Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

4 hours ago, A sad said:

Ma daj bre sta pisete. Hezbolah pokrece treci svetski rat. Budite malo realni. 

Iran nece da ratuje ( sa oruzjem) tako da je Hezbolah samo tigar na papiru.

Bice vatrene govorancije, pominjanje svetog rata, ali je Hamas u problemu jer

sve arapske zemlje zapravo zele da da ih Izrael sada i definitivno skine s dnevnog reda.

Link to comment
Share on other sites

Evo kako jedan moj skolski opisa situaciju (copy/paste, tekst je pisao cirilicom, iako nije "cirilicar"):

 

"Нажалост, људи, ствари стоје овако:

 

1. Израелци су потпуно ван себе после терористичких напада и покоља. Њихово размишљање је понекад и ирационално (претње Ирану, Русији и чак захтев да се смени вођство УН). Екстремни кругови су се пробудили и захтевају целу Мандатну Палестину за себе, а емпатија према Арапима се смањила и код најтолерантнијих. Они планирају да униште Хамас, а ако се Хамас крије иза цивила, онда нека се цивили окрену против Хамаса и отерају их, или нека Арапи побегну што даље од Хамаса. Гази се спрема судбина Мариупоља (који је страдао због Азова). Палестински цивили су, после жртава у Израелу, остављени на милост и немилост између чекића и наковња.

 

2. Хамас је канда преспавао промене на Блиском истоку, као што је Слоба преспавао пад Берлинског зида. Некада се због Палестинаца ратовало, по 10 земаља је ступало у рат, сад нико. Успели су да направе тунеле испод Газе, реконструкције објавио и РТ, и то испод болница, школа. Очигледно покушавају да изазову бес у свету и сажаљење жртвујући свој народ. Палестински цивили су жртве свог режима.

 

3. Друге земље света ће се препуцавати, али нико неће прстом мрднути. Египат, Саудијска Арабија и Емирати највише мрзе Муслиманску браћу чији је Хамас изданак. И њима одговара да Хамаса нема. Саудијска Арабија је добила мундијал 2034, Мухамед Бин Салман гради нове градове и планира да да 2035. Арапско полуострво буде "нова ЕУ". Тизер из новог "Света у 2024."  лондонског Економиста који управо уређујем: "Vlade žele da kapitalizuju ovaj trend. Zvanična muzička strategija Saudijske Arabije, koja je pokrenuta 2021. godine, uključuje izgradnju 130 studija za snimanje do 2030. Industrijska konferencija koja je održana u kraljevstvu, XP Music Features, privlači globalne „teškaše” u svetu hitova. UAE će u međuvremenu uvesti novi sistem za zaštitu intelektualne svojine (IP) 2024. godine — prvi te vrste na Bliskom istoku. Egipat je takođe najavio planove za stvaranje nove kancelarije za intelektualnu svojinu. Potencijal tržišta — i očigledno prisustvo lokalnih talenata — takođe privlači međunarodne investitore. U avgustu je najveća svetska diskografska kompanija, Universal Music Group, kupila Chabaku, firmu u UAE koja predstavlja 150 umetnika širom regiona. Reservoir Media, u Njujorku, udružila se sa PopArabijom u Abu Dabiju kako bi kupila 100Copies, egipatsku izdavačku kuću koja je odigrala značajnu ulogu u popularizaciji „mahraganata”, žanra koji kombinuje tradicionalne elemente sa elektronskim ritmovima." Прави се панарапски поп. Палестинци се не уклапају у ову ширу слику.

 

4. Обичан народ у Гази је живео 17-18 година поред милитаната и није успео да им стане на пут ни да их смени, и сада је дошло до трагедија. Хамас је спуцао све паре у тунеле и ракете. Било их баш брига за народ. Срушили су дечје игралиште које је направила ЕУ (Шпанија) јер су се на њему играли заједно дечаци и девојчице. На месту Газе ће бити саграђена нова Газа, као Катар или Дубаи, зајединичким финансирањем заливских монархија и Запада, и биће то протекторат или под УН или 10ак великих сила. Ко преживи, вратиће се у "Газа-Сингапур" без Хамаса и тунела који ће бити уништени роботима и дроновима и поплављени. Ако протекторат буде модел и за Западну Обалу (Трансјорданију или Јудеју и Самарију), имаћемо ускоро међународно признату Палестину али намештену тако да личи на Бахреин и Кувајт. Појас Газе је иначе величине Дубаија и по дужини и по ширини (града Дубаија).

