Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

33 minutes ago, A sad said:

Koja je fora sa, da ih nazovem tako, kolonijama pa da na predsednickim izborima glasaju toliko desno? Ako se ne varam tamo na parlamentarnim izborima dobija levica.

 

Antisistemsko glasanje. Nezadovoljni su, ne znaju čime*, ali su nezadovoljni i gut feeling im je da zbog njihovog nezadovoljstva treba sve sjebati do temelja.

 

Klasične budalčine su u pitanju, zbog teorije da su vakcine smislili bijelci da bi njih pobili i onda naselili njihova rajska ostrva procenat vakcinisanih je ostao ispod 20% i zbog toga na 4% od ukupnog stanovništva Francuske ti prekomorski departmani i teritorije imaju 16% mrtvih od korone u čitavoj Francuskoj.

 

*-da se razumijemo, u prekomorskoj Francuskoj ljudi zaista imaju manju kupovnu moć od, kako Francuzi zovu evropsku Francusku, metropole, ali ako se uporede sa svojim neposrednim komšijama - Komorima, Brazilom, Papua Novom Gvinejom ili Kubom - ti ljudi žive u izobilju, i to zahvaljujući subvencijama iz evropske Francuske.

 

Još luđi je primjer Korzike, koja je za Le Pen glasala uglavnom zato što je prije nekoliko nedjelje u francuskoj verziji supermax zatvora neki islamista na smrt prebio Ivana Kolonu, korzikanskog teroristu i ubicu prefekta Gornje Korzike (prefekti su šefovi policije na nivou departmana koje imenuje Pariz, policija je u Francuskoj i dalje totalno centralizovana). Korzikanci su inače u velikom broju separatisti i njihovo glasanje za francuskog nacionalističkog kandidata ima smisla i koliko glasanje kosovskih Albanaca za Šešelja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stvar je bila jasna još kad smo videli anketu levičara, i to na uzorku samo onih koji su izašli u prvom krugu na izbore, koja je pokazala da će trećina njih sigurno glasati za Makrona, trećina se premišlja, a samo jedna trećina je bila odlučna da ne izađe na drugi krug, ali sve što ide preko 40 odsto za Marin le Pen je neverovatno i dosad je bilo nezamislivo, pogotovo ako se uzme u obzir da je u jednom izbornom turnusu porasla za desetak procenata u odnosu na drugi krug prethodnih izbora.

 

Ipak, iako sada francuska desnica izgleda kao evropska babaroga, tamo je još uvek levica tas na vagi.

 

Takođe, iz ove perspektive ovakav rezultat Le Pen izgleda kao udarac u plafon, a i taj maksimum neće moći da ovaploti u antisistemskim namerama, kao što to nisu mogli da učine ni neki drugi evropsko antisistemski pokušaji koji su dobijali velike procente, poput Podemosa, Pet zvezda, pa čak i Sirize koja je isprva delovala antisistemski i došla na vlast na antisistemskom talasu, kao i onaj Matovič u Slovačkoj...

 

Ako bih fenomenološki morao da ih uporedim sa nečim, to bi bile seljačke bune u Evropi iz 14. i 15. veka kao preteče antisistemskih pomeranja, koje bi i pored početnih uspeha ipak na kraju potpale pod klješta sistema, jer nisu imale jasan pravac kako i šta dalje kada ugroze sistem protiv koga ustaju.

 

Tako će proći i Marin le Pen. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

 

Antisistemsko glasanje. Nezadovoljni su, ne znaju čime*, ali su nezadovoljni i gut feeling im je da zbog njihovog nezadovoljstva treba sve sjebati do temelja.

 

Klasične budalčine su u pitanju, zbog teorije da su vakcine smislili bijelci da bi njih pobili i onda naselili njihova rajska ostrva procenat vakcinisanih je ostao ispod 20% i zbog toga na 4% od ukupnog stanovništva Francuske ti prekomorski departmani i teritorije imaju 16% mrtvih od korone u čitavoj Francuskoj.

