Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

3 minutes ago, Darko said:

Vidiš, ja ne tvrdim da je namerno i nisam doneo takav zaključak, ne učitavaj molim. Ali, postoje izuzetno jaki razlozi da SUMNJAM u verziju IDF-a i njihovu nameru. Naravno da će da kažu da je bilo slučajno, ko će da prizna očigledni ratni zločin pred celim svetom? Zato sam i pozivao na nezavisnu istragu. 

 

Dok ti tvrdiš suprotno. Mora da je greška IDF-a, nema sumnje da je možda bilo namere. To mi bode oči. 

Insinuirao si potpuno otvoreno da je namerno. Nisi tvrdio, ali si insinuirao. Ja kazem cekaj, pre nego znamo cinjenice, ajde da im damo benefit of a doubt. Znas ono, nevin dok se ne dokaze suprotno. Znaci ja ne tvrdim da je greska samo da je mogucnost da je greska veca nego da je namerno. 

Zasto samo u slucaju Izraela svaka moguca greska odmah postane "namerni zlocin"? Kao da se ceka na najmanju gresku, da se kaze "eto, dokazali su, zli jevreji". Taj standard se bukvalno ne primenjuje ni na bilo koju demokratiju. 

Bukvalno, u medijima je taj tragicni slucaj u kome su poginuli taoci, iskoriscen kao "eto, I svoje ubijaju". Jel' uopste bilo kome jasno da u tom slucaju nisu samo 3 taoca zrtve? 

Znaci bukvalno se dehumanizuju Izraelci, da ne brinu uopste o vrednosti zivota, kad je upravo Izrael taj koji podnosi najvece zrtve da zastiti zivote. 

Neko je jos insinuirao da je to plan vlade, Bibi je to odlucio. Sto samo govori o ne znanju kako IDF funkcionise, bukvalno vojnik moze da dovede u pitanje odredjeni potez. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Ne gledam na emocije, nego na puke činjenice:

 

1. Tri automobila su uništena, u razmaku od 2.5km

2. Vozila su jasno obeležena da su WCK

3. IDF je bio u komunikaciji sa WCK celo vreme, znali su gde su i gde idu

 

 

Cilj postignut...

 

Quote

A second maritime delivery arrived just hours before the attack. In a video statement, the Israeli military called the attack a grave mistake. Since Oct. 7, nearly 200 aid workers have been killed in Gaza, according to the U.N. And for now, the World Central Kitchen has suspended its operations there.

 

https://www.nytimes.com/2024/04/03/world/middleeast/israel-world-central-kitchen-gaza.html#:~:text=A second maritime delivery arrived,has suspended its operations there.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Insinuirao si potpuno otvoreno da je namerno. Nisi tvrdio, ali si insinuirao. Ja kazem cekaj, pre nego znamo cinjenice, ajde da im damo benefit of a doubt. Znas ono, nevin dok se ne dokaze suprotno. Znaci ja ne tvrdim da je greska samo da je mogucnost da je greska veca nego da je namerno. 

Zasto samo u slucaju Izraela svaka moguca greska odmah postane "namerni zlocin"? Kao da se ceka na najmanju gresku, da se kaze "eto, dokazali su, zli jevreji". Taj standard se bukvalno ne primenjuje ni na bilo koju demokratiju. 

Bukvalno, u medijima je taj tragicni slucaj u kome su poginuli taoci, iskoriscen kao "eto, I svoje ubijaju". Jel' uopste bilo kome jasno da u tom slucaju nisu samo 3 taoca zrtve? 

Znaci bukvalno se dehumanizuju Izraelci, da ne brinu uopste o vrednosti zivota, kad je upravo Izrael taj koji podnosi najvece zrtve da zastiti zivote. 

Neko je jos insinuirao da je to plan vlade, Bibi je to odlucio. Sto samo govori o ne znanju kako IDF funkcionise, bukvalno vojnik moze da dovede u pitanje odredjeni potez. 

Na ovom topiku je izneto mnoštvo tvrdnji da su svi Palestinci Hamas ili simpatišu Hamas, čak deca od sedam godina su nemalo puta pominjana, njima nisu davani apsolutno nikakvi benefiti.

