Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

10 minutes ago, Kronostime said:

Rusija je jedna od zemalja sa nuklearnim oruzjem u arsenalu, i to sa kolicinom istog koja nije za zanemarivanje. Da li ce ga upotrebiti? Ne znamo i bolje je da nikada ne saznamo.

https://www.heritage.org/global-politics/commentary/russias-small-nukes-are-big-problem-european-security

Zato rat mora da se zavrsava sto pre PREGOVORIMA, makar i na stetu obe strane.

Prosirenjem sukoba rizikuje se da sve ode do djavola, a onda nece biti bitno ko je bio u pravu - nece biti nikog da to pamti.

 

 

Da li je ovo buducnost koju prizeljkujemo?

 

U prevodu pustit Rusiji i Putinu da kolju i siluju po Ukrajini pa onda i negdje drugo kad im se opet prohtije sirit "ruski svet" jer imaju nuklearno oruzje i mogli bi ga upotrijebit ako im se neko suprostavi? 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Lithuania's Defence Minister also tweeted to say the country's main force to deter against any security threat has been put on high alert.

"As Russia's military mobilisation will also take place near our borders, (Kaliningrad region), Lithuania's Rapid Reaction Force is being put on high alert to prevent any provocation from Russia," said Arvydas Anusauskas.

 

bbc

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

U prevodu pustit Rusiji i Putinu da kolju i siluju po Ukrajini pa onda i negdje drugo kad im se opet prohtije sirit "ruski svet" jer imaju nuklearno oruzje i mogli bi ga upotrijebit ako im se neko suprostavi? 

Jedno su zelje, a drugo je tuzna realnost u kojoj zivimo, a to je da se gomila novca trosi na usavrsavanje postojecih i pronalazenje novih nacina za destrukciju, umesto da se ulaze u nauku, poboljsanje zivotnih uslova sirom sveta i samim tim tenzija koje zbog toga dolaze. Kao neko ko je iz prve ruke video kako to izgleda uvek cu biti protivnik rata - nijedna ideologija nije vredna suze deteta kome je oteto bezbrizno detinjstvo i sansa da napreduje u zivotu i doprinese civilizaciji koliko god moze.

Nijedna: ni ruska, ni americka, ni kineska.... bilo cija!

Ne podrzavam oruzje ni u sopstvenoj kuci, nije me strah od njega, to je samo gvozdjurija - strah me je od mene zato sto znam da ga upotrebim, a tu ce neko da strada.

Zato sam izabrao pacifizam po svaku cenu, makar bila i nepravedna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@attolini

 

Nisam neko vreme pratio ovu temu na forumu, pa sorry ako si već pisao nešto na tu temu, ali me zanima, iz tvog ugla, da li se i koliko promenio odnos/mišljenje/stav rusa prema Putinu i ratu danas u odnosu na mart (ukoliko si uopšte još uvek u RUS)?

I koliki odziv i uticaj mogu imati najavljeni protesti protiv mobilizacije?

Znači ne ruska ili zapadna propaganda, već neko tvoje mišljenje. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1198 Russian Officers killed in Ukraine

 

Sojgu rece skoro da je poginulo tek 6000 ruskih vojnika.

Sta ce im onda jos 300 000 dodatnih ?

 

Rusi nisu jos upotrebili svoja najbolja oruzja, koja imaju u ogromnim kolicinama.

Nisu hteli da povrede nacionalna osecanja Ukrajinaca, da pogaze zito tenkovima i ostete zgrade (Mariupolj).

 

Белгијске хаубице M109 послате на фронт у Украјину (25 x).

 

Počeo masovni bijeg Rusa, guglaju "kako slomiti ruku". Rasprodani letovi iz Moskve

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, mislis da je sve vise Rusa koji se dobrovoljno prijavljuju da brane domovinu ?

Ovde nas lazu da je od pocetka specijalne operacije izbeglo nekoliko stotina hiljada uglavnom mladjih i obrazovanijih.

I google laze da Rusi pretrazuju "kako slomiti ruku" ?

 

Sta ti je zivot, danas jesi, sutra nisi.

