Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Jedno pitanje od totalnog nepoznavaoca medjunarodnog (ratnog) prava...

Zasto UN ne posalje neke mirovnjake u Ukrajinu, bar za obezbedjivanje izbeglickih koridora kad vec Ukrajinci ne veruju Rusima?

Koliko god nesposobna organizacija bili, ako nista drugo vaze za etalon za neutralnost iz ugla svih strana.

Dakle, nesto slicno formiranju i uposljavanju UNPROFOR-a u Jugoslovenskim ratovima.

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, RatzenStadt said:

Jedno pitanje od totalnog nepoznavaoca medjunarodnog (ratnog) prava...

Zasto UN ne posalje neke mirovnjake u Ukrajinu, bar za obezbedjivanje izbeglickih koridora kad vec Ukrajinci ne veruju Rusima?

Koliko god nesposobna organizacija bili, ako nista drugo vaze za etalon za neutralnost iz ugla svih strana.

Dakle, nesto slicno formiranju i uposljavanju UNPROFOR-a u Jugoslovenskim ratovima.

Ne mogu dobiti mandat za bilo kakvu vojnu pa can ni mirovnu aktivnost bez SB UN, a to ce biti blokirano vetom. 

 

Ja jedinu priliku vidim u tome da neko ko je dovoljno mocan sa kim niko ne zeli incidente licno garantuje evakuciju i posalje tim za nadziranje. Tu ulogu su  obicno preuzimali USA predsjednici u proslosti, ali to nije opcija, tako da ostaje samo brat Si. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, RatzenStadt said:

Jedno pitanje od totalnog nepoznavaoca medjunarodnog (ratnog) prava...

Zasto UN ne posalje neke mirovnjake u Ukrajinu, bar za obezbedjivanje izbeglickih koridora kad vec Ukrajinci ne veruju Rusima?

Koliko god nesposobna organizacija bili, ako nista drugo vaze za etalon za neutralnost iz ugla svih strana.

Dakle, nesto slicno formiranju i uposljavanju UNPROFOR-a u Jugoslovenskim ratovima.

Rusija sedi u SB I blokira vetom. Bukvalno kao da je Hitler imao pravo odlucivanja da li napasti Nemacku. Suludo, ali tako je.

Jedino NATO moze da obidje tu pricu pravno (sto je btw razlog da je intervencija NATO u SR bila bez odobrenja SB). Medjutim to znaci ww3 u ovom slucaju jer je onda svet protiv Rusije.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Uzgred, ja stvarno i dalje mislim da su 2014. donbaski ruski iredentisti brutalno zajebali putina. On je pretendovao na Krim i za okupaciju Krima je stvarno bio spreman. Za ovaj produžetak u Donbasu nije bio spreman, kako tada prije 8 godina, tako ni danas.

 

Sta je bilo sa sporazumom iz Minska?

2 minutes ago, Angelia said:

Rusija sedi u SB I blokira vetom. Bukvalno kao da je Hitler imao pravo odlucivanja da li napasti Nemacku. Suludo, ali tako je.

Jedino NATO moze da obidje tu pricu pravno (sto je btw razlog da je intervencija NATO u SR bila bez odobrenja SB). Medjutim to znaci ww3 u ovom slucaju jer je onda svet protiv Rusije.

 

Nisam odavno procitao od tebe nesto prepuno kontradiktornosti, jedan onako nidje veze buckuris.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, A sad said:

 

Ovo je bas tema za razmisljanje, ni ja nisam nacisto sa tim. Ipak, kada se uzme u obzir da su pobunu organizovali ljudi koji su dosli iz Rusije i sa Krima, te broj ljudi iz Rusije i sa Krima koji je u samoj pobuni ucestvovao jasno je da je ruska vlast morala da bude umesana u sve to. Da nisu imali ideju kako to da izvedu do kraja, da im je cilj bio nejasan, da nisu bili spremni... to sve stoji, ali do pobune ne bi ni doslo da u nju nije bila umesana ruska vlast. 

Prvi vodja SAO Donbas je bio neki "penzionisan" pukovnik GRU, moskovljanin po rodjenju, veze sa Donbasom nula. Kada je to izaslo na povrsinu zamenili su ga nekim lokalcem. Cak i da je pobuna bila 'spontana" svo tesko  naoruzanje koje poseduju je moralo da dodje od nekud, a dobili su ga ekspersno, bas kao i posade za isto. Cilj im je bio destabilizacija Ukrajine, drzanje iste u permanentnom ratnom stanju , ekonomsko iscrpljivanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

 

Nisam odavno procitao od tebe nesto prepuno kontradiktornosti, jedan onako nidje veze buckuris.