Gledala sam slike, Gaza ne postoji.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

A kako si mislila da se istrazivanja rade? Glasanjem? Pa to su uradili 2006

 

Da, pre 18 godina... Sigurno se ništa nije promenilo od tada. 🤪 

Znam kako se rade istraživanja bolje od tebe, pa samim tim znam i koliko je opasno ekstrapolirati zaključke na način na koji si ti to uradila. Kako bi prikazala da što više Palestinaca podržava Hamas. 

 

6 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma o cemu pricas, pa ako nemas izvor... mislim cool, ali nemoj da se gadjas pitanjima o izvorima. Nemam ja sta da znam bez izvora osim da je nesto tvoje misljenje.

 

Vrati se par stranica unazad pa ćeš imati pojam. Naravno da imam izvor, ali pošto ste tada iskulirali moj upis (ne uklapa se u percepciju Izraela kao predstavnika civilizacije), ja ga neću paste-ovati ponovo da bih tebi dala izvor.

 

Vrlo si aktivna na temi, stvarno je čudno da baš to nisi upratila.

Da ti olakšam, nalazi se na 214. strani topika.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Insinuirao si potpuno otvoreno da je namerno. Nisi tvrdio, ali si insinuirao.

Izvini, ali ovo mi se čini kao projekcija. Ajde nađi mi gde sam insinuirao, slobodno kvotuj. Sumnju naravno imam, ima materijala za ispitivanje i imam utisak da nije slučajno - činjenice me na to navode, valjda imam pravo na svoje mišljenje. Ali nigde nisam odgovorno tvrdio da je namerno, kao što ti tvrdiš da je slučajno. 

Link to comment
Share on other sites

cuj "dehumanizacija izraelaca" 🤣.. od ljudi kojima su deca od 8 godina teroristi a palestinski civili sami krivi za sve sto im se desava.

kad vec govorimo o dehumanizaciji...

Link to comment
Share on other sites

Palestinci su igrali kolo 07.10. posle pokolja Izraleaca i slavili to kao veliku pobedu. Čak su se iživljavali nad telom one nesretne nemice što su je mrtvu dovezli na trg u Gazi. To je produkt dehumanizacije Izraelaca kada su ljudi sposobni da tako nešto rade.

 

Što se tiče aktuelnosti očekuje se napad dronovima od strane Irana na Izrael. Izrael je najavio da će odgovoriti na svaki napad Irana tako da ovo može vrlo brzo da eskalira na jedan viši nivo.

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Koca Popovic said:

Dragi @Klotzen  bas bih volio da vidim napad Irana na Izrael. Pa da vidimo gdje  je Iran kao vojna sila. Po mom misljenu isto kao Rusija. Sila na papiru.

 

Pretpostavlja se da će biti Šahid dronovima. No Izrael je prilično odlučan da uzvrati tako da ćemo videti da li će se Iran usuditi. SAD očekuje napad najkasnije do sledećeg vikenda. U principu jedina odbrana od ovoga su PVO topovi i mitraljezi a to iziskuje ogroman broj ljudi da se pokrije veća teritorija. Problem je što su mnogi tu vrstu oružja penzionisali. Rusi i Ukrajinci ih vraćaju iz naftalina, moraće i ostali.

 

Može i Iron Dome to da obara ali je to skupo da se time radi. No obzirom da će ovo biti jedan napad verovatno će Izraelci koristiti sve što bude u dometu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

 

Pretpostavlja se da će biti Šahid dronovima. No Izrael je prilično odlučan da uzvrati tako da ćemo videti da li će se Iran usuditi. SAD očekuje napad najkasnije do sledećeg vikenda. U principu jedina odbrana od ovoga su PVO topovi i mitraljezi a to iziskuje ogroman broj ljudi da se pokrije veća teritorija. Problem je što su mnogi tu vrstu oružja penzionisali. Rusi i Ukrajinci ih vraćaju iz naftalina, moraće i ostali.

 

Može i Iron Dome to da obara ali je to skupo da se time radi. No obzirom da će ovo biti jedan napad verovatno će Izraelci koristiti sve što bude u dometu.

