Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, Clash said:

Ne verujem da ovo moze proci samo sa ukorom nastavnickog veca.

Sto duze budo trajalo sve ce biti teze vratiti se ne u normalu, nego blizu toga.

Pa jeste, kad se jednom izgubi poverenje mnogo treba da se vrati. OK nafta i gas će ići, ali ove druge firme se neće tako brzo vratiti. Sve one mogu sebi to da dozvole, eno kao Walmart sto se povukao iz Nemacke jer im ne odgovaraju novi zakoni, i nisu to ni osetili.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Clash said:

Ne verujem da ovo moze proci samo sa ukorom nastavnickog veca.

Sto duze budo trajalo sve ce biti teze vratiti se ne u normalu, nego blizu toga.

 

Mora da se nadje ravnoteza, jer kad se ovo u Ukrajini zavrsi ako ih potpuno izolujes rizikujes da jos vise polude, a to je onda katastrofa u najavi. Mora ih se urazumiti, nesto milom a nesto silom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Clash said:

Jedino dobro sto moze biti od ovog svega je da se vise manemo price o 2,3, 548 stolica.

Mislim mi matori smo svakako najebali, najebacemo jos malo vise narednih godina ali bar da se otvori cist pravac za decu. Silom prilika i silom pritiska ali mozda je i bolje tako, da ne mrljavimo jos sto godina, da se presece odmah.

Putin Vucica ne moze odrzati na vlasti, Zapad moze ako hoce. A on voli vlast vise nego ista. 
Ne mislim da ce nas odmah primiti u EU ( ne bih nas ni ja primio ovakve kakvi smo) ali da se konacno zavrsi sviranje kurcu.

Rusija je izgubila kako god. I da osvoji u Ukrajini sta hoce sankcije i izolacija ce trajati dok ih ne razvale iznutra.

Valjda je ovaj blento svestan toga, jedino mu je nezgodan trenutak pred izbore pa ja mislim da ce kukati na sve strane da ga puste da glumi balansera do izbora pa onda da se odradi sto se mora.

@attoliniGovorit Moskva, kakvo je stanje danas?

 

.

 

Dolazi prolece,a jos je svuda led i sneg oko mene i pizdim...zimu volim, ali mrzim prolece ovde, a nisam mogao nigde da zapalim😂

 

 

Stvar sa sankcijama nije sasvim jasna, dobar deo zaustavljanja biznisa u Rusiji je izazvan pre svega cepanjem logistickog lanca, koji jos od covida ne moze da se sastavi...Maersk je navodno prekinuo rad u Rusiji ali su mu ostale velike kolicine praznih kontejnera na baltiku, china shipment slobodna , ali za osam meseci. Problemi sa logistikom ce se osetiti svuda..

 

Kod vas benzin poskupljuje, ovde je pojeftinio izrazeno u evrima, sad je cena 0,4 evrocenti ...forumske razgovore o brasnu , grasku, ne razumem, svi koji me zovu ovih dana pitaju me za neko brasno namirnice...S tim nije problem, nije ni sa strujom, grejanjem , komunalnim uslugama,  ali je zato sve drugo poletelo...kako mi rece jedan prijatelj rus, " ove nedelje sam se razbio od para, problem sto ne znam da li cu preziveti sledeci mesec"...Ljudi su opustosili sve...od televizora, preko automobila, do nekretnina...

 

Finansijski sektor je izdrzao prvi udarac, i nije doziveo totalan kolaps...sto je vec bolje od onog sto se naziralo proslog vikenda...Danas sam u VTB , banci koja je najvise pogodjena bio jedini koji podize novac...Ljudi poludeli, kamate 20% na rublj i 6-8% na valutu...

 

Rusija ce imati veliki problem osim sa tehnoloskim zaostajanjem i  sa odlazkom kvalitetnih kadrova, to ce biti ogroman problem...novca se nakupilo,znanje imaju, i sad biraju gde ce otici, dosta zapadnih firmi ih vodi sa sobom ili predlaze neke druge zemlje..

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Ako ne zavrse Ukrajinu, zavrsice njega... 🙂

To tesko. Ako mislis na narod nema od toga 'leba, a ako mislis na Ukrajiinsku vojsku i to nema sile, preslabi su oni da naude Rusiji.

 

Mislim da ce ovde Rusija dobiti sta hoce onako strategijski, dok ce ih verovatno pogoditi sankcijama i mozda cak izbaciti iz Evrope, u smislu da im se trgovina vise okrene ka Kini i ostalim nekim azijskim zemljama.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Mora da se nadje ravnoteza, jer kad se ovo u Ukrajini zavrsi ako ih potpuno izolujes rizikujes da jos vise polude, a to je onda katastrofa u najavi. Mora ih se urazumiti, nesto milom a nesto silom.

