Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

4 hours ago, Tomiprunet said:

Ja sam baš protiv, naprimer, unošenja onog badnjaka od deset metara u državne institucije ali ovi ga preteraše.

Tako da smo došli i do toga da je Rowlingova nije pozvana na proslavu onoga što je ona stvorila zbog stavova o transrodnim osobama.

Koji i nisu nešto ekstremni ali nisu 100% na trenutnoj liniji.

Previše uske torove ćemo napraviti, neće biti tu prostora za bilo šta osim propisanih normi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, verovatno nije bas zabranjeno, ali nije to toliko bezveze. Jednom ranije kad sam nesto radio za jednog iz USA čestitao sam mu Božić, ovaj 25 decembra, a posle sam saznao da je čovek Jevrejin, tada to nisam znao, pa me bilo sramota. Da sam napisao srecni praznici sve bi bilo u redu. On nikad nije nista rekao, ali svejedno je neprijatno bilo, bar meni.

Link to comment
Share on other sites

 

Pa ne vidim razliku da li 25.12. nekom Jevrejinu, muslimanu ili pravoslavnom hrišćaninu čestitaš božić ili praznik, jednako je glupo, Eventualno može da prođe ako se koristi množina, kao misli se i na Novu godinu.

Mene svake godine nervira gomila čestitki, na Viber ili SMS, eventualno e-mail za Božić i Uskrs. Svima sam već rekao da ne slavim i da za mene to nisu praznici, možda sam nepristojan ali ne odgovaram, ne uzvraćam čestitke, tako smo 1:1.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, verovatno nije bas zabranjeno, ali nije to toliko bezveze. Jednom ranije kad sam nesto radio za jednog iz USA čestitao sam mu Božić, ovaj 25 decembra, a posle sam saznao da je čovek Jevrejin, tada to nisam znao, pa me bilo sramota. Da sam napisao srecni praznici sve bi bilo u redu. On nikad nije nista rekao, ali svejedno je neprijatno bilo, bar meni.

Da, ako mu umesto Bozica cestitas praznik na Bozic to se verovatno odnosi na svetski dan univerzalnih praznika svih transgender osoba koje menstruiraju i nemenstruiraju a i ostalih koji nisu uvredjeni da su ostali.

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ajd da ukinemo nazive praznika, pa da ih sve zovemo samo praznik. Da bude u kalendaru . 1.-2. Januar praznik. 25. decembar praznik, 4.jul praznik. i tako. 

 

A, ako se neko bune kad mu se cestita Bozic a on nije katolik, zasto onda ne protestvuje kod sefa u firmi da mu dozvole da radi na taj dan. ili na bilo koji ne radni praznik a tice se vere. 

 

Jedva cekam kad udjem u ducan pa mi umesto u messieurs-dames kazu drugovi-drugarice 😄

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, deez nuts. said:

op op mali korak ka ukidanju verskih sektaskih organizacija... podrzavam

Odnos forme i suštine! Možemo ga zvati kako god hoćemo, to će i dalje biti Božić i većina ljudi će ga slaviti na isti način. Ovo je čisto preseravanje i obesmišljavanje kroz formu. Ako se misle boriti protiv crkve onda se to radi kroz edukaciju, a ne kroz glupi formalizam. Iskreno, verujem da će to imati kontraefekat.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 4:01 PM, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, verovatno nije bas zabranjeno, ali nije to toliko bezveze. Jednom ranije kad sam nesto radio za jednog iz USA čestitao sam mu Božić, ovaj 25 decembra, a posle sam saznao da je čovek Jevrejin, tada to nisam znao, pa me bilo sramota. Da sam napisao srecni praznici sve bi bilo u redu. On nikad nije nista rekao, ali svejedno je neprijatno bilo, bar meni.


