Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

43 minutes ago, A sad said:

 

Misli SDP, Zeleni i Linke? 

 

Kod njih se nekih 500 bira proporcijalno a nekih 200 se bira na drugi način. Ove projekcije su ukoliko i taj drugi deo glasanja bude u ovom stilu no slušao sam Rujevića i on smatra da će CDU/CSU proći bolje na tom drugom načinu biranja. Zato se ne može računati da će SPD i Zeleni dobiti onoliko mesta koliko bi to bilo po računici. Nešto slabiji rezultat SPD nije mnogo bitan ali slabiji rezultat Zelenih bi mogao tektonske poremećaje da napravi u odnosu na očekivano.

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Klotzen said:

 

Kod njih se nekih 500 bira proporcijalno a nekih 200 se bira na drugi način. Ove projekcije su ukoliko i taj drugi deo glasanja bude u ovom stilu no slušao sam Rujevića i on smatra da će CDU/CSU proći bolje na tom drugom načinu biranja. Zato se ne može računati da će SPD i Zeleni dobiti onoliko mesta koliko bi to bilo po računici. Nešto slabiji rezultat SPD nije mnogo bitan ali slabiji rezultat Zelenih bi mogao tektonske poremećaje da napravi u odnosu na očekivano.

 

 

 

Slazem se sa tim, ali opet SPD-Zeleni-FPD imaju vecinu. Nemoguce je sa tim procentima da nemaju vecinu. 

 

Po novim projekcijama SPD sad ima par poslanika vise od CDU. Jos ce se to menjati.

Link to comment
Share on other sites

...koliko sam ja popratio način sastavljanja njemačkog parlamenta,298 poslanika se bira u izbornim jedinicama,298 poslanika se izabire (vjerojatno) po proporcionalnom sistemu,ovisno o uspjehu ili postotku glasova za pojedinu opciju.I sad dolazimo do tkz kompenzacijskih poslanika,što mi je posve nejasno,tako da je u ovom sadašnjem sazivu bundestaga bilo 703 poslanika.Proteklih dana slušao sam razne analitičare ovdje u HR koji su čak govorili da bi novi saziv mogao imati do 800 poslanika.Sve u svemu,Njemačka ima jedan prilično kompliciran izborni sustav,već je bilo zahtjeva da se pojednostavi.Čini mi se da treba pričekati do konačnih rezultata

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Komunistička partija Austrije pobijedila na lokalnim izborima u Grazu. Bili su oni i prije prilično jaki, 2017. druga najjača stranka nakon Kurzove ÖVP no ovi rezultati su prilično iznenađujući. Opet treba uzeti u obzir da je njihova ideologija daleko od onog klasičnog komunizma, više su ono sto bi socijaldemokrate trebali biti. Zadnjih godina su uradili stvarno mnogo toga dobrog za Graz, prije svega za stambena pitanja koja su u Grazu sve veći problem zbog nenormalnog rasta cijena kirija. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mladenvzz said:

...koliko sam ja popratio način sastavljanja njemačkog parlamenta,298 poslanika se bira u izbornim jedinicama,298 poslanika se izabire (vjerojatno) po proporcionalnom sistemu,ovisno o uspjehu ili postotku glasova za pojedinu opciju.I sad dolazimo do tkz kompenzacijskih poslanika,što mi je posve nejasno,tako da je u ovom sadašnjem sazivu bundestaga bilo 703 poslanika.Proteklih dana slušao sam razne analitičare ovdje u HR koji su čak govorili da bi novi saziv mogao imati do 800 poslanika.Sve u svemu,Njemačka ima jedan prilično kompliciran izborni sustav,već je bilo zahtjeva da se pojednostavi.Čini mi se da treba pričekati do konačnih rezultata

 

7 hours ago, Klotzen said:

 

Kod njih se nekih 500 bira proporcijalno a nekih 200 se bira na drugi način. Ove projekcije su ukoliko i taj drugi deo glasanja bude u ovom stilu no slušao sam Rujevića i on smatra da će CDU/CSU proći bolje na tom drugom načinu biranja. Zato se ne može računati da će SPD i Zeleni dobiti onoliko mesta koliko bi to bilo po računici. Nešto slabiji rezultat SPD nije mnogo bitan ali slabiji rezultat Zelenih bi mogao tektonske poremećaje da napravi u odnosu na očekivano.

