Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

6 hours ago, MeanMachine said:

 

 

Npr ukupan dug sfrj 1987 je iznosio 16 milijardi dolara tj manje od sadašnjih 40milijadi.

 

 

16 milijardi dolara 1987. vredi preko 44 milijardi dolara 2024.

 

Cesto vdijam na instagramu milenijalce levicare kako kukaju sto su bumeri kupili kuce jeftino pre 40+ godina, a sada zbog surovijeg kapitalizma ne mogu da se skuce, bez da razumeju da 100k dolara 1985. nisu isto sto i 100k dolara 2024.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, 40Wins said:

 

16 milijardi dolara 1987. vredi preko 44 milijardi dolara 2024.

 

Cesto vdijam na instagramu milenijalce levicare kako kukaju sto su bumeri kupili kuce jeftino pre 40+ godina, a sada zbog surovijeg kapitalizma ne mogu da se skuce, bez da razumeju da 100k dolara 1985. nisu isto sto i 100k dolara 2024.

U svakom slučaju daleko bolje uložen novac nego zaduživanja (o Srb pričamo) odnosno pozajmice od 1991 do sada.

Nemojmo se zajebavati, Yu je bila  Svicarska u to vreme naspram današnje razvijenosti i kulture pa preko svega ostalog u komparaciji sa današnjom Srbijom.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, 40Wins said:

Cesto vdijam na instagramu milenijalce levicare kako kukaju sto su bumeri kupili kuce jeftino pre 40+ godina, a sada zbog surovijeg kapitalizma ne mogu da se skuce, bez da razumeju da 100k dolara 1985. nisu isto sto i 100k dolara 2024.

 

Od 1970. godine ukupna inflacija u SAD iznosi 644%, dok je cena nekretnina porasla 1608%.

Odnos cena nekretnina i prosečne zarade je bila 31% veća u 2019. nego u 1985.

 

Ipak ima osnova za kuknjavu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, fancy said:

 

I politički sistem nakaradne ekonomije sa platama koje su se delile ali ne i zarađivale.

 

Međunarodna pomoć sa zapada, na osnovu srećne geografske pozicije te zemlje, nije išla na raznoj, poboljšanje i stvaranje održive jake ekonomije već na kupovinu socijalnog mira.

 

Tvoj lepi život, svi ti Festovi, filozofske škole, besplatno obrazovanje i ostale pičkematerine su došle na naplatu tvojoj deci. I mojoj.

E, to sad plaćamo.

Utopija trošenja nezarađenog nije mogla da traje zauvek.

 

A za to "istraživanje svoje individualnosti" mogu da ti pričam koliko puta su me u školi slali kod direktora zbog duže kose, bedževa koje sam nosio i sl...

Daj molim te...

 

Individualnost si mogao da istražuješ u okviru strogo ograničenog prostora koji bi ti rođenjem u socijalizmu dali.

Van toga - postajao bi opasnost za sistem.

Sad nemamo pobrojano, a opet se zadužujemo.

I to će vratiti moje dece deca.

Predugo ste opsednuti dogmama kapitalizma, jer ga vežete za američki gde "se poštuje individualno mišljenje".

 

Da, dok ise ma para za sud. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MeanMachine said:

 

Udeo sfrj duga u dugu Srbije je vrlo mali zbog otpisa istog. Čak da nije otpisan bio je daleko manji od novog duga koji je nastao od 2001 do danas.

 

Npr ukupan dug sfrj 1987 je iznosio 16 milijardi dolara tj manje od sadašnjih 40milijadi.

 

Pri tome sa tim sfrj dugom se izgradila zemlja. 

 

Inače imaš zemlje evrope sa ogromnim dugovima a nije ih vodio bravar.

 

Npr Grčka. 

 

Problem je što kritičari sfrj perioda uvek se tripuju da bi mi bili npr ko Austrija a ne ko Grčka. Ustvari bili solidno gori jer nemamo ni deo potencijala Grčke mislim na Srbiju konkretno ne celu Jugu.

