Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

Bata se na prostorima Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca prvi put pojavio već 1922. godine, kada otvara prodavaonice obuće u Zagrebu i Zemunu, a potom i drugim krajevima stvarajući jaku trgovačku mrežu. Svojim dolaskom na novo tržište Bata donosi svoju jeftinu obuću koja ima dobru prođu, što ga potiče da 1931. u Borovu podigne svoju tvornicu.

 

Stara, dobra kanadska (od 1939.), a multinacionalna, kompanija  :classic_biggrin: 

 

Uvek sam kupovao kod Bate "spenserice" u Trstu. po 2 para ….. klasicne pustinjske/ ili tamno braon i zelene. Dizajnirao ih je cuveni Englez Clark za potrebe 2. svetskog rata u Africi i danas veliko ime u svetu obuce, cuveni Clark's Shoes, preziveli 200 godina u biznisu.

 

Nisu one (Bata) bile jeftine (ako se dobro secam 60-70 Deutsche Marks za par u to vreme), mada Bata jeste uveo funkcionalizam (jeftinu obucu) u taj svet gde su postojali samo "opanci" ili cipele, trece nije bilo ……. nesto kao danasnja IKEA.

 

Prema svakoj drzavi i cena i kvalitet, pa tako i u SFRJ, najnizi - komunisticki. Borovo - komunisticki, radnicki opanci.

 

U Torontu postoji vec decenijama najveci muzej cipela na svetu - Bata Muzej.

 

Nisam bio nikada, mada volim cipele ….. doduse engleske, cak pre od italijanskih ………. ne znam zasto nisam posetio taj muzej, ipak je to i turisticka atrakcija u mom gradu ….. jednostavno nisam. 

 

Quote

spacer.png

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, alberto.ascari said:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tomáš_Baťa

 

Obućar iz Zlína koji je napravio imperiju. Tu su naravno sjebale komunjare kao i sve ostalo čega su se samo dotakli.

 

A sta ces ……. klasicna komunjarska otimacina …….. sa tradicionalno katastrofalnim posledicama.

 

Komunizam se potom, kao i ISIS - bolesno strmekn'o-pizdio ……. Bata ime, jedna legenda - ostalo da zivi.

 

Quote

After World War II, governments in Czechoslovakia, East Germany, Poland and Yugoslavia confiscated and nationalized Bata factories.

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vjekoslav said:

startasice (patike) si zaboravio? :wink2:

automobilske i kamionske gume, valjda, to im je bilo primarno.

 

https://www.borovo.hr/hr/o-nama/povijest/

Ne pa napisah startas patike one bele s natpisom, dobre za salu za mali fudbal.  A setih se i ovih Kronos, takve lepe s plavim znakom platneno kožne za odbojku nosio sam početkom devedesetih u Beogradu kupljene...obožavao sam ih ne ove za košarku, nego one plitke sa tvrdim djonom, kao za rukomet/odbojku.

 

9999.jpg

0000.jpg

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Cipele Bata i obuca koliko se secam ili sam cuo bile su češka firma a sad čitam kanadska multinacionalna kompanije...i to valjda izmedju dva svetska rata ne znam da li su se proizvodile u Jugoslaviji ali Borovo obuća jeste.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

 

A jel' ta proizvodnja bila deo neke ekonomije ili se proizvodilo onako radi hobija, ili sto sam ja vec odavno rekao da bi se narod zaposlio?😄 Cinjenica je to da je sa svom tom proizvodnjom ekonomija SFRJ bila u jadnijem stanju od danasnje ekonomije Srbije.:classic_cool: Zvuci neverovatno, ali cak se i Jorgovanka bolje razume u ekonomiju od Draze Markovica i Doronjskog.:87:

Vjekoslav ti je vec odgovorio, a ja cu samo da dopunim. Cipele su im bile istog dizajna kao i auto gume.:s_d: To je kupovala samo radnicka klasa u Jugi i Rusiji. Oni sa malo dubljim dzepom su vec gledali da ih kupe u Peku. Eto, to ti je ujedno i odgovor zasto nismo mogli da placamo kredite, a proizvodilo se sve, od igle do lokomotive.