😳Kakav buckuris? Sta ti nije jasno?

Ja ranije objasnjavala pravnu poziciju oko intervencija, pa racunam da si procitao ako nisi objasnicu ponovo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

😳Kakav buckuris? Sta ti nije jasno?

Ja ranije objasnjavala pravnu poziciju oko intervencija, pa racunam da si procitao ako nisi objasnicu ponovo.

 

Hajde sredi se, procitaj sta si napisala, pa pokusaj ponovo, ali da ima nekog smisla.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Amigo said:

 

Hajde sredi se, procitaj sta si napisala, pa pokusaj ponovo, ali da ima nekog smisla.

Moraces da pojasnis sta ti nije jasno, sorry.

Covek je pitao po medjunarodnom pravu, koje sam ja ranije objasnila na temi. Tako da je meni sve smisleno. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Lavrov pominje nuklearne bombe i WW3. Sizofrenija zlocinackog rezima svakim danom sve jaca i jaca.

Ponekad me ruski majmuni nateraju preko ivice pa pomislim "dajte idiotima šta žele i zaslužuju" pa da već jednom pregrmimo i ko pretekne preteknuo je i da krećemo iz početka, ka, nadam se, društvu bez Rusije, Kine, Severne Koreje, Pakistan i Irana kakvi su danas. Dokle će takvi da ucenjuju ceo svet zbog posedovanja nuklearke? Bez takvih nuklearnih "sila" bi prestala i potreba za USA. Šta se onda Rusi i rusofili čude što svako, ko se nalazi bilo gde u okolini Rusije, želi radije danas nego sutra u Nato? 

 

Smirim se posle nekog vremena nakon što me "braća" Rujkani tako iznerviraju pomenom nuklearki, ali ostane negde u podsvesti ono "ma, mrš bre u tri lepe, dosta nam je vas više, gonite se...". Sorry, iznervirah se pa sam morao da napišem. Rusofili i "objektivni" šic, ne odgovarajte, nisam zainteresovan za vaše mišljenje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jurgen said:

 

Ocigledno je nebitno sta i koliko su radili, bitno je da je Putinu to bilo previse i tu se prica zavrsava. 

 

To jeste sa moralne strane pogresno, ali ja stvarno ne znam koja je to institucija merodavna da odlucuje o opravdanosti agresija u Svetu. Koliko mrtvih i proteranih je previse? Koji je to prag tolerancije do kojeg su velike sile spremne da zatvore oci? Klasican zakon jacega koji se primenjuje oduvek. 

Naravno..veci jaci intervenisu gde smeju, obicno na slabije od sebe..lako je bilo bombardovati SRJ..ili Irak, ili Ukrajinu..pritom, ne prizivam ni bombardovanje Rusije, da  ne budem tako shvacen, ako treba da padne necija glava, neka padne Putionova, Lavrovova, naorcio jer prete i tim nuklearnim intervencijama..verujem da bi i dosta gradjana Rusije zapravo jedva docekalo..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Harmonika said:

Naravno..veci jaci intervenisu gde smeju, obicno na slabije od sebe..lako je bilo bombardovati SRJ..ili Irak, ili Ukrajinu..pritom, ne prizivam ni bombardovanje Rusije, da  ne budem tako shvacen, ako treba da padne necija glava, neka padne Putionova, Lavrovova, naorcio jer prete i tim nuklearnim intervencijama..verujem da bi i dosta gradjana Rusije zapravo jedva docekalo..

Lavrov mi ipak deluje umerenije, trudi se da malo "spusti loptu". Solidan diplomata, koji ce , nadam se , imati znacajnu ulugu kad sve ovo prodje, i kada zapocne demokratska tranzicija u Rusiji. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

Lavrov mi ipak deluje umerenije, trudi se da malo "spusti loptu". Solidan diplomata, koji ce , nadam se , imati znacajnu ulugu kad sve ovo prodje, i kada zapocne demokratska tranzicija u Rusiji. 

Kakvi umeren, crni Bane. Lavrov spada u kandidate za Hag, cela trenutna ruska vrhuška uopšte. Kada sve ovo prođe (uključujući poduži period sankcija) ponovni kontakt sa civilizovanim svetom treba da vodi neko iole normalan a ne Putinovi kadrovi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Bradzorf said:

Tužni skupe, zašto ne prihvatite realnost na terenu?

Brate moj i ja to stalno pricam al dzaba.

Nemamo prvog centra i to ti je  realnost na terenu, sta sad.

Luka je cetvorka, Cirbes non stop korona a i da nije slaba vajda od njega, Kuzma posle 5 minuta na aparatima.

