Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

@DASUBOAuto koji ima 1 zvezducu u Crash testu i zaštitu putnika 70% pri brzini od 50 km/ h nije porodični auto, barem za mene. Ja moju decu ne bi vozio u njoj a vi radite šta hoćete. Život je jedan a lima i plastike ima koliko hoćeš. 

Da li je za lov? Auto sa 7 sedišta nije. Jedino ako neces da  vozis veprove u sedištima 😉
Da li je za grad? Zašto bi neko kupovao auto sa 7 sedišta da vozi po gradu? A Dacia kao auto i jeste, jeftin, jeftini delovi, čuknu te, čuknes je, teras dalje. 
Dacia i treba da bude jeftin gradski auto i za povremene izlete.

Ovo upoređivanje Dacie od 17 hiljade evra sa X5-7, GLS, Q7-8 ne ide.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, DASUBO said:

Šta to mogu GLE, X5 i Q7 što ne može Dačija Duster?

Mogu da sačuvaj život!

A zašto oni koštaju kao 10xDačija i zašto se na njima štedi na svemu sto ne vidi potencijalni kupac to je već druga priča. 

Link to comment
Share on other sites

@Milos hoces da kazes da je Scenic II koji je prvi put izasao 2003./2004. godine bezbedniji auto od Dacia Jogger-a iz 2022.?

 

Po kom kriterijumu?

 

Pominjes NCAP test, koliki score ima Grand Scenic II na njemu? Znas li to? 

 

Spoiler

 

 

 

Ne znam koliko su poredivi ovi stari testovi sa novima ali evo ga:

 

https://cdn.euroncap.com/media/10002/euroncap_renault_scenic_2003_5stars.pdf
https://cdn.euroncap.com/media/68913/euroncap-2021-dacia-jogger-datasheet.pdf

 

Mozda ja gresim ali ovde u nekim segmentima vidim da je Jogger bolji a u nekim da je Scenic II bolji. Upravo u Zastiti dece je Jogger bolji. 

 

Uz to uzmi da je polovno ipak polovno - mnogo manje vremena mu treba da otkaze nego necem sto je novo, pa makar to novo bilo i za klasu nize. 

 

 

2 hours ago, Milos said:

Da li je za lov? Auto sa 7 sedišta nije. Jedino ako neces da  vozis veprove u sedištima 😉

Jeste da se sprdas ali treba ipak biti fer i reci da trecu klupu mozes lako da izvadis, a drugu da savijes, pa ako hoces mozes i jelena (ok pre srnu, zbog rogova) da ubacis pozadi bez problema. 

 

 

Sta bi ti predlozio kao zamenu za Scenic II a da je oko 16k eur +/- ?

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milos said:

Ovo upoređivanje Dacie od 17 hiljade evra sa X5-7, GLS, Q7-8 ne ide.

Ne ide , ali ne vidim bas mnogo razlike izmedju Dustera i recimao Nissan Rogue ili Subaru Crosstreck/Forester, a dosta su skuplji.

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2022 at 5:36 PM, mrd said:

@DJORDJE ja nikada nisam voleo nemce. Cak sam se nedavno zeznuo i uzeo Audi umesto Alfe. Satro Audiju ne pada vrednost. Medjutim, tako mi se ne dopada ponasanje Audija u odnosu na Alfu, da sam poceo deci da kradem automobile, cim ih ne voze.

🙂 

Mrd smatrao sam te za ozbiljnog coveka, ali sada ne znam sta da mislim. Cuj mislio si se izmedju Alfe i Audija. Nidje veze. Jos kad sam procitao dole nize da si kupio Audi RS3 onda mi to kaze da ti nisi neki auto poznavalac. Sa duznim postovanjem nemoj da se ljutis. Pa brate gdje mozes da se mislis izmedju ta dva auta , ako imas novca.

Link to comment
Share on other sites

Mrd smatrao sam te za ozbiljnog coveka, ali sada ne znam sta da mislim. Cuj mislio si se izmedju Alfe i Audija. Nidje veze. Jos kad sam procitao dole nize da si kupio Audi RS3 onda mi to kaze da ti nisi neki auto poznavalac. Sa duznim postovanjem nemoj da se ljutis. Pa brate gdje mozes da se mislis izmedju ta dva auta , ako imas novca.
Eh, zar ne. Vidi kao što rekoh audi drži cenu u odnosu na alfu, drugo što me je privuklo audiju, je pogon na sva četri točka na koje sam navikao.
Smatram da sam pogrešio, jer ću i onako da ga menjam za koju godinu, kao što bih i alfu.
Gde mene u ozbiljne da ubrajaš. :)
Dobro, ima tu i još razloga, sada manje vozim, posao mi je na par kilometara od kuće, tako da stvarno više i nema veze šta vozim. Prešao za tri god 25k milja, a to sam ranije vozio za 8 meseci.
Do duše ovaj u poređenju sa Subaru STI koji sam vozio pre njega pojede krivine i ide bar 40% brže u svakoj.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tačno onako kao što sam mislio su ljudi odreagovali na poređenje Duster-a sa GLE, Q7 i X5.