naravno da nije tako kako si napisao, da narod je trebalo zaposliti dati kvalifikacije ali nisu svi isli u fabriku radi opisa radnog mesta niti samo da se fabrika otvori pa posle kuci... Možeš misliti i pisati šta hoćeš o ekonomiji SFRJ ali nije bila ni u jadnom ni u raspalom stanju svih godina...neki proizvodni giganti jesu gutali bilione novca ali proizvodnja je postojala i nije uvek bila samo kreditirana ili subvencionisana... Pa naravno da nije odgovr to što su neki išli preko s dubljim džepom pa nismo mogli da otplatimo kredite jer su tamo kupovali skuplje. Pazi nije sad da branim neku veliku famoznu privredu SFRJ niti se sad nešto brecam na tvoj komentar o njenom jadnom stanju...znamo svi te manjkavosti, ali kakve god da se gume u SFRJ proizvodile ili obuća koja nije bila dizajnirana kao italijanska nisu bile očajnog kvaliteta u poredjenju sa nekim poluproizvodima drugih socijalističkih ekonomija ili proizvodnji.  Mislim da sada nije takvo stanje i da nije toliko izvanrednih proizvoda a koliko znam na tržištu guma jedino su sada SAVA nešto primetnije u stranoj konkurenciji za TIGAR ne bih smeo da tvrdim.

 

Nisu naravno iznosili novac oni koji su kupovali u inostranstvu jer su imali "deblje nezaradjene plate"  nego što su servisirane i održavane ogromne firme koje nisu proizvodile kvalitetne i konkurente proizvode  No dobro da ne trošim slova na dosadne jalove priče o socijalističkim zabludama...ok je sve to, ali da je bilo kvaliteta u proizvodnji i da nije sve čega se neko od "komunjara" dotakao propadalo bilo je primera, ali ne previše a rekao bih da lopovi ne biraju vlast već su tu u svakoj.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

Pa dobro , da li je Srbija ili bilo koja druga zemlja naslednica zatrazila reprogramiranje ili oprost dela dugova, kao sto je to radila YU vise puta? Ta jaka Jugoslavija nije mogla da otplacuje ni kamate, nakon sto je glavnica zamrznuta 83ce. Dakle nesto ne stima u toj prici kako se nekada proizvodilo , a danas se nista ne radi.:default_coffee:

Verujem da jeste i ne samo Srbija nego i ostale, nisam pratio vesti poslednjih dana, ali prethodnih godina skoro sam siguran da jesu, narocito te koje imaju trostruko ili visestruko vece dugove i zaduženja nego što je imala bivša SFRJ. Van pameti je da sada one reše da ih otplate sopstvenom proizvodnjom ili da ubede gradjane da to mogu same da urade. Verujem pa sa takvom pričom i ne mogu pred gradjane, zato i ne pominju da ce to uraditi odnosno zatražiti.  Ćute i tovare magare dok ne lipše.

 

Ih ma to je uzrecica...uvek se na prosle vade oni danas ili obratno...radi se i danas a radilo se i nekada proporcije nerada ostaju konstantne a obim rada se smanjivao iz generacije u generaciju. 😄

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mladenvzz said:

...samo se telegrafski nadovezujem na Vasu:

-bankarski krediti privredi i stanovništvu u doba dvoznamenkaste inflacije(još ne i galopirajuće)

sa tendencijom rasta bez devizne klauzule

-centralizacija deviza sa velikom razlikom kod obračunskog i stvarnog tečaja,raspodjela deviza,šticung

-lohn poslovi

-kliring itd.

 

Inače,u exYU je kalkulatore prvi počela proizvoditi tvornica Digitron iz Buja pa se tako i udomačio naziv

za kalkulatore-digitron

 

Zanimljivo, verovatno pre EI Niša ili je  ta tvornica u Bujama, bila neka kooperativna filijala...nekoj već postojećoj elektronskoj firmi.

 

Koliko se sećam za YUGO se pričalo da je najveći kooperantski proizvod u bivšoj Jugoslaviji. Ne znam koliko firmi iz koliko republika je proizvodilo odredjene delove ili je to samo priča. No bilo je mnošto kooperanata ne samo za automobil Yugo već i za druge industrijske proizvode.

 

Koliko je bilo automobilskih firmi u Jugoslaviji? TAM, TAS, FAP, ZASTAVA,...?

 

a od fabrika za poljoprivredne mašine ZMAJ, IMT_...?

