Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

On 3/28/2022 at 7:22 PM, DJORDJE said:

Samo bez panike. Poslace Vucic kamion ulja i brasna kada je vec toliko zaskripelo. Vec ga vidim u gnjavniku sa izjavom tipa :

" zamolio me moj prijatelj Scholz ..."

Jel može samo ulje, pokrali nam žito, pa samim tim i brašno....izvinjavamo se...mnogo se izvinjavamo....:innocent:

 

Elem, šta bi se promenilo u Francuskoj kad bi Mari pobedila Makrona na današnjim izborima, ili u drugom krugu, nebitno...

Link to comment
Share on other sites

BTW, u Francuskoj odnos Macron - Le Pen do sada negde 24:24. Taj dvojac će u drugi krug, što se i očekivalo ali sumnjam da je iko očekivao ovako tesnu situaciju. Solidarnost za solidarnost ali niko ne želi da učestvuje u nekom iole osetnom snošenju posledica. Ako se kod nas radi bilo koji vid ponovnih izbora, možda ne treba čekati da narod oseti negativne efekte sankcija Rusiji jer nam inače ode desnica na poziciju, na kojoj je niko makar iole normalan ne želi.

 

Edit: ono je bilo zastarelo, najnovije stanje Macron 28,1 - Le Pen 23,3. Svejedno previüe za desnicu. Valjda äe u drugom krugu da se drugi demokratski glasovi prebiju na Macrona.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Akiro said:

BTW, u Francuskoj odnos Macron - Le Pen do sada negde 24:24. Taj dvojac će u drugi krug, što se i očekivalo ali sumnjam da je iko očekivao ovako tesnu situaciju. Solidarnost za solidarnost ali niko ne želi da učestvuje u nekom iole osetnom snošenju posledica. Ako se kod nas radi bilo koji vid ponovnih izbora, možda ne treba čekati da narod oseti negativne efekte sankcija Rusiji jer nam inače ode desnica na poziciju, na kojoj je niko makar iole normalan ne želi.

 

Edit: ono je bilo zastarelo, najnovije stanje Macron 28,1 - Le Pen 23,3. Svejedno previüe za desnicu. Valjda äe u drugom krugu da se drugi demokratski glasovi prebiju na Macrona.

Šta je bolje po nas?

EDIT: Priznajem, pitanje je pomalo glupo. Mi ne znamo u kom ćemo pravcu....

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Valensija said:

Hm, zanimljivo:

Le Pen 27,5

Makron 26,6

 

Ovo su rezultati sa 50% prebrojanih glasova.

Koliko sam ukapirao, većina kandidata, od preostalih 40%, koji su dobili u prvom krugu, daće podršku MAkroni....to naravno ne znači da će glasači poslušati, ali trebalo bi da bude neki indikator da će ipak Makron pobediti u drugom krugo....nagadjam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ukapirao, većina kandidata, od preostalih 40%, koji su dobili u prvom krugu, daće podršku MAkroni....to naravno ne znači da će glasači poslušati, ali trebalo bi da bude neki indikator da će ipak Makron pobediti u drugom krugo....nagadjam.

Nije to bas tako jednostavno.

 

BBC daje 51-49 prognozu za drugi krug.

 

 

Placem

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Koliko sam ukapirao, većina kandidata, od preostalih 40%, koji su dobili u prvom krugu, daće podršku MAkroni....to naravno ne znači da će glasači poslušati, ali trebalo bi da bude neki indikator da će ipak Makron pobediti u drugom krugo....nagadjam.

Melanson, Pekres, Zado… svi su vec pozvali da se glasa za Makrona. Pitanje je kako ce odreagovati njihovi glasaci.

Ide drugi krug kampanje… 
Ovo je ogroman rezultat za Le Pen. Ko zna sta se sve moze izdesavati…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svaki treći Francuz glasao za Le Penovu i Zemura. Što znači ne za neku običnu desnicu, nego desničetinu prema kojoj su Dveri i Zavetnici salonski lakeji.

