Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

11 hours ago, Dragan said:

Intervju s generalom Valerijem Zalužnim, šefom ukrajinskih oružanih snaga

(imam utisak kao da zeli da uljuljka Ruzze i da su spremniji nego sto govori,

mada bi nekoliko stotina tenkova i haubica sigurno dobro doslo)

  Hide contents

TE: Are your allies holding you back in any way from advancing on Crimea?
VZ: I can’t answer the question of whether they are holding back or not. I will simply state the facts. In order to reach the borders of Crimea, as of today we need to cover a distance of 84km to Melitopol. By the way, this is enough for us, because Melitopol would give us a full fire control of the land corridor, because from Melitopol we can already fire at the Crimean Isthmus, with the very same himars and so on. Why am I saying this to you? Because it goes back to my earlier point about resources. I can calculate, based on the task at hand, what kind of resource is needed to build combat capability.
We are talking about the scale of World War One…that is what Antony Radakin [Britain’s top soldier] told me. When I told him that the British Army fired a million shells in World War One, I was told, “We will lose Europe. We will have nothing to live on if you fire that many shells.” When they say, “You get 50,000 shells”, the people who count the money faint. The biggest problem is that they really don’t have it.
With this kind of resources I can’t conduct new big operations, even though we are working on one right now. It is on the way, but you don’t see it yet. We use a lot fewer shells.
I know that I can beat this enemy. But I need resources. I need 300 tanks, 600-700 ifvs, 500 Howitzers. Then, I think it is completely realistic to get to the lines of February 23rd. But I can’t do it with two brigades. I get what I get, but it is less than what I need. It is not yet time to appeal to Ukrainian soldiers in the way that Mannerheim appealed to Finnish soldiers. We can and should take a lot more territory.

 

Земље ЕУ покренуле нови пакет санкција Русији

Земље ЕУ покренуле су девети пакет санкција Русији. Комитет сталних представника држава чланица једногласно је одобрио планове у четвртак увече на маргинама самита ЕУ у Бриселу. Они предвиђају нове казнене мере против банака и додатна ограничења трговине.

...

Норвешка повећава производњу из највећег европског нафтног поља.

...

Самит ЕУ отвара пут за ограничење цене гаса.

...

Немачка влада је известила о најновијој помоћи подељеној Украјини.

 

У Немачкој се гради фабрика за производњу муниције за Гепарде.

 

Рафинерија у Ангарску највећа је те врсте у Русији. То је други „инцидент“ који се догодио у кратком временском периоду.

 

Skladiste municije u Irminu

 

Nisam čitao intervju Žaluznog ali čini mi se da je više uperen na zapad da se održi interesovanje zapadnog javnog mnjenja i da pomoć nastavi da dolazi. U principu pojačanje onoga što Zelenski radi non stop od početka rata. Iz izvoda koje su drugi mediji preneli čini mi se da je to glavni razlog zašto je dao taj intervju sa glavnim osvrtom da im nedostaje tenkova i artiljerije na frontu i PVO da brane civile u pozadini. Ta stranica koja si linkovao je pay tako da ne mogu da je pročitam ako ti nije problem aj odradi copy paste tog intervjua vidim po izvodima koje sam čitao da tu ima dosta interesantnih stvari, ako ništa bar da vidim šta mu je glavna tema i koje sve poruke šalje.

 

Ražnikov je takođe imao intervju i ukratko oni procenjuju da je od mobilisanih pola upućeno uz minimalan trening da popune postojeće jedinice a druga polovina se obučava i pokušavaju da oforme nove jedinice kako bi eventualno pokušali neku ofanzivu u januaru i februaru kada bude mraz. O tome je i Žaluzni pričao. Takođe treba imati na umu da sada pošto su anektirali te 4 oblasti mogu tamo da šalju i regrute na odsluženju roka što je potenijalno još 200k ljudi a priča se i o novoj mobilizaciji posle nove godine. Videćemo da li će se išta od toga desiti.

