Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Bili su autobusi "Sanos", pravili ih FAP (Priboj) i Sarajevo (FAMOS). Karoserije "Dubrava" Zagreb. Bilo ih je na desetine hiljada, možda i stotinu hiljada na putevima.

Kako tako, opet pouzdano i po voznom redu, prevozili su javnost po SFRJ. Bili su domaća proizvodnja.

 

To samo da kažem da je mašinske industrije bilo i lokalnog talenta, inženjera.

Link to comment
Share on other sites

Bravo, ja sam roveo jednu godinu u Famosu u dijelu koji je pravio transmisije za sve kamione i autobuse proizvedene u SFRJ, ne samo za FAP, nego i za slovenacki TAM i Zastavu. Ko se sjeca kamioncica Iveco Turbo Zeta.

U Famosu je radilo 8000 ljudi, prestao je da radi 1992.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Yoyogi said:

Bili su autobusi "Sanos", pravili ih FAP (Priboj) i Sarajevo (FAMOS). Karoserije "Dubrava" Zagreb. Bilo ih je na desetine hiljada, možda i stotinu hiljada na putevima.

Kako tako, opet pouzdano i po voznom redu, prevozili su javnost po SFRJ. Bili su domaća proizvodnja.

 

To samo da kažem da je mašinske industrije bilo i lokalnog talenta, inženjera.

Karoserije su bile 11 oktomvri Skopje...Dubrava se preorjentisala na TAM-ove motore...

 

Legendarni "Saško"...:smiley2:

 

Резултат слика за sanos autobus"

Link to comment
Share on other sites

Posto smo radili mjenjace i za popularnog Tamica, Turbo Zeta ga je ubila na trzistu. Po broju narucenih mjenjaca se vidjelo kako ide koje vozilo.

Inace koliko se sjecam, Sanos autobusi medjugradski asobracaj, Dubrava Zagreb, prigradski saobracaj, Ikarus gradski saobracaj.

 

Dodju traktoristi negdje iz Vojvodine da im se popravi mjenjac, dodju ujutru poslije podne zavrsen poso, plate posteno i odose nazad na posao.

Njima se zurilo i bili su zadovoljni. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2019 at 12:15 AM, Amigo said:

Posto smo radili mjenjace i za popularnog Tamica, Turbo Zeta ga je ubila na trzistu. Po broju narucenih mjenjaca se vidjelo kako ide koje vozilo.

Inace koliko se sjecam, Sanos autobusi medjugradski asobracaj, Dubrava Zagreb, prigradski saobracaj, Ikarus gradski saobracaj.

 

Dodju traktoristi negdje iz Vojvodine da im se popravi mjenjac, dodju ujutru poslije podne zavrsen poso, plate posteno i odose nazad na posao.

Njima se zurilo i bili su zadovoljni. 

 

Baš me zanima, Amigo, ima li tamo da je ostala neka firma koja može da napravi menjač? Što sam ih ja znao, sve su propale.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...