Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

40 minutes ago, Baby said:

 

Mislim da nemaju svi tvoj dozivljaj. Ne mozes praviti neku generalizaciju. U svakom slucaju bilo je bezbedno i ljudi su bili pitomiji. A i radovali smo se manjim stvarima, danas se tezi da svi budu strasno bogati i uspesni, da svima natrljaju novcanice na nos i to je postalo jedino bitno. 

 

 

Nemaju svi moj dozivljaj, I to je ok. Ja to nisam ni tvrdila. Ono sto sam rekla je da tvoj dozivljaj ili Amigov nije generalno stanje. To tvoje bezbednije I pitomije se odnosi na mir. 

 

Kao sto rekoh, ucesnici na ovom forumu ne predstavljaju presek ekonomske I drustvene situacije u SFRJ. Ali ajde da napravimo anonimni poll, bilo bi interesatno. Koliko je odraslo u urbanim sredinama, I koliko smatra da je zivelo zivot ekonomski, srednje klase u ex-sfrj.

 

Mislim, primecujes da nas je vecina van ex-yu?

 

Ajde malo istrazivanje sa par pitanja, tipa da li ste ziveli u gradu, da li je porodica imala auto, da li ste do 35 imali stan/kucu, da li su vam roditelji bili fakultetski obrazovani, imali stan/kucu (bez 3 generacije). Da li ste mogli na letovanje/skijanje. Da li ste za zimnicu isli na selo kod porodice. Da li je to selo imalo drustveni vodovod/kanalizaciju. Koliko puta ste videli more/skijali na Jahorini/palicu/kopaoniku

 

Gde ste letovali, gde ste zimovali, koliko vas je moralo da se koristi rodjacima na selu. Ma ajde ovako, koliko je znalo da roditelji imaju ekonomske probleme. Da li su roditelji imali clanstvo u partiji....

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, mrd said:

Standard je Belgijanac vodoinstalater koji svoju porodicu sa četvoro dece dovede u Sućuraj na kampovanje i dovuče svoj gliser da se trzaju. Onda skoro svakog dana tim čamcem odu na neko drugo ostrvo, ili do Splita.
 

To nije standard - to je prioritizacija. Covjeku je camac i plovljenje bilo vaznije od smjestaja u hotelu u Hvaru ili Jelsi, pa je otisao u kamp u Sucuraju...

Link to comment
Share on other sites

To nije standard - to je prioritizacija. Covjeku je camac i plovljenje bilo vaznije od smjestaja u hotelu u Hvaru ili Jelsi, pa je otisao u kamp u Sucuraju...
Ček, nisi me razumeo. Rakao sam da je to mogao da priušti. Mi nismo.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Ček, nisi me razumeo. Rakao sam da je to mogao da priušti. Mi nismo.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

 

Mogli smo priustiti ali su prioriteti bili  drugaciji. Nedavno sam naisao na cifru da je prosjecan trosak za proslavu slave u RS 1500KM (750 eura)

Polovan "motorboat" se  moze kupiti za cijenu 10 slava.... 

Link to comment
Share on other sites

 
Mogli smo priustiti ali su prioriteti bili  drugaciji. Nedavno sam naisao na cifru da je prosjecan trosak za proslavu slave u RS 1500KM (750 eura)
Polovan "motorboat" se  moze kupiti za cijenu 10 slava.... 
Žao mi je ne znam o RS. Ja kažem da to kod njega Belgijanca nije bilo odricanje. Jedan inženjer u SFRJ to nije mogao bez kalkulacije, ako nije tezgario u inostranstvu. Pazi ovo je bila jedna plata.
Da je moglo većina bi to imala kao i na zapadu.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ters said:

 

Mogli smo priustiti ali su prioriteti bili  drugaciji. Nedavno sam naisao na cifru da je prosjecan trosak za proslavu slave u RS 1500KM (750 eura)

Polovan "motorboat" se  moze kupiti za cijenu 10 slava.... 

