Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, Klotzen said:

Berić je objavio snimak iz te famozne srpske jedinice u Donbasu koja se formira :

 

 

 

 

Najavljivana kao bataljon meni se čini da ako skrpe za vod mogu da pevaju.

 

Da ga jebem - ovi satori su 1000x bolji od onih koje smo imali`90ih ovde.

Hotel, jebote, - a ono tada: slama, zimzelene grancice, paprat... na pod da se zastitis od vlage iz tla, lozis bubnjaru da ono tanko  platno ostane suvo, a ovo ima i postavu.....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Da ga jebem - ovi satori su 1000x bolji od onih koje smo imali`90ih ovde.

Hotel, jebote, - a ono tada: slama, zimzelene grancice, paprat... na pod da se zastitis od vlage iz tla, lozis bubnjaru da ono tanko  platno ostane suvo, a ovo ima i postavu.....

U mom gradu se nalazi firma koja pravi takve satore.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Rusi nekoga kolonizivali? Ma nije moguce, to su samo mrski Englezi i Francuzi radili. Rusi su samo sirili pravoslavlje sveto, a to se nikako ne moze kvalifikovati kao kolonizacija. 

Mada je verovatno jedinstven slucaj u istoriji da su neki sami radosno dali dupe, neoprane zube, i svoju zemlju kolonizatorima, bez da su kolonizatori uopste dosli sa vojskom u nju, kao sto to rade srblji, svih 80% plus ćutolozi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2022 at 9:23 PM, McLeod said:

Najvece ludilo ovog rata je upravo to sto za Ruse ginu kolonizovani dalekoistocni narodi.

Njih putler stavlja u prve redove, da oni ginu ko pioni a da ''pravi Rusi'' tek onda udju u borbu.

I posle ima obraza da druge naziva ''rasistima i fasistima''..... idi!

Link to comment
Share on other sites

Citao sam neku analizu kanadskog instruktora gde on kaze da su dronovi promenili igricu i da se zbog njih mora primenjivati taktika zrtvovanja zive sile, sto se svodi na topovsko meso. Topovsko meso bude poslato da se ukopava i da izazove udar protivnika, koji omoguci da se artiljerija locira. Brutalno

Edited by Olosh iz Junkovca
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Volodymyr Zelensky rekao je za fr televiziju, izmedju ostalog

 

Voditelj : Kako se osjecate, skoro deset mjeseci od onog dana kad ste odlucili ostati u zemlji, jeste li umoran od svega ?
VZ : Ne, dobro sam, i kao i svi gradjani ove zemlje ne mogu si dozvoliti biti umoran. Moji Ukrajinci mi daju snagu, nacin na koji nastavljaju raditi i boriti se u ime svoje domovine i njene slobode. Oni su meni uzor.

- ... mozda ce biti jos napada na Kiev, unistavanja infrastrukture, ali grad ni u kom slucaju nece biti evakuiran, medjutim svatko je slobodan tko zeli otici i dobiti ce za to pomoc i zastitu

 

- ... najvise nam trebaju sistemi protuzracne obrane, u pregovorima sam s Emmanuelom Macronom za isporuku sistema Crotale

- ... isto tako svakodnevno sam u pregovorima za isporuku Patriota, imam dobre odnose s predsjednikom Bidenom i vjerujem sam da cemo ih dobiti

- ... bojimo li se Rusa ? Malo je kasno sada za bojati se od Rusa. Uostalom, kad se prijete to je cesto jer su pod utjecajem alkohola. Na koga mislim? necu reci glasno

- ... Rusi bi trebali shvatiti propagandu u koju su uronjeni. To je njihov problem, oni sami moraju promijeniti svoje drustvo. Oni nisu slobodni i sve vise su izolirani. Oni na kraju riskiraju da izgube jako puno.

- ... ogroman broj Ukrajinaca s okupiranih teritorija je silom odvedeno u Rusiju, oko 2 milijuna, od toga puno djece, Ukrajina opet prozivljava ono sto je vec prozivljavala u SSSSR-u, ruski vladari vrse teror nad vlastitim narodom, a onda i na svojim susjedima.

- ... Putin radi ono sto je radio Hitler. Svijet je vec prezivio i pobijedio Hitlera, prezivit ce i ovaj put. Mi rusku ideologiju zovemo rashizam. Tu se mjesaju fasizam kao najgora karakteristika komunizma, sovinizam, mrznja prema nekim narodima...

