Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja ne podnosim iz razloga sto svaki trenutak ocekujes da uleti harmonika i pocne neki sevdah, a to nije R'n'R. Za sevdah mi je Himzo Polovina najbolji. :classic_biggrin:

 

Ko voli nek izvoli, nemam nista protiv. Kad samo cujem te merline, jabuke, jagode, mata harije ……… :puke: Eto, to je trebalo da bude neki pop-rock ……. njih bi mogli porediti sa Parnim Valjkom …….. ali meni to nije za nikakvo poredjenje. To je neki …… ko zna sta je.

 

I ta koju si okacio mi je skroz bljutava ….. prava pionirska. Veze to nema sa beogradskim i zagrebackim novim talasom, a trebalo je da bude bas to. Zato nije niko ni cuo za njih, osim rodbine i komsija.

 

To i nema veze sa novim talasom, Ti si moja cokolada i slicno, to sto nisi nikada za njih cuo, nije ni malo cudno, ljudi ni ne sviraju za tebe, komercijalnu muziku.

 

SCH (an abbreviation for "Schizophrenia") is the musical and artistic project and band (or rather the band-alterego)[1] of Senad Hadžimusić, who is better known by his nickname Teno. Formed in the early-eighties in Sarajevo, the band has had an intensive creative and live existence. SCH represents one of the most significant names in the field of alternative rock music in the former Yugoslavia. Radio Student Ljubljana's Igor Bašin has noted: "As Ljubljana's got Laibach and Belgrade's got EKV and Disciplina Kičme alias Šarlo Akrobata, thus Sarajevo's got SCH. SCH is the key-name of the Sarajevo Alternative Scene."[2] Bosnian writer Miljenko Jergovićonce described SCH as "...a group of Sarajevan alternative maniacs who have, infinitely and into infinity, dissipated more wild energy and artificial rebellion than one could fit into all the gothic underground cellars from Hamburg to London."

 

https://www.youtube.com/channel/UCwKKLfvt2bbQ5PJfGNNHd_w

 

Sto se tice sarajevske scene ima dosta ljubomore u nekim zg-bg krugovima, jer su ti bendovi ubjedljivo bili najpopularniji u Jugi, a takav stav je davno fino opisao Jurica Padjen,

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Stiglo se i do rentabilne proizvodnje: Brena i Halid Muslimovic.:roflmao:

 

Ti kao neki zajebant, ali npr americka show bussines industrija ostvari veci izvoz od industrije oruzja.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

To i nema veze sa novim talasom, Ti si moja cokolada i slicno, to sto nisi nikada za njih cuo, nije ni malo cudno, ljudi ni ne sviraju za tebe, komercijalnu muziku.

 

Sto se tice sarajevske scene ima dosta ljubomore u nekim zg-bg krugovima, jer su ti bendovi ubjedljivo bili najpopularniji u Jugi, a takav stav je davno fino opisao Jurica Padjen,

 

Eto ti sad …….. ja slusam komercijalnu muziku, a BG i ZG su bili ljubomorni na SA jer su bosanski bandovi bili najpopularniji :classic_biggrin: …. pa opredeli se …… 

 

Nije bilo nikakve ljubomore, moram odmah da ti kazem, a kako bi me bolje razumeo reci cu ti na bosanskom ….. nekako smo smatrali tu muziku za "papansku". Eto, bas tako. Nije mi legla nikada.

 

Inace ja nemam nista protiv "komercijalne muzike", mada je moj muzicki razvojni put bio prilicno nekomercijalan …. a domacu muziku sam jako, jako slabo slusao.

 

Verovatno te zbunjuje sto "branim" Parni Valjak …….. pa to dolazi s godinama i sazrevanjem ……. ja cu da branim cak i Zdravka Colica (eto ti jedne prave zvezde iz Sarajeva) iako sam u mladosti dobijao napade kada bih cuo njegov glas i pesmu :classic_biggrin: ….. on je YU Tom Jones, da ne preterujemo sa Elvis Presleyem ……. I ja to danas znam da cenim iako bih i dalje tesko mogao da odslusam 1 pesmu do kraja.

 

U tome sto je on radio nije bilo, a tesko i da ce skoro biti boljeg. Razumes?

Link to comment
Share on other sites

Sve u dure, neka svako slusa sta hoce. Nemam problema sa bendovima ni iz jednog grada, znam da su vecina tih "papanskih" muzicara vrhunski muzicari i autori.

Mislim Indexi svirali papansku muziku :please: al dobro 100 ljudi ,10 cudi.

