Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Pa Putin će sigurno uvesti logore jer ako nastavi da hapsi za sitnice vrlo brzo neće biti mesta u zatvorima. Nezadovoljstvo će se povećavati vremenom a on sigurno neće bežati izvan zemlje nego će eliminisati svoje protivnike. Logor je još i dobra stvar šta mu još može pasti na pamet. Niko normalan to ne podržava ali to je produkt knoformizma u kom većina Rusa žive. Strah postoji svuda, i ja se bojim šta sve Vučiću može da padne na pamet da uradi pa ipak idem na te proteste i dajem sve što je do mene da se ovaj režim promeni. Slobe se nisam bojao jer sam bio mlad i lud i nisam imao šta da izgubim sada ipak imam šta da izgubim ali se ne povlačim jer "meni je ok".

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Niko normalan to ne podržava ali to je produkt knoformizma u kom većina Rusa žive. Strah postoji svuda, i ja se bojim šta sve Vučiću može da padne na pamet da uradi pa ipak idem na te proteste i dajem sve što je do mene da se ovaj režim promeni. Slobe se nisam bojao jer sam bio mlad i lud i nisam imao šta da izgubim sada ipak imam šta da izgubim ali se ne povlačim jer "meni je ok".

Razumem sta hoces da kazes, ali ja sam tu ipak na strani naroda. Milion je tu faktora i nismo u njihovoj kozi, iako ne sumnjam da kao i svuda naravno ima onih koji onako istinski uzivaju u vladavini diktatora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Klotzen said:

Kad već pomenuste pergovore vest koja nam je promakla a mogla bi biti vrlo značajna je da je SAD dao vizu Lavrovu i njegovoj delegaciji koji sledeće nedelje treba da dođu na zasedanje u UN. Obzirom da on lično ima sankcije sigurno je u pitanju početak pregovora o kraju rata a UN je iskorišćen kao paravan ako pregovori propadnu. Videćemo koliko su strane sada daleko. Ja mislim da će Rusi sada ponuditi ono što su odbili u martu na prvim pregovorima. Na Zelenskom je da proceni da li može još nešto na frontu da postigne ili je vreme da se rat privodi kraju. Mišljenja sam da se rat neće završiti mirovnim sporazumom nego opet nekim primirjem pa će onda krenuti pregovori. Zato Ukrajina treba dobro da razmisli na šta će pristati jer bi ti pregovori mogli opet da traju 8 godina pa da ih Rusija ponovo napadne.

 

Sada nema pregovora, Posle ovog udara na branu mislim da je jasan sta je minimum koji bi zadovoljio Ruse... To je Herson, Zaporozje koliko toliko i Donbas koliko uspeju da zahvate - tu ostavljam malu rezervu jer nisam ni sam nacisto da li su u fazonu da napadaju dalje pokusavajuci da zaokruze DNR ili bi se stalo tu gde je. E sad kakve veze to ima sa branom... pa ista je srusena da bi se onemogucilo/otezalo prenosenje tehnike ka Hersonu - sto ce reci da je Rusija bila zabrinuta da ih ne saceka ista sudbina kao kod Harkova. Odustajanje od Hersona je jednako odustajanju od DNR. Ako nema Hersona, nema ni vode na Krimu to jest nema buducnosti sto povlaci potpuno povlacenje sa Crnog mora, itd itd... Dakle pozicije strana su vrlo udaljene i najbolje sto oni mogu da dobiju pregovorima je Kosovo II. Iako su Ukrajinci osokoljeni poslednjim pobedama, ukoliko ne slome kicmu Rusima (sta god to znacilo), oni su i dalje u debelo podredjenom polozaju. Cekanje zime ide Rusima u prilog.   

Inace glede Putina, on je na pragu da bude zapamcen u rangu podlipnog. Uspeo je za vreme svoje vlasti da napravi krvnog neprijatelja od Ukrajine, da dovede NATO na sve granice, ogranici saradnju Rusije na Aziju i ostavi u amanet ko zna kakvo klecanje koje ce neko, pre ili kasnije morati da uradi pred Ukrajinskim narodom. Polako pocinjem da mislim da ga ceka neki svilen gajtan samo za razliku od ljudi ovde ja mislim da to nije scenario koji iko od nas hoce da vidi. 

