Jump to content

Grupa F (Cro, Mor, Bel, Can)


Koja reperezentacija ide dalje?  

34 members have voted

  1. 1. Koja reprezentacija ide dalje

    • Hrvatska
      26
    • Kanada
      6
    • Belgija
      27
    • Maroko
      6


Recommended Posts

HRVATSKA

 

spacer.png.

 

Golmani: Dominik Livaković, Ivo Grbić, Ivica Ivušić

Odbrana: Josip Stanišić, Borna Barišić, Martin Erlić, Dejan Lovren, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Borna Sosa, Joško Gvardiol, Domagoj Vida, Josip Juranović, Josip Šutalo

Sredina. Lovro Majer, Mateo Kovačić, Nikola Vlašić, Marko Livaja, Mario Pašalić, Luka Sučić, Kristijan Jakić

Napad: WIvan Perišić, Andrej Kramarić, Bruno Petković, Ante Budimir, Mislav Oršić

 

Selektor Zlatko Dalić

 

Debitovali: 1998 - Franuska; Najveći uspeh: 2.mesto - 2018 Rusija

Broj učeća: 6, Zadnje učešče: 2018 - Rusija

 

Hrvatska je od 1998. godine kada je prvi put učestvovala na svetskim prevenstima, propustila samo jedno prvenstvo (2010). Na preostalih pet šampionata, ako bi uspevali da prođu grupu, plasirali bi se u polufinale, a na prošlom SP su bili i učenici finala. Imali su najviše uspeha, onda kada niko nije ozbilljno računao na njih, tako je bilo i 1998, a tako je bilo i pre četiri godine u Rusiji. Paradoksalno je da je u svetskim razmerama ipak ono učešće 1998, bilo više medijski ispraćeno. Generacija koju je predvodio Ćiro Blažević, a koja je u svojim redovima imala igrače kao što su - Šuker, Prosinečki, Jarni, Boban, Ladić, postala je svetska senzacija a njihovi kockasti dresovi hitovi pravi modni hit u svetu fudbala. Na prošlom svetskom prvenstvu mada im niko nije davao previše šansi, uspeli su da stignu do samog kraja, ali tamo je Francuska ipak bila bolja.

 

Teško je zato prognozirati šta može Hrvatska na ovom SP. Grupa u kojoj se nalaze je takva da treba imati opreza, ali su ipak zajedno sa Belgijancima favoriti sa dalji tok takmičenja. Naravno da je prva zvezda reprezentacija Luka Modrić, koji je jedan od najboljih veznih igrača na svetu, i koji je sigurno najbolji hrvatski fudbaler u istoriji.

 

spacer.png

 

 

BELGIJA:

 

spacer.png

 

Sastav:

Gomani:Thibaut Courtois, Simon Mignolet, Koen Casteels, 

Odbrana:Toby Alderweireld, Arthur Theate, Wout Faes, Jan Vertonghen, Amadou Onana, Leander Dendoncker, Zeno Debast

Sredina: Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Youri Tielemans, Thomas Meunier, Thorgan Hazard, Hans Vanake, Timothy Castagne

Napad:Romelu Lukaku, Eden Hazard, Yannick Carrasco, Dries Mertens, Leandro Trossard, Charles De Ketelaere, Michy Batshuay, Loïs Openda, Jérémy Doku

 

Selektor: Roberto Martínez

 

Belgija je bila jedna od reprezentacija koja je uz reprezentaciju Jugoslavija predstavljala Evropu na prvom svetskom prvenstvu u Urugvaju 1930. I pored toga što imaju dosta učešća na prvenstima, ipak se više posmatarju kao "mlađi brat" Holandske reprezentacija, koja je dosta uspešnija na svetskim i evropskim prvenstima. Nekako se činilo da će generacija koja je igrala u prošloj deceniji uspeti da ostvari neki veći rezultat na velikim tačmičenjima, ali u tome su samo delimiično uspeli. U Rusiji 2018 godina su stigli do polufinala, ali dalje nisu mogli pošto ih je izbacila reprezentacija Francuske. Kasnije su uspeli da pobede Engleze i da na kraju budu treći, što im je najveći uspeh na svetskim prvenstvima. Pre toga su bili četvrti 1986 u Meksiku i to su dva najbolja rezultata koje su imali u prošlosti, a treba pomenuti još i četvrtfinale 2014 u Brazilu.