 

*-da se razumijemo, u prekomorskoj Francuskoj ljudi zaista imaju manju kupovnu moć od, kako Francuzi zovu evropsku Francusku, metropole, ali ako se uporede sa svojim neposrednim komšijama - Komorima, Brazilom, Papua Novom Gvinejom ili Kubom - ti ljudi žive u izobilju, i to zahvaljujući subvencijama iz evropske Francuske.

 

Još luđi je primjer Korzike, koja je za Le Pen glasala uglavnom zato što je prije nekoliko nedjelje u francuskoj verziji supermax zatvora neki islamista na smrt prebio Ivana Kolonu, korzikanskog teroristu i ubicu prefekta Gornje Korzike (prefekti su šefovi policije na nivou departmana koje imenuje Pariz, policija je u Francuskoj i dalje totalno centralizovana). Korzikanci su inače u velikom broju separatisti i njihovo glasanje za francuskog nacionalističkog kandidata ima smisla i koliko glasanje kosovskih Albanaca za Šešelja.

 

Hvala.

To je trebalo da bude drugo pitanje. 🙂

 

Ne racunajuci kolonije Le Pen najbolji rezultat ima na Korzici. Tamo je ubedljivo pobedila i u prvom krugu, oba puta uz veliku izlaznost (u drugom krugu nesto manja, ali opet 60+%). Totalno sizofreno kad se zna da na parlamentarnim, regionalnim i lokalnim izborima pobedjuju autonomasi i separatisti. A i u tim kolonijama, posebno onim u Americi su apsolutna vecina crnci. Totalno ludilo.

 

Le Pen od regiona koje je dobila u prvom krugu gubi Burgundiju-Frans Konte, Grand Est (nema jos rezultata iz Strazbura, ali tamo je i u prvom krugu dobio Makron) i Ocitaniju ( i tu fale rezultati iz Tuluza i jos jednog proLe Pen departmana, ali mislim da ne moze da se promeni trend). Ostaju joj Korzika (koja ima zanemarljiv broj biraca), Severni region (ne znam kako se pravo zove) sa centrom u Lilu (intresantno je da je izgubila u Lilu) i Provansa-Alpi-Azurna Obala sa centrom u Marseju (mada je tu ostao jos Marsej da se prebroji koji moze da okrene stvari). Na kraju ce ovo ipak biti los rezultat za Le Pen. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2022 at 12:09 PM, ciao said:

Mala popravka, nije ona toliko glupa (a ni francuzi), ona je bila medju prvima koja je osudila agresiju Rusije na Ukrajinom ali generalno podrzava odnose sa Rusijom pogotovo ruski gas, i sada u kampanji istice da bi ona kao predsednica poboljsala odnose izmedju NATO i Rusije a pominje i eventualno izlazak Francuske iz NATO ali znaci vise je za poboljsanje odnosa izmedju Rusije i EU nego za sankcije. I Makron je pominjao izlazak Francuske iz NATO ustvari on je pominjao ideju da se napravi "vojska" evropske unije, doduse vrlo kratko vreme je to pominjao ali provejalo je

lepteono, tek sad pročitah ovu bravuru, ovo urušavanje smisla, ovaj spomenik relativizaciji i gluposti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, A sad said:

Na kraju ce ovo ipak biti los rezultat za Le Pen. 

U odnosu na poslednje lokalne izbore, RN ima odličan rezultat na predsjedničkim izborima. Ako ovo ponove na parlamentarnim u junu, mislim da će biti vrlo zadovoljni.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

lepteono, tek sad pročitah ovu bravuru, ovo urušavanje smisla, ovaj spomenik relativizaciji i gluposti

Al si ti bezobrazan - sta je tebi sta vredjas? Ja sam malo prepricala sta ona prica, ona je budala i populista koja je nazalost uspela da 40 posto francuza glasa za nju sto je po meni bruka za ovu moju lepu drzavu - i sta ti sada mene vredjas zbog toga? provociras?

