Jump to content

PDF Kosarka - predlozi, zalbe, sugestije


Kurc Emuchelo

Recommended Posts

44 minutes ago, Knipex said:

A vidiš meni je sve to što si nabrojao u nekom mračnom ćošku i ako bi se pogledali svi moji postovi na forumu te teme ne čine ni 1%. Sada sam najviše bio trigerovan generalizacijom  inače se ne bih ni uključivao u diskusiju.

 

Btw koliko tebe smara prva grupa toliko smara i druga grupa kojoj si bliži po stavovima pa te to ne trigeruje. I eto opet grupe, torovi, ograde, bablovi,... Zašto svi moramo biti svrstani negde? 

 

Zato sto upravo postoji ta veza izmedju akcije i reakcije, uzroka i posledice. Uzrok moje razocaranosti je taj sto postoji glasna "prva" grupa. I onda dolazi do rasprave, sukoba, biranja sudbonosnih puteva, stubova politike, dok je realni zivot negde u zapecku.

 

Ja mogu da budem iznerviran i jer Amerikanci ne znaju dve drzave na mapi sveta da ubodu, ili da im se smejem. Ili da gledam nekog vrhunskog sportistu i da mu se divim, ili opet da ga mrzim, u zavisnosti od navijackih preferencija.

 

Znaci imamo akciju, reakciju, uzrok i posledicu, bez obzira na to koji je nas emotivan odnos prema stvarima. Te stvari su objektivne. Samo je stvar u tome na kom su nam mestu u zivotu.

 

Ako su neke stvari ispred brige o sebi, porodici, poslu, jednom normalnom zivotu, gde ti mozes da imas hobije i razbibrige i da se nerviras oko Zvezde/Partizana koliko hoces, sve dok imas normalan sistem vrednosti i normalno, neekstremisticno rezonovanje i ti kao individua i ljudi oko tebe koji grade jedno drustvo imaju sansu da naprave neku perspektivu onima posle njih (ako ne vec za sebe) i da budu produktivni clanovi istog.

 

Ako je celo drustvo ogrezlo u mitomaniju, brojenje krvnih zrnaca i insistiranje da su nastale Amebe pa mi, to ne vodi nikud dobro. A do ovakve ekstremne pozicije vodi mnogo putica. Koji su na Balkanu bas dobro utabani.

 

S tim u vezi, ne moras biti svrstan nigde, osim u normalnog coveka. Problem je sto ovo drustvo ima bas puno nenormalnih, toliko da ne mozes ni da kazes da su na polovima, ili na margini. Oni su svuda.

 

The shit hit the fan.

 

Odavno.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

A da se lepo preselite na politiku pa da tamo raspravljate o vrednostima i "vrednostima" i tome ko je, šta i čime zaslužio!? Ne idem na gornji sprat baš iz razloga da ne moram da čitam razne političke pamflete i generalizacije ali ste to sad morali da dovučete i na ovaj pdf!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, uini said:

kada bi čitao makar ovlaš moje prosto-proširene rečenice, razumeo bi da ne pišem kako smo mi to zaslužili, već da postoji jasna uzrok-posledica veza.

Ovo iznad je potpuno drugačije od ovog ispod, a što je uzrokovalo celu priču.

On 5/1/2022 at 1:50 PM, uini said:

svako ko misli da je nato kriv zato što je bombardovana srbija je u teškoj zabludi. 

mi smo se svojski borili da se to desi i usput da NAMA zvuči kao da smo u pravu.

 

Btw, u čemu je problem sa Vučićem i odnosu prema prošlosti u 2022? Pored ovog što piše Tamburinjo, da ga sveCka elita zdušno tapše po ramenu deset godina, dok nas jaše u društvu Vulina i sličnih, vojna saradnja sa Natom teče sjajno, a činjenica je i da je uz njega priličan broj onih koji insistiraju na suočavanju sa zločinima. Ako svima njima u vezi te teme ne smeta on sa svojim svitom, kakve mi krive Drine ispravljamo?

 

E, da, extra je jadno učitavanje priče o relativizaciji Dejm, meni, Knipexu i ko se još tu javio. Deluje kao ono kada te neko nadrka, smisliš kako da ga napušiš i onda sve istreseš na prvog koji naleti. Ajd' oladite malo s tim. 