 

I ako i dalje imaju dosta jak sastav, više nisu u grupi favorita koji se smatraju da će osvojiti ovo SP. Oni kao i Hrvati vrebaju iz drugog plana, ali je teško verovati, makar za Belgiju, da će moći dalje od četvrtine finala. Najveća zvezda tima je Kevin de Brujne, igrač Mančester Sitija, koji ako Belgija bude stigla do polufinala, na ovom SP može doći do nastupa broj 100. za reprezentaciju.

 

Debitovali: 1930 - Urugvaj, Najveći uspeh: 3.mesto - 2018 Rusija

Broj učešća: 14, Zadnje učešče: 2018 - Rusija

 

640px-Kevin_De_Bruyne.jpg

 

 

 

KANADA:

 

275px-Flag_of_Canada.svg.png

 

Gomani:Dayne St. Clair, James Pantemis, Milan Borjan

Odbrana:Alistair Johnston, Sam Adekugbe, Kamal Miller, Steven Vitória, Richie Laryea, Derek Cornelius, Joel Waterman

Sredina: Samuel Piette, Stephen Eustáquio, Liam Fraser, Junior Hoilett, Atiba Hutchinson, Mark-Anthony Kaye, Ismaël Koné, Jonathan Osorio, Liam Millar, David Wotherspoon

Napad: Lucas Cavallini, Tajon Buchanan, Iké Ugbo, Cyle Larin, Alphonso Davies, Jonathan David

 

Selektor: John Herdman

 

Za Kanadu kažu da su "američka Noverška", mada je interesovanje za fudbal manje nego i u Norveškoj. Teško se za Kanadu može reći da nisu sportska nacija, ali su više vezani za zimske sportove i tu pre svega Hokej, gde su svetska klasa. U fudbalu, međutim, nisu uspešni, pa i sam podatak da imaju samo jedno učešće pre ovog SP, dovoljno govori. Debitovali su davne 1986 u Meksiku, gde su zvanično bili poslednji. Treba imati na umu da će za 4 godine oni biti su-organizatiri Svetskog prvenstva, pa će tako po prvi put u istoriji imati vezana učešća.


Delovili su dosta dobro u kvalifikacijama, gde su igrali jako dobro i uspeli da se kao prvoplasirana reprezentacija izbore za plasman u Katar. Ipak, šanse da prođu dalje su minimalne, ako uopšte i postoje. Za Kanadu će nastupiti Milan Borjan, golman Crvene Zvezde,

 

Debitovali: 1986 - Meksiko, Najveći uspeh: 24.mesto - 1986 Meksiko

Broj učešća: 2, Zadnje učešče: 1986 - Meksiko

 

Milan-Borjan.jpeg?ts=2022-03-27T23:39:29

 

MAROKO

 

1200px-Flag_of_Morocco.svg.png

 

Gomani:Yassine Bounou, Munir Mohamedi, Ahmed Reda

Odbrana:Achraf Hakimi, Noussair Mazraoui, Nayef Aguerd, Romain Saïss, Jawad El Yamiq, Achraf Dari, Badr Benoun, Yahia Attiyat

Sredina: Sofyan Amrabat, Hakim Ziyech, Azzedine Ounahi, Anass Zaroury, Ilias Chair, Zakaria Aboukhlal, Selim Amallah, Sofiane Boufal, Bilal El Khannous, Yahya Jabrane

Napad: Abderrazak Hamdallah, Abdelhamid Sabiri, Abde Ezzalzouli, Youssef En-Nesyri, Walid Cheddira

 

Selektor: Walid Regragui

 

