Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

On 11/29/2021 at 7:35 PM, Baby said:

 

I kad stigne, luke rade jednu smenu pa ceka po 70tak brodova za istovar... 

 

Treba da mijenjam neke prozore u kuci, dogovorili smo se sve oko cijene, potpisali ugovor i sada treba da cekamo 15-16 sedmica. :classic_ohmy:

 

Once the items on your signed contract have been compiled I'll contact you to book installation.  This will be in approximately 15-16 weeks.

 

Ovde je u pitanju fakin prozor, komad stakla sa okvirom. :capone:

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Amigo said:

 

Treba da mijenjam neke prozore u kuci, dogovorili smo se sve oko cijene, potpisali ugovor i sada treba da cekamo 15-16 sedmica. :classic_ohmy:

 

Once the items on your signed contract have been compiled I'll contact you to book installation.  This will be in approximately 15-16 weeks.

 

Ovde je u pitanju fakin prozor, komad stakla sa okvirom. :capone:

 

Zato sto se uvozi. Pocelo je se radi tako da imaju samo uzorke, a kada treba narucuju samo onoliko koliko oni imaju porudzbina. Izmedju ostalog, zato cene i skacu. Prevoz kontejnera je bio oko 3-5 hiljada, sada je oko 20. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

 

Treba da mijenjam neke prozore u kuci, dogovorili smo se sve oko cijene, potpisali ugovor i sada treba da cekamo 15-16 sedmica. :classic_ohmy:

 

Once the items on your signed contract have been compiled I'll contact you to book installation.  This will be in approximately 15-16 weeks.

 

Ovde je u pitanju fakin prozor, komad stakla sa okvirom. :capone:

Nema dovoljno radnika u lukama, kamiondzije takodje, a proizvodnja u Kini....Znam zasto je tako kod nas, ali ako to stize do vas preko US luka, onda mi je jasno.

nisam znala da Kanada ima isti problem.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Nema dovoljno radnika u lukama, kamiondzije takodje, a proizvodnja u Kini....Znam zasto je tako kod nas, ali ako to stize do vas preko US luka, onda mi je jasno.

nisam znala da Kanada ima isti problem.

 

Sve ste to vi Amerikanci krivi :classic_biggrin:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

U Edmontonu sam bio nekoliko puta, ali ljeti i tada je dan do 11 navece.

Sve u svemu jedan od najruznijih gradova u Kanadi. Moj hotel je bio u centru grada, po kome poslije 5 lutaju narkomani i klosari, tu i tamo po neko normalan.

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2021 at 1:54 AM, Div said:

vidim neke žešće poplave u Kanadi, kako je kod tebe, ima li problema?

Danas u centru tih poplava, ali sa zakasnjenjem od mesec dana. Na ulicama nema  vidljivih znakova polava, posto su se izlile reke u istocnom i severnom delu provincije koji su relativno retko naseljeni. Vankuver i najbliza predgradja nisu imali poplave, osim podzemnih garaza i podruma, gde je cesto doslo do izlivanja kanalizacije ako nije ugradjen nepovratni ventil. Dole na slici je garaza sedista firme, slikao kolega svojevremeno. 

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

U Edmontonu sam bio nekoliko puta, ali ljeti i tada je dan do 11 navece.

Sve u svemu jedan od najruznijih gradova u Kanadi. Moj hotel je bio u centru grada, po kome poslije 5 lutaju narkomani i klosari, tu i tamo po neko normalan.

 

1 hour ago, DJORDJE said:

Svojevremeno je imao najvisu stopu samoubistva na celom kontinentu, da li je i danas tako nisam proveravao. U svakom slucaju, zima koje traje 6 meseci u kombinaciji sa mrakom , definitivno ne pomaze onima koji su dusevno labilni.

 

 

 

Neverovatno, kako se menjaju utisci zavisno od ogranicene perspektive.

 

Ziveo sam na Aljasci 11 godina, a avanturista, putovao na jug vise puta i prosao Kanadu sto motociklom, sto autom.

Poslednji put sam bio sa zenom, selili smo na jug, pa bili u Edmontonu nekoliko dana. Tamo je (navodno) bio najveci shopping mall na kontinentu (valjda se zvao West Edmonton Mall ili tako nekako, sa milion ducana) i zena je svakako MORALA da to obidje. Ja se neceg posebnog bas i ne secam.

