Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Quote

Joint statement by @UNDP, @UNFPA, @UNICEF, @WFP and WHO on humanitarian supplies crossing into Gaza


A first, but limited, shipment of life-saving humanitarian supplies from the United Nations and the Egyptian Red Crescent entered Gaza today on 20 trucks, passing through the Rafah Crossing.

It will provide an urgently needed lifeline to some of the hundreds of thousands of civilians, mostly women and children, who have been cut off from water, food, medicine, fuel  and other essentials. But it is only a small beginning and far from enough. More than 1.6 million people in Gaza are in critical need of humanitarian aid. Children, pregnant women and the elderly remain the most vulnerable. Nearly half of Gaza’s population are children.

With so much civilian infrastructure in Gaza damaged or destroyed in nearly two weeks of constant bombings, including shelters, health facilities, water, sanitation, and electrical systems, time is running out before mortality rates could skyrocket due to disease outbreaks and lack of health-care capacity.

Hospitals are overwhelmed with casualties. Civilians face mounting challenges in accessing essential food supplies. Health facilities no longer have fuel and are running on small amounts they have secured locally. These are expected to run out in the next day or so. Water production capacity is at 5 per cent of normal levels. Pre-positioned humanitarian supplies have already been depleted. Vulnerable people are at greatest risk and children are dying at an alarming rate and being denied their right to protection, food, water and health care.

Nearly one-third of the population of Palestine was food insecure before this conflict in Gaza. Today stocks in shops are nearly exhausted and bakeries are closing, while tens of thousands of people are displaced and unable to cook or safely purchase food.

We call for a humanitarian ceasefire, along with immediate, unrestricted humanitarian access throughout Gaza to allow humanitarian actors to reach civilians in need, save lives and prevent further human suffering. Flows of humanitarian aid must be at scale and sustained, and allow all Gazans to preserve their dignity.

We call for safe and sustained access to water, food, health – including sexual and reproductive health – and fuel, which is necessary to enable essential services.

We call for the protection of all civilians and civilian infrastructure in Gaza, including health-care facilities.

We call for the protection of humanitarian workers in Gaza who are risking their lives in the service of others.

And we call for the utmost respect of international humanitarian law by all parties.

Gaza was a desperate humanitarian situation before the most recent hostilities. It is now catastrophic. The world must do more.

twitter.com/WHO/status/1715780235197603982

 

UNDP = United Nations Development Programme
UNFPA = United Nations Population Fund, formerly United Nations Fund for Population Activities
UNICEF = United Nations Children's Fund, formerly United Nations International Children's Emergency Fund
WFP =  United Nations World Food Programme
WHO = United Nations World Health Organization

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Ako je tako, a jeste tako, i pokusaji modeliranja tog drustva prema modelu zapadne drzave ne uspeva, zasto bi oni imali uzivali prava koje nosi taj model?

Na koja prava misliš? Ljudska prava bi trebalo da budu univerzalna, a ne da zavise od toga kakvo je društveno uređenje i ko je na vlasti na određenoj teritoriji.

 

Što se tiče modela, Palestincima u Gazi bi u ovom trenutku verovatno bilo najbolje da postoji neka vrsta benevolentne diktature, a kako doći do toga da to bude moguće je veliko pitanje...

 

4 hours ago, Selina said:

To im je DNA, endemsko zlo, tako uce svoju decu, tako ta deca uce svoju decu

 

Znam da je ovo sa dnk metafora, ali mi se ne dopada. To bi značilo da ti ljudi nikada, ni pod kakvim uslovima, nisu u stanju da naprave uređen sistem. A ako to prihvatimo, to je jedan korak manje do opasnog razmišljanja da bi za sve bolje bilo da tih ljudi uopšte nema.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U vezi bolnice:

https://www.aljazeera.com/news/2023/10/20/what-have-open-source-videos-revealed-about-the-gaza-hospital-explosion

 

Vrlo zanimljiv tekst, npr:

 

Forensic Architecture, a research group based at the University of London, analysed photos of the impact crater at the scene, saying that “patterns of radial fragmentation on the southwest side of the impact crater, as well as a shallow channel leading into the crater from the northeast” indicate the projectile likely came from the northeast – “the direction of the Israeli-controlled side of the Gaza perimeter”.

 

Deluju mi objektivno jer svi ostali deluju da navode vodu na svoju vodenicu.

 

Zanimljiv je ovaj tvit:

 

Posts on X sent by Hananya Naftali, a digital aide to Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, also aroused suspicion. “Israeli Air Force struck a Hamas terrorist base inside a hospital in Gaza,” he wrote, but the post was almost immediately deleted.

By 10:58pm, Naftali apologised on X for sharing “a Reuters report” that “falsely stated Israel struck the hospital”. He said he had since deleted the tweet. “As the [Israeli army] does not bomb hospitals, I assumed Israel was targeting one of the Hamas bases in Gaza,” he added.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Smrtokapa said:

Na koja prava misliš? Ljudska prava bi trebalo da budu univerzalna, a ne da zavise od toga kakvo je društveno uređenje i ko je na vlasti na određenoj teritoriji.

 

Što se tiče modela, Palestincima u Gazi bi u ovom trenutku verovatno bilo najbolje da postoji neka vrsta benevolentne diktature, a kako doći do toga da to bude moguće je veliko pitanje...

