Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

22 minutes ago, Vjekoslav said:

cudi me da ga uopce ima i u USofA.

 

Iznenadio bi se sta sve moze da se nadje po prodavnicama. Darna kruskovac i pelinkovac, a naleteo sam i na neka vina iz vinarije Babic. Odlicno vino, mada ja nisam neki ekspert.

Link to comment
Share on other sites

...i meni je trebalo vremena da shvatim,kako to da su nestali Viko,Vis, itd,Varteks sa desetak 

tisuća je sveden na dvije tisuće,a broj zaposlenih je isti ili blago povećan.Puno je malih i srednjih 

firmi,sređeno vlasništvo,plaća se sve.Solidne plaće,plaća se svaka minuta prekovremenih.Imate i,

ja bih rekao ekstremnih primjera.Npr. firma Tehnix ,privatno vlasništvo(Đuro Horvat) prima na rad tridesetak 

ljudi,desetak su blokirani,i istog trena firma ili vlasnik isplačuju njihove stare dugove.Tehnix 90% svojeg

posla ima vani.Plaće redovite i izdašne.

Vidite, za ove rasprave oko Poljske treba znati činjenice.U proračunu  EU svaka država članica i uplačuje

i povlači u proračun predviđena sredstva.O državi ovisi kako je organizirana,kakove projekte ima,kako su oni 

priprepremljeni.Postoji rigorozna kontrola trošenja odobrenih sredstava u svim fazama projekta.A konačno

postoji i OLAF.Nema onoga,daj lovu i što te briga dalje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Denis Jasharevic said:

...

 

Sto se radnika iz komunistickih zemalja tice i njihovih "problema" ja sam imao prilike da se upoznam sa nekim prirucnicima za merenje/normiranje radnog ucinka iz SFRJ sa detaljnim opisom radnog dana, gde je za neke profesije kao inzenjer/doktor pisalo sledece: 8:00 dolazak na posao, pijenje kafe, citanje novina, 8:20 pripremanje za radne duznosti, 8:30 ......  :s_d:

 

Ovo, nešto kao tvoj  džez? Improvizacje?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Laki21 said:

 

 

Naravno da je bilo i toga, ali nije to poenta. Poenta je u LJUDIMA. U tome kako sam doživljavao druge ljude, kako individualno, tako i kolektivno, i niko živi me ne može ubediti da jedan kolektivni geštalt, stanje duha, nije bio pa bukvalno neuporediv sa ovim danas. 

 

I to ne zato što sam bio mlad i glup, već zato što je to jednostavno bio takav osećaj, takva klima.

Potpuno te razumem.  Ziveli smo u tom Matrixu, zato i danas nostalgicno mislimo o istom. 

Kad mi je deda '89 rekao ovo sve izgleda kao '41, ja mu nisam verovala.

Ali sad kad realno pogledam, znam sta je bilo iza kulisa. Ljudi su sad drugaciji - jer su izgubili iluzije.

Link to comment
Share on other sites

Ma izmislja, cuj pod normiranje pijenje kafe i citanje novina :default_coffee:  :please:

Mozda bila neka satiricna prica :smiley33: medjutim koliko se da primjetiti i na zapadu se cita a poneko i piskara, na radnom mestu :wicked:

 

@Angelia iluzije i nada nije jedno te isto.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

 

Ovo, nešto kao tvoj  džez? Improvizacje?

 

 

Nije jazz nego kozaracko kolo.

 

Iz izdate knjige negde 70-tih, Zavod za produktivnost rada. Podrazumevalo se valjda(?!?) da se radni dan pocinje sa upoznavanjem aktuelne drustveno-politicke situacije, mada su svi citali sport :classic_biggrin:.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Potpuno te razumem.  Ziveli smo u tom Matrixu, zato i danas nostalgicno mislimo o istom. 

Kad mi je deda '89 rekao ovo sve izgleda kao '41, ja mu nisam verovala.

