Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

On 12/18/2021 at 7:43 PM, Crni Bombarder said:

Zavisi od vremenskih,pa samim tim i od uslova voznje. Obzirom da su kod nas zime sve blaze,sa vrlo malo snega poslednjih godina,mislim da sve vise opravdavaju svoje postojanje.
Opet,ako se cesce vozi ili odlazi u nekakve planinske predele,onda mozda ipak prednost dati zimskim.

 

On 12/18/2021 at 10:31 PM, mrd said:

Zavisi od automobila. Ako imas neki sportski auto, leti samo letnje gume, a zimi, ili AS ili zimske. Ja bih isao samo sa zimskim  u tom slucaju. Ako je uto neki univerzalan, AS su sasvim dobre, ako temperature nisu mnogo niske. Ne znam kakvi su zakoni u tvom lokalu, mnogi kazu da zimi moraju zimske. 🙂

Zimske su odlicne za niske temperature, ali se pri visim tope i veoma su mekane. 

Uglavnom je sve zavisno tvom osecaju pri voznji.

 

Hvala na savetima. Kupiću Riken All Season gume. U Srbiji se AS gume priznaju i kao zimske. Mislim da ću biti miran što se tiče guma 4-5 godina.

 

Auto je Ford Fokus 2001. godište. Godišnje pređem oko 15.000 km, a 90% kilometraže napravim po Mačvi. Problem kod nas zimi su putari. Kad padne sneg, oni očiste samo magistralni put Šabac - Loznica i puteve do kamenoloma u vlasništvu tajkuna. Uvek je izgovor da nemaju dovoljno vozila da očiste puteve po selima.

 

I jedno zapažanje za kraj. Svi seoski putevi koje su naprednjaci asfaltirali u poslednjih nekoliko godina su mnogo uski. Teško se mimoilaze 2 automobila, a o kamionima da ne pričam. A budžetske pare se bacaju na sve strane. Zaista su budale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Potpuno se slažem sa poslednjim pasusom ^

 

Nedavno je renoviran (ustvari je novi asfalt stavljen) put Sombor - Subotica. Tačnije, jedan deo te deonice. Neverovatno koliko su ga suzili, umesto da ga lepo prošire. Bukvalno je jezivo gledati mimoilaženje dva velika vozila:autobusa, kamiona itd. 

 

Na početku njihove vladavine i ja sam rezonovao slično:nesposobni su i ne znaju. Međutim, zapravo vrlo dobro znaju šta rade. Uvek nešto odrade napola pa tako ostavljaju prostor za dodatne radove i "ulaganja", a zapravo pljačku. Po principu - bez ugradnje nema izgradnje

 

Jer, zašto ukrasti jednom kad može više puta? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/23/2021 at 6:28 AM, Referent said:

Da li nove Seate i dalje "radi" lik iz Alfe?

Naleteh prekopavajuci temu na ovo pitanje..prvobitno sam odgovorio da ne znam,ali mislim da radi..jedno duze vreme je radio svakako..

A temu sam prekopavao jer sam primetio da se @Nelson Bighettia.k.a. lord_slawe nesto ne pojavljuje na forumu..htedoh da ga pitam da li mu je isporucen PUG 2008 i kakvi su mu utisci?
(a mozda me svaki dan kune sto sam zborio pozitivno o modelu :lol_2:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O putevima:

 

Treba biti pošten i reći svaka čast Vučiću što je "Skadar na Ibru"  od Beograda do Čačka (a polako i dalje) napravljen.

Objektivno gledano taj autoput je trebao da gradi Sloba ili da već ranih 2000tih bude otvoren. Otvoren je 20 godina kasnije uz veliko kašnjenje u produkciji. Ali bolje ikada nego nikada jer je bio  n e o p h o d a n  kao retko koja saobraćajnica.

 

Međutim - on je tako jeftino konstruisan. Bukvalno naš autoput BG - ZG je klasa iznad po kvalitetu osmišljavanja.

Na ovom su uključenja/isključenja neki uzani rolerkosteri gde čovek mora ozbiljno da uspori da se ne skuca u ogradu.

Nakon par godina funkcionisanja nema dovoljno odmorišta, kao ni pumpi usput.

Uključenje sa tog puta na obilaznicu je posebni nivo humora.