 

 

Trebalo bi, ali na ovom primeru vidimo da je to neprimenjivo. Ako imas varvarsko drustveno uredjenje u kojem vladaju drugacija pravila mozes samo da ih ogradis (kao sto su probali do sad) i pustis na miru (kao North Sentinel varvare), ili potcinis. Vrlo je prosto. Znaci, vojno potcinjavanje, okupacija, odstranjivanje Hamasa kao kancera (iako sam izricito protiv smrtne kazne ovde bih je primenio) i kad se eliminisu tih par desetina ili stotinu hiljada terorista, onda ostavis prinudnu upravu i pustis ih da probaju opet. Znaci medjunarodni protektorat (ako medjunarodna zajednica hoce da finansira to) je maksimum koji ono sto ostane od Gaze moze dobiti. To je pravedno.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, McLeod said:

 

Trebalo bi, ali na ovom primeru vidimo da je to neprimenjivo. Ako imas varvarsko drustveno uredjenje u kojem vladaju drugacija pravila mozes samo da ih ogradis (kao sto su probali do sad) i pustis na miru (kao North Sentinel varvare), ili potcinis. Vrlo je prosto. Znaci, vojno potcinjavanje, okupacija, odstranjivanje Hamasa kao kancera (iako sam izricito protiv smrtne kazne ovde bih je primenio) i kad se eliminisu tih par desetina ili stotinu hiljada terorista, onda ostavis prinudnu upravu i pustis ih da probaju opet. Znaci medjunarodni protektorat (ako medjunarodna zajednica hoce da finansira to) je maksimum koji ono sto ostane od Gaze moze dobiti. To je pravedno.

 

Pravedno nije, za nekog klinju koji je imao tu nesreću da bude rođen u pojasu Gaze pravde nema.

 

Ono što može biti je da je taj tvoj scenario najmanje zlo od svih mogućih scenarija, kada se već situacija ovoliko zagovnala. A oni koji su je zagovnali svakako neće dobiti pravdu koju zaslužuju.

 

Pritom, svakoj prinudnoj upravi koja bi došla nakon ovoga bi se moralo omogućiti da imaju šansu da urade nešto, a ne da se Gaza opet ostavlja sama sebi i uz to zatvori sa svih strana pa šta bude bude (a bio bi Hamas II).

Link to comment
Share on other sites

Da ali ako imas protektorat, onda ce opet drvlje i kamenje kako su ugnjetavani. Opet Hamas 2. Ja licno mislim da je najbolja opcija pokusati istrebiti Hamas koliko je to moguce i opet se povuci i dati im opciju da opet sami biraju. Ako odaberu slicne, opet vojna intervencija. I tako repetativno dok Hamas, ili teroristicka organizacija pod drugim imenom, ne prestanu da postoje i da se pojavljuju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dzoni_m said:

Da ali ako imas protektorat, onda ce opet drvlje i kamenje kako su ugnjetavani. Opet Hamas 2. Ja licno mislim da je najbolja opcija pokusati istrebiti Hamas koliko je to moguce i opet se povuci i dati im opciju da opet sami biraju. Ako odaberu slicne, opet vojna intervencija. I tako repetativno dok Hamas, ili teroristicka organizacija pod drugim imenom, ne prestanu da postoje i da se pojavljuju.

 

Ako pokušaš isti scenario, zašto bi očekivao drugačiji rezultat?

 

Ti ljudi će se osećati ugnjetenim dokle god Izrael vrši neki oblik vlasti nad njima (do sada je to bila blokada). Znači taj hipotetički protektorat ne sme uključivati Izrael.

 

A da se ne bi birao Hamas, ljudima se mora dati neka perspektiva, a ne da imaju subjektivni osečaj da im je jedina opcija da vlada Hamas pa nek svi izginemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima tu jos jedna stvar koju nisam videla da je ovde neko pominjao a par mojih kolega arapa sa posla (u Fra) svi vrlo ok ljudi (nadam se da nece biti nekih neprijatnih iznenadjenja ali nikad nikakvih problema bilo koje prirode nije bilo, svi visoko obrazovani) - oni nama (nearapima) redovno ubace u razgovor objasnjenje da mira tamo ne moze da bude sve dok cuvena dzamija (to je treca njima po vaznosti prva i druga su u Meki i Medini) koja je u Jerusalimu bude na nearapskoj teritoriji, znaci po njima ona neka ranije dogovorena podela Jerusalima tako da jedna trecina gde se nalazi i dzamija AlAksa pripadne palestini tj bude teritorija muslimana da oni tu mogu da dolaze i mole se itd na svojoj teritoriji - oni kazu dok se to ne sprovede nema tamo mira to muslimanski svet ne moze da podnese tj nece to nema veze samo sa palestinom. Da li to oni nama pricaju ili je to stvarno tako ja ne znam, ima i ovde strucnjaka na temu ali slusajuci njih na poslu to ne moze i tacka, to je dogovor koji mora da se postuje njima je to suvise vazno

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ako pokušaš isti scenario, zašto bi očekivao drugačiji rezultat?

 

Ti ljudi će se osećati ugnjetenim dokle god Izrael vrši neki oblik vlasti nad njima (do sada je to bila blokada). Znači taj hipotetički protektorat ne sme uključivati Izrael.