 

A sto se tice suknjica - poredjenje je kretensko. Ima sta da se kaze o pocetku rata i tome sta je moglo da se uradi da do njega ni ne dodje i tu naravno da postoji Ukrajinski deo kolaca. Samo je izlisno pricati uopste o tome dok bombe padaju, bice vremena. 

Link to comment
Share on other sites

@Kronostime, shvatam te. Samo trenutno, ne znam da li Ukrajina ima izbora. KGB-ovcima se jednostavno ne može verovati, što vidimo i kod ovih naših satrapa tipa Vučić/Vulin. Mislim da bi vredilo ih isterati iz zemlje i raskrstiti za njima jednom za svagda, da ne bi opet bilo još krvoprolića u budućnosti. Šta ga znam, nema lakih izbora. 

 

U svakom slučaju, oslobađanje pritiska Moskve nije garancija da će Ukrajina postati puna demokratska zemlja i da će se izboriti sa korupcijom i ostalim manama u društvu, ali mislim da je to preduslov.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, MilošVB said:

nismo u njihovoj kozi

 

Zapravo jesmo. Da se ne zavaravamo. :classic_smile:

 

Shvatam šta si napisao, ali osim moralne satisfakcije to ne znači ništa - diktator će da uradi šta će da uradi i tu mu niko ne može ništa. U tom smislu, ako će da pravi logore nek ih pravi. To je njegova (njihova) unutrašnja stvar i niko ga nikakvim ucenama, pregovorima i dogovorima ne može na to naterati niti ima pravo.

Eventualne promene mogu da krenu samo iznutra.

I tamo i kod nas.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Kad već pomenuste pergovore vest koja nam je promakla a mogla bi biti vrlo značajna je da je SAD dao vizu Lavrovu i njegovoj delegaciji koji sledeće nedelje treba da dođu na zasedanje u UN. Obzirom da on lično ima sankcije sigurno je u pitanju početak pregovora o kraju rata a UN je iskorišćen kao paravan ako pregovori propadnu. Videćemo koliko su strane sada daleko. Ja mislim da će Rusi sada ponuditi ono što su odbili u martu na prvim pregovorima. Na Zelenskom je da proceni da li može još nešto na frontu da postigne ili je vreme da se rat privodi kraju. Mišljenja sam da se rat neće završiti mirovnim sporazumom nego opet nekim primirjem pa će onda krenuti pregovori. Zato Ukrajina treba dobro da razmisli na šta će pristati jer bi ti pregovori mogli opet da traju 8 godina pa da ih Rusija ponovo napadne.

ne verujem da ce posle ovakvog iskustva sa rusima ukrajna ostaviti promil sansi da se ovako nesto ponovi. u smislu utvrdice se, ukopace, naoruzace, utrenirace jos bolje i neka potencijalna nova ruska avantura nece biti ni priblizno opasna kao ova. jednom kad ruske trupe napuste ukrajinu cela istocna i severna ukrajna se pretvara u utvrdjeni bunker. a verujem da ce i naoruzanje da bude adekvatno i savremeno. bar ono defanzivne prirode.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

 

Zapravo jesmo. Da se ne zavaravamo. :classic_smile:

 

Shvatam šta si napisao, ali osim moralne satisfakcije to ne znači ništa - diktator će da uradi šta će da uradi i tu mu niko ne može ništa. U tom smislu, ako će da pravi logore nek ih pravi. To je njegova (njihova) unutrašnja stvar i niko ga nikakvim ucenama, pregovorima i dogovorima ne može na to naterati niti ima pravo.

Eventualne promene mogu da krenu samo iznutra.

I tamo i kod nas.

 

.

 

Zapravo niste.. ne zavaravajte se 😉

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, HAMMER said:

ne verujem da ce posle ovakvog iskustva sa rusima ukrajna ostaviti promil sansi da se ovako nesto ponovi. u smislu utvrdice se, ukopace, naoruzace, utrenirace jos bolje i neka potencijalna nova ruska avantura nece biti ni priblizno opasna kao ova. jednom kad ruske trupe napuste ukrajinu cela istocna i severna ukrajna se pretvara u utvrdjeni bunker. a verujem da ce i naoruzanje da bude adekvatno i savremeno. bar ono defanzivne prirode.

