Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Koliko je socijalizam kao ekonomski sistem bio uspješan najbolje govori problem restitucije.Država je prije nekih 75 godina godina,godina manje godina više nevažno,oduzela imovinu,oduzela markisstičkim rječnikom rečeno sredstva za proizvodnju i dr i sve vrijeme nesmetano koristila ta dobra.Poslije 75 godina korišćenja te imovine od države se traži samo da je vrati u stanju u kakvom je bila u vrijeme oduzimanja.Dakle,bez ikakve uvećane vrijednosti,bez naknade za izgubljenu dobit.bez naknade za štetu koju su pretrpili oni od kojih je imovina oduzeta.Na prvi pogled to je lako jer država treba da se odrekne nečega prvo što joj ne pripada i što je stekla bez da je dala išta u zamjenu i drugo treba da vrati ono od čega je 75 godina izvlačila korist a ta korist po redovnom toku stvari za odnosni period premašuje i samu vrijjednost oduzete imovine.Medjutim u realnosti,država je toliko loše gazdovala sa tom imovinom da ne može da je vrati niti da naknodi ni približnu vrijednost te imovine onima od kojh je istu oduzela.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Cyber said:

 

Setila sam se zaboravljene pesme koju smo pevali u skolskom horu. Prava partizanska.

Sistemska ozbiljnost od malih nogu. Ovde sam procitala kako je nastala. 

Ja sam voleo tu pesmu, npr, pevusio sam je sam sebi kad sam isao na pecanje :lol_2:

 

29 minutes ago, Amigo said:

Bas me interesuje sta ti je falilo tada?

Te osamdesete su bile jedan od najboljih perioda svuda, e, samo neki tu su imali zamerke. Ma daj. Ono najvaznije je bilo sto tada normalni ljudi nisu na progresivni svet gledali kao na nesto neprijateljsko, pa ni vecina fukare, nego na nesto sto je uzor, i sto je ta zemlja vise bila deo tog sveta, i liberalnije okruzenje, nego sve ove rupe sad, osim mozda Slovenije. A  sve ovo sto se prica o parama nema nikakve veze. 

 

Uros je lepo napisao, cilj socijalistickog drustva nije bio profit ili slicno nego ravnomeran razvoj, manje vise, i emancipacija stanovnistva, dobro, u okviru ideologije. Uz to da tih osamdesetih ideologija vise nikoga nije zanimala. A koga je briga sto neko nije isao na letovanje. Iskreno, i sad ova fukara sto uzima zdravo za gotovo da je obavezno svake godine ici na letovanje ne treba ni sad da ide na letovanja, zato sto je fukara. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Daniel Den said:

Koliko je socijalizam kao ekonomski sistem bio uspješan najbolje govori problem restitucije.Država je prije nekih 75 godina godina,godina manje godina više nevažno,oduzela imovinu,oduzela markisstičkim rječnikom rečeno sredstva za proizvodnju i dr i sve vrijeme nesmetano koristila ta dobra.Poslije 75 godina korišćenja te imovine od države se traži samo da je vrati u stanju u kakvom je bila u vrijeme oduzimanja.Dakle,bez ikakve uvećane vrijednosti,bez naknade za izgubljenu dobit.bez naknade za štetu koju su pretrpili oni od kojih je imovina oduzeta.Na prvi pogled to je lako jer država treba da se odrekne nečega prvo što joj ne pripada i što je stekla bez da je dala išta u zamjenu i drugo treba da vrati ono od čega je 75 godina izvlačila korist a ta korist po redovnom toku stvari za odnosni period premašuje i samu vrijjednost oduzete imovine.Medjutim u realnosti,država je toliko loše gazdovala sa tom imovinom da ne može da je vrati niti da naknodi ni približnu vrijednost te imovine onima od kojh je istu oduzela.

Ovo zahteva dodatna pojašnjenja:

1. Koja je država oduzela
2. Koja država da vraća

Kada na pogledaš šta je nastalo na ostacima Jugoslavije, ispada Slovenija, Hrvatska, BiH, CG, Makedonija, Srbija i Kosovo*. Koja država ima problema sa vraćanjem? Ako ti udovoljim da je Jugoslavija loše gazdovala ko ima problema sa vraćanjem?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Daniel Den said:

Koliko je socijalizam kao ekonomski sistem bio uspješan najbolje govori problem restitucije.Država je prije nekih 75 godina godina,godina manje godina više nevažno,oduzela imovinu,oduzela markisstičkim rječnikom rečeno sredstva za proizvodnju i dr i sve vrijeme nesmetano koristila ta dobra.Poslije 75 godina korišćenja te imovine od države se traži samo da je vrati u stanju u kakvom je bila u vrijeme oduzimanja.Dakle,bez ikakve uvećane vrijednosti,bez naknade za izgubljenu dobit.bez naknade za štetu koju su pretrpili oni od kojih je imovina oduzeta.Na prvi pogled to je lako jer država treba da se odrekne nečega prvo što joj ne pripada i što je stekla bez da je dala išta u zamjenu i drugo treba da vrati ono od čega je 75 godina izvlačila korist a ta korist po redovnom toku stvari za odnosni period premašuje i samu vrijjednost oduzete imovine.Medjutim u realnosti,država je toliko loše gazdovala sa tom imovinom da ne može da je vrati niti da naknodi ni približnu vrijednost te imovine onima od kojh je istu oduzela.