 

5. Једини који подржавају Хамас су сада Иран, и његови савезници, Хезболах, Хути у Јемену и Сирија и Ирак, односно  шиити, што је парадокс своје врсте. Али они ће више декларативно буку правити и коју ракету послати, и то је то. Свет је гледао бежанију из Карабаха, нестала је с ТВ за пар дана, Мариупољ сравњен, не прича се више о томе. Антисемитизам ће бити у грозном порасту, али био је и 1982. кад су кад сам ја био клинац, Израелци сравнили логоре Сабра и Шатила у Либану. И опет, 10 година касније, нико није причао о томе.

 

6. Шира слика је таква - народ ће страдати а људи ће постовати беспомоћно по друштвеним мрежама, новац ће наћи своје путеве, мајке ће плакати."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Beonegro said:

Uh

 

Udrobio on tu svasta! Sto bi mi u Vojvodini rekli:"I čiču i krompiraču"

 

p.s. ja sam najveca Miss Universum kad je politika u pitanju! I moje znanje (osim onih "suvih" cinjenica tipa  Irak i Iran ratovali nekih 70-ih, Aldo Moro otet nekih 70-ih, Rusija napala Ukrajinu 2022., etc....) o (geo)politici je ravno nuli...nazalost (ili na srecu)

 

Volim moje egzaktne nauke: matematiku, hemiju... 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Selina said:

Iran nece da ratuje ( sa oruzjem) tako da je Hezbolah samo tigar na papiru.

 

 

To su stotine milona kojima je hezbolah sponzorisan od strane irana....sa toliko novca a samo tigar od papira. 

Da sam ja Iran, malo bih ih preslisala...gde su novci? Da li je Izrael jos uvek tamo gde je a vi nista? Ne, ne, neozbiljni su.

 

Vidim Nasralah preti - "You, the Americans, can stop the aggression against Gaza because it is your aggression. Whoever wants to prevent a regional war, and I am talking to the Americans, must quickly halt the aggression on Gaza," Nasrallah said.

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Volim moje egzaktne nauke: matematiku, hemiju... 

 

Divno. Verovatno ova izjava ima veze sa temom inace ne bi bila tu. Znaci matematika, hemija...

 

Pa to i ja kazem, da su znali matematiku, iranci bi izracunali koliko su ulupali u pomenute H.....i naravno da su znali hemiju - bolje da ne pricam sta bi uradili da ne izazovem Eureku!

 

 

 

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Govor lidera hezbolaha protekao očekivano. Gomila uvreda na račun Izraela i SAD, verbalna podrška Palestincima ali suština je da su podvili rep i indirektno rekli da neće napasti Izrael. Huti sa druge strane kažu da će nastaviti da gađaju Izrael, kažu jednom će ga pogoditi.

 

SAD traži pauzu u ratu, Izrael odbija, SAD ne prekida pomoć. Meni se ovo čini kao diplomatski potez da se ostavi utisak na njihove saveznike među arapskim državama.

 

Juče su i SAD dronovi počeli da nadleću Gazu. Uglavnom nad južnim delom lete.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Govor lidera hezbolaha protekao očekivano. Gomila uvreda na račun Izraela i SAD, verbalna podrška Palestincima ali suština je da su podvili rep i indirektno rekli da neće napasti Izrael. Huti sa druge strane kažu da će nastaviti da gađaju Izrael, kažu jednom će ga pogoditi.

 

SAD traži pauzu u ratu, Izrael odbija, SAD ne prekida pomoć. Meni se ovo čini kao diplomatski potez da se ostavi utisak na njihove saveznike među arapskim državama.

