ništa od toga.Ovi prvi su strogo pazili da ovim drugim ne kažu "zdravo" a nisu ni imali priliku da to čestp  čine  jer im se putevi nisu ukrštali kao što se ni putevi pripadnika današnje elite ne ukrštaju sa običnim svijetom.

Pa šta, to je normalno. Na šta je ovo tacno primedba? Iz ovog opisa 90% njih su tako živeli na osnovu toga sto su zavrsili bolje skole, a nisu oni svi bili partijski funkcioneri, pa čak ni članovi partije, kako se predstavlja. Uostalom, tako je u to vreme bilo i na tzv zapadu. Ni tamo radnicka klasa nije imala skupe HiFi uredaje, kolor televizore, nije isla na mora i bla bla. To nista ne znaci.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

U zenitu negde 1981. SKJ je imao oko 2,1 miliona članova, a SFRJ 22 miliona stanovnika. Nešto malo manje od 10% građana su bili članovi.
Čak i u JNA nisu svi oficiri bili članovi, na visokim položajima. 

 

Ja znam samo da su moji bili bukvalno primorani da budu u partiji da bi napredovali. 

1 hour ago, Daniel Den said:

Pod ovih 20 % misli se na radnike na tzv,privremenom radu u inostranstvu (formulacije eufemizam za može da se kaže iseljenike)  a ne na radnike preduzeća iz SFRJ koja su izvodila radove u drugim zemljama.To su bile uglavnom ili isključivo azijske i afričke zemlje.Malo je vjerovatno da su jugoslovenska preduzeća izvodila radove u Njemačkoj.

 

Ok mozda se to misli...

Samo ne razumem zasto ispravljas nesto sto ja nisam napisala, ali i to je ok... 

38 minutes ago, Angelia said:

Ovo su ljudi koji su bili gastarbajteri, a ne oni koji su isli za nase firme da rade. Ako te interesuje mozes i da nadjes da se uglavnom radi o niskokvalifikovanim radnicima. Znaci trbuhom za kruhom. Isto mozes da nadjes istrazivanja, da je ta liberilizacija imigracije, bila posledica nezaposlenosti, nije bilo posla pa je Tito napravio sporazum sa Nemackom da izvozi ljude.

To su oni sto su posle pravili kuce sa gipsanim lavovima, koje cesto i danas zvrje prazne. Znam vise takvih porodica iz mog sela, bez obzira da li sam se u to vreme rodila ili ne :classic_blink: Mislim, nemam pojma da li razumes da se statistika, i istorija ne analiziraju na osnovu licnog iskustva, nego podataka.

 

Sta mislis kako se desilo da su nam doznake iz inostranstva bile 20% GDP? Zato sto niko nije napustao nerazvijene krajeve. Samo se stavis na listu za stan i voila :classic_biggrin: Ako ne znas kako se to radilo da ti opisem - imali su listu zanimanja, pa su vodoinstalateri, keramicari, krojacice .... isli na privremen rad ako nadju Nemacku ili Francusku, Austrijsku firmu da im ponudi posao, ili znaju nekog. A ostavljali decu kod babe i dede, ili sestre/brata....nekad i celo detinjstvo, a nekad kad se srede odvodili decu. Bas ono - prilika da zarade pare....

 

Pominjala ja i ranije - da je moja osnovna skola u toj i takvoj SFRJ imala poljski WC i spoljnu cesmu - a Amigo se pita u kakvim neobicnim uslovima sam ja zivela :lol_2:

 

Ali Andjo, niko ne pise da je bilo bajno u odnosu na neke zapadne zemlje Evrope. 

 

Sto se tice poljskog wc-a sta da ti kazem, jbg... sto se niste odselili u grad pa pisali u normalnim wc-ima.... Ti kad zapnes onda bas zapnes... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ali Andjo, niko ne pise da je bilo bajno u odnosu na neke zapadne zemlje Evrope. 
 
Sto se tice poljskog wc-a sta da ti kazem, jbg... sto se niste odselili u grad pa pisali u normalnim wc-ima.... Ti kad zapnes onda bas zapnes... 
Bilo je važno da si član da napredujem, ali nije bilo neophodno

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Plus, svi drndate samo o guranju u straznjicu, btw. To je nebitno, a ono cega nije bilo, to su majmuni koji sire mrznju prema civilizaciji. Tj bilo ih je, ali su smrdeli u rupama, i to je najvaznije. A ako bi digli glavu, izjeo bi ih demokratski mrak, kako i treba.