Link to comment
Share on other sites

Politička realnost u Francuskoj posledično navodi na to da treba pročitati ono što piše Šantal Muf, jer em što je Belgijanka bliska francuskoj svakodnevici, em je bliska izvorima u Briselu, em je i bila savetnica Podemosa i kao takva dobro zna kako funkcioniše populistička i antisistemska platforma u evropskim državama.

 

A ona smatra da pupulizam i antisistemsko delovanje u stvari popunjavaju prazninu nastalu približavanjem tradicionalne levice prostoru desno od centra i bezmalo spajanjem sa desnicom u neoliberalnom kolopletu, koji ona naziva postdemokratskom politikom u kojoj se razlika između mejnstrim partija svodi na razliku u biranju između pljeskavice i ćevapa, iako je u oba slučaja reč o mlevenom mesu.

 

I tako je, prema njenim navodima, popularnost Marin le Pen u stvari vapaj Francuza protiv suštinskog nedostatka izbora, zbog čega se došlo do kolosalnih skretanja u glasačkom tkivu.

 

I upravo na toj tački, dakle skretanja Francuske udesno, oni koji doro poznaju i promatraju ta pomeranja savetuju da se pročitaju Eribonovi memoari od pre desetak godina, u kojima i kroz primer vlastite majke, koja je kao nekadašnji glasač Komunističke partije postala glasač Le Penove u znak protesta jer su levičari u međuvremenu postali neoliberali, prikazuje upravo ono što se u Francuskoj dešava danas.

 

Naravno, posle Bregzita se sve što miriše na takav koncept u Briselu oslikava mračnim tonovima, a u mraku je svaki đavo crn, pa su i u strahu od Marin le Pen bile velike oči iako je za pretpostaviti da se ona, posle trećeg neuspešnog pokušaja da postane predsednica Francuska, bliži neminovnoj silaznoj putanji...

 

Ali šta će biti ako na njeno mesto, dakle na veoma plodno tlo na kome raste mogući plod izlaska iz NATO pakta, pa i EU, dođe neko ko neće biti opterećen odnosom sa Putinom ili korupcionaškim aferama i proneverama? I šta ako tada zaista uz Bregzit dobijemo i Fragzit, naročito u svetlu neizvesne budućnosti istoka Evrope, pandemije i ekonomske politike, kao i od posledica do koje dovodi energetska kriza i nestašica osnovnih životnih namirnica.

 

Jer, ako bi posle Britanije i Francuska izašla iz EU, u ostatku Unije bismo dobili Četvrti Rajh i nešto što je u totalnoj suprotnosti sa Rimskim sporazumima...

 

Što ipak barem u naznakama podseća na Faraža, odnosno na činjenicu da zapravo opasnost koja je dolazila sa te strane nije bila izazvana njegovim uspehom na izborima za Evropski parlament, što je kasnije suzbijano promenom izbornog zakona, već onim što je došlo posle toga.

 

Iz tog ugla gledano, strah od Marin le Pen u meri u kojoj je bio aktivan verovatno je u budućnosti neopravdan, ali strah od onoga što stiže posle nje možda i nije.

 

  

Edited by Nek grmi jako
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

U odnosu na poslednje lokalne izbore, RN ima odličan rezultat na predsjedničkim izborima. Ako ovo ponove na parlamentarnim u junu, mislim da će biti vrlo zadovoljni.

Kako stoje socijalisti? Dugo ne pratim izbore  u Francuskoj , secam se da su krajem proslog veka dominirali  , a onda su odjednom nestali, ili je to moj pogresan utisak.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ciao said:

Al si ti bezobrazan - sta je tebi sta vredjas? Ja sam malo prepricala sta ona prica, ona je budala i populista koja je nazalost uspela da 40 posto francuza glasa za nju sto je po meni bruka za ovu moju lepu drzavu - i sta ti sada mene vredjas zbog toga? provociras?