 

A da se ne bi birao Hamas, ljudima se mora dati neka perspektiva, a ne da imaju subjektivni osečaj da im je jedina opcija da vlada Hamas pa nek svi izginemo.

 

Ne treba njima protektorat u pravom smislu. Samo im treba promeniti sponzora. Redosled poteza je vrlo jasan i logican. 

1. Potpuno unistiti Hamas u jednoj brutalnoj vojnoj kampanji. To je naravno moguce, sada postoji dobar razlog za to, a i podrska stranog faktora koja do sada nije postojala. Te price da ce posle Hamasa nastati novi Hamas su potpuno bez osnova. Videli smo i na Zapadnoj Obali da to ne ide bas tako. Za jednu ozbiljnu teroristicki grupu potrebno je mnogo novca, jaka infratruktura, iskuni i obuceni ljudi, slobodna teritorija na kojoj ce se razvijati. Sve to je postojalo u Gazi. Izrael je likvidirao vodje Hamasa, ali to nije radio sistemski i sistem koji je Hamas napravio je lako menjao likvidirane ljude. Sad se radi drugacije i to mi se svidja. Likvidira se drugi esalon vojnih lidera terorista, ljudi koji su operativni na terenu, koji rukovode elitnim jedinicama, rukovodioci sektora... znaci oni koji upadaju na mesto likvidiranih lidera. Tek nakon toga ce se likvidirati prvi esalon Hamasovih lidera. Oni sto sede u Kataru nisu vise toliko ni bitni, i sede tamo zato sto su ih maltene proterale kolege iz Gaze. Sinvar, Deif, Marvan Isa su kreatori ovog zla i oni moraju biti eliminisani. Zatim, u dosadasnjim ratovima Izrael je samo ostecivao Hamasovu infrastrukturu i vracao ih u nazad, oni su to relativno brzo obnavljali i ajd ponovo. Sad je prilika da se Hamasova infrastruktura potpuno unisti, posle toga vise nema nazad. Hamas=ISIS i tako treba delovati prema njima. Gaza je teritorija koji kontrolise ISIS pa ne treba praviti neke razlike u odnosu na Raku, Mosul, Tal Afar i ostale gradove koje je taj ISIS drzao. 

2. Nakon unistenja Hamasa treba preci na obnovu Gaze. Najveca greska Izraela je bila sto je dupustao da tu ulazi novac Katara, a tajno i Irana. Katar je glavni sponzor Muslimanskog bratstva, iz kojeg Hamas vodi poreklo, ali i raznih islamakih teroristickih organizacija. Glavni sponzor obnove Gaze treba da budu Saudijska Arabija, UAE i Bahrein, eventualno i Oman. Na taj nacin bi se uticaj Katara, a samim tim i Irana sveo na minimum, tako da bi ekstremne grupe ostale bez goriva. Znaci, promena sponzora je kljucna stvar za promenu politicke klime u Gazi.

3. Protektorat treba poveriti Egiptu, uz konsultantsku uslugu sponzora, USA i Izraela. Egipat treba da uspostavi civilnu administraciju koja bi polako postala i cuvilna vlast u Gazi i pripremala oblast za izbore. Egipat ima Gazu odlicno obavestajno pokrivenu i verujem da bi znali sta treba da rade. 

4. Ukidanje blokade. Prvo bi se ukinula blokada od strane Egipta, sledeci potezi su obnova aerodroma, i postepeno ublazavanje pomorske blokade. Deo tog procesa bi kontrolisali Egipcani, a deo Izraelci. Blokadu sa izraelske strane ne treba ukinuti, ali posle nekog vremena je treba ublaziti. 

5. Omogucavanje palestincima da dobiju drzavljanstvo prijateljskih zemalja i to Saudijske Arabije, UAE, Bahreina, Egipta, eventualno i u Kuvajtu, Omanu, Jordanu ( mada je to u Jordanu i moguce vec duze vreme).

6. Ekonomski razvoj Gaze. Sva pomoc koja dolazi sa strane treba da sluzi razvoju oblasti, a ne kao do sada sto je pravljeno da u Gazi niko nista ne radi vec da svi zive od socijalne pomoci i da imaju svo vreme ovog sveta da se bave terorizmom. Pomoc koju salju levicarske organizacije i EU, ako ne promeni svoju svrhu ukinuti. Omoguciti stanovnicima Gaze da idu da rade u prijateljskim zemljama, vremenom povecati broj dozvola za rad u Izraelu. 

 

Ostaje veliki problem prenaseljenosti Gaze, koja uz to ima izuzetno mladu populaciju. Ovaj broj stanovnika je neodrziv za takvu teritoriju, a s obzirom da se radi o mladom stanovnistvu rast ce biti jos veci. Zato se mora omoguciti preseljavanje dela stanovnistva Gaze u prijateljske zemlje, mozda i neke kvote za USA, Kanadu, EU, Australiju. Naravno na dobrovoljnoj osnovi, i te ne odma vec posle nekog vremena.

