Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ne umiru takvi tako lako....

 

Mislim da niko i nema informacije šta se dešava. Kažu da se do sada nikad nije desilo da bude otkazano njegovo obraćanje koje je ranije zakazano.

 

Meni se čini da verovatno nisu svi oduševljeni idejom objave ratnog stanja i mobilizacije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

 

Ono što sam zaboravio da spomenem je da samim prisajednjavanjem Putin može da koristi ove na odsluženju roka na tim teritorijama. To naravno vuče za sobom nova nezadovoljstva u narodu no to je nešto što mogu odma da iskoriste za razliku od rezervista za šta treba vreme.

 

 

On ih koristi od samog pocetka rata i bez prisjedninjenja, kolega na poslu je iz tih krajeva. Ono sto su izbegavali je slanje regruta iz velikih gradova, vec su uglavnom slali one sa Istoka zemlje, ruralnih krajeva.

Ovo je vise tvrdjenje pazara oko nekih buducih pregovora, jer o "ruskoj teritoriji nema sta da se pregovara" i slicna jajarenja.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Maharaja said:

Ne umiru takvi tako lako....

 

Mislim da niko i nema informacije šta se dešava. Kažu da se do sada nikad nije desilo da bude otkazano njegovo obraćanje koje je ranije zakazano.

 

Meni se čini da verovatno nisu svi oduševljeni idejom objave ratnog stanja i mobilizacije.

Nažalost, obično je tako. Voleo bih da nisi u pravu, ali ne u smislu da pobeđujem u diskusiji jer se ne takmičimo, već da je ludak ili rešio da izvrši hara-kikiriki, ili da mu bar neko u tome pomogne.

 

Vidim da zapadne medijske kuće prenose procene da je u Kremlju haos, što deluje izvesno, jer čak i u Kremlju znaju da je to put u haos. Ne znam da li će najbliži Putlerovi saradnici u međuvremenu pasti kroz prozor ili će izvršiti samoubistvo iz zasede, ali možda neko ipak pokušava da mu kaže da povuče ručnu.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, DJORDJE said:

On ih koristi od samog pocetka rata i bez prisjedninjenja, kolega na poslu je iz tih krajeva. Ono sto su izbegavali je slanje regruta iz velikih gradova, vec su uglavnom slali one sa Istoka zemlje, ruralnih krajeva.

Ovo je vise tvrdjenje pazara oko nekih buducih pregovora, jer o "ruskoj teritoriji nema sta da se pregovara" i slicna jajarenja.

 

Slao je ali ih je povukao krajem marta. Ono što rade od samog početka je da vrše pritisak na regrute da potpišu pro ugovor i onda imaju zakonsku osnovu da ih šalju. No to se pročulo u javnosti i verovatno je bilo povuci potegni da se to objasni. Ima neki Ukrajinski novinar koji ispituje zarobljenike i takvih slučajeva ima dosta. Nisu svi naterani, neki su svesno potpisali da idu u rat zbog dnevnica, verovatno oni iz sirotinjskih krajeva Rusije, i verovatno neki koji su opijeni propagandom. Više tu nemaju prostora da vrbuju dodatne ljude tako da će im ovaj manevar omogućiti da šalju te momke koji su na redovnom odsluženju roka. Mogu misliti tek koliki će njihov moral da bude.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eto, Putin je pozvao na parcijalnu mobilizaciju, podize ulog

 

Russian president Vladimir Putin has announced a partial military mobilisation in Russia that starts today.

In a televised address to the nation, he said this was a necessary step to ensure Russian territorial integrity.

He said the West wanted to destroy Russia

 

bbc

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, K.Dot said:

Sta znači delimična mobilizacija? Ja koliko razumem ili postoji ili jok, svakog 10 će nasumično da mobilišu ili šta? 

Znaci da ce, nakon vikend referenduma u LNR i DNR, Rusija da ih prihvati kao "demokratski izrazenu volju naroda" i da posalje jos vojske da "brani" nove teritorije Rusije, kao sto su uradili na Krimu 2014. Jedini nacin po ruskim zakonima da posalju vecu regularnu vojsku tamo.

Link to comment
Share on other sites

Delimicna mobilizacija

 

“Under no circumstances“ will students or conscripts be asked to serve, stressed Shoigu. Nonetheless, this announcement will make Russians very nervous.

The shock news that mobilisation will begin immediately, today, means that many Russians, especially young professionals, will be considering leaving the country as soon as possible.

The Russian stock market took a sharp downturn at the news, and there are reports of increases in sales of plane tickets in order to leave the country.

 

bbc

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, K.Dot said:

Sta znači delimična mobilizacija? Ja koliko razumem ili postoji ili jok, svakog 10 će nasumično da mobilišu ili šta? 

 

Znači ono što znači mobilizacija od Prvog svetskog rata naovamo, sirotinja u rovove kao topovsko meso a oni s vezom ili novcem u Pariz, London, itd.

1 minute ago, Jezebel said:

Pobeci ce iz Rusije vise nego iz Ukrajine od rata..

Osim ako im ne zatvore granice. 