 

Mogu da mislim kako u Briselu gledaju na to, jer kad bi se danas održao referendum u Francuskoj povodom ostanka u EU ili odlaska poput Britanaca, svima bi Bregzit tutnjao u glavi. 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, oni tako glasaju zato sto su protiv Makrona a ne sto su za ovu, ali su svakako komunjare :lol_2: Samo tamo stalno neke demonstracije, pa onda onaj čiča od sto godina sto je bio sa onom knjizicom "Pobunite se" ili nesto, sve neke takve komunjare :lol_2:

E hvala ti nasmejao si me danas na svu muku gledajuci ove rezultate u mojoj drzavi - "cica od sto godina ... " :classic_laugh: gde si se njega (Stephane Hessel) setio :classic_laugh:

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Pa upravo zvoni za uzbunu to što su Francuzi tradicionalno levi do umereno desni, a sad trećina ode u krajnje desno. A još kada se pominje da će biti tesno u drugom krugu, logična je zabrinutost onih koji ne mogu da vide Le Pen ni na teveu, a kamoli na mestu predsednika.

 

Jer ona je nekontrolisani top koji puca kartečom, iako je povukla ručnu za Fraxit i više ne zahteva referendum za izlazak, pa niko u EU nema pojma šta bi sa njom moglo da ih zadesi.

 

Plus voli Putka više nego DJ Vučićevič.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Ma već je projekcija 51-49 skoro neverovatna, pa opet analitičari tako procenjuju ishod drugog kruga...

 

Pretpostavljam da se to temelji na pretpostavci da levičari neće glasati za Makrona, već tek sporadično. Što me podsetilo na intervjue sa rukovodstvom studentske levice na Sorboni, koja je baš antimakronovska, dok rukovodstvo studentske desnice ima nekih dodirnih tačaka sa Le Penovom, pogotovo oko migranstske politike i evroskepticizma.

 

Ona je, po mom skormnom mišljenju i nagađanju, i profitirala zahvaljujući nešto mekšem stavu prema EU koji više ne poziva Francuze na izlazak, već na promenu participacije Francuske i njenih ulaganja, na promene unutar evrozone, reviziju Šengena i svakako decentralizam u odnosu na Brisel. 

 

A ono što najviše ljulja brod jeste njena najava promene politike prema NATO... U najkraćem: nećemo da nas se tiču sukobi koji nisu naši. A ta agenda bi, u slučaju da postane zvanična, napravila haos unutar saveza, jer šta bi bilo kad bi još neka država, pogotovo tako velika, sledila isti princip?

 

Sve u svemu, očekujem da zapad reaguje snažno kako bi priskočio Makronu u pomoć. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Ja sam jako iznenadjena da je tako tesno za drugi krug, ali vidim da su francuzi bas uplaseni ( ovi da kazem meni bliski koji ne mogu da zamisle uopste Le Pen na celu drzave). Ne vidim mnogo kako bi druge drzave mogle da pomognu? Mislim da ce biti mnogo vaznije kako ce se njih dvoje snaci u kampanji tokom ove dve nedelje a posebno njihov duel koji je zakazan za mislim 21 april, par dana pre drugog kruga.

Sto se tice NATO, francuska dugo nije ni bila clan NATO, De Gol to nije hteo i godinama nisu bili ako se dobro secam tek Sarkozy je uveo Francusku u NATO. Mislim da bi francuzi kad bi bio neki referendum izglasali sa ogromnom vecinom izlazak, zna ona to vrlo dobro, mislim da i ako bi postala predsednik to ne bi uradila ali to sto prica da bi joj po meni donosi poene tj glasove.

 

Link to comment
Share on other sites

Postoji nekoliko krucijalnih načina na koji zapad može i mora da pomogne Makronu.

 

Između ostalog, mogu da mu tokom sledeće dve nedelje pojačaju angažman vezan za Ukrajinu i Rusiju, pa još kad bi pod njegovim posredovanjem došlo do bilo kakvog pomaka nabolje - puna šaka brade. Naročito u svetlu činjenice da je već imao, čini mi se, dva razgovora sa Putinom povodom Ukrajine i da se tako profilisao kao bitan faktor i kao jedan od retkih lidera koji ima tu mogućnost da razgovara sa Moskvom na normalan način.

 

I sad treba jahati na tom talasu, jer činjenica je da Francuska ipak ima zadovoljavajući diplomatski kurs u odnosu na Rusiju, i svakako mnogo prihvatljiviji za same Ruse nego što su to odnosi koje Rusi imaju sa, recimo, Briselom, Berlinom i Vašingtonom.