Pa ova trula vuciceva Srbija ipak servisira taj dug, nema otpisivanja, donatorskih konferencija ili mera stabilizacije, a isto vazi i za ostale drzave nastale iz bivse SFRJ. Sta ti to govori o ekonomiji te bivse drzave?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Otkud ove brojke, 16 naspram 40 milijardi, čini mi se da se poredi dug SFRJ pprema dugu Srbije, a ne svih naslednica Srbije. Ne zam podatak, ima ga negde verovatno koji deo duga je Srbija nasledila, ne bi ni to bila prava slika, svakako bi bila realnija. Đerdap, TENT, Perućac, Kolubara i danas rade i na nisu na njihovom čelu bili neki pečenjari proizvodili bi struju i za izvoz, autoput BJ je kičma saobraćaja i danas, pruga BB, ibarka magistral, u šta se ulažu današnji krediti, koliko prihod donose, koji deo odlazi za kupovinu socijalnog mira a koji u privatne džepove, danas je skuplji, realno ne samo nominalno kilometar pruge BG-SU, nego kilometar pruge Beograd -Bar koja je išla sa mosta u tunel iz tunela na most u dobrom delu trase.

Nije privreda SFRJ bila efikasna ni blizu kao privreda zapadne Evrope, nije to bili demokratsko društvo, nije ni društvo tiranije i represije, Posle Đilasa ne znam ko je bio u zatvoru zbog političkih stavova, neki koji jesu izgubili pozicije, bili smenjeni posle Titove smtrti su postali glavni promoteri srpstva i hrvatstva, zaduživali su se da bi ratovali, te dugove otplaćujemo i dalje, ne samo u novcu. 

I danas većina beograđana živi u stanovima izgrađenim u SFRJ, sad možemo diskutovati da li su stanove dobili ili zaradili, ali stanovi su izgrađeni, to je trebalo platiti i izgraditi i danas su u upotrebi, neki su i kvalitetniji od današnje novogradnje, barem se ne grade soliteri na pola metra od kolovoza. Jesmo imali marksizam u školama ali su tada školovani inženjeri i lekari mogli odmah da rade u struci i na zapadu, neki i jesu, ali nisu masovno bežali radile su bolnice i škole i fakulteti i ovde.

 

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

...

Predugo ste opsednuti dogmama kapitalizma, ...

 

Odakle se beše ono ti javljaš?

 

7 hours ago, Koca Popovic said:

...Naj blaze receno smanji dozivljaj i ti i ovi drugi.

....

 

Odakle se beše ono ti javljaš?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, JohnnyDragon said:

Nemojmo se zajebavati, Yu je bila  Svicarska u to vreme naspram današnje razvijenosti i kulture pa preko svega ostalog u komparaciji sa današnjom Srbijom.

 

Nemojmo se zajebavati, ceo svet je tada bio Švicarska, naspram današnje kulturne razvijenosti istog...

Samo se podsetimo kakva je muzika  nekad bila mainstream a šta je danas... Pa kakvi su se filmovi nekad pravili, da ne dužim, pade mi na pamet - slike devojaka, žena iz Kabula i Teherana 60ih i 70ih dovoljno govore...

 

Striktno kulturno gledano, svet je bio mnogo lepše mesto za život...

 

E, sad... Ne želim da upadnem u zamku da ispadam neki branitelj sadašnje Srbije, što svakako nisam, al to neko ekonomsko poređenje nekadašnje Yu sa sadašnjom Srb nema nikakvog smisla.

 

Drugo vreme, drugačije potrebe, drugi prioriteti. Nije za porediti 1na1.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
9 hours ago, Koca Popovic said:

Malo (blago receno) ga i ti precera.Cuj tvoja i necija djeca placaju tamo neke komunisticke stvari.

 

I tebi i svima onima koji su bukvalno shvatili da, kad sam rekao da naša deca plaćaju nasleđe socijalizma, sam mislio na dug (u dolarima) SFRJ i krenuli u neke patkometrije sa dugom onda i sadašnjim dugom Srbije.

NISAM mislio na to i užasava me koliko je to bukvalno shvaćeno a mnogo bitniji slon u sobi je ostao neprimećen :ajme:

 

Osnovno o čemu sam pričao su ratovi 90ih koje je pokrenula stara komunistićka škola Titovih učenika.