 

Btw, Marti je u pravu, predaleko smo otišli.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

Ako je celo drustvo ogrezlo u mitomaniju, brojenje krvnih zrnaca i insistiranje da su nastale Amebe pa mi, to ne vodi nikud dobro. A do ovakve ekstremne pozicije vodi mnogo putica. Koji su na Balkanu bas dobro utabani.

 

S tim u vezi, ne moras biti svrstan nigde, osim u normalnog coveka. Problem je sto ovo drustvo ima bas puno nenormalnih, toliko da ne mozes ni da kazes da su na polovima, ili na margini. Oni su svuda.

 

The shit hit the fan.

 

Odavno.

 

Nije celo drustvo ogrezlo u mitomaniji (to prosto nikada nece biti moguce jer ljudska vrsta nije Borg kolektiv), jedan deo jeste, ali je veci problem (i to ne samo kod nas) postao sto veliki broj ljudi vise ne zeli da uopste razume kako je nastalo neko drugacije misljenje, zasto neko ima drugaciji stav, ne gaji se osnovna empatija i malo ko pokusava da ulozi trud pa da razume zasto neki tamo Pera iz Srbije ima drugaciji stav po nekom pitanju. Ljudi su se ucaurili u svojim misljenjima koja im sluze kao nekakav oklop ili mac ili nekakav statusni simbol "vidis kako sam ja u pravu, a koliko ti nemas pojma, dok se ne slozis sa mnom nemamo o cemu da pricamo".

 

To podseca na zagovornike smrtne kazne i lincovanja zlocinaca - on je uradio nesto strasno protiv nekog clana drustva (ili protiv celog drustva ako je rec o optuzbi za izdaju), tu nema pregovora, nema pokusaja razumevanja, samo seci, davi i spaljuj. Mislim da je cak i kod tih najtezih zlocina potrebna odredjena doza empatije, tj. razumevanja za nesto lose sto je uradjeno, jer ako neko odjednom pocne da jede pesak (na primer) uvek cemo pokusati da shvatimo sta sa njim nije u redu (mozda umire od gladi?) umesto da ga osudjujemo i tretiramo kao losu osobu.

 

E sad, ove dileme koje su bile prisutne u prethodna dva dana (nisam citao forum, pa sam propustio) su malo benignije od ovih drakonskih slucajeva koje sam pomenuo, ali sustina je da se jedan clan javio da opet ponovi svoj stav o Litvancima kao "nekakvim neprijateljima koji su vredjali citavu zemlju." Umesto da se ovde prepiremo da li je to tacno i kako ih treba docekati, treba malo razumeti kako razmislja taj neki Litvanac, kakve on ima informacije o Rusiji, kakvi su bili medjusobni odnosi Rusije i Litvanije, dakle jednu istoriju na nekom elementranom nivou. I onda bi mozda shvatili da je Rusija retko gledala Litvaniju kao jednu nezavisnu drzavu i retko priznavala Litvancima pravo da zive u svojoj nezavisnoj drzavi. Sve sto Litvanci (i ne samo oni, tu su i Estonci, Poljaci i Letonci) znaju je da jaka Rusija (i jak SSSR) znaci da vise nema Litvanije i da vise nema govora o bilo kakvoj pomisli da Litvanci zele da zive u svojoj drzavi, a ne u zajednickoj sa Rusijom. Dolazi mec Zalgiris - Crvena zvezda, navijaci domacina vide da je gost odlucio da im jasno poruci da se ne slaze sa njegovim misljenjem (i to ne zbog mesanja politike u sport, nego zbog prijateljstva sa bratskim narodom). Litvanci reaguju kako reaguju. Mogli su oni i da se udubljuju i shvate zasto mi imamo takav odnos prema Rusiji i drzavama zapadne Evrope/USA, ali kako mozemo da trazimo razumevanje za nase stavove, kad necemo nimalo da se potrudimo da prvo mi razumemo njih?

 