- ... trebalo bi napraviti poseban sud za suditi ovim zlodjelima, ali ne samo kremaljskim politicarima nego i onima koji oblikuju tu ideologiju u propagandnoj formi, koji strukturiraju citav taj sistem

- ... nasi specijalni izvori znaju dosta o ruskom bogatstvu u inozemstvu, ima enormno bogatstva, npr nekretnina i skrivenih racuna ruskih oligarha u raznim zemljama, u Francuskoj ima toga puno i oni to jos uvijek mogu koristiti

- ... da, upravo to predlazem, pomaganje Ukrajini puno kosta, i umjesto da Francuska ispasta zbog toga, bilo bi bolje zaplijeniti ruske nekretnine i od prodaje pomagati Ukrajini, di su kuce srusene od istih tih Rusa

- ... da, pricao sam nasamo sa Putinom. On nije nista narocito, obican covjek s pregolemom moci i to je od njega napravilo to sto je postao. Ne, danas ne vidim vise nacina razgovora s njim. Nasi ciljevi su potpuno oprecni, nasi mentaliteti su potpuno oprecni.

- ... da, imam informacije da me Putin zeli eliminirati ali o tome nije pogodno pricati. Pravi muskarac bi mi to rekao direktno. Da, spreman sam potuci se s njime osobno. To bi bila njegova zadnja konferencija

- ... prijetnja nuklearnim oruzjem pokazuje bolest i mentalni nered kod ljudi koji o tome pricaju.

- ... centrala u Zaporiziju je i dalje pod okupacijom, a inzenjere prisiljavaju da uzmu rusko drzavljanstvo. Zahvaljujem se na pomoci za AIEA (nadzor nuklearki), oni zele demilitarizirati okolo, ali u samoj centrali su 500 naoruzanih ruskih vojnika koji sad tamo organiziraju logistiku. Tako centrala ne moze normalno funkcionirati. U Tchernobilu je bilo samo 1 reaktor i toliko nesrece, a tu ima 6 reaktora.

- ... Rusi su dosli, blokirali centralu i Ukrajina vise ne moze niti proizvoditi niti koristiti, niti izvoziti svoju energiju, izmedju ostalog u Europu. Kako se to zove, ako ne cisti terorizam?

- ... sama akcija oslobadjanja Krima jos nije pocela, ali odlucnost, volja i sigurnost su tu, i solidarnost oko toga je potpuna u ukrajinskom narodu

- ... volim Krim i kupati cu se s velikim zadovoljstvom na plazi u ukrajinskom Krimu. - Kada, u ljeto 2023? Da, dobra ideja, to bi bilo dobro vrijeme, u ljeto 2023

- ...Emmanuel moze pokusavati razgovarati s Putinom, ali ne vjerujem da to icemu sluzi, jer jedan dan ce mu ovaj obecavati ovo i ono, drugi dan imat ce pred sobom sasvim drugu osobu koja ce pricati nesto sasvim drugo

- ... s ovakvom Rusijom ne mozemo pregovarati. Nas ne zanima ni Moskva ni St Petersbourg, samo zelimo osloboditi svoju zemlju

- ... nakon rata, i ukoliko Ukrajina vrati sav teritorij, ne mozemo pregovarati oko statusa neutralnosti Ukrajine osim ako Rusija postane i sama demokratska drzava

- ... nakon predsjednistva, zelim zivjeti normalan obican zivot u Ukrajini

- ... humor ? ni kad Rusi gadjaju da uniste svo osvjetljenje nasih gradova, ne osjecam se da sam u mraku. Humor je tu kao izvor energije, ironicni nacin da se sagleda sebe. Humor je za mene izvor svjetla

Voditelj : Mislite li da vas Putin bas osobno mrzi? Jednom prilikom Macron je rekao Putinu : "idem vjezbati box", a Putin je odgovorio "pomisli da lupas po Zelenskom".
VZ : Zaista je to rekao ? Hahaha. (na ovo se bas od srca nasmijao i pitao sto je Macron odgovorio, voditelj je rekao ne znam, ali pitat cemo ga !)

