Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

6 minutes ago, berti said:

Pa naravno da potvrđujem to sto je Zoran rekao, isti mentalni sklop i za jedne i za druge je u pitanju. Samo sto si ti pogresno shvatila zasto sam to napisao.

Kitch i folklor, patrijarh, Crkva an zenerel i SNS mediji oko Djokovica nemaju nikakve veze sa ovim popom za koga ni ja tacno 

ne znam ko je, a narocito odakle je, a cenim da to i nije tema kao ni Tesla po Hrvatskoj.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zoran59 said:

 

 

Smesno je gde se ljudi pronalaze kad neko pomene "narod."

 

Ako vaterpolo reprezentacija osvoji medalju, hoce li osvanuti natpis "mi nismo vaterpolisticki narod?"

Nemam nikakvu zvanicnu statistiku, ali mi odokativno izgleda da je manji % Srba koji aktivno prate vaterpolo nego sto ih ima spremnih da na stadionu urlaju "ubij, zaklolji!"

 

Ubedjen sam da neka baba Stana iz Donjeg Pripizdinovca nikada nije imala ni pusku ni teniski reket u ruci. Ipak, sva je srecna kad Srbin osvoji Vimbldon. Ali kad neko kaze da Srbin ubio Bosnjaka civila, oseca se uvredjenom i licno napadnutom.

Postoji li objasnjenje, kako je neciji uspeh u individualnom sportu u stvari "uspeh naroda" - dok je istovremeno ratni zlocin samo "zlocin tamo nekog pojedinca" (ajde, samo male grupe njih)?

 

 

 

Pa šta ćeš, primitivan mentalitet.

 

Ima onda anegdota o (valjda) K.G. Jungu, koji je otišao u Afriku i pitao nekog domoroca da mu objasni razliku između dobrog i lošeg, a on je odgovorio otprilike ovako: „Kada mi drugom plemenu ukrademo stoku, to je dobro, ali kada oni nama ukradu stoku, to je loše.”

 

Doduše, ne znam šta bi se desilo da su Belivuka u zatvor stavili neki stranci. Baš me zanima da li bi kmečali što neki tamo zapadnjaci 'apse ovdašnjeg poštenog kriminalca.

 

Jbg, ako prihvataš da je Tesla 'tvoj', onda prihvataš i da je Belivuk 'tvoj'. Isto važi i za svinjoglavog generala.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
11 hours ago, DJ_Vasa said:

..............

Ima onda anegdota o (valjda) K.G. Jungu, koji je otišao u Afriku i pitao nekog domoroca da mu objasni razliku između dobrog i lošeg, a on je odgovorio otprilike ovako: „Kada mi drugom plemenu ukrademo stoku, to je dobro, ali kada oni nama ukradu stoku, to je loše.”

..............

 

Ne znam za Junga, no ja sam to davno procitao, kao crticu u romanu Henrika Sjenkjevica Kroz pustinju i prasumu, kad glavni junak Stasa objasnjava crnom robu Kaliju hriscanske principe dobra i zla, a ovaj mu odgovara skoro identicnom recenicom.

 

No, malo bih se nadovezao na svoj raniji post o pripadanju narodu.

Amerikanac sam, ali i nepopravljivi Jugosloven - iselio sam pre vise od 40 godina. Uz to sam i teniser (samo rekreativni amater). Dakle, ni luk jeo ni luk mirisao tamo '90-ih. A ipak osecam sramotu (pa i neku "kolektivnu odgovornost") zbog sranja i ratnih zlocina, dok nisam ni najmanje ponosan na uspehe Djokovica na srskoj ili Ivanisevica na hrvatskoj strani.

Zasto?

Pa, sta ces, tenis je individualni sport. Nista nemam sa uspesima Dj. i I., sve su postigli sami uz pomoc porodice.

Sa ratnim zlocinima imam vise.

Nikada nisam platio porez na dohodak na Balkanu, iselio sam odmah nakon diplome. Ali sam posecivao cak i tokom ratova, a i ponekad slao pare familiji na obe strane.  Platio sam porez na promet za robu i usluge. Dakle (manje-vise indirektno), punio sam budzete iz kojih su isplacivane plate (i obezbedjivana logisticka podrska) i Ratku Mladicu i Anti Gotovini.