Pa ja mislim da Izrael ima sa cime da odgovori.

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2024 at 12:10 AM, Dragan said:

Kako su russi oslobadjali Ukrajinu

U Ukrajini gradovi nestaju. Rusko topništvo i zrakoplovstvo bombardiraju ih sve dok ne ostane ništa osim ruševina. 

 

Da ponovim poruku ovde pošto mi je izbrisana sa teme u Ukrajini:

 

Misliš kao u Gazi? Izvini, ali nisam mogao da ne odgovorim. Ovo što Rusi rade u Ukrajini jeste zločin, samo nisam video takvu zabrinutost za živote u Gazi. Štaviše, ne samo da nisam video nikakvu zabrinutost, nego samo rokaj.

 

Al ajde, Gazani to zaslužuju pa je ok. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Pretpostavlja se da će biti Šahid dronovima. No Izrael je prilično odlučan da uzvrati tako da ćemo videti da li će se Iran usuditi. SAD očekuje napad najkasnije do sledećeg vikenda. U principu jedina odbrana od ovoga su PVO topovi i mitraljezi a to iziskuje ogroman broj ljudi da se pokrije veća teritorija. Problem je što su mnogi tu vrstu oružja penzionisali. Rusi i Ukrajinci ih vraćaju iz naftalina, moraće i ostali.

 

Može i Iron Dome to da obara ali je to skupo da se time radi. No obzirom da će ovo biti jedan napad verovatno će Izraelci koristiti sve što bude u dometu.

 

Nije skupo koristi iron dome protiv sahida. Iron dome se koristi da obara artiljerijske rakete koje koštaju znatno manje od sahida. Tako da bi iron dome bio logičan za obaranje sahida.

 

Rekao bih da Izrael više brinu balisticke rakete većeg dometa koje su teže mete od iskandera ili kindzala.  Iran ih je već koristio npr zadnji put su gađali metu u Pakistanu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I sta ce biti opravdanje Irana za napad na Izrael? Jel' treba da kukamo za Iranskim zrtvama kada Izrael uzvrati? 

2 hours ago, Darko said:

isam video takvu zabrinutost za živote u Gazi. Štaviše, ne samo da nisam video nikakvu zabrinutost

Pitaj Hamas......oni su odgovorni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dzoni_m said:

I sta ce biti opravdanje Irana za napad na Izrael? Jel' treba da kukamo za Iranskim zrtvama kada Izrael uzvrati? 

 

Moguć napad Irana na Izrael je zbog bombardovanja iranskog konzulata čini mi se u Damasku.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dzoni_m said:

I sta ce biti opravdanje Irana za napad na Izrael? Jel' treba da kukamo za Iranskim zrtvama kada Izrael uzvrati? 

Pitaj Hamas......oni su odgovorni.

Naravno, IDF može da radi bilo šta niti je nizašta odgovoran. 

Link to comment
Share on other sites

Da rade "bilo sta" bilo bi vec gotovo. A pod lupom su stalno, eto ti prvi pitas. Samo sto oni koji donose odluke se ne obaziru na takva pitanja, jer znaju sta mora da se uradi. Samo neka trebe teroriste, do poslednjeg. 

 

12 minutes ago, MeanMachine said:

Moguć napad Irana na Izrael je zbog bombardovanja iranskog konzulata čini mi se u Damasku.

 

Hm, ja mislio postoji diplomatski nacin da se to resi. Well, nemoj posle da kukaju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Naravno, IDF može da radi bilo šta niti je nizašta odgovoran. 

Mislim da ce Izrael malo oladiti sa napadima, a narocito imajuci u vidu da je i tramp juce u nekom intervjuu rekao

da Izrael mora pod hitno ovo ratovanje da zavrsava.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Selina said:

Mislim da ce Izrael malo oladiti sa napadima, a narocito imajuci u vidu da je i tramp juce u nekom intervjuu rekao

da Izrael mora pod hitno ovo ratovanje da zavrsava.

Nisam baš siguran ali videćemo. Ovo nije način da se uništi Hamas, na žalost mislim da će sve ovo imati kontra efekat. 

