Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Koliko teza o propasti civilizacije nakon sto ce se zatvoriti pumpa na kraju grada...

Taj ekonomski leptir kad mahne krilima izazvace znate vec sta, seriju dogadjaja koji ce neminovno dovesti do 

raspada Jevrope, Natoja i Jemerike, tim redom.

 

(Dokle nas dotera ovaj Zelenski...)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ters said:

Danas se sire vijesti da je poljska vojska usla u Ukrajinu - totalno neprovjereno, ali ne znam kome je interes da plasira tu (dez)informaciju? Izgleda da potice od ruskih izvora, ali sta Rusi dobijaju daljom eskalacijom i uvlacenjem NATO-a u potencijalne direktne okrsaje?

Madjarska proglasila ratno stanje.

Madjarska je proglasila vanredno stanje zbog rata u Ukrajini.

Link to comment
Share on other sites

Dok se mnogi kolebaju i ne znaju sa sigurnošću šta im je činiti, Poljaci barem imaju jasan plan.

 

Ako im se ukaže mognućnost, povratili bi teritorije koje su pripale Ukrajini, o čemu pojedine struje u tamošnjoj javnosti otvoreno govore iako isprva nije prošao plan Poljske da pošalje tamo svoje vojnike u okviru NATO kontigenta. Čak im ide na ruku stav američke delegacije u UN koja se jasno opredelila za to da zemlje koje pojedinačno žele da pošalju svoju vojsku u Ukrajinu, mogu to bez problema da učine.

 

Poljska ima i realne razloge za to, koji bi opravdali slanje vojske u region Lavova zbog sprečavanje eventualne humanitarne katastrofe , plus to što od 2014. godine imaju problem s majorizacijom svog stanovništva i zabranom maternjeg jezika u Ukrajini.

 

I sve dok Vašington smatra da je to u redu, ostali bi mogli samo da konstatuju takav razvoj događaja bez mogućnosti da spreče nešto što liči na ideju da se Ukrajina raskomada ako stvar krene po zlu. 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, attolini said:

Premijer Poljske ima slicne ideje...naime, po njemu, drzava od pet miliona ljudi trebala bi da podeli sa clanicama EU profit od nafte...

https://wyborcza.biz/biznes/7,179190,28482377,morawiecki-norwegia-zeruje-na-drogiej-ropie-i-gazie-niech.html?disableRedirects=true

 

I Norveska onda kao i Rusija najvise prihoda ima od sirovina, pa to neki smatraju da nije u redu i da dobivaju te sirovine dzaba.

Fakat osim farmi lososa u Norveskoj, ne znam ni za jedan drugi norveski proizvod. Ne verujem da ne postoji, ali meni nije poznato da sam kupio bilo sta sa natpisom Made in Norway, osim jednom sto sam kupio lososa, koji je usput bio grozan?

Vjerovatno @koca popovic zna.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ters said:

Danas se sire vijesti da je poljska vojska usla u Ukrajinu - totalno neprovjereno, ali ne znam kome je interes da plasira tu (dez)informaciju? Izgleda da potice od ruskih izvora, ali sta Rusi dobijaju daljom eskalacijom i uvlacenjem NATO-a u potencijalne direktne okrsaje?

Madjarska proglasila ratno stanje.

Francuski jućub vorijor kaže 2 bataljona Poljaka dobrovoljaca u sastavu ukrajinske vojske (i vjerovatno u velikom procentu penzionisanih poljskih vojnika).

U ostalim vijestima: Ukrajincima ponestaje pješadijskog naoružanja za nove runde mobilisanih, urgiraju za ubrzavanje isporuka oružja, Terminatori su kod Popasne i izgleda da stvarno kidaju, francuski Caesari su sjeverozapadno od Velike Novosilke i izgleda da stvarno kidaju, Rusi grupišu trupe južno od Zaporožja za moguću ofanzivu, Ukrajinci grupišu trupe kod Mikolajiva i Krivija za moguću ofanzivu na Herson (mada ovdje postoji i jedna kontradiktorna informacija, jer je navodno 14. pješadijska brigada nedavno prebačena iz Mikolajiva u okolinu Izjuma), Ukrajinci su istočno od Harkova prešli Donjec i uspoostavili prisustvo na istočnoj obali, potencijalno ugrožavajući rusku logistiku kod Izjuma.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da Rusi neće pokretati nikakve druge ofanzive osim ovih vezanih za okupaciju Luganjske i Donjecke oblasti. Nemaju dovoljno snaga ni za to a kamoli da planiraju ofanzivu na Zaporižje a pominju se i ruske ofanzive na Harkiv i Mikolajev. To je više dizanje optimizma "navijačima".