 

Valjda mobilizacija (pa i delimična) znači zatvaranje granice za sve vojno sposobne od 18 do 60? Naravno, osim za one koji imaju pare ili političke veze.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stiletto said:

 

Znači ono što znači mobilizacija od Prvog svetskog rata naovamo, sirotinja u rovove kao topovsko meso a oni s vezom ili novcem u Pariz, London, itd.

 

.

 

Karte za Istanbul, Tbilisi , Dubai ...rasprodate....ura-patrioti koji su navijali  za svoj " fudbalski" tim iz fotelje...sad postaju svesni da su dobili mesto centarfora...

 

.

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Rekao je Šojgu šta to znači. Mobilizacija 300k rezervista. Nema više detalja o tome.

 

Pretpostavljam da će 100k da iskoriste da pokrpe jedinice na frontu u smilslu gubitaka kao i da ih dovedu na broj koji su trebale da imaju. Prema dosta izveštaja jedan ruski BTG bi trebao da broji oko 1000 ljudi a uglavnom je imao 700-800 na početku rata. Tih 100k bi mogli da prođu osnovnu obuku za 3 nedelje što je sasvim dovoljno ako su prthodno služili vojsku i time bi zapušili rupe na frontu.

 

Teži deo je onih 200k koje će trebati mnogo bolje obučiti i formirati od njih nove jedinice i opremiti ih opremom. To će potrajati do proleća po meni, pitanje je da li će i tada završiti. No mogli bi takve jedinice da upotrebe na nekim sektorima na Dalekom Istoku a da odande pošalje profesionalnu vojsku na front.

 

Videćemo reakcije zapada. Prve reakcije, pogotovo Makrona i Šolca su prilično oštre tako da mi se čini da će zapadnjaci pojačati pomoć za Ukrajinu. Sada kada će ginuti obični Rusi to je šansa da se izazove nezadovoljstvo kod naroda u Rusiji i siguran sam da će Ukrajina dobiti još veću pomoć nego do sada.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče artiljerije ja mislim da je primarno da im dopremaju što više granata a samih topova samo za dopunu uništenih/pokvarenih. Takođe važi i za HIMARS. Mislim da i ovih 16 sasvim dovoljno jer čisto sumnjam da svaki dan imaju mete za svih 16 lansera. U zadnje vreme gađaju 3 mosta na Dnjepru i pononac na Ingulecu a to može i jedan lanser da odradi. Sad će verovatno da protresu severni Luganjsk koji je sada u dometu pa će opet da imaju manjak meta do daljnjeg. Osim ako dobiju ATACKS onda mogu da gađaju svu okupiranu teritoriju bez problema.

 

Za protiv avionsko oružje, tenkove i oklopna vozila što više to bolje. Ovaj rat je pokazao da jedinica koja nije mehanizovana ili oklopna nema neku veću vrednost. Može da brani deo fronta ali kada treba da se povlači opet bude desetkovana jer ne mogu na vreme da se povuku.

 

Inače sinoć je Lavrov douputovao u Nju Jork na samit UN. Sigurno će tu biti pregovora i o ratu u Ukrajini a ova objava mobilizacije i referendumi bi trebali da poprave poziciju Rusije u tome. Videćemo hoće li biti ikakvih vesti u nardnih 10-tak dana.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Jeste da je skupo, ali ako bi neko vreme koristili HIMARSE i za manje vredne ciljeve - protivnicku artiljeriju i PVO,

prve borbene polozaje sa vecom skupinom vojnika, dostavne rute i kolone, okolinu fronta na kome bi se hteo izvrsiti proboj, manje komandne centre...

to bi veoma brzo dovelo do pometnje i rasula i u krajnjoj liniji bilo jeftinije.

 

PS

@Klotzen U pravu si, dodatnih 4-8 HIMARSA uz dovoljno municije bi bilo dovoiljno.

Nadam se da ce se D do proleca skaniti da posalje par modernih tenkova.

PVO za zastitu vecih gradova i infrastrukturnih objekata bi sada bila isto veoma vazna.

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Klotzen said:

Što se tiče artiljerije ja mislim da je primarno da im dopremaju što više granata a samih topova samo za dopunu uništenih/pokvarenih. Takođe važi i za HIMARS. Mislim da i ovih 16 sasvim dovoljno jer čisto sumnjam da svaki dan imaju mete za svih 16 lansera. U zadnje vreme gađaju 3 mosta na Dnjepru i pononac na Ingulecu a to može i jedan lanser da odradi. Sad će verovatno da protresu severni Luganjsk koji je sada u dometu pa će opet da imaju manjak meta do daljnjeg. Osim ako dobiju ATACKS onda mogu da gađaju svu okupiranu teritoriju bez problema.

 

 

Bas tako rakete su problem a ne lanseri. Dzabe im 100 HIMARSa ako nema dovoljno raketa. ATACMS nema mnogo da ga tek tako salju u Ukrajinu npr Tajvanci a i marinci racunaju na ATACMS kao oruzije protiv Kine jer samo time mogu da npr gadjaju koncentraciju kineskih trupa na obalama ako krene invazija dok bi HIMARS gadjali plaze. 

 

Drugi problem je sto ATACMS je daleko laksi za presretanje.

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...