To znači da su automobilske kompanije odradile savršeno svoj posao.

Šta hoću da kažem?

Kada imate tu ludu sreću da vozite zaista mnogo automobila raznih proizvođača onda počinjete da uviđate širu sliku i jednostavno rečeno, imate mnogo više znanja i iskustva.

Ja zaista volim vino, ali kapiram da sam potpuni duduk u poređenju sa nekim enologom.

Tako i kada se radi o automobilima. Mene posle svega zaista ne može da inspiriše neka kamiončina od par tona pa makar odrali krdo krava zbog enterijera i koja košta kao pola sela u Šumadiji.

Ali može da me oduševi nova Alpina ili razočara "nova" Toyota Supra. Da me zaintrigira Citroen C5x i da ne razumem razlog postojanja čitave klase tzv compact SUV vozila, a la kamiq i sl.

Mene kod automobila prvenstveno zanima koliko ispunjavaju svoj primarni cilj, a to je zbog čega su projektovani.

Ako je u pitanju sportski auto, mora biti brži u krivini nego na pravcu, mora biti upravljiv, a ne prokletinja koja struže prednjim gumama kad poželiš da skreneš. 

Ako je terensko vozilo, mora da upali na -20 i da se popne na masnu banderu.

Ako je gradski auto, mora da kida na semaforu i da se okrene na petoparcu.

Ako je porodični auto, mora da bude ekonomičan, udoban, prostran.

A napred spomenute kamiončine u vidu GLE/X5/Q7 niti mogu da skrenu ljuCki u krivinu, zaglave se na malo jačem snegu zbog zadnjih guma širine +300, ekonomični su k'o dizel lokomotiva, a u gradu se ponašaju ko nosač aviona u rukavcu Dunava.

Naspram upotrebne vrednosti, koštaju sumanuto mnogo. I još predstavljaju statusni simbol.

Za mene predstavljaju indikator. I to inteligencije.

 

By the way, najbezbedniji auto u Mercedesovoj gami nije GLE. Čak ni blizu.

S i E klase su te koje najbolje čuvaju putnike.

To što je vozilo veliko i teško ne znači da je ujedno i bezbedno.

Mrzi me da držim crash course dinamike sistema sa 3. godine Mašinskog fakulteta, ali evo samo jednog hinta:

Fora je u tome koliko se kinetičke energije sudara potroši u deformacionim zonama šasije i koliko su pošteđeni organi putnika velikih usporenja. Dakle, što se više izgužva auto van safety ćelije, čeljad unutra ima veću šansu d'ode na sladoled...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk samo sam hteo da kažem da Dačija koja je proizvedena 2021-22 ima zaštitu putnika 70 i 69% sto je sramota i to nije bezbedan auto.

Auto iz 2021-22 mora da ima 90% zaštite putnika, razlika od 20% je živ-mrtav. 50 km/ h je gradska vožnja, ne smem ni da posmislim šta bi se desilo na nekoj magistrali pri samo malo većoj brzini. 
Dobosi pozadi za prazan auto mozda su i ok ali kad ga napunis sa 5 osoba ne da neće da zakoci za 33m već ima da ide na 50m, diskovi pozadi 5-6m manje 0,5m ziv-mrtav.

Vraticu se na motor. To je ok motor za manji auto ali za auto od 1200kg prazan + gorivo + putnici + prtljag nije. Ako kreneš na Kopaonik ima da ga voziš 1-2. Koliko će da traje taj motor i menjač kad ga non-stop voziš pod max opterećenjem?…

Sad i nije neko dobro vreme za kupovinu auta cene su otišle u tri lepe p.m. i novih i polovnih. Iskreno nisam ni gledao te automobile, znam za C4 Picasso imam i njega ok je auto ima 5 fotelja-sedišta, ogroman gepek i veoma udoban.

Ima i C4 Grand Picasso ovaj ima 7 sedišta. Ovo su polovni ima ih i sa malom kilometraža. 
Novi do 16k evra nema ni jedan.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, DJORDJE said:

Ne ide , ali ne vidim bas mnogo razlike izmedju Dustera i recimao Nissan Rogue ili Subaru Crosstreck/Forester, a dosta su skuplji.