Slava? Sta je to za trosak? Moj deda koji je bio extremno religiozan, i on je tvrdio da je slava sveca I kolac. To je bilo u SFRJ. Kakav trosak 3x plate. Istovremeno sta pamtim je sv. Nikola moje tetke, bilo skromno, posna slava. Deda je umro '93 a tetkina slava je postala "extravangatnija" nakon raspada SFRJ. 

Link to comment
Share on other sites

To samo govori da je tvoj deda imao drugacije prioritete... I za koje licno smatram da su ispravni...

 

Slava je samo ilustracija prioriteta koji su razliciti u raznim sredinama - u SFRJ  osamdesetih sam isao na par slava u Miljevicima (3 kilometra od najuzeg centra Sarajeva - cim predjes preko Vraca) ciji troskovi su bili sigurno veci od pristojne mjesecne plate... A evo ti i noviji clanci o cijeni proslave slave u Srbiji prije par godina:

 

https://www.kamatica.com/analiza/koliko-kosta-spremanje-slave/60061

https://jugmedia.rs/za-posnu-slavsku-trpezu-cela-prosecna-plata/

 

 

Sebe smatram nekim finansijskim prosjekom, jer sam tu spadao u svakom okruzenju u kojem sam se nasao - sto bi statisticari rekli unutra jedne devijacije pod Bell-ovom krivom... U to ukljucujem i famoznu JNA, gdje je u jedinici od 72 vojnika 70% bilo iz urbanih sredina, ali su upravo oni koji su dolazili iz  nedodjija u JNA dolazili nakon trodnevnih ispracaja sa 300 gostiju pod satorom.. Nema para za samodoprinos da se udari 50 bandera i provuce struja do svake kuce u selu, ali se pare nadju da svaka kuca dovede pevaljku kada ispraca   sina u vojsku... 

 

P.S. Da li znas da je knjaz Danilo u Crnoj Gori zabranio proslavu slave sa prekomjernim troskovima jer su cesto vodile do  gladi u porodicama...  Nismo mi previse odmakli od toga.  (tri puta mijenjam ime i titulu vladara ...)

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

I dalje guras neku licnu poentu. Ja sam bila deo jednog okruzenja i niko se ne bi pozalio na ovo na sta se ti zalis. Niko nije bio neka puka sirotinja, niti putovao jednom u deset godina. Niko nije bio senzacija zbog putovanja, vise zbog neputovanja. Svi su jeli normalno (danas se to zove organska hrana) i svi su imali normalne stanove, normalnu garderobu (ne LV i Gucci, koje nisu imali ni Italijani u 99%)... Poenta je da nema poente, nego licni dozivljaj zivota u Jugi. 

Mora da sam ja zivela u nekoj drugoj zemlji.

Putovao jednom u 10 godina, ja sam znala (izvan rodjaka u Bg) jednu osobu koja je putovala vise od mene., znaci u okolini, ne oni sto su ziveli drugacije.

 

Sa 14 godina sam imala ozbiljnu povredu, kosu sam prala u lavoru jer 90% ljudi u mojoj okolini nisu imali kupatilo.

 

Svi ste jeli normalno, organsku hranu, pa znaci svi oni koji su dolazili za cvarke  I med, da skupljaju sljive za rakiju I vukli sindikalne polutke, su bili dobro uhranjeni organskom hranom 😁

 

Kako to nije opstalo kad je bilo tako dobro, nemam pojma. Unistila ih US, taj raj na zemlji 

 

Ne bih da vam rusim igracke. Sfrj je bio raj na zemlji, hocete da probate opet?( 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ters said:

 provuce struja do svake kuce u selu, ali se pare nadju da svaka kuca dovede pevaljku kada ispraca   sina u vojsku... 

 

Posto nemas pojma koliko je struja kostala, ne pricaj. Bilo je takvih, nije da nije. Ali uglavnom u nerazvijenim krajevima taj luksuz nisi mogao da dobijes.