 

http://ba.n1info.com/Auto/a74796/Proizvodnja-automobila-u-bivsoj-Jugoslaviji.html

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Janne240 said:

 

 

Koliko je bilo automobilskih firmi u Jugoslaviji? TAM, TAS, FAP, ZASTAVA,...?

 

 

FAMOS Hrasnica BiH (FABRIKA MOTORA SARAJEVO) 14. Oktomvri Skopje - SANOS šasije za autobuse, Cimos Koper, IDA kikinda, IMV Novo Mesto....

 

Traktori Tomo Vinković - Hrvatska, to su bili mali divovi, u Srbiji se još uvek voze i drže dobru cenu, motokultivatori u Knjaževcu (valjda su bili deo IMT-a) ZMAJ - Zemun (od aviona do kombajna)...UTVA Pančevo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da dada FAP-FAMOS kombinacija pa .SANOS secam se tih autobusa firme LITAS iz Pozarevca kojima sam ja putovao do srednje skole-Gimnazije, pa tu je i IKARBUS...fabrika aviona UTVA iz PANCEVA, valjda dugogodisnji stecaj.

 

Da secam se i tih malih traktora, zuti pogon na sva cetiri tocka. 😄

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

Suštinsko pitanje, po meni, da li je trebalo podići Yu privredu na noge, na taj način što bi se racionalizovala proizvodnja...broj zaposlenih, osavremenjivanje tehnologije i sl. Nije bilo želje, a mali i ambiciozni šovinistčići su rešili da naprave svoj brlog u kome će da vladaju. Šta smo generalno dobili ? Dobili smo 6 1/2 države, koje će takođe bankrotirati. Kriminal, korupcija je do te mere ovladala Ex-Yu prostorima da je to teško izlečivo. Sve te države, novonastale, opstaju zahvaljujući pomoći spolja. Izuzeo bih Sloveniju, koju iskreno, ne poznajem dovoljno, ali verujem da se mentalitet Slovenaca nije promenio i da bi oni mogli svakako da normalno žive. Yuga im je bila samo kamen oko vrata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJ_Vasa said:

Pre nekoliko godina sam pročitao vest da Etiopija i dalje duguje neki novac, ali da našima ne pada na pamet da potegnu pitanje tog duga kako Etiopija ne bi priznala Kosovo.

:please:

 

13 hours ago, DJ_Vasa said:

- Višak novca je često išao na gluposti, kao npr. radničke igre, kupovina stanova, pokloni za osmi mart i slične budalaštine. Jeste da se i u normalnim zemljama višak nekada podeli i radnicima, ali stan je malo skuplja igračka. Doduše, i cene tih stanova je pojela inflacija tokom devedestih, pa su ih ljudi otkupljivali za cenu ručka u osrednjem restoranu.

 

Radnicke igre, pokloni za 8 Mart, tj ovde Bozic i slicno, uglavnom takve stvari i trosenje novca postoji svugde u svetu, medjutim stanovi su druga prica.

MIslim da je to bio najveci promasaj onog drustva i da su se tu izgubile najvece pare, mada sa stanovista proizvodnje, ta grana industrije je bila odlicna 😎

Znam samo koliko se izgradilo u mom gradu sedamdesetih i osamdesetih, blokovi, neboderi su samo nicali jedan za drugim, Pogled gotovo istovetan sa mog balkona tamo negde 1974/75 

118lssh.jpg

 

Duboko verujem da su ljudi uzimali kredite i kupovali stanove u vlasnistvo, te pare su davali i ovako i onako, da bi se cak i izbegao rat.

Medjutim ovde pricamo ili bi bar trebali da pricamo :whistling:o onome sto se proizvodilo u SFRJ.

 

npr pivo 

5293.jpg

Link to comment
Share on other sites

...tesko pitanje zaista. Sunovrat u koji je otisla ta ekonomija nije mogao da se izbegne, rat mozda ali on je posledica svega sto se zateklo lose brzo je sve otislo naopako. Mislim da takva vrsta ekonomije nije mogla da opstane da li bi se moglo nesto popraviti i to mislim da nije.