 

Terminatore nisam video u akciji a Ceaser-a sam video ali vrlo moguće da je to snimak i sa obuke. Rusi su zauzeli Vasilivku na putu od Popasne ka Siversku. Borbe u gradu Liman su u toku, nije najjasnije dokle su rusi stigli ali vidim da je liveuamap ofarbao jedan deo severnog Limana tako da su verovatno još koji blok odatle napredovali. To je jedino bitno po meni što se desilo unazad 24h.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, attolini said:

 

.

 

 

Premijer Poljske ima slicne ideje...naime, po njemu, drzava od pet miliona ljudi trebala bi da podeli sa clanicama EU profit od nafte...

 

 

https://wyborcza.biz/biznes/7,179190,28482377,morawiecki-norwegia-zeruje-na-drogiej-ropie-i-gazie-niech.html?disableRedirects=true

 

.

 

 

Cudo jedno kako bi neko da dijeli ono sto nije njegovo. Procitao sam tu vijest. Ovdje to bilo jedan dan , i zaboravljeno. A ti isti poljaci kakvi su ekonomisti, ne bi im desetak miliona ljudi (radno sposobni)bilo u inostranstvu. Samo u Norveskoj ih ima oko pola miliona.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Amigo said:

 

I Norveska onda kao i Rusija najvise prihoda ima od sirovina, pa to neki smatraju da nije u redu i da dobivaju te sirovine dzaba.

Fakat osim farmi lososa u Norveskoj, ne znam ni za jedan drugi norveski proizvod. Ne verujem da ne postoji, ali meni nije poznato da sam kupio bilo sta sa natpisom Made in Norway, osim jednom sto sam kupio lososa, koji je usput bio grozan?

Vjerovatno @koca popovic zna.

Pa proizvodi se. Pored nafte,gasa tu je jos brodogradnja, ribarstvo,drvna industrija,izolacija za kuce,turizam itd..... Mali primjer o ribarstvu.Nije samo losos u pitanju, nego i druga roba iz mora. Nadam se da si cuo za bakalar. Onda tu dolazi jos dosta nekih sitnica iz mora. Mjesecni izvoz morskih proizvoda je preko mrd eura. Zaboavio sam navesti vojnu industriju.

Zaboravih da pitam sta je falilo lososu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, koca popovic said:

Pa proizvodi se. Pored nafte,gasa tu je jos brodogradnja, ribarstvo,drvna industrija,izolacija za kuce,turizam itd..... Mali primjer o ribarstvu.Nije samo losos u pitanju, nego i druga roba iz mora. Nadam se da si cuo za bakalar. Onda tu dolazi jos dosta nekih sitnica iz mora. Mjesecni izvoz morskih proizvoda je preko mrd eura. Zaboavio sam navesti vojnu industriju.

Zaboravih da pitam sta je falilo lososu?

 

To je bio losos sa farme, previse masan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

I Norveska onda kao i Rusija najvise prihoda ima od sirovina, pa to neki smatraju da nije u redu i da dobivaju te sirovine dzaba.

Fakat osim farmi lososa u Norveskoj, ne znam ni za jedan drugi norveski proizvod. Ne verujem da ne postoji, ali meni nije poznato da sam kupio bilo sta sa natpisom Made in Norway, osim jednom sto sam kupio lososa, koji je usput bio grozan?

Vjerovatno @koca popovic zna.

 

Norveska je primjer sta je Rusija mogla postati da je uspjela raskrstiti sa imperijalistickim idejama i sumanutom politikom sile. I to 20x veca i mocnija ekonomija od Norveske. Ali neko pravi fond za buducnost, a neko kinzale... 