I nemojote me sa pričama "nisu krivi komunisti, bilo nam je lepo u SFRJ, more Dubrovnik, kafa Trst pa na FEST, to su krivi oni prljavi nacionalisti koji su sve to izazvali..."

Aha.

A ko je te jebene nacionaliste doveo u poziciju da budu tu gde jesu i narod oteraju u krvave ratove?!?

Iz koje (jedine, jbg) partije su iznikli?  Čiji su to kadrovi bili???

Dajte uozbiljite se.

 

I vi drugovi i drugarice gastarbajteri koji mi iz vaših Italija, Norveški (i ostalih zabiti u kojima vam je, pretpostavljam, strašno loše pa sa setom izvlačite SFRJ iz memorije), nemojte da mi delite lekcije o nečemu što iz prve ruke gledam kao film koji se odmotava pred mojim očima zadnjih 45 godina, od kad je Broz umro.

Bukvalno dan za danom, kao niz sledstvenih događaja koji su doveli od sirena 4. maja 1980. do 8. sednice u jesen 1987, tinjanje pa rasplamsavanje mržnje, međusobno optuživanje nesposobne generacije političara koji su upregli narod u očuvanje svojih ideja, svog dupeta, štagod...

 

I ako mi neko kaže sad - Pa druže, nisu ti socijalisti iz zlatnog doba SFRJ, more Dubrovnik, kafa Trst pa na FEST, krivi, lepo smo živeli, šta sad pričaš, krivi su nacionalisti, kme...

O, da JESU.

Baveći se pre svega očuvanjem svog političkog uređenja, braneći sistem, zasnovali su celu ideju na vlasti jednog čoveka koji je na osnovu NOB '41-'45 (moj respect, btw, ja jesam partizansko dete, unuk tačnije) i poštovanja za to koje je imao na "Zapadu" mogao da, koristeći njihovu pomoć, obezbedi sasvim fin i pristojan  život u SFRJ.  Ne neko obilje, ali svakako lepo.  Ali, ideja da život u SFRJ mora da se odvija i posle smrti istog izgleda da im je potpuno izmakla, bez kvalitetnih kadrova, bez osnovne kvalitetne ideje koja bi bila iznad lika jednog čoveka, sve je ubrzo otišlo u majčinu i došao je krvavi račun na plaćanje.

 

A ta kvalitetna ideja o kojoj pričam je - ekonomija, a za razvoj ekonomije bilo je potrebno promeniti društveno uređenje, što je, naravno, u socijalizmu bio big No-No!

Razvojem ekonomije obesmislila bi se partija kao faktor koji "raspodeljuje poslove, ergo te hrani", i mnogi bi, u suštini beskorisni, kadrovi otišli u bespuće istorije.

Ovako, boreći se, pre svega za svoju povlašćenu egzistenciju, partijski kadrovi su - u nadolazećem vremenu sve bržeg osiromašivanja i pada životnog standarda, ohrabrivali priče "oni drugi - dodaj Srbi, Hrvati, Bosanci, Slovenci po želji -  su krivi za to" i malo po malo došli smo do krvavog pucanja SFRJ i krvavih ratova 90ih.

 

Da citiram Neleta (inače tešku budaletinu) - Pamtim to kao da je bilo danas.

Pamtim i nikad neću da zaboravim.

 

Hvala, toliko od mene.

 

 

 

Edited by fancy
2 slova i jedan veznik
  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

Nemojmo se zajebavati, ceo svet je tada bio Švicarska, naspram današnje kulturne razvijenosti istog...

Samo se podsetimo kakva je muzika  nekad bila mainstream a šta je danas... Pa kakvi su se filmovi nekad pravili, da ne dužim, pade mi na pamet - slike devojaka, žena iz Kabula i Teherana 60ih i 70ih dovoljno govore...

 

Striktno kulturno gledano, svet je bio mnogo lepše mesto za život...

 

E, sad... Ne želim da upadnem u zamku da ispadam neki branitelj sadašnje Srbije, što svakako nisam, al to neko ekonomsko poređenje nekadašnje Yu sa sadašnjom Srb nema nikakvog smisla.