Ko im klati koske, vecini, zato sto je sve je to bio go "domacin" isto kao ovi sada. Razni peskari, liferanti, "industrijalci" i ostali degenerici koji su u srusenoj zemlji u kojoj je izginula polovina stanovnistva za nekoliko godina pistali milioneri "posteno" i bez lizguzovanja sa drzavom, sio mu ga Đura. Oduzete stanove, lokale i slicno treba vratiti, sto je uglavnom i urađeno, a ostalo kako doslo tako otislo.

 

A sto se tice kulturnih rabotnika, i slicnih, to su onakvi kakvi je u onom ultimatumu pre WWI Austrougarska trazila da se uklone iz javnosti, oni koji neprekidno huskaju protiv civklizacije,  pa ako su bili kao ovi sad sto izdaju, ureduju i pisu ove "dnevne listove" i patrijotske sajtove i slicni, prosli su bas kako treba.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ko im klati koske, vecini, zato sto je sve je to bio go "domacin" isto kao ovi sada. Razni peskari, liferanti, "industrijalci" i ostali degenerici koji su u srusenoj zemlji u kojoj je izginula polovina stanovnistva za nekoliko godina pistali milioneri "posteno" i bez lizguzovanja sa drzavom, sio mu ga Đura. Oduzete stanove, lokale i slicno treba vratiti, sto je uglavnom i urađeno, a ostalo kako doslo tako otislo.

 

Ne preterujem, ali sa kim da upadnem u raspravu oko restitucije, ispostavi se da su njegovi držali/bili vlasnici pola okruga odakle su, počesto i polovine Terazija na primer, i da su ih zli komunjare oteli i sprečili da raspolažu svojom imovinom.
Ili ja upadam u raspravu sa pogrešnim ljudima (a to je baš ono statistički neverovatno) ili nije baš da je sve to istina. jedino moja familija go lumpenproletarijat i poštena inteligencija, pa nema za šta pas da nas ujede 🙂

Ono što je nesumnjivo da je restitucija kao proces manje više završen svuda osim u Srbiji i Kosovu. Crna Gora je istovremeno loš i dobar primer, dobar po brzini loš po pravičnosti, ali hej - priča je završena.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo sa starog foruma adekvatan post, forumaša "Vasudeva":

 

Sticem utisak da ljudi previše gledaju iz današnje perspektive okolnosti u kojima su se odvijali mnogi istorijski procesi, kao i da procenjuju režime na osnovu toga kako bi se oni danas odredili prema njima. Stvar je u tome što je brutalno ugnjetavanim Rusima, kao i Srbima i ostalima u Jugi, svaki režim takoreci izgledao bolji. Glasali bi oni i za crnog davola, samo da se promene oni koji su do tada vladali. Tako je recimo bilo u Sovjetskom Savezu, da ne kažem Rusiji. Ljudi digli revoluciju, sa težnjom da se sve raspodeli, ne pravedno vec ravnomerno. Mnogo nevinih je tu stradalo, nema diskusije. Ali to je tako. Pa kada su dali mogucnost svima da prave države i videli kakav se haos i gluposti dešavaju brzo je Crvena Armija pokorila ponovo silne teritorije kojima su zavladali begovi, kabadahije, Abhazi i ostali Ceceni, i to poslala u logore. Naravno, Rusi su tu tamanili i svoje i tude ekstremiste.

 

Ono što bih ja zamerio Titu i ovdašnjoj vrhuški je što nije dovoljno tamanila ekstremiste, ne samo srpske vec i ostale. Temeljito. Od Albanaca, preko MuslimoBošnjaka ili kako se vec danas zovu, do Hrvata. Bez pardona. Verovatno je procenjeno da je bolje ne dirati previše mecku i zadovoljiti se Blajburgom, u interesu bratstva i jedinstva. 

 

A zašto su ljudi bili za komuniste? Naravno, ne sporim ja da su komunisti frizirali rezultate. Ali gro naroda ih je podržavao. Zato što su pre rata lihvari, zelenaši i slicni upropastili stanovništvo. Kao i medunacionalne odnose koji su ionako bili krhki. Svi su oni izgradili divne vile na Dedinju koje su im oteli zli komunisti. Pa kako bre za 20 godina iz okupirane, popljackane i porobljene Srbije zaradiše tolike pare da dižu po nekoliko fabrika, raspolažu zgradama i slicno?