 

Ovo je zadnja Putinova agresija. Posle ovog fijaska više nikog neće napadati. No ako opet dobiju goreg od prethodnog i sledeći će poželeti da bude novi imperator i da osvaja svet pa će iskoristiti taj konflikt da pokrene novi rat.

 

Rat će se završiti primirjem kada obe strane procene da od rata ne mogu više ništa dobiti, odnosno da bi im svaki sledeći dobitak bio preskup. Za Ruse mislim da je taj trenutak došao, pogotovo posle izjava iz Rusije da neće biti mobilizacije i slanja novih trupa u Ukrajinu. Za Ukrajinu ne znamo koliko još imaju kapaciteta. Ovih dana im se vraća 5000 ljudi iz UK sa obuke, to su borbene grupe za dve nove brigade. Slične dilove imaju sa Poljskom i Nemačkom a ovih dana su dogovorili da se obuka radi i u Danskoj. Dakle oni itekako imaju prostora da svoje kapacitete prošire.

 

@sreta-steta

 

Vreme radi za Rusiju samo ako koristi sve svoje kapacitete a vidimo da to nije slučaj. Očigledno je ovaj rat ekstremno nepopularan (bez obzira što nas uveravaju da ga podržava 80%) i Putinu su vezane ruke oko mobilizacije a bez toga Rusija nema prednost na duge staze. Po meni odlaganja rata za proleće će ići u korist Ukrajine pošto će do onda verovatno oformiti još 10-tak novih brigada i opremiti je opremom koju dobijaju. U tom scenariju će zapadnjaci ponovo povećati uloge i dati ukrajini još modernije oružje. Ako imamo "pauzu" 6 meseci to je dovoljno za obuku na najmodernijom naoružanju. Pominju se Abramsi, ranije su pominjani F-15 i F-16, ima tu još dobrano prostora za naoružavanje Ukrajine. Ako se rat prolongira onda će zapadnjaci moći da naruče u nekim fabrikama i novo oružje za Ukrajinu ili da ga daju onima koji će donirati svoje.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Recesija !

 

Naročito je korisno za Evropu da na istočnoj granici ima vojsku koja to super novo i efikasno oružje oružje okrene put zapadne granice.

Strane mogu lako da se promene, savezništva da se raskinu a ratnici veterani da pitaju Evropu zašto su krvarili gaće protiv mrskih Rusa.

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Kad kazem vreme radi za Ruse mislim na period do nekog aprila - maja. Ove vesti o popunjenosti kapaciteta su po mom misljenju sarena laza: ako ima gasa, a kako to da cene energenata divljaju. Dakle, oni cekaju da vide kako ce se situacija razvijati u Evropi u momentu kada se kriza u potpunosti razvije i izazove nerede. Da li ce to dovesti do popustanja podrske Ukrajini. A na period posle toga, slazem se... Rusija ce biti u velikim problemima. 

Ovo sto pises za abramse, F15/16... danas je prvi put spomenuto STA JE crvena linija: isporuka dalekometnih raketa. Ukoliko se stvarno isporuce avioni Ukrajini, e onda cemo imati potpuno drugaciji rat. 

A vezano za podrsku Putinu... bilo bi lepo da @attolini prokomentarise ako ima zivaca. Poslednji put je pisao da Ruse taj rat bas i ne dotice toliko. Ali ta podrska od 80% jako brzo ume da splasne na 8 u slucaju nekog vojnog neuspeha ili necega sto bi pogodio siri krug ljudi. Mobilizacija je jedna od stvari koja bi poterala, ali pisao sam ranije da je to problem iz drugih razloga, ne samo popularnosti. 

Inace, jel nasao neko neke vesti kako su se stvari razvile kod te reke gde su Ukrajinci imali mostobran? I drugo citao sam negde neku Rusku kontru kod Kupjanska... true or fake?  

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sreta-steta said:

Ovo sto pises za abramse, F15/16... danas je prvi put spomenuto STA JE crvena linija: isporuka dalekometnih raketa. Ukoliko se stvarno isporuce avioni Ukrajini, e onda cemo imati potpuno drugaciji rat. 

 

Kakav? Kakve opcije jos ima Putin sem opce mobilizacije ili nuklearnog oruzja? Civile i civilnu infrastrukturu svakako vec terorisu od starta invazije. Napasti Ameriku ili neku drugu NATO clanicu? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Kakav? Kakve opcije jos ima Putin sem opce mobilizacije ili nuklearnog oruzja? Civile i civilnu infrastrukturu svakako vec terorisu od starta invazije. Napasti Ameriku ili neku drugu NATO clanicu? 