Meni je s druge strane u početku u Nemačkoj bilo istovremeno i čudno i simpatično, a i dan danas je, da svi svima čestitaju Božić… pa tako lokalni Turčin iz doner kioska svakoj mušteriji kaže Frohe Weihnachten, ja ateista kolegi Sirijcu, on kolegi Rusu, itd…  svi svakome čestitaju verski praznik koji odavno to više i nije, svi su u prazničnoj atmosferi, evo i moja žena pravoslavka ukrašava kuću i pali Advent-sveće svake nedelje pred “njihov” Božić, multi-kulti, pa šta. Meni je, iako sam veliki protivnik crkve, to baš kul. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Liska Manjina said:

Ako se misle boriti protiv crkve onda se to radi kroz edukaciju, a ne kroz glupi formalizam. Iskreno, verujem da će to imati kontraefekat.

Milsim da se ne bore preko crkve nego ne žele da uvrede "ostale" kojima nije praznik. Politička korektnost.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Liska Manjina said:

Ako se misle boriti protiv crkve onda se to radi kroz edukaciju, a ne kroz glupi formalizam. Iskreno, verujem da će to imati kontraefekat.

 

Zasto bi se borili protiv crkve? To su samo komunisti radili.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Zasto bi se borili protiv crkve? To su samo komunisti radili.

 

Ma,nije to"borba." Radi se o ignorisanju nepotrebnog. Ili privatnog, ako hocemo.

 

Svi treba da znamo osnovnu matematiku, bez nje nema da pravimo biznis i zaradjujemo za zivot. A crkva/religija neka bude kome se hoce, za slobodno vreme.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Ma,nije to"borba." Radi se o ignorisanju nepotrebnog. Ili privatnog, ako hocemo.

 

Svi treba da znamo osnovnu matematiku, bez nje nema da pravimo biznis i zaradjujemo za zivot. A crkva/religija neka bude kome se hoce, za slobodno vreme.

 

Matematika i religija su dvije razlicite i neuporedive stvari.

Mozemo isto reci, sta ce nam slikarstvo, balet, filozofija, od toga za obicnog covjeka nema biznisa. Pa ne moze se sve svoditi samo na pravljenje para.

Koliko sam upucen Amerikanci su pobozni ljudi i to im nije nikada smetalo za biznis, cak sta vise ta njihova radna etika potekla od protestantizma im je donijela napredak,

dok je sa druge strane kada je Rusija pretvorena u Sovjetski Savez i otjerala crkvu u misiju rupu, slicno kao i kod nas, ne samo da komunizma nije mogao da parira na ekonomskom planu, nego je potpuno unistio moralne vrijednost u SSSR, kao i u SFRJ. 

Zbog toga i postoji tolika korupcija, organizovani kriminal, Zadruge i Farme, kradje glasova po izborima, korumpirano sudstvo itd.

Svi moralni kodeksi u drustvu su dosli od crkve, od deset zapovjesti pa nadalje.

Vrhunska umjetnicka djela, slikarstvo, muzika, arhitektura, kao i pismenost.

Za ove praznike bi bilo postenije reci, imamo Bozic kao praznik, a imamo i Bajram, Kinezi neke svoje praznike, Indija takodje, pa neka svako ima slobodne dane kada hoce, a ova suplja i dalje je jedino Bozic praznika, ali ga necemo zvati tako :smiley26: nekim dekretom, novih politbiroa, tako da je to korak ka totalitarnom drustvu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Cyrus Smith said:

Milsim da se ne bore preko crkve nego ne žele da uvrede "ostale" kojima nije praznik. Politička korektnost.

 

9 hours ago, Amigo said:

 

Zasto bi se borili protiv crkve? To su samo komunisti radili.

 

 

Nisam bukvalno mislio na borbu, već na promovisanje nekih drugih vrednosti. No, i to je po meni besmisleno i predstavlja nepotrebnu političku korektnost, bojim se da jedna krajnost ne izazove drugu krajnost.

 

Sa druga treba da postoji nešto što se zove kulturološka i društvena asimilacija. Ako si već došao u drugu zemlju zarad boljeg života, onda je brate i red da poštuješ to lokalno stanovništvo koje je tu državu učinilo poželjnim mestom za život. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je to stanovništvo omogućilo tim strancima dolazak u njihovu zemlju uz odlične uslove života. Kad si dobio sve to onda je red brate da ispoštuješ par lokalnih praznika i da te ne vređa ako ti neko čestita Božić 14 dana ranije (samo primer).