 

Ali mi je ostao u secanju Vancouver. "Silazeci" sa Aljaske motociklom, proveo sam neko vreme tamo sredinom '80-ih. Za moj ukus/iskustvo, to je bio naj"punk" grad na svetu. Uopste ih nisam razumeo, a ni oni mene - a ipak smo se dobro zezali.

 

Alcan (evo citata sa Wiki, "The Alaska Highway (French: Route de l'Alaska; also known as the Alaskan Highway, Alaska-Canadian Highway, or ALCAN Highway") je nenadmasno iskustvo. 10 zivota nije dovoljno da se proba. Prosao sam vise puta i uvek morao da nesto preskocim jer nisam imao vremena. A bio sam na severu, Dawson City, motociklom, i "ispirao/kopao" zlato - bez uspeha, par dana. :classic_biggrin:

 

Uvek su mi odgovarali Kanadjani, lepo mi je bilo s njima. Cak sam vise puta cuo komentar da je Kanada "evropska drzava na severnoamerickom kontinentu." Tako mi je vise puta doslo da preselim tamo. No, u mojoj struci je bili malo posla, a onih par pozicija koje sam nasao su bile dosta losije placene nego u USA, pa sam digao ruke od corava posla.

 

Kad bi mi standard ostao isti, i danas bih rado selio za Kanadu, pa i u Edmonton! :classic_smile:

 

 

 

 

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zoran59 said:

 

 

 

Neverovatno, kako se menjaju utisci zavisno od ogranicene perspektive.

 

Ziveo sam na Aljasci 11 godina, a avanturista, putovao na jug vise puta i prosao Kanadu sto motociklom, sto autom.

Poslednji put sam bio sa zenom, selili smo na jug, pa bili u Edmontonu nekoliko dana. Tamo je (navodno) bio najveci shopping mall na kontinentu (valjda se zvao West Edmonton Mall ili tako nekako, sa milion ducana) i zena je svakako MORALA da to obidje. Ja se neceg posebnog bas i ne secam.

 

Ali mi je ostao u secanju Vancouver. "Silazeci" sa Aljaske motociklom, proveo sam neko vreme tamo sredinom '80-ih. Za moj ukus/iskustvo, to je bio naj"punk" grad na svetu. Uopste ih nisam razumeo, a ni oni mene - a ipak smo se dobro zezali.

 

Alcan (evo citata sa Wiki, "The Alaska Highway (French: Route de l'Alaska; also known as the Alaskan Highway, Alaska-Canadian Highway, or ALCAN Highway") je nenadmasno iskustvo. 10 zivota nije dovoljno da se proba. Prosao sam vise puta i uvek morao da nesto preskocim jer nisam imao vremena. A bio sam na severu, Dawson City, motociklom, i "ispirao/kopao" zlato - bez uspeha, par dana. :classic_biggrin:

 

Uvek su mi odgovarali Kanadjani, lepo mi je bilo s njima. Cak sam vise puta cuo komentar da je Kanada "evropska drzava na severnoamerickom kontinentu." Tako mi je vise puta doslo da preselim tamo. No, u mojoj struci je bili malo posla, a onih par pozicija koje sam nasao su bile dosta losije placene nego u USA, pa sam digao ruke od corava posla.

 

Kad bi mi standard ostao isti, i danas bih rado selio za Kanadu, pa i u Edmonton! :classic_smile:

 

 

 

 

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Svojevremeno je imao najvisu stopu samoubistva na celom kontinentu, da li je i danas tako nisam proveravao. U svakom slucaju, zima koje traje 6 meseci u kombinaciji sa mrakom , definitivno ne pomaze onima koji su dusevno labilni.

 

 

Duga zima i mrak nisu dobri ni za koga. Hoce depresija zimi da se uvuce u svakoga, ali se i nauci da se s tim zivi. Najgore je pocetkom zime, dok ne napada sneg, posle se lakse podnosi.

 

S tim Edmontonom mora da ima i nesto drugo. Stockholm je severnije od njega, mrak trenutno pada i pre 4 popodne. Prolece ne postoji, nego zima, koja obicno pocinje u novembru, krajem maja ili juna odjednom predje u leto. U severnijim gradovima je sve to jos izrazenije. Ali zato svi ti svedski gradovi, a bogami i sela, sljaste u hiljadu boja, i to ne samo sada pred bozic. Obicaj da se zimi u prozor stavljaju svetiljke koje gore cele noci, ovde postoji odavno, jos iz doba pre elektrike. I to nije namenjeno samo ukucanima, vec pre svega putnicima namernicima. 