 

Što se tiče napada na ambasadu u Siriji - podržavam. Kao što bih podržavao napad na Hamasovo rukovodstvo u Kataru. Ne verujem da će Iran bilo šta da uradi, jaki su na rečima - znaju te mule šta ih čeka ako izbije rat. Svi Iranci koje znam u Australiji jedva čekaju da ti religiozni fanatici izgube vlast. 

 

12 minutes ago, Dzoni_m said:

Da rade "bilo sta" bilo bi vec gotovo.

Ajde, ne budi naivan. Šta bi se desilo da su išli takvom silom gde bi bilo stotine hiljada ili milion žrtava? 

 

Btw podržavam Izrael naspram Hamasa. Ta organizacija mora da nestane ali ovo nije način da se to uradi, plašim se da će imati kontra efekat. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Da ponovim poruku ovde pošto mi je izbrisana sa teme u Ukrajini:

 

Misliš kao u Gazi? Izvini, ali nisam mogao da ne odgovorim. Ovo što Rusi rade u Ukrajini jeste zločin, samo nisam video takvu zabrinutost za živote u Gazi. Štaviše, ne samo da nisam video nikakvu zabrinutost, nego samo rokaj.

 

Al ajde, Gazani to zaslužuju pa je ok. 

Ja sam za mir i pregovore. I zastitu civila u Gazi.

A ti ?

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Dragan said:

Ja sam za mir i pregovore. I zastitu civila u Gazi.

A ti ?

Drago mi je da je tako. Nekako sam stekao drugačiji utisak.

 

Isto što i ti.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Darko said:

Drago mi je da je tako. Nekako sam stekao drugačiji utisak.

 

Isto što i ti.

Taj utisak dolazi verovatno zbog toga sto su u tragediji Izrael - Palestina stvari puno komplikovanije (ne u vezi principijelnog stava o zastiti civila i miru) i ja ne vidim lako/realisticno resenje (kao u slucaju russija - Ukrajina), niti svrhe da nekom nesto objasnjavam.

Jedna od dama me je skoro ismejala zbog mojih utopistickih ideja.

Naravno da je dobro ako prestanu oruzani napadi, ali ako se pogleda poslednjih sto godina sukoba tamo, ne vidim nacin da se nesto bitnije promeni, iako sam u principu optimista. Svakako treba izvrsiti pritisak na politicare da se akutni sukob okonca, ali zbog istorije sukoba i ekstremne polarizacije velika je verovatnoca da ce se sve nastaviti i u 22. veku.

Jednom ce ginuti vise jedni, drugi puta drugi, kao sto je to i do sada bilo. :(

 

Do promene ce svakako doci, ali za to treba vremena, napora i evolutivnog razvoja - da covek postane covekom.

Do tada ce vladati ego, tj. zivotinja-covek i copori (nacionalno-religiozni).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

Nisam baš siguran ali videćemo. Ovo nije način da se uništi Hamas, na žalost mislim da će sve ovo imati kontra efekat. 

 

 

Izrael povlaci vojsku sa Juga Gaze.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Selina said:

Izrael povlaci vojsku sa Juga Gaze.

Jeste, ali u isto vreme komandant kaže:

 

Quote

Lt Col Lerner said: "The war is not over. War can only be over when they [hostages] come home and when Hamas is gone."

"It is a decline in the forces but there are more operations that need to be conducted. Rafah is clearly a stronghold. We need to dismantle Hamas' capabilities wherever they are."
 

US National Security spokesman John Kirby said it appeared to be a "rest and refit" and "not necessarily... indicative of some coming new operation for these troops".

But later Israeli Defence Minister Yoav Gallant said the troops were leaving to "prepare for their follow-up missions".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Selina said:

Mislim da ce Izrael malo oladiti sa napadima, a narocito imajuci u vidu da je i tramp juce u nekom intervjuu rekao

da Izrael mora pod hitno ovo ratovanje da zavrsava.

 

A Tramp je tacno sto bitan u ovom momentu? Inace, rekao je da Izrael mora da zavrsi to sto je poceo - brzo, a ne da zavrsi rat. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...