 

U Nemackoj postoje 298 poslanickih mesta koji se biraju po sistemu FPTP. Da se glasa iskljucivo po tom sistemu imali bi uzasnu lose predstavljanje rezultata u parlamentu - npr. 2017. bi CDU/CSU imali 231 sa 39,2% glasova, SPD bi imao 59 sa 24,6% glasova, dok bi AfD, Zeleni i Die Linke imali zajedno 9 mesta u parlamentu sa 28% glasova, a veseli liberali 0 sa 7% glasova.

 

Zato postoje i 298 poslanika koji se biraju iz svake od 16 drzava po proporcionalnom sistemu - Berlin ima 12, Thurnigia 16 i tako dalje. Dalje, kako bi to dovelo do toga da liberali ili zeleni sa 7% i 8% glasova imaju ispod 4% poslanika, povecava se broj poslanika sve dok parlament uredno ne reprezentuje raspolozenje glasaca na izborima (dakle, ako je partija dobila 10% glasova, trebalo bi da ima oko 10% poslanika u parlamentu.

 

Sto se tice izbora, SPD bi trebalo da tesno bude prva ispred CDU/CSU, treci su zeleni, cetvrti liberali, tj. FDP, AfD ima oko 10,5%, a Die Linke pitanje da li prelazi cenzus, ali to nije toliko bitno jer su osigurali 3 poslanicka mesta po FPTP sistemu (tradicionalna dva u istocnom Berlinu).

 

SPD - partija levog centra i ako se gleda ekonomska i socijalna osa politickog kompasa je pobednik ovih izbora. "Crveni" su uglavnom uzeli glasove Die Linke u istocnim drzavama Nemacke i CDU na zapadu. Za njih, kao i za CDU glasa uglavnom starije biracko telo i radnicka klasa.

 

CDU/CSU - partija desnog centra. "Crni" su izgubili oko 10% glasova, zahvaljujuci usponu zelenih i naglom skoku crvenih. Prethodno su deo birackog tela izgubili pojavom AfD, rec je uglavnom o krajnje desnom delu njihovog birackog tela. CSU je malo desnije i izlazi na izbore samo u Bavarskoj.

 

zeleni - partija levog centra, ali ne tako inspirisani zelenom politikom kao istoimene stranke iz Francuske ili UK. Za njih glasa uglavnom mladja populacija i urbani deo stanovnistva (te dve kategorije se cesto poklapaju kod zelenih), a dugo su bili i na preko 20%.

 

FDP - najdesnija partija kad je rec o ekonomskom delu spektra, socijalno su u centru. Partija doktora, menadzera, biznismena, bankara i slicnih zanimanja gde se mnogo zaradjuje. Posle kolapsa 2013. su se oporavili i uzeli deo glasova CDU/CSU.

 

AfD - partija krajnje desnice. Nastali kao protestna partija koja je najavljivala izlazak iz eurozone, kasnije su isli sve desnije i desnije. Jedan deo njihovih glasaca cine ti krajnje desni delovi birackog tela CDU/CSU, ostatak su pokupili od kranje desnice (NPD/republikanaca) i protestnih glasova koji su ranije glasali za Die Linke. Uglavnom su jaki na istoku zemlje gde su preuzeli glasacko telo Die Linke.