Ali sad kad realno pogledam, znam sta je bilo iza kulisa. Ljudi su sad drugaciji - jer su izgubili iluzije.

`89/90.godina je bila tacka preokreta...izlazio sam iz JNA pozdravljao se sa generacijom drugara iz svih bivsih republika (iz HRvatske i SLovenije vec od marta nije dosla nova partija vojnika), i nazalost pozdravljali smo se...ostani u miru brate! jer oni sto su dosli za nama, nisu imali mnogo izbora-otisli su u rat kao redovna vojska.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mozda nekog tema kasnije zainteresuje, nisam bas veliki poznavalac vina iako ih povremeno konzumiram i kupujem sa zadovoljstvom (mada preferiram iz privatnih podruma ili gazdinstava koja imaju neku dobru vinsku kartu.

 

Cini mi se naravno da je danas veci izbor nesumnjivo nego nekad, sto ne znaci da je ponuda u SFRJ bila slaba, samo cini mi se da su navedenea vina koja su bila konzumentska onako siroko prisutna u velikoprodaji i nisu bas bila vrhunski izbor.

 

Nekad je bilo daleko manje stranih vina u sirokoj ponudi (mozda jedino u free shopu), nego sada kad svaki diskont drzi ko zna kakve kopije i buckurise poneke napravljene i od grozdja. 😄

 

 

Link to comment
Share on other sites

Postovi koji se odnose na vino prebaceni su na novi topik. On je za sada ovde na ekonomiji, ali ce biti prebacen na Gastronomiju, kad dodje neko od moderatora koji ima ovlascenja za to. Novi topik sam nazvao Vino, ako neko ima neki kreativniji predlog bilo bi lepo da ga iznese na novom topiku. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Avio industrija u SFR Jugoslaviji....Mostar Soko...Orao -juršnik, lovac, laki bombarder i Super Galeb u naoružanju vojske Jugoslavije ali i Srbije, kao i drugih zemalja. Prvi je radjen u koprodukciji sa Rumunijom početkom i sredinom sedamdesetih...drugi iz Instituta u Žarkovu a radjen u Mostaru, kao školski, trenažni i lovac za podršku u ofanzivnim dejstvima pešadije. Moćno!

300px-1J-22_Orao_landing,_Kecskemét,_2007_(cropped_mix).jpg

rtr.jpg

Edited by Janne240
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno. Da li ti shvatas razliku? Cemu se ti srecnice podsmevas? kad je vojna avio inudstrija u SFRJ postojala a danas je situacija drasticno drugacija i ovo je realno stanje, razvoj lakih skolskih aviona je maksimalan domet koji je realan za proizvodnju i tehnologiju kojom Srbija raspolaze. Prosto je i jednostavno.

 

I pre par nedelja sam ti lepo rekao pocni da gledas pozitivne strane.

 

 

A ti kada bi pazljivo procitao tekst do kraja i video neke detalje svhatio bi i da je objektivna razlika ogromna i da uslovi jesu takvi da se Srbija ne moze ni baviti tom vrstom proizvodnje. Neke druge prednosti postoje, o kojoj SFRJ nije mogla ni da razmislja, a to je proizvodnja satelita koja spada u visoke moderne tehnologije, pa u donjem delu teksta ima podataka i o tome, koji govore o kapacitetima i naucnim i tehnoloskim koji postoje u Srbiji - bespilotne letelice.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Rolls Royce je bila prva firma u kojoj sam zaradio pare od programiranja, na studentskoj praksi koja je bila 3 meseca pa se protegla na godinu dana.

 

Thai Airways Boeing 787 Dreamliner, motor Rolls-Royce Trent 1000

 

2019rollsroyce01.jpg

 

Desetine programera, microcode, analogni parametri motora da se pretvore u grafički prikaz koji piloti imaju na svojim ekrančićima. Bilo je malo komplikovanije, "dial home" kada neki parametri prevaziđu dozvoljene tolerancije. Tada je to moralo kada se avion spusti i priključi na aparate na zemlji, danas je to smesta, iz vazduha. Desetine Rolls Royce inženjera sede i gledaju u ekrane gde destine hiljada motora svakog trenutka u vazduhu šalju svoje podatke, reaguju na one što iskoče u crvenom. Danas smesta razgovaraju sa pilotima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Orao je imao Rolls Royce Viper motor koliko znam kao jednosed sa dva usisnika sa strane, i kao dvosed, subsonican sa brzinama oko 800-900 km/h, i radjen je u vise varijanti.