 

@Eddard Apsolutno, ja sam redovno u Zagrebu za vreme Adventa. Obožavam te okićene ulice, tu prazničnu atmosferu i kuvano vino 😄

Edited by Liska Manjina
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Liska Manjina said:

Sa druga treba da postoji nešto što se zove kulturološka i društvena asimilacija. Ako si već došao u drugu zemlju zarad boljeg života, onda je brate i red da poštuješ to lokalno stanovništvo koje je tu državu učinilo poželjnim mestom za život. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je to stanovništvo omogućilo tim strancima dolazak u njihovu zemlju uz odlične uslove života. Kad si dobio sve to onda je red brate da ispoštuješ par lokalnih praznika i da te ne vređa ako ti neko čestita Božić 14 dana ranije (samo primer).


Apsolutno.

 

A pritom insistiraš na poštovanju običaja koje si sa sobom doneo u tu zemlju (što nije ništa loše, i treba, ali to je two-way street).

 

Ja to isto tvrdim i za poznavanje jezika. Da se ja pitam, svakog emigranta/imigranta mlađeg od 60 godina bih deportovao iz zemlje ako u roku od 2 godine ne dostigne A2 nivo jezika. A ne da imaš ljude (samo primer kuvara u obližnjem balkanskom restoranu) koji se diči tim što 40 godina živi ovde, a ne priča ni reč nemačkog, sa obaveznim “e baš neću, ko im jebe mater”.

 

Tako i ovo sa “praznicima”. Brate, Božić je, došao si u katoličku zemlju, ako ti smeta produži dalje.

Edited by Eddard
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Napomenuo bih samo da 25 decembar nije samo katolicki Bozic, nego i protestantski, a i za neke pravoslavne crkve kao sto su Rumuni, Grci.

Iskreno bih zelio da se i nasa crkva prebaci na novi kalendar, ali ne vjerujem da e se to desiti dok to ne uradi ruska crkva, jer ako mogu Grci, koji su najveci pravoslavci koje sam ja upoznao, ne znam zasto ne bi mogla i SPC.

Bilo bi tu otpora jedno vreme, ali za desetak godina bi se ljudi navikli, mozda da ostave slave po starom kalendaru, to je svakako samo kod nas.

Mislim da bi to sve u svemu dalo jedan pozitivan rezultat. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Amigo said:

Svi moralni kodeksi u drustvu su dosli od crkve, od deset zapovjesti pa nadalje.

Vrhunska umjetnicka djela, slikarstvo, muzika, arhitektura, kao i pismenost.

To je tacno, ali ovo drugo, da je moralni sunovrat nastao samo zbog toga sto su komunisti sabili crkvu u misju rupu mozda nije bas skroz tacno. Nije bas sigurno da je samo zbog toga, ali moguce da jeste tacno zato sto je crkva potisnuta dekretima, a nije sama pocela da odumire kao u mnogim zemljama, narocito severnim, gde je sve manje vernika, negde ih ima samo oko 20, 30% pa te zemlje nisu postale Sodoma i Gomora, nego baš suprotno.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

To je tacno, ali ovo drugo, da je moralni sunovrat nastao samo zbog toga sto su komunisti sabili crkvu u misju rupu mozda nije bas skroz tacno. Nije bas sigurno da je samo zbog toga, ali moguce da jeste tacno zato sto je crkva potisnuta dekretima, a nije sama pocela da odumire kao u mnogim zemljama, narocito severnim, gde je sve manje vernika, negde ih ima samo oko 20, 30% pa te zemlje nisu postale Sodoma i Gomora, nego baš suprotno.

 

Cuo sam nesto tako za Skandinaviju, ali njih je jako malo i nisam siguran kako ce nositi sa tim u buducnosti, pogotovu sto se i struktura stanovnistva mijenja i ovi koji dolaze ce da povecavaju taj broj vjernika, tako da moze da se desi da time podstaknu i ove domace u tom smislu.

Bilo bi interesantno da o tome nesto napisu ovi nasi skandinavci.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...