 

Die Linke - Partija krajnje levice, ali uglavnom koalicija radnicke klase sa zapada i istoka zemlje i protestnih glasova siromasnijih delova istoka. Njihov glavni problem (gubitak polovine birackog tela to jasno ilustruje) je sto se radnicka klasa prebacila na glasanje za SPD, a protestni glasovi otisli ka AfD.

 

Sto se tice koalicija, moguce su:

 

1. GroKo (crno - crvena)

2. Kenija (crno - crveno - zelena)

3. Jamajka (crno - zuto - zelena)

4. Nemacka (crno - crveno - zuta)

5. Semafor (crveno - zuto - zelena)

 

Kako R2G nije moguca, to znaci da u opoziciju idu Die Linke i AfD, a pridruzice im se jos jedna partija.

 

 

Edited by goldberg
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, goldberg said:

Sto se tice koalicija, moguce su:

 

1. GroKo (crno - crvena)

2. Kenija (crno - crveno - zelena)

3. Jamajka (crno - zuto - zelena)

4. Nemacka (crno - crveno - zuta)

5. Semafor (crveno - zuto - zelena)

 

Jamajka bi bila sramota za izborne rezultate SPDa i mislim da ne postoje ni teoretske šanse. Posebno sa Lašetom klovnom kao kancelarom.

 

Semafor će biti mnogo zajebano formirati, jer ono što su SPD i jebeni Zeleni najavljivali, dodatna zaduživanja, povećanje poreza, kepovanje renti FDP može da prihvati i da se sahrani na sledećim izborima. Opcija je da takva vlada bude formirana samo sa SPD i Zelenim a FDP da bude silent oposition i da se manje eksponira i tako ublaži udar levičarenja takve vlade na svoje liberalno ekonomske stavove (iako ne vidim šta bi dobili ovim, ali eto, pominje se i ta opcija).

 

Ostaje velika koalicija, groko. Ja sam nekako i dalje najbliži tome da će se ovo desiti. Previše je 3 stranke koje nemaju slične principe i programe. Šta više, od starta mislim da je zapravo Šolc više kandidat po meri Angele nego što je Lašet. Ok, naravno da je Lašet morao biti kandidat ispred stranke ali je za Nemačku i Angelinu stabilnost na kojoj insistira zapravo Šolc neuporedivo bolji kandidat. I koja god Vlada da se formira sa Šolcom kao kancelarom, sem ako Analena ne uspe da izgura dobar deo svoje agende a neće moći, politika Nemačke što unutrašnja što spoljašnja se neće mnogo menjati. 

 

Najveći legacy teta Angele je zapravo ta stabilnost Nemačke koja je uspostavljena u ovih 16 godina, bez mnogo amplituda i oscilacija. Fala bogu pa RRG koalicija otpada, inače bi takva (naizgled prirodna) koalicija mogla da bude značajan otklon od ovih 16 godina. Svaka druga varijanta, pa makar i Semafor, neće biti ni blizu toliko različita u odnosu na ono što imamo danas.

 

Takođe je zanimljivo videti glasove po uzrastu glasača, u grupaciji prvih glasača (kojima su ovo prvi izbori) fuckin Zeleni imaju skoro 50% :ajme: Što će biti jako zanimljivo za naredne izbore 2025. 

 

Lašet je doživeo apsolutni debakl i najgori rezultat Unije ikada. Da sam malo veći paranoik rekao bih da to i nije slučajno. Da Unija trenutno nije imala boljeg kandidata nakon sto je propala ideja da Anegret Kramp Karembauer bude Angelina naslednica nakon onog fijaska u Turingiji na lokalnim izborima pre par godina. Plus, neko moje lično mišljenje je da je za ovaj debakl Unije dobrim delom zaslužno i (ne)svesno skretanje u blago levo CDUa tokom ovih godina, gde je glasačima onda zapravo bilo svejedno da li ce to biti Unija ili SPD. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Screenshot_1.thumb.png.986106662a2eda4e5144819bdc6241c4.png

 

SPD - SSP
CDU - SNS
Zeleni - NDMBerlin
FDP - DJB
AFD - Dveri
Komunisti - SPS

 

To je to, manje više. :s_d:

 

CDU je izgubila žešće nego što izgleda. Blizu 2 miliona glasača je ovog puta glasalo SPD.