16 minutes ago, ters said:

P.S. Da li znas da je knjaz Danilo u Crnoj Gori zabranio proslavu slave sa prekomjernim troskovima jer su cesto vodile do  gladi u porodicama...  Nismo mi previse odmakli od toga.  (tri puta mijenjam ime i titulu vladara ...)

Ako dosad nisi skontao, moja porodica ima direktnu vezu sa Danilom. To samo ovde deluje da ja pricam o nekoj extremnoj siromastini, iskreno, ja se nisam nesto osecala posebno, svi smo (u mojoj okolini) bili jednako siromasni. Mozda je bilo 3-4 porodice koje su zivele bolje.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ne znam zašto je bilo potrebno ići u vojsku kad se primitivna ekipa mogla videti svakoga dana, i to u prodavnici, autobusu, pošti ili na ulici. Jedina razlika je bila u tome što se sa takvima nije moralo provoditi više vremena.

Pa samo to, što si morao 24/7/365 da budeš sa njima. 😆 Sitnica. 

 

Plus si u JNA mogao i da saznaš kako izgleda primitivna ekipa iz drugih krajeva Jugoslavije, što nisi mogao u autobusu, pošti ili na ulici u mestu u kome živiš. Neprocenjivo iskustvo. Da ga nisam stekao, ne bih na vreme utekao preko bare. 😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Struju uvodili u vikendicu  sredinom osamdesetih zajedno sa ostalim "vikendasima" u istom kraju - ako se dobro sjecam placali nesto oko 1200 DEM po kuci... Dvadesetak kuca, "dalekovod" duzine 2.8 kilometara... Medju brdima 20 km od Sarajeva...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ObiW said:

Pa samo to, što si morao 24/7/365 da budeš sa njima. 😆 Sitnica. 

 

Plus si u JNA mogao i da saznaš kako izgleda primitivna ekipa iz drugih krajeva Jugoslavije, što nisi mogao u autobusu, pošti ili na ulici u mestu u kome živiš. Neprocenjivo iskustvo. Da ga nisam stekao, ne bih na vreme utekao preko bare. 😁

 

Cini mi se da je to zavisilo od roda i klase... U mom slucaju, septembarski vezisti - teleprinteristi, telegrafisti, relejci, telefonci bilo je manje od 10% tih ekstremnih slucajeva sa flasicama  i strahom od prekidaca za struju... 70% vojnika su bili iz urbanih sredina, a svi 100% su zavrsili srednju skolu i 90% upisali fakultete...Cini mi se da su vojnici kakvi god da su bili ipak  bili za klasu iznad oficirskog i posebno podoficrskog kadra (zastavnik koji nakon sto spazi djevojku na ulici  vojniku vozacu kaze "gazi pa da j... dok je topla...")

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ters said:

 

Cini mi se da je to zavisilo od roda i klase... U mom slucaju, septembarski vezisti - teleprinteristi, telegrafisti, relejci, telefonci bilo je manje od 10% tih ekstremnih slucajeva sa flasicama  i strahom od prekidaca za struju... 70% vojnika su bili iz urbanih sredina, a svi 100% su zavrsili srednju skolu i 90% upisali fakultete...Cini mi se da su vojnici kakvi god da su bili ipak  bili za klasu iznad oficirskog i posebno podoficrskog kadra (zastavnik koji nakon sto spazi djevojku na ulici  vojniku vozacu kaze "gazi pa da j... dok je topla...")

Kod mene je 100% regruta iz klase upisalo fakultet. Tako je bilo u oktobarskoj klasi.

 

Na prvom času, pita poručnik svakog od nas šta smo upisali. Regrut iz Kline kaže “filozofiju”. Pošto, blago rečeno, nije ličio na budućeg studenta filozofskog fakulteta, pita ga poručnik “šta je filozofija?”. On kaže “nauka o prirodi”. Ni ostali iz tih krajeva nisu bili mnogo bolji.