 

Kasnije (relativno nedavno) sam se - samo malo - opametio. Ako zatreba, poslacu nesto malo familji (na obe strane) direktno, ali vise nikada na racun koji otvori drzava, mada proklamuju da je to za "pomoc nastradalima" na neki nacin.

 

Volim balkanske pejzaze i mnoge pojedince, ali kolektivno je to nepotizam, nacionalizam, korupcija i sveopsti lopovluk.

:classic_sad:

 

Edited by zoran59
  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

To si eto dobroćudan naš i to savršeno razumem.

Ne razumem nedobroćudne naše kad odu u Nemačku ili bilo koju drugu zemlju i onda srbuju, četnikuju, pravoslave, i sve ono od čega su zapravo otišli...i to rade i njihova deca koja jedva govore srpski.

A takvih je ekšli najviše.

*zbog čega

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

To si eto dobroćudan naš i to savršeno razumem.

Ne razumem nedobroćudne naše kad odu u Nemačku ili bilo koju drugu zemlju i onda srbuju, četnikuju, pravoslave, i sve ono od čega su zapravo otišli...i to rade i njihova deca koja jedva govore srpski.

A takvih je ekšli najviše.

*zbog čega

A da li razumes Novaka koji se bori za Kosmet iz Emrata i Monaka?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Patrik Hoksteter said:

Zato što se takvi nikad nisu civilizovali, nego su ostali samo ljudi kulture. Nemaju visinu za stvarno civilizovanje.

 

Tekst na linku koji si ponudio je vredan čitanja, ali je samo jedno mišljenje, pogled jednog čoveka na čovečanstvo, ima materijala za raspravu, navodi na razmišljanja, otvara dalja pitanja, ne nudi konačne odgovore. To mu je, ujedno i najveća vrednost i veliki nedostatak. 

Taj odnos pojedinca i društva, društva kao porodice, uže i šire, radnog kolektiva, društva iz kraja, grada, sela, regije, naroda kao plemena, naroda kao nacije, države, globalnog društva, ne može se definisati jasnim podelama na ovo ili ono, ovako ili onako, uglavno umesto "ili" ide "i". Kao što svi imamo u sebi neke nosioce bolesti, kao supstance, patogene organizme i spoljne uslove koji mogu izazvati boles, a mogu je i sprečavati, imamo i imuni sistem, koji nekada sam održava ravnotežu i mi se osećamo zdravim, nekad posustane pa se osećamo bolesnim, ugroženim. I živi svet i kosmos se održavaju zahvaljujući ravnoteži, i opstajaće dok se ravnoteža održava, dok oscilacije ne odvuku sve na jednu stranu.

Svako od nas je jedinka, ima svoju volju, svoje ciljeve, interese koje ostvaruje tako što uči, radi, razmišlja ali se i uklapa u okolinu, kolektiv, društvo, kako bi lakše ostvario svoje lične ciljeve, tako unekoliko menja sebe,a menja i društvo, možda neznatno i neprimetno, ali društvo ne postoji bez pojedinaca i nije zbir pojedinaca nego interakcija.

Inače, da li će Srbi opstati? Može i drugačije pitanje, da li Srbi postoje, ako se uzme da su pre 500 godina na ovim prostorima živeli baš Srbi što uglavnom podrazumevamo, Možda smo zadržali samo ime, značenje svakako nije ni blizu isto.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Da rezimiramo slucaj: cela ova halabuka oko rezolucije je dreka da se Srbi ne dosete da je Kosovo, konacno, pusteno niz vodu., ovaj put i legalno i legitimno, de jure i de facto. Da nekome slucajno ne padne na pamet da je, formalno, ucinjena izdaja, evo nama branitelja srpske casti i vaskolikog naroda, novovekovne apoteoze kosovskog boja, reinkarnacije cara Lazara i carstva nebeskog. Kad 25 godina jasete na prici o "srcu Srbije" morate da smislite nesto gromopucateljno, apokalipticno, da pokrijete apsolutnu tisinu  nakon sto je to "srce Srbije" proglaseno mrtvim nacisto. Cista zamena teza, nemamo izdajnika, imamo viteza koji gine za svoj narod. Amin. 