Naravno vojska SFRJ-JNA je uvela u naoruzanje pre njega avione tipa Jastreb i Mig 21. Koliko znam Jastreb je radjen po americkoj varijanti Fantoma iz pedesetih godina  F 84 koriscenog u Korejskom ratu, ali je bio domace proizvodnje i radjen je u vise varijanti, a prepoznatljiv je po tankovima na krilima i dva mitraljeza u kljunu. https://en.wikipedia.org/wiki/Soko_J-22_Orao

jastreb.jpg

reer2.jpg

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Mnogo smesno.

Ti domaci romobili su bili djubre - nigde se, ni u cemu nisu pokazali, pa su ih rumuni svoju 'avijaciju', onako, djuture izgazili traktorima na otpadu.

To, sto su seljacka deca, odmah iz 'modelarske sekcije' htela da zakorace u 'mlaznu / sipersonicnu avijaciju' - to je komeNdija.

Zalud bacene pare, zalud potroseni resursi - da bi se opancarski cizmasi trsili da imaju avijaciju'/ grade 'vrhunsku masinsku industriju'? Daju im englezi / francuzi i ovo i ono, daju im rusi svoje 'mlazne lade' - a oni hteli da 'grade obranu'?

Ulupali milijarde zelembaca a na kraju se onako narodski, ko na seljackom vasaru - kafanski pokrljali.

Sta god su 'proizvodili' - tj. krali / kopirali, sve je bio trash.

Na kraju priznaju - najveci su nam uspesi bilo kako smo pravili makete od sperploce i kacili sulundare od 'smederevaca'.

Tako su pobedili mrskog 'Nata'.

 

Zali boze para, za koje su mogli da razviju poljoprivrednu mehanizaciju, obradjuju zemlju a ne da grade neke 'zeljave' i slicne 'skepticke jame'. I onda na kraju dozive da ih obaraju 'fabricke LPA baterije' normalno, po licenci 'Hispano Suiza / Oerlikon'. 

Hteli da naprave 'supersonicni aviJon'?

Ha, ha!

Jedine pare koje su zaradili, to je od silnog 'filmskog statiranja 522' koji je licio na FW, sa zutim nosem, a koliko su ih samo unistili.

I taj je imao motor Pratt Whitney, i onaj 'poljoprivrednik' je bio Grumman Crop Duster i prepotopski ruski AN2.

Da ne govorim o jadnim 'zrakomlatima', grobovima za JNA generale. Tuga i zalost.

Jedino gde su nesto postigli, to je proizvodnja mina, cega se do danas nisu odrekli - hebiga, balkanska sirotinja. Citao nesto od stranih deminera - kazu nikada u zivotu nisu videli ljudozderskije sprave. Drvena kutija od sperploce, sve od bakelita i tanusna zicica. Ove prave vojske imaju sistem da miniraju neku prostoriju time sto razbacaju mine, koje se kroz par dama same dezaktiviraju. Pa odu i pokupe ih. Zato od 'napredne masinske industrije' seljobera-opancara i dan danas se gine po prostorima Ex-Yu. Citao neke likove - pricali - snajpere i minere (ako im nadju bilo sta od 'alata') nikada nisu zarobljavali. Samo ga odvedu u dzbunje.

 

Kada citas neke likove - pa to samo sto nepukne od ponosa - 'ej, Soko, ej industrija!'

A danas?

Ona 'Utva' skalamerija, opet sa Lyncoming motorom i stranom avionikom?

Pa i to cudoviste niko nece da pazari.