 

I sad ih treba sve dati... ne Hanibalu Lektoru, on je human, ne ni Leatherface-u, on je previse nasumičan, nego Jigsaw-u, da nađe svakome od te bagre i ološa i neljudi adekvatnu naknadu za sve sto su radili i za sve šta su propagirali. Sa obaveznom porukom na kraju, svakome od njih, ono iz prvog dela: "some people are so ungrateful to be alive, but not you, not anymore..."

 

Da im se plati za svu energiju i žar koji su utrosili na širenje mržnje prema civilizaciji, i još ih troše. To je dobro. Tu vrednost je trebalo sacuvati iz SFRJ, ili je treba obnoviti. Vratiti se korenima. Anticivilizacijske degenerike u rupe, da se iz njih čuje samo plač i škrgut zuba.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa sta je trebalo da ima u naselju koje nema kanalizaciju? Bolje pitanje je zasto meštani nisu pravili septicke jame i normalnu kanalizaciju do njih, i sebk i za tu školu, a isto je za pricu važno koliko je đaka imala ta škola. Mada sve zamerke ovog tipa ne znace ništa osim onome ko je tu živeo. I sad ih garantovano i u najrazvijenijjm zemljama ima koji imaju septicke jame a ne kanalizaciju pa šta.

 

 

 

Selo, nije to neka Kaludjerica. I nije bilo para da se pravi kanalizacija/septicke jame. Po statistici 1971 imalo 1,380 stanovnika sa konstantnim padom, 2011 palo ispod 1,000.

Moj prvi razred je imao 23 djaka, i bili smo retko brojna generacija. Sad su spali na 7 djaka u 4 razreda. Od 5tog razreda su nam se pridruzivali iz drugih sela koji su imali jos manje dece. Znaci nista neobicno.

 

Sad valjda ima vise stanovnika, u zadnje dve godine su se doselili mnogi beogradjani :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Baby said:

 

Ali Andjo, niko ne pise da je bilo bajno u odnosu na neke zapadne zemlje Evrope. 

Ajde da te podsetim kako je pocela ova prica:

Amigo rekao da se u SFRJ lepo zivelo krajem 70tih i 80tih, i nabrojao sta taj dobar standard predstavlja. A ja mu rekla da njegovo licno iskustvo nije prosek zivota jer su mnogi ziveli u nerazvijenim krajevima. Jos si i ti dosla da potvrdis da si i ti lepo zivela.

Ne, nisam ja poredila sa zapadnim zemljama, nego sa tim vasim standardom. Da to nije prosek, nego specificno pripada gradovima i mozda plodnim ravnicama. 

 

12 minutes ago, Baby said:

Sto se tice poljskog wc-a sta da ti kazem, jbg... sto se niste odselili u grad pa pisali u normalnim wc-ima.... Ti kad zapnes onda bas zapnes... 

Pa da, let them eat the cake :lol_2: Ali mi smo pricali kako se zivelo u SFRJ, ne kako bi ti resila problem ruralnih nerazvijenih krajeva: "samo se preselite u grad" Ima dovoljno asfalta za sve :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Ko je pisao o domacinstvima, ja sam rekao da je za studente, kojima je to bio neophodan alat, bilo skoro nemoguce da ga nabave. 

Pogresan ti je uzorak.

Pogresna ti je era - 1989 computer nije bio neophodan alat za vecinu studenata, ni kod nas ni u svijetu. 

 

I pored toga vecina studenata na mom fakultetu je imala  licni ili pristup racunaru (ja sam kao  stipendista dobio NCR-ov XT clone -bez hard diska) na revers na koristenje dok studiram, a ciscenjem snijega preko studentskog servisa sam zaradio svog ZX Spektruma )

 

 

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ters said:

Pogresna ti je era - 1989 computer nije bio neophodan alat za vecinu studenata, ni kod nas ni u svijetu. 

 

I pored toga vecina studenata na mom fakultetu je imala  licni ili pristup racunaru (ja sam kao  stipendista dobio NCR-ov XT clone -bez hard diska) na revers na koristenje dok studiram, a ciscenjem snijega preko studentskog servisa sam zaradio svog ZX Spektruma )

 

 

Vidis da pricamo o dva paralelna sveta.