 

Juče su i SAD dronovi počeli da nadleću Gazu. Uglavnom nad južnim delom lete.

Puno price, malo akcije. Mislim da mozemo da prihvatimo da ce Izrael cistiti Gazu mesecima, dok ne ociste 90% Hamasa, i uniste tunele. Ako uspeju da spase taoce, odlicno. Ali nakon sto sam cula da su taoci uzeti, nazalost predpostavila sam da su osudjeni na smrt. Mislim I da oni znaju, koji su odrasli. 

Nazalost ovo ce biti ogroman udar Izraelskoj ekonomiji. 

 

Uglavnom pozdrav od mene koja sam se umesala ovde.  Over and out, pozdrav prijateljima 😀 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Govor lidera hezbolaha protekao očekivano. Gomila uvreda na račun Izraela i SAD, verbalna podrška Palestincima ali suština je da su podvili rep i indirektno rekli da neće napasti Izrael.

Jeste, i ja tako vidim. Hrabrost na rečima. 

 

7 hours ago, Klotzen said:

SAD traži pauzu u ratu, Izrael odbija, SAD ne prekida pomoć. Meni se ovo čini kao diplomatski potez da se ostavi utisak na njihove saveznike među arapskim državama.

I meni. Damage control potez.

 

1 hour ago, Angelia said:

Uglavnom pozdrav od mene koja sam se umesala ovde.  Over and out, pozdrav prijateljima 😀 

Ćaos, svrati ponekad. Nikad nije dosta Baby vs Angelia sapunica :classic_wink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dva najviša oficira poginula na izraelskoj strani u ovom ratu su obojica Druzi, tj. muslimani, potpukovnici Alim Abdallah (zamjenik komandanta 300. brigade, poginuo 9. oktobra u Hezbolahovom granatiranju pogranične zone ka Libanu) i Salim Habaka (komandant 53. bataljona 188. brigade, poginuo prekjuče u Gazi).

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Beonegro said:

Dva najviša oficira poginula na izraelskoj strani u ovom ratu su obojica Druzi, tj. muslimani, potpukovnici Alim Abdallah (zamjenik komandanta 300. brigade, poginuo 9. oktobra u Hezbolahovom granatiranju pogranične zone ka Libanu) i Salim Habaka (komandant 53. bataljona 188. brigade, poginuo prekjuče u Gazi).

 

Malo je upitno nazivati Druze muslimanima, ali da nesirim pricu na tu stranu. U svakom slucaju radi se o Arapima. 

Druzi su verovatno najlojalnija zajednica drzavi Izrael. Slobodno se moze reci lojalniji cak i od Jevreja. Sluze vojsku u procentu koji je veci od Jevreja i zauzimaju bitne polozaje u izraelskoj vojsci. Ogroman procenat Druza radi u bezbednoznim strukturama (vojska, policija, obavestajna sluzba...). 

Nije bilo dovoljno propraceno u svetskim medijima, u izraelskim jeste, na pocetku ovog sukoba 07.10. u masakrima koji su se desili, stradao je veliki broj izraelskih Arapa. Ako se ne varam cak 75. Sto je mnogo jer u zoni gde su se masakri desili ima jako malo Arapa koji tu zive. Takodje medju prvima koji su se odazvali pozivu za pomoc i suprotstavili se Hamasovim koljacima bili su izraelski Arapi. O njihovom herojstvu su dosta pisali i izraelski mediji. Posebno su u tome ucestvovali pripadnici beduinske zajednice. Ta zajednica, koja na neki nacin trpi i diskriminaciju ( koja nije povezana sa nacionalno/religijskom pripadnoscu vec zbog nomadskog nacina zivota dela te zajednice) je takodje veoma lojalna drzavi Izrael od samog rata za nezavisnost 1948. Jedan od najvecih heroja rata 1948 i jedan od tvoraca izraelskih specijalnih jedinica Amos Jarkanji je bio beduin iz plemena Mazarib (doduse ne radi se o beduinima iz Negeva vec iz Galileje koji su posebna grupacija, ali je slicna prica). 