Ne znam šta ste htjeli da napišete, ali ova kaša koju ste isporučili je faktualno netačna (Macron nikada nije postavio pitanje napuštanja NATO), ne nagovještava nikakav otklon od Le Penovskih tradicionalnih zaumnosti, a na momente je i kontradiktorna, recimo ovdje:

Quote

istice da bi ona kao predsednica poboljsala odnose izmedju NATO i Rusije a pominje i eventualno izlazak Francuske iz NATO

 

Prema tome, niti vrijeđam, niti provociram, samo konstatujem.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

Kako stoje socijalisti? Dugo ne pratim izbore  u Francuskoj , secam se da su krajem proslog veka dominirali  , a onda su odjednom nestali, ili je to moj pogresan utisak.

Očekivano loše, mislim da je Anne Hidalgo uzela manje od 2%.

 

Glasovi socijalističke partije su se očito prelili lijevom populisti Mélenchonu, liku koji je u fazonu da treba odrati od poreza svakog ko zarađuje preko 5k jura mjesečno da bi se održao kapacitet da se proleteri penzionišu sa 62 godine.

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Klotzen said:

U Sloveniji očekivan poraz Janše, ode još jedan Vučićev drugar.

 

Svoboda za sada kotira na oko 35%, videćemo koliko će na kraju imati. Janša na 24%.

 

Videčemo na šta če to na kraju da liči.  Gibanje Svoboda je skroz nova stranka, koja je pre par meseci po ispitivanjima  bila na drugom mestu, kad još nije imala ni program. Ludilo.

 

Što samo pokazuje stanje na slovenačkoj političkoj sceni, gde su ljudi bili rešeni da skinu janšu po svaku cenu i dali su glas onome što je imao najviše šansi da mu to i uspe. Da pitaš ljude koje su glasali za Svobodu da li znaju za šta se oni zalažu, siguran sam da 80% nema pojma. Znaju možda da su negde levo i to je to.

 

Znači oni su ustvari ni krivi ni dužni iskoristili trenutnu situaciju, a krivica za to je podeljena. Jedan dio je na Janši i njegovoj ekipi, koji su toliko zabrljali, da je mogao da ih pobedi biloko. A deo krivice je na opoziciji koja je bila presmešna i ljudi jednostavno nisu imalu nikakvog poverenja u njih. Od te 4 opozicione stranke koje su se bile nešto udruživale i skupljale glasove pre godinu dana da obore SDS pre izbora, dve nisu ni prešle cenzus. A Levica jedva za 0.1%. S tim da može bit i da je to pogurano odnekle, jer je u tu stranku po mojoj proceni bačeno mnogo para o čekivalo se da če oni biti taj neki novi mladi talas koji bi mogao voditi levu stranu u budučnosti, pa nisu smeli tek tako da izvise. Fajonkin SD najbolje prošao od te 4 stranke, ali ako se ne varam, procentualno nikad nisu bili slabiji. Barem se ja ne sječam.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Drug Crni said:

:smiley50:

 

Kakva glupost. Pa Jansa je jedan od najangazovanijih politicara na suprotstavljanju ruskoj agresiji. Putinu vise odgovara da na vlast u Sloveniji dodju mekani levicari nego da ostane Jansa kojem nije problem da ode do Kijeva i da da Ukrajini svoje tenkove. Ali dobro Slovenija je generalno potpuno nebitna u ovoj prici.

 

Obican levicarski pamflet da se neko opljune, a to sto nema veze sa stvarnoscu nije bitno, bitno je da se seruje. 

Link to comment
Share on other sites

Je li?
Moguce da si u pravu..stvarno ne znam..znam samo da se gadim svakolike populisticke politike,sa bilo kog boka da dolazi (obicno su u praksi svi neki desnicari)..Jansu vidim kao takvog..drago mi je otpadaju i nadam se bar nekom nastavku "trenda"

Prema tome:

Le Pen
Jansa
Milanovic ◻️
Dodik ◻️
Covic ◻️
Vucic ◻️
Orban ◻️
Lukasenko ◻️
Putin ◻️
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Kakva glupost. Pa Jansa je jedan od najangazovanijih politicara na suprotstavljanju ruskoj agresiji. Putinu vise odgovara da na vlast u Sloveniji dodju mekani levicari nego da ostane Jansa kojem nije problem da ode do Kijeva i da da Ukrajini svoje tenkove. Ali dobro Slovenija je generalno potpuno nebitna u ovoj prici.