 

Kada čovek pogleda auto petlje na Budimpeštanskoj obilaznici, pa čak - možda je relevantnije na Zagrebačkoj. Tamo su ključna isključenja urađena široko i protočno. Prestrojiš se pri 100 na sat i voziš dalje.

Na našoj se kompletno isključenje iz BG za NS / Suboticu i sa druge strane Čačak sliva u jednu (brojevima: 1) saobraćajnu traku.

To pravi ozbiljna zagušenja.

 

Nisam iz te struke, sigurno bi mogle konkretnije da se opišu mane.

 

Opet: ne treba biti nezahvalan što ti putevi sada uopšte postoje, ali odaje utisak bofla - i to na mnogo većoj skali od lokalnih seoskih puteva.

 

 

 

Pohvalio bih magistralni put Novi Sad - Zrenjanin. Tako kvalitetno urađena saobraćajnica. Ne znam kada je napravljena, ali rekao bih da je 21 vek.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hteo bih da pitam za misljenje...

Desava mi se, povremeno u gradskoj voznji, a gotovo uvek nakon voznje autoputem na >120km/h, da merac potrosnje pocne da pokazuje 100-200% vecu potrosnju.
Npr. voznja u cetvrtoj brzini na ispod 2k obrtaja mi pokazuje da je potrosnja ~8l/100km, a cak i kada izbacim iz brzine i pustim gas, potrosnja i dalje ne silazi ispod 5,5l/100km npr....

Gasenje i ponovno startovanje auta resi problem u 100% slucajeva. Ako to ne uradim, pokazivace povecanu potrosnju do kraja ciklusa.

Bag sa meracem potrosnje ili potrosnja zaista skoci toliko? Nema logike da ovo drugo bude slucaj.

Ako se neko seca, Alfa 147, 1.9 mjet je u pitanju.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Jel ima ta alfa DPF? Potrošnja u vožnji skače kada se uključi regeneracija DPF-a, i to je ako se ne varam jedini pokazatelje da regeneracija radi. Ako je to u pitanju treba da pustiš da završi jer ćeš ga zeznuti gašenjem.

Link to comment
Share on other sites

Ni onda ne bi trebalo da potrosnja skoci za "100-200%" :smiley33:

@RatzenStadta da li ti indikator napunjenosti rezervoara pokazuje tacno stanje? Da li po njemu primecujes prekomernu potrosnju? Ili sto kaze kolega iznad - po faktickoj napunjenosti tanka?
Ako je tu sve ok,onda odes do svog majstora..on ce ti znati najbolje reci..mozda obicna dijagnostika otkrije problem.

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2022 at 7:48 AM, RatzenStadt said:

Znaci kontas da nema potrebe da se pribojavam da je potrosnja stvarno skocila za 150% i da moram da gasim auto?

Koji servis radi zamenu senzora merenja? Sredio bih to, cisto radi estetike.

Ti meraci potrosnje cak i kod novih automobila daju okvirne vrednosti, sa starenjem sve su manje precizni, ali i auto ce ti trositi sve vise. Napuni rezervoar i vozi normalno, bez ekstra paljenja i gasenja, ako je potrosnja u granicama normale onda je u pitanju eleltronika. Ako stvarno trosi 100% vise onda imas neki ozbiljniji problem i trebalo bi da ides u servis. Kakva je temperatura motora? Kod dizela ako se zaglavi termostat u otvorenom zna da im drasticno poveca potrosnju.

Nisam siguran kako je to izvedeno kod Alfe , ali generalno taj sistem za merenje potrosnje ima vise senzora, znaci moze solidno da te kosta popravka, a nema bas puno svrhe.

Link to comment
Share on other sites

Ubio sam se trazeci pogodnu temu za pitanje o kupovini automobila. Valjda nisam pogresio. 

 

 

Razmisljam da mozda promenim auto. Nije mi hitno jer je zbog nestasice novih automobila haos i sa polovnim, a stari mi je jos uvek ok, ali kako bih zeleo sa porodicom malo vise da putujem, ipak razmisljam u tom pravcu. 

 

 

Trenutno vozim Renault Grand Scenic II (sa 5 sedista, ne sa 7) i odlican nam je, toliko funkcionalnosti ima (svuda neke pregrade, fioke - zaboravim nekada sta sve imam u kolima), ogroman gepek (sto nam je izuzetno bitno), udoban, nije neki ogroman potrosac s obzirom da svasta natrpamo u njega i da se cesto tako vozi. 

