Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

Koliko znam to nije krivicno delo, cak ne znam ni da li je prekrsaj. Optuznica je podignuta zabog “laganja”. I to ce dobar adovakt odbaciti k’o nista.

Meni je jasno da narod zeli kaznu, ali morate shvatiti da se zakon ne moze menjati kako se kome hoce i rastezati to sada kada ocigledno zakon nije predvidjao ovakve slucajeve.

Sto ne znaci ne suditi im za ono za sta jesu krivi, a to su uglavnom prekrsaji. Neadekvatno cuvanje oruzija, municije, zanemarivanje deteta, itd itd. Zbog toga nece u zatvor, ali to je ono sto po zakonu mogu da ih kazne. Ako vec hocemo da razvlacimo, onda su tuzbe trebale da pljuste i za direktorku skole, pedagoge, nastavnike, kucne lekare, pedijatre i svakog ko je ikada imao kontakt sa tim detetom. Sto je glupost. Jednostavno imate slucaj koji nije pokriven zakonom, zakon je manjkav i mora da se menja. Retroaktivno nista ne moze da se uradi.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sistem je 100% zakazao u Maldenovcu tu nema opravdanja za vlast. U BG je zakazao oko toga što je mali bez ikakvih problema u streljani obučen na nivou vojnika, kao i to da nemamo dovoljnu kontrolu roditelja kako vaspitaju decu, ali ovo drugo realno nigde na svetu ne može da funkcioniše kako treba osim možda u Severnoj Koreji gde je pola država špijun 🙂 . Doduše ja nisam pratio ove slučajeve tamo negde od juna-jula pa ne znam da li je možda u međuvremenu isplivalo da je mali bio agresivan i da se se ovo moglo predvideti, dok sam ja pratio nije bilo takvih informacija o njemu.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Klotzen said:

Sistem je 100% zakazao u Maldenovcu tu nema opravdanja za vlast. U BG je zakazao oko toga što je mali bez ikakvih problema u streljani obučen na nivou vojnika, kao i to da nemamo dovoljnu kontrolu roditelja kako vaspitaju decu, ali ovo drugo realno nigde na svetu ne može da funkcioniše kako treba osim možda u Severnoj Koreji gde je pola država špijun 🙂 . Doduše ja nisam pratio ove slučajeve tamo negde od juna-jula pa ne znam da li je možda u međuvremenu isplivalo da je mali bio agresivan i da se se ovo moglo predvideti, dok sam ja pratio nije bilo takvih informacija o njemu.

Mali nije u streljani obucen na nivou vojnika vec ga je neko obucavao na poligonu ili u prirodi. Sistem je zakazao u tome sto je mali uopste mogao da udje u streljanu, a da nije clan nekog streljackog kluba i u tome da niko pocev od razrednog staresine, nastavnika, pedagoga, psihologa skole nije primetio da nesto nije u redu sa njim i reagovao mnogo pre nego sto je do tragedije doslo.

.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
Posted (edited)

Razmisljao sam dugo da li da ovo napisem ovde, ali danas sam prelomio da hocu...

 

Neko meni jako blizak poznaje licno porodicu ubice. Da ne ulazim sad u detalje, dovoljno je reci da su jedni drugima bili u gostima kod kuce vise puta.

 

Ubica je oduvek bio "cudan", u smislu da je bio povuceno i starmalo dete, obracao se starijima i nastavnicima kao engleski aristokrata ili donekle kao mladi Seldon. Uvek je imao visoko misljenje o sebi i bio je guran pogotovo od strane oca i u sve vanskolske aktivnosti i da bude sto impresivniji djak. Oduvek su imali to "merenje" i dete je definitivno forsirano ocigledno preko zdrave granice.

 

Otac verovatno ima potisnut kompleks zbog zene koja je uspesnija od njega i po svemu sudeci drustveno bolje prihvacena, inteligentnija, dok je otac uvek, iako uzasno fin, predusretljiv (na primer, situacija gde on ide po kisi da uzme kisobran od kuce da bi dao koleginici), opet je u njegovom ophodjenju bilo neceg "seldonovskog", a mali je povukao na njega ocigledno.

 

Glavna stvar - to da je mali isao u streljanu su znali njegovi prijatelji i kolege, bar nekoliko njih, jer je znao da se javno hvali Kostinim dostignucima, ukljucujuci to pucanje u streljani.

 

Da li je ovo moglo da se spreci je veliko pitanje, ali je bilo mnogo znakova da nesto nije u redu. Naravno, ovakvih porodica pogotovo u elitnom delu Beograda mislim ima podosta, i neke od ovih stvari se cesto ignorisu imajuci u vidu da je svako tamo okrenut sebi u toj trci pacova i penjanju na drustvenoj lestvici.

 

Generalno misljenje o njihovoj porodici je pozitivno, odnosno iako je bilo tih nekih cudnih stvari niti ovi koje ja poznajem, niti njihovi zajednicki prijatelji nisu imali lose misljenje ni o kome iz te porodice.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Šta je generisalo tragediju,šta je bio okidač,može se naširoko diskutovati.

