Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

11 hours ago, DASUBO said:

 

Zbog čega je GLC koji si vozio teško sranje?

To sam i ja mislio da pitam. GLC imam namjeru da kupim. Ima sve sto treba za jednog sa gerijatrije. Podignut, lako uci/izaci, vuca na sve cetiri, dovoljno mjesta i jedna vrlo bitna stvar peoizvodi se u Njemackoj. GLE,GLS,X5,X7 u USA. Mogu da zagorcaju zivot covjeku ako se kvare, a kvare se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

To sam i ja mislio da pitam. GLC imam namjeru da kupim. Ima sve sto treba za jednog sa gerijatrije. Podignut, lako uci/izaci, vuca na sve cetiri, dovoljno mjesta i jedna vrlo bitna stvar peoizvodi se u Njemackoj. GLE,GLS,X5,X7 u USA. Mogu da zagorcaju zivot covjeku ako se kvare, a kvare se.

 

Ne samo da se kvare, nego nabaviti delove za njih je fucking nightmare.

Ono što je moj dugogodišnji utisak je da su vozila iz USA fabrika u Mercedesu lošijeg kvaliteta. Jednostavno, zazori na karoseriji, kvalitet laka nije onakav kakav isporučuju fabrika u Sindelfingenu. Običan smrtnik to ne vidi i ne treba da ga zanima, ali par nas, potpuno profesionalno deformisanih, to jasno vidi.

 

Inače, GLC ima identičnu šasiju kao C klasa W205. Ta šasija je identična za AMG varijante C klase W205 koje su za dve klase bolje u ponašanju na stazi (a i na putu) od prethodne generacije C klase W204.

 

Motori su bulitproof, menjač od 9 stepeni (oznaka 725.0) se ne kvari ni posle pola miliona km, trapovi su robusni, enterijer za razliku od početaka C klase W205 nigde "ne žvaće".

 

Bez šale, stvarno me zanima zbog čega kolega sa foruma ima utisak da je auto shit.

 

Inače, ljudi koji rade za kompaniju u Štutgartu misle da su MOPF (redizajn) modela E i GLC klase (x/c 253 i W213) najkvalitetniji automobili brenda.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DASUBO said:

Zbog čega je GLC koji si vozio teško sranje?

Kad sam ga prvi put video prosto sam se zaljubio u njega.

Na papiru i testovima deluje savršeno ali…

Da napomenem da je auto kupljen polovan, star 1 godinu tri meseca sa pređenih 33500 km . i kao nov je koštao 65.000€ sa brdom dodatne opreme.

 

- Sedišta polu koža sportska kao kadice sa električnim podešavanjima. Vidi se da su napravljena da dugo traju ali za mene, tvrda, neudobna, zuljaju me. Gore-dole-napred-nazad 5 minuta mi je trebalo da se namestim jako spore komande. Ja u mom autu sa ručnim komandama se namestim za 5 sekundi. Možda imaju i neka druga ali su ova katastrofa a u vrhu su ponude.

- Krećem u vožnju sve je super, ništa se ne čuje kao da si ušao u gluvu sobu. Posle 30-tak kilometara puta sa malo više krivina morao sam da otvorim prozor da uđe malo kiseonika jer mi je u glavi bio onaj osećaj kao da ste na brodu i da vam se sve ljulja. Auto se uopšte ne naginje u krivinama, čak uopšte i nemam osecaj da prolazim kroz krivinu, cela šasija se nekako blago njiše levo-desno. Posle 100 kilometara vožnje auto vraćam nazad, nikako ali nikako nisam uspeo da se udobno smestim, non-stop sam sam se pomerao levo-desno-napred-nazad (vrpoljio), unervozio sam se jedva sam čekao da izađem napolje, muka mi je, povraća mi se. Auto mekan, sedišta pretvrda? A deca iza mene, sva sreća pa ih nije bilo, verovatno bi unakazili auto. Bilo mi je muka u raznim automobilima ali kao suvozača, kao vozaču nikad!

- Motor odličan 220d, nemaš pojma u kojoj si brzini sve 5.

- Rupe, pregibi, pegla sve 5.

- Preglednost 5.