Dalje, bombardovanje - to je sad klizavije pitanje jer se tu susrecu dva fenomena: moralna nacela i pripadnost nekoj grupi ljudi. Dakle, sa jedne strane imamo stav koji kaze da se zlocin mora osuditi, a sa druge strane se istice da je i pripadnost nekom narodu vazna pa zato neko ima odredjen stav o bombardovanju SRJ, a nema kad je rec o sukobu izmedju Jermenije i Azerbejdzana. Ili jos bolje, uzmimo napad na Ukrajinu - da li bi stav "dajte im Krim/Lugansk/Donetsk, da mi ovde u Lvovu zivimo kao ljudi" bio opsteprihvacen bilo kada u Ukrajini - pa ne bi, jer ljudi tamo vide sebe kao deo te Ukrajine i smatraju da je bolje da drzava bude veca nego manja". To je sustina i sa Kosovom i drugim teritorijalnim problemima. Nego da se vratimo na pitanje zasto je prica oko krivice Srbije/USA/Albanaca/koga god klizav teren - zato sto je jako tesko naci osobu kojoj je pripadnost (u konkretnom slucaju srpskom) narodu vazna, a koja ce istovremeno da ima stav da je krivica iskljucivo u Vucicu, Milosevicu, SPSu i SRSu. Naravno, svakako ima onih kojima su srpske vlasti najveci krivci, ali takvima je manje-vise svejedno da li je drzava ovolika ili onolika, da li se drzava zove Srbija ili centralni Balkan, da li zivimo u nekoj zajednickoj drzavi sa Bugarima ili Madjarima. Sa druge strane, ljudima kojima je pripadnost narodu bitna ce biti najbitnije da govore ono sto je u interesu naroda i drzave i onda se ne moze ocekivati da je isto kad neko "nas" uradi nesto lose i kad neko "sa strane" uradi nesto lose nama. 

 

Mislim, probajte da sve spustite na nivo porodice - imate neposlusno i agresivno dete koje mnogo voli da drugima podmece paukove u odecu, pokusava da nametne svoju volju svima u razredu, ide na zivce bukvalno svima u skoli. Dodje ucitelj i prvo mu opali par samara, a onda kaze svima ostalima da mogu da vredjaju vase dete do mile volje, ako se mali pobuni sledi jos batina. Vi mozete da kazete "Mrzim ucitelja, nadam se da ce se razboleti i crci, ma daj da ga ispisemo pa cemo mi da ga ucimo" ili da kazete "e bas me briga sto je moje dete, ja u taj koncept krvne povezanosti ne verujem, sa nasilnikom se i treba tako postupati". Ko bi u tom slucaju napisao "jeste to lose sto ucitelj bije moje dete, ali samo je krivo, neka se ne ponasa tako pa ga u skoli niko nece tuci"?

Edited by goldberg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Barkley#34 said:

Btw, u čemu je problem sa Vučićem i odnosu prema prošlosti u 2022? Pored ovog što piše Tamburinjo, da ga sveCka elita zdušno tapše po ramenu deset godina, dok nas jaše u društvu Vulina i sličnih, vojna saradnja sa Natom teče sjajno, a činjenica je i da je uz njega priličan broj onih koji insistiraju na suočavanju sa zločinima. Ako svima njima u vezi te teme ne smeta on sa svojim svitom, kakve mi krive Drine ispravljamo?

 

razmišljam malo sinoć, malo jutros, kako da ti nešto odgovorim na ovo a da ne rizikujem učitavanje relativizacije na temu ..i ne ide lako 🙃

 

možda je najbolje ostaviti ovako (jer se rimuje sa lako), pa neka svako pojedinačno & u svoja gej-4-zida razmisli zbog čega je suočavanje sa zločinima važno za jedno društvo a da to nisu tekući politički trendovi i pozicije države. evo meni su na vrj jezika daleko važnije stvari. idem da se prošetam do murala mlatka radića, da se iskuliram.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Tamburinjo said:

 

Ajde ne glumi neshvacenu moralnu gromadu pritom jos uvredjenu...

 

Ubedjen da ti nisi bas toliko neintiligentan da skapiras da niko ovde ne negira zlocine od Vukovara do Kosova nego ti ljudi isticu cinjenicu da su i za Vukovar i za Kosovo znali ti koji su nas bombardovali 

u isto vreme dok su Zlobu tapsali po ramenu i pili pice sa njim pa im tada to nije smetalo. Nigde od mene neces videti ni opravdanje ni negiranje zlocina ni nasih ni tudjih niti bilo kojih, videces samo gnusanje i za hladnjace i za Ausvic i za Srebrenicu i za Jasenovac i za svaki bogovetni destruktivni dogadjaj koje je ovo tzv napredno covecanstvo ucinilo u svojoj istoriji i mnogo mi je glupo da se pravdam za ovo.  