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Putin je inače ovim ukazom o mobilizaciji pored svega već spominjanog zabranio ugovorcima kojima istekne potpisani 3-mesečni ili 6-mesečni ugovor da napuste Ukrajinu i vrate se kući tako što je produžio važenje njihovih ugovora na neodređeno vreme tj. sve dok traje mobilizacija.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dragan said:

Ne znam, mislis da je sve vise Rusa koji se dobrovoljno prijavljuju da brane domovinu ?

Ovde nas lazu da je od pocetka specijalne operacije izbeglo nekoliko stotina hiljada uglavnom mladjih i obrazovanijih.

Gde ovde ? U Švici ? Kod nas ih ima, uglavnom u prestonici, kažu nekoliko hiljada i izvestan broj Ukrajinaca, kao i u svim Ex-Yu republikama. A što se tiče cena avio karata, da nije ta cena na crnom tržištu iliti kod "tapkaroša", neka fora tako. Eno na prethodnoj strani sam skrinšotovao, ima mesta koliko hoćeš u Oktobru, za Air Srbiju od 500-1000 €.....

Link to comment
Share on other sites

Francuski vojni analitičar i bivši pilot RV Xavier Tytelman, koji od početka rata nije mnogo griješio u procjenama, je juče ili prekjuče rekao dvije interesantne stvari:

- ruske snage zapadno od Dnjepra su već izgubljene, jer logistika ne može da pokrije ni dio njihovih potreba, tako da su nepoznanice samo koliko dugo će moći da se odupiru i koliko će ih biti u stanju da prepliva Dnjepr, ali neki kontakti sa Ukrajincima na temu predaje već postoje (ovo tvrdi i Institute for the Study of War) i on očekuje deset do petnaest hiljada zarobljenih Rusa na tom potezu (što je logistički problem, jer Ukrajinci nemaju kapacitete da smjeste ni dvije hiljada zarobljenih sa harkovskog ratišta),

- sabotaže infrastrukture i vojne logistike u belgorodskoj regiji (tj. na teritoriji same RF) su toliko česte i obimne da počinje da prevladava mišljenje da postoji lokalni pokret otpora, odnosno da se uglavnom ne radi o grupama sabotera koje se ubacuju iz Ukrajine.

7 minutes ago, Constantin said:

Eno na prethodnoj strani sam skrinšotovao, ima mesta koliko hoćeš u Oktobru, za Air Srbiju od 500-1000 €.....

Po Google Flights Moskva - Beograd danas ima za 3,148 jura, sjutra i prekosjutra nema, u subotu 5,841 evrija, u nedelju 2,151, itd.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, sreta-steta said:

 

Odakle ti ovo da Rusi upotrebljavaju sve sto imaju? Pisao sam post gde ljudi u Kijevu manje vise normalno rade od pocetka rata. Znaci to jos uvek nije ono stanje koje je u Srbiji bilo pred kraj rata 99 kadanije bilo ni struje, ni komunikacija u celoj zemlji.  

 

Pričamo u smislu naoružanja. Jedino što nismo do sada videli su nikad dočekani SU-57 i obe verzije Armate. Sve ostalo se masovno koristi. Mi sad ovde pričamo kako bi ATACMS bio eskalacija a Rusija koristi sve vrste raketa koje ima. Kinžal, Kalibr, Točka, S-300. Obzirom da je Putin pokrenuo mobilizaciju Ukrajina treba da počne da gađa logistiku i na teritoriji Rusije. Više nema šta da se čeka, jer za par meseci će početi ruski rezervisti masovno da dolaze na front. Treba uništiti delove železničkih stancija na kojima se vrši utovar robe i uništavati nadvožnjake od železnice u tim pograničnim delovima kao što su Belgorod. Naterati Ruse da svu logistiku rade kamionima što smo videli kod Kijeva da nisu sposobni. Time se ujedno i obesmišljava novih 300k Rusa na frontu.

 

Rusija ne može da tuče Kijev kao što su nas NATO-ovci iz prostog razloga što nemaju dovoljno tih naprednih raketa. Tuku oni Kijev inače i dalje, samo ne svaki dan nego kada skupe par kalibara i kinžala. O avijaciji Rusije sada znamo da ne vredi mnogo jer ne da nije uništila Ukrajinski PVO nego najverovatnije nije ni pokušala. Praktično od početka rata koriste avijaciju samo na malim visinama da bi izbegli protivničku PVO a tako se ne može bombardovati Kijev, pogotovo sada kada Ukrajinci imaju dosta stingera i ostalog PVO oružja za gađanje nisko letećih aviona. Tako da nije da oni neće da tuku Kijev nego ne mogu.