 

Obican levicarski pamflet da se neko opljune, a to sto nema veze sa stvarnoscu nije bitno, bitno je da se seruje. 

 

Meh. Što se vanjske politile tiče, Janša je bio all over the place. Zaoštreni retorika do EU. Jako blizu Orbanu. A kao, trči u prve bojne redove protiv Rusije mahajuči zastavom Brisela. Po mom mišljenju, to mu je samo bio (neuspeli) pokušaj da pred izbore ugrabi još koji lagan procenat.

 

 

39 minutes ago, ras kass said:

Jansa jeste zauzeo tvrd stav prema Rusiji u ovom ratu, ali je izbore izgubio zbog populisticke i nedemokratske unutrasnje politike. Kao i Vucic, hteo da uredjuje medije, izmisljao neke unutrasnje neprijatelje...

 

U metu. Njegova vanjska politika nije bila toliko u fokusu. Izbore su izgubili pre sve zbog nedemokratske unutrašnje politike. Gde je mogao da se prepozna early SNS model uspostavljanja avtokratije putem preuzimanjem medija, kadrovanjem u policiji, napadanjem sudstva i ostalih institucija... Hendlovanje pandemije i pre svega ponižavajuča retorika prema građanima za vreme iste je verovatno bila kap koja je prelila čašu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...Slovenija je specifični,sasvim drugačiji sličaj.Kod njih promjene na vrhu vlade ne utječu pretjerano na ekonomiju.imaju sređenu državu,tu bih ja upozozorio na Janeza Drnovšeka i njegove Liberalne stranke.Jedina konstanta,što se stranaka tiče,u proteklih tridesetak godina je Janša i njegov  SDS,oni dobivaju uvijek između 20 i 30 % i ovise od sličnih koalicionih partnera.Pred parlamentarne izbore uvijek se pojavi neki lider,neka nova stranka.Sjetite se Cerara,Šareca itd..Ali,na kraju,kao deux ex machina dolazi Janša.Ovo danas,da li je to kraj Janše,teško je reći.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mladenvzz said:

...Slovenija je specifični,sasvim drugačiji sličaj.Kod njih promjene na vrhu vlade ne utječu pretjerano na ekonomiju.imaju sređenu državu,tu bih ja upozozorio na Janeza Drnovšeka i njegove Liberalne stranke.Jedina konstanta,što se stranaka tiče,u proteklih tridesetak godina je Janša i njegov  SDS,oni dobivaju uvijek između 20 i 30 % i ovise od sličnih koalicionih partnera.Pred parlamentarne izbore uvijek se pojavi neki lider,neka nova stranka.Sjetite se Cerara,Šareca itd..Ali,na kraju,kao deux ex machina dolazi Janša.Ovo danas,da li je to kraj Janše,teško je reći.

 

 

Ma kakav kraj Janše, nema od toga ništa.

 

Ja čak mislim da on dobija sledeče izbore. Dal redovne ili prevremene, videčemo. Ja nisam nešto optimističan po pitanju ovog Gibanja Svoboda. Kao i u pomenuta dva primera (Šarec, Cerar) bi tu jako brzo moglo doči do razočarenja ljudi koji su im dali glas i koji tako razočarani neče ni izači na sledeče izbore. Izlaznost sa jučerašnjih 70% če pasti pod 60%. A Janša ima tu svoju konstantnu bazu glasača koju 30 godina šiša sa nekom nebuloznom pričom o komunističkim elitama iz Ljubljane i to se neče promeniti. 