Sad sam se setio i ovo, nema naslon za ruku pa mora da je držite nekako na butinama a levi lakat sam jedva nekako uspeo da naslonim na plastiku kod prozora.

 

Možda sam težak izraz upotrebio rekavši da je auto teško sranje, ali posle moje zaljubljenosti u njega sam doživeo teško razočarenje u auto iz koga sam jedva čekao da izađem.

 

P.S. Drugar je prodao auto posle tri meseca ni njemu nije odgovarao.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Izvini molim te ako gnjavim, ali mi zaista nije jasna primedba o osloncima za ruke.

 

2016-Mercedes-GLC-front-cabin-unveiled-p

 

Na koju foru nisi mogao da iskoristiš naslon za desnu ruku pa si morao da je držiš na butini?

Zašto pobogu lakat leve ruke na gornju stranicu vrata kada postoji meko tapacirano mesto tamo gde treba?

Što se primedbi na sedište i oslanjanje tiče, poštujem, u pitanju je subjektivni osećaj, ali uopšte ne razumem kako si mogao da imaš takav utisak do te mere da ti pripadne muka.

 

Ako nisam previše i indiskretan i nametljiv, zanima me koji auto sada koristiš?

 

Link to comment
Share on other sites

Iznenadio bi se koliko ljudi se zali na “polozaj za upravljacem” na vozilima koja sam vozio da se cudim i pitam isto kao i ti.

Jednom sam imao priliku da vidim tog sto se zali i kada sam video kako sedi, sve mi bilo jasno. Ljudi ne znaju da sednu za volan. Da nameste kako treba za voznju a ne “da im bude udobrno”. Udobno za voznju i udobno ispred TV-a na ugaonoj granituri kuci nije isto. A tako vecina vozi.

Potpuno ispruzene ruke ka volanu da bi mogli da se zavale, stave ruku na “12” i nalakte se levo ili desno. Jos ako je automatik, leva noga savijena u kolenu umesto na “mestu” koje se proizvodjaci polome da naprave kako treba. O tome sto sede toliko nisko da se ne vide kraj haube, da ne pricamo. Ne daj boze da moraju da koce i izbegavaju prepreku, cao…..ne mogu da stisnu kocnicu punom snagom iz tog polozaja…………..A tako vozli velika vecina vozaca, pogotovu u “premijum” segmentu. Zato nema mesta iza njih, zato “ne mogu da se nameste” itd. A sam znas za koju poziciju za volanom je presafe sistem npr optimozovan. I posle kuknjava.

Nemacki E segment automobila (MB E klasa, BMW serije 5, pojedini Audi 6) su pojam dobrog kompromisa u lezanju i udobnosti, voznih karakteristika etc etc. Ko sedne u jedan od ova 3 sa korektnim motorom i predje 1000km iz cuga po nemackim AP, shvatice zasto su ta vozila “luksuzna” ukapirace taj X faktor…….To drugi proizvodjaci prosto nemaju. Krstarenje na 120 i krstarenje na 180-200 su dupe i oko. To ova tri zanaju da naprave. Steta sto ce to jos jako kratko trajati. Jebeni zeleni.

Iako imam potpuno nov auto, kada krenem negde duze i dalje maznem zenin BMW 5.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2022 at 8:51 PM, Kooineeperk said:

Polovni do 16k, a novi recimo tako oko 19k. 

Novi,za te pare danas..a da ispunjava tvoje kritertijume..tesko..ne znam koliko te zadovoljava neki Fiat 500l ili 500X Cross?

Ja sam piskarao pomalo o tome na temi. Kad pogledam cene novih vozila pre 6,7 godina i sta se npr.moglo kupiti za cifru od nekih 15-ak hiljada evra..dodje ti da (za)places..a u poslednjih godinu i po dana sve je dodatno strmoglavo poskupelo..

Od polovnjaka (a da se uklapa u tvoje kriterijume): Nissan QQ, Renault Kadjar (meni pomalo bezlican)..a na prvom mestu bih cekao da se eventualno pojavi neki lepo ocuvani primerak Skoda Karoq..sa proverljivom istorijom i malom km..apsolutno bih se zadovoljio i sa 1.5 TSI agregatom..Karoq je i praktican i prostran..moze ti nas forumas @Ridjivise reci..ako se ne varam on ga je pazario.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dzoni_m said:

Iznenadio bi se koliko ljudi se zali na “polozaj za upravljacem” na vozilima koja sam vozio da se cudim i pitam isto kao i ti.