 

 

 

Verovatno bi jos gore udarili po infrastukturi. Ne vidim koja je druga opcija, napad na clanicu NATO-a pa to je nerealno i suludo cak i za trenutnog Putina.

 

Pominje se ali je to je vrlo nategnuto da bi jedan od mogucih odgovora npr ako neka americka balisticka ispaljena od strane Ukrajinaca pogodi neki civilni kvart u Rusiji, da bi to onda Putin iskoristio da gadja satelite to se ne racuna napadom na neku zemlju, a odgovor istom merom ne bi mnogo pogodio Ruse jer izgleda da njihovi sateliti su trube npr vidimo da piloti koriste komercijalne Garmin uredjaje, treca decenija 21veka!

 

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

.

Ovo sto pises za abramse, F15/16... danas je prvi put spomenuto STA JE crvena linija: isporuka dalekometnih raketa. Ukoliko se stvarno isporuce avioni Ukrajini, e onda cemo imati potpuno drugaciji rat. 

 

 

Kakav drugaciji rat? Rusi su izgubili nenadoknadiv broj tehnike. I da mobilisu milion ljudi, oni nemaju sa cime da ih opreme. Ne postoji neki spremni front od 200 hiljada dobro obucenih, profesionalnih, motivisanih vojnika, koji samo cekaju da udju u sukob. Sve sto Rusu ubace u vatru, bice losije jedinice od onih koje trenutno ucestvuju/su  ucestvovale u ratu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice logistike izgleda da ponestaje 155mm granata:

https://www.businessinsider.com/us-wants-to-build-artillery-shells-as-it-supplies-ukraine-2022-9

 

Verovatno i Rusi imaju slican problem stim sto oni imaju one sssr fabriketine pa verovatno stancuju granate ko blesavi, ustvari daleko veci problem su cevi kod Rusa, toliko su granata i raketa ispucali da su cevi prilicno izraubovane a to bas ne mozes tek tako da stancujes.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

 

Verovatno bi jos gore udarili po infrastukturi. Ne vidim koja je druga opcija, napad na clanicu NATO-a pa to je nerealno i suludo cak i za trenutnog Putina.

 

Pominje se ali je to jos uvek vrlo nategnuto da bi jedan od mogucih odgovora npr ako neka americka balisticka ispaljena od strane Ukrajinaca pogodi neki civilni kvart u Rusiji, da bi to onda Putin iskoristio da gadja satelite to se ne racuna napadom na neku zemlju, a odgovor istom merom ne bi mnogo pogodio Ruse jer izgleda da njihovi sateliti su trube npr vidimo da piloti koriste i dalje GPS rucne uredjaje, treca decenija 21veka!

 

 

 

 


Mogu oni pojacati udare po civilima i po infrastrukturi ali ne vidim sta mogu dobiti time. Sijanje terora im do sada nije nista donijelo, samo je jos vise motivisalo Ukrajince da se brane. Jedino da pocnu masovno ubijati sve sto hoda ne bi li time smanjili “bazen” Ukrajincima za dodatnu regrutaciju al i to bi im donijelo jos vece probleme od trenutnih.

 

Bilo kakav udar na bilo sta americko mi je apsolutno nerealan i znacio bi pocetak WW3 gdje bi svi otisli u neku stvar. Mozda Putin jeste lud ali ne vjerujem da su svi oko njega u Kremlju toliko poremeceni pa da samo klimaju glavom na postupke koji bi moguce ugrozili citavu planetu. On ovaj rat prosto ne moze dobiti, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posto sam tamo gore optuzen da vrsim propagandu za Ukrajince, evo da malo prikazem pravu istinu.

 

 

A ovo je fake i Zapadna propaganda.

Огромно масовно гробље са више од 440 гробова пронађено је у новоослобођеном граду Изјуму

 

Evo jos malo argumentovane objektivnosti na srpskom.

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, HAMMER said:

dajete preveliki znacaj gasu. u najgoremscenariju zalozice termoelektrane, pokrenuce nuklearne elektrane i kompenzovace nedostatak gasa. cenim da je to poslenji potez ako bude povuci potegni.