 

Bez svih tih lampica, a posebno bez snega, zima bi bilo gde na severu bila stvarno ubitacna. Ovako ne mora da bude i to kako ce se ljudi osecati, uglavnom zavisi od drugih stvari.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, zoran59 said:

Ali mi je ostao u secanju Vancouver. "Silazeci" sa Aljaske motociklom, proveo sam neko vreme tamo sredinom '80-ih. Za moj ukus/iskustvo, to je bio naj"punk" grad na svetu. Uopste ih nisam razumeo, a ni oni mene - a ipak smo se dobro zezali.

Uvek su mi odgovarali Kanadjani, lepo mi je bilo s njima. Cak sam vise puta cuo komentar da je Kanada "evropska drzava na severnoamerickom kontinentu." 

 

Verujem da bi se iznenadio kada bi video Vancouver danas, jer se od 80tih mnogo promenio, barem po prici ljudi koji pamte kako je tada izgledao. Od tada struktura stanovnistva se jako promenila , danas  su Evropljani u Richmondu, Surreyu i Burnabyu mozda 40% populacije, ovo je moja slobodna procena, mozda u samom gradu oko 50%. Taj deo Kanade sve vise podseca na zemlje dalekog istoka nego na Evropu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, vilhelmina said:

 

Duga zima i mrak nisu dobri ni za koga. Hoce depresija zimi da se uvuce u svakoga, ali se i nauci da se s tim zivi. Najgore je pocetkom zime, dok ne napada sneg, posle se lakse podnosi.

 

S tim Edmontonom mora da ima i nesto drugo. Stockholm je severnije od njega, mrak trenutno pada i pre 4 popodne. Prolece ne postoji, nego zima, koja obicno pocinje u novembru, krajem maja ili juna odjednom predje u leto. U severnijim gradovima je sve to jos izrazenije. Ali zato svi ti svedski gradovi, a bogami i sela, sljaste u hiljadu boja, i to ne samo sada pred bozic. Obicaj da se zimi u prozor stavljaju svetiljke koje gore cele noci, ovde postoji odavno, jos iz doba pre elektrike. I to nije namenjeno samo ukucanima, vec pre svega putnicima namernicima. 

 

Bez svih tih lampica, a posebno bez snega, zima bi bilo gde na severu bila stvarno ubitacna. Ovako ne mora da bude i to kako ce se ljudi osecati, uglavnom zavisi od drugih stvari.

Sto se Stokholma tice bila sam jednom poslom nekih nedelju dana negde u julu i zaprepastila se lepotom grada, nikad mi niko nije rekao da je to jedan od najlepsih gradova a definitivno jeste

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ciao said:

Sto se Stokholma tice bila sam jednom poslom nekih nedelju dana negde u julu i zaprepastila se lepotom grada, nikad mi niko nije rekao da je to jedan od najlepsih gradova a definitivno jeste

 

Stockholm je izuzetno dobar spoj prirode (voda, suma) i ljudske ruke. Pretpostavljam da nisi bila u stambenim naseljima na losijem glasu (u jednom od njih i sama zivim), ali ni tu se ne bi razocarala. Nigde se nije preterivalo s betonom i svuda je ostavljeno dovoljno prirodnog zelenila, plus se sve lepo odrzava. Bez toga bi bilo tesko ziveti na mestu s toliko losom klimom.

Jul je ovde definitivno najlepsi mesec i ja ga uvek provodim u Stockholmu, bas ne zelim da ga propustim 😀. Godisnji uzimam po shemi zadnja nedelja augusta i prve dve u septembru, jedna u januaru i jedna sredinom juna. I obavezno putujem na jug, ranije Makedonija, a sad i ubuduce Spanija. Za lepote Stockholma i okoline su mi dovoljni i vikendi, ali uz sve to ipak nije zdravo ziveti cele godine s onoliko malo svetla i sunca. U kombinaciji s putovanjima, to je vec sasvim druga stvar 😀.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

 

Stockholm je izuzetno dobar spoj prirode (voda, suma) i ljudske ruke. Pretpostavljam da nisi bila u stambenim naseljima na losijem glasu (u jednom od njih i sama zivim), ali ni tu se ne bi razocarala. Nigde se nije preterivalo s betonom i svuda je ostavljeno dovoljno prirodnog zelenila, plus se sve lepo odrzava. Bez toga bi bilo tesko ziveti na mestu s toliko losom klimom.