Jednom sam imao priliku da vidim tog sto se zali i kada sam video kako sedi, sve mi bilo jasno. Ljudi ne znaju da sednu za volan. Da nameste kako treba za voznju a ne “da im bude udobrno”. Udobno za voznju i udobno ispred TV-a na ugaonoj granituri kuci nije isto. A tako vecina vozi.

Potpuno ispruzene ruke ka volanu da bi mogli da se zavale, stave ruku na “12” i nalakte se levo ili desno. Jos ako je automatik, leva noga savijena u kolenu umesto na “mestu” koje se proizvodjaci polome da naprave kako treba. O tome sto sede toliko nisko da se ne vide kraj haube, da ne pricamo. Ne daj boze da moraju da koce i izbegavaju prepreku, cao…..ne mogu da stisnu kocnicu punom snagom iz tog polozaja…………..A tako vozli velika vecina vozaca, pogotovu u “premijum” segmentu. Zato nema mesta iza njih, zato “ne mogu da se nameste” itd. A sam znas za koju poziciju za volanom je presafe sistem npr optimozovan. I posle kuknjava.

 

Džoni, sve se slažem.

Meni je ostala navika da volan "navlačim" na grudi i uvek koristim max izvučen položaj. Zadnjih 5 godina vozim isključivo automatike ali svejedno, koleno leve noge uvek mora biti blago savijeno tako da se čitavo stopalo oslanja na "mrtvu pedalu".

Moji drugari u radionici me već više ništa i ne pitaju nego pre svake isporuke vozila vozila pomeraju pedalu kočnice u levu stranu. Pre nego što vratim vozilo (menja se na godinu dana, to je redovna praksa u auto kompanijama) sam vraćam pedalu na fabrička podešavanja.

Pedalu pomeram da mi bude udobnije kočenje levom.

Sedište nikada ne zabijam u patos, jer se krećem u realnom saobraćaju gde jbg treba i videti nešto osim asfalta ispred sebe. 😀

E sad sa naslonom je najveća muka, jer imam tendenciju da držim naslon dosta uspravno, ali nekada to baš i nije najudobnije za 8 sati dnevno volana po Srbiji (što mi se desi ponekad) pa onda malo i ukosim sedište do te mere da se ruke previše ne isprave u laktovima.

Možda izgleda kao proseravanje, ali ako auto ima memoriju sedišta odmah 1 i 2 setujem na short i long distance drive.

Al čak i ako nema sedište tu pogodnost, neće me ubiti 20s podešavanja sedišta.

 

Potpuno je tačno ono što Džoni ističe, pravilan položaj za volanom ne čuva samo kičmu nego spašava i glavu. I sopstvenu i tuđu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Različita građa, navika itd. Kod mene je situacija da mrzim da mi volan bude blizu, idealno je da kad se namestim udobno, da mi ruke budu u blago savijene kada držim volan na najdaljem delu obruča. Takođe, nema šanse da izdržim sedenje u bilo kakvoj stolici ili fotelji (pa ni u autu) kod koje je naslon vertikalan, duže od 20-30 minuta.
Noge, ako su mi savijene u kolenu skoro pod 90 stepeni, to ne podnosim. Idealno mi je budu po uglom pod kojim mogu bez problema da pritisnem kvačilo i kočnicu dovoljnom snagom da mogu da kontrolisem u mm hod papučice.
Dok sam kao klinac se kao kbjgi trkao, bilo mi je zgodno da mi pedale budu nešto bliže nego sada ali volan nikad.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Drug Crni said:

Novi,za te pare danas..a da ispunjava tvoje kritertijume..tesko..ne znam koliko te zadovoljava neki Fiat 500l ili 500X Cross?

Ja sam piskarao pomalo o tome na temi. Kad pogledam cene novih vozila pre 6,7 godina i sta se npr.moglo kupiti za cifru od nekih 15-ak hiljada evra..dodje ti da (za)places..a u poslednjih godinu i po dana sve je dodatno strmoglavo poskupelo..