 

@Dragan

 

U UK se obučava 10k Ukrajinaca. Obuka traje 120 dana. Sada u septembru se vratilo prvih 5000 obučenih. Planiraju da prošire program. Što se ostalih tiče većina krije te infromacije osim za oružje koje doniraju. Bilo je natpisa da se Ukrajinci obučavaju u Poljskoj i Nemačkoj, pre 10-tak dana je potpisan ugovor o obuci vojnika sa Danskom ali nema detalja koliko se tu ljudi obučava.

 

@All

 

Ono što će zapadnjaci prvo uraditi je da će početi da naručuju veće količine oružja direktno od industrije jer ovaj rat sada i definitivno ide u sledeću godinu a najverovatnije i u 2024. Ukoliko ovih dana poruče nove količine oružja i municije za Ukrajinu to će do proleća biti spremno za isporuku pa neće više morati da im daju iz svojih rezervi. Na taj način se i Putinu daje do znanja da će ratovati sa potencijalima zapadne industrije a ne samo njihovih magacina. Nadam se da je Makron sada shvatio koliko je grešio sa tom pomirljivom politikom prema Putinu, to Putina ne zanima on želi imperiju.

  • Like 9
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Gde ovde ? U Švici ? Kod nas ih ima, uglavnom u prestonici, kažu nekoliko hiljada i izvestan broj Ukrajinaca, kao i u svim Ex-Yu republikama. A što se tiče cena avio karata, da nije ta cena na crnom tržištu iliti kod "tapkaroša", neka fora tako. Eno na prethodnoj strani sam skrinšotovao, ima mesta koliko hoćeš u Oktobru, za Air Srbiju od 500-1000 €.....

Na Zapadu.

To za karte nisam proveravao. Verovatno cene skacu ako potraznja premasi ponudu.

Destinacije su ionako sve vise limitirane.

Ovo je bilo pre najave mobilizacije.

Време је за одлазак

Spoiler

Миграција младих – „Време је да се извуче из Русије“

На руској Фејсбук страници „Време је за одлазак“ налазе се људи који желе да емигрирају из Русије или су већ емигрирали. Милиони Руса размишљају да напусте своју домовину.

Аутор: Давид Науер

Субота, 4. септембар 2021, 6:58 часова Ажурирано у 07:08

„Ми смо млад пар. Моја жена има 31 годину, ја 29. Обоје радимо у ИТ индустрији и желели бисмо да емигрирамо у Европу и тамо заснујемо породицу. Можете ли нам дати неке савете?" Или: „Освојио сам зелену карту и желео бих да емигрирам у САД. У којој индустрији да тражим посао?» Ово су две од хиљада уноса на тему „Време је да се изгубимо“. Група има преко 200.000 чланова само на Фејсбуку.

„Ми смо група за самопомоћ. Од тренутка када неко размишља о емиграцији и има питања – до тренутка када неколико година касније добије држављанство нове домовине: Свему је ово место код нас. Могло би се рећи: Пријатељи смо када је у питању емиграција“, каже Јан Пољански.

Легенда: Јан Пољански, оснивач "Време је да се изгуби", живи у Француској 23 године. Сцреенсхот Зоом

42-годишњи оснивач „Време је да се побегне“ не живи у Русији већ дуги низ година. „Ја сам вероватно најважнији руски стручњак за бежање“, каже за себе.1998. емигрирао је у Француску. Пре десетак година имао је идеју да оснује интернет форум за емиграцију. Од тада група је стално расла.

Сваки пети жели да емигрира

„Свако јутро устанем и видим да има још нових чланова – од јуче до данас, на пример, учланило се још 200“, каже Пољански. Русија има дугу традицију емиграната – до данас. Недавно истраживање показало је да добра петина Руса жели да емигрира. Посебно су млади људи одвучени.

Очекивано трајање живота у Јапану је 94 године, у Русији само 73 године. То у великој мери говори о томе да ли је Русија добра земља за живот.