U danasnje vreme ništa više nije normalno, pre 2-3 godine Nissal X-Trail Tekna je mogao nov da se uzme za 23.000 evra sad je 30.000.

Ta Dačija Duster je bila ako me sećanje ne vara 11-12.000 evra sad je najjeftinija 15.000…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DASUBOja prvi ne bi nikada dao za parče lima 50.000 evra a 120-150.000 nemam ni da hoću.
GLE, Q7 i X5 X7 i ostale skupocene automobile kupuju i treba da kupuju ljudi koji zarađuju i imaju mnogo.
Takođe te automobile kupuju ljudi koji vole da voze i da se voze, koji vole lepe stvari u životu. Ima nešto i u lepoti a lepe stvari imaju i cenu. Naše seljobere ne računam u ovu grupu, mada ima i među njima onih gore navedenih.

 

Ti si sam uporedio krši u od Dačije sa ovim automobilima pa još pričaš o nekoj inteligenciji? Hoćeš da kažeš da te automobile kupuju samo iskompleksirane i glupe osobe.

Imam par drugara koji su zaljubljenici u satove i oni su glupi ko k…. pa daju za “običan” sat desetak hiljada evra, budale mogu da kupe Raketu za 1000 dinara.

 

Da li su oni inteligentni ili nisu to treba da prepustimo ljudima koji se bave tom delatnošću a to sigurno nije Mašinski fakultet.

I ja volim da popijem dobro pivo a o proizvodnj piva nemam pojma i boli me k…. za tehnološki postupak proizvodnje istog ali zato imam tako istančan ukus da mogu da osetim razliku između Zajecarca proizvedenog u martu i onog proizvedenog u januaru.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milos said:

@Kooineeperk samo sam hteo da kažem da Dačija koja je proizvedena 2021-22 ima zaštitu putnika 70 i 69% sto je sramota i to nije bezbedan auto.

To te razumem ali nisi to na pocetku rekao.

 

Rekao si: 

On 5/18/2022 at 5:56 PM, Milos said:

Senic koji imaš iako toliko star je tri klase iznad ove Dacie auta u pokušaju.

 

Pa sam te zato pitao: 

19 hours ago, Kooineeperk said:

@Milos hoces da kazes da je Scenic II koji je prvi put izasao 2003./2004. godine bezbedniji auto od Dacia Jogger-a iz 2022.?

 

Jasno je da Jogger nema sjajne rezultate na testu, objasnjeno je i zasto je izgubio zvezdice, mada stoji da ima generalno lose % u odnosu na konkurenciju danasnjice. 

 

2 hours ago, Milos said:

Auto iz 2021-22 mora da ima 90% zaštite putnika, razlika od 20% je živ-mrtav. 50 km/ h je gradska vožnja, ne smem ni da posmislim šta bi se desilo na nekoj magistrali pri samo malo većoj brzini. 
Dobosi pozadi za prazan auto mozda su i ok ali kad ga napunis sa 5 osoba ne da neće da zakoci za 33m već ima da ide na 50m, diskovi pozadi 5-6m manje 0,5m ziv-mrtav.

Vraticu se na motor. To je ok motor za manji auto ali za auto od 1200kg prazan + gorivo + putnici + prtljag nije. Ako kreneš na Kopaonik ima da ga voziš 1-2. Koliko će da traje taj motor i menjač kad ga non-stop voziš pod max opterećenjem?…

 

Dakle ja gledam u odnosu na ono sto imam. I dalje ne vidim kako je to stari Grand Scenic II bezbedniji od novog Jogger-a. 

 

Grand Scenic II kad krenem iz Beograda autoputem ka juznom delu Srbije pa ona uzbrdica posle izlaska iz Beograda, ako sam pun moram da idem skroz desnom, trecom trakom.

 

Ne razumem se mnogo u automobile ali znam da pronadjem podatak i da uporedim. 

Grand Scenic II je tezi (1445kg vs 1205kg - verzije sa 7 sedista). 

Gotovo ista snaga motora 113 (1.6 benzinac je kod mene) prema 110. 

Obrnti momenat, ako sam dobro shvatio bolje je vise, znacajno je na strani Jogger-a (152 prema 200). 

Max brzina slicna, ubrzanje (ocekivano) na strani Jogger-a.

 

Po svemu tome, Jogger mora biti agilniji, bolji auto za voznju, pogotovo po gradu.

Doduse moj Scenic ima pozadi diskove, nema dobos, pa je to mana Jogger-a. 