 

Da se razumemo, mojoj porodici je oduzeto nekoliko zgrada! Pazite, zgrade su u pitanju!!! Ne doduše ovako gigantske kao što su sada ove na Novom Beogradu na primer, ali desetak do dvadeset stanova su bili sasvim pristojna stvar u ono vreme. Pa pomnoži sa 4. Bruka, zar ne? A vrlo dobro znam kako su došli do toga, kao i šta su moje dede mislile o takvima kakvi su bili njihovi ocevi. Možete li da zamislite koliko je bilo patnje, siromaštva, bede i neobrazovanja da su obojica postali komunisti i posle bili oficiri u Titovoj armiji?

 

Zamislite sada da recimo sinovi Karica, Miškovica ili takvog nekog dripca krenu u borbu za siromahe. E takvo je to vreme bilo. I zbog toga su se moje dede iskupile, i pred narodom i pred višom silom ukoliko neko u takvu veruje, za ono što su njihovi ocevi/stricevi radili. I ponosan sam na to. Ovo danas? Ovo danas treba lešiti sa sve okotom. Šteta što to nije uradeno 5. oktobra. Ali ne zanosim se ja da je samo Koštunica bio kriv za to. Niko nije ni hteo to. Mislilo se da ce moci drugacije, pa i ja. Ali nije moglo, niti može - ocito. Robespjer je bio u pravu. I svi su i pred 2. sv. rat bili isti kao sada. Cak se isto i zovu - industrijalci, domacini i sl.

 

Šteta. Mogla je to biti jaka i sjajna država (mislim na bivšu Jugu). Ovako, uvukoše se mangupi u njihove redove, podmetnuše im najbolje ljude na istrebljenje, docekaše smrt Tita koji je kako tako držao dizgine u rukama i raspodeliše kolac, svako uzevši svoje parce. Posle se cudimo zašto je sve propalo. Pa propalo je što nije bilo pameti da tamo negde npr. krajem osamdesetih vojska poubija, u velikom zlocinackom poduhvatu, sve te koji su razbijali državu. Iz vrhuške. A potom lagano i do dna, da se vidi ko se to naoružava, i da se to trebi.

 

Ali ne, hrvatski generali su gledali kako da naoružaju Hrvate i organizuju pobunu, srpski kako u slucaju frke naoružati Srbe, i pride su slušali požarevackog manijaka koji je trubio o nekom jedinstvu Srba, ne bi li se njegovo dupe ovde više nakralo. Ista prica važi i za sve ostale tadašnje celnike, ništa oni nisu bili bolji, samo što je ovaj bio najznacajniji. I izgubio je ratove.

No odmakosmo se od teme monarhija vs republika. Moja poenta se odnosila na poslednji post pacey defender-a - ne možeš posmatrati izbor iz današnje perspektive i odlucivati se na osnovu toga. Drugo je potpuno vreme bilo. 

 

Postoji anegdota o Aleksandru i Parmenionu. Aleksandar je do 332. zauzeo Malu Aziju, Palestinu i Egipat i kretao na Mesopotamiju i samu Persiju. Došli su mu glasnici od persijskog cara koji nude Mesopotamiju celu sa Vavilonom bez borbe, samo da se Dariju ostavi Persija da vlada njom. Aleksandar sazove ratni savet i upita generala Parmeniona šta da ucini. Ovaj odgovori "da sam Aleksandar, ja bih prihvatio". Aleksandar tada rece "i ja bih, da sam Parmenion" i odbi ponudu. Vrlo korisna anegdota. Lako je danas iz fotelje kuckati po internetu i reci da je bilo boljih rešenja možda od komunista. Gladna usta tog vremena, koja su živela u 3 sa 4 sobi, sa ženom i petoro dece koju treba hraniti nisu mogla da cekaju.


Da se razumemo, ne sporim ja da je mnogo toga u svemu tome i loše uradeno. 

 

Vasudeva

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, urosg3 said:

Ovo zahteva dodatna pojašnjenja:

1. Koja je država oduzela
2. Koja država da vraća

Kada na pogledaš šta je nastalo na ostacima Jugoslavije, ispada Slovenija, Hrvatska, BiH, CG, Makedonija, Srbija i Kosovo*. Koja država ima problema sa vraćanjem? Ako ti udovoljim da je Jugoslavija loše gazdovala ko ima problema sa vraćanjem?

Ne misliš valjda da neko očekuje da  već 30 i koju godinu upokojena   savezna država sprovodi restituiju imovine ili da bi SFRJ uspješnije sprovela restitciju imovine od država koje su proizašle iz iste ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Daniel Den said:

Ne misliš valjda da neko očekuje da  već 30 i koju godinu upokojena   savezna država sprovodi restituiju imovine ili da bi SFRJ uspješnije sprovela restitciju imovine od država koje su proizašle iz iste ?

Ne mislim. Zato i pitam koja tačno država od navedenih ima problema sa restitucijom? Odmah da pomognem, Slovenij,a, Hrvatska, CG nemaju nikakvih problema, proces završen.
Makedonija isto, samo kasnije.
Dakle gde ima problema sa restitucijom?