 

Kao sto sada za sve ono sto se desava u Srbiji od lopovluka do otvorenih ubistava znaju isti oni koji otvoreno podrzavaju Vucica i komapaniju na svim izborima u zadnjih 15 godina. Sta oni ne znaju da je Vucic fasista i radikal? Nego su videli da sa njim mogu da saradjuju mnogo bolje nego sa Tadicem o kome mislim sve najgore, posto ovde mora sve da se crta i da se covek ogradjuje posto kao sto vidimo ako kazes NATO je ubijao po Srbiji iz nekih visih geopolitickih ciljeva i zabole njih za Albance kao sto ih zabole i za Kurde i za Iracane i za sve manjine i vecine od Enkoridza do Vladivostoka, odmah se pojavi neki lik da ti kaze a Vukovar a Srebrenica ti negiras zlocine.

mesas teze

zlocini koji su pravljene u ime srpskog naroda i za srpski narod, meni smetaju zato sto pripadam tom narodu

to da li je zlobu nekog tapsao po ramenu ili pio viski apsolutno nema nikakve veze sa mojim odredjenjem ka tim zlocinima ili sramotom koju osecam zbog toga

po meni je ta sramota jedna ljudska, licna stvar...i sta o svemu tome misli zli korumpirano NATO je apsolutni non faktor

 

a sto se tice ove elita price koju forsirate, to je tek smesno...ali i tako tipicno za ovaj narod

cim imas neki kriticki otklon, koji nije deo mejnstrim price, odmah si auto-sovinista ili po novijem elita

za pojedinca danas u srtbiji...biti deo te grupe nije nista elitisticki, ili za kurcenje

vec porazavajuce, biti vanzemaljac u sopstvenoj zemlji, ili siroj familiji, ili na poslu

 

 

  • Like 11
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Barkley#34 said:

Btw, u čemu je problem sa Vučićem i odnosu prema prošlosti u 2022? Pored ovog što piše Tamburinjo, da ga sveCka elita zdušno tapše po ramenu deset godina, dok nas jaše u društvu Vulina i sličnih, vojna saradnja sa Natom teče sjajno, a činjenica je i da je uz njega priličan broj onih koji insistiraju na suočavanju sa zločinima. Ako svima njima u vezi te teme ne smeta on sa svojim svitom, kakve mi krive Drine ispravljamo?

 

Opet pogrešno pristupanje temi. Odnos prema prošlosti određuje odnos prema sadašnjosti. Odnos prema Vučiću kao ministru informisanja koji se ljutio na Slavka Ćuruviju devedesetih određuje odnose danas - odnos prema lekarima koji nemilosrdno ubijaju (da, upotrebio sam tu reč) pacijente u državnim i ponekad privatnim bolnicama iz nemara, neznanja ili lenjosti. Odnos prema vozačima koji gaze decu i odrasle na putevima i autoputevima. Odnos prema direktorima koji su pokrali sve što se moglo pokrasti iz društvenih, državnih a onda i privatnih preduzeća, a onda nastavili kao pčelice da idu sa cveta na cvet. Odnos prema školama u kojima predaju očajnici, motivisani mogućnošću da možda postanu jednom direktori ili strahom da ne ostanu i bez te siće. Svi ti odnosi polaze iz tog kontinuiteta, a Vučić sa svojom glorifikacijom siromaštva te guranja fabrika kablova, sela i sprskog romantičnog seljaka kojem treba a) posao u gradu ili b) mogućnost da radi na selu (što je mnogo teže, lepo je pisano ovde o glorifikaciji sela kao duboko pogrešnoj), ali ne nudi mu se kontinuitet sa 90tim, Pink, Cecina sisa i Majka Rusija. 

 

Nije problem spolja - tapšali su jedno vreme i Idi Amina i Bokasu i realno zašto bi ikoga bolelo uvo šta se dešava u komšijinoj kući ako je on ljubazan, javlja se u hodniku, a iz stana mu se (još) ne čuju krici i ne zaudara na lešinu? Kriterijum da ako je Vučić dobar NATOu i Americi i EU a onda treba da bude dobar i nama je upravo ono što Pink i cela mašinerija Informera gura 10 godina i na kraju, eto, uspeva da izgura i na mnogo višim nivoima od onih za koje je pravljena. 

