Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

5 minutes ago, Constantin said:

Kako Odelenje za VT kriminal zna da blokra stranice koje pljuju Žvalavog, tako mogu da reaguju i na razne "dark nete" na mreži. Danas su im trebali sati da blokiraju neki profil gde se davala podrška ubici. Razumem da ne mogu da postignu, ali ne mora da postoji samo Odelenje u BG, mogu da otvore u svim većim sedištima MUP-a. 

 

Sta bi se postiglo time?

Cenzura sadrzaja na internetu ce, neminovno, dovesti do daljih drustvenih problema, podela. Sve i da cenzurises svaki sadrzaj koji sadrzi rasizam, nasilje, povrede, uvrede, ono lose, zlo u ljudima ce izaci svakako.

Pomenuti darknet je takodje deo worldwide web-a, samo ga pretrazivaci ne indeksuju, a dovoljno je da instaliras jedan "drugaciji" browser i miran si. Mislim, sta god da jedna drzava pokusa da restriktuje, ljudi ce naci nacin da zaobidju, em si bacio resurse, em si potencijalno stvorio nove podele, probleme.

 

Internet je jedan od najvecih izuma covecanstva, kao takav je doneo mnogo dobrih, ma fantasticnih stvari, a losi ljudi ce naci nacin da ga iskoriste na los nacin. Tako je sa svakom revolucionarnim otkricem bilo.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kendrick said:

Evo, predlozio precednik da se zabrani pristup darknetu, da se deca ne informisu kako pociniti ovakva dela.

 

Jeste vazda je Darknet bio problem, nikako to sto se prave tv formati u kojima ucestvuju osudjeni kriminalci. Kristijan, Zoran Marjanovic, Zeljko Mitrovic, pravi se intervju sa serijskim silovateljem i to ide kao ekskluziva.

 

Menjam onu " Samo leba i igara" za

" Samo sendvica i rijalitija"

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

Hebo me IPTV i kad sam ga uzela. Gledam Vucicevu konferenciju za stampu i ne mogu sebi da dodjem. Koja kolicina bescasca i zla, mili boze, uhhhhh…….

Sta kaze nistarija, jel opet whataboutise u stilu ''a za vreme vas zutih toga kao nije bilo''? Ili standardno mlati o ''pritiscima''? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, FrediB said:

Sta kaze nistarija, jel opet whataboutise u stilu ''a za vreme vas zutih toga kao nije bilo''? Ili standardno mlati o ''pritiscima''? 


Sve to i jos mnogo toga, ali ako je nesto u tome dobro, onda je sto ta kolicina ludovanja pokazuje da min je ipak prpa. Bila sam sklona tome da verujem da se danas nece pojavljivati, ali djubre nije izdrzalo.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Indig0 said:

 

Jeste vazda je Darknet bio problem, nikako to sto se prave tv formati u kojima ucestvuju osudjeni kriminalci. Kristijan, Zoran Marjanovic, Zeljko Mitrovic, pravi se intervju sa serijskim silovateljem i to ide kao ekskluziva.

 

Menjam onu " Samo leba i igara" za

" Samo sendvica i rijalitija"

 

 

 

To je sigurno los sadrzaj koji treba limitirati na razne nacine. Ali nema dodirnih tacaka sa ovim konkretnin slucajem. Deca su ispustena, imaju mnogo prava i sloboda, a nikakvu odgovornost. Sa njima se jako slabo radi i kod kuce i u skolama. Naveo sam malopre primer deteta kome roditelji ne mogu da otkljucaju telefon. Siguran sam da vecina roditelja nema uvid u to sta im radi dete. Napor im je da sa decom rade i da im posvete vreme. U 99% slucajeva to nece imati previse tragicne posledice. Ali u nekom broju hoce, sto smo videli i danas. 

 

I sve ovo sto je pobrojao Vucic danas je ok, ima i jos stvari koje mogu da se urade. A da li ce biti dovoljno? Veliko je pitanje. Mnogi pominju neka prosla vremena. Mi matori nismo imali internet. Jedva smo i tv imali i to ograniceno. Ides u skolu, na igraliste, do babe i dete i to je to. A drzava je bila represivna i ba tome gradila autoritet. Zato u skoli nismo smeli da zucnemo. Dobijali smo batina i batina. I kuci i u skoli. Da li je ispravno? Sigurno da nije. Da li je primenjivo i danas? Pa nije. Trebaju nam neki novi modeli obrazovanja i vaspitanja. Porodice su definitivno najslabije karike. Institucije ne pomazu. 

 

Situacija je ekstremno kompleksna i bojim se da ce samo gore biti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kendrick said:

 

Sta bi se postiglo time?