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Smrtokapa said:

Druzi nisu muslimani, Druzi su Druzi, tj. imaju svoju posebnu monoteističku veru.

 

/ end nitpick

 

Edit: ulete a sad

 

Generalno je tako.

Muslimani Druze ne smatraju za muslimane. Iran je zbog svojih politickih aspiracija poceo da Druze etiketira kao siitsku sektu, ali nisu imali uspeha u toj svojoj kampanji. Za razliku od slicne kampanje koja je uspela kod zaida i sad su Huti najvernije iranske sluge iako zaidi bas i nemaju slicnosti sa iranskim tvelverima. 

Sami Druzi sebe smatraju monoteistima. Medjutim oni ne odbacuju apriori da su muslimani. 

Istorijski gledano njihova religija potice iz islama, a osnova verovanja iz siitskog ismailizma. Medjutim, oni su se mnogo udaljili od islama, a primili su uticaje i drugih religija i antickih filozofija. Tako da je danas jako tesko dati tacan i nedvosmislen odgovor da li su Druzi deo islamskog sveta ili ne. Iako Druzi u etnickom smislu jesu arapi i govore arapskim jezikom, zbog visevekovne izolovanosti i odvojenog istorijskog razvoja najbolje ih je smatrati za posebnu etnoreligijsku skupinu. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

S kog dijela Bliskog Istoka oni uopce poticu i koje su osnovne razlike u odnosu na islam? 

Liban, Sirija, Golanska visoravan, nisu muslimani, imaju svoje neke svete knjige, nemaju ni bogomolje,

veruju u reinkarnaciju. Amal Kluni je Druzkinja ( Druzijanka?)

Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro sećam, libanski Druzi su vodili borbe protiv izraelske vojske 70ih i 80ih godina prošlog veka, svakako su jedna od strana u libanskom građanskom ratu. Valid Dumblat je bio jedan od vođa oružane grupacije Druza.

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Div said:

Ako se dobro sećam, libanski Druzi su vodili borbe protiv izraelske vojske 70ih i 80ih godina prošlog veka, svakako su jedna od strana u libanskom građanskom ratu. Valid Dumblat je bio jedan od vođa oružane grupacije Druza.

1970-80-ih su Libanski Druzi podrzavali PLO i bili protiv Izraela. Ali u 21 veku su postali saveznici Maronita i protivnici Hezbolaha (i u tom smislu na strani Izraela).  I u Izraelu zive Druzi i oni su svi, da upotrebim taj izraz, lojalni Izraelci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Div said:

Ako se dobro sećam, libanski Druzi su vodili borbe protiv izraelske vojske 70ih i 80ih godina prošlog veka, svakako su jedna od strana u libanskom građanskom ratu. Valid Dumblat je bio jedan od vođa oružane grupacije Druza.

Valid Džumblat vodja Druza

Oblači se sad kod Kluza.

 

Ljuba Moljac

Edited by ObiW
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, A sad said:

 

Malo je upitno nazivati Druze muslimanima, ali da nesirim pricu na tu stranu. U svakom slucaju radi se o Arapima. 

 

U izraelskoj seriji Naša Deca ima scena kada palestinkska porodica ide u policiju u Jerusalimu da da izjavu. Pošto ne govore hebrejski, dolazi polucajac Druz da ih intervjuiše i prevede na hebrejski. Tu palestinci počnu da se medjusobno prepiru da li su Druzi ustvari Arapi ili nisu (otkud Arapin u policiji? Nije on Arapin on ke Druz, to je drugo).

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2023 at 3:09 AM, Angelia said:

Puno price, malo akcije. Mislim da mozemo da prihvatimo da ce Izrael cistiti Gazu mesecima, dok ne ociste 90% Hamasa, i uniste tunele. Ako uspeju da spase taoce, odlicno. Ali nakon sto sam cula da su taoci uzeti, nazalost predpostavila sam da su osudjeni na smrt. Mislim I da oni znaju, koji su odrasli. 

Nazalost ovo ce biti ogroman udar Izraelskoj ekonomiji. 