 

Ovo uopste nije tesko sprovesti, samo je pitanje da li postoji volja da se jedan permanentni sukob konacno resi. Da li to odgovara regionalnim igracima ili ne. Mislim da konacno postoji konsenzus da ovo vec jednom treba da se zavrsi. Gaza je tempirana bomba koja moze da eksplodira i nanese stetu svima, vreme je da se deaktivira. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Svaki nevini čovek ima ljudska prava - i to, naravno, jeste (centralni) koncept (prosvetiteljstva i liberalizma) zapadne civilizacije - bez obzira na kulturološki, politički ili čak ontološki kontekst u kome se on nalazi (npr, kada Ahilej tokom osvajanja (anadolijske) Tebe otima Hriseidu, pa ona onda, kad se zarobljene žene dele, pripadne Agamemnonu, mi jasno možemo da kažemo da su njena ljudska prava prekršena).


Međutim, Izrael vojnom operacijom u Gazi ne krši ničija ljudska prava. Niko NEMA pravo da ne bude ubijen ako se iza njega krije kriminalac koji pokušava da ubije nekog drugog nevinog čoveka - jer taj čovek ima pravo da se brani i da ubije napadača. Ako on dobrovoljno dopušta da se ovaj krije iza njega, on je sam kriv i nikakvo pravo mu nije prekšeno. Ako je, pak, on primoran da ostane tu gde jeste njegovo pravo jeste prekršeno - pravo da ne bude korišćen kao živi štit! Da li je ovde po sredi prvi ili drugi slučaj neka rasčiste između sebe Palestinci i Hamas, podržavaju ih, ne podržavaju, vole, ne vole, dobrovoljno ih štite ili ih ovi primoravaju da ih štite...kako god, to je njihovo, a Izrael ima pravo da sruši svaku kuću, školu i bolnicu u kojoj se krije terorista, gde se krije terorističko oruže, odakle se bombarduje Izrael, ispod koje postoje tuneli koje koriste teroristi, itd - i to Izrael mora svaki put jasno i nedvosmisleno da kaže. Da, civilnih žrtava će biti, ali one idu na dušu terorista (ako im ovi ne dopuštaju da se sklone) ili samih žrtava (ako dobrovoljno neće da se sklone od terorista i njihove infrastrukture).

Edited by bohumilo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ima tu jos jedna stvar koju nisam videla da je ovde neko pominjao a par mojih kolega arapa sa posla (u Fra) svi vrlo ok ljudi (nadam se da nece biti nekih neprijatnih iznenadjenja ali nikad nikakvih problema bilo koje prirode nije bilo, svi visoko obrazovani) - oni nama (nearapima) redovno ubace u razgovor objasnjenje da mira tamo ne moze da bude sve dok cuvena dzamija (to je treca njima po vaznosti prva i druga su u Meki i Medini) koja je u Jerusalimu bude na nearapskoj teritoriji, znaci po njima ona neka ranije dogovorena podela Jerusalima tako da jedna trecina gde se nalazi i dzamija AlAksa pripadne palestini tj bude teritorija muslimana da oni tu mogu da dolaze i mole se itd na svojoj teritoriji - oni kazu dok se to ne sprovede nema tamo mira to muslimanski svet ne moze da podnese tj nece to nema veze samo sa palestinom. Da li to oni nama pricaju ili je to stvarno tako ja ne znam, ima i ovde strucnjaka na temu ali slusajuci njih na poslu to ne moze i tacka, to je dogovor koji mora da se postuje njima je to suvise vazno
A ne smeta im Agia Sofia crkva u Konstantinopolju što su je pretvorili u džamiju?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, boxcube said:

A i onom delu palestinskog naroda koji svim bicem podrazava Hamas ili njima malo manje?

Pitanje nije upućeno meni, ali da dam svoje viđenje: podržavam svakoga među Palestincima ko nije aktivni terorista, u smislu da ne treba da bude povređen niti ubijen. Čak i one koji podržavaju Hamas.

 

Da obrazložim jednim primerom sa jednog drugog mesta: 11. septembar 2001, u osam sati ujutru, novopečenim gimnazijalcima, među kojima sam bio i ja, profesorka muzičkog otključava kabinet za prvi čas i pritom izgovara: "Deco, mnogo sam srećna. Desilo se nešto divno!"

 

I dan danas to je jedna od najodvratnijh izjava koje sam u životu čuo, to je nešto gore i od Palestinaca koji podržavaju Hamas, jer je za razliku od mnogih među njima, ta osoba trebalo da zna za bolje. Pa ipak, ne mislim da je tu osobu trebalo zbog toga pogubiti.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

Sto se tice nekih stavki koje je Koin naveo, jesam preskocio deo oko "kasne" kolonizacije West Banka, ali kao sto sam i naveo u prethodnom postu, to moze da bude samo zgodan izgovor Palestincima i njihovim podrzavaocima za opis trenutnog stanja, a zapravo je apsolutno i potpuno nebitan, jer Palestinci terorisu Jevreje otvoreno i dokumentovano od kraja WWI. Takodje, svaki dogovor, ukljucujuci i Oslo, prvo je prekrsen od strane Arapa. Vodili su toliko ratova protiv Izraela i sve izgubili i ovo je jedan od retkih slucajeva u istoriji sveta da strana pobednica nema nagradu adekvatnu onoj koju su ratom izvojevali. I pristaje na to, da bi ponovo i ponovo bila napadnuta.

 

Sada su rekli dosta je bilo, sa punim pravom i bez obzira na cenu treba potpuno da uniste sve teroristicke organizacije na BI koji ugrozavaju njihov opstanak.