Cenzura sadrzaja na internetu ce, neminovno, dovesti do daljih drustvenih problema, podela. Sve i da cenzurises svaki sadrzaj koji sadrzi rasizam, nasilje, povrede, uvrede, ono lose, zlo u ljudima ce izaci svakako.

Pomenuti darknet je takodje deo worldwide web-a, samo ga pretrazivaci ne indeksuju, a dovoljno je da instaliras jedan "drugaciji" browser i miran si. Mislim, sta god da jedna drzava pokusa da restriktuje, ljudi ce naci nacin da zaobidju, em si bacio resurse, em si potencijalno stvorio nove podele, probleme.

 

Internet je jedan od najvecih izuma covecanstva, kao takav je doneo mnogo dobrih, ma fantasticnih stvari, a losi ljudi ce naci nacin da ga iskoriste na los nacin. Tako je sa svakom revolucionarnim otkricem bilo.

E, ne znam mnogo o tome, nego rekoh, ako cenzurišu i skidaju ovo protiv Žvale, može i ovo. Na kraju krajeva, ako ne mogu protiv klinaca, kako će protiv ozbiljnijih pretnji u tom domenu.

 

Rukovodio sam se po onoj narodnoj "poklopeno mleko mačke ne lokaju".....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za vrsnjacko nasilje.

 

1. Priznati postojanje problema

2. Doneti osnovne zakljucke o problemu

3. Doneti predlog za resavanje istog

4. Ukljuciti zajednicu

5. Ukljuciti skolstvo

6. Ukljuciti roditelje

7. Odgovarajuca propaganda

8. Stvaranje skolskih odbora za vrsnjacko nasilje.

9. Vratiti autoritet prosvetnim radnicima

10. Povecati broj psiholga, bihejviorista, pedagoga, sociologa u samom skolstvu.

11. Veci broj policijskih patrola u blizini skola.

12. Edukacija

13. Edukacija

14. Edukacija

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:


Sve to i jos mnogo toga, ali ako je nesto u tome dobro, onda je sto ta kolicina ludovanja pokazuje da min je ipak prpa. Bila sam sklona tome da verujem da se danas nece pojavljivati, ali djubre nije izdrzalo.

 

Uključila sam sad, da ne znam povodom čega se obraća, pomislila bih da je neka standardna njegova priča kako ga svi napadaju i rade protiv njega. Pakao.

Link to comment
Share on other sites

Kao da ne znamo ko je glavni problem ove države, ima istina i nekih kojima je on podnošljiv pošto tvrde da ima gorih. E pa dok se mi svi dogovorimo ko nam apsolutno odgovara imaćemo ovih tragedija u još većem obimu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ovde postoji greska u tumacenjima, kao što ovaj ima poveliku gresku u planu - psihopate ne znaju da su psihopate, te prema tome ne bi trebalo da prilikom hapsenja policiji govore da su psihopate. Ovde je u stvari reč o obicnom zlikovcu i ubici iz nekakve koristi, koja ne mora da je materijalna, a to što je dete ništa ne menja, i u stvari su deca obično surovija od odraslih. Ono sto nije baš dobro je što možda ne može da se smisli način kako da mu se sudi kao odraslom, ali sa druge strane, neće ni on uvek imati 14 godina, a gde god da ode, ako ode, to ne znači da ne može biti nađen.

Govorimo o decaku od nepunih 14 godina, ne treba se razbacivati dijagnozama jednog deteta rodjenog koliko juce. Radije bih se bavila dijagnozom ovog drustva. Kada je decak trazio premestaj u drugu smenu, da li se iko zapitao zasto menja sredinu? Zasto je toliko devojcica na spisku? Zasto mu je nadimak "streber"? Kome je smetalo on takav, obrazovan, pametan, lep, negovan? Zasto je odabrao da bude sam ili - zasto je bio sam. Imao je alternative:

1. Da se ubije, kao mali ALeksa.

2.Da ubije one koji su ga povredjivali.

Nije imao 3 alternativu, da ga neko, roditelji, profesori, skolski pedagog, psiholog, vrshnjak - pita sta ga muci. Za ovo smo svi krivi i zato, o ladite sa etiketama, molim vas lepo.

Edited by Pletilja
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, kendrick said:

 

Ali da, za drustvo, institucije i ministarstva ovo moze da bude wake up call

 

Može, ali ne u Srbiji. Niti Srbija ima institucije, ministarstva su fikusi, a društvo ne postoji, odnosno toliko je zatrovano, anestezirano i bolesno da sve u svemu nikakav wake-up call tu ne postoji. Pričaće se o ovome nedelju dana, a onda će većina da se vrati na Farmu. Mada, nisam siguran da većina onih koji se sada sablažnjavaju, neće već večeras dopustiti sebi da propusti epizodu... 