 

Razmisljao sam o polovnom Renault Grand Scenic-u novije generacije. Generacija III je meni malo ruznjikava (a i ne bi bila neka promena, pogotovo sto ne mogu naci tako star auto, prozivodio se do 2016. valjda, ali naravno noviji od mog, a da je presao manje nego moj). A generacija IV u Grand varijanti je gospodji ruznjikava (a i meni po malo, realno). 
 

I onda slucajno videh Dacia Jogger. Vec sam imao iskustva sa Dacia Sandero Stepway varijantom, prvom generacijom, bio sam prilicno zadovoljan. Jedini razlog zasto sam ga prodao je bio taj sto mi nije trebao jer sam imao sluzbeni auto, a posle toga sam kupio ovaj Grand Scenic II. 

 

I sad razmisljam - da li uzimati Jogger na firmu i uzeti povracaj PDVa, ili uzeti Grand Scenic IV generacije (uprkos nekom nesvidjanju). Za te pare za koje bih uzeo Jogger u nekoj full varijanti (7 sedista, sa TNG motorom, metalik bojom, svim dodacima osim nekog dvostrukog grejanja sedista = 19.360eur - PDV = 16.133eur) skoro da ne mogu da uzmem Grand Scenic IV a da je presao manje od 120k kilometara (koliko moj sadasnji auto ima). 

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/19780699/renault-grand-scenic?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/19149265/renault-grand-scenic-biznis?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/19658737/renault-grand-scenic?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/18893630/renault-grand-scenic-aut7-sedled?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

 

 

Dakle polovni auto vise klase ili nov auto nize klase, za neke slicne pare? 

 

Alternativno, sta drugo polovno? Moze i neki SUV koji ima bas komforan prtljag. 

 

Nisam ljubitelj Forda (S-max), Opel Zafira Tourer C mi nije nesto lepa, Peugeot 5008 (super izgleda) moze da se nadje u toj kategoriji cene ali sa dosta velikom kilometrazom (140k km), Citroen C4 Grand Picasso mi je ruzan (ali moze da se nadje u toj ceni sa pristojnom kilometrazom), Volkswagen Touran mi je onako... 

 

Od SUV varijanti mozda Ford Kuga, KIA Sportage, Renaul Kadjar (Captur je mali), Peugeot 2008 mozda, Hyundai Tucson, Opel Grandland X...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
20 hours ago, Kooineeperk said:

Polako sa tim odgovorima 🙂 ovde niko nista ne vozi, samo gledate te trke?

Na ovakva pitanja niko ti neće odgovoriti. Ne zato što ljudi neće da ti pomognu, nego zato što ti jedini možeš dati odgovor na postavljeno pitanje koji će ti biti ok.

 

Moje lično mišljenje je da ako čovek ima mogućnost treba da uzme nov auto. Kao što ne postoji apsolutno zdrav čovek (samo nedovoljno dijagnosticiran) tako ne postoji idealan polovni automobil.

Dakle ili nov auto ili polovan do 4-5000+ pola od toga za majstore i delove da se kljuse dovede u red. Sve između toga (osim "godišnjaka" ili demo vozila dilerstava starih 6 meseci) je besmisleno bacanje para.

Najgore su mi varijante vozila koja su prešla +130 000 km za pet cifara u EUR.

Od takvih vozila majstori žive.

Ono što malo ljudi zna je da se elementi pogona (motor, menjač, diferencijal i slično) konstruišu i dimenzionišu na 300.000 km i to propisane upotrebe sa određenim stepenom sigurnosti.

Dakle, vozilo koje je vlasnik voleo i održavao kako treba i valja će preći i duplo veću kilometražu. Nasuprot tome, puni su otpadi vozila sa 200.000 km jer ljude generalno zabole za auto.

 

Da ne pričam bzvz evo sopstvenog najsvežijeg iskustva.

Pre dve godine sam supruzi kupio A klasu sa 125.000 km iz 2005. za cca 3.500 EUR. 

Ugrubo gledano uloženo je još 1.500 EUR da bi vozilo bilo bez mane. Na stranu skrljani branici i ulubljena vrata jer moja apsolutno bolja polovina prezire trivijalnosti poput drveća prilikom parkiranja 😀

Auto prelazi 3000 km godišnje po gradu i meni je jedino bilo bitno da ostane živa i zdrava šta god da se desi u nenormalnom saobraćaju u Beogradu. Da ne pominjem da je zbog korone odlučila da vozi, do tad joj je dozvola služila za ukras.