 

Nebitno je da li te tapše po ramenu Putin ili Bajden ili Buš ili Viola fon Kramon. Ovo je odrasli svet u kojem ti niko neće napraviti red u kući, osim povremenih baš drastičnih pospremanja poput 1999, kada nered baš krene da se preliva. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, NikadProtivKaline said:

mesas teze

zlocini koji su pravljene u ime srpskog naroda i za srpski narod, meni smetaju zato sto pripadam tom narodu

to da li je zlobu nekog tapsao po ramenu ili pio viski apsolutno nema nikakve veze sa mojim odredjenjem ka tim zlocinima ili sramotom koju osecam zbog toga

po meni je ta sramota jedna ljudska, licna stvar...i sta o svemu tome misli zli korumpirano NATO je apsolutni non faktor

 

a sto se tice ove elita price koju forsirate, to je tek smesno...ali i tako tipicno za ovaj narod

cim imas neki kriticki otklon, koji nije deo mejnstrim price, odmah si auto-sovinista ili po novijem elita

za pojedinca danas u srtbiji...biti deo te grupe nije nista elitisticki, ili za kurcenje

vec porazavajuce, biti vanzemaljac u sopstvenoj zemlji, ili siroj familiji, ili na poslu

 

 

 

Veca vojna sila skoro uvek pregazi manju vojnu silu i napravi usput veca sranja. To sto ti smeta kod Srbije, smetalo bi ti i u vecini svetskih zemalja sem kod lupam nekih Zelenorotskih Ostrva koji nisu imali na koga da se sile. Svako ima svoju mracnu istoriju, neko je presao preko toga i to misljenje je marginalizovano ali i dalje postoji. Samo se njima to desilo i-ha-ha, pa je moglo lakse da se obavi korekcija njihove istorije. Zbog narativa koji se plasira, misljenje vecine ce se teze promeniti. Najveci problem je sto je narativ jos vise zasticen pre svega putem medija, a u poslednjih desetak godina i drustvene mreze ''kontrolisu'' misljenje mase. Te barijere se ne mogu probiti.

 

Ne znam sta vise da kazem, kapiram da nekima ovde smeta sto dominira pogresno misljenje, sto su vecina na emotivnom nivou srednjoskolaca i istoriju posmatraju iz tog povrsnog ugla, zbog okoline ne mogu da vide siru sliku zato sto se drze postojeceg narativa. Nemam problem s tim. A opet sa druge strane sam svestan da svako ko je ucestvovao u bilo kom ratu se pre ili kasnije ugovnao, pa ne vidim zasto bih se stalno vracao na bolne teme i da ovu ''sramotu'' stavljam u prvi plan. Nepotrebno trosenje emocija, zivim s tim. Ne bih da se vrtim u krug, prihvatim bolnu istinu kakva jeste i teram dalje. Rat je barem u poslednjih 200 godina predstavljao borbu veceg i manjeg zla i tu naravno ne svrstavam narod koji je izmanipulisan zarad tudjih interesa.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ta'veren said:

Veca vojna sila skoro uvek pregazi manju vojnu silu i napravi usput veca sranja. To sto ti smeta kod Srbije, smetalo bi ti i u vecini svetskih zemalja sem kod lupam nekih Zelenorotskih Ostrva koji nisu imali na koga da se sile. Svako ima svoju mracnu istoriju, neko je presao preko toga i to misljenje je marginalizovano ali i dalje postoji. Samo se njima to desilo i-ha-ha, pa je moglo lakse da se obavi korekcija njihove istorije. Zbog narativa koji se plasira, misljenje vecine ce se teze promeniti. Najveci problem je sto je narativ jos vise zasticen pre svega putem medija, a u poslednjih desetak godina i drustvene mreze ''kontrolisu'' misljenje mase. Te barijere se ne mogu probiti.

ali ja ne zivim u vecini svetskih zemalja, vec bas u srbiji

i pripadnik sam srpskog naroda, pa mi posledicno, valjda vise smeta kada se zlocini prave u to neko ime, nego ono sto se desava na zelenortskim ili bilo kojim drugim ostrvima

mislim tako je  bar kod mene

 

a onaj ko zeli, moze i da kaze jeste bile su hladnjace i srebrenica i zlocini, ali znas sta je tek bilo na onim ostrvima

tu se uglavnom ja sa takvima i razilazim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

a sto se tice ove elita price koju forsirate, to je tek smesno...ali i tako tipicno za ovaj narod

cim imas neki kriticki otklon, koji nije deo mejnstrim price, odmah si auto-sovinista ili po novijem elita

za pojedinca danas u srtbiji...biti deo te grupe nije nista elitisticki, ili za kurcenje

vec porazavajuce, biti vanzemaljac u sopstvenoj zemlji, ili siroj familiji, ili na poslu

 

Dodah 'like' reakciju na post,ali za ovaj deo..a p-o-s-e-b-n-o boldovani deo...+1000..i ne samo to nego i velliko hvala.

