Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

40 minutes ago, Kronostime said:

 

spacer.png

20 cigareta - 20 razlicitih ukusa.

Moji roditelji to pusili.

Edit: uzasno smrdelo 😛

 

24 minutes ago, Constantin said:

Koliko vidim, ništa afirmativno niste napisali....šta god da se pomene, kao ondašnji brend, ismejano je. Kapiram, ne zaslužujemo bolje, i dobro nam je i to što smo imali. E moj mrd-e....pa neće biti da je baš tako.

Niko nije rekao da nista nije valjalo, nego da nije bila nikakva napredna industrija, i stabilna ekonomija. 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Angelia said:

A ex-Yu show business se poredi sa americkim, kako?

 

Wrong! Ne znam od kud ti to ? Poredi se americki show business sa americkom vojnom industrijom, tj generalno show business, posto to za jarana izgleda nije biznis,

Muzicka produkcija podrazumijeva da se sva ta muzika snimi i proizvedu, u to vrijeme ploce, kasete i distribuiraju.

Ako se prodaje na milione kaseta, valjda iza toga postoji neko ko to sve proizvede.

U SFRJ su postojale slijedece tzv disko kuce:

Jugoton, Diskoton, PGP RTB, Diskos, Suzy, Helidon, ZKP RTLJ i mozda jos neka koje se ne sjecam.

Velike pare su se tu obrtale  za nase pojmove.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2019 at 3:19 PM, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

 

Zar razliku od sadasnjeg vremena, u SFRJ se zivjelo slobodno, bez granica, carina, i slicno. Ljudi su zivjeli zajedno, od sportista do privrede.

Onaj clanak koji si postavio je jako dobar. Duboko vjerujem da ce se u buducnosti ustanvoti da je Jugoslavija bila civilizacijski vrhunac naroda koji su u njoj zivjeli.

 

 

On 6/4/2019 at 5:41 PM, Angelia said:

To je bila iluzija, koja se lako raspala, zato se mi nostalgicno secamo "lepog zivota", zato sto nismo videli iza kulisa. Jednog dana samo nije bilo ulja, secera, hleba .... i polako svi problemi isplivali.

 

Znam da je ovo vantopičarenje što ću reći (pola života sam proveu u SFRJ, pola u ovim sranjima proisteklim iz iste), no glavna razlika između počivše i sadašnjih država je u osećaju optimizma i sigurnosti koji je ranije postojao kao nešto imanentno.

 

Pokušaću to ovako da dočaram; nekada nisam mogao da zamislim da sutra može biti gore no danas. Zašto? Jer je sve što me okruživalo davalo taj osećaj. I verujem da će svi sada graknuti - propaganda!

 

Naravno da je bilo i toga, ali nije to poenta. Poenta je u LJUDIMA. U tome kako sam doživljavao druge ljude, kako individualno, tako i kolektivno, i niko živi me ne može ubediti da jedan kolektivni geštalt, stanje duha, nije bio pa bukvalno neuporediv sa ovim danas. 

 

I to ne zato što sam bio mlad i glup, već zato što je to jednostavno bio takav osećaj, takva klima.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mladenvzz said:

...e da optimizam,ili gestalt koji je kružio u to vrijeme:

"nitko nas ne može tako malo platiti koliko mi možemo

malo raditi"

 

Posle se dokazalo da može.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Div said:

 

Posle se dokazalo da može.

 

 

Kada je Poljska ušla u EU, čitao sam članak kako tamo crnče. Neke radnice u nekom privatnom supermarketu izjaviše "Što ranije počnemo sa radom, to kasnije završimo."

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, srbija do tokija said:

Kada je Poljska ušla u EU, čitao sam članak kako tamo crnče. Neke radnice u nekom privatnom supermarketu izjaviše "Što ranije počnemo sa radom, to kasnije završimo."

Poljska sada " hebe kevu" ! Najuspesnija zemlja iz bivseg socijalistickog lagera! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Darth Bane said:

Poljska sada " hebe kevu" ! Najuspesnija zemlja iz bivseg socijalistickog lagera! 

 

pa i dobila je daleko najvise love iz EU. vise od 100 milijardi eura. 

i neka je. bez te love i bez institucionalne podrske EU izvlacili bi se iz sovjetskog tipa komunizma 150 godina.

 

...

 

da se vratim na konkretnu temu. bilo je dobrih firmi (kao sto je bilo i pametnih i sposobnih pojedinaca) u SFRJ. neke smo ovdje i nabrojali. medjutim, one su bile dobre unatoc politickom i ekonomskom sustavu, a ne zbog njega. one pak firme koje su bile klasican proizvod socijalistickog sistema, nisu imale sansu na otvorenom trzistu.

 

...

Edited by Vjekoslav
quote
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa i dobila je daleko najvise love iz EU. vise od 100 milijardi eura. 

i neka je. bez te love i bez institucionalne podrske EU izvlacili bi se iz sovjetskog tipa komunizma 150 godina.