 

Svi su ti oni bolan doneli potvrdu koju su platili po 100 maraka svako da su upisali studije, jer si u to vreme sa tom potvrdom služio vojsku 12, a bez te potvrde 15 meseci. Kako se ko snadje, što bi rekao Milenko. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ObiW said:

Svi su ti oni bolan doneli potvrdu koju su platili po 100 maraka svako da su upisali studije, jer si u to vreme sa tom potvrdom služio vojsku 12, a bez te potvrde 15 meseci. Kako se ko snadje, što bi rekao Milenko. 

 

U moje vrijeme je vojni rok bio 15 mjeseci u svakom slucaju (mislim da smo bili zadnja ili predzadnja takva generacija) - potvrda sa fakulteta je znacila 12 mjeseci nakon sredenje skole + 3 mjeseca kasnij - po zavrsenom fakultetu... Ta 3 mjeseca nikada nisam odsluzio jer je u medjuvremenu "oprosteno" ali u vrijeme naseg odlaska u vosjku nije bilo nikakve prednosti donijeti potvrdu o upisu na faklutet...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Vidim pominjes paradajz turiste. Pa tako su i Nemci putovali u Hrvatsku na more, isli po restoranima tu i tamo. Ko je od nasih letovao po hotelima je imao obroke, kao i Nemac, ko je letovao privatno je pravio sendvice sam. Nije ni bilo toliko restorana kao danas na svakom cosku, ne samo u Jugi, nego nigde. 

 

Ovaj deo se lako zaboravlja kad se danas prave poredjenja s bivsom Jugom. Ja pamtim da sam ranih osamdesetih provela dve nedelje smucajuci se po Grckoj s nekih 200 maraka. U to vreme je plata moje majke, nastavnice u osnovnoj skoli, bila 500 maraka. Znaci, definitivno nije neka impozantna suma. Razlike izmedju nas i mladih iz zapadne Evrope su bile u tome sto su oni imali bolje rance i vrece za spavanje, i sto su tako putovali po dva meseca, a ne samo dve nedelje kao mi. Ali putovali smo zajedno brodom na palubi, nista kabina, spavali po parkovima, stanicama i lukama, i jeli pastetu i paradajz. Dakle, moglo se iz Juge rame uz rame s mladima iz Evrope, ali nije svakom padalo na pamet. Iznad svega, nije bilo googla da saznas sta i kako. Umesto toga smo imali neku knjizicu s adresama youth hostela i clansku kartu Ferijalnog saveza koja je donosila neki popust na hostele i prevoz.

Tacno je da su tada bile vece razlike izmedju mladih iz vecih urbanih sredina u odnosu na one iz manjih gradova i sela. Ali te razlike nisu obavezno bile ekonomske, naprotiv. Bio je drugaciji stil zivota, ocekivanja, dostupnost informacija, kulturnih sadrzaja i sl. Danas su te razlike ublazene postojanjem interneta, i to vazi za ceo svet. A to se cesto zaboravlja i sve tadasnje razlike se pripisuju iskljucivo ekonomskoj situaciji. Moji rodjaci iz istocne Srbije su vise trosili na suvenire i ostali shopping, izlaske na vecere i na ples dok su besplatno boravili kod nas u Splitu, nego sto je mene kostalo to putovanje po Grckoj. I naravno, oni su mislili da sam potpuno luda sto to radim, a more mi cele godine pod nosom. To je ta razlika.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, ters said:

 

U moje vrijeme je vojni rok bio 15 mjeseci u svakom slucaju (mislim da smo bili zadnja ili predzadnja takva generacija) - potvrda sa fakulteta je znacila 12 mjeseci nakon sredenje skole + 3 mjeseca kasnij - po zavrsenom fakultetu... Ta 3 mjeseca nikada nisam odsluzio jer je u medjuvremenu "oprosteno" ali u vrijeme naseg odlaska u vosjku nije bilo nikakve prednosti donijeti potvrdu o upisu na faklutet...