 Maroko je bio jedna od hit reprezentacija 1986 u Meksiku, kada su prošli u osminu finala. Od tada pa do danas, taj uspeh nisu ponovili, a jedan period su bili totalno bačeni u drugi plan, pošto su propustili četiri vezana šampionata od 2002 do 2014. Vratili su se 2018 u Rusiji, ali nisu uspeli da prođu grupu. Zanimljivo je da ih je na SP ovdeo Vahid Halilhodžić, ali je smenjen pred početak šampionata zbog sukoba sa određenim igračima koje je uklonio iz reprezentacije. Zbog pritiska javnosti, smenjen je, a na njegovo mesto je doveden Walid Regragui. Zvezda tima je Ašfraf Hakimi.

 

Svakako ih ne treba podceniti, ali realno je da i ovaj put takmičenje završe u grupi.

 

Debitovali: 1970 - Meksiko, Najveći uspeh: 24.mesto - osmina finala (11.mesto) - 1986 Meksiko

Broj učešća: 2, Zadnje učešče: 1986 - Meksiko

 

images?q=tbn:ANd9GcROx6kP4RiRo4XSjW40ivm

 

 

 

 

 

Edited by Don Juan
  • Like 7
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

Ukoliko Marokanci pobede Belgiju zapaliće Brisel, pazite šta vam kažem. 

 

Interesantna zemlja, kao i grad, gotovo svi drugi migranti su integrisani ali najviše problema ima sa Marokancima i delom Albancima... Kamerunaca ima brdo ali su skoro potpuno integrisani, legende što se mene tiče, naučili su i da piju kako valja :)))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na uvodu. Što se nas tiče (Kanade), ovde se itekako voli fudbal i ovo svetsko prvenstvo je užasno važno. Tj. važno je što smo se kvalifikovali za narednih 10 godina kanadskog fudbala.

 

Fudbal ovde treba posmatrati kao u Evropi pre jedno stotinak godina. Pored tri tima u MLS, imamo svoju novu premijer ligu. Premijer liga postoji tek nekoliko godina, i širi se. Stadioni nisu tako loše popunjeni. Ja sam bio na pet utakmica ovog leta, i može se videti zaista lepa atmosfera - pivo, hotdogovi, i gomila porodica sa decom koja takođe igraju fudbal. Ljudi istinski vole sport, navijaju, a čak se organizuju i navijačke grupe. Dakle, kao Evropa pre 100 godina. Premijer liga ima dosta mana, salary cap, nestabilnost vlaništva, etc, etc. Ali važno je da je počelo. Možete nas čak gledati i na BT Sports (u noćnim satima kad nemaju šta drugo da puste) 😄

 

Elem, dosta navijača je već otputovalo u Katar, na poslu se rezerviše lunch hour za kolektivno gledanje, i kanadski tim je u vestima.

 

Svaki gol će biti važan, a ako bi se ubola jedna nerešena, bilo bi sjajno.

 

Alfonso Dejvis je svakako najveća zvezda. Dete iz izbegličke porodice i izbegličkog kampa u Edmontonu, oličenje kanadskog imigrantskog sna, a sada u Bajernu. Nažalost, izgleda da neće biti spreman za prvi meč. Videćemo...

  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Inače, za Kanadu je veliki peh to što je Tomori pre nekoliko godina odlučio da igra za Englesku. Tomori je rođen u Kalgariju i počeo je u kanadskoj mladoj reprezentaciji.

 

Tomori je danas ubedljivo najbolji engleski defanzivac, a ladno ne ide na svetsko jer u Engleskoj sve što nije u Premijer ligi ne postoji.

 

Da je bio pametniji, ili manje ambiciozan, mogao je nositi kanadsku odbranu na svetskom, umesto što sedi negde u Italiji i gleda druge kako se takmiče 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Maharaja said:

Hvala na uvodu. Što se nas tiče (Kanade), ovde se itekako voli fudbal i ovo svetsko prvenstvo je užasno važno. Tj. važno je što smo se kvalifikovali za narednih 10 godina kanadskog fudbala.