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Ne mislim. Zato i pitam koja tačno država od navedenih ima problema sa restitucijom? Odmah da pomognem, Slovenij,a, Hrvatska, CG nemaju nikakvih problema, proces završen.
Makedonija isto, samo kasnije.
Dakle gde ima problema sa restitucijom?

Eto na primjer u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Daniel Den said:

Eto na primjer u Srbiji.

Jedna od 6 konstituvnih republika. Ok obzirom da ostalih 5 nemaju usuđujem se da zaključim da nije problem u Jugoslaviji, lošem gazdovanju imovinom, nesposobnošću SK ideologije da pomiri probleme nastale iz etatizacije nego da je problem u Srbiji.
 

 

33 minutes ago, Daniel Den said:

Koliko je socijalizam kao ekonomski sistem bio uspješan najbolje govori problem restitucije.Država je prije nekih 75 godina godina,godina manje godina više nevažno,oduzela imovinu,oduzela markisstičkim rječnikom rečeno sredstva za proizvodnju i dr i sve vrijeme nesmetano koristila ta dobra.Poslije 75 godina korišćenja te imovine od države se traži samo da je vrati u stanju u kakvom je bila u vrijeme oduzimanja.Dakle,bez ikakve uvećane vrijednosti,bez naknade za izgubljenu dobit.bez naknade za štetu koju su pretrpili oni od kojih je imovina oduzeta.Na prvi pogled to je lako jer država treba da se odrekne nečega prvo što joj ne pripada i što je stekla bez da je dala išta u zamjenu i drugo treba da vrati ono od čega je 75 godina izvlačila korist a ta korist po redovnom toku stvari za odnosni period premašuje i samu vrijjednost oduzete imovine.Medjutim u realnosti,država je toliko loše gazdovala sa tom imovinom da ne može da je vrati niti da naknodi ni približnu vrijednost te imovine onima od kojh je istu oduzela.

Da se vratimo na bold, to jest tvoju premisu:
Šta govori o ekonomskom sistemu Jugoslavije osim što je u 5 od 6 konstitutivnih federalnih jedinica restituciju završio bez problema?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Daniel Den said:

Baš si ti super.Ekstra si.

 

Cemu ovakav ton? 

 

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Te osamdesete su bile jedan od najboljih perioda svuda, e, samo neki tu su imali zamerke. Ma daj. Ono najvaznije je bilo sto tada normalni ljudi nisu na progresivni svet gledali kao na nesto neprijateljsko, pa ni vecina fukare, nego na nesto sto je uzor, i sto je ta zemlja vise bila deo tog sveta, i liberalnije okruzenje, nego sve ove rupe sad, osim mozda Slovenije. A  sve ovo sto se prica o parama nema nikakve veze. 

 

Bravo, to i jeste poenta, da smo tada bili progresivnije drustvo u svakom pogledu, dok su ove sadasnje drzave toliko zaglupile svoj narod, kao nigde u svetu.

Pa sada su kriminalci non-stop u medijima, promovise se prostitucija, gleda se sljam i olos po zadrugama, ukrasti je normalna stvar, organizovani kriminal je u sprezi sa vlascu, 99% ljudi je nezadovoljno sa svim i svacim.

Posebno je porazavajuce kada vidimo komentare po portalima i drustvenim mrezama, gde je pozeljno raspirivati mrznju medju narodima, jer ima vise klikova. Ma ima toga koliko hoces, ne moze se sve ni navesti.

Predpostavljam da kada bi se uradio pravi popis u svim bivsim republikama da bi falilo najmanje 3 miliona ljudi, umjesto da se poveca za 3 miliona. To sve govori.

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

Jedna od 6 konstituvnih republika. Ok obzirom da ostalih 5 nemaju usuđujem se da zaključim da nije problem u Jugoslaviji, lošem gazdovanju imovinom, nesposobnošću SK ideologije da pomiri probleme nastale iz etatizacije nego da je problem u Srbiji.
 

 

Da se vratimo na bold, to jest tvoju premisu:
Šta govori o ekonomskom sistemu Jugoslavije osim što je u 5 od 6 konstitutivnih federalnih jedinica restituciju završio bez problema?

Ne znam odakle ti to da je  u ostatku nekadašnje SFRJ pitanje restitucije završeno bez problema.U BiH to pitanje nije ni pokrenuto  s mrtve tačke a i u svim drugim nasljednicama SFRJ kao i uopšte u svim bivsim  socijalističkim zemljama,restitucija i gde je završena primijenjena je krajnje restriktivno na način da države zadrže što više oduzete imovine odnosno da manje plate za oduzetu imovinu .Srbija je vjerovatno najekstremniji primjer jer je do demokratskih proimjena u Srbiji došlo nekih 10 deset godina kasnije u odnosu na duge socijalističke zemlje a i zakonodavac se motivisan slabijim finansijkim stanjem opedijelio za  može da se kaže simoboličnu novčanu naknadu u slučajevima kad se imovina ne vraća u naturalnom obliiku.