I ovo ce da mu prodje kao i sve ostalo.Moze mu se. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
7 hours ago, zoran59 said:

...

No, malo bih se nadovezao na svoj raniji post o pripadanju narodu.

Amerikanac sam, ali i nepopravljivi Jugosloven - iselio sam pre vise od 40 godina. Uz to sam i teniser (samo rekreativni amater). Dakle, ni luk jeo ni luk mirisao tamo '90-ih. A ipak osecam sramotu (pa i neku "kolektivnu odgovornost") zbog sranja i ratnih zlocina, dok nisam ni najmanje ponosan na uspehe Djokovica na srskoj ili Ivanisevica na hrvatskoj strani.

Zasto?

Pa, sta ces, tenis je individualni sport. Nista nemam sa uspesima Dj. i I., sve su postigli sami uz pomoc porodice.

 

Kod mene je slična priča, iako sam ostao u gradu gde sam i rođen. Bez obzira na to da li je nešto osvojio Đoković, neki ovdašnji mladi matematičari ili fizičari, neko ko se bavi atletikom, fudbalom, košarkom, naukom, književnošću ili nečim drugim, uspeh je individualna stvar. U tenisu (ili bilo čemu drugom) najbolji može biti neki Novak, John, Pablo, Pierre, Dieter, Giovanni, Jiří, Attila i ko god ima uslova za to. Sve su to postigli zahvaljujući svom radu i talentu, a ne zato što su Srbi, Englezi, Španci, Francuzi, Nemci, Italijani, Česi, Mađari ili nešto deseto. Njihovom uspehu nisam doprineo ni promilom, pa samim tim nemam šta da bilo koga svojatam. Ako izuzmemo krvna zrnca, koja zavise od predaka, za Đokovića me vezuje samo to što govorim istim jezikom, što je uslovljeno sredinom, i to je sve.

 

Isto važi za Teslu, Pupina, Milankovića ili Mokranjca, koji su se bavili naukom, odnosno umetnošću, ali i za Belivuka, svinjoglavog đenerala ili Arkana. Na njihov rad i aktivnosti nisam ni najmanje uticao, a svako treba da dobije prema zasluzi. Prva četvorica su dali pozitivan doprinos društvu, a druga trojica je odavno trebalo da se nađu iza rešetaka. Niko od njih nije postao to što je postao zbog krvnih zrnaca, što je i najvažnije. Uostalom, niti su svi Nemci Gete, a nisu ni Hitler. To je samo skup ljudi koji se osećaju kao Nemci i imaju takvo poreklo, a svako je osoba za sebe.

 

7 hours ago, zoran59 said:

Volim balkanske pejzaze i mnoge pojedince, ali kolektivno je to nepotizam, nacionalizam, korupcija i sveopsti lopovluk.

 

Ista priča i kod mene.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

Tekst na linku koji si ponudio je vredan čitanja, ali je samo jedno mišljenje, pogled jednog čoveka na čovečanstvo, ima materijala za raspravu, navodi na razmišljanja, otvara dalja pitanja, ne nudi konačne odgovore. To mu je, ujedno i najveća vrednost i veliki nedostatak. 

 

Meni je tekst nekako uopsten, univerzalan, nacionalisticki, ali u pravcu cveta ramonda i besmisleno pominjanje WWI, i uvek i

uvek ispocetka.

 

Лако је запазити да су, са културним сломом српског народа, из њега прво ишчезле оне најбоље особине, а оне рђаве, којих је увек било, али су биле под стигмом заједнице, су почеле да постају доминантне. Друштво је превредновало вредности и испоставило се да су недржање речи, грамзивост, завист, лаж, подлост, полтронисање, курварлук и издајство нису тако рђаве особине, како су раније генерације мислиле. Врлина није преживела наш ход ка цивилизацији, али поквареност јесте. Срби неће нестати, него ће нестати оно што је било добро у нама, а то јесте судбина гора од нестанка.