Listam jutros programe..na jednoj od televizija sa naci-frekvencijom gostuju dvojica ratnih zločinaca: Šljivančanin i Šešelj. Objašnjavaju vaskolikom srpstvu kako su masakri u građanskom ratu bili patriotizam. Na dan kada je mali psihopata pobio drugare.

Eto,ja bih možda od ovoga krenuo..da smi mi društvo na dnu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Danas mi na pamet pada Lauševićev citat: Godina prođe, dan nikad.

 

Navršava se prva godina od tragedije (iako prezirem tu reč koja sugeriše da je u pitanju nešto na šta niko nije mogao da utiče) koja je duboko prodrmala naše društvo. I dok gledam različite komemorativne emisije, jasno je da je budućnost otrgnuta od 9 mladih ljudi koji bi postigli velike stvari u životu i čoveka koji je savesno, posvećeno i s ljubavlju obavljao svoj posao. Onda slušam roditelje ubijene dece za koje je sve stalo 3.5.2023. godine; njihove sobe su ostale netaknute, sa stvarima kako su ih ostavili pre odlaska u školu, sa kalendarom koji je ostao na tom datumu... Tada se setim jednog slučaja u USA, gde je majka ubijene devojke govorila: ne mogu da izađem napolje jer želim da vrištim na ljude koji se smeju, šetaju, idu na posao. Moje dete je mrtvo, kako to da ceo svet nije stao?

 

Volela bih da mogu da kažem kako je i za ovo društvo zaista sve stalo. Nažalost, godinu dana kasnije se ništa nije promenilo.

 

Ta zgrada je i dalje škola, u koju su deca vraćena samo nedelju dana nakon ubistava.

Imamo predsednika koji je fotošopirao sliku za društvene mreže, da je navodno bio u školi da se upiše u knjigu žalosti, a nije bio.

Imamo političare na vlasti koji su iskoristili ubistva od 3. i 4.5. da prozivaju opoziciju kako "iskorišćava tragediju" da ruši vlast.

Imali smo aferu sa roditeljima iz školskog saveta koji su opstruirali izgradnju Memorativnog centra.

Imali smo nekoliko situacija donošenja oružja u školu koja takođe nisu ispravno adresirana.

Imamo tabloidne i režimske medije lešinare koji su ubistva koristili za senzacionalizam, umesto novinarsko izveštavanje.

Imamo buduće nastavnike i profesore koji još uvek kurseve sa katedre psihologije i one posebno osmišljene za nastavničku praksu prolaze tek reda radi, samo zato što se mora.

I mogla bih da pišem još...

 

Epilog je da ništa nismo naučili.

 

Da li su ova ubistva, kao i ona u Duboni i Malom Orašju, mogla biti sprečena? Apsolutno da. Niko se ne probudi jednog jutra i tek tako reši da ubije. Obično postoje bihejvioralni znaci, šabloni, koji se mogu primetiti mnogo ranije.  Zbog toga je važno da posmatramo ljude oko sebe, ali pažljivo, da adresiramo probleme ali i potražimo pomoć ako je ona nama potrebna. Da nam se zaista ne bi ponovio 3.5.2023.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, DameTime said:

Da li su ova ubistva, kao i ona u Duboni i Malom Orašju, mogla biti sprečena? Apsolutno da. Niko se ne probudi jednog jutra i tek tako reši da ubije. Obično postoje bihejvioralni znaci, šabloni, koji se mogu primetiti mnogo ranije.  Zbog toga je važno da posmatramo ljude oko sebe, ali pažljivo, da adresiramo probleme ali i potražimo pomoć ako je ona nama potrebna. Da nam se zaista ne bi ponovio 3.5.2023.

 

Ova dva slučaja pokazuju koliko su i društvo i institucije društva i države raspadnute.

Ako u slučaju masakru iz Ribnikara možemo možda reći da ubica nije pokazivao znake da bi mogao biti agresivan na ovakav način (ajde neka bude jer nismo imali nikakva prethodna iskustva kao možda USA mada smo imali masovna ubistva u kojima su vinovnici bili odrasle osobe), u drugom slučaju ja ne vidim koja je državna institucija uradila jedan jedini potez ispravno u godinama pre masakra.

Porodica ubice je u tom kraju bila poznata po tome da imaju oružje, da se ponašaju bahato, da imaju "veze" itd. Više puta su pokretani neki postupci i nikom ništa.

 

Jutros je na NovaS gostovao gdin. Panić (na žalost, nisam video ime - otac dvoje mladih koji su ubijeni 4.5.) i rekao je u jednom trenutku - "ja se ne mirim sa tim da on dobije 20 godina". 

To i ja mislim o obojici ubica: ja ne želim da neko od njih dvojice ikada ugleda bela dana. Ne zbog osvete, nego zbog prevencije novog dela.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
34 minutes ago, shonke said:

Ova dva slučaja pokazuju koliko su i društvo i institucije društva i države raspadnute.