 

Strah da će neko poludeti zbog izolacije nije opravdanje za bilo kakvu amnestiju. Znaš, to je kao da za siledžiju koji isprebija ili ubije ženu (što zavisi od ishoda rata) kažeš da treba da se pronađe kompromis i amnestirati njegove zločine, umesto da bude pravno/sudski kažnjen, da on u suprotnom ne bi poludeo i promenio boju kože i drugoj ženi. Ne, ne, to neće ići tako lako. Posle komadanja Ukrajine, trebaće dosta stvari da se promeni u Rusiji za neku urednu saradnju, ali se ona neće (~30 godina) vratiti na prethodno stanje, odnosno stanje pre ove agresije. Sankcije će biti redukovane u nekom trenutku, ali interakcija sa Rusijom će poprimiti potpuno drugi oblik.

 

 

 

Edited by McCarthy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Jedino dobro sto moze biti od ovog svega je da se vise manemo price o 2,3, 548 stolica.

Mislim mi matori smo svakako najebali, najebacemo jos malo vise narednih godina ali bar da se otvori cist pravac za decu. Silom prilika i silom pritiska ali mozda je i bolje tako, da ne mrljavimo jos sto godina, da se presece odmah.

Putin Vucica ne moze odrzati na vlasti, Zapad moze ako hoce. A on voli vlast vise nego ista. 
Ne mislim da ce nas odmah primiti u EU ( ne bih nas ni ja primio ovakve kakvi smo) ali da se konacno zavrsi sviranje kurcu.

Rusija je izgubila kako god. I da osvoji u Ukrajini sta hoce sankcije i izolacija ce trajati dok ih ne razvale iznutra.

Valjda je ovaj blento svestan toga, jedino mu je nezgodan trenutak pred izbore pa ja mislim da ce kukati na sve strane da ga puste da glumi balansera do izbora pa onda da se odradi sto se mora.

@attoliniGovorit Moskva, kakvo je stanje danas?

 

Bas ti je svetla buducnost sa Vucicem kao dozivotnim vladarom zemlje.

 

Takodje, ovo o cistom pravcu za decu i unuke - ne moze da bude nekog poboljsanja u zemlji koja se sustinski ne menja, koja stari i nestaje, cak i ako je nasminkas ili uredis fasadu da spolja izgleda kao privlacno mesto za zivot.

 

Eno, Madjarska je u EU pa je Orban na vlasti, Poljska je u EU, pa su ekstremni konzervativci na vlasti. Bas bih voleo da vidim objasnjenje kako je moguce da vlast u Poljskoj nikako ne valja, a ako neko nije pod ruskim uticajem i ako neko nije prijatelj sa ruskim nacionalistima to su oni? Zar nije logicno onda zakljuciti da nece sve magicno da postane kako treba, samo treba odabrati pravu stranu? Pa to sedenje na vise stolica je upravo i jedino sto Srbija i zemlje poput nje mogu da urade jer sve drugo vodi u sistem nasminkanog groblja (bitno je da smo na pravoj strani, sad sto kod nas batinaju one koji drugacije misle i sto jedino preko stranke mozes da nadjes posao i botujes - koga to briga?)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da naglasim da osuđujem rusku agresiju i da se nadam da ćemo konačno da se otkačimo od Rusa, ali nisu dobre analogije tipa silovatelj i nedužna žrtva jer projekcije koje iz njih proizilaze ne dovode do održivih rešenja kada se primene na geopolitičku stvarnost,

 

izvinjavam se na rogobatnoj konstrukciji prethodne rečenice.

Link to comment
Share on other sites

Ustvari stoje, u nedostatku iste dobijaš zemlju poput Srbije koja i dalje odbija da prihvati odgovornost za ratove i zločine počinjene devedesetih. Ponavljanje takve greške s Rusijom bi samo napravilo pauzu do sledećeg konflikta. Sudeći po reakcijama Evrope, to ovoga puta neće biti slučaj.

Edited by McCarthy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

EU je (za pocetak) mogla ovako da reaguje (nakon sto da do znanja da ce ovako reagovati) 2014. kada je okupiran Krim. Tada je predjena granica (hajde da ne racunamo 2008. i upad u Gruziju) i posle toga vise nista nije bilo isto.

 

Zapravo su i oni svojim mekanim stavom doprineli svom ovom ludilu - ne znam kako su mislili da ce da se odvija situacija nakon aneksije Krima i rata u Donjecku i Lugansku? Nije bilo sanse da Ukrajina sama prizna gubitak Krima, a nije bilo ni sanse da se Rusija odatle povuce. Odnosno, bilo je - da se odmah reagovalo i objasnilo Putinu da situacija ostaje ista kao i ranije i da je to sve sto moze da dobije, a da je to i najbolje za obe strane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zašto bi to bilo relevantno "lepo vam neko kaže"? 

 

To je njegovo mišljenje i kao što vidiš niko ne pokušava da ga promeni. Poštujem njegov pogled, ali se ne slažem s njim.