:smiley5:

 

A evo istinskih heroja!

Inteligentnih, obucenih, spretnih - za razliku od militaristicke balkanske zgadije.

Nego, jel tamo Vjekoslav kacio neke planove miniranih podrucja?

A u_bosni?

 

 

 

PS.

Treba procitati misljenja stranih strucnjaka (ne novinarcica) oko Ex_Yu 'vojne industrije;. To je komisch.

Poznavao sam par likova koji su radili po VTI / TOCu. Sve je to odavno proslo, njih vise nema, no ono sto su mi rekli - samo potvrdjuje moje stavove, pa i ovo napisano. Imam negde u starim stvarima / podrumu / vikendici - dance od haubichke chaure za 'Noru', 152 M78, dobijenu od neposrednog ucesnika gadjanja. Siromah, ot toga je i stradao - kakvo qrtz.palatz 'anti-g odelo', skloniste! Rokaj brale! Dok ih, invalide, sa plegijama, nisu potrosili i ostavili gomilu udovica i sirocica.

 

Zato kad cujem laprdala oko 'proizvodnje / vojne industrije', pozelim da odmah potegnem 3 lepe! 

:ranting:

 

...

giant rats.jpg

Edited by Kinik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Is iskustva znam da su ašovi bili odlični.

 

tras ! tras ! tras !   

:s_d:

 

Viđao sam puno, raznih, mina, ali nikad ovo:

Drvena kutija od sperploce, sve od bakelita i tanusna zicica.

 

To mora da je nešto iz "starih zaliha" '50ih ili čak ranije.

Svakako je i to bolje nego improvizovane "Pobjeda Tešanj"

 

U svakom slučaju SFRJ je bila groblje talenata,  jedan Rimac sigurno ne bi bio ono što je sad da se sistem zadržao.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ja sam bio u JNA '72-'73.

Kutije od 'sperke' su zamenile bakelitne kutija.

One 'odskocne, obelezavajuce (sa signalnim metkom, da znas gde se sunja) potezno-otpusne mine' - to je modifikovano nasledje Wehrmachta.

Uzas!

 

Kao KO MB 82, imao sam dva minobacaca u pratecem vodu - jedan je bio swiss-made, a drugi je bio Krupp, u 'peti' imao 'swastiku'.

Modeli 39/43 (?) bili su 81 mm, pa 'razbuseni' na 82mm.

- brdska haubica B1 / 76mm - Italija / Engleska 

- puska 'tandzara 7,9mm - 'Mauser'

- tetejac - produzeni, ruski sa + 1 metak

-  M53 onaj nemacki MG 42 - "hitler's buzzsaw". Onaj ko ga je jednom cuo ne zaboravlja taj potmuli zvuk.

- onaj M56 - kopija MP 40

- 'papovka', kopija SKS - 'самозарядный карабин симонова'

- 'trombloni' - kopija belgijskog sistema FN 49. Seca li se neko okvog nastavka cevi? A pucanja i lomljenja prstiju / ruke?

- onaj 'skorpion' preskupa, frezovana kopija ceskog automatskog pistolja koji je proizvodjen jeftinim 'presovanjem / stampom'.

...

i sve ostalo JNA djubre.

 

Sirotinjski bi se na tu skalameriju dodalo nesto domace - i to je bilo 'dostignuce masinske industrije'!

Posle 2 dana na moru - 'papovke' i novi  AK - crveni od rdje.

:smiley5:

Ono ostalo - nepoderivo.

 

 

 

...

fn1949__7.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kinik said:

.

 

Sirotinjski bi se na tu skalameriju dodalo nesto domace - i to je bilo 'dostignuce masinske industrije'!

Posle 2 dana na moru - 'papovke' i novi  AK - crveni od rdje.

:smiley5:

Ono ostalo - nepoderivo.

 

Zato je M59/66 i dobila nadimak sewer pipe SKS.:classic_biggrin:

Do samog kraja cevi nisu bile hromirane, a sva municija je bila korozivna.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...