 

OK, napravili smo mali pomak. Dakle imas odgovornosti i Izraela. Da li je to "zgodan izgovor" ili mozda katalizator daljeg nasilja, mozemo da se udubimo u to i diskutujemo ali opet, nije sve samo 0 ili 1, situacija je negde izmedju. Odgovornost je na obe strane, a neko licitiranje koliko je cija odgovornost je za nekoga ko je mnooooogo vise u materiji od nas dvojice. 

 

Samo jos jednom - za ovaj bold - nije istina to sto kazes, itekako su dobili posle tih ratova - dobili su mnogo vecu oblast nego sto im je to Britanija ostavila, pa su onda sa sprazumom iz Osla takodje dobili vise, pa ni to nije bilo dovoljno i nastavili su sa kolonizacijom. Gazu prosto nisu hteli, ni sada je ne zele. Zapadna Obala je vec nesto drugo. A posebno Jerusalim. 

 

Arapska strana, kao sto sam vec rekao (a da pomenem opet da ne ispadne da branim ili kudim samo jednu stranu) su takodje usrali stvar, bas tim ratovima i daljom radikalizacijom koja je dovela do toga da gaje cistu teroristicku organizaciju. 

Link to comment
Share on other sites

Pitanje nije upućeno meni, ali da dam svoje viđenje: podržavam svakoga među Palestincima ko nije aktivni terorista, u smislu da ne treba da bude povređen niti ubijen. Čak i one koji podržavaju Hamas.
 
Da obrazložim jednim primerom sa jednog drugog mesta: 11. septembar 2001, u osam sati ujutru, novopečenim gimnazijalcima, među kojima sam bio i ja, profesorka muzičkog otključava kabinet za prvi čas i pritom izgovara: "Deco, mnogo sam srećna. Desilo se nešto divno!"
 
I dan danas to je jedna od najodvratnijh izjava koje sam u životu čuo, to je nešto gore i od Palestinaca koji podržavaju Hamas, jer je za razliku od mnogih među njima, ta osoba trebalo da zna za bolje. Pa ipak, ne mislim da je tu osobu trebalo zbog toga pogubiti.
Pa osoba koja misli da je smrt nekoliko hiljada nedužnih ljudi povod za sreću i nešto divno ne zaslužuje ništa bolju sudbinu od one koja je zadesila te ljude.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Ima tu jos jedna stvar koju nisam videla da je ovde neko pominjao a par mojih kolega arapa sa posla (u Fra) svi vrlo ok ljudi (nadam se da nece biti nekih neprijatnih iznenadjenja ali nikad nikakvih problema bilo koje prirode nije bilo, svi visoko obrazovani) - oni nama (nearapima) redovno ubace u razgovor objasnjenje da mira tamo ne moze da bude sve dok cuvena dzamija (to je treca njima po vaznosti prva i druga su u Meki i Medini) koja je u Jerusalimu bude na nearapskoj teritoriji, znaci po njima ona neka ranije dogovorena podela Jerusalima tako da jedna trecina gde se nalazi i dzamija AlAksa pripadne palestini tj bude teritorija muslimana da oni tu mogu da dolaze i mole se itd na svojoj teritoriji - oni kazu dok se to ne sprovede nema tamo mira to muslimanski svet ne moze da podnese tj nece to nema veze samo sa palestinom. Da li to oni nama pricaju ili je to stvarno tako ja ne znam, ima i ovde strucnjaka na temu ali slusajuci njih na poslu to ne moze i tacka, to je dogovor koji mora da se postuje njima je to suvise vazno

 

Pomenuo sam ja... 

 

8 hours ago, Kooineeperk said:

Jerusalim da bude pod posebnim protektoratom i da ne pripada nikome i da se omoguci dostupnost i jednima i drugima i trecim vernicima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@A sad lupio sam thumbsup na tvoj post o planu za konacno resenje - nije puno drugaciji od onog kako ja to zamisljam. Barem u pocetku - ciscenje od Hamasa i protektorat.

 

Samo par razjasnjena - cini mi se da Palestinu ne vidis kao drzavu, vec kao sta - neki autonomni entitet u okviru Izraela? Ne mislis da je resenje sistem dve drzave? Zasto? I zasto pominjes samo Gazu, sta je sa ostalim palestinskim teritorijama? Jerusalimom posebno? Jasno mi je da je komplikovano podeliti teritoriju a da postoje neke celine, ali zar ne mislis da bi na taj nacin sutra, posle Gaze, imali zariste u oblastima Zapadne Obale? Kako to resiti? Nastavak kolonizacije i u tom smislu represija nad arapskim starosedeocima ce dovesti do daljih sukoba... Mora se i to resiti. Kad ako ne sada?

 

Zasto bi ljudi u Gazi dobijali neka druga drzavljanstva (tacka 5.), to mi nije jasno? 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, shonke said:

Pa osoba koja misli da je smrt nekoliko hiljada nedužnih ljudi povod za sreću i nešto divno ne zaslužuje ništa bolju sudbinu od one koja je zadesila te ljude.