Jebiga sad ide pauza, ima vremena za trening pa ce izaci nesto iz toga. 

 

  • Like 3
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Nije bas jasno sta je realnost na terenu trenutno. Koliko gledam mape, postoji par prodora koje su Rusi napravili i koji su dosta opasni po Ukrajinu. Prvi je da su uspeli da se ukline juzno od Izjuma i drugi, mozda i jos opasniji, je klin kod Velike Novosilke na jugu. Ima jos par klinova kod Popasne npr i to pokazuje da im je glavni plan ili veliko okruzivanje ili pravljenje vise manjih kotlova. Po svemu pokazanom do sada, vrlo tesko ce to ici jer mislim da nemaju dovoljno snage za veliko okruzivanje + nisu sposobni da iskordinisu vise malih okruzivanja. 

Ali ima Ukrajinska strana jedan problem. Prvo presli smo iz neke blitzcrieg wannabe taktike na grindanje a tu su Rusi u ogromnoj prednosti. Prvo imaju artiljerije, linije snabdevanja nisu toliko razvucene, itd... Drugo zanemaruje se zamor ljudi na Ukrajinskoj strani, ti ljudi su mesecima na frontu, jeste da im je moral bolji nego Rusima ali nisu masine. Trece, neka hit&run taktika vise ne pali, dronovi vise ne igraju toliku ulogu: ovo je sada WWI style. Negde sam nasao informaciju da su se ovde uloge zamenile: Rusi su ginuli u odnosu 3:1 kod Kijeva, sada je obrnuto. 

Sta ce da se desi sledece? Po meni Rusi ce udarati sve vise na infrastrukturu koja bi trebalo da onemoguci popune Ukrajincima. Dakle to su prvenstveno zeleznica i mostovi preko Dnjepra. Dobra vest je tu da oni zasigurno nemaju dovoljno ubojnih sredstava da to urade do kraja. Sledeca stvar je da ce pre ili kasnije morati da krenu sa makar ogranicenom mobilizacijom. Ovi napadi i diverzije na Ruskoj teritoriji im daju narativ zasto ce to biti uradjeno. Ono sto je isto tako ocigledno je da Ukrajinci nemaju kapacitet za ofanzivne akcije, makar trenutno. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, A sad said:

 

Ovo je bas tema za razmisljanje, ni ja nisam nacisto sa tim. Ipak, kada se uzme u obzir da su pobunu organizovali ljudi koji su dosli iz Rusije i sa Krima, te broj ljudi iz Rusije i sa Krima koji je u samoj pobuni ucestvovao jasno je da je ruska vlast morala da bude umesana u sve to. Da nisu imali ideju kako to da izvedu do kraja, da im je cilj bio nejasan, da nisu bili spremni... to sve stoji, ali do pobune ne bi ni doslo da u nju nije bila umesana ruska vlast. 

 

10 hours ago, Klotzen said:

Ma nisu na svoju ruku radili. Pola tih organizatora "ustanaka" su bili FSB ljudi. Mislim da je on hteo da napravi tamo sranje da bi posle trgovao sa tim da to vraća Ukrajini u zamenu za priznanje Krima. Međutim Ukrajinci su odbili da mu daju bilo šta i time ga ostavili da izdržava donbas i trpi sankcije u nedogled. Sada se nada da će osvajanjem dodatnih delova Ukrajine dobiti nešto čime bi mogao da istrguje ali sad je problem što se stvar dodatno pogoršala po njega sa ovim sankcijama.

 

9 hours ago, DJORDJE said:

Prvi vodja SAO Donbas je bio neki "penzionisan" pukovnik GRU, moskovljanin po rodjenju, veze sa Donbasom nula. Kada je to izaslo na povrsinu zamenili su ga nekim lokalcem. Cak i da je pobuna bila 'spontana" svo tesko  naoruzanje koje poseduju je moralo da dodje od nekud, a dobili su ga ekspersno, bas kao i posade za isto. Cilj im je bio destabilizacija Ukrajine, drzanje iste u permanentnom ratnom stanju , ekonomsko iscrpljivanje.

 

Sve to stoji, ali postoji ogromna razlika između Krima, gdje je putin otvoreno poslao rusku vojsku, i Donbasa, gdje je vojsku rasporedio tek posle nekoliko nedelja sukoba, i to nikada nije zvanično priznao. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sreta-steta said:

Prvo presli smo iz neke blitzcrieg wannabe taktike na grindanje a tu su Rusi u ogromnoj prednosti

Ne znam da li su, njima je mnogo teže da nadoknade gubitke u ljudstvu nego Ukrajincima. 

Bar dok ne dođe do mobilizacije. 