Ja se vec jako dugo osecam kao stranac u zemlji u kojoj sam rodjen. U drustvu se osecam kao da sam okruzen potpunim strancima..sa kojima ne delim gotovo nista.. Jako malo toga je zajednicko..E,zato je moj izbor (ubrzan nakon izbora i reakcije 85% ljudi na rusku agresiju) stvaranje bablova. Sveo sam socijalne interakcije na bukvalno 4-5 drugara i to je to..i onda neko dodje i jos mi natrlja da sam nekakva elita.

Ne ljutim se ja na Knipexa sto mi je to prisio. Samo..zestoki promasaj & nidje veze.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

mesas teze

zlocini koji su pravljene u ime srpskog naroda i za srpski narod, meni smetaju zato sto pripadam tom narodu

to da li je zlobu nekog tapsao po ramenu ili pio viski apsolutno nema nikakve veze sa mojim odredjenjem ka tim zlocinima ili sramotom koju osecam zbog toga

po meni je ta sramota jedna ljudska, licna stvar...i sta o svemu tome misli zli korumpirano NATO je apsolutni non faktor

 

a sto se tice ove elita price koju forsirate, to je tek smesno...ali i tako tipicno za ovaj narod

cim imas neki kriticki otklon, koji nije deo mejnstrim price, odmah si auto-sovinista ili po novijem elita

za pojedinca danas u srtbiji...biti deo te grupe nije nista elitisticki, ili za kurcenje

vec porazavajuce, biti vanzemaljac u sopstvenoj zemlji, ili siroj familiji, ili na poslu

 

 

 

Ti zlocini imaju veze sa srpskim narodom isto koliko i Muhamed sa nekim bombasem samoubicom u Bagdadu ili Hrist sa krstaskim ratovima. Ne postoji kolektivna krivica, postoje samo pojedinacni zlocinci kojima samo treba neki povod (izgovor) da bi ih izvrsili. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

mesas teze

zlocini koji su pravljene u ime srpskog naroda i za srpski narod, meni smetaju zato sto pripadam tom narodu

to da li je zlobu nekog tapsao po ramenu ili pio viski apsolutno nema nikakve veze sa mojim odredjenjem ka tim zlocinima ili sramotom koju osecam zbog toga

po meni je ta sramota jedna ljudska, licna stvar...i sta o svemu tome misli zli korumpirano NATO je apsolutni non faktor

 

a sto se tice ove elita price koju forsirate, to je tek smesno...ali i tako tipicno za ovaj narod

cim imas neki kriticki otklon, koji nije deo mejnstrim price, odmah si auto-sovinista ili po novijem elita

za pojedinca danas u srtbiji...biti deo te grupe nije nista elitisticki, ili za kurcenje

vec porazavajuce, biti vanzemaljac u sopstvenoj zemlji, ili siroj familiji, ili na poslu

 

 

 

Ako neko vrši zamenu teza to bi bio ti, u ovom slučaju. Uopšte nije tačno da su nekolicini nas koji smo svesni da je naš politički vrh ubijao i pljačkao uz amin zapadnih sila, ti zločini okej i da ih umanjujemo. Samo je poenta u tome da se ne pišu nebuloze tipa srpski narod (kog ja jesam deo) je odgovoran i kriv što je bombardovan. Jer istorijske činjenice govore da nismo. 

 

Sramota, osećaj lične odgovornosti, razmišljanje o potezima pripadnika našeg naroda su sasvim u redu i čak poželjni, zauzimati kritičan stav. Ali svaku situaciju u istoriji (posledično i politici) određuje gomila faktora koja su izvan našeg uticaja: raspored moći između sila, efekat mase, jačina nacionalističke struje etc. 

 

Bold 2: Toga nažalost ima, ali takođe imamo i ovu struju (prvi primer je sam forum) koja skoči da spominje aboliranje hladnjača i masovnih grobnica ako se usudiš da spomeneš da mi nismo krivi za NATO bombardovanje. Obe grupe su podjednako iritantne. 