 

Sa druge strane Ukrajinci su povukli iskusne jedinice iz rejona Bahmuta što može značiti svašta. Neki najavljuju povlačenje, neki novu ofanzivu Ukrajinaca a neki jednostavno zamenu jedinica na liniji fronta da odmore posle par meseci borbi. Najverovatnije je ovo treće ali mislim da ćemo da kraja godine moći sa sigurnošću da ocenimo šta se stvarno događa kod Bahmuta jer se trenutno saopštenja ekstremno razlikuju. Rusi pišu kako je Bahmut pred padom dok Ukrajinci izjavljuju da Rusi nigde u pravcu grada nisu napredovali i da su zaustavljeni i kod okolnih sela gde su prethodnih nedelja imali neke manje uspehe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Berić je objavio snimak iz te famozne srpske jedinice u Donbasu koja se formira :

 

 

 

 

Najavljivana kao bataljon meni se čini da ako skrpe za vod mogu da pevaju.

 

neka nam oproste ukrajinska braca. nasa drzava ako ne pokrene krivicne procese protiv ove gamadi nek treba da snosi najteze posledice. stvarno smo najgori i zasluzujemo sve sto nam se desava...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

bbc

 

"About nine" power stations have been hit across the country, says the country's energy minister - and the whole of Kharkiv is without power, according to the city's mayor

Thirty-seven out of 40 missiles fired on Kyiv were shot down, an official said, although water supplies in the capital have been affected and metro services are suspended

Russia has been targeting the Ukrainian energy grid as winter temperatures plummet, but is yet to comment on the latest strikes

Meanwhile, Ukraine has accused its enemy of planning a wide-ranging ground offensive for early in the new year - despite recent setbacks on the battlefield.

Link to comment
Share on other sites

Zato ih Deki sada i snima jer zna da će priča biti skroz druga kada odrade prvu turu fronta. Čisto sumnjam da ćemo ih još gledati, osim ako neko od njih nešto na uploaduje.

 

@HAMMER

 

Ovi što su se snimali se neće vraćati u Srbiju. Verovatno će se udati tamo, dobiti papire i ostati da žive kao što je to Berić uradio. Mislim da je s tim u vezi i menjan neki zakon u Rusiji da bi tim plaćenicima lakše davali državljanstva.

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Ako Belorusija bude uvucena u rat, tamo ce krenuti gradjanski rat. Nece niko reagovati spolja.

 

Ja ne verujem da ce se to desiti, jedino ako je Lukasenko bas potpuno poludeo. On time potpisuje sebi smrtnu presudu.

 

To je pomenuo nacelnik generalstaba Ukrajine. Ne bih potpuno iskljucio tu mogucnost, ali citav intervju deluje kao publicity stunt, citao sam ga.

 

Dao ga je iz dva razloga - da natera zapad da sada pojaca isporuke oruzja i da posalje poruku Rusima da su spremni na tu opciju.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Ma kakav gradjanski rat..smesno, pa tamo ima dovoljno ruske vojske da to spreci, a i poubijali su i tek ce sve sto prismrdi nekom otporu.

 

Samo sam izneo svoje misljenje, a naravno da je ulazak jos jedne zemlje direktan povod za opsti rat. Ne budi naivan i ovako putler trpi krajnje granice, a NATO se sprema pa sprema i za to, nebitno hoce li se desiti ili ne.

 

Bahmut i dalje klanica...bukvalno ih masakriraju, niko ziv se od Rusa ne vraca....al da ih na istu foru navlace celo vreme je neverovatno.

 

Obucava se dosta vojske, placenika i u Belorusiji....vrv ce dovoditi iz svih krajeva sveta..to su potezi ocajnika,bas na tankom ledu vise..

Link to comment
Share on other sites

Beloruski oficiri jos od pocetka rata kada su prakticno stavljeni pod rusku upravu se bune i to kuva. Siguran sam da ako dodje do toga da se naredi beloruskoj vojsci da napadne ce postojati neki oblik otpora i pokusaj puca. Koliko ce to biti ozbiljno i da li ce to Rusi "resiti" je drugo pitanje.