Jul je ovde definitivno najlepsi mesec i ja ga uvek provodim u Stockholmu, bas ne zelim da ga propustim 😀. Godisnji uzimam po shemi zadnja nedelja augusta i prve dve u septembru, jedna u januaru i jedna sredinom juna. I obavezno putujem na jug, ranije Makedonija, a sad i ubuduce Spanija. Za lepote Stockholma i okoline su mi dovoljni i vikendi, ali uz sve to ipak nije zdravo ziveti cele godine s onoliko malo svetla i sunca. U kombinaciji s putovanjima, to je vec sasvim druga stvar 😀.

Bio je neki simpozijum, sve se desavalo u centru mislim na Stockholm University, vec sam i zaboravila ima tu vec vise od desetak godina, i hotel je bio u centru grada, ostale su mi u secanju setnje prelepim gradom po prelepom vremenu

Link to comment
Share on other sites

Isti utisak sam i ja stekla, takodje poseta u julu mesecu. Prvi dobar dojam mi je bio aerial view, pa brzi voz od aerodroma do centra, a onda trakama označeno kuda da hodaš da izadješ. Prva šetnja Stockholm town hall, pa Riddar ostrvo, čisto, nigde gluposti često vidjene na takvim mestima, da možeš lepo da uslikaš! I kad smo posetlli dvorac Drottningholm, dojmila me lepota, simplicity, neobičnost dvorca i okoline u prirodnosti, jednostavnosti. Valjda nakon Beča, Versaja, tako nešto upada u oči. A dopao mi se i transport brodićima, tramvajima, lepa povezanost različitih delova grada. Svesna sam da je bio juli, prelepo vreme, obavezno dolazim ponovo. U to vreme su renovirali gradski muzej, pa je propuštena poseta i da ovog puta posetim Zornmuseet. Jedna simpatična stvar nam se desila. Naše prve komšije su bile na dvomesečnom putovanju po Evropi, odseli u istom hotelu, pa smo imali društvo za neke posete. 
Da dodam i ja da sam od tih što se lako oduševljavaju kada putuju. Često potajno zamišljam kako bih se uklopila tu. Svesna sam da vidim samo procenat cele slike. Zato i volim putovanja. 
Evo, i meni je dojadilo ovo mesto gde sad živim. Brzina kojom raste mi ne odgovara, guši me polako. Možda moje godine imaju nešto s tim, možda sve toplije temperature, gužve po putevima, izmenjeni su pojedini krajevi do neprepoznatljivosti, a ujedno sve nekako isto, dosadno, ponovljivo….jedva čekam da ponovo odem u Evropu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ranije imala dugacak spisak zelja za putovanja, da obidjem neka egzoticna mesta, proputujem transsibirskom zeljeznicom, konacno vidim i USA, kad svi vec kazu da je vredno truda 😀… Nista od toga nisam stigla i nije da je i sad kasno, ali me vise ne privlaci. U ovim godinama mi Evropa najbolje lezi, a i tu ima jos mnogo mesta koja nisam videla.

 

Doduse, sad je fokus na Spaniji, a tu je toliko toga da ne znam da li cu i kada stici dalje od nje. Kao sto sam vec obavestila forumsku javnost, moja nova baza na jugu je Torrevieja.  Evo me trenutno tu, poslednji put u hotelu. Dogovor s arhitekticom oko renoviranja stancica je pao i sledeci dolazak ce biti useljenje. Negde krajem januara, jedva cekam!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sa srećom @vilhelmina

Ukoliko ti se da prilika da odeš u U.S , idi obavezno. Takvih prirodnih lepota, nacionalnih parkova, raznovrsnosti, verujem teško za naći bilo gde drugde a da je jedna zemlja u pitanju. Naravno, svi smo različitih interesovanja, nekoga oduševljava Las Vegas, Holivud, tako to, ali doći i videti samo to je za mene promašaj. 

Edited by ControlFreak
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
5 hours ago, alberto.ascari said:

Ode devojčica. Doći će nam opet za 5 meseci.


dd9985029f585b484d8171bf86ce597e.jpg

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk
 

 

Mnogo i cesto sam odlazila, ali nikad nisam plakala kad odlazim....i inace placem jednom u godini....ali, suze redovno krenu na nekim random aerodromima, kad vidim neke nepoznate ljude kako se placuci rastaju

 

p.s. slika i tvoj komentar me podsetili...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...