Cuj, nije bilo prednosti. Ti si neki šaljivdžija, jel da? Da te neko pita “bi li 15 po turu odma sve, ili prvo 12 pa za 4 godine još 3”, šta bi izabrao?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mrd said:

Standard je Belgijanac vodoinstalater koji svoju porodicu sa četvoro dece dovede u Sućuraj na kampovanje i dovuče svoj gliser da se trzaju. Onda skoro svakog dana tim čamcem odu na neko drugo ostrvo, ili do Splita.

 

Ovo baš nije nešto što je uobičajeno ni na zapadu. Normalno je da ima više takvih slučajeva (ne pričamo nužno o gliseru) nego u exYU ali to nije nešto što bi bila mediana standarda na zapadu.

 

To ni kod nekih "morskih" evropskih zamalja (ITA, FRA, ESP) nije baš da svako ima.

Link to comment
Share on other sites

Kada pricamo o Yugi treba, medjutim istaknuti:

Posle oslobodjenja I 50-tih, pa sve do negde sredine 60-tih, je bila beda I nemastina. 

Malo bolji standard u drugih polovini 60-tih I tokom 70-tih godina, sto je I period koga se danas mnogi sa nostalgijom secaju. Ali on je trajao jedva nekih 15-ak godina a I tada se zivelo preko realnih mogucnosti.

80-th je opet krenula kriza I sa njom nemastina. 

Dakle, za 45 godina postojanja, jedva 15-ak godina jednog solidnog, ali za vecinu jos uvek ipak skromnog zivotnog standarda. 

Prema tome, nema nekog razloga za zal za tim vremenima.

Izuzev u pogledu onoga sto je Puzigaca opisao: kada neko krene da mnogo "filozofira" - radio je pendrek! I to je bilo dobro! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Mora da sam ja zivela u nekoj drugoj zemlji.

Putovao jednom u 10 godina, ja sam znala (izvan rodjaka u Bg) jednu osobu koja je putovala vise od mene., znaci u okolini, ne oni sto su ziveli drugacije.

 

Sa 14 godina sam imala ozbiljnu povredu, kosu sam prala u lavoru jer 90% ljudi u mojoj okolini nisu imali kupatilo.

 

To sto ti pises Andjo nije normalno, jos malo kao i filma Slumdog Millionaire. Za mene je to sve nonsens, zasto tvoji roditelji nisu trazili stan, ko i svi ostali ljudi, jeste se cekalo desetak godina, ali su se stanovi dobijali preko firme, nije niko kupovao stan, pa bi imali kupatilo. 

Mislim niste imali vodu u kuci, prosto neverovatno da nije bilo vodovoda u prigradskom naselju. 

Posto si tako lose zivela, u nekom najgorem mogucem okruzenju, mene ne cudi da ti je Juga bila losa, ali brate nije tako bilo svuda. Po istoj logici milioni siromasnih ljudi u Americi bi tako isto mogli da kazu. Za njih je zivot patnja, a Amerika, kako to?

 

8 hours ago, Angelia said:

Svi ste jeli normalno, organsku hranu, pa znaci svi oni koji su dolazili za cvarke  I med, da skupljaju sljive za rakiju I vukli sindikalne polutke, su bili dobro uhranjeni organskom hranom 😁

 

Kako to nije opstalo kad je bilo tako dobro, nemam pojma. Unistila ih US, taj raj na zemlji 

 

Ne bih da vam rusim igracke. Sfrj je bio raj na zemlji, hocete da probate opet?( 

 

SFRJ nije bio raj na zemlji, to niko ne tvrdi, ali je daleko od toga sto ti zelis da kazes. Ja ne bih nikada otisao vani da je Juga opstala, pogotovu preko okeana.

Zivot nisu samo pare da se slazu, kucu, auto, to bi imao i tamo i vamo, ali sam nekada bio okruzen svojim prijateljima i rodbinom sa kojima sam provodio divno vreme, to se ne moze platiti, bar za mene.

 

9 hours ago, mrd said:

Žao mi je ne znam o RS. Ja kažem da to kod njega Belgijanca nije bilo odricanje. Jedan inženjer u SFRJ to nije mogao bez kalkulacije, ako nije tezgario u inostranstvu. Pazi ovo je bila jedna plata.
Da je moglo većina bi to imala kao i na zapadu.