 

Kao što vidiš, sve zavisi od potreba i ideje kako će se vozilo upotrebljavati i naravno raspoloživih sredstava i znanja vezanih za tehniku.

Ukratko, ako imaš sredtava uzimaj novo sa garancijom po care free principu, a ako imaš znanja i dobre majstore, zajebavaj se sa polovnim vozilima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala @DASUBO na ovom odgovoru.

 

Nemam znanja a ni volje da sredjujem nesto staro. 😄

Da imam, sredio bih ovo moje kojem i ne treba mnogo. Nesto kozmeticki, malo elektronika (podizaci, el. brava). Mozda soferku da zamenim jer me spucalo nesto na parkingu i ostavilo duboku naprslinu koja je zalivena odmah ali se bas vidi. Mozda malo mehanike (e u to se bas ne razumem). 

 

A ne svrbe me novci. Samo vec neko vreme razmisljam sta da radim jer ako moram da ulazem pred sledeci tehnicki (soferka i to oko elektronike i mehanike), mozda je bolje da ga udomim kod nekog ko ima znanje ili majstore. Ne ulaze mi se da bih ga prodao za vece pare, iako je malo presao i generalno je odlican. Bolji od vrsnjaka svakako. 

 

I onda sam poceo da gledam - Scenic III ne mogu da nadjem da je u takvom stanju (tj. da je manje presao) a i ne nudi mi neki poseban upgrade; Scenic IV je vec znacajni skok u ceni (ali i daleko moderniji), ali kako su to automobili koji se puno voze opet nema mnogo primeraka koji su presli manje od ovog mog. Ako ih i ima to je onda tu negde blisko po kilometrazi ovom mom a i po ceni ovom novom Jogger-u.

 

Meni treba auto koji ima puno prostora u gepeku, ne nuzno 7 sedista ali moze biti korisno. I koji nije ladja, nije spusten, vec da moze bez problema i van asfalta da se vozi (ne offroad, vec makadam, zemljani putevi i slicno). Tako da obicni karavani nisu u igri. 

 

Mozda sacekam jos malo da izadje hybrid verzija Jogger-a, trebalo bi pocetkom sledece godine. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Igrom slucaja,ja jutros malo detaljnije pogledao bas Dacia Jogger sa 7 sedista. 1.0 benzinac sa 110ks. Dizel je izbacen.

Po meni,on je nesto izmedju hecbeka, monovolumena i crossovera. Dugacak i sa velikim medjuosovinskim razmakom. Povisen je i ima klirens od nekih 20cm. Prostranost je tu u prvom planu. Kada se obori treci red sedista dobija se gepek zapremine oko 700l.  Dizajn..? Meh.. Prostranost je ovde adut. Spreda mi je lep,sa boka i otpozadi nista posebno.. Unutrasnjost? Pa,sve je to uradjeno sa prvim ciljem da auto bude jeftin. Time ne potcenjujem buduce kupce,vec skrecem paznju da se ne ide sa velikim ocekivanjima. Treba naprosto spustiti kriterijume. Ovaj primerak je bio sa nekim boljim paketom opreme..iskreno,ne bih razmatrao osnovnu verziju. Ovaj je imao manuelni menjac sa sest brzina.

Nisam ga provozao. Vlasnik kaze da mu ne nedostaje snage. Medjutim,mozda stvarno da sacekas hibrid..mada ce to verovatno i povecati cenu. Ovo je,po meni, auto koji moze biti i porodicni,ali i radni. Dacia ide sa cenama koje su negde priblizene nasem standardu i to je cinjenica i njihov najveci adut. Minus su im rezultati na NCAP bezbedonosnim testovima, na kojima svi njihovi modeli ne prolaze bas slavno. Ali,to je opet kompromis kojeg kupac pravi kada gleda ka ovom brendu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"Naterali" me da odem do sajma danas. Kum hoće nekog SUV-a pa sam mu pravio društvo.

Pogledao sam taj Jogger i mogu samo reći isto što i za ostatak autoindustrije: sramota je šta oni traže za te pare.

 

Jogger koji je bio na sajmu je sa tim trocilindričnim turbo benzincem od 1000ccm i 110ks i košta preko 16000 eur.