 

Link to comment
Share on other sites

Sve u dure, neka svako slusa sta hoce. Nemam problema sa bendovima ni iz jednog grada, znam da su vecina tih "papanskih" muzicara vrhunski muzicari i autori.
Mislim Indexi svirali papansku muziku :please: al dobro 100 ljudi ,10 cudi.
 
Ne zaboravi Sašu Lošića. Oni su utrli put ex YU rocku.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ti kao neki zajebant, ali npr americka show bussines industrija ostvari veci izvoz od industrije oruzja.

A ex-Yu show business se poredi sa americkim, kako?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Sve u dure, neka svako slusa sta hoce. Nemam problema sa bendovima ni iz jednog grada, znam da su vecina tih "papanskih" muzicara vrhunski muzicari i autori.

Mislim Indexi svirali papansku muziku :please: al dobro 100 ljudi ,10 cudi.

 

 

Indexi su vrlo pristojna stara rock grupa, dobre kompozicije, vrsni muzicari, njih sam zaboravio, ali ih sigurno ne bih strpao sa novim primitivcima - grobarima YU rock-a.

 

U SA se negovao neki ….. mačo Balkan mentalitet, imao sam utisak da je mnogo vaznije dobro se pobiti (oko cu ti izbit' (sjecas li se DB) 😄) i atmosfera je bila malo vise nepotrebno napeta nego opustena. Ta atmosfera je presla i na filmove i na muziku, a kasnije devedesetih se pojavila/prenela i u BG sa tzv Dizelasima kada su se svi nesto mrko gledali i cekali da im das povod za izbacivanje frustracija ….. cela (sub)kultura u Bosni je bila posvecena marginalnim likovima koji su neki jalijaši na robiji, šaneri, socijalni talog, alkosi, socijalisticki udarnici i slicne drustvene anomalije …….. sto sredinama gde se tezilo ka nekakvoj urbanizaciji zivota, pracenju zapadnih trendova bas i nije odgovaralo, tj lezalo. Urbani fazon danas nosi sa sobom i prizvuk sprdnje (Rambo Amadeus :classic_biggrin:) ali je tada bio veoma znacajan i potreban balkansko-socijalistickoj omladini. U Bosni kao da su se malo opirali vise i hteli da zadrze autenticnost.

 

Kreco Hakija presudila mu cakija ……. to mene nikako nije pogadjalo ….. mada je ustvari Hey Joe ……. I'm goin' down to shoot my old lady You know I caught her messin' 'round with another man. :thumbup: …………. u nekakvoj kantri-ska verziji.


Naravno, nekome je taj bosna fazon bio interesantan. Meni ne. Tako da mi ni ti Nadrealisti nikada nisu bili posebno duhoviti i interesantni. Iz kurtoazije kazem mojim poznanicima Bosancima da sam ja to naravno gledao i pratio, vidim da im je bas stalo, ustvari nisam. Mada sam siguran da vecini Bosanaca da pustis recimo Indexovo Radio Pozoriste  rekli bi "Jarane sta je tebi ovde smesno?" 😄

 

Eto ……. tako sam ja to video ……. mozda nisam u pravu. Razlike su postojale i same po sebi nisu nesto lose …… mi smo napravili da jesu.

 

Ne zaboravi da recimo taj Merlin i danas puni Arenu u Beogradu i to cini mi se vise puta …… tako da moje gledanje na sve ovo nema nikakve veze sa cinjenicom da je ta bosanska muzika bila i danas jeste popularna u Srbiji, a verovatno i Hrvatskoj.

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Zezanje Andjelija. U Americi I Bosni nista nije isto :classic_biggrin:, kao ni u Srbiji.

Zvucao je ozbiljno, pa rekoh da pitam, mozda misli da je ex-Yu izvozila svoju pop-kulturu, mislim osim u Moldaviju i slicno, sa Colicem i Batom u Kini.

Nemam pojma ni zasto diskutujete muziku tog doba, to samo ima neku sentimentalnu vrednost za one koje imaju uspomene uz tu neku muziku. Realno, nije imalo nikakav uticaj na zivot, osim sto su nekli sekli vene na Belo dugme, neko na EKV a neko na Lepu Brenu (Halida)

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2019 at 2:04 AM, Janne240 said:

Pogled iz sobe za ilustraciju.

IMG_2030.JPG

 

:heart:

 

Skoraj raj si ti Gorenjska, sive gore in zelene reke. Tu življenje skriva svoj zaklad, stara si kot sonce, mlajša kot pomlad. Siva pot vodi me, kamor hoče srce. Na Gorenjsko, kjer gore so, vodi me siva pot... 

 

 

http://www.radiomuseum-croatia.com/new/images/Radio_industrija_Zagreb_RIZ.pdf

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...