 

Farma je pri tome samo paradigma te bolesti. Može da bude i Ceca, Kristijan, Jeca, lokalni biznismen koji se snašao, Ćoki, Dana, biraj.. nebitno, pun ih je kufer. A zašto su baš oni paradigme, well, odgovor leži u pool-u iz kojega svi oni isplivavaju... Nije kriva vlast, već oni koji su je doveli na mesto odlučivanja. Kao što su omanuli u vaspitanju dece, omanuli su i u vaspitanju svojih političara... 

 

Pričam za prvi maj sa drugom/kolegom, bio mi u gostima sa porodicom, kaže razmišljaju da se vrate u Srbiju jer misle da im je za decu zdravije da odrastaju među "svojima", ovi Nemci mnogo hladni i bez empatije... Moj jedini komentar je bio, ja ne bih da mi dete odrasta u tom "društvu" od kojeg sam ja glavom bez obzira pobegao... Nadam se da će posle ovoga malo bolje razmisliti... 

 

Strašno je ovo sve.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

E, ne znam mnogo o tome, nego rekoh, ako cenzurišu i skidaju ovo protiv Žvale, može i ovo. Na kraju krajeva, ako ne mogu protiv klinaca, kako će protiv ozbiljnijih pretnji u tom domenu.

Ne moze ni jedno ni drugo a da ne bude zemlja kao Severna Koreja ili Kina. Ovo drugo cak ni tamo nije moguce spreciti - eno primera u Kini kad su manijaci upadali u skole sa nozevima ubijajuci decu. To tamo zovu "amok". Ko je mogao da zaustavi Breivika? Niko. Nisu ni znali da postoji, a isto vazi i za ovoga. Mozda neka prevencija sa pracenjem u skoli, sto se tice dece, ali odrasle "usamljene osvetnike" nije moguce zaustaviti dok ne pocnu da divljaju :classic_sad:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 godina mora da bude granica, a ne 14. Za pocetak, pa da vidimo. Deca drasticno brzo rastu (ovaj mali je bio tu negde, tek nesto nizi od dva policajca sto su ga izvodili), i sazrevaju (koliko je to moguce) u tom periodu kad zavrsavaju osnovnu skolu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Nije imao 3 alternativu, da ga neko, roditelji, profesori, skolski pedagog, psiholog, vrshnjak - pita sta ga muci. Za ovo smo svi krivi i zato, o ladite sa etiketama, molim vas lepo.

On je sam izjavio da je psihopata, to je bilo o tome. Ovo ostalo, pa to je kao Pera Mitic "sta ste navalili sa time lud covek, lud covek, kao da smo mi sasvim normalni. Hajde kazite, zasto bi neko ubijao sve te sirote devojke? Mora da je imao neki razlog".

 

Kakav razlog, to je zlotvor, roden zao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, diego said:

12 godina mora da bude granica, a ne 14. Za pocetak, pa da vidimo. Deca drasticno brzo rastu (ovaj mali je bio tu negde, tek nesto nizi od dva policajca sto su ga izvodili), i sazrevaju (koliko je to moguce) u tom periodu kad zavrsavaju osnovnu skolu.

Biće izmena i biće pomerena granica, pročitah negde.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, diego said:

12 godina mora da bude granica, a ne 14. Za pocetak, pa da vidimo.

Diskutabilno je ovo,ipak..nije ta granica slučajno postavljena baš na 14 godina..vruće su glave i ne treba srljati (što upravo očekujem jer je Nepomenik ovo danas predložio). Snižavanje granice povlači niz drugih pitanja takođe..

Otac će verovatno odgovarati za izazivanje opšte opasnosti sa teškim posledicama. Ne znam za šta bi drugo odgovarao?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drug Crni said:

Diskutabilno je ovo,ipak..nije ta granica slučajno postavljena baš na 14 godina..vruće su glave i ne treba srljati (što upravo očekujem jer je Nepomenik ovo danas predložio). Snižavanje granice povlači niz drugih pitanja takođe..

Otac će verovatno odgovarati za izazivanje opšte opasnosti sa teškim posledicama. Ne znam za šta bi drugo odgovarao?

U Americi je granica od 10-12 godina, zavisno od drzave, u UK i Australiji je 10 godina.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, diego said:

12 godina mora da bude granica, a ne 14. Za pocetak, pa da vidimo. Deca drasticno brzo rastu (ovaj mali je bio tu negde, tek nesto nizi od dva policajca sto su ga izvodili), i sazrevaju (koliko je to moguce) u tom periodu kad zavrsavaju osnovnu skolu.