Bože sačuvaj. Unutrašnjost je i dalje na (manje više) sličnom nivou mog bivšeg automobila, Logan 1.4 iz 2006.

 

BTW, kum se zalepio za mazdu CX-5 i to baš varijantu koja je bila na sajmu sa 2,5 motorom od 192 ks i 42000 eur.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2022 at 10:16 PM, Geronimo said:

Ako se juri polovnjak - ubaciti 3008 u razmatranje. Kaptur i 2008 su premali, 5008 suvise vuce na karavan. 3008 je na silnim testovima ocenjena kao odlican odnos kes vs ucinak.

Da Captur pa cak i Kadjar su mi mali sto se tice gepeka. 2008 takodje. 

 

3008 je tu negde mozda kao Kadjar, moram da proverim ali mi je simpaticniji. 


Medjutim problem je taj sto ne moze da se nadje takav auto a da je malo presao. Gomila njih je 150k km i vise. Nasao sam jednog ispod 100k ali je njegova cena bas prevelika. Ne vidim razlog da menjam polovni auto za polovni pa cak i ako je znacajno mladji ako je vise presao nego moj. I jos da dam tolike pare. 

 

23 hours ago, Drug Crni said:

Igrom slucaja,ja jutros malo detaljnije pogledao bas Dacia Jogger sa 7 sedista. 1.0 benzinac sa 110ks. Dizel je izbacen.

Po meni,on je nesto izmedju hecbeka, monovolumena i crossovera. Dugacak i sa velikim medjuosovinskim razmakom. Povisen je i ima klirens od nekih 20cm. Prostranost je tu u prvom planu. Kada se obori treci red sedista dobija se gepek zapremine oko 700l.  Dizajn..? Meh.. Prostranost je ovde adut. Spreda mi je lep,sa boka i otpozadi nista posebno.. Unutrasnjost? Pa,sve je to uradjeno sa prvim ciljem da auto bude jeftin. Time ne potcenjujem buduce kupce,vec skrecem paznju da se ne ide sa velikim ocekivanjima. Treba naprosto spustiti kriterijume. Ovaj primerak je bio sa nekim boljim paketom opreme..iskreno,ne bih razmatrao osnovnu verziju. Ovaj je imao manuelni menjac sa sest brzina.

 

Nisam ga provozao. Vlasnik kaze da mu ne nedostaje snage. Medjutim,mozda stvarno da sacekas hibrid..mada ce to verovatno i povecati cenu. Ovo je,po meni, auto koji moze biti i porodicni,ali i radni. Dacia ide sa cenama koje su negde priblizene nasem standardu i to je cinjenica i njihov najveci adut. Minus su im rezultati na NCAP bezbedonosnim testovima, na kojima svi njihovi modeli ne prolaze bas slavno. Ali,to je opet kompromis kojeg kupac pravi kada gleda ka ovom brendu.

On je spreda isti kao Dacia Sandero Stepway. Od nazad mi je ok, ima te Volvo-like svetlosne stubove. Sa strane, sta znam, onako, ali meni mnogo lepse nego Grand Scenic III. 

 

Prostranost je ono sto mi i treba.

 

Znam sta je Dacia, s tim da je sada mnogo bolja nego sto je se secam. Nemam zato neka ocekivanja da to moze biti kvalitet nekog nemackog automobila kad je duplo jeftiniji. Prosto je nemoguce. Mozda je Jogger klot sto se nekih stvari tice, ali i to klot je bolje nego automobil vise klase pre 15 godina. 

 

Taj NCAP test moze malo da zavara. Recimo verzija sa 7 sedista ima samo 1 zvezdicu a svesno su isli na to da recimo ne stavljaju senzore u treci red sedista zbog prakticnosti, da ne moras konektor da raskacinjes kad hoces da ih vadis. I naravno zbog nize cene ako nema senzora. To je nesto sto je smesno sto se bezbednosti tice ali im je skinulo ocenu. 

 

Vazno je da ima ABS kako treba, i jos te neke elektricne komponente kao i naravno gomilu vazdusnih jastuka - tu nema kompromisa i ne prave ih. A da li je auto bezbedan za pesaka - iskreno me bas briga. 🙂 Ovaj auto se i ne vozi brzo, niti sam ja takav vozac da ulazim u takve situacije. Kad postujes pesake i pravila saobracaja nema zasto da se brines za druge. Vise se brinem za sebe i ljude koje vozim zbog ludaka na putevima. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...