U formalnom smislu restitucija će se završiti i u Srbiji kao i drugim zemljama samo što to nije restitucija u punom smislu riječi nego zakonska restitucija koja je neznatna u odnosu na stvarnu vrijednost oduzete imovine  a što je i razumljivo jer bi puna naknada dovela do finansijskog kolapsa.

Edited by Daniel Den
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

Ne mislim. Zato i pitam koja tačno država od navedenih ima problema sa restitucijom? Odmah da pomognem, Slovenij,a, Hrvatska, CG nemaju nikakvih problema, proces završen.
Makedonija isto, samo kasnije.
Dakle gde ima problema sa restitucijom?

 

Ma kakva restitucija, to uopste nije tema ovde, to je tema za ove nove drzave.

 

Ja sam zamislio ovu temu prvenstveno kao poredjenje nekad i sad, a ne poredjenje SFRJ i Nemacke ili SveCke.

Mi smo pre svega moralno pali na samo dno i time stvorili jedno izopaceno drustvo sirom regiona, nema tu mnogo razlike, pre svega da mrzis prve komsije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Daniel Den said:

Ne znam odakle ti to da je  u ostatku nekadašnje SFRJ pitanje restitucije završeno bez problema.U BiH to pitanje nije ni pokrenuto  s mrtve tačke a i u svim drugim nasljednicama SFRJ kao i uopšte u svim socijalističkim zemljama,restitucija i gde je završena primijenjena je krajnje restriktivno na način da države zadrže što više oduzete imovine odnosno da manje plate za oduzetu imovinu

Pa prostim uvidom u vlasništvo, društveno vlasništvo nije postalo državno, ako hoćeš eto BiH neka bude primer. Pa da pogledamo šta je od društvene svojine ostalo u agraru a šta u industrijskom sektoru?
O građevinskom zemljištu bespredmetno je, hajde da vidimo kako izgleda u industriji i agraru.
I vidi čuda - nema društvene svojine, državne ima, ali jedva u nekoliko procenata. Pa gde je onda 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Pa prostim uvidom u vlasništvo, društveno vlasništvo nije postalo državno, ako hoćeš eto BiH neka bude primer. Pa da pogledamo šta je od društvene svojine ostalo u agraru a šta u industrijskom sektoru?
O građevinskom zemljištu bespredmetno je, hajde da vidimo kako izgleda u industriji i agraru.
I vidi čuda - nema društvene svojine, državne ima, ali jedva u nekoliko procenata. Pa gde je onda 🙂

Suštinski i državna i tzv.društvena svojina su u bitnom isto.Posebno ako je riječ o imovini koju je država oduzela i u nekoj svojoj internoj  kategorizaciji jrdom dijelu te imovine dala status države a jednom tzv.društvene imovine.U vrijeme oduzimanja sva ta imovina se nalazila u režimu tzv.opštenarodne imovine.Da li je u nekoj svojoj kategorizaciji kasnije država jednudijelu  status tzv.društvene imovine nema nikakav značaj jer je država titular i društvene imovine na isti način kao i one koja je zadržala status državne imovine.j.Oduzetza imovina je postala imovina države a šta je ona posle radila sa istom nema nikakav značaj.

Edited by Daniel Den
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Daniel Den said:

Suštinski i državna i tzv.društvena svojina su u bitnom isto.Posebno ako je riječ o imovini koju je država oduzela i u nekoj svojoj internoj  kategorizaciji jrdom dijelu te imovine dala status države a jednom tzv.društvene imovine.U vrijeme oduzimanja sva ta imovina se nalazila u režimu tzv.opštenarodne imovine.Da li je u nekoj svojoj kategorizaciji kasnije država jednu jednoj dala status tzv.društvene imovine nema nikakav značaj jer je država titular i društvene imovine na isti način kao i one koja je zadržala status državne imovine.To što je država raspolagala jednim dijelom društvene imovine nema nikakav značaj.Oduzetza imovina je postala imovina države a šta je ona posle radila sa istom nema nikakav značaj.

Ok, kasno je a sutra je radni dan. Ali je ogromna razlika između društvene i državne imovine, i zato je Jugoslavija uspešnija bila od Sovjetskog sistema na svaki mogući način.
Suštinska razlika između planske privrede i kontrolisane tržišne je drugi bitan faktor.

Nastavićemo oko restitucije, samoo imaj u vidu da društvena svojina nije državna, i da nije samo semantička razlika u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Ok, kasno je a sutra je radni dan. Ali je ogromna razlika između društvene i državne imovine, i zato je Jugoslavija uspešnija bila od Sovjetskog sistema na svaki mogući način.
Suštinska razlika između planske privrede i kontrolisane tržišne je drugi bitan faktor.

Nastavićemo oko restitucije, samoo imaj u vidu da društvena svojina nije državna, i da nije samo semantička razlika u pitanju.

Možda je bila uspješnija od Sovjetskog Saveza ali kao što vidimo i Sovjetski Savez je tropa kao i SFRJ pa je malo deplasirano praviti poređenja između tih nesrećnih tvorevina.