I siguran sam da je Scenic dosta prakticniji sa mnogim pregradama u koje kad nesto u njega stavim i zaboravim da to imam i gde se tacno nalazi 😄  

 

 

2 hours ago, Milos said:

Sad i nije neko dobro vreme za kupovinu auta cene su otišle u tri lepe p.m. i novih i polovnih. Iskreno nisam ni gledao te automobile, znam za C4 Picasso imam i njega ok je auto ima 5 fotelja-sedišta, ogroman gepek i veoma udoban.

Ima i C4 Grand Picasso ovaj ima 7 sedišta. Ovo su polovni ima ih i sa malom kilometraža. 
Novi do 16k evra nema ni jedan.

I to stoji. Svakako nigde ne zurim. 

 

 

1 hour ago, Drug Crni said:
20 hours ago, Kooineeperk said:

Sta bi ti predlozio kao zamenu za Scenic II a da je oko 16k eur +/- ?

Novi gledas,jel tako?

Polovni do 16k, a novi recimo tako oko 19k. 

Link to comment
Share on other sites

@Kooineeperk hteo sam da kažem da Scenic u to vreme bio bezbedan pogledaj u onim PDF-ovima sto si okačio koliko je narandžastih površina putnika u Dačiji, i pogledaj to isto za scenic.

Scenic danas sigurno nije bezbedniji od Dačije stigle su ga godine i dobio bi sigurno 0 zvezdica jer se tad nije vodilo računa o mekim haubama amortizerima u branicima za pešake itd ali sto se tiče putnika u njemu jeste.
Meni je bitna zaštita putnika i to gledam a ovo za pešake i radare i ostale sisteme upozorenja to manje. I tu je zaštita na Dačiji dobro podbacila u sve četiri kategorije.

Po gradu će biti agilniji ali uz brdo ćeš isto ići desnom zaustavnom trakom 😂

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Kooineeperk said:

Jasno je da Jogger nema sjajne rezultate na testu, objasnjeno je i zasto je izgubio zvezdice, mada stoji da ima generalno lose % u odnosu na konkurenciju danasnjice

Jogger ima veoma loše rezultate u svim kategorijama bezbednosti putnika i to u vreme kad se toliko pažnje posvećuje bas u tom segmentu u proizvodnji novih automobila.

Ne pričam ovo bez veze. Dobar drugar je zimus imao direktni sudar pri brzini od 60-70 na sat ni kriv ni dužan. Vozio je Volvo XC90 udario ga je pijani idiot u Opel astri vozeći preko 100 km/h. Malo povređena šaka desne ruke i slomljena 2 rebra.

Bezbednost na prvom mesto.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Milos said:

@Kooineeperk hteo sam da kažem da Scenic u to vreme bio bezbedan pogledaj u onim PDF-ovima sto si okačio koliko je narandžastih površina putnika u Dačiji, i pogledaj to isto za scenic.

Scenic danas sigurno nije bezbedniji od Dačije stigle su ga godine i dobio bi sigurno 0 zvezdica jer se tad nije vodilo računa o mekim haubama amortizerima u branicima za pešake itd ali sto se tiče putnika u njemu jeste.
Meni je bitna zaštita putnika i to gledam a ovo za pešake i radare i ostale sisteme upozorenja to manje. I tu je zaštita na Dačiji dobro podbacila u sve četiri kategorije.

Po gradu će biti agilniji ali uz brdo ćeš isto ići desnom zaustavnom trakom 😂

 

Pa eto to je u koliziji sa onim sto si ranije rekao a sto sam ti citirao - kad si rekao "Senic koji imaš iako toliko star je tri klase iznad ove Dacie auta u pokušaju."

 

OK kapiram, Jogger nije najsretnije resenje ali to je ono sto dobijes za te pare. 

 

Voleo bih ja da imam para za XC90, Volvo mi je definitivno zelja, moze bilo koji XC oko 5-6 godina starosti . Ali jbg. Moram jos da radim za tako nesto. Ali s obzirom da ne zurim sa zamenom skupice se jos para 😄 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Scenic danas sigurno nije bezbedniji od Dačije stigle su ga godine i dobio bi sigurno 0 zvezdica jer se tad nije vodilo računa o mekim haubama amortizerima u branicima za pešake itd ali sto se tiče putnika u njemu jeste.

 

Link to comment
Share on other sites

Druze, sad se malo gubis sa citiranjem. 🙂 ispada kao da sam ja to rekao... 