 

 

Nije problem struja, vec je problem grejanje i odredjena industrija negde je industrija bas zavisna od gasa cini mi se u Italiji.

 

Dakle ne mozes to zameniti strujom barem za ovu zimu, u buducnosti je moguce.

 

Da stvar bude gora cini mi se da po EU gasne toplane i nemaju alternativu da koriste naftu jer zeleni to su srcano sprecavali, secam se neke price kod nas (bilo davno) kad je EU davala pare za nove toplane da je tad bas hvaljeno to sto nece moci mazut jer je skup i prljav! Meni tad (kad je krenula silna gasifikacija zemlje) pade napamet a sta ako gasa ne bude bilo ili bude preskup bolje imati opciju B, pa i prljavu.

 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče grejanja može da se zameni mazutom. Ne znam da li baš svaka ima tu mogućnost ali ove kod nas što su građene većina može da koristi i mazut i gas. Koliko sam ja ispratio ove zime neće biti većih problema ali sledeće će sigurno biti samo je pitanje koliko će faliti jer će zapadnjaci imati celu godinu da urade što više mogu da što više tečnog gasa obezbede. Prva žrtva nestašice gasa će biti industrija. Ove godine je veći problem ovo sa strujom, nisam unazad par dana čitao da li Francuzi rešavaju te njihove centrale što su ispale i šta se dešava po tom pitanju. To nema veze sa gasom nego jednostavno nema dovoljno struje i sa gasom i bez gasa. Cena gasa raste zbog neizvesnoti oko sankcija Rusiji jer će nastati pretumbacija na preostalom tržištu gde će potražnja permašiti ponudu ako već nije. Pa dok se to ne izneveliše cene će ostati na ovom nivou.

 

Rusija ne može da nastavi sa terorisanjem stanovnika u kontinuitetu jer će to dovesti neutralne zemlje u neodbranjivu poziciju i onda će i one morati da uvode sankcije. Zamislite poziciju neke države koja ne želi da uvede sankcije i desi se da usled uništavanja civilne infrastrukture dođe do velikog broj smrtnih slučajeva kao posledica toga. Pa to uništava poziciju svake od tih država. Veliko je pitanje da li bi to čak i jedna Kina mogla da istrpi i da se i dalje pravi blesava. To je direktno udaranje na civile i svako ko ne uvede sankcije bi bio i sam smatran podržavaocem terora nad civilima. Od prestiža i meke moći tih država ne bi ostalo ništa.

 

Imaćemo ove ispade svakih par nedelja i to je sve što oni smeju sebi da dopuste ako ne žele i ostatak sveta da okrenu protiv sebe.

 

Rusi najavljuju mobilizaciju na Krimu 80k ljudi. Ako bi to uspeli to bi značajno popravilo situaciju po njih, naravno posle par meseci da bar osnovnu obuku prođu i da se malo utreniraju. No da vidimo da li će od toga išta biti ili još jedna izjava za popravljanje morala ovih što su na frontu.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Kina zbog AUKUS-a nece uvesti nikakve sankcije Rusiji.

 

Npr KSA nema jos uvek neke sankcije zbog Jemena iako su uveli pomorsku blokadu, jednostavno politicki i finasijski interesi odlucuju sankcije a ne stradanje civila, nazalost.

 

Jedni tolerisu zlocine svoje naftne pumpe, drugi tolerisu zlocine svoje naftne pumpe.

Edited by MeanMachine
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nisu svih 440 ljudi streljani. Slušao sam tužioca iz Harkiva kaže čovek da su tu sahranjeni i poginuli civili od vremena kada su Rusi napadali grad pa do kraja okupacije. Dakle verovatno su većina kolateralna šteta artiljerije i avijacije obe strane ali istražiće sve leševe pa ćemo čuti ko je kako poginuo.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Što se tiče grejanja može da se zameni mazutom. Ne znam da li baš svaka ima tu mogućnost ali ove kod nas što su građene većina može da koristi i mazut i gas. Koliko sam ja ispratio ove zime neće biti većih problema ali sledeće će sigurno biti samo je pitanje koliko će faliti jer će zapadnjaci imati celu godinu da urade što više mogu da što više tečnog gasa obezbede. Prva žrtva nestašice gasa će biti industrija. Ove godine je veći problem ovo sa strujom, nisam unazad par dana čitao da li Francuzi rešavaju te njihove centrale što su ispale i šta se dešava po tom pitanju. To nema veze sa gasom nego jednostavno nema dovoljno struje i sa gasom i bez gasa. Cena gasa raste zbog neizvesnoti oko sankcija Rusiji jer će nastati pretumbacija na preostalom tržištu gde će potražnja permašiti ponudu ako već nije. Pa dok se to ne izneveliše cene će ostati na ovom nivou.