Link to comment
Share on other sites

Podaci ukazuju da je Titova Jugoslavija u odnosu na  dio Evrope koji se nije "opredijelio" za izgradnju socijalizma bila u većem zaostatku nego KJ 1939 godine

https://pescanik.net/sta-je-istina-o-privrednom-rastu-sfr-jugoslavije/

Veće zaostajanje razumljvo nije samo karakteristično za Jugoslavije nego za sve socijalističke zemlje.Taj društveni eksperiment zasnovan na Marksovom ili marksisističkom učenju pokazao se očigledno  kao vrlo neuspješan .Zato  i čudi potreba pojedinih da se uprkos očiglenim činjenicama nastavljaju da bore za bolju proslost SFRJ.

 

Edited by Daniel Den
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Angelia said:

Ajde da te podsetim kako je pocela ova prica:

Amigo rekao da se u SFRJ lepo zivelo krajem 70tih i 80tih, i nabrojao sta taj dobar standard predstavlja. A ja mu rekla da njegovo licno iskustvo nije prosek zivota jer su mnogi ziveli u nerazvijenim krajevima. Jos si i ti dosla da potvrdis da si i ti lepo zivela.

Ne, nisam ja poredila sa zapadnim zemljama, nego sa tim vasim standardom. Da to nije prosek, nego specificno pripada gradovima i mozda plodnim ravnicama. 

 

Pa da, let them eat the cake :lol_2: Ali mi smo pricali kako se zivelo u SFRJ, ne kako bi ti resila problem ruralnih nerazvijenih krajeva: "samo se preselite u grad" Ima dovoljno asfalta za sve :lol_2:

 

Pa Amigo se toga tako seca i ti si zapela da mu objasnis da se on ne seca dobro i da mu je bilo gore nego sto on misli jer ti nisi imala wc... mslm jbt. Pritom je Amigo znatno stariji od tebe i zakacio je znatno vise Juge nego ti. 

 

Taj nas standard je bio nas, kakav god da je. Da smo ziveli kucu do tebe verovatno bi imali tvoj standard, ali eto nismo... 

 

Eno @koca popovic rekao da je bio sirotinja pa se ne seca da je bilo kao u tvojoj prici gde hoces da poravnas da je prosek bio kako si ti zamislila da je bio... 

 

"samo se preselite u grad" je tvoja krilatica sa druge teme o losim skolama... sta im fali, losa skola, pa samo se presele u bolji kraj i imaju bolju skolu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Eto upravo to. SFRJ je bila na nivou jedne Velike Britanije.
Mislim, stvarno govorimo o blagostanju.
Video sam ja u US da ljudi zive u mobile homes, ali to ovde nije bas tema. Tema je, kako je OP postavio exYU bila na visokom standardu.
I povrh svega, price da se pre u SFRJ zivelo bolje, po ovim pausalnim pogledima. Danas Beograd izgleda mnogo novije i svezije nego pre. Cinjenica je da su zgrade izgradjene u peiod SFRJ jedine oronule, one gradjene pre rata WWII stoje ok, one izgradjene za vreme SFRJ gube fasadu i ove nove izgradjene posle 90-ih izgledaju veoma sveze, malo rastrkane, ali mnogo lepse od onih iz blagostanja o kome govorimo ovde.
 


Daj, molim te. Ono što je izgrađeno od 90 i neke na ovamo se ne uklapa ni sa starim ni sa novim stilom a ni sa bilo čime. Loše, ružno, neuklopljeno u okolinu, to je trend i pravilo u poslednjih 30 godina.
Čuj, mnogo lepše...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Pa Amigo se toga tako seca i ti si zapela da mu objasnis da se on ne seca dobro i da mu je bilo gore nego sto on misli jer ti nisi imala wc... mslm jbt. Pritom je Amigo znatno stariji od tebe i zakacio je znatno vise Juge nego ti. 

 

Taj nas standard je bio nas, kakav god da je. Da smo ziveli kucu do tebe verovatno bi imali tvoj standard, ali eto nismo... 

 

Eno @koca popovic rekao da je bio sirotinja pa se ne seca da je bilo kao u tvojoj prici gde hoces da poravnas da je prosek bio kako si ti zamislila da je bio... 