 

...

 

da se vratim na konkretnu temu. bilo je dobrih firmi (kao sto je bilo i pametnih i sposobnih pojedinaca) u SFRJ. neke smo ovdje i nabrojali. medjutim, one su bile dobre unatoc politickom i ekonomskom sustavu, a ne zbog njega. one pak firme koje su bile klasican proizvod socijalistickog sistema, nisu imale sansu na otvorenom trzistu.

 

...

Poljska je dobila najvise love zato sto je imala najbolje projekte! Ne zato sto EU nesto posebno voli Poljake - pa eto " ajd da im damo sto vise naseg, tesko zsradjenog novca" ! 

Edited by Darth Bane
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

To mu je cena i u SAD, negde oko $30, mada moze i jeftinije da se nadje. U Kanadi nisam jos naleteo Dingac.

 

1 hour ago, srbija do tokija said:

Kada je Poljska ušla u EU, čitao sam članak kako tamo crnče. Neke radnice u nekom privatnom supermarketu izjaviše "Što ranije počnemo sa radom, to kasnije završimo."

Od Poljaka sam cuo da je to u vreme socijalizma bio gospodski posao, a kupci su bili ti koji su radnicama " govorili ljubim ruke gospodicna". Posto su kod njih nestasice bile jos gore nego kod nas, prodavci u marketima bi sklanjali robu i prodavali onom ko im se svidja, naravno po visoj ceni. Onda se desio sunovrat , da ti moras musteriji da pakujes kese i da mu kazes dobar dan kada ti udje u radnju.:classic_ohmy:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

druze Bane,

 

prvo, ne deri se. nije lepo, a i nije po Pravilniku da se stalno deres. drugo, ne vidim kako postojanje kvalitetnih projekata kojima su Poljaci aplicirali na EU fondove pobija navedenu cinjenicu. i trece, dobila je Poljska nepovratnih sredstava i mimo pretpristupnih i pristupnih fondova. bas kao sto je dobila i Srbija. samo puno puno vise. ljubav tu nema ulogu, samo interes. ekonomski interes.

Link to comment
Share on other sites

...tema Poljska-EU spada negdje drugdje.Tu ću samo reći da povlačenje sredstava iz EU

spada u sposobnost države da to ostvari.Poljska se jako dobro pripremila za ulazak u EU 

i mogućnost povlačenja sredstava.Kod svih zemalja koja su ušle u EU vidi se da treba vrijeme

za tu novu situaciju.

Govoriti o trgovačkom sektoru i dovoditi to u vezu sa EU je jednostavno glupost.Ovo što ja vidim

ili čitam imate različite poslodavce.Imate DM sa prosjekom plača iznad 1000 eura i 13. i koji puta i 14..

plačom i imate one koji su na minimuma.

No,to nije bitno.U Varaždinu su nestali mastodonti iz soc razdoblja,ali kao što je rekao naš župan pred par 

godina,Varaždinska županija izvozi više od ukupne brodogradnje.Jednostavno,sve se rekstuturilalo prema malim 

i srednjim poduzećima

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mladenvzz said:

U Varaždinu su nestali mastodonti iz soc razdoblja,ali kao što je rekao naš župan pred par 

godina,Varaždinska županija izvozi više od ukupne brodogradnje.Jednostavno,sve se rekstuturilalo prema malim 

i srednjim poduzećima

 

upravo su Medjimurci i Varazdinci prvi krenuli sa tzv. privatnim sektorom (obrtima i malim poduzecima) u Jugoslaviji. jos tamo sedamdesetih.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Vjekoslav said:

 

pa i dobila je daleko najvise love iz EU. vise od 100 milijardi eura. 

i neka je. bez te love i bez institucionalne podrske EU izvlacili bi se iz sovjetskog tipa komunizma 150 godina.

 

...

 

da se vratim na konkretnu temu. bilo je dobrih firmi (kao sto je bilo i pametnih i sposobnih pojedinaca) u SFRJ. neke smo ovdje i nabrojali. medjutim, one su bile dobre unatoc politickom i ekonomskom sustavu, a ne zbog njega. one pak firme koje su bile klasican proizvod socijalistickog sistema, nisu imale sansu na otvorenom trzistu.

 

...

 

Pa buranija (sarkazam od boranija) i sam to prepoznaješ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Dreka je kad se koriste velika slova, ili veliki fontovi , a ne usklicnici! 

 

Druze Bane, grajes i usklicnikom. Usklik = uzvik. Uzvikujes = galamis.

 

Kontas?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Nisam obratio pažnju, sad me becnuste,  drug Bane radi takve stvari?

Hoce da skrenu sa  diskusije: da je Poljska pojam drzave i drzavnosti za sve republike bivse Yuge- bogami i za Sloveniju! Poljska moze biti primer cak i nekim zapadnoevropskim zemljama! A Croatia i Poljska? Pa to je neuporedivo! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...