 

To sto ti hoces da kazes nema veze mnogo sa ovom temom. Niko nije tvrdio da je SFRJ ekonomski bolja od Belgije, nekadasnje kolonijalne sile, koju je i prvi i drugi svetski rat samo dotakao, dok su nas dva puta razvaljivali sistematski i gde su pobijeni milioni nasih ljudi. 

Nema tog drustvenog uredjenja koje bi stvorilo jacu ekonomsku Jugoslaviju od Belgije ili Holandije posle toga.

Znam da si jednom rekao da ti Juga nije bila dobra jer nije mogao da se kupi Subaru i da nije bilo mobilnog. Kakva je to samo argumentacija. 

 

Opet kazem, meni nije uopste cilj da branim socijalizam, to je trebalo da se menja, nema govora, nego samo da poredim stanje u SFRJ i onome sto je nastalo raspadom iste.

Ako je nekome ovo sada bolje, onda jbga, svi smo, zahvaljujuci tehnologiji, svakodnevno u kontaktu sa ljudima koji su ostali i znamo sta misle o danasnjim drzavama oni koji sada tamo zive. Evo ovde i na forumu, sve je jasno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Amigo said:

 

To sto ti pises Andjo nije normalno, jos malo kao i filma Slumdog Millionaire. Za mene je to sve nonsens, zasto tvoji roditelji nisu trazili stan, ko i svi ostali ljudi, jeste se cekalo desetak godina, ali su se stanovi dobijali preko firme, nije niko kupovao stan, pa bi imali kupatilo. 

Mislim niste imali vodu u kuci, prosto neverovatno da nije bilo vodovoda u prigradskom naselju. 

Posto si tako lose zivela, u nekom najgorem mogucem okruzenju, mene ne cudi da ti je Juga bila losa, ali brate nije tako bilo svuda. Po istoj logici milioni siromasnih ljudi u Americi bi tako isto mogli da kazu. Za njih je zivot patnja, a Amerika, kako to?

Gde stan? Mislis da ostave sve i da se odsele u drugo mesto. Pa nije to bas tako islo.

 

17 minutes ago, Amigo said:

 

SFRJ nije bio raj na zemlji, to niko ne tvrdi, ali je daleko od toga sto ti zelis da kazes. Ja ne bih nikada otisao vani da je Juga opstala, pogotovu preko okeana.

Zivot nisu samo pare da se slazu, kucu, auto, to bi imao i tamo i vamo, ali sam nekada bio okruzen svojim prijateljima i rodbinom sa kojima sam provodio divno vreme, to se ne moze platiti, bar za mene.

Ja sam ti rekla da mi je tvoja prica jasna. Ti si ziveo u gradu, i za tebe je to bio dobar standard. Ja sam ti samo rekla da ti nisi bio prosek. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ObiW said:

Pa samo to, što si morao 24/7/365 da budeš sa njima. 😆 Sitnica. 

 

Plus si u JNA mogao i da saznaš kako izgleda primitivna ekipa iz drugih krajeva Jugoslavije, što nisi mogao u autobusu, pošti ili na ulici u mestu u kome živiš. Neprocenjivo iskustvo. Da ga nisam stekao, ne bih na vreme utekao preko bare. 😁

Moglo je i u „skraćenom” obliku. OK, jedno je kada nekoga gledaš sat-dva, a drugo kada ste duže u kontaktu, ali primitivac je primitivac. Imao si prilike da takve vidiš i u BG, gde su ljudi dolazili iz cele zemlje, na letovanjima i slično. U gradskom prevozu je bilo ljudi iz cele zemlje (npr. idu kod lekara, u posetu rodbini i sl.) koji nisu čuli za vodu i sapun, na moru si mogao da vidiš kad neko pusti dete da se po*ere pored tvog peškira, da neko ko uđe u riblji restoran traži roštilj... ima koliko hoćeš. Naravno, ne sporim da je intenzitet kontakta sa primitivcima veći kad si s njima duže.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Amigo said:

To sto ti hoces da kazes nema veze mnogo sa ovom temom. Niko nije tvrdio da je SFRJ ekonomski bolja od Belgije, nekadasnje kolonijalne sile, koju je i prvi i drugi svetski rat samo dotakao, dok su nas dva puta razvaljivali sistematski i gde su pobijeni milioni nasih ljudi. 