Edited by ters
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Norveška ima svjetske kompanije i van energetskog sektora i ribarenja, tipa Kongsberg (vojna industrija, brodogradnja), Norske Skog (jedan od najvećih proizvođača papira na svijetu), DNB banka (svjetski lider za shipping finance), Telenor, Telia (telekomunikacije) ili Yara (hemijska industrija, vještačka đubriva), više nego dovoljno za državu koja i dalje ima manje stanovnika od Srbije i koja se izbavila iz pozicije tuđe kolonije znatno nakon Srbije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Beonegro said:

Norveška ima svjetske kompanije i van energetskog sektora i ribarenja, tipa Kongsberg (vojna industrija, brodogradnja), Norske Skog (jedan od najvećih proizvođača papira na svijetu), DNB banka (svjetski lider za shipping finance), Telenor, Telia (telekomunikacije) ili Yara (hemijska industrija, vještačka đubriva), više nego dovoljno za državu koja i dalje ima manje stanovnika od Srbije i koja se izbavila iz pozicije tuđe kolonije znatno nakon Srbije.

 

Da li neko zna da li su i  koliko su Yara djubriva skuplja od ruskih na nasem trzistu? Samo me zanima koliko Rusi vrednuju "prijateljstvo" sa Srbijom.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Rusija nije imala nijednu jedinu poveznicu sa tekovinama demokratskih procesa, budući da je iz carskog apsolutizma uskočila u diktaturu proleterijata, sa takvim posledicama po pojedinca i narod u celini koje normalan čovek ne može ni da pojmi.

 

Te prostore determinišu vekovi bede i neslobode svakojake vrste, što je u semenu zatrlo mogućnost promena, pa je aktuelna vrhuška logičan sled istorijskih događaja po kojima teško da postoji neki narod koga su njegove glavešine toliko obespravile, kao što je to ruski narod. I tamo se danas želja za slobodom plaća glavom slično kao što se plaćala u doba Ivana Groznog.

 

I ta paralela koja mi je sada pala na pamet upravo pristaje Putinu, koga su u jednom trenutku, kao i Groznog, posmatrali kao progresivnog vladara koji je doneo izvesne benefite sunarodnicima, dok se s druge strane beskrupulozno obračunavao sa protivnicima, kao i Grozni sa boljarima.

 

Ali ma koliko da je taj narod već otupeo na strahote i sopstvene žrtve tokom carizma, WWI i WWII i komunizma, iluzorno je smatrati da i tamo ne postoji ozbiljna baza kojoj je muka svega. Jer, i tamo danas, kao i u Ukrajini, postoje oni koji žele da se sve okonča što pre, makar i na štetu Rusije.

 

I ne žele samo Ukrajinci i normalni Rusi kraj rata, već i svi normalni ljudi na svetu. I ti Italijani koji stoje pred praznim prostorima u rafovima gde je do juče bivao šećer, i Španci koji se neuspešno pitaju gde stoji brašno u supermarketima, i Grci i sve ostale turističke zemlje koje još dugo neće videti Ruse i njihove pare, i Britanci kojima otvoreno prete restrikcije struje... Pa i ti Norvežani, koji samim pomenom toga da moraju da dele vlastita dobra i profit od energenata zbog rata u Ukrajini, budući da pre tog rata nikome nije pala na pamet ta suluda ideja, postaju kolateralna šteta tog sveopštog ludila.

 

A kad Norvežani, koji su godinama unazad bili dika i ponos progresivnog sveta, stižu na tapet, šta da očekuju oni koji su ekonomski slabiji i politički izloženiji pritiscima Moskve, Vašingtona, Pekinga ili Brisela, i kako da se otrgnu misli da danas-sutra i oni mogu da postanu kolaterlane štete?

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ters said:

 

Da li neko zna da li su i  koliko su Yara djubriva skuplja od ruskih na nasem trzistu? Samo me zanima koliko Rusi vrednuju "prijateljstvo" sa Srbijom.

Nisam siguran da ima i jednih i drugih, valjda se azotna đubriva i dalje proizvode kod nas.

U svakom slučaju, poređenje je nemoguće, jer je trošak prevoza bitna stavka u cijeni, i tu su Rusi u velikoj prednosti za prodaju u Srbiji zbog prevoza brodom preko Crnog mora i Dunava.