 

Drugo vreme, drugačije potrebe, drugi prioriteti. Nije za porediti 1na1.

 

 

 Da, ceo je svet bio lepse i kultivisanije mesto i za zivot, obrazovanje, umetnost, muziku, a narocito za film i pozoriste.

Pletilja misli da je negde, a samo zato sto je SNS u Srbiji na vlasti, bolje i kulturnije. Nije, svuda je ista prica, bioskopi

vise i ne postoje, pozorista su pozatvarana, a i da nisu ko bi uopste od danasnjih dvadesetogodisnjaka isao u pozoriste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

 

I danas većina beograđana živi u stanovima izgrađenim u SFRJ, sad možemo diskutovati da li su stanove dobili ili zaradili, ali stanovi su izgrađeni, to je trebalo platiti i izgraditi i danas su u upotrebi, neki su i kvalitetniji od današnje novogradnje, barem se ne grade soliteri na pola metra od kolovoza. Jesmo imali marksizam u školama ali su tada školovani inženjeri i lekari mogli odmah da rade u struci i na zapadu, neki i jesu, ali nisu masovno bežali radile su bolnice i škole i fakulteti i ovde.

 

Ti Novi Beogradi su "izgradjivani" i u u Istocnom Berlinu ( doduse i u Zapadnom, al to nije tema) i u Moskvi, Sofiji, Atini,

Bukurestu, ali i Parizu. Posle rata svuda se radilo i gradilo, ta euforija za boljim i lepsim zivotom svuda je u Evropi postojala

i trajala je pedesetak godina, ne samo u Jugoslaviji.

 

Ja sam licno tom Brozu zahvalna sto nismo usli u Varsavski pakt, ali tu se moja zahvalnost tom drustvu i zavrsava.

Sloboda govora nije postojala, a to je za mene i civilizacisjko dostignuce ali bogami i elementarno ljudsko pravo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kontradiktorno je zaključiti da bivša država nije bila totalitarna, a onda primetiti da je marksizam bio obavezan predmet u školama. Neko je skoro kačio iskustvo čoveka sa Prirodno-matematičkog fakulteta, gde je taj kao student imao sukob sa Mirom Marković, jer je na ispitu tvrdio da je apsolutni determinizam nemoguć, što je Hajzenberg dokazao principom neodređenosti. Bio je obavezan da se pozove na neku Lenjinovu knjigu (na PMF-u!), komunizam podrazumeva apsolutni determinizam po kom se svetska istorija završava globalnom revolucijom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Smrtokapa said:

 

Od 1970. godine ukupna inflacija u SAD iznosi 644%, dok je cena nekretnina porasla 1608%.

Odnos cena nekretnina i prosečne zarade je bila 31% veća u 2019. nego u 1985.

 

Ipak ima osnova za kuknjavu.

Mene nije mrzelo pa sam pogledala koliki je bio budzet Nemacke ( doduse nije bila ujedinjena, ali nema veze).

1970 = 43 milijardi ( evra)

2023 = 600 milijardi (evra)

 

Ja sam svoj stan platila 1999  135.000 ( evra), sada mogu da ga prodam ( nego necu, zasto da ga prodajem)

700.00. Jako je tesko pa i nemoguce reci kolika je danasnja vrednost tog duga, danas se frlja s tim milijardama samo tako.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pletilja said:

Jedan, koji se izjasnjava kao Juzni Sloven, s razlogom:

https://radar.nova.rs/kultura/dorde-kadijevic-mi-smo-sami-sebe-pojeli/

Kadijevic kaze:

 

Mi ne znamo ni šta znači biti intelektualac, nego vlada glupo mišljenje da je svako ko je završio fakultet intelektualac, a nije. To je čovek koji se na svaki način izdigao do visoko razvijene ljudske individualnosti.

 

To je savrseno tacno. U Srbiji je svaki lekar smatran i smatra se intelektualcem, kao i svaki advokat ili psiholog, inzenjer.