Miissim nije se govorilo bez osnova "Sve srećne zemlje liče jedna na drugu a sve nesrećne liče na Jugu." :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

O kakvom se blagostanju radilo u SFRJ može da se vidi i po mnogim građevinama iz toga perioda u glavnom gradu iste- Beogradu.Ne mora da se ide do nekih divljih naselja kao što je Kaludjerica.Ima sasvim dovoljno primjera u naseljima opština koje su blizu centra- Voždovac pa i  opštine Vračar kojji je  poslije Starog Grada ponos Beograda.

Edited by Daniel Den
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Pa i tvoj je dozivljaj subjektivan. Ti nisi isla na more, ko zna iz kojih razloga, ali ja znam da uopste nije bilo potrebno mnogo novca da se kampuje na moru.

Djeca slabijeg imovnog stanja su isla na more preko skole za dzaba, cuveno djecije odmaraliste je bilo npr u Zelenici na crnogorskom primorju.

Hoteli jesu bili izvan moje kategorije i tu su vecinom bili stranci, ali je zato se privatni smestaj mogao priustiti. Vozovi su takodje bili vrlo jeftini. Sta ces vise.

I u tvojoj Americi i mojoj Kanadi ima koliko hoces porodica slabijeg imovnog stanja da ne idu nigde na odmor.

 

Tako se dragi moj zivelo u unutrasnjosti, nisam ti ja neki specijalni slucaj. Nije se kod mene islo preko skole, do 89 jer nije bilo dovoljno djaka koji su mogli to da priuste jer se placalo. Pa nama su dvodnevne eskurzije bile izazov, a ti o letovanju i skijanju. Ja sam bre bila senzacija u skoli kad me tetka odvela na more sa 7, to tvoje kampovanje paradajs turizam, i to je bila ucena babe. Niko u skoli nije nikad video more....i drugi/zadnji kad sam imala 18.

Vec sam ti rekla, ti to sa pozicije nekog ko je ziveo u jednom od tih vecih centara.

Link to comment
Share on other sites

Znam dvojicu koji su godinama isli na more tako sto su se svercovali u vozu, a tamo spavali na plazi i jeli iz konzervi, za sta ne treba vise para nego da su kuci. Sve to komplet o cemu pricate uopste nije bitno, kao sto nije bitno ni sad. Ono sto je vazno je da tada niko nije sirio anticivilizacijsku propagandu jer bi ga izjeo demokratski mrak (kako i treba da bude) , za razliku od sad kad ne postoji ni jedan jedini medij u kome ne kenjaju anticivilizacijski elementi. Postoje neki koji se lazno predstavljaju kao neka opozicija, i nekakvi građani, ali kad dode do tema kao ovo sa rudnikom, i oni se pokazu da su samo obicni palancani i ksenofobi. A ta Jugoslavija je bila osnivac CERN, jedna od prve tri ili cetiri zemlje gde je legalizovan abortus, druga ili treca zemlja gde je urađena vestacka oplodnja itd, sve u svemu, sve to sto je od nje postalo osim mozda Slovenije nije dostojno dupe da joj celiva. Da li je ona bila kao Svajcarska, naravno da nije, ali je bila i bice civilizacijski maksimum toga tu i nedosanjani im san. Kao sto je jedan i napisao:

 

Quote

Osamdesete su bile vreme u kome je dominirala zapadnjačka pop-kultura. Čitali smo stripove, naravno, Boneli i Marvel, gledali smo "Ratove zvezda" i "Indijanu Džonsa", slušali smo Duran Duran i Rika Estlija, a ja sam bio zaljubljen u božanstvenu Kim Vajld. Bili smo svedoci velikih istorijskih događaja, kao što su "Lajv Ejd", Zimska olimpijada u Sarajevu, katastrofa spejs šatla "Čelindžer" i pad Berlinskog zida... Sve to nas je, na ovaj ili onaj način, oblikovalo. Ali istovremeno učinilo nespremnim za vremena koja će doći. Zato mi život u SFRJ danas izgleda kao bajka, fatamorgana, kao da se desio nekom drugom, a ne meni.

Kad se uporedi sa gonima koja su nastala posle, sa jednim narocito, naravno da deluje kao neki film, a ovim mlađima kojima je ispran mozak naravno da je neverovatno i da ne veruju u te price i misle da je to "zal za mladost" nekih matoraca. Jeste, kad bi se zajebavali.

 

Na primer, ja jos imam Zabavnike iz 70tih i 80tih, veci deo je propao zbog vlage, imao sam sve od sredine sezdesetih do 1990 ali sam ih pogresno drzao u sanduku u podrumu, pa papir poceo da se raspada kad se uzmu u ruke, ali deo je ostao. I tamo nema nista protiv civilizacije, nego naprotiv, moze cak da se kaze da je sve reklama za civilizaciju. I ponesto o NOB, ali malo. Danas u Zabavniku velicaju Ljotica.