 

 

A ono sto si ti rekao, ponovicu jos jednom, i sto me je motivisalo da uopste udjem u raspravu i postavljam ti pitanja je:   

On 5/18/2022 at 5:56 PM, Milos said:

Senic koji imaš iako toliko star je tri klase iznad ove Dacie auta u pokušaju.

 

 

Ali ok, razresili smo, nisi tako mislio i ok je. Sad je valjda jasno 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milos said:

@DASUBO
GLE, Q7 i X5 X7 i ostale skupocene automobile kupuju i treba da kupuju ljudi koji zarađuju i imaju mnogo.
Takođe te automobile kupuju ljudi koji vole da voze i da se voze, koji vole lepe stvari u životu. 

 

Ljudi koji vole da voze kupuju Mazdu mx-5 ili Toyotu gt86 ili Alpinu.

A ako hoće praktičniji auto kupe recimo Megane RS ili BMW 3 sa 6 cilindara i manuelnim menjačem. Moj favorit je BMW 335i iz 2009.

A ako imaju još više love kupe Porsche Cayman GT4.

A ako baš baš imaju kinte kupe tek izašli 911 GT3 sa manuelnim menjačem i BEZ zadnjeg krila.

Sve preko toga već ide u kategoriju čuvanja novca u automobilima umesto u banci.

O lepoti i ukusima ne vredi i ne treba raspravljati. Tu je svako u pravu.

Ovde je sve vreme priča o funkcionalnosti proizvoda i poznavanju istog.

 

Da si zaista imao priliku da voziš u RL duže GLE/GLS/Q7/X5/X7 znao bi da su oni sve samo ne za dinamičnu vožnju koju upražnjavaju ljudi koji vole da voze.

GLE/GLS recimo iz generacije u generaciju imaju vrlo veštački gumeni osećaj na kočnici.

Q7 jezivo podupravlja čim malo ambicioznije uđeš u krivinu.

BMW je poznat po svojim "pikado" volanima i ja ih izuzetno cenim zbog toga, ali sudeći po upravljanju u X5 kao da su kalibrisanje letve volana odradili u nekoj drugoj fabrici.

Pomenuta vozila jedinu, ali jedinu realnu upotrebu imaju ako vozač/korisnik živi van grada, ima parče makadamskog, ne previše zahtevnog puta i ima potrebu da vuče prikolicu na kojoj je recimo čamac.

Za sve ostalo postoje, objektivno gledano, mnogo praktičnija / bolja / ekonomičnija vozila.

O tome se ovde radi sve vreme.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milos said:

@KooineeperkSamo sam dodao bold ono sto ti nisi pročitao ili nisi video.

 

Ma video sam sve, sve ok. 

 

Evo gledam dalje neke polovnjake pa i XC. 20.000eur i vise za nesto sto nije mnogo preslo (a za Volvo to je oko 150000 km). 

 

Ford Kuga moze da se nadje povoljno a ovako vizuelno mi je lep, nisam ga nikada zagledao iznutra. Mogao bih da svratim na neki plac pa da pogledam par od tih modela koji mi se svidjaju cisto da znam sta da pratim a na sta da ne trosim vreme. 

 

Link to comment
Share on other sites

@DASUBO ma ne volim ni ja te kako da ih nazovem a da ne budem vulgaran “Frankenštajn” klase ajde X5 makar liči na terenca, ali ti si ih uporedio sa Dačijom pa sam rekao da bas i nije za poređenje 😉. Ipak materijali, pogonske jedinice i sve ostalo je na mnogo većem nivou…

E sad ko njih kupuje i zašto to je već za dublju analizu. Da su popularni jesu, fabrike su videle gde je kinta i njima je to jedini reper. Vidiš i sam da se limuzine gase jedna po jedna, neki jako dobri automobili nestaju sa tržišta. Jedan malečki Yaris su podigli na 20 inčne točkove, našminkali  i nazvali ga Cross zato sto može da se popne na trotoar, vau.

Vozio sam dosta SUV modela nižih klasa i jedina prednost im je lako ulazenje i izlaženje iz njih, preglednost kod pojedinih i vožnja po lošem putu.

Od boljih GLC I X6. GLC teško sra… X6 mi se svideo, dobar je.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milos said:

@Kooineeperkprobaj ništa te ne košta i C4 Picasso velike fotelje od sedišta, jako udoban auto gepek ogroman i može da se nađe u inostranstvu sa bas malom kilometrazom.

Uzasno mi je ruzan taj auto. Kao da su hteli da naprave da prednji i zadnji kraj lice. One prozorcice izmedju vrata i soferke ne mogu da smislim. Da, ima ih i kod novog Scenic-a ali ne ovako ruzni. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...