Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Debelo grešiš (barem u mom slučaju). Možeš da prođeš kroz sve moje upise na bivšem i ovom forumu i da potražiš gde ja to podržavam Rusiju.  Teza da jednostrano proglašenje nezavisnosti nije legitimno važi i za Čečeniju i za Donbas-Lugansk-Krim. I jednako je imala pravo (da li je imala mogućnost to je drugo pitanje) Ukrajina da