Nisam mu ja objasnjavala da je njemu bilo gore :classic_biggrin: nego da njegov subjektivni zivot nije bio objektivni standard u SFRJ. Kad eto ne mogu da objasnim ni najprostiju stvar kao sto su pojmovi subjektivno/objektivno....

 

1 minute ago, Baby said:

"samo se preselite u grad" je tvoja krilatica sa druge teme o losim skolama... sta im fali, losa skola, pa samo se presele u bolji kraj i imaju bolju skolu... 

Samo sto u US nije socijalizam zar ne? Nema drustvene svojine, pa mozes da kupis stan gde god hoces.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Sta mislis kako se desilo da su nam doznake iz inostranstva bile 20% GDP?  

 

Ne verujem. :59:

 

Sto se tice kompjutera, ko nije studirao informatiku, nije mu ni trebao, a ni studentima informatike nije trebao nesto posebno. Ludi su ucili da programiraju na mainframe ili Vax, pa ne mozes to da imas kuci. Programiranje na PC-iju jos nije bilo aktuelno tada, tek u povoju, koliko se sjecam prvi ti neki programi su bili dBase, Clipper itd.

Ja sam na faksu imao samo Fortran, to sam polozio iz prve, bilo bez veze lako, nisam cak niti jednom otisao na taj Vax na faksu da se igram, nije me to interesovalo tada to uopste.

 

2 minutes ago, Baby said:

Pa Amigo se toga tako seca i ti si zapela da mu objasnis da se on ne seca dobro i da mu je bilo gore nego sto on misli jer ti nisi imala wc... mslm jbt. Pritom je Amigo znatno stariji od tebe i zakacio je znatno vise Juge nego ti. 

 

Taj nas standard je bio nas, kakav god da je. Da smo ziveli kucu do tebe verovatno bi imali tvoj standard, ali eto nismo... 

 

Eno @koca popovic rekao da je bio sirotinja pa se ne seca da je bilo kao u tvojoj prici gde hoces da poravnas da je prosek bio kako si ti zamislila da je bio... 

 

Ma Amigo je bio niza srednja klasa, daleko od dobro stojecih, ali bilo mu lepo.

 

2 minutes ago, Baby said:

"samo se preselite u grad" je tvoja krilatica sa druge teme o losim skolama... sta im fali, losa skola, pa samo se presele u bolji kraj i imaju bolju skolu... 

 

U AmeriKi moze, ali u SFRJ nije moglo :classic_biggrin: toliki ljudi se selili.:smiley53:

 

Sto se tice stanova, postojali su stanovi solidarnosti koji su se delili radnicima i to ne mali stanovi, nego dvosobni, trosobni, troiposobni. Jedan moj dobar drug je zivio u nekim barakama i njego otac, galvanizer, teska radnicka klasa, dobije trosoban stan, kada je on bio osmi razred, troje dece, ljudi bili presrecni. 

Pogledajte samo ove silne izgradjen zgrade. Ovaj mali predni deo je bio izgradjen prije 1970, ostale je sve izgradjeno posle i jos toliko , ali se ne vidi na ovoj slici.

 

1920px-View_on_Novi_Grad,_Sarajevo.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ni to nije tacno, mogao si i direktor da budes bez clanske kart. [emoji14] 
Jel se direktor računa samo generalni ili može i direktor izgradnje kako nekako bi ga danas zvali a znam čoveka koji je bio direktor nekog sektora koji je bio nadležan za građevinske projekte u inostranstvu (građ inž - bio po libijama/iracima/iranima) a nije bio član partije.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Jbg...sad me grize savest...ja sam imao djakuzi, a ćale mi nije bio član partije....majka domaćica. Sin jedinac...:smiley26:

 

Ti si bio burzuj :classic_biggrin:

 

1 minute ago, shonke said:

Jel se direktor računa samo generalni ili može i direktor izgradnje kako nekako bi ga danas zvali a znam čoveka koji je bio direktor nekog sektora koji je bio nadležan za građevinske projekte u inostranstvu (građ inž - bio po libijama/iracima/iranima) a nije bio član partije.

 

Trazilo se generalno, za rukovodece pozicije da budes u partiji, medjutim sada slusam price treba da se zaposli cistacica, trazi se da je u stranci. Toliko o partiji. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...