 

I nije bas tacno ni ovo sto ovaj kaze samo za osamdesete nego i ranije, to sa prihvatanjem "zapadne" pop kulture je pocelo jos sezdesetih. Gledalo se napred a ne nazad i niko nije srao o nekakvoj "narodnoj kulturi" i "obicajima" koje su juce smislili, o "korenima" i "vraćanju tradiciji". Oprem dobro. Takvi i da ih je bilo bi odmah bili proglaseni za budale. Budala kao sto su ravnozemljasi, antivakcinasi i slicni nije bilo, tj jeste, malo, ali su smrdeli u rupama i bilo ih je sramota sto postoje, kao sto je prirodno. Kao sto je jedan napisao oko one vakcinacije protiv velikih boginja "tada nisu postojali antivakseri, a i da su postojali, vise ih ne bi bilo". 

 

To su stvari koje su vazne, a ne to o parama. Za pare kao sto je uvek bilo, ko se kako snađe. Odakle to uopste da je neka drzava Jugoslavija ili koja vec duzna da obezbedi svakome sredstva da on ide na mora. Kakva je sad to filozofija?

 

I sad isto vazi. Uopste ne bi bilo vazno sto je to jedna od najsiromasnijih zemalja Evrope, da nema ovih govnara koji po ceo dan sire mrznju prema civilizaciji i prema svemu sto nije oni i podsticu to nesto "mi, mi, mi..." i podstiču neki fašizam, onakav kao kad se grupno siluju devojke zato sto prave neki znak rukama, ili se masovno histerise zato sto su nekog nebitnog kurtu deportovali iz neke zemlje. Ma koji su to oni? Nikad nikakve "mi" nisam video.

 

E, zato sve te koji prave takvu atmosferu (koji bi u SFRJ momentalno napipali fioku da se malo u keliji suoče sa prošlošću) treba na spisak pa kad im se sve to srusi, a hoce, da im se svima plati sto su zaradili, do poslednjeg. Oni cak i sami prave te spiskove, zovu ih peticije. Kad prode njihovo, nikad vise ne treba da dobiju ni dinar iz drzavne kase, nikad vise ne sme da im bude dozvoljen pristup nekom mediju da i dalje sire svoje zlo, nego treba da budu izbaceni na ulicu da se sa kucicima otimaju za hranu iz kontejnera. I ima da budu srecni sto im je pruzena ta privilegija, a nije im placeno za trud kao sto su takvima placali mrski komunisti.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Tako se dragi moj zivelo u unutrasnjosti, nisam ti ja neki specijalni slucaj. Nije se kod mene islo preko skole, do 89 jer nije bilo dovoljno djaka koji su mogli to da priuste jer se placalo. Pa nama su dvodnevne eskurzije bile izazov, a ti o letovanju i skijanju. Ja sam bre bila senzacija u skoli kad me tetka odvela na more sa 7, to tvoje kampovanje paradajs turizam, i to je bila ucena babe. Niko u skoli nije nikad video more....i drugi/zadnji kad sam imala 18.

Vec sam ti rekla, ti to sa pozicije nekog ko je ziveo u jednom od tih vecih centara.

 

Negde krajem sedamdesetih i skoro cele osamdesete sam kampovao, od Splita, tj kampa u Stobreca, pa do Kupara, najvise u Makarskoj, pa onda Korcula, itd nekada bi promenili nekoliko mesta. Hranili smo se po samoposlugama, kupis npr gotovo jelo 29 Novembar, npr pasulj sa kosabicom :classic_biggrin: stavis na sunce, ugrije se, spucas to casom, ili posto volim generalno mleko, kupim jedan tetrapak, onaj u obliku piramide, ne znam da li to ima vise, cetvrt hleba, malo salame, kupim jos malo voca, breskva i slicno i sta mi vise treba. Tako nesto bi pojeo i kod kuce, ne verujem da sam vise trosio na hranu. Jedino sto je bilo ekstra trosak je kamp, i tu se moglo sverovati, ali ja sam to uvek placao, dobijes onaj broj, okacis na sator i niko te ne dira. Par puta sam spavao i na plazi, ali to nije bilo pravilo. Kamp je bio jeftin, ne secam se sad tacno koliko je to bilo, mozda 5 evra na dan za celi sator, a moda ni toliko.

Na tim letovanjima sam upoznao mlade ljude koji su dolazili iz cele Jugoslavije, narocito mnogo je bilo raje bas iz Srbije. Secam se nekih iz Kikinde, Zajecara, Nisa, Kragujevca, Sombora, Uzice, Negotin, sa Kosova, i naravno Beograda. Postojala su neka mala mesta, kao Mala duba, gde su se tradicionalno okupljale neke Sarajlije, tu neke cure bile iz skole, i tu bi razapeli sator u dvoristu jedne kuce za dzaba. Dodjemo jednom tu pred vece i dobili smo instrukcije da trazimo neku Karmelu i tako mi dodjemo i kazemo trazimo Karmelu, kad od nekud se javlja neka zena i kaze, mene momci nisu trazili vec 30 godina :lol_2: Ona je bila tu gazdarica i kaze nam slobodno vi postavite sator iza kuce.