Аутор: Јан Пољански Рус живи у Француској

Свака друга особа од 18 до 24 године радије би живела у иностранству. Не ради се о бекству од конкретног политичког прогона. Оператер портала Пољански каже: „Људи мисле на емиграцију зато што не виде будућност за себе у Русији – и зато што желе бољи живот својој деци. Он ове мисли илуструје драстичним примером: „Само прогуглајте 'очекивано трајање живота по земљи'. У Јапану је ово 94 године, у Русији само 73 године. То заиста говори све о томе да ли је Русија добра земља за живот“.

Нездрав начин живота руског становништва није једини разлог за низак животни век. Пољански види директну одговорност у политичком систему, који у последње време постаје све репресивнији. „Репресија је првенствено усмерена на људе који желе нешто да промене. На пример, неко напише чланак о томе колико је лош руски здравствени систем.

Критични грађани напуштају земљу

Следећег дана – тако нешто би сигурно могло да се деси, каже Пољански – аутор је већ седео у полицијској станици на испитивању. Резултат: „Чим буде могао, овај критичан грађанин емигрира. Али здравствени систем је и даље лош како га је првобитно описао."

Пољански је уверен да емиграција штети Русији јер одлазе најактивнији грађани. Постоји много излаза из Русије: диплома, посао висококвалификоване особе, сопствени посао. Свима им је заједничко да су они који одлазе могли да направе разлику и код куће.

Често се питао да ли његов пројекат не промовише емиграцију и тиме слаби земљу. „Али мислим да је појединац најважнија ствар. Могу помоћи одређеној особи да емигрира и започне нови живот. Не могу да спасем целу земљу“.

Заказивање, 26.08.2021, 12:30 Ухр

 

Према подацима са Интернета, након најаве делимичне мобилизације, у Русији убрзано расте потражња за летовима у једном правцу

Статистички подаци из Гоогле Трендс-а показују пораст у претрагама за Авиасалес, најпопуларнији руски веб-сајт за куповину летова. Директни летови из Москве за Истанбул и Јереван у Јерменији - обе дестинације које Русима дозвољавају улазак без виза - распродате су у среду, наводи Авиасалес.

 

16.3.2022.

Хиљаде руских научника, компјутерских стручњака и оснивача тренутно беже од последица рата у Русији. Паника је посебно велика у ИТ индустрији.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Beonegro said:

 

Po Google Flights Moskva - Beograd danas ima za 3,148 jura, sjutra i prekosjutra nema, u subotu 5,841 evrija, u nedelju 2,151, itd.

Ovo je sa AIR Serbia:

spacer.png

 

Imaš i preko Istanbula....Moskva Istanbul od 60 $....od Carigrada može do Niša, Beograda.....kome kako volja.

10 minutes ago, Dragan said:

Na Zapadu.

To za karte nisam proveravao. Verovatno cene skacu ako potraznja premasi ponudu.

Destinacije su ionako sve vise limitirane.

Ovo je bilo pre najave mobilizacije.

 

Diže se malo prašina, ali nema to mnogo veze sa realnošću....za 10 000 € ha...doda još malo pa će kupi polovnu Cesnu sam da dodje do BeGe....ako im je baš muka za BeGe...a i za te pare lično ću da odem po tog Rusa, Ukrajinca da ga dovezem....:wink2:

Link to comment
Share on other sites

Moze da se gugla, cene karata su oko 1000 evra (bile), ali je problem sto ih nema i sto ce rasti dalje. Qatar Airwaves updateovao i ima poneki let za malo manje od milion dinara.

 

Sve ima na guglu, probaj samo da ove skorije letove bukujes pa da vidimo sta ce da pise na checkoutu.

 

Licno nemam vremena da se zaludjujem sa tim glupostima, apsolutno svako moze da izgugla i da vidi koliko kostaju letovi.

 

A ovaj gore screenshot odakle ti je? Sa sajta Air Serbia?

 

Evo upravo sam tamo, pa ne znam kako dobijam ovo:

 

 

Screenshot_3.jpgImam i nagradno pitanje - da li mislis da ce let 9. oktobra ostati i ako ostane da li ce biti po ovoj ceni?