 

On 11/2/2023 at 3:44 PM, tomas.hokenberi said:

To da su Palestinci više puta "prevareni od zapadnjaka" je stara floskula u kojoj nema puno istine.  Istina je da su Palestinci ti koji su varali međunarodnu zajednicu, počevši od 1947 kada su se odlučili da  pokušaju da istrebe Izraelce sve do 2023 kada su ovim masovnim terorističkim napadom na civile pokušali da spreče normalizaciju odnosa Izraela sa drugim arapskim državama, posebno sa Saudijskom Arabijom. Normalizacija odnosa Izraela sa arapskim državama najmanje odgovara teroristima Hamasa i njihovim sponzorima u Iranu i Siriji (a verovatno i u Rusiji kojoj sigurno odgovara novo žarište sukoba koje bi malo skrenulo pažnju sveta od rata u Ukrajini). Fatah (politički naslednici PLO) koji je počeo da sprovodi sa Izraelom sporazume iz Osla koji su vodili ka postepenom formiranju Palestinske države su odbacili i zamenili terorističkim Hamasom koji je ponovo pokrenuo sukobe sa Izraelom stalnim terorističkim akcijama, posebno iz pojasa Gaze. Podsecam da Hamas nije došao na vlast u Gazi oružanom akcijom već slobodnom voljom većine Palestinaca na izborima 2006. Sporazumi iz Osla su upravo podrazumevali ovo što pominješ, učešće međunarodne zajednice, postepeno formiranje Palestinske države, razgraničenje sa Izraelom, međusobno priznanje i da su ispunjeni doveli bi do mira u regionu i većeg prosperiteta za obe države. Uz svu američku pomoć troškovi odbrane Izraela su enormni i sigurno bi država Izrael radije ulagala deo tog novca u nešto drugo. Palestinci pod Hamasom su međunarodnu finasijsku i materijalnu pomoć, a jedinu pravu pomoć su dobili upravo od "zapada", proćerdali i u uložili u instrumente terora umesto u prosperitet žitelja Gaze.

Verujem da niko ovde ne podržava ubijanje civila niti prekomeran vojni odgovor, ali pitanje je kakav drugačiji vojni odgovor uopšte ima na raspolaganju Izrael.  Izrael nema milione vojnika (Izrael ima manje od 10 miliona stanovnika , a od toga su 20% Izraelski arapi) koje bi mogao da pošalje u ulične borbe i Hamasove tunele. Izrael mora da vojno da odgovori i mora da koristi ono jedino u čemu je superioran a to je ratno vazduhoplovstvo, mehanizovane jedinice i artiljerija.  Hamas je na neki način navukao Izrael u klopku znajući da će morati da vojno odgovore, a onda se krijući među civilima i "civilima" garantuje da će biti "kolateralne štete" i da će tako onemogućiti bilo kakvu normalizaciju odnosa Izraela sa arapskim državama koje sada neće moći da potpišu planirane sporazume sa Izraelom u strahu od reakcije svoje populacije zbog "stradanja jadnih Palestinaca".  Jadni Palestinici imaju jasan put koji vodi završetku njihovih jada: rasterivanje Hamasa, predaja terorista i formiranje normalnih vlasti, povratak principima sporazuma iz Osla i što je najvažnije priznavanje države Izrael. To bi oduzelo dobar deo moći "jastrebovima" u Izraelu i omogućilo postepeni završetak sukoba.

 

On 11/2/2023 at 4:49 PM, Mama_mia said:

 

Trebalo bi da pravis razliku izmedju hamasa i izraela a ne da izjednacavas teroriste  sa borbom protiv terorista. Ali ako to vec radi pola sveta, zasto ne i ostatak...

 

Zaista je nejasan nacin na koji predlazes istrebljenje hamasovaca. Sta je opcija ako se desava ratno stanje? Molitva?... niti hamasu, niti iranu, niti arapima iz gaze pregovori nisu opcija....

 

Da li znas sta ovi pobrojani tacno zele? 