 

Ljude ( nikako samo Srbe) krase ove osobine valjda od kako je covek i stao na dve noge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Selina said:

испоставило се да су недржање речи, грамзивост, завист, лаж, подлост, полтронисање, курварлук и издајство нису тако рђаве особине, како су раније генерације мислиле.

 

...jer ti pune novčanik.

 

ergo

 

6 minutes ago, Selina said:

Врлина није преживела наш ход ка цивилизацији, али поквареност јесте. Срби неће нестати, него ће нестати оно што је било добро у нама, а то јесте судбина гора од нестанка.

 

Ono, u 2 rečenice istorija srpskog naroda since 1987.

 

Da ne generalizujem, naravno da se ne odnosi na svakog pojedinačno, ali teško da kao većina odavno nismo u to zagazili i svaki dan smo sve dublje.

 

Svaki prozor u Beogradu na vodi krije poglavlje u tom romanu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

 

 

 

Ono, u 2 rečenice istorija srpskog naroda since 1987.

 

Da ne generalizujem, naravno da se ne odnosi na svakog pojedinačno, ali teško da kao većina odavno nismo u to zagazili i svaki dan smo sve dublje.

 

Svaki prozor u Beogradu na vodi krije poglavlje u tom romanu.

 Cenis da je drugacije s tim prozorima u recimo Budimpesti, Zagrebu, Kijevu, Moskvi, Bogoti?

 

Ja problem vidim u diktaturi lopina kojima se mi ( ne ti i ja ili ljudi koji ovde pisu, ali mi smo promil tog drustva) divimo, tako vecina i

vaspitava svoju decu , a tu su i skole, tu je i justicija, mediji. To sve postoji i u drugim drustvima, ali se lopovi boje i sudova, ali i javnog

mnjenja, a kod nas to ne postoji i nikome to ne smeta i to je ono sto mene licno ubija u pojam.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Selina said:

 Cenis da je drugacije s tim prozorima u recimo Budimpesti, Zagrebu, Kijevu, Moskvi, Bogoti?

...

 

Živim ovde, zanima me moje okruženje i ne čini me srećnim ili spokojnijim to što je tako nešto raširena pojava :classic_smile:

 

2 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Biće da je tako bilo i 1798.  Nije se to stvorilo 1987. 

 

Slično kao gore -živim sada, to vidim, tome sam svedok, to komentarišem - istorija mi je uvek bila nekako apstraktan pojam... zapravo, nije me interesovala :classic_biggrin:

Istorija je ovek podložna tumačenjima i interpretacijama i zbog svoje (uglavnom) neegzaktnosti - nije mi baš omiljena, hm, nauka :classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

Just now, fancy said:

Slično kao gore -živim sada, to vidim, tome sam svedok, to komentarišem - istorija mi je uvek bila nekako apstraktan pojam... zapravo, nije me interesovala :classic_biggrin:

Istorija je ovek podložna tumačenjima i interpretacijama i zbog svoje (uglavnom) neegzaktnosti - nije mi baš omiljena, hm, nauka :classic_wink:

Misliš da Nikola Pašić nije bio lopov i ratni profiter? Da Srbija XIX veka nije bila korumpirana i ekstremno nazadna? Da u kraljevini SHS i kraljevini Jugoslaviji nije bilo isto? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Misliš da Nikola Pašić nije bio lopov i ratni profiter? Da Srbija XIX veka nije bila korumpirana i ekstremno nazadna? Da u kraljevini SHS i kraljevini Jugoslaviji nije bilo isto?

 

Ne, mislim da mi se doslovno jebe za tog lika i nazadnost Srbije u 19. veku.  :classic_biggrin:

Aman, zar nisam bio dovoljno jasan? 