Link to comment
Share on other sites

...Imperatore,ne volim puno pisati pa ostajem nedorečen.Ranije sam više pratio slovensku politiku.Kad sam upozorio na Drnovšeka trebao sam dodati da je za njegovih mandata,Slovenija kao država sređena.Janša i njegov SDS imaju stabilno oko 30% i sad ovisi,ako se Slovenija nagne lijevo na čelo vlade dolaze Šarec,Cerar itd,a ako se nagne desno dolazi u igru Janša.Zapravo sve ovisi o tome koje manje stranke pređu prag.Janša je uvijek tu i spreman.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mladenvzz said:

...Imperatore,ne volim puno pisati pa ostajem nedorečen.Ranije sam više pratio slovensku politiku.Kad sam upozorio na Drnovšeka trebao sam dodati da je za njegovih mandata,Slovenija kao država sređena.Janša i njegov SDS imaju stabilno oko 30% i sad ovisi,ako se Slovenija nagne lijevo na čelo vlade dolaze Šarec,Cerar itd,a ako se nagne desno dolazi u igru Janša.Zapravo sve ovisi o tome koje manje stranke pređu prag.Janša je uvijek tu i spreman.

 

Da je pokojni Drnovšek danas živ i da se kandiduje, pobjedio bi sa 80%. Što samo pokazuje da taj neki levi (i centralni) deo političke scene posle njega nije imao sposobnog političara iza kojeg bi ljudi koji su bliski toj ideologiji stali.

 

Što se tiče podeljenosti levo/desno, mislim da su slovenci pretežno levo orientisani. Ali rezultat na kraju obično zavisi od toga koliko su levi birači spremni da uopšte izađu. Desni su manje više konstantno iza svojih stranki. Najbolji primer ti je recimo Nsi koja je tradicionalno krščanska stranka i bila je juče treča sa 7%. Iako im je predsednik Tonin koji je pajac iz kojeg se svi sprdaju. Pandan Vulinu recimo. Ali đabe, ljudi iz ruralnih delova koji su blizu crkvi navikli da je to njihova stranka i svaki put izađu i glasaju. Mislim da su samo 08' izvisilil, inače su stalno između 5-8%

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Beonegro said:

Očekivano loše, mislim da je Anne Hidalgo uzela manje od 2%.

 

Glasovi socijalističke partije su se očito prelili lijevom populisti Mélenchonu, liku koji je u fazonu da treba odrati od poreza svakog ko zarađuje preko 5k jura mjesečno da bi se održao kapacitet da se proleteri penzionišu sa 62 godine.

Hvala. Jutros gledam reportazu na BBC-u i na karti se vidi da je glavno uporiste Le Pen sever zemlje, uz granicu sa Nemackom i Belgijom. Koji je razlg za to? Siromastvo, emigracija, nesto trece?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJORDJE said:

Hvala. Jutros gledam reportazu na BBC-u i na karti se vidi da je glavno uporiste Le Pen sever zemlje, uz granicu sa Nemackom i Belgijom. Koji je razlg za to? Siromastvo, emigracija, nesto trece?

Alkoholizam 😄

 

To su stari industrijski baseni, sa zatvaranjem rudnika i čeličana tu je situacija bila baš teška, sad je malo bolje, ali su to i dalje za francuske uslove siromašni krajevi, osim Lila (koji je ozbiljan grad po svim kriterijumima), Arasa (zato što je tamo glavni privredni sud za cijelu sjevernu polovinu Francuske) i okoline Luksemburga. Ono što danas zvuči nevjerovatno je da su te regije (koje su strašno postradale u prvom svjetskom ratu) od dvadesetih do osamdesetih godina dvadesetog vijeka bili djelovi Francuske u kojima su imigranti najbolje prihvatani.

 

Što se tiče uporišta Le Penove, ona je dobro prošla i na čitavoj mediteranskoj obali, tamo je velika imigracija iz Magreba i Francuzi ih mrze, a što se više ide ka jugu to su im sve sličniji i sve ih više mrze.

 

Jak momenat u toj geografskoj distribuciji je da je porodica Le Pen iz Bretanje, a kompletna Bretanja je glasala za Makrona većinom koja je ubjedljivija od nacionalnog prosjeka, možda i svih 65% prema 35%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...