 

Rusija ne može da nastavi sa terorisanjem stanovnika u kontinuitetu jer će to dovesti neutralne zemlje u neodbranjivu poziciju i onda će i one morati da uvode sankcije. Zamislite poziciju neke države koja ne želi da uvede sankcije i desi se da usled uništavanja civilne infrastrukture dođe do velikog broj smrtnih slučajeva kao posledica toga. Pa to uništava poziciju svake od tih država. Veliko je pitanje da li bi to čak i jedna Kina mogla da istrpi i da se i dalje pravi blesava. To je direktno udaranje na civile i svako ko ne uvede sankcije bi bio i sam smatran podržavaocem terora nad civilima. Od prestiža i meke moći tih država ne bi ostalo ništa.

 

Imaćemo ove ispade svakih par nedelja i to je sve što oni smeju sebi da dopuste ako ne žele i ostatak sveta da okrenu protiv sebe.

 

Rusi najavljuju mobilizaciju na Krimu 80k ljudi. Ako bi to uspeli to bi značajno popravilo situaciju po njih, naravno posle par meseci da bar osnovnu obuku prođu i da se malo utreniraju. No da vidimo da li će od toga išta biti ili još jedna izjava za popravljanje morala ovih što su na frontu.

 

 

Nije industrija nesto sto je izolovano, pa kao OK, samo to ne radi. Ako ne radi industrija, ljudi ne idu na posao, imas rast nezaposlenosti koji kombinovan sa inflacijom je vrlo zapaljiva kombinacija. Videcemo koliko je to Rusko cekanje realno, ali nikako ne verujem da ce proci sa manjim stucanjem tu i tamo. Pitanje je samo koliko su Evropske zemlje u stanju da hendlaju neku krizu sa kojom se kao EU nisu suocile... pa nikad. Ja samo licno ne verujem u to da umesto gasa, ajmo svi na mazut ili nuklear i sve ce biti OK. Za svaku sledecu zimu se slazem, bice sve laksa, ali to neko odvajanje od Rusa nece trajati manje od 5 godina i industrijski svet nece izgledati vise isto. 

Na pitanje sta to Rusi mogu da urade... mislim da mi imamo dosta iskrivljenu percepciju kako taj rat zapravo izgleda. Sedim juce sa kolegom, posle calla pricamo o tom projektu i on pomenu da radi sa Ukrajincima. Ja pitam gde zive, on rece Kijev... rade normalno skoro od pocetka rata, imaju neke appove koji samo zvone kada rakete krecu ka njima, ali manje vise situacija je redovna (koliko je to moguce). I to me podseti na 99 gde je sem Kosova situacija bila redovna i ovde, ja sam radio normalno, keva i cale isli na posao sve do momenta kada su mostovi postali rizicni i struje pocelo da nema. tada je sve stalo. E pa taj trenutak jos nije dosao u Ukrajini: zivot u jednom delu Ukrajine je koliko toliko podnosljiv. Rusenje mostova, energetske infrastrukture, puteva... to je ono vracanje u kameno doba. 

Drugo, sta ako Ukrajinci dobiju tu raketu i sjure je na Kercki most? I Rusi kao odgovor ne mroaju da gadjaju poljsku nicim. Ali par taktickih nuklearnih na zapad Ukrajine ima slican efekat. I kako odreagovati posle toga? Jos sankcija? Mislim... ovaj rat moze da eskalira na toliko razlicitih nacina a skoro nijedan ne zelimo da vidimo. Ne treba bas zudeti za jos jednim wunderwafen sistemom za Ukrajinu jer "samo to je potrebno za dogodine u Moskvi". Nijedan ne garantuje da ce biti tas na vagi a nije da Rusi nemaju dzebane. 

Elem, druga stvar... odgledah onaj video iz zatvora. Strasan deo meni je da se lopovima, silovateljima i ubicama nude aleje heroja u slucaju pogibije. Ne znam sta je njima u glavama.  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...