 

Moguce je da hoce, ali je takav scenario potpuno neminovan, za razliku od tvog "ulaska u WW3" koji je apsolutno nerealan. Svakim danom smo sve dalje od tog scenarija, a ne blize, zato sto Rusija sve vise i vise gubi mogucnost da vodi takav rat.

 

Naravno da mozes izneti svoje misljenje, kao sto i ja mogu odgovoriti na isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čisto strateški gledano, mogućnost upada iz Belorusije sa nekom značajnom silom komplikuje situaciju Ukrajini, praktično imaju taj mač nad glavom od početka. Pitanje je da li su Rusi uopšte spremni za tako nešto, a mislim da je nemoguće odbraniti jedan takav front u sadašnjoj situaciji. U slučaju da se desi tako nešto, mislim da su sve opcije u igri, uključujući i direktan sukob i u ulazak NATO snaga u Ukrajinu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Beloruski oficiri jos od pocetka rata kada su prakticno stavljeni pod rusku upravu se bune i to kuva. Siguran sam da ako dodje do toga da se naredi beloruskoj vojsci da napadne ce postojati neki oblik otpora i pokusaj puca. Koliko ce to biti ozbiljno i da li ce to Rusi "resiti" je drugo pitanje.

 

Moguce je da hoce, ali je takav scenario potpuno neminovan, za razliku od tvog "ulaska u WW3" koji je apsolutno nerealan. Svakim danom smo sve dalje od tog scenarija, a ne blize, zato sto Rusija sve vise i vise gubi mogucnost da vodi takav rat.

 

Naravno da mozes izneti svoje misljenje, kao sto i ja mogu odgovoriti na isto.

Znas li ti da su novine po Evropi 1913g pisale da se u Evropi nikad vise nece voditi nikakvi ratovi. Ne da su omanuli vec 110g posle je doslo do tuce razova, dva ww i dosta manjih.

 

Tako da poprilucno  budi oprezan sa tim izjavama, ali evo ti meni reci kako zamisljas da se ovo zavrsi? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Panda said:

Čisto strateški gledano, mogućnost upada iz Belorusije sa nekom značajnom silom komplikuje situaciju Ukrajini, praktično imaju taj mač nad glavom od početka. Pitanje je da li su Rusi uopšte spremni za tako nešto, a mislim da je nemoguće odbraniti jedan takav front u sadašnjoj situaciji. U slučaju da se desi tako nešto, mislim da su sve opcije u igri, uključujući i direktan sukob i u ulazak NATO snaga u Ukrajinu.

 

Komplikuje, ali ne preterano. Prva stvar, takav upad je nemoguc sada, inace ce izginuti gore nego sto ginu kod Bahmuta, iz istih razloga zbog kojih nema ukrajinske dalje ofanzive na Herson - blato, losi vremenski uslovi, nedostatak strateskih tacaka u medjuprostoru koje bi se mogle zauzeti za nastavak operacije. To je moguce eventualno negde u februaru najranije, ali to je samo teoretski.

 

Prosli put nisu uspeli, a sada bi im bilo jos teze, jer su Ukrajinci pripremili odbranu i imaju snage koje su vec sada stacionirane tamo i spremne da odgovore. Ta pretnja i to izigravanje lutkarskog pozorista Rusa u Belorusiji je potrebno da bi vezali odredjeni deo snaga gore, da ne bi ubrzali svoj neminovni poraz prvenstvenu u Luganskoj, a onda i oblasti Zaporozja.

 

Sto se tice ulaska NATO snaga, ako nisu usle do sad, ja ne vidim kako ce uci i u buducnosti, ako ne dodje do nekog nuklearnog sukoba. Niti taj eventualni ulazak Belorusije u rat ista menja. Zasto bi sad napadali Belorusiju umesto branili Ukrajinu do sad, kada bi mogli konacno da slome Ruse pre nego sto dodje do tog napada?

To se kosi sa svakom zdravorazumskom logikom, a ako pricamo o vojnoj strategiji, time sam sebe stavljas u nepovoljan polozaj, bukvalno nema nikakvog smisla da se to desi.