U drustvu ( nema veze da li je Srbija ili Svedska) zapravo mislioca ili vizionara vise i nema. Uzecu Francusku kao primer i

jednog stvarnog intelektualca po imenu Gluksman ( njegov je otac bio ikona studentskih pokreta, filozof za levicare), sin je takodje

veliki intelektualac, ali sin luta od nemila do nedraga pa biva savetnik nekih izludelih predsednickih kandidata po Gruziji, a sada

se bori za komunizam u Francuskoj. Ne, stvarnih intelektualaca vise nema, u Srbiji ih je bilo malo, a Kadijevic pominje rezisere

iz Prashke skole, a tu je najpoznatiji intelektulaca Kusturica koji je mogao da udje u istoriju kao reziser, ali se odlucio za drugu

vrstu istorije. Ne mogu glumci i reziseri da budu intelektualci, oni zavise od drugih, nisu nezavisni mislioci.

U Srbiji su danas ( koliko m ogu da pokapiram slusajuci ljude koje poznajem) najveci intelektualci istoricari tipa Lompar

koji Srbiju vode u devetnaesti vek. Lompar je doduse specijalac za Crnjaskog , ali je zaboravio sta mu je struka pa se bavi

"srpskim pitanjem".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fancy said:

 

Odakle se beše ono ti javljaš?

 

 

Odakle se beše ono ti javljaš?

Pa šta da kađem posle ovog izliva žuči podvučenog žutim, sem da sam replicirala na kapitalizam, a posle sam dobila nekakav paprikaš od rata, partizana, kapitalizma etc

Kol'ko sam mogla u životu da budem praktična i pragmatična, toliko sam i bila, preživela ko i svi drugi i Srbiji i sito i rešeto, i baš zbog toga znam o čemu ja (da ne bojim u žuto JA), mislim kad pišem o SFRJ i socijalizmu.

Ljudi su mogli mirno da legnu da ne misle da li će imati sutra da jedu, znali su da će deca moći u školu i znali su da će moći kod lekara.To je bila ta lepota življenja, jer ja (opet ne pidvlačim) nisam nikad besnela po pitanju imanja.

Ta bezbrižnost da će sutrašnji dan biti jednako lep kao i predhodno-zaoravo, miran, ajde.

Nisam pratila politiku, nisam pokrenula ratove, ali ni ja ih neću zaboraviti.

No, od onda je prošlo 30 godina, Nemačka i Japan su se  digli  bukvalno iz ruševina u prave gigante, 1974. recimo, 30 godina nakon rata.

I da ne zaboravim, u SFRJ nije bilo popova, što je bilo apsolutno divno.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Helena said:

Pa šta da kađem posle ovog izliva žuči podvučenog žutim, sem da sam replicirala na kapitalizam, a posle sam dobila nekakav paprikaš od rata, partizana, kapitalizma etc

Kol'ko sam mogla u životu da budem praktična i pragmatična, toliko sam i bila, preživela ko i svi drugi i Srbiji i sito i rešeto, i baš zbog toga znam o čemu ja (da ne bojim u žuto JA), mislim kad pišem o SFRJ i socijalizmu.

Ljudi su mogli mirno da legnu da ne misle da li će imati sutra da jedu, znali su da će deca moći u školu i znali su da će moći kod lekara.To je bila ta lepota življenja, jer ja (opet ne pidvlačim) nisam nikad besnela po pitanju imanja.

Ta bezbrižnost da će sutrašnji dan biti jednako lep kao i predhodno-zaoravo, miran, ajde.

Nisam pratila politiku, nisam pokrenula ratove, ali ni ja ih neću zaboraviti.

No, od onda je prošlo 30 godina, Nemačka i Japan su se  digli  bukvalno iz ruševina u prave gigante, 1974. recimo, 30 godina nakon rata.

I da ne zaboravim, u SFRJ nije bilo popova, što je bilo apsolutno divno.

 

 

Nisam ni ja ( pratila politiku), ali je politika mene opasno pratila, a tu ne mislim da me je neka UDBA pratila nego sam razumela

sta se sme, a sta ne sme, malo toga se smelo. I nije tacno da su ljudi mogli na VMA, a danas recimo ne mogu, nikada zdravstvo

u Jugoslaviji/Srbiji nije funkcionisalo. Svaki je mlad covek bezbrizan, nema veze da li zivi u Tunguziji ili u Srbiji.