 

52 minutes ago, freethrow said:

 

Opet pogrešno pristupanje temi. Odnos prema prošlosti određuje odnos prema sadašnjosti. Odnos prema Vučiću kao ministru informisanja koji se ljutio na Slavka Ćuruviju devedesetih određuje odnose danas - odnos prema lekarima koji nemilosrdno ubijaju (da, upotrebio sam tu reč) pacijente u državnim i ponekad privatnim bolnicama iz nemara, neznanja ili lenjosti. Odnos prema vozačima koji gaze decu i odrasle na putevima i autoputevima. Odnos prema direktorima koji su pokrali sve što se moglo pokrasti iz društvenih, državnih a onda i privatnih preduzeća, a onda nastavili kao pčelice da idu sa cveta na cvet. Odnos prema školama u kojima predaju očajnici, motivisani mogućnošću da možda postanu jednom direktori ili strahom da ne ostanu i bez te siće. Svi ti odnosi polaze iz tog kontinuiteta, a Vučić sa svojom glorifikacijom siromaštva te guranja fabrika kablova, sela i sprskog romantičnog seljaka kojem treba a) posao u gradu ili b) mogućnost da radi na selu (što je mnogo teže, lepo je pisano ovde o glorifikaciji sela kao duboko pogrešnoj), ali ne nudi mu se kontinuitet sa 90tim, Pink, Cecina sisa i Majka Rusija. 

 

Nije problem spolja - tapšali su jedno vreme i Idi Amina i Bokasu i realno zašto bi ikoga bolelo uvo šta se dešava u komšijinoj kući ako je on ljubazan, javlja se u hodniku, a iz stana mu se (još) ne čuju krici i ne zaudara na lešinu? Kriterijum da ako je Vučić dobar NATOu i Americi i EU a onda treba da bude dobar i nama je upravo ono što Pink i cela mašinerija Informera gura 10 godina i na kraju, eto, uspeva da izgura i na mnogo višim nivoima od onih za koje je pravljena. 

 

Nebitno je da li te tapše po ramenu Putin ili Bajden ili Buš ili Viola fon Kramon. Ovo je odrasli svet u kojem ti niko neće napraviti red u kući, osim povremenih baš drastičnih pospremanja poput 1999, kada nered baš krene da se preliva. 

 

Sve je ovo super što ti pišeš a onda si na temi Izbori zagovarao Đilasa na vlasti. Što se mene tiče to se direktno kosi sa bilo kakvom pričom o vrednostima, pospremanju i gledanju u ogledalo koju serviraš.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

zlocini koji su pravljene u ime srpskog naroda i za srpski narod, meni smetaju zato sto pripadam tom narodu

Apsolutno, i niko od nas koji smo pisali na temi nije napisao drugačije. Naravno da mi smetaju i svakom normalnom čoveku treba da smetaju, samo ne osećam odgovorornost za to što su radili. To što nisu svi adekvatno kažnjeni za zločine koje su napravili prevazilazi moje mogućnosti.

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

a sto se tice ove elita price koju forsirate, to je tek smesno...ali i tako tipicno za ovaj narod

cim imas neki kriticki otklon, koji nije deo mejnstrim price, odmah si auto-sovinista ili po novijem elita

 

4 minutes ago, Drug Crni said:

Ne ljutim se ja na Knipexa sto mi je to prisio. Samo..zestoki promasaj & nidje veze.

Evo da vam spojim postove pošto mogu da odgovorim obojici istovremeno. Ne bih ni pominjao elitu da se ti Crni nisi sam tako deklarisao sa otklonom prema ostalima, pribegavanjem bablovima i ignorisanjem. Post na prethodnoj strani tako da se lako može videti ko je pokrenuo priču o eliti.

10 minutes ago, NikadProtivKaline said:

a onaj ko zeli, moze i da kaze jeste bile su hladnjace i srebrenica i zlocini, ali znas sta je tek bilo na onim ostrvima

Samo što ovo niko, ali baš niko nije napisao i nije lepo da se učitava nešto što ne piše. Tema o kojoj je par nas pisalo nije bila ALI i niko nije pokušao da relativizuje to što je učinjeno. Dakle ili nisi lepo čitao ili nisi lepo protumačio. 

3 minutes ago, freethrow said:

Ali moramo.

Pazi kad ne moramo. Ne može apsolutno niko da me natera da se svrstam u neku grupu i evo ti primer na ovim stranicama. Ja delim uinijev stav da se moraju osuditi zločini koje su počinili pripadnici vlasti naše države ali ne delim njegov stav da smo sami krivi što smo bombardovani.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Knipexe,odgovorio Djuras sta je i kakva je "elita" u pitanju. Ja samo pojasnio licno moju poziciju..ako je "elita" biti kontra vecinskom raspolozenju u drustvu i zbog toga trpeti svakojake posledice..so be it.."elita" sam..samo se bojim da imas elementarno nerazumevanje pojma.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

Ali svaku situaciju u istoriji (posledično i politici) određuje gomila faktora koja su izvan našeg uticaja: raspored moći između sila, efekat mase, jačina nacionalističke struje etc. 

ako mozes malo ovaj deo da elaboriras:

1. kako tacno je to raspored moci izmedju svetskih sila uticao na masovne zlocine 90-ih?