 

Sto se tice oduzimanja zemlja opet zaboravljas i izjednacavas. Izrael je drzava, palestinci tamo, ko zeli, svojevoljno prodaju svoju imovinu za basnoslovne cene i odlaze u trece zemlje iz kojih protestuju protiv drzave kojoj su prodali zemlju. Ne zato sto zele da se vrate, vec hoce da ucestvuju u svojoj antiizraelskoj misiji i stvaranju haosa. U tim trecim zemljama slobodno mogu da vitlaju zastavom lubenice.

 

i sada, zasto Palestnice niko ne zeli u zemljama BI regiona? Ne samo zato sto su problematicni vec zato sto oni sami to ne zele. Biti palestinac je biznis.

Zaista se ovo ne odnosi na svakog bozjeg stvora koji se slucajno tamo rodio i proklinje glupost svojih bliznjih. Ali zaista sta znaci biti Palestinac, ako si do pre pola veka bio sirijac, jordanac, egipcanin, odjednom postanes Palestinac u misiji sprecavanja jevreja da imaju svoju zemlju koja ce da sacuva ono malo zivota sto je od njih ostalo posle Evrope koja ih nije zastista itila od naciako su bili normalni gradjani svih evropskih drzava. 

 

Anti-sem. je stanje duha nastao iz indoktrinacije. To je obicna histerija. Palestinci nisu neuki, bas naprotiv ali indoktrinacija od detinjstva je cudo. Onda ide bes, pa uzmes kamen da gadjas, posle puska, pa raketa....nacin zivota koji nikome nije za primer.

 

 

On 11/2/2023 at 5:38 PM, tomas.hokenberi said:

Inace termin "Palestinski narod" se nije ni koristio 1947.  Oni su sebe nazivali Arapima, bez neke palestinske posebnosti, do povelje PLO iz 1964 pisane uz podrsku KGB. A teroristicki napadi Arapa iz Palestine na Jevreje su poceli decenijama pre nego sto je formiran Izrael. Npr. 1929, tokom britanskog mandata u Palestini, su u Hebronu ubili 69 Jevreja u teroristickom napadu. U tom trenutku Palestinom su upravljali Britanci a Arapski bes i teror je bio usmeren na Jevreje. Ocekivao bi da glavni napor bude protiv okupacione sile (koja je zamenila prethodne "vlasnike" Otomansko carstvo).

Da su ulagali zapadnu pomoc u postrojenja za desalinizaciju, navodnjavanje i proizvodnju elektricne energije umesto u bombe, rakete i dronove za napad na Izrael, i da nisu izvrsili napad na Izrael, sad bi imali i hrane i vode i struje.

 

On 11/2/2023 at 9:21 PM, tomas.hokenberi said:

Grešiš, dronovi jesu značajni ali i u Ukrajini su imali toliki efekat samo zbog ruske nesposobnosti i nepripremljenosti. Otkad nisi čuo da je neki "Bajraktar" imao znacajnu akciju u sukobu?

Sa druge strane kako će dronovi da deluju protiv Hamasovaca u tunelima ispod grada? Da li Izrael ima dronove krtice koji će da kopaju do njih?

Hamasovi teroristi ne nose uniforme i ne kreću se na otvorenom polju u kolonama da budu laka meta za dronove. Izrael bi morao da ima desetine hiljada dronova da pokrije Gazu, a to značini desetine hiljada operatera istih, kao i milijarde dolara koje bi morao da uloži u njih.

Ne, jedini način da se takozvani Palestinci opamete i prestanu da podržavaju teroriste je da teroristi budu uništeni maksimalnom silom u Gazi i da tako shvate da terorizmom neće postići svoje ciljeve. Sa teroristima se ne pregovara. A dok Hamas teroristi predstavljaju Palestince u Gazi Izrael i nema sa kim da pregovara.

I jos jednom: Hamas se nije silom nametnuo kao vlast palestincima u Gazi. Oni su ih izabrali i sada snose posledice. Kao sto su stanovnici Srbije snosili posledice svojih pogrešnih izbora (podrške Slobodanu Miloševiću i njegovoj politici) i snosili posledice 1999.