Takođe mislim da ruski proizvođači tipa Uralkali imaju povlašćene cijene gasa (glavni trošak u proizvodnji azotnih đubriva) i zato su jeftiniji od npr. Yare koja u Norveškoj plaća tržišnu cijenu gasa (Yara zato i ide da gradi fabrike po bošesačuvaj državama koje imaju ili će imati jeftin gas, tipa Mozambik), znam konkretno da je Uralkali konstantno bio najjeftiniji na tenderima u Nigeriji, a mislim i u Brazilu.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Beonegro said:

Nisam siguran da ima i jednih i drugih, valjda se azotna đubriva i dalje proizvode kod nas.

 

Ruska urea je bitna stavka u srpskoj primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Kod nas valjda samo Elixir grupa proizvodi mineralna djubriva, ali nisam siguran da proizvodi ureu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sasa965 said:

Gde je zapelo? 

 

Pa sta gde je zapelo, tu gde su im rekli kad su pitali oko NATO i kakve su mogucnosti da se i oni pridruze. Rejli su im dok je tamo autoritarna diktatura, pa neka je i samo autoritarna, bez diktatura, od toga nema nista. To moze da bude partner za trgovinu, ali za ostalo ne. I u cemu je onda problem? Otvoreno su im ljudi rekli, niko nije nista krio.

5 hours ago, Venger said:

Norveska nije clanica EU.

Pa nije, ali je u NATO, i vaznije, ne dovodi u pitanje svoju pripadnost "zapadu". Kao ni Svajcarska i ostali koji nisu u EU ili NATO, ali svakako su "zapad" i tako sebe vide.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

I Norveska onda kao i Rusija najvise prihoda ima od sirovina...

Pa to nije isto, zato sto se oni ne kurce unaokolo i ne ispravljaju istorijske nepravde, osim one koje se ticu toga da su bili zemlja siromasnih ribara i seljaka dok nisu nasli naftu, pa sad vise nisu. Ali nisu ni postali rasipnici, nego su napravili taj fond za sebe, a i nisu dozvolili da tu naftu opljackaju pet bakija da prave zamkove i kupuju jahte. Plus i dalje i kralja zovu "ti".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa to nije isto, zato sto se oni ne kurce unaokolo i ne ispravljaju istorijske nepravde, osim one koje se ticu toga da su bili zemlja siromasnih ribara i seljaka dok nisu nasli naftu, pa sad vise nisu. Ali nisu ni postali rasipnici, nego su napravili taj fond za sebe, a i nisu dozvolili da tu naftu opljackaju pet bakija da prave zamkove i kupuju jahte. Plus i dalje i kralja zovu "ti".

 

Norvezani su carevi, mnogo dobar, gostoljibiv i pitom narod. Svima preporucujem da procitaju "Pisma iz Norveske" od Isidore Sekulic. Inace, mislim da su medju najvecim donatorima Srbije od 2000. godine a nikad nista nisu trazili zauzvrat (mogli su barem da traze da postanemo bolje drustvo, to im na primer ne bih zamerio).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

 

Verovatno nista, jer je Rusija svakako vec mesecima izopstena iz globalnog finansijskog sistema.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RatzenStadt said:

 

Verovatno nista, jer je Rusija svakako vec mesecima izopstena iz globalnog finansijskog sistema.

Nije baš tako, državi Rusiji od početka agresije više niko ne pozajmljuje pare, ali im je bilo omogućeno da otplaćuju postojeći državni dug u dolarima, ovo sad je obavještenje američkog clearinga (sva dolarska plaćanja na planeti prolaze kroz centralizovani sistem poravnanja koji je u SAD) da više neće izvršavati naloge države Rusije za plaćanja u USD.

Ovo je neviđena situacija u globalnim finansijama, jer konkretno znači da Rusija neće moći da nastavi da otplaćuje svoj državni dug u USD (što znači da će biti u defaultu), ali, pošto je rating agencijama (S&P, Moody's, Fitch) zabranjeno da ocjenjuju Rusiju, nema nikog ko će javno konstatovati default.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...