 

Šta ta osoba zaslužuje u nekom da kažem karmičkom smislu je druga stvar. U našem svetu u kome su ustanovljena neka opšta pravila i norme, ne postoji pravo da nekoga streljaš ili ubiješ bombom samo zbog onoga što ta osoba misli ili oseća. I to važi za Izraelce i Palestince podjednako.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

Pitanje nije upućeno meni, ali da dam svoje viđenje: podržavam svakoga među Palestincima ko nije aktivni terorista, u smislu da ne treba da bude povređen niti ubijen. Čak i one koji podržavaju Hamas.

 

Da obrazložim jednim primerom sa jednog drugog mesta: 11. septembar 2001, u osam sati ujutru, novopečenim gimnazijalcima, među kojima sam bio i ja, profesorka muzičkog otključava kabinet za prvi čas i pritom izgovara: "Deco, mnogo sam srećna. Desilo se nešto divno!"

 

I dan danas to je jedna od najodvratnijh izjava koje sam u životu čuo, to je nešto gore i od Palestinaca koji podržavaju Hamas, jer je za razliku od mnogih među njima, ta osoba trebalo da zna za bolje. Pa ipak, ne mislim da je tu osobu trebalo zbog toga pogubiti.

 

Losa analogija na dva fundmentalna nivoa. Ta nesrecna tamburasica nije bila u prilici da podrzi Bin Ladena na nacin na koji su mnogi Palestinci u prilici da cine sto  glasanjem i davanjem autoriteta sto pruzanjem pomoci oko organizacije, snabedavanja, izgradnje svij oblika teroristicke infrastrukrua i ako sami nikad ne ucesvuju izvrsenju teroristickih dela. Druga stvar gde gresis, nadam se ne namerno, je sto menjas teze sa podrska naspram ne podrska na pogubljenje ili ne pogubljenje. Rec je bilo o podrsci ili odstustvu podrske a ne o pogubljenju ili ne pogubljenju. Sasvim je legitiman stav Palestinci nemaju moju podrsku ali sam protiv pogubljenja svakog coveka ikada igde koji nije u samom cinu izvrsenja dela terorizma ili bilo kog vida nasilja koje ugrozava necije prirodno pravo.

 

 

Edited by boxcube
Link to comment
Share on other sites

Nije zamenio teze jer podrška palestinskom narodu sa naše strane, kao nekog ko ne može ništa praktično da učini, podrazumeva prestanak bombardovanja tog naroda i pružanje humanitarne pomoći. A nasuprot toga se nalazi nastavljanje bombardovanja i uništenje Gaze.

 

Šta znači "svim srcem podržava Hamas"? Ako ne učestvuju u njihovom terorističkom delanju ni na koji način, naravno da i ti ljudi treba da imaju podršku - da prežive sve ovo. Civili uglavnom ginu goloruki, niti se brane niti imaju čime niti svi odaju utisak nekog ko "svim srcem podržava Hamas", a ako misle da je Hamas nekakav osloboditelj to je zato što žive u zabludi i ne znaju za bolje. Svakako je kasnije moguće te ljude...hmm izdvojiti na neki način i raditi resocijalizaciju, pokazati im da teroristička organizacija nije rešenje i sl. 

Edited by DameTime
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo što sad Izrael sad radi je odmazda.Želja da se pobije što više Palestinaca bili oni krivi ili ne.

Tu ne postoji jasan plan uništenja terorističkih organizacija.

Takvu odmazdau nisu radili čak ni Amerikanci posle 11.9.

 

Umesto da sednu i sa saveznicima naprave plan kako delati protiv HAMAS-a i ostalih, besomučno bombarduju uz potpuno pogrešnu retoriku platiće i slično, a akcenat nije fokusiran na teroriste i organizacije.

 

Ne može se pisati da Palestinac treba da platii žvotom ako dobrovoljno služi kao živi štit HAMAS-u ili da pogine od tog HAMAS-a ako to ne želi.

 

Šta se radilo sve ove godine dok su se ti tuneli kopali?Za čega su mislili da služe?

Delim mišljenje sa Dame Time, ona to bolje sroči.

Mnogo je žeđi za krvi na ovoj temi.Žalosno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ciao said:

Ima tu jos jedna stvar koju nisam videla da je ovde neko pominjao a par mojih kolega arapa sa posla (u Fra) svi vrlo ok ljudi (nadam se da nece biti nekih neprijatnih iznenadjenja ali nikad nikakvih problema bilo koje prirode nije bilo, svi visoko obrazovani) - oni nama (nearapima) redovno ubace u razgovor objasnjenje da mira tamo ne moze da bude sve dok cuvena dzamija (to je treca njima po vaznosti prva i druga su u Meki i Medini) koja je u Jerusalimu bude na nearapskoj teritoriji, znaci po njima ona neka ranije dogovorena podela Jerusalima tako da jedna trecina gde se nalazi i dzamija AlAksa pripadne palestini tj bude teritorija muslimana da oni tu mogu da dolaze i mole se itd na svojoj teritoriji - oni kazu dok se to ne sprovede nema tamo mira to muslimanski svet ne moze da podnese tj nece to nema veze samo sa palestinom. Da li to oni nama pricaju ili je to stvarno tako ja ne znam, ima i ovde strucnjaka na temu ali slusajuci njih na poslu to ne moze i tacka, to je dogovor koji mora da se postuje njima je to suvise vazno

Uzdrzavala sam se da pisem o izjavi jednog matorog analiticara na N1 sa pocetka sukoba jer je blesav ali ste me vi inspirisali da ga ipak parafraziram:

Na pitanje zasto USA tako zdusno podrzava Izrael, odgovorio je da americka Evangelisticka crkva veruje da ce se Mesija vratiti kad Jevreji dobiju svoju drzavu. Dobili su je 1948, gde je Mesija? Ne, IZrael u danasnjim granicama nije kompletan, mora da zauzima teritoriju prvog izraelskog carstva a to znaci i Gazu i Zapadnu zonu. 