Ili stanovnici Drezdena koji je sravnjen sa zemljom u drugom svetskom ratu. I oni su bili civili, ali ti stanovnici trećeg rajha su većinski podržavali politiku Adolfa Hitlera i tako su stavili sebe na listu za odstrel. Zvuci strasno ali da su tada saveznici brinuli prvenstveno da ne ubiju nekog civila danas bi u Londonu govorili Nemački.

Rat sa teroristima je rat. Svi koji pruzaju podrsku (logisticku i svaku drugu) teroristima nisu vise civili već učesnici u ratu i legitimne vojne mete. To da li nose uniforme i da li su naoružani je od sekundarnog znacaja.

 

On 11/1/2023 at 9:50 PM, Chaos Is Me said:

Miss Universe postovi su mi zaista smešni. Naravno da na svetu nema pravde i da pravila nisu ista za sve, već sve zavisi od statusa i moći. Tako ako bi mene npr na ulici napao neki klošar i pri tome mi povredio dete, jebao bih mu sve po spisku i verovatno prekoračio granice pukog vraćanja i prešao na odmazdu. Ali ako bi me napao Frensis Nganu, gledao bih da izbegnem bilo kakav fizički sukob po svaku cenu jer nemam šta da tražim u takvom okršaju pošto ne želim da poginem. To me ne čini lošom osobom nego racionalnom. Po tom principu je sasvim normalno da svetski policajci ne zavrću tek tako uši ozbiljnim igračima ali zato pendreče žgadiju kako im se ćefne. Negiranje ovih činjenica je život u diznilendu.

 

On 11/1/2023 at 10:14 PM, shonke said:

75 godina najgore moguće torture?
Ne znaš ti šta je tortura...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

On 11/2/2023 at 9:56 AM, shonke said:


 

 


Da, baš je isto, Kosovo i Gaza...

Kao maxim po diviziji...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

 

On 11/2/2023 at 1:16 PM, djura.net said:

Najjednostavnije resenje je da Palestinci pohvataju te Hamas teroriste I isporuce ih Izraelskim vlastima. Po kakvu god cenu. A ako to nece, Egipat bi morao da otvori granicu za zene, decu, bolesne I stare gde bi UN napravio izbeglicki kamp dok Hamas I Izrael ne rese taj 'nesporazum'. Ovo podmetanje civila kao zivi stit je sramota ne samo Hamasa, nego i Egipat, koji odbija da bude konstruktivan ovde.

 

On 10/31/2023 at 4:44 PM, Mama_mia said:

 

Zapravo dobar si ti ovde jer si mogao da uzvratis - u smislu ko u ciju vladu moze da bude primljen obzirom na interese koji se zastupaju.

 

Cudno je da postoji misljenje da Netanjahu zastupa tamo neke svoje interese a ne interes Izraela. Ili se ocekuje da zastupa interes Irana? 

 

Oko ostalog, upravo zbog toga i mislim da civili u 
Gazi ne postoje. Civilima nije super nista od nabrojanog bednog zivota kojim zive ali ljudi Gaze sebe,kao ni ja njih - ne smatraju civilima. Borci su svi cim se rode. Pristaju na to svojevoljno. Plus racunaju na politicku korektnost i nenormalno mnogo novca za Konacno Razresenje. 

 

Ako su zene i deca terorista civili...onda nista - ok `civili `su. 

 

 

 

 

On 10/31/2023 at 5:42 PM, Selina said:

 

Gost zemlja je bila Slovenija, mogao je da uzme za temu sta zeli, ali on uvek zeli da se bavi ideologijama.

Nego jel ti znas sta je levicar? Sartr je bio levicar, ali je u njegovo vreme to bilo otmeno i plemenito, 

danas nije.

 

 

 

 

Užasno mi je teško postalo da čitam ovaj forum i masu ljudi za koje sam verovao da delimo iste ili barem slične poglede na svet i čije sam upise do sada čitao sa uživanjem ili barem sa promišljanjem. Mislim da je vreme za malo dužu pauzu sa moje strane.

 

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...