U vezi sa mobilizacijom, ove ukrajinske akcije tipa Belgoroda i Brijanska, iako su taktički sjajne, strateški mogu da budu loše po Ukrajinu, jer su to mogući izgovori za mobilizaciju rezervista u Rusiji.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako. Mislim da je mobilizacija opasnost za Ukrajinu mnogo vise nego sto moze da napravi problem Putinu kuci. Ali vezano za ljudstvo ne znam sta da ti kazem... gubici Rusa su po prvi put u granicama razumnog: osim jugoistocno na frontu izmedju Avdiivke i Marinke gde vrlo tvrdoglavo napadaju uz ozbiljne gubitke. Kazem, ne treba smetnuti s uma koja je zapravo iscrpljenost Ukrajinske vojske jer sada su njihove linije snabdevanja razvucene i podlozne napadu.   

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sreta-steta said:

Upravo tako. Mislim da je mobilizacija opasnost za Ukrajinu mnogo vise nego sto moze da napravi problem Putinu kuci. Ali vezano za ljudstvo ne znam sta da ti kazem... gubici Rusa su po prvi put u granicama razumnog: osim jugoistocno na frontu izmedju Avdiivke i Marinke gde vrlo tvrdoglavo napadaju uz ozbiljne gubitke. Kazem, ne treba smetnuti s uma koja je zapravo iscrpljenost Ukrajinske vojske jer sada su njihove linije snabdevanja razvucene i podlozne napadu.   

Gubici su strašni na obje strane, i istočno od Harkova, i na izjumskom frontu, i u Rubižnju, i kod Huliapolja i Orihiva, i južno od Krivija, kod Velike Oleksandrivke i na ratištu imeđu Hersona i Mariupolja, ali Ukrajinci do sada već imaju sigurno milion ljudi u svojim oružanim snagama, uključujući i teritorijalce, a činjenica da se brane i da im odbrana ne zavisi toliko od oruđa za koja su potrebni specijalisti (oklop, helikopteri) bar donekle poništava rusku prednost u naoružanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je NATO bez saglasnosti SB bombardovao Srbiju kako bi sprecio humanitarnu katastrofu na Kosovu, sta ih sad sprecava da intervenisu u Ukrajini i zaustave 100x goru katastrofu  od one kosovske? Ne moraju da napadaju Rusiju, dovoljno je da kasetnim bombama zaspu polozaje RF u Ukrajini i pokazu svetu da mogu da nas zastite od ludaka. 

Ako su na Kosovu, kako su sami rekli, branili Americke nacionalne interese, zasto ih ne brane i u Ukrajini? 

Nista tu meni vise nije jasno.. 

Ludak preti nuklearnim bombama, a NATO/Amerika odgovara prodajom oruzja zemlji ciji predsednik je danima moli da zatvori nebo iznad njih jer je to po njemu najvaznija stvar u ovom trenutku. NATO odbija njegov zahtev uz izgovor da bi to znacilo pocetak WWIII, kao da se i ovako mic po mic ne priblizavamo istom:classic_mellow:

Citam jutros da je u Pridnestrovlju srusen TV toranj... Ne lici mi da su ga sami srusili. Ko bi to onda mogao biti ako Ukrajinci ne mogu da dobace do njega? Sta ako nekom ludaku padne na pamet da iz odmazde srusi neki u Poljskoj Ili negde drugde? Oni mogu da dobace jako daleko...

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Милица said:

Citam jutros da je u Pridnestrovlju srusen TV toranj...

 

Nije, srušen je ogroman višestruki srednjetalasni i kratkotalasni (AM i SW) ruski predajnik (arči megavate) zaostao iz doba SSSR-a preko kojeg su se emitovale ruske stanice (Sputnjik i slične) za celu Evropu i šire (za one vrlo malobrojne kojima i dalje ne smeta da slušaju radio tranzistorom u tim opsezima uz krčanje i smetnje) - ima ovde  članak o njemu i mirnodopske slike, a ovde su slike posle diverzije.

 

Kruže neke nepotvrđene slike sa graničnih prelaza po kojima je u toku bežanija civila iz Pridnjestrovlja ka ostatku Moldavije koji nije pod kontrolom Rusa.

Biće da ljudi očekuju da lokalne vlasti (čija se zastava od zastave SSSR-a razlikuje samo po jednoj horizontalnoj zelenoj štrafti na sredini, dakle ima i petokraku i srp i čekić) posle provokacija ili "provokacija" (objašnjenje bi bilo da Rusi žele da otvore novi front ka Odesi) i ovde proglase mobilizaciju poput one u DNR i LNR.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...