2. sta u ovom kontekstu znaci efekat mase? koje to mase...naroda, javnog mnjenja? ako je to, zar se onda ta teza ne kosi sa tim da ne postoji odgovornost srpskog naroda kao takvog, nego su to tamo neke greske koje su pocinili tamo neki ljudi?

3. jacina nacionalisticke struje - isto kao pod 2

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NikadProtivKaline said:

plasim se da te stanje u zemlji i medju srpskim narodom 30 godina kasnije prilicno demantuje

 

Pa ne moze da me demantuje 30 godina kasnije nista jer su (skoro) svi zlocinci vec privedeni i osudjeni. Nije osudjen nijedan narod. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Knipex said:

 samo ne osećam odgovorornost za to što su radili

ja osecam jbg, posebno kada se okrenem oko sebe i vidim gde danas zivim, i koliko se medju srpskim narodom i dalje drze te iste vrednosti 90-ih

ili, mozda je tacnije reci, kada se povede rasprava o zli NATO vs. nebeski narod, nit luk jeo, nit luk mirisao...ja prvo pogledam u svoje dvoriste, pre nego sto uprem prstom u nekog drugog(iako taj drugi naravno nije etalon pravicnosti i ideal demokratije)

 

Quote

Samo što ovo niko, ali baš niko nije napisao i nije lepo da se učitava nešto što ne piše.

ali napisao je upravo covek koga sam quotovao, ne razumem sta ti ovo znaci?

 

 

7 minutes ago, Jurgen said:

Pa ne moze da me demantuje 30 godina kasnije nista jer su (skoro) svi zlocinci vec privedeni i osudjeni. Nije osudjen nijedan narod. 

nije narod osudjen, ali i dalje vecinski deli iste vrednosti

isti/slicni ljudi su na vlasti

Edited by NikadProtivKaline
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NikadProtivKaline said:

ako mozes malo ovaj deo da elaboriras:

1. kako tacno je to raspored moci izmedju svetskih sila uticao na masovne zlocine 90-ih?

2. sta u ovom kontekstu znaci efekat mase? koje to mase...naroda, javnog mnjenja? ako je to, zar se onda ta teza ne kosi sa tim da ne postoji odgovornost srpskog naroda kao takvog, nego su to tamo neke greske koje su pocinili tamo neki ljudi?

3. jacina nacionalisticke struje - isto kao pod 2

 

Nikakav problem. Taj paragraf je bio više da pojasnim zašto mi smeta kad je neko okej s tim što je naš narod bombardovan od strane NATO. Kao što je Knipex ukazao - da, pripadnici našeg naroda su počinili užasne zločine i da, imali smo politički vrh koji je to potencirao, ali sve to ne znači da smo svi odgovorni (kolektivno).

 

1. Raspored moći ne utiče na masovne zločine (ili neki drugi usko skoncentrisan akt), već utiče na posledice tog nekog akta: ko će ih osetiti, kako, kada. Poenta je da je mnogo toga van naše (tvoje i moje kao individualaca) kontrole.

2. Efekat mase se može odnositi na javno mnjenje. U suštini, to ti je situacija kada je velika grupa ljudi (masa; recimo pripadnici jednog naroda ili ljudi koji podržavaju određeni stav) doslovno slepo prati taj element koji ih drži na okupu. Tu nema racionalnog razmišljanja i česte su pojave poput nacionalizma, dehumanizacije i sl.

3. Pa važno je koliko je nacionalizam jak u državi, barem je kod nas to uvek bio snažan faktor. To automatski podrazumeva osećaj podeljenosti u odnosu na druge narode i u takvoj državi je lakše vršiti manipulacije. Kao što imaš nacionalizam, imaš i slepi patriotizam i konstruktivni patriotizam, sve je to u suštini kontinuum i treba paziti kako i gde se ko svrstava.

 

Taj deo upisa je bio više uopšten nego što se direktno odnosio na bilo šta, odnosno mislim da se može primeniti na većinu istorijskih događaja.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...