Od polovnjaka (a da se uklapa u tvoje kriterijume): Nissan QQ, Renault Kadjar (meni pomalo bezlican)..a na prvom mestu bih cekao da se eventualno pojavi neki lepo ocuvani primerak Skoda Karoq..sa proverljivom istorijom i malom km..apsolutno bih se zadovoljio i sa 1.5 TSI agregatom..Karoq je i praktican i prostran..moze ti nas forumas @Ridjivise reci..ako se ne varam on ga je pazario.

 

Da, jasno mi je, i onda se pitam da li ce se smiriti situacija u dogledno vreme? 

Fiat 500l / 500x cross mi nisu zanimljivi jer su mi pre svega ruzni. Na stranu to sto moram i da se zapitam za kvalitet izrade. 

 

Nisan QQ mi je zanimljiv, Kadjar onako mada sam nalazio neke primerke sa ne tako velikom kilometrazom i cenom u mom budzetu, Karoq mislim da je bas lep, Skoda je na nekom putu na kom je i Dacia samo nekoliko godina ispred. Pogledacu karateristike sva 3 modela. Hvala! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

:classic_ohmy::classic_huh:

Moje milsljenje je da ne mogu nikako u istu recenicu,iako je i Skoda daleko od premium brenda.

Ja koliko sam citao i slusao ljude, nju je uzeo VW, kao sto je Dacia-u uzeo Reno, pa cisto u tom nekom smislu. Kakve su pre toga automobile imali a kakve imaju sada? Razlika u preuzimanju je nekih 9 godina kasnije je Renaul uzeo Dacia-u. Hajde da vidimo sta ce Dacia biti za 9 godina. Zato kazem da su na nekom slicnom putu. 

 

Naravno da ne poredim Skoda-u sada i Dacia-u sada. 

Link to comment
Share on other sites

Obisao sam malo neke autoplaceve, na brzinu u prolazu. Pezo 5008 za sada ispunjava najvise nekih mojih zahteva, ali su cene malo jace. Video sam i Reno Espace jedan, ogroman auto, veoma zanimljiv, a i pogledao neke Grand Scenic ali moguce da su bili u nekoj losijoj opremi jer sam ocekivao vise. 

 

Ukoliko bi naisao neki dobar primerak mogao bih da razmisljam o polovnjaku takve klase a ne o Jogger-u (mada u Jogger jos nisam seo). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Drug Crni said:

Ti bas trazis prostranost. Zato ti nisam ni hteo preporuciti male gradske SUV..tebi je i PUG 3008 ocito mali :lol_2:

Pa da. Pogledao sam neke manje i zakljucio da nije dovoljno. 🙂 Zato je Jogger i upao u pricu, jer je prostran iako manjkav po mnogim drugim stvarima. 

 

Video sam i Hondu C-RV, moze i tako nesto da dodje u obzir. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neku vece sam malo obilazio dilere automobila sa sinom, on bi da se otarasi nekog Pasata dizela, koji vise nema svrhu, jer ta usteda sa dizelom sa ovim novim cijenama, nije vrijedna opravki, AC riknjava vec treci put, majstori ne mogu da otkriju sta se desava, u servisu je prica ko ti je to radio, a ni oni ne znaju sta je, nego predlazu da se zamijeni cijeli sistem, sto je minimum 3000 dolara, tako da bi mozda bilo bolje uzeti nesto drugo.

Medjutim, dosli smo u situaciju, kao sto se kod nas nekada cekalo, da se na novi auto mora cekati 6 mjeseci, pa cak i do godinu dana, tako da su polovni automobili u nekim slucajevima skuplji od novih :smiley33:

Npr imaju jedno novo vozilo na parkingu koje se ne prodaje, nego sluzi da se moze isprobati taj model. Posto je ljeto vec tu, bez AC je patnja, tako da ce na kraju vjerovatno popraviti klimu, pa kako bude.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
16 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ima li ko iskustava sa Mazdom 6? Trenutno imam dilemu izmedju nje i Mercedesa A klasa. 

Mazda 6 je veca i sigurno dobijas bolju opremu za istu cenu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...