 

Jednostavno bolje je poceti iznova i to na principima drugacijim nego sto je tada bilo moguce, tacnije na otvaranju trzista unutar veceg evropskog sa boljim ekonomskim i socijalnim resenjima, ali to je sve tesko sprovodivo i ja bih odustao od takvih ambicija, sto se ekonomija tice ali bih za potpuno otvaranje socijalnog i politickog prostora ne mogu reci za ukidanje granica ali to pre svega, kao sto je bilo nekada za bezvizni rezimi i normalan protok bez legitimisanja.

 

Nisam ni dovoljno pametan niti mogu da razumem tu problematiku u tim detaljima *sto se zajednicke ekonomije tice, to mislim da nece moci jos dugo ali u trzisnom smislu bi liberalizacijom trzista robe i radne snage stvari opet bile drugacije, ne znam, mislim da je vec sad tako a zasto nije bolje to znamo...ugavnom isti problemi.

 

Nije u Sloveniji sve kao u bivsim ex YU ali je i slicnosti, sto se mentaliteta tice i razlike su prisutne,ali postoje i prednosti koje se ne vide iz ugla drugih zemalja koje nemaju takvo okruzenje .

 

Kod mene je kazaljka opet vise na jugoskepticizmu nego na jugonostalgiji kad su u pitanju realne politicke i socijalne razlike i barijere nazalost uslovljene sadasnjim stanjem.  No definitivno nisam za vracanje na staro, za neku izvesniju mirnu poziciju i saradnju uvek.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

...tesko pitanje zaista. Sunovrat u koji je otisla ta ekonomija nije mogao da se izbegne, rat mozda ali on je posledica svega sto se zateklo lose brzo je sve otislo naopako. Mislim da takva vrsta ekonomije nije mogla da opstane da li bi se moglo nesto popraviti i to mislim da nije.

 

Jednostavno bolje je poceti iznova i to na principima drugacijim nego sto je tada bilo moguce, tacnije na otvaranju trzista unutar veceg evropskog sa boljim ekonomskim i socijalnim resenjima, ali to je sve tesko sprovodivo i ja bih odustao od takvih ambicija, sto se ekonomija tice ali bih za potpuno otvaranje socijalnog i politickog prostora ne mogu reci za ukidanje granica ali to pre svega, kao sto je bilo nekada za bezvizni rezimi i normalan protok bez legitimisanja.

 

Generalno...mi nismo ništa krenuli iznova. Razbucali smo sve, do temelja, i što treba i što ne treba, zarad masne provizije dovukli "strane investitore" (čast izuzecima-retkim) koji se pokupe kad prestanu subvencije. Ostaćemo još grđi no što smo bili onda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa zbog toga nas i nece a ni sami sebi nismo dobri. Ja sam generalno otvorenog pogleda na buducnost u smislu, da ako cistimo u svom dvoristu od toga mozemo i ziveti, sto se ostalih tice...neka rade sta im je u dvoristu za polje saradnje jesam ali mislim da Srbija sama sebi skracuje mogucnosti razvoja (pored naravno velikih problema poteskoca i rastakanja u prici u Evropu ili ne).

 

No poucen iskustvima i realnim saznanjima koja nas negativno obavestavaju...nisam na relaciji zanosa o uspesima koje znamo iz proslosti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim strateski pretresati temu proizvodnje u Srbiji danas, podrzumeva opredeliti se za grane razvoja koje su relativno prosperitetne, profitabilne i odrzive. Dakle nista s metalurgijom vise ne petljati sem tamo gde je to prisutno - BOR da, SMEDEREVO zelezara ne.

 

Razvijao bih tri grane> energetika broj 1 / solarni pogon, vetrovi, plus fosilna goriva ugalj, i hidrocentrale.

                                         saobracaj broj 2 / drumski, i zeleznicki pod hitno.

                                         poljoprivreda 3 / ogromna podrska drzave

                                         turizam / seoski planinski i recni.

                                         gradjevinarstvo / striktna kontrola i pametna urbana gradnja

 

Kvalitativni ciljevi podizanje svesti o sredini i kulturi i razvoj periferije i provincijalnih gradova. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Janne240 said:

Ne pa napisah startas patike one bele s natpisom, dobre za salu za mali fudbal.  A setih se i ovih Kronos, takve lepe s plavim znakom platneno kožne za odbojku nosio sam početkom devedesetih u Beogradu kupljene...obožavao sam ih ne ove za košarku, nego one plitke sa tvrdim djonom, kao za rukomet/odbojku.