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2022 Russian businessmen mystery deaths - lista na wikipediji

 

Атракција великодушности. Хиљадама Руса је обећана земља на Криму која не постоји

 

 

Spoiler

" Oskol-Kremina:
Nema velikih pomaka. Prije par dana je netno napisao da više nema Chervonopopivke u izvještajima i da je to dokaz da su je Ukrajinci skroz uzeli. U isto vrijeme su ispod radara prolazili izvještaji da Rusi granatiraju Terny (Ternove) i da su tammo odbijeni ruski pješački napadi. Isto je bilo i za Makiivku. makiiiva i Terny su sela uz rijeku Zherebetsm a Chervonopopivka i ploschanka su uz cestu Kremina-Svatove. Naselja uz cestru drže Rusi, a ona uz rijeku Ukrajinci i linija fronta "pliva" između. To je udaljenost 3-8 km i jedan dan su Rusi pred Ternyjem, a drugi Ukrajinci pred Chervonopopivkom.

Donbas:
Rusi su objavili da su uzeli Yakovlivku. Moje mišljenje je da su uspjeli uzeti i središnji dio sela, ali ne i sjeverozapadni, slično kao i kod one šume pored donje Bilohorivke. Znači nisu napravili značajniji proboj, bar ne zasad. Pidhorodne nisu uzeli, Ukrajinci se drže u gradu i rade kontranapade. Nije to toliko dobro prošlo osim što su uspjeli vratiti onu sortirnicu otpada, što aurtomatski sprječava rusko napredovanje dublje u grad. Još uvijek Ukrajinci drže sjeverni dio Opytnea, ali su Rusi jučer objavili da su uzeli željezničku stanicu u Klischiivki. To je loše i Ukrajinci ovo moraju riješiti. Ugrožen je centar Bakhmuta, cesta od Bakhmuta prema Chasiv Yaru... znači nije dobro nikako...

Dalje prema jugu Rusi kao nešto napadaju. Izgleda da u Vodyaneu kod Donetska drže južni dio naselja, južno od onih jezera/kanala/rijeke nešto su malo napredovali u selu Pervomaiskie, a i vratili su neke položaje prema selu Nevelske. To selo su trebali uzeti do kraja studenog, po svojim pričama.

U Marinki je bilo žestoko Rusi su pokušavali uzeti centar, a Ukrajinci maknuti Ruse što dalje od Avenije Druzhby koji su Rusi presjekli na sjeveru Mariinke. ukrajinci su uspjeli na sjeveru grada odbaciti Ruse istočno od avenije, a u centru su Rusi napredovali stotinjak metara zapadno no još nisu došli u poziciju da počnu uzimati same zgrade u centru."

 

demon

 

Link to comment
Share on other sites

Ima video ovog artiljerijskog napada na ruske položaje kod Ozarianivke. Nisam hteo da ga kačim jer na kraju idu snimci sa više desetina mrtvih rusa. No ono što je tu interesantno je da su Ukrajinci koristili municiju koja eksplodira u vazduhu i onda zapljusne veliku površinu na zemlji. Liči na kasetnu bombu ali mislim da nije. Palo mi je na pamet da bi mogao biti onaj tip HIMARS raketa koje esplodiraju u vazduhu i iz njih izađe preko 100k kuglica no ovde je našto manje u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je trolovanje ili ne ali Uk obaveštajci objavili da Rusi formiraju dve "kreativne brigade" a koje će biti sastavljene od operskih pevača, glumaca i cirkusanata. Cilj dizanje morala trupama na frontu.

 

Naftna i gasna rafinerija u Irkutsku gori :

 

 

 

Izgleda se onaj kuvar sa Moskve sada oprobao u naftnom sektoru 🙂

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ima u odgovorima i snimak. Ima veca m.uda od svih politicara, a bio glumac.
 
 
Neverovatno. Nije ni čudo što genocidna i teroristička država Rusija vodi kampanju laži - od početka rata kada su putinofilske pacovčine lagale da je pobegao, pa do najdebilnijih laži koje su plasirali preko svojih botova i korisnih imbecila na društvenim mrežama.

Sreća pa je barem na ovom forumu očišćeno od domaćih imbecila koji su takođe svašta kopi/pejstovali iz putinofilske kanalizacije, o 'glumcu koji se pogubio u ulozi i uveo zemlju u propast'.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...