Ko je hteo, mogao je da ode na more, nesto malo zaradis, malo roditelji, ogrebes se od rodbine, mislim kako ko.

Postojala je i Ferijalna organizacija, to je tek bilo dzabalesku. Tako je u Makarskoj u Ferijalnom kampu 1979, svirala Riblja Corba, sledecih nekoliko godina Galija, ulaz je bio besplatan, prepuno omladine zeljne druzenja, morskih ljubavi, kao u onoj pesmi Krivo je more.

 

Takav provod za mladost se ne moze porediti sa skupim hotelima, gde gost izlazi iz bazena i oblaci carape. Koliko imas para je bilo najmanje bitno, niko nije imao neke posebne pare, ali se uzivalo. Prakticno su bila dva glavna dogadjaja za koji smo se spremali tokom godine, jedan je bio Nova Godina, a drugi odlazak na more.

Sto kaze Milenko, tada smo bili u trendu sa celim svetom. Gledali smo sve najnovije filmove po kinima, slusali rokenrol, disko, raja se tada nije delila po nacionalnoj osnovi, nego po tome sta slusaju. Tako ko je slusao rokenrol bio je hasisar, hipik, roker, ko je slusao disko bio je sminker, ko je slusao narodnjake papak.

 

Eto tako, meni je bilo zaista lepo. Sta ja tu sad mogu sto neki nisu isli, ali to sto kaze Milenko i nije bio cilj drzave da svakoga odvede na more. Ja sam bio sretan da smo tada imali more u drzavi u kojoj sam ziveo i sto je meni bilo malo blize nego vama iz Beograda. Za 3 sata sam bio na obali.

 

Link to comment
Share on other sites

@Amigoma kontam te, radosti tvoje mladosti, nije ti ni trebalo vise. Za to vreme, ljudi u unutrasnjosti su jedva prezivljavali. '89 moja sestra moze da ide sa skolom u odmaraliste I svi smo super uzbudjeni, ali ja ne mogu  ...nema para za dvoje dece. 

 

Mislim super za tebe, ali koliko je ljudi je zivelo u bedi kao ja? Struju imamo svaki drugi dan, nemamo vodu I kanalizaciju. Secam se '84, gledam TV I mislim, kako bi bilo lepo da zivim tako. Koliko je ljudi bilo kao ja, a koliko se seca tvog lepog zivota?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Najbolje je to opisao Kinik na bivsem forumu: ex-Yu nije imala demokratski potencijal za nesto vise. Prvih 20-ak godina je imala progresivnu ulogu: da malo opismeni narod, da ih nauci da koriste sapun itd. ; da malo industrijalizuje zemlju, da se svako skoluje i nauci da radi nesto, da ako neko pokusa da propagira nacionalizam ili palamudi nesto - odmah je radio pendrek! I sve je to bilo dobro. Ali, kada je doslo vreme za korak dalje, da se naci raskorak prema demokratiji i trzisnoj ekonomiji, onda je sve to puklo, upravo zbog nedostatka demokratskig potencijala!!! Kinik je to najbolje opisao! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Mislim super za tebe, ali koliko je ljudi je zivelo u bedi kao ja? Struju imamo svaki drugi dan, nemamo vodu I kanalizaciju. Secam se '84, gledam TV I mislim, kako bi bilo lepo da zivim tako. Koliko je ljudi bilo kao ja, a koliko se seca tvog lepog zivota?

 

Pasta da ti kazem, u zivotu sam se sretao sa mnogo ljudi, i ja sam provodio vreme na selu, znam kakav je bio zivot, ne samo u centru, onda gledajuci izjave ljudi sa raznih dokumentaraca itd jos nije niko rekao nesto slicno.

Sada znam da ima jako mnogo siromasnih, i to po velikim gradovima, sigurno mnogo vise nego u SFRJ, plus ti ljudi nemaju nikakvu nadu da ce biti bolje.

 

Nema smisla vise se raspravljati, tebi je bilo kako je bilo, meni kako sam rekao, i to je to.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Najbolje je to opisao Kinik na bivsem forumu: ex-Yu nije imala demokratski potencijal za nesto vise. Prvih 20-ak godina je imala progresivnu ulogu: da malo opismeni narod, da ih nauci da koriste sapun itd. ; da malo industrijalizuje zemlju, da se svako skoluje i nauci da radi nesto, da ako neko pokusa da propagira nacionalizam ili palamudi nesto - odmah je radio pendrek! I sve je to bilo dobro. Ali, kada je doslo vreme za korak dalje, da se naci raskorak prema demokratiji i trzisnoj ekonomiji, onda je sve to puklo, upravo zbog nedostatka demokratskig potencijala!!! Kinik je to najbolje opisao! 

 

Ma da, nisu znali da koriste sapun, a onda je jos i puklo. 

Puklo je jer su navikli da se ne suprostavljaju jer nisu smeli, pa dobili pravo da dignu glas, ali nisu znali za sta da prepoznaju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...