 

9999.jpg

0000.jpg

 

Imao sam neke Kronos patike, mozda bas ovakve. Da ih se i sad ima kupiti, potrcao bih do ducana i nosio bi ih sa zadovoljstvom. Retro - nostalgija fazon. Kada bi se mogla pokrenuti proizvodnja, mogle bi se fine pare uzeti na sentiment.

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Janne240 said:

Mislim strateski pretresati temu proizvodnje u Srbiji danas, podrzumeva opredeliti se za grane razvoja koje su relativno prosperitetne, profitabilne i odrzive. Dakle nista s metalurgijom vise ne petljati sem tamo gde je to prisutno - BOR da, SMEDEREVO zelezara ne.

 

Razvijao bih tri grane> energetika broj 1 / solarni pogon, vetrovi, plus fosilna goriva ugalj, i hidrocentrale.

                                         saobracaj broj 2 / drumski, i zeleznicki pod hitno.

                                         poljoprivreda 3 / ogromna podrska drzave

                                         turizam / seoski planinski i recni.

                                         gradjevinarstvo / striktna kontrola i pametna urbana gradnja

 

Kvalitativni ciljevi podizanje svesti o sredini i kulturi i razvoj periferije i provincijalnih gradova. 

 

To što reča, to je dosta pojednostavljeno, to ti je utopija, mislim.

 

80% hard diskova na planeti se pravi u Ayutthaya, Thailand, ekvivalent Mladenovca  u Srbiji. Tamo su svi proizvođači diskova (danas i SSD memorije), iako su konkurenti, koriste istu logistiku i firme za nabavku i transport. Za delove  "in" i za proizvode "out". Tu je i stručna baza, sve grupisano. To njima pojeftinjava proizvodnu za 30%, analitičari kažu.

 

Detroit ima snabdevače koji rade i za Ford, Chrysler, GM, kao što i Toyota (na primer Denso jedna od stotina firmi na istoj lokaciji, koji rade i za Toyota, Mitsubishi, Honda, Subaru, Daihatsu, Suzuki, Yamaha) ima, klaster proizvođača i snabdevača u krugu od sat vremena da kamion dođe i isporuči.

 

Pa tek onda, izlaz na more, za izvoz. I to ne bilo kakav izlaz na more (ništa kao Neum u Bosni) nego deep sea luke gde veliki brodovi mogu da uđu i da odnesu tu robu u izvoz.

 

Vidi samo kako se Vjetnam grči. Nemaju ni jednu jedinu deep sea harbour, šta naprave nije teško, kao Nike patike i garments. Ništa teže od toga ne mogu u nekom značajnom volumenu da transportuju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Janne240 said:

Verujem da jeste i ne samo Srbija nego i ostale, nisam pratio vesti poslednjih dana, ali prethodnih godina skoro sam siguran da jesu, narocito te koje imaju trostruko ili visestruko vece dugove i zaduženja nego što je imala bivša SFRJ. Van pameti je da sada one reše da ih otplate sopstvenom proizvodnjom ili da ubede gradjane da to mogu same da urade. Verujem pa sa takvom pričom i ne mogu pred gradjane, zato i ne pominju da ce to uraditi odnosno zatražiti.  Ćute i tovare magare dok ne lipše.

 

Ih ma to je uzrecica...uvek se na prosle vade oni danas ili obratno...radi se i danas a radilo se i nekada proporcije nerada ostaju konstantne a obim rada se smanjivao iz generacije u generaciju. 😄

:roflmao: E bas sme nasmeja sa ovim " nisam pratio poslednjih dana"...

To u sta ti verujes je krajnje irelevantno za diskusiju koju vodimo. Ti mozda verujes i u zagrobni zivot, sto ces tesko moci da dokazes, zato bolje pronadji kada  recimo Srbija nije mogla da plati neku ratu kredita, a duguje 33 milijardi, to je barem zadnja brojka koju sam ja cuo. Mislis da se mediji u Srbji ne bi mesecima nasladjivali da je recimo Hrvatska trazila oprostaj ili reprogramiranje kredita, a njihov dug je oko 50 milijardi, verovatno je danas i veci , posto je i to podatak od pre nekoliko godina.