 

Takođe, treba očekivati intenzivnu medijsku pomoć Makronu od svih svetskih relevantnih medija, koji bi mogli da zatrpaju Francuze katastrofičnim prognozama u slučaju pobede Le Penove, mnogo žešće nego u slučaju Hilari Klinton i Trampa, jer su sada valjda uvideli gde su tada pogrešili kada su dozvolili da im se dogodi ujka Donald.

 

Drugim rečima, neka ga dižu kako znaju i umeju, neka mu, ako treba, čestitaju pobedu dva sata pre zatvaranja birališta kao T. Nikoliću, jer ako je istina to za 51-49, s tim se ne treba igrati niti prepuštati situaciju pukom slučaju.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Razumem tvoju logiku ali koliko ja znam to nije logika francuza, tj vecine. Francuzi kao prvo vole i drze do svoje nezavisnosti i samostalnosti, Makron je vec izgubio silne glasove zbog skandala koji je izbio pred izbore kada se ispostavilo da mu americka agencija vodi kampanju, vec je imao reputaciju da je on kandidat bogatasa i rotshildov covek ( radio je kod Rotshilda) s druge strane Le Pen oduvek igra na kartu mi smo kandidati naroda, bojim se da ako dodje do brojanja da li ima vise naroda ili bogatasa da ce da bude gadno, i po meni sto se sa strane budu vise mesali to gore, jedino bi moglo koliko toliko da pomogne ako bi uspeo Makron da zaustavi rat u Ukrajini ( i da prekine dolazak izbeglica ...). Inace ove godine je na celu evropske unije Francuska kao drzava, zato je on glavni pregovarac.

Ja se nadam da ce on biti dovoljno inteligentan da bude ubedljiv u duelu sa Le Pen, to ce biti glavno po meni, treba on da ubedi francuze da glasaju za njega, ne neko sa strane

Link to comment
Share on other sites

Pravo da ti kazem nikad do sada nisam o tome razmisljala jer nisam verovala da je to moguce, sad pocinje da mi bude frka mada i dalje ne verujem.

Ne mislim da bi bas mnogo promenilo pogotovo ne naglo ali mozda bi pokrenula izlazak francuske iz NATO - vec Makron jeste pomenuo prosle godine ideju da se ukine NATO a da se napravi vojna zajednica evropske unije, to je bilo prilicno prihvaceno medjutim odmah mu je neko rekao da oladi tu ideju i to se zaboravilo takoreci sutradan.

Nije jasno bas ko precizno sta misli, ovog puta je bilo prvi put da nije bilo javne diskusije predsednickih kandidata, to je Makron odbio sa obrazlozenjem da nema vremena mora da se bavi ratom u Ukrajini a jedino je pristao i zakazao duel za drugi krug. Mislim da mu to nije islo u racun time je na neki nacin samu francusku stavio u drugi plan. Marine bi se po meni sasvim sigurno krenula vise prema rusima e sad sta bi to znacilo ko zna. Ona je do sada u ranijim predsednickim kampanjama pricala da bi ona izvela francusku iz Evropske Unije, sada prvi put prica da to ne bi uradila i to joj je donelo glasove, navikli se i zavoleli francuzi ideju eura i eu. Inace vodi populisticku pricu u smislu narod bi lepse ziveo, Makron je naprimer rekao da ce da promeni zakon o penzionisanju da minimum godina za odlazak u penziju bude 65 godina ( za sada moze da se ode ranije ako imas pun radni staz) upravo juce je pomerio granicu na 64.

Licno me brine detalj za koji se nadam da je nevazan ali ona je od pocetka kraja ove kampanje jako sigurna u sebe, uvek sa osmehom i smirena, a on je sav usplahiren vidi se da je u nekoj panici, bojim se da ona ima jos neki kec u rukavu koji cuva.

Ne bih da mracim ja sam po prirodi optimista ali nista mi se ovo ne svidja, nadam se da se varam i da ce zdrav razum ipak da pobedi. Po meni Makron placa cenu svoje arogancije u odnosu na zute prsluke, demonstrante itd itd izmedju ostalog

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...