Nemacko se privredno cudo zavrsilo 1973, Nemacka je bila gigant i pre toga, u Japanu je bilo malo drugacije.

 

Popovi sa sunovratom Srbije imaju jako malo veze, niko ne tera Srbe da ljube ruke popovima, to se dobrovoljno radi,

a u Srbiji je uvek bilo i popova, ne bih znala zasto su ti bas oni neki trn u oku.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
15 minutes ago, Selina said:

Nisam ni ja ( pratila politiku), ali je politika mene opasno pratila, a tu ne mislim da me je neka UDBA pratila nego sam razumela

sta se sme, a sta ne sme, malo toga se smelo. I nije tacno da su ljudi mogli na VMA, a danas recimo ne mogu, nikada zdravstvo

u Jugoslaviji/Srbiji nije funkcionisalo. Svaki je mlad covek bezbrizan, nema veze da li zivi u Tunguziji ili u Srbiji.

Nemacko se privredno cudo zavrsilo 1973, Nemacka je bila gigant i pre toga, u Japanu je bilo malo drugacije.

 

Popovi sa sunovratom Srbije imaju jako malo veze, niko ne tera Srbe da ljube ruke popovima, to se dobrovoljno radi,

a u Srbiji je uvek bilo i popova, ne bih znala zasto su ti bas oni neki trn u oku.

Opet podvlačeno žutim,.

Izvini gospođo, zdravstvo jeste funkcionisalo u SFRJ, ja nisam bila pacijent kao mlada osoba, ali moja je noga kročila u okružnu bolnicu '84. prvi put, kao učenice i znam gde su sve mogli ljudi da stignu.

Što se tiče popova, ja ne znam kako možeš i da mi postaviš takvo pitanje..msm :classic_rolleyes:

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, 40Wins said:

16 milijardi dolara 1987. vredi preko 44 milijardi dolara 2024.

Država od cca 23 miliona i država od 7 miliona stanovnika. Mislim, nije ni za poređenje ali SFRJ je onako neefikasna bila pojam efikasnosti za ovo što mi danas imamo kao državu.

 

8 hours ago, DJORDJE said:

Pa ova trula vuciceva Srbija ipak servisira taj dug, nema otpisivanja, donatorskih konferencija ili mera stabilizacije, a isto vazi i za ostale drzave nastale iz bivse SFRJ. Sta ti to govori o ekonomiji te bivse drzave?

Kako nema otpisivanja? Pa 2001. godine nam je otpisano pola duga koji smo nasledili.

 

Problem sa sadašnjim dugom je što je podignut za nekih 20 milijardi u ovih 12 godina za bukvalno nikakvu svrhu. Ne to što on iznosi 40 milijardi, to još uvek možemo da servisiramo nego što smo sa 20 milijardi obrisali dupe i bacili u wc šolju. E to je problem.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fancy said:

 

Nemojmo se zajebavati, ceo svet je tada bio Švicarska, naspram današnje kulturne razvijenosti istog...

Samo se podsetimo kakva je muzika  nekad bila mainstream a šta je danas... Pa kakvi su se filmovi nekad pravili, da ne dužim, pade mi na pamet - slike devojaka, žena iz Kabula i Teherana 60ih i 70ih dovoljno govore...

 

Striktno kulturno gledano, svet je bio mnogo lepše mesto za život...

 

E, sad... Ne želim da upadnem u zamku da ispadam neki branitelj sadašnje Srbije, što svakako nisam, al to neko ekonomsko poređenje nekadašnje Yu sa sadašnjom Srb nema nikakvog smisla.

 

Drugo vreme, drugačije potrebe, drugi prioriteti. Nije za porediti 1na1.

 

 

Uvek je mainstream bio sranje. Evo random izvučena godina (a možeš ići i okolo), slična je kao i sad većina je mass produced smeće sa 1-3 dobrim filmom

image.png.a9a65103152ff1481d4c9ffc5b6ca1fb.png

 

Evo i za muziku ista godina. Osim ako nije Bee Gees vrhunac neki 

image.png.3f90d4abc43b328b87d0faf6089dbe62.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, robespierre said:

Kontradiktorno je zaključiti da bivša država nije bila totalitarna, a onda primetiti da je marksizam bio obavezan predmet u školama.