 

Mislim, OK, kome se analizira, nek analizira i sve 5, puna istorija (kako kažu) ludaka, loših ljudi i psihopata... al jbg, ne živim u istoriji nego sad.  Jednom će naši sadašnji životi nekome biti istorija koju će da tumači ovako ili onako... al nama će svima zajedno ovde biti svejedno, odsmrdeli smo svoje na planeti i hranimo korenje biljaka ili nam pepeo leti po peščanim plažama i morima :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

@zoran59

 

Iz psihologije sam učio kako lako prisvajamo tuđe uspehe i učestvujemo u njima, dok poraze nikako. Najjednostavniji dokaz u koji sam se mnogo puta uverio (čak i sebe uhvatim kako tako govorim). Recimo da neko navija za Partizan (šta ću, ostrašćen sam😃) i kada ga neko pita kako je igrao Partizan, uglavnom odgovara:"Pobedili smo." A kada izgubi, onda se odmah vrši distanciranje:"Izgubili su."

 

Mislim da ovo nije svojstveno samo narodima s ovih prostora, svuda je tako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Referent said:

Iz psihologije sam učio kako lako prisvajamo tuđe uspehe i učestvujemo u njima, dok poraze nikako. Najjednostavniji dokaz u koji sam se mnogo puta uverio (čak i sebe uhvatim kako tako govorim). Recimo da neko navija za Partizan (šta ću, ostrašćen sam😃) i kada ga neko pita kako je igrao Partizan, uglavnom odgovara:"Pobedili smo." A kada izgubi, onda se odmah vrši distanciranje:"Izgubili su."

 

Identifikacija?

 

Doduše, to za Partizan je bezazleno, kao i za svaki drugi klub, ali poistovećivanje sa svinjoglavim generalom nije baš zgodno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

A da li razumes Novaka koji se bori za Kosmet iz Emrata i Monaka?

 

 

Pa kad ovako pročitam ovo, da, mislim da je to tu negde-taj poriv sa malo zlobe.

Uvek zaboravim tu drugu grupu iseljenika...hvala na podsećanju.:lala2:

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tomas.hokenberi said:

Biće da je tako bilo i 1798.  Nije se to stvorilo 1987. 

Bilo je toga i ranije, tacno tako.  Medjutim, 1987. se pojavio onaj jedan koji je sva zla utrostrucio. 

P.S. Mozda bi neko iz Pasicevog doba pomislio slicno i o njemu - o tome manje znamo jer nismo osetili direktno. 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da većina Vučićević glasača ne da ne razmišlja o "kategorizaciji" tog zločina i odgovornosti pojedinac vs narod, već čak i podržava zločin (jer... šta su oni nama radili).

Pa ne razumem najbolje ni tu kampanju, ali valjda im je bitno da se o nečemu trubi, čuj mene crkva zvoni, trubi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali vazno je nonstop biti u predratnom stanju. Pre odlaska u ratove ide se u crkvu, dobijes blagoslov, skocis na konja, dohvatis koplje, zastavu i krenes ponosnim galopom pravo u neprijateljsko gnjezdo ........ Svasta pa gledali ste tolike filmove sta sada nije jasno?

 

evo, sta sam rekla: 

Vučić sa Menhetna: Krenuo sam u UN sa srpskom zastavom 

„Ovo je zastava časti, zastava hrabrih, zastava slobode! Upravo sam je poneo sa sobom u zgradu #UN. Braniću je i čuvati. I ponosiću se njom. Mi nismo genocidan narod! Živela Srbija!“, piše u objavi predsednika Srbije na Instagramu. 

 

...............Vetar je bio bujica tame među naletima drveća.

Mesec je bio sablasna galija bačena na mutna mora.

Put je bio vrpca mesečine preko purpurne bare,

I drumski razbojnik je došao jašući -  jašući -  jašući

— Razbojnik je došao jašući, do vrata stare gostionice ..............

 

(sjajna je ovo poema dodje mi zao sto me je na ovaj nacin povukla.....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

. nisam ukljucila na vreme, ali pred kraj sve ih je postrojio, ocekujem da razvije zastavu srbije i pocne da ih pasivnom agresijom mlati....

 

ups pa upravo pominje zastavu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...