 

Ako je ovo oktobar sto si slikao (ne prica se o oktobru uopste, nego kartama ove nedelje), onda su za 10 minuta izmedu nasih screenshotova letovi 10. i 11. isparili.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Pa isto dobijate 😄

 

Isti je screen shot.

 

Samo Constantin ne kapira da ljudi hoće još večeras da odu iz Rusije, zato i jesu tako velike cene, malo im je kasno da čekaju do 15 oktobra.

 

Ja kolko sam video za Istanbul su im trenutno najjeftinije karte. Verovatno najviše aviona saobraća pa se nije sve popunilo tako brzo kao za Beograd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Constantin said:

Gde ovde ? U Švici ? Kod nas ih ima, uglavnom u prestonici, kažu nekoliko hiljada i izvestan broj Ukrajinaca, kao i u svim Ex-Yu republikama. A što se tiče cena avio karata, da nije ta cena na crnom tržištu iliti kod "tapkaroša", neka fora tako. Eno na prethodnoj strani sam skrinšotovao, ima mesta koliko hoćeš u Oktobru, za Air Srbiju od 500-1000 €.....

 

Ima ih podosta i mogu se često videti u centru, ali i u ostalim naseljima. Viđao sam ih i po hipermarketu u kraju, a povremeno se vidi i neko vozilo sa ruskim tablicama. Kod karata je malo drugačija priča. Cene su najviše kada je i najveća potražnja, pa zato nije ni čudno što se cene menjaju. U trenutku kada si gledao, najveće interesovanje je bilo za naredne dane, ali sada je malo drugačije na sajtu avioprevoznika, tj. ovde. Pretpostavljam da su se sjatili da što pre pobegnu, a što kasnije odu, veće su šanse da im zatvore granice ili da ih mobilišu. U ovom trenutku za mnoge datume u oktobru piše da nije primenljivo, tj. nema kupovine, a pretraživao sam letove iz Moskve.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

Pa isto dobijate 😄

 

Isti je screen shot.

 

Samo Constantin ne kapira da ljudi hoće još večeras da odu iz Rusije, zato i jesu tako velike cene, malo im je kasno da čekaju do 15 oktobra.

 

Ja kolko sam video za Istanbul su im trenutno najjeftinije karte. Verovatno najviše aviona saobraća pa se nije sve popunilo tako brzo kao za Beograd.

Ma da....kažem za Istanbul 60-ak $.....cene karata se formiraju tako što cena raste kako se smanjuje broj mesta, a ja znam da je najskuplja ona za "odmah". Nije to Last minut booking u Polihrono i Hanioti. Ne znam samo zašto se dešava "opšta bežanija" iz Moskve. Naravno, i da li se dešava???Ko ne može da izadje iz RUS, ne može ni za 5 minuta ni za mesec dana.....

 

8 minutes ago, McLeod said:

 

 

 

Screenshot_3.jpgImam i nagradno pitanje - da li mislis da ce let 9. oktobra ostati i ako ostane da li ce biti po ovoj ceni?

 

Krajem oktobra je 500 €.....Let će 9.10. ostati, kako se smanjuje broj slobodnih mesta, cena će da raste, ali ne u nedogled.

To što gledate preko Qatara je druga priče i letovi od po 24 sata. Nije tu frka, što ih nema, nego u daljini destinacije, a naravno, ako ostanu samo te destinacije i to će da poskoči.

Sećam se kad sam išao za Kinu....mogao sam iz BG da idem Aeroflotom, sa presedanjem na Šeremetjevu...najkraće i najbrže i karta je tada bila negde 900 €....imao sam i varijantu AIR France, preko Pariza i Moskve, duplo skuplje i poprilično duže, a čini mi se i da su Ozi preko Poljske imale varijantu.....sada toga nema, spala knjiga na dva slova i to je to.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, erwin said:

Šojgu je rekao da je poginulo 10x više ukrajinskih nego ruskih vojnika (61 hiljada vs 6 hiljade).

 

https://www.pravda.ru/politics/1751220-punin_shoigu/

Vodka loša, nikakva....

 

Ali ovo je dobro, jer na njegove brojeve dodati otprilike *10 što se tiče gubitaka zločinačke vojske genocidne i terorističke države Rusije. Praktično je potvrdio sve ostale procene njihovih gubitaka.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...