O marksizmu kao predmetu se mnogo preteruje. Prvo predmet pod tim imenom uopšte nije postojao. Jedini predmet koji je imao "marksizam" u imenu je bio predmet "Osnove marksističke filozofije" u prvom razredu srednjih škola, a u kom su se izučavale osnove marksističke filozofije i političke ekonomije. U drugom razredu se izučavalo društveno uređenje SFRJ, u trećem klasična sociologija i na kraju u četvrtom razredu filozofija. Ali su đaci sva 4 predmeta zvali "marksizam".

Na fakultetima se izučavala sociologija i/ili filozofija zavisno od fakulteta. "Marksizam" nije postojao kao predmet. Naravno svi predmeti društvenih nauka jesu bili pod jakim uticajem vladajuće ideologije ali ne apsolutno, nisu sve lekcije izučavane sa aspekta marksizma-lenjinizma-titoizma-samoupravnog socijalizma.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tomas.hokenberi said:

O marksizmu kao predmetu se mnogo preteruje. Prvo predmet pod tim imenom uopšte nije postojao. Jedini predmet koji je imao "marksizam" u imenu je bio predmet "Osnove marksističke filozofije" u prvom razredu srednjih škola, a u kom su se izučavale osnove marksističke filozofije i političke ekonomije. U drugom razredu se izučavalo društveno uređenje SFRJ, u trećem klasična sociologija i na kraju u četvrtom razredu filozofija. Ali su đaci sva 4 predmeta zvali "marksizam".

Na fakultetima se izučavala sociologija i/ili filozofija zavisno od fakulteta. "Marksizam" nije postojao kao predmet. Naravno svi predmeti društvenih nauka jesu bili pod jakim uticajem vladajuće ideologije ali ne apsolutno, nisu sve lekcije izučavane sa aspekta marksizma-lenjinizma-titoizma-samoupravnog socijalizma.

Ja bih smela da se zakunem da nikakve filozofije nije bilo u "mom" marksizmu.

Da li su bile osnove marksizma ili nešto, ali filozofija se nije pominjala.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
16 minutes ago, tomas.hokenberi said:

O marksizmu kao predmetu se mnogo preteruje. Prvo predmet pod tim imenom uopšte nije postojao. Jedini predmet koji je imao "marksizam" u imenu je bio predmet "Osnove marksističke filozofije" u prvom razredu srednjih škola, a u kom su se izučavale osnove marksističke filozofije i političke ekonomije. U drugom razredu se izučavalo društveno uređenje SFRJ, u trećem klasična sociologija i na kraju u četvrtom razredu filozofija. Ali su đaci sva 4 predmeta zvali "marksizam".

Na fakultetima se izučavala sociologija i/ili filozofija zavisno od fakulteta. "Marksizam" nije postojao kao predmet. Naravno svi predmeti društvenih nauka jesu bili pod jakim uticajem vladajuće ideologije ali ne apsolutno, nisu sve lekcije izučavane sa aspekta marksizma-lenjinizma-titoizma-samoupravnog socijalizma.

 

Ne sporim da je tako.

 

Ono što sam zapravo hteo da kažem, svi totalitarni sistemi se bez greške završavaju u fabrikama smrti, što je i dokazala Hana Arent u Izvorima totalitarizma. 

 

Vrlo je jednostavno, sistem koji se izgradi na Golom otoku apsolutno se mora završiti u Srebrenici i hladnjačama sa Kosova.

 

A ti famozni osnovi marksističke filozofije su prekursor takvog kraja.

 

Jedini sistem koji ne daje takav rezultat je liberalni kapitalizam.

Edited by robespierre
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Helena said:

Ja bih smela da se zakunem da nikakve filozofije nije bilo u "mom" marksizmu.

Da li su bile osnove marksizma ili nešto, ali filozofija se nije pominjala.

Zavisi od profesora - meni je razredni staresina predavao Sociologiju 3 godine i obradjivao je sve pravce kroz istoriju ukljucujuci i religije i njihove specificnosti, slicnosti i razlike.

Sve to u SFRJ i bez nametanja ikakve ideologije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...