Neko ozbiljno zavitlava celo covecanstvo i pomera ovo malo pameti sto mu je ostalo.

Emancipacija kosta, treba zidati skole, bolnice, placati ucitelje, doktore, stampati knjige, graditi infrastrukturu, institucije, ulagati u drustvene nauke, sve ono sto ne donosi ekstraprofit. Profit je ok, ne moze drugacije ali sve preko toga je otimacina i vracanje u mracnjastvo, nepravdu, rat.

Ceo XX vek je potrosen u nameri da se izgradi pravedniji svet ali se sve svelo na filantropski pokusaj da se nahrane gladni kako bi siti mirnije spavali.

Savest covecanstva? Nema je, bauk potrosenih prirodnih resursa kruzi planetom, pocinje borba za opstanak. U kojoj nece biti pobednika.

 

PS Kad vec pisem mkojesta, da dodam i ovo: EU se sjatila na Balkan sa obecanjem da ce nas sve djuture uclaniti 2030?

     Dobra vest? Jok, samo priprema za eventualni rat sa Islamom, regrutacija novog topovskog mesa.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Nije zamenio teze jer podrška palestinskom narodu sa naše strane, kao nekog ko ne može ništa praktično da učini, podrazumeva prestanak bombardovanja tog naroda i pružanje humanitarne pomoći. A nasuprot toga se nalazi nastavljanje bombardovanja i uništenje Gaze.

 

Jeste zamena teza i demagogija kao i ovo sto ti pises. Nije moguce podrzati "palestinski narod" totalno odvojeno od Hamasa zato sto jedan deo njih i moralno i materijalno podrzava Hamas i radi za njih u punom kapacitetu. Jedan deo njih misli da je ovo odlicno sto su pobili 1400 ljudi i zao im je sto nisu mogli mnogo vise da pobiju u tom napadu. Da li i njih podrzavas? Nije moguce reci ja podrzavam palestinski narod ali sam oda ne budu bombardovani a ne podrzavam njihove krvozedne ideje i generalno njihove zlikovacke ideje kojima su vodjeni. Ili preformulises pa kazes podrzavam samo one koji se protive Hamasu ili podrzavas i ove po svemu sudeci zlikovce.

 

1 hour ago, DameTime said:

 

Šta znači "svim srcem podržava Hamas"? Ako ne učestvuju u njihovom terorističkom delanju ni na koji način, naravno da i ti ljudi treba da imaju podršku - da prežive sve ovo. Civili uglavnom ginu goloruki, niti se brane niti imaju čime niti svi odaju utisak nekog ko "svim srcem podržava Hamas", a ako misle da je Hamas nekakav osloboditelj to je zato što žive u zabludi i ne znaju za bolje. Svakako je kasnije moguće te ljude...hmm izdvojiti na neki način i raditi resocijalizaciju, pokazati im da teroristička organizacija nije rešenje i sl. 

 

Radi za Hamas ali zvanicno nije u Hamasu. Pruza im podrsku i smatra da je ubijanje svakog Jevrejina pa i nevernika dobra stvar i ceka dan kada ce svi loviti Jevreje po planeti i gde ce svako drvo reci "dodji tu Jevrejin se sarkio iza mene".

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, boxcube said:

 

Losa analogija na dva fundmentalna nivoa. Ta nesrecna tamburasica nije bila u prilici da podrzi Bin Ladena na nacin na koji su mnogi Palestinci u prilici da cine sto  glasanjem i davanjem autoriteta sto pruzanjem pomoci oko organizacije, snabedavanja, izgradnje svij oblika teroristicke infrastrukrua i ako sami nikad ne ucesvuju izvrsenju teroristickih dela. Druga stvar gde gresis, nadam se ne namerno, je sto menjas teze sa podrska naspram ne podrska na pogubljenje ili ne pogubljenje. Rec je bilo o podrsci ili odstustvu podrske a ne o pogubljenju ili ne pogubljenju. Sasvim je legitiman stav Palestinci nemaju moju podrsku ali sam protiv pogubljenja svakog coveka ikada igde koji nije u samom cinu izvrsenja dela terorizma ili bilo kog vida nasilja koje ugrozava necije prirodno pravo.

 

 

 

Evo da pojasnim i dopunim.