 

24 minutes ago, Devil In My Pants said:

Znas li ti da su novine po Evropi 1913g pisale da se u Evropi nikad vise nece voditi nikakvi ratovi. Ne da su omanuli vec 110g posle je doslo do tuce razova, dva ww i dosta manjih.

 

Tako da poprilucno  budi oprezan sa tim izjavama, ali evo ti meni reci kako zamisljas da se ovo zavrsi? 

 

 

 

To sta je ko pricao, pricao si i ti ovde svasta, i mnogi drugi su pricali svasta od pocetka ovog rata, pa nista. Ne znam sto bih ja bio oprezan sa izjavama u razgovoru sa tobom iskreno, kada su tvoje izjave mnogo "neopreznije" od mojih.

 

Zavrsice se isterivanjem Rusa iz Ukrajine konvencionalnim ratom i kasnijom potpunom izolacijom Rusije. Jedino je pitanje koliko ce to trajati. Nece biti sirenja sukoba, niti WW3.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

 

Zavrsice se isterivanjem Rusa iz Ukrajine konvencionalnim ratom i kasnijom potpunom izolacijom Rusije. Jedino je pitanje koliko ce to trajati. Nece biti sirenja sukoba, niti WW3.

I tako je sve pocelo..

 

Pa za to vreme su bili ozbiljni analiticari. Sta ti i ja pisemo po forumu je nebitno i za forum, a ne za nesto vise.

 

Svet ce uci u opsti rat, samo je pitanje vremena...pandemija, apsolutne vlasti, pritisci...sve tezi ka tome da se nesto veliko sprema. 

 

Rusi koji imaju najvece resurse na svetu ratuju za nove reserse pa i USA, FRA..Sirija i Libija..

 

Novi ratovi se vodi za resurse..Rusija ih ima najvise, sad negde daju idealnu sansu da ih otresu.

 

Broj mrtvih nikad nikom nije bio bitan od vlasti..tako da se tu nista ne menja. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Panda said:

Čisto strateški gledano, mogućnost upada iz Belorusije sa nekom značajnom silom komplikuje situaciju Ukrajini, praktično imaju taj mač nad glavom od početka. Pitanje je da li su Rusi uopšte spremni za tako nešto, a mislim da je nemoguće odbraniti jedan takav front u sadašnjoj situaciji. U slučaju da se desi tako nešto, mislim da su sve opcije u igri, uključujući i direktan sukob i u ulazak NATO snaga u Ukrajinu.

Nakon predavanja dela oklopa rusima, kako bi popunili gubitke, Belorusi ne mogu nista znacajno da urade, sem da mozda uspore ukrajinsko napredovanje. Ako ne dodje do nuklearki, ishod rata se zna, samo je pitanje vremena. 

Vezace neke jedinice UKR vojske na severozapadu i to je to. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

To bas i nije tacno..moze biti tamo preko 100k vojnika a i opreme nece manjkati.

Mislis da ce Rusi opet napasti iz pravca BElorusije? Posto Belorusi nemaju toliku vojsku. Ako Ukrajinci preraspodele 5 himarsa tamo, ovi nece moci da udju dalje od 20km u Ukrajinu. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Mislis da ce Rusi opet napasti iz pravca BElorusije? Posto Belorusi nemaju toliku vojsku. Ako Ukrajinci preraspodele 5 himarsa tamo, ovi nece moci da udju dalje od 20km u Ukrajinu. 

90% sam siguran da im je to jedna od opcija. Svakako oni ce u februaru vrv probati jos jace. Na obuci im je dosta vojske. Sta spremaju ne znam, ali dolaze veliki avioni za transport teskog naouruzanja. Avione brze mogu dovesti. Ne verujem Kijev, ali zapadni deo vrv.

 

Sumnjam da Putler ovo hoce da zavrsi sa ovim teritorijama i ako mu to sad deluje kao premija. Mislim da od njega moze svasta da se ocekuje..licno nisam verovao ni da ce napasti UA...Samo ako to uradi iz Belorusije..smatraj da ce ovo sve do sad biti maciji kasalj.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...