Nema tog drustvenog uredjenja koje bi stvorilo jacu ekonomsku Jugoslaviju od Belgije ili Holandije posle toga.

Znam da si jednom rekao da ti Juga nije bila dobra jer nije mogao da se kupi Subaru i da nije bilo mobilnog. Kakva je to samo argumentacija. 

 

Opet kazem, meni nije uopste cilj da branim socijalizam, to je trebalo da se menja, nema govora, nego samo da poredim stanje u SFRJ i onome sto je nastalo raspadom iste.

Ako je nekome ovo sada bolje, onda jbga, svi smo, zahvaljujuci tehnologiji, svakodnevno u kontaktu sa ljudima koji su ostali i znamo sta misle o danasnjim drzavama oni koji sada tamo zive. Evo ovde i na forumu, sve je jasno.

Ti si pitao sta je standard. Ja sam ti odgovorio. Ne vidim sta je sporno. Kakve veze sada ima cinjenica da Subaru nije mogao da se kupi. 

Da pojasnim.

1) Bilo je svega. Ako znas kasapina, tebi ce da ostavi najbolju polutku.

2) Ako ti komsija radi u TAS-u ili Zastavi, dobces Golfa, ili Juga preko reda pre poskupljenja.

3) Kad treba da ides u bolnicu, na operaciju, ne cekas u redu, ako znas nekoga na klinici.

Eto to je bio standard, ali sada ne pricamo o tome, jeli?

4) Zaboravih za dodelu stanova, bila je lista, na kojoj se poenima napredovalo. Ne secam se ko je ono vodio evidenciju o poenima.

🙂

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mrd said:

Standard je Belgijanac vodoinstalater koji svoju porodicu sa četvoro dece dovede u Sućuraj na kampovanje i dovuče svoj gliser da se trzaju. Onda skoro svakog dana tim čamcem odu na neko drugo ostrvo, ili do Splita.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

Jugo 45 je jedva dovukao cetvoroclanu porodicu do Jadrana a ti bi na to cudo da zakacis i gliser. :classic_smile:

 

57 minutes ago, DJ_Vasa said:

Moglo je i u „skraćenom” obliku. OK, jedno je kada nekoga gledaš sat-dva, a drugo kada ste duže u kontaktu, ali primitivac je primitivac. Imao si prilike da takve vidiš i u BG, gde su ljudi dolazili iz cele zemlje, na letovanjima i slično. U gradskom prevozu je bilo ljudi iz cele zemlje (npr. idu kod lekara, u posetu rodbini i sl.) koji nisu čuli za vodu i sapun, na moru si mogao da vidiš kad neko pusti dete da se po*ere pored tvog peškira, da neko ko uđe u riblji restoran traži roštilj... ima koliko hoćeš. Naravno, ne sporim da je intenzitet kontakta sa primitivcima veći kad si s njima duže.

Da se ne lazemo, nisu primitivci samo tu bili u poseti nego su tu i ziveli. Za 20tak godina nakon rata broj stanovnika Beograda se utrostrucio, neki su se prilagodili gradskoj sredini , veliki broj nije i to je manje vise slika svih velikih gradova u YU. Devedesetih je provincija preuzela kontrolu nad gradovima i zato mozes da vidis svinje kako trce po Konjarniku, a toga nije bilo ni pre 50 godina.

Na kraju primitivizam nije  osobina koja iskljucivo krasi sirotinju, ne mislim na to sto si ti napisao , nego je diskusija generalno  krenula tim tokom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...