 

Fudbal ovde treba posmatrati kao u Evropi pre jedno stotinak godina. Pored tri tima u MLS, imamo svoju novu premijer ligu. Premijer liga postoji tek nekoliko godina, i širi se. Stadioni nisu tako loše popunjeni. Ja sam bio na pet utakmica ovog leta, i može se videti zaista lepa atmosfera - pivo, hotdogovi, i gomila porodica sa decom koja takođe igraju fudbal. Ljudi istinski vole sport, navijaju, a čak se organizuju i navijačke grupe. Dakle, kao Evropa pre 100 godina. Premijer liga ima dosta mana, salary cap, nestabilnost vlaništva, etc, etc. Ali važno je da je počelo. Možete nas čak gledati i na BT Sports (u noćnim satima kad nemaju šta drugo da puste) 😄

 

Elem, dosta navijača je već otputovalo u Katar, na poslu se rezerviše lunch hour za kolektivno gledanje, i kanadski tim je u vestima.

 

Svaki gol će biti važan, a ako bi se ubola jedna nerešena, bilo bi sjajno.

 

Alfonso Dejvis je svakako najveća zvezda. Dete iz izbegličke porodice i izbegličkog kampa u Edmontonu, oličenje kanadskog imigrantskog sna, a sada u Bajernu. Nažalost, izgleda da neće biti spreman za prvi meč. Videćemo...

Daj mi reci da li je i u Kanadi pay 2 play sustav, ili u kanadskom savezu ipak ne sjede toliki retardi, pa je uređeno kao i u ostatku svijeta?
Koliko je popularan nogomet? Znam da su Hokej, Košarka, vjerojatno i vaš Football popularniji, ali da li raste popularnost nogometu? Jer Kanada bi s velikom populacijom, imigrantima i dobro posloženim sustavom, mogla kroz 15-20 godina polučit sjajne rezultate.

Link to comment
Share on other sites

ja nisam siguran da je američki "ragbi" popularan nešto specijalno u Kanadi. Tamo su Hokej i Košarka i još neki zimski sportovi najpopularniji. No što se tiče fudbala od onog Hargrivsa što je na kraju igrao za Engleze ja i nisam čuo za neko veće ime.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Bugl Khan said:

Daj mi reci da li je i u Kanadi pay 2 play sustav, ili u kanadskom savezu ipak ne sjede toliki retardi, pa je uređeno kao i u ostatku svijeta?
Koliko je popularan nogomet? Znam da su Hokej, Košarka, vjerojatno i vaš Football popularniji, ali da li raste popularnost nogometu? Jer Kanada bi s velikom populacijom, imigrantima i dobro posloženim sustavom, mogla kroz 15-20 godina polučit sjajne rezultate.

Kanadska premijer liga je baš nova, i od timova se traži da imaju kakvu takvu, minimalnu stabilnost. Plus, ovo je ogromna zemlja i jedinstvena liga, bez konferencija, zahteva jako puno logistike i putovanja. Meni je drago što nema konferencija kao u drugim sportovima, ali nije lako to organizovati, pa se mečevi grupišu. Ne može kao u Evropi jedna utakmica kući, druga na strani. Inače bi nedeljno putovali 10 000 kilometara.

 

Što se popularnosti tiče, ja lično mislim da je popularno. Naravno, nije hokej, ali hokej je ovde guran zadnjih 100 godina, i ogromne se pare vrte. Ako ćeš da gledaš sport na TV uveče, uglavnom imaš hokej ili NBA. Ako igraju neka od 3 MLS tima, onda to imaš u pabovima. Kanadska premijer liga se uglavnom i nije igrala u večernjim satima, a da ne pričamo da ne može da se igra zimi (još uvek). Ove godine je bilo 8 timova, a cilj je da se proširi do 16 u narednih 5 godina. Sledeće godine dobijamo jedan novi tim sigurno.

 

Puno dece ovde igra fudbal, i dečaka i devojčica. Kanadske žene imaju odlične rezultate u fudbalu, i na stadionima premijer lige uvek ima jako puno devojčica na tribinama. Meni se čini da je upravo ova Premijer liga trebala muškarcima da se napravi korak od mladih kategorija, u seniorski fudbal, pa posle dalje u Ameriku ili Evropu.