Ko kaze da mora i zasto? Pitam ozbiljno jer to nije procena koju predsednik drzave moze da donese.

I kad sutra neko dete od 11 godina pocini tesko krivicno delo na koliko cemo onda da spustamo?

Edited by momohyoideus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U celoj ovoj tragičnoj i tužnoj priči se nije postavilo glasnije pitanje o tome šta treba uraditi u budućnosti. Činjenica je da je nasilje u školama uzelo maha i da se to gura pod tepih. Mnogi problemi, uključujući i nasilje u školama, rešavaju se tako što se ispuni nekakva forma, ali ne i suština, dok preventiva praktično i ne postoji. Postoje nekakvi timovi za borbu protiv nasilja, ali kada tamo strpaju nekoga ko je završio hemiju, srpski ili geografiju, pa im još i vežu ruke, rezultata ne može ni biti. Saradnja škola sa centrima za socijalni rad i policijom je minimalna. Školski psiholozi i pedagozi ne mogu da opsluže učeničku populaciju, dok su nastavnicima vezane ruke. Mnogi direktori zataškavaju probleme sa nasiljem da bi svoje škole predstavili u najboljem svetlu pred ministarstvom, što još više komplikuje problem. Zbog toga verujem čak i da Ružić nije lagao kada je rekao da je u ovom slučaju evidentiran samo slučaj nasilja van škole, a protiv onoga što je nepoznato se ne može ni reagovati. Mnogim institucijama su ruke vezane lošim zakonima, a to se mora promeniti.

 

Zvona za uzbunu su zvonila više puta, ali nije imao ko da ih čuje. Pre desetak godina se Aleksa iz Niša ubio jer je bio žrtva nasilja. Pre četiri godine je u Velikoj Plani u školu upao naoružani ludak. Pre samo dve godine, broj prijavljenih slučajeva nasilja trećeg nivoa (teški oblici nasilja) je bio 710. Ovde su nabrojani samo prijavljeni slučajevi, dok prvi i drugi nivo nisu ni spomenuti. Čitam da se sada već spominju neke mere, ali moram priznati da sam skeptičan jer mi se čini da će sve opet ostati samo mrtvo slovo na papiru.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, momohyoideus said:

Ko kaze da mora i zasto?

I kad sutra neko dete od 11 godina pocini tesko krivicno delo na koliko cemo onda da spustamo?

11 godina je cetvrti razred, za pocetak to dete je fizicki dosta slabije i teze ce da nadvlada odraslu sobu, kao i cinjenica da je dosta nezrelo i (nadamo se) nema pojma nista o koriscenju oruzja, cak i ako ga tata diletant drzi na izvolte u kuci.

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

Velika tragedija i težak dan za neutešne roditelje tragično postradale dece. Njima niko ne može vratiti ovaj nenadoknadiv gubitak, a kada sam video koje su kazne ne bi me čudilo da neko od roditelja uzme zakon u svoje ruke.

Kazna za oca ovog malog monstruma je od 2 do 12 godina zatvora!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je nepojmljivo da neko od nepunih 14 godina može sve ovo sam da izvede ali stižu nove sposobnije generacije kojima je dovoljna obuka preko interneta da počine masakar i ostanu hladnokrvni, pozovu policiju i predaju se uz napomenu da je "psihopata". Savršeno odrađeno tačno da mu neki specijalac pozavidi. Stradali pripadnik obezbeđenja je moj Prištevac,lik je radio više od 30 godina na poslovim obezbeđenja i imao iskustva u radu sa đacima ali ga ovaj iznenadio što ukazuje na izuzetnu psihofizičku pripremljenost ubice. Videćemo šta će istraga utvrditi ali nikako ne treba robovati krutim zakonskim pravilima i dozvoliti da se izvuče od dugogodišnje robije. Što se tiče nekih drastičnih promena sumnjam da će se desiti pošto ovaj sa vlasti ne želi normalnu Srbiju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pomeranje granice sa 14 na 12 godina je ništa drugo nego svaljivanje odgovornosti sa sistema na decu! Pokušaj da se abolira sistem kojim upravlja Vrhovnik. Nije sistem kriv,deca su..ma,kako da ne..

Ta granica je tu sa razlogom. Jer je neka struka rekla da se ona vezuje za neke bitne biološke promene i fiziološko-anatomske promene kroz koje deca prolaze. To je vrlo pipavo pitanje..struka treba da kaže svoje,a ne partija i njen predsednik.

Ja sam protiv.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • uvrnuto changed the title to Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...