 

Kada govorimo o podršci Hamasu među stanovnicima Gaze, mora se imati u vidu da Hamas nije samo obična teroristička organizacija, već organizacija koja je dugi niz godina bila u prilici da u Gazi vrši i civilnu vlast i da učestvuje u organizaciji svakodnevnog života tamošnjeg stanovništva. Iako je tačno da je dobar deo stanovnika Gaze na ovaj ili onaj način sarađivao sa Hamsom, negde se mora povući linija između kažnjavanja terorista i kolektivne odmazde. Ja bih tu liniju povukao tako da se svako ko je učestvovao u planiranju i izvršenju terorističkog napada od 7. oktobra smatra teroristom, a ostali ne. Dakle, vođe i organizatori Hamasa, oni koji su oružjem upali na teritoriju Izraela, oni koji su ispaljivali rakete, oni koji su odsecali glave, to su teroristi i sa njima treba postupati onako kako se sa teroristima inače postupa. Ostale treba smatrati "običnim narodom", dakle ljude koji su pre 17 godina glasali za Hamas (tada se poslednji put glasalo), ljude koji su kopali tunele, čak i ljude koji su vadili vodovodne cevi. I tu imam utisak da se (makar donekle) slažemo imajući u vidu tvoju poslednju rečenicu.

 

Što se tiče toga šta znači "podrška Palestincima", naravno da ih ne podržavam u nameri da ubijaju Jevreje ili bilo čemu sličnom. Podržavam ih u smislu da treba što je moguće više izbeći njihovo stradanje (što je trenutno najurgentnija od stavki, zato se toliko i insistira na toj frazi), omogućiti im koliko-toliko normalan život i mogućnost za prosperitet, omogućiti im da nemaju nad sobom vlast Izraela i da nemaju nad sobom vlast Hamasa. Pre nego što neko pita, podržavam i stanovnike Izraela u smislu da oni treba da imaju svakodnevnu bezbednost i da im ne preti opasnost da će ih Hamas, Hezbolah ili neko treći sutra raketirati ili kidnapovati. Koliko-toliko normalan život i mogućnosti za prosperitet, srećom, već imaju.

 

Šta je zajedničko za sve ovo - pa nepostojanje Hamasa u Gazi. Dakle, kada kažem podrška Palestincima, ne mislim da sada treba sve obustaviti, vratiti se na stanje pre 7. oktobra i čekati da se Hamas ponovo organizuje i izvrši novi napad.

 

A sad je gore napisao sadržajan post o tome kako bi se mogla popraviti situacija u Gazi i meni, kao laiku, to sve zvuči dosta smisleno. Hvala mu što je skrenuo pažnju na ono što smo pomalo smetnuli sa uma, to da nekakav Hamas ne nastaje samo zato što Palestinci mrze Jevreje i žele osvetu, već i da je za to potrebna i ozbiljna organizacija i sredstva. Bio je jedan grafit, na zidu je bilo napisano "Milice volim te", a ispod je neko dopisao "Volim i ja jagnjetinu al nema". Dakle, Hamasu treba preseći finansije i uništiti organizaciju.

 

Glavna tačka sporenja ovde je oko cene i tempa uništenja Hamasa. Imamo opciju da Izrael izvrši kopnenu invaziju na Gazu i tamo uništi sve što može od Hamasove infrastrukture i ljudstva. Tako nešto će proizvesti i ogromne žrtve među civilnim stanovništvom. Ako postoji drugi način, makar i sporiji, ovo treba izbeći, bitno je da ishod na kraju bude uklanjanje Hamasa iz Gaze. Na primer, neka se organizuje međunarodna misija koja bi imala mandat da uspostavi vlast u Gazi, neka ima instrumente sile, da ne bude samo civilna vlast. Da u njoj ne bude izraelskih uniformisanih trupa jer će u suprotnom biti neizbežnog sukoba, ali da se Izrael i dalje pita oko organizacije i obaveštajnog dela, neka im se omoguće operacije za ciljano uklanjanje vođstva Hamasa jer su oni ti koji poseduju znanja, volju i informacije za to. Neka se Palestincima jasno stavi do znanja da imaju da biraju između nečeg takvog i toga da Izrael sam izvrši svoju verziju pravde nad Gazom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

Ovo što sad Izrael sad radi je odmazda.Želja da se pobije što više Palestinaca bili oni krivi ili ne.

Tu ne postoji jasan plan uništenja terorističkih organizacija.

Takvu odmazdau nisu radili čak ni Amerikanci posle 11.9.

 

Umesto da sednu i sa saveznicima naprave plan kako delati protiv HAMAS-a i ostalih, besomučno bombarduju uz potpuno pogrešnu retoriku platiće i slično, a akcenat nije fokusiran na teroriste i organizacije.

 

Ne može se pisati da Palestinac treba da platii žvotom ako dobrovoljno služi kao živi štit HAMAS-u ili da pogine od tog HAMAS-a ako to ne želi.

 

Šta se radilo sve ove godine dok su se ti tuneli kopali?Za čega su mislili da služe?

Delim mišljenje sa Dame Time, ona to bolje sroči.

Mnogo je žeđi za krvi na ovoj temi.Žalosno.

Moguce je da ne pratis " fabulu radnje" jer da pratis ne bi pisala o sedanju za astal. Znala bi da vodje ( i politicke, ukljucujuci premijera)

i vojne vec godinama ne zive u Gazi. Premijer,Ismail Haniyya. ozenjen, 13 ( i slovima tranaest) dece, zivi u lukusuzu u Kataru, stariji

sinovi bave se imobilijama, vojni vodje zive po luksuznim hotelima u Dohi, Istanbulu i Bejrutu i drndaju vunu draganu za gunju.

Nekolicina ovde pise kao da pise autisticna Greta Tunberg koja nosi transparente za slobodnu Palestinu, a pojma nema sta je i gde je to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...