 

 

 

 

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, erwin said:

 

Jel neko otpratio u medijima sta je Bennett uradio? Koliko kontam sastanak je bas trajao a on je nakon toga nastavio pozive i putovanaja. Izgleda kao pregovori...

izmedju ostalog razgovarao sa Zelenskim, Nemackom, Francuskom...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kronostime said:

 

 

 

Totalna promaja u glavi. A opet je mentalno sposobniji od protivkandidata:

 

‘We should take our planes, put Chinese flag on them and bomb the hell out of Russia’, says ex US President Donald Trump on Russia-Ukraine war

 

https://www.opindia.com/2022/03/donald-trump-russia-ukraine-china-flag-f22

 

Edited by ters
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Stigao rat i u svemir:

https://www.voanews.com/a/russian-space-agency-chief-threatens-to-end-cooperation-over-western-sanctions/6470688.html

 

VOA je inace neobjektivno prenela celu zbrku, Rogozin jeste klovn ali je stvar u vezi elektronike koji su Rusi od Amera nabavljali za svoj komsicki program, Bajden je i na to uveo sankcije pa sad su fazonu okej onda nista od nase saradnje u vezi medjunarodne svemirske stanice, NASA je planirala da do 2025 razvije sve potrebne sisteme za istu da ne zavise od Rusa jer do tad traje dil o saradnji. Sad pak ako Rusi napuste medjunarodnu svemirsku stanicu moze da bude ludo.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

rusija i amerika su dve strane istog novcica.

that being said, nece ameri  napasti rusiju sve i da sravne ukrajinu do temelja.

ono sto (malo vise)buni jeste, sto su rusi bas u uvom momentu toliko zaglavinjali da pokore ukrajinu, ko da nemaju dovoljno svoje teritorije..

ameri ce "cistih ruku" iz ovog sukoba  dobiti ekomosku krizu u evopi, od koje ce oni da imai vecu korist nego sto ce rusija okrvavljena do glave imati koristi pripajanjem ukrajine.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, n4l1m said:

rusija i amerika su dve strane istog novcica.

that being said, nece ameri  napasti rusiju sve i da sravne ukrajinu do temelja.

ono sto (malo vise)buni jeste, sto su rusi bas u uvom momentu toliko zaglavinjali da pokore ukrajinu, ko da nemaju dovoljno svoje teritorije..

ameri ce "cistih ruku" iz ovog sukoba  dobiti ekomosku krizu u evopi, od koje ce oni da imai vecu korist nego sto ce rusija okrvavljena do glave imati koristi pripajanjem ukrajine.

Nij bas skroz tacno jer Amerika ima mnogo toga vise da izgubi jer imaju vrhunski zivot u USA, sto se ne moze reci za Rusiju u punm obimu. Tehnoloski Rusi su nepotrebni USA, ali im trebaju njihovi izvori i to je to. Svakako se nece uplitati, ali bilo bi zanimljivo da neka NATO clanica ''uleti'' ili ih Rusi zviznu sta bi bilo da li bi USA reagovala, cisto sumnjam, ali bi se onda karte skroz otvorile.

 

Ukrajnu nek snadbevaju kvalitetnim oruzjem i za njih nema zime jer Ruska vojska nije bas kvalitetna kako se prica, a sto duze bud trajalo tako ce im i moral padati.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, n4l1m said:

rusija i amerika su dve strane istog novcica.

that being said, nece ameri  napasti rusiju sve i da sravne ukrajinu do temelja.

ono sto (malo vise)buni jeste, sto su rusi bas u uvom momentu toliko zaglavinjali da pokore ukrajinu, ko da nemaju dovoljno svoje teritorije..

ameri ce "cistih ruku" iz ovog sukoba  dobiti ekomosku krizu u evopi, od koje ce oni da imai vecu korist nego sto ce rusija okrvavljena do glave imati koristi pripajanjem ukrajine.

 

Dakle, sve što američki političari od početka vremena do kraja univerzuma rade je da rovare svuda po svetu, na svačiju štetu i u svoju ekskluzivnu korist? 🙂

Svi ostali na svetu su nevini Hobiti koje eto Amerika zavadi i posla jedne na druge?

I samim tim Hobiti nisu ni za šta krivi jer je za sve kriva Amerika, pa Hobiti mogu da rade šta hoće jer su nevini unapred? 

Svet će spasiti lučonoše civilizovanosti, kao što su Indija Kina Rusija i štatijaznam ko su nam braća trenutno?

 

A sa ozbiljne strane, zašto bi USA odgovarala kriza u Evropi? 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, n4l1m said:

 

ameri ce "cistih ruku" iz ovog sukoba  dobiti ekomosku krizu u evopi, od koje ce oni da imai vecu korist nego sto ce rusija okrvavljena do glave imati koristi pripajanjem ukrajine.

Da li bi bio ljubazan da objasniš kako će SAD imati korist od toga što će im je najveći trgovinski partner i kupac biti u ekomoskoj krizi?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...