Ako u slučaju masakru iz Ribnikara možemo možda reći da ubica nije pokazivao znake da bi mogao biti agresivan na ovakav način (ajde neka bude jer nismo imali nikakva prethodna iskustva kao možda USA mada smo imali masovna ubistva u kojima su vinovnici bili odrasle osobe), u drugom slučaju ja ne vidim koja je državna institucija uradila jedan jedini potez ispravno u godinama pre masakra.

Porodica ubice je u tom kraju bila poznata po tome da imaju oružje, da se ponašaju bahato, da imaju "veze" itd. Više puta su pokretani neki postupci i nikom ništa.

 

Jutros je na NovaS gostovao gdin. Panić (na žalost, nisam video ime - otac dvoje mladih koji su ubijeni 4.5.) i rekao je u jednom trenutku - "ja se ne mirim sa tim da on dobije 20 godina". 

To i ja mislim o obojici ubica: ja ne želim da neko od njih dvojice ikada ugleda bela dana. Ne zbog osvete, nego zbog prevencije novog dela.

 

Da, u tom smislu su dva različita slučaja, kod počinioca u Duboni i Malom Orašju su definitivno institucije zakazale. Međutim i kod K.K. je sigurno bilo znakova u ponašanju, koje možda nisu mogli primetiti poznanici iz McLeodovog upisa, ali roditelji jesu i mogli i morali. E sad, što se tiče K.K. tu je pitanje da li su institucije dovoljno uradile u smislu one mogućnosti da se nekako oduzme starateljstvo roditeljima, da bi onda mogli da ga smeste u odgovarajuću ustanovu. Jer njegova majka je pokazala nameru da ga "izvuče"  iz svega i sl. Svakako bi obojica trebalo da budu izolovana iz društva upravo zbog mogućnosti recidiva.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, shonke said:

 

Ova dva slučaja pokazuju koliko su i društvo i institucije društva i države raspadnute.

Ako u slučaju masakru iz Ribnikara možemo možda reći da ubica nije pokazivao znake da bi mogao biti agresivan na ovakav način (ajde neka bude jer nismo imali nikakva prethodna iskustva kao možda USA mada smo imali masovna ubistva u kojima su vinovnici bili odrasle osobe), u drugom slučaju ja ne vidim koja je državna institucija uradila jedan jedini potez ispravno u godinama pre masakra.

Porodica ubice je u tom kraju bila poznata po tome da imaju oružje, da se ponašaju bahato, da imaju "veze" itd. Više puta su pokretani neki postupci i nikom ništa.

 

Jutros je na NovaS gostovao gdin. Panić (na žalost, nisam video ime - otac dvoje mladih koji su ubijeni 4.5.) i rekao je u jednom trenutku - "ja se ne mirim sa tim da on dobije 20 godina". 

To i ja mislim o obojici ubica: ja ne želim da neko od njih dvojice ikada ugleda bela dana. Ne zbog osvete, nego zbog prevencije novog dela.

Slusala sam Panica jutros, ne mogu da zamislim sta mu je u dushi. Da sam, ne daj boze, na njegovom mestu, zivela bih za osvetu. Ubica ne bi ziveo dan duze od tih bednih 2 godine po ubijenoj glavi, da ne racunam ranjenene, ni dan duze. 

Ono sto je zajednicko porodicama ubica to su privilegije koje su ugrabili za sebe i svoju decu. Sami su sebe postavili van zakona pa je red da im se po tom principu i sudi. Ja tako i toliko.

I ne, nisam plakala od jutros gledajuci sva ta lica ubijene dece, cvilela sam i tu i tamo jauknula onako, iz stomaka. Sto necu docekati pravdu za mrtve. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Pletilja said:

Slusala sam Panica jutros, ne mogu da zamislim sta mu je u dushi. Da sam, ne daj boze, na njegovom mestu, zivela bih za osvetu. Ubica ne bi ziveo dan duze od tih bednih 2 godine po ubijenoj glavi, da ne racunam ranjenene, ni dan duze. 

Ono sto je zajednicko porodicama ubica to su privilegije koje su ugrabili za sebe i svoju decu. Sami su sebe postavili van zakona pa je red da im se po tom principu i sudi. Ja tako i toliko.

I ne, nisam plakala od jutros gledajuci sva ta lica ubijene dece, cvilela sam i tu i tamo jauknula onako, iz stomaka. Sto necu docekati pravdu za mrtve. 

I meni je prepuklo srce slusajuci i gledajuci i Panice i Mitrovice, drugi su izgubili sina, a cerka je tesko povredjena, silne je operacije

imala, a ni sada nije dobro. Ne bismo smeli da zaboravimo ove ljude, i njihova su deca nasa deca.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da se dopunim, šta se još uvek nije promenilo. U školama se nastavlja tretiranje PePsi (pedagoško-psihološke) službe doslovno kao limenke Pepsija, samo se čeka bacanje na reciklažu. Otpuštaju se kao višak, a kada se "bira" između pedagoga i psihologa, češće će otpustiti psihologa. Ne znam da li treba da naglašavam koliko je to problematično jer pedagog (logično) nema iste veštine ni radne zadatke kao psiholog, pa je samim tim verovatnije da problematični oblici ponašanja ostanu neprepoznati.

 

Nema šta, brže, jače i bolje, za našu decu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...