U pokrajini Saksen, koja je jako važna, CDU je tek na trećem mestu.

Čak i u pokrajini odakle je Merkelova, sada pobeđuje SPD. CDU jedva namakoše 40%.

Mogu vladu da formiraju, kako stvari stoje, ali glasači Zelenih jasno kažu da ne žele da partija koju su glasali ima veze sa CDU. Bilo kako bilo, imaju proszor za manevar. Bumo vidli.

Btw, čitam, u sinoćnjoj debati, predsednik Liberalno - demokratske stranke (FDP) Kristijan Lindner ponudio koaliciju Analeni Berbok, predsednici Zelenih. Ona je na te razgovore pristala. 

U Nemačkoj se vodi računa o mišljenju glasača, za razliku od nekih drugih zemalja.

Kad sam već u nekoj drugoj zemljitm, skromno ću prognozirati da neće biti nekih promena važnih za neku drugu zemljutm, pošto SPD dobro poznaje prilike na Brdovitom. Ukratko, biće isto kao sa Merkelovom.

 

Edited by Neme
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

 

Ne, nego ce hriscani imati 50% 😄

 

Pa, ako pogledas istorijski, ovako je uvek bilo. Kad su mladi, glasaju uglavnom za ne-CDU stranke. Kako matore, postaju konzervativniji i idu ka Uniji. Vazda bilo.

 

Samo da zeleni ne budu bilo kakav faktor and I'm fine sa bilo kojom drugom vladom, sa ili bez Unije.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, NMX said:

Samo da zeleni ne budu bilo kakav faktor and I'm fine sa bilo kojom drugom vladom, sa ili bez Unije.

 

Sto ? Zeleni su najveci saveznici demokratske Srbije za razliku od cdu-a kojem su autokrate po meri. 

 

Ja i dalje verujem da ce se semafor ostvariti, jer FDP ne moze sebi da priusti jos jedan ciklus bez vlasti, nakon sto su posle proslih izbora srusili jamajka koaliciju i uveli spd u vlast.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

 

Sto ? Zeleni su najveci saveznici demokratske Srbije za razliku od cdu-a kojem su autokrate po meri. 

 

Ja i dalje verujem da ce se semafor ostvariti, jer FDP ne moze sebi da priusti jos jedan ciklus bez vlasti, nakon sto su posle proslih izbora srusili jamajka koaliciju i uveli spd u vlast.

 

Imam hroničan hejt prema svim zelenim pokretima/strankama itd. i načinu kako pristupaju ekonomskim pitanjima. 

 

Što se tiče vladavine prava kod nas, tu si u pravu. Samo ti je jasno da se sa 14% Zeleni tu neće mnogo pitati. I da naprave vladu, teško da će uticati na status demokratije ovde. Evo i Rujević je, šta god milili o njemu, pričao manje više isto jutros:

 

 

Za koaliciju, jete FDP srusio Jamajku prosli put. Samo ako se naparvi groko, ne pitaju se bilo šta. Ja sam negde u fazonu da će Unija da žrtvuje 4 godine i šutne ovog klovna Lašeta u penziju kako u stranci tako i u NRW. I da će 4 godine biti zaista manjinski partner crvenima, kaošto su oni njima bili 4 poslednje godine. Članstvo SPDa namireno i srećno jer vodi zemlju. Hajde da vidimo. Ima do semafora mnogo mnogo dogovora da se napravi. Lindner ako prihvati agendu SPD i Zelenih što se tiče ekonomije, može u penziju odmah, bolje da bude opozicija nego da bude u vladi koja dize poreze, zaduzuje drzavu ili kepuje cene stanova. Ajd da vidimo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...