 

Inače, ono što je zanimljivo, što "progresivniji" roditelji uglavnom daju decu da igraju fudbal a ne hokej. Uzorak mi je minijaturan, ali tako sebi daju evropski vajb 😄

 

 

ps. ragbi stadioni su vrlo puni, lože se na to 😞

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Maharaja ali da li imate pay 2 play ili i siromašna a talentirana djeca mogu postati igrači? Jer u SAD-u ne mogu. U SAD je soccer jedan od skupljih sportova za treniranje. Nije da se bunim. ne bi htio za 20 godina gledat amere kako i u nogometu ulaze u finala.

11 hours ago, Klotzen said:

ja nisam siguran da je američki "ragbi" popularan nešto specijalno u Kanadi. Tamo su Hokej i Košarka i još neki zimski sportovi najpopularniji. No što se tiče fudbala od onog Hargrivsa što je na kraju igrao za Engleze ja i nisam čuo za neko veće ime.

imaju svoju pro ligu. Nemaju kao u NBA timove u njoj, pa vjerojatno nisu tolko na TV, ali nije da se ne igra.

Edited by Bugl Khan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Maharaja said:

Kanadska premijer liga je baš nova, i od timova se traži da imaju kakvu takvu, minimalnu stabilnost. Plus, ovo je ogromna zemlja i jedinstvena liga, bez konferencija, zahteva jako puno logistike i putovanja. Meni je drago što nema konferencija kao u drugim sportovima, ali nije lako to organizovati, pa se mečevi grupišu. Ne može kao u Evropi jedna utakmica kući, druga na strani. Inače bi nedeljno putovali 10 000 kilometara.

 

Što se popularnosti tiče, ja lično mislim da je popularno. Naravno, nije hokej, ali hokej je ovde guran zadnjih 100 godina, i ogromne se pare vrte. Ako ćeš da gledaš sport na TV uveče, uglavnom imaš hokej ili NBA. Ako igraju neka od 3 MLS tima, onda to imaš u pabovima. Kanadska premijer liga se uglavnom i nije igrala u večernjim satima, a da ne pričamo da ne može da se igra zimi (još uvek). Ove godine je bilo 8 timova, a cilj je da se proširi do 16 u narednih 5 godina. Sledeće godine dobijamo jedan novi tim sigurno.

 

Puno dece ovde igra fudbal, i dečaka i devojčica. Kanadske žene imaju odlične rezultate u fudbalu, i na stadionima premijer lige uvek ima jako puno devojčica na tribinama. Meni se čini da je upravo ova Premijer liga trebala muškarcima da se napravi korak od mladih kategorija, u seniorski fudbal, pa posle dalje u Ameriku ili Evropu.

 

Inače, ono što je zanimljivo, što "progresivniji" roditelji uglavnom daju decu da igraju fudbal a ne hokej. Uzorak mi je minijaturan, ali tako sebi daju evropski vajb 😄

 

 

ps. ragbi stadioni su vrlo puni, lože se na to 😞

Radije razvijat tui ligu, pa odma u Europu. Niko u MLS-u nije igrač postao. Al pare sui veće, pa razumijem.

Link to comment
Share on other sites

Kanadjani imaju svoju verziju americkog fudbala koja se igra 12na12 i u kojoj wide reciveri mogu da krenu u akciju iz zatrcavanja samo ne smeju da predju nliniju skrimidza

Dosta igraca iz nfl-a su igrala ranije i tu ligu

Pracena je koliko ja vidim na snimcima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, gledan van, ludilo 1 said:

Najave su da počinje Lovren?! Pa zašto…Vlašić na desnom krilu, Kramarić u napadu, očekivano po meni mada mi se ne sviđa baš…

šuška se da je Lovren podigao glas a da Dalić zbog mira u kući ne želi da talasa, šteta za Šutala 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...