Ta trula Srbija ne samo sto redovno servisira svoj dug, nego je cak vratila deviznu stednju koju je pojela Jugoslavija, a da ne spominjem to sto ti kupujes devize u banci a ne na ulici, nemas inflaciju od preko 20% , kao sto ti niko de deli bonove u mesnoj zajednici. Zato to ponavljanje kako se nesto proizvodilo pre 30 godina , a " danas se nista ne pravi" je pusto presipanje iz supljeg u prazno. To sto je ta drzava uspela da sklepa 10 podmornica je samo dokaz da se ono malo novca trosilo na gluposti, a ekonomija je bila u jadnom stanju. Div ti je na prethodnoj strani objasnio da je sistem bio neodrziv i zato je propao ne samo u Yugi nego u celoj Istocnoj Evropi, a ti sada veruj u sta hoces.:smiley53:

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

 USSR i on objasni iz Moldavije i pita odakle sam.... na moj odgovor ex-YU, prva rec je bila Borovo :classic_biggrin: duga Tito

Mladji covek, verovatno 50 i koja.:s_d:

To sam i ja dosta puta cuo za recimo Kostana cipele i Krka kozmetiku. Cekali u redu za iste, kao i mi za prasak. Ove mladje generacije nikad cule za te firme.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, srbija do tokija said:

 

To što reča, to je dosta pojednostavljeno, to ti je utopija, mislim.

 

80% hard diskova na planeti se pravi u Ayutthaya, Thailand, ekvivalent Mladenovca  u Srbiji. Tamo su svi proizvođači diskova (danas i SSD memorije), iako su konkurenti, koriste istu logistiku i firme za nabavku i transport. Za delove  "in" i za proizvode "out". Tu je i stručna baza, sve grupisano. To njima pojeftinjava proizvodnu za 30%, analitičari kažu.

 

Detroit ima snabdevače koji rade i za Ford, Chrysler, GM, kao što i Toyota (na primer Denso jedna od stotina firmi na istoj lokaciji, koji rade i za Toyota, Mitsubishi, Honda, Subaru, Daihatsu, Suzuki, Yamaha) ima, klaster proizvođača i snabdevača u krugu od sat vremena da kamion dođe i isporuči.

 

Pa tek onda, izlaz na more, za izvoz. I to ne bilo kakav izlaz na more (ništa kao Neum u Bosni) nego deep sea luke gde veliki brodovi mogu da uđu i da odnesu tu robu u izvoz.

 

Vidi samo kako se Vjetnam grči. Nemaju ni jednu jedinu deep sea harbour, šta naprave nije teško, kao Nike patike i garments. Ništa teže od toga ne mogu u nekom značajnom volumenu da transportuju.

Naravno da je pojednostavljeno ja sedim u sobi ili u ucionici za forum a ne u kabinetu vlade gde niko nist i ne razmatra, Sam sebi bih za ovo dao ocenu 5. Zakljucno 😄

 

Covece gde ti zivis? 21. je vek ne pravi se od kokosa satelit za Mars, od onog sto zanjes pravih ono sto ti valja.

 

Nema nama mesta ovako parcijalnim u svetu bez objektivno boljeg okruzenja i konteksta sire zajednice za bilo kakav ozbiljniji razvojni cilj, zato USE i u svoje kljuse.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

:roflmao: E bas sme nasmeja sa ovim " nisam pratio poslednjih dana"...

To u sta ti verujes je krajnje irelevantno za diskusiju koju vodimo. Ti mozda verujes i u zagrobni zivot, sto ces tesko moci da dokazes, zato bolje pronadji kada  recimo Srbija nije mogla da plati neku ratu kredita, a duguje 33 milijardi, to je barem zadnja brojka koju sam ja cuo. Mislis da se mediji u Srbji ne bi mesecima nasladjivali da je recimo Hrvatska trazila oprostaj ili reprogramiranje kredita, a njihov dug je oko 50 milijardi, verovatno je danas i veci , posto je i to podatak od pre nekoliko godina.

Ta trula Srbija ne samo sto redovno servisira svoj dug, nego je cak vratila deviznu stednju koju je pojela Jugoslavija, a da ne spominjem to sto ti kupujes devize u banci a ne na ulici, nemas inflaciju od preko 20% , kao sto ti niko de deli bonove u mesnoj zajednici.ato to Zato to ponavljanje kako se nesto proizvodilo pre 30 godina , a " danas se nista ne pravi" je pusto presipanje iz supljeg u prazno. To sto je ta drzava uspela da sklepa 10 podmornica je samo dokaz da se ono malo novca trosilo na gluposti, a ekonomija je bila u jadnom stanju. Div ti je na prethodnoj strani objasnio da je sistem bio neodrziv i zato je propao ne samo u Yugi nego u celoj Istocnoj Evropi, a ti sada veruj u sta hoces.:smiley53:

e blago nama ako je tako kao sto kazes...verovatno je to zato sto niko nije visak tehnoloski u Srbiji i svi rade. Ma daaaaaaaaaaaaaaaaaaj...od vracanja dugova nema gore i vece utopije, vec vidim da si u kandidaturi za novog ministra.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da se ne radi o verovanju...nego o tome da mi DIV bez zameranja nema sta ovde objasniti u kratkom forumaskom postu, mozda ovde cisto na neku retoriku u par dobrih skica  na bljesak ali politicku ekonomiju socijalistickih zemalja i zemalja citao sam jos devedesetih i nije se sve tada zavrsilo.

 

Kako god, socijalizam nije bio eksperiment nego zivuce drustvo i nije u svakom detalju nezaobilazan deo svetskoistorijskog ekonomskog sistema.

 

Inflacija je sastavni deo sistema moze i da podstice a ne da razara, kao i krediti nema tu nista frapantno kljucnog kao ni u bankrotu ili praznoj kasici prasici.

 

Nego se drzite te price i tog tezista kao ekonomskih dogmi, a inace je to tabula rasa.

 

Jednostavno svaki sistem ima svoj point down point low i point up...gasi se i pali, kao i racunar za kojim sedis i restartujes pricu.

 

Sigurno ne sedim ovde da govorim o uspesima socijalisticke proizvodnje ali ekonomska opravdanost, svrhovitost tog sistema i njegovi balasti ili uslovi za pokretanje, ne predstavljaju samo zablude socijalizma vec ekonomske aporije koje postoje u nekom sistemu a postoje i u drugim na manje ili vise slican nacin. Dakle da podsetim dvadesetih godina proslog veka u krizama kapitalisticke hiperprodukcije pojavilse su se teorije o ulozi drzave i pokretanju privrede, te teorije i dalje traju (nadam se mladji studenti ekonomije to daleko bolje od mene poznaju), taj koncept resavanja traje i danas, ne postoje ekonomije ni nesocijalisticke koje mogu da odgovore s uspehom na granice produkcije svog sistema a da ne udju u neki veci.... da je Jugoslavija kojim slucajem pre raspada usla u EU a sto je bilo moguce, itekako bi se transformacija sistema desila na daleko bolji efikasniji nacin nego sto bi se tako lako zatrpavao taj sistem kao da je Cernobilj.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Janne240 said:

e blago nama ako je tako kao sto kazes...verovatno je to zato sto niko nije visak tehnoloski u Srbiji i svi rade. Ma daaaaaaaaaaaaaaaaaaj...od vracanja dugova nema gore i vece utopije, vec vidim da si u kandidaturi za novog ministra.

Pa da vidis delimicno si u pravu ovaj put. I privatnom sektoru je to nepostojeca kategorija, kao sto je to slucaj i u drugim zemljama. Tehnoloskog viska imas jedino u drzavnim sluzbama, mada to i nije neki "tehnoloski visak " vec vise "glodarski visak" koji gricka papir po raznim kancelarijama. Vidis kako danas Fiat proizvodi 85000 automobila sa 2300 radnika, a ranije su imali na desetine hiljada.:smiley53:

To da je vracanje dugova prioritet si mogao da vidis bas na primeru Jugoslavije koju toliko glorifikujes. Vec sam ti rekao kada je prakticno proglasen bankrot 83ce, a da te je interesovalo mogao si da potrazis detalje o toj skupstinskoj sednici iz Jula 83ce, kada je drzava bila suocena sa zaplenom imovine u inostranstvu.

Nisam ja materijal za ministra, nemam bravarski ili stolaski zanat, a i Jorgovanche posteno radi svoj posao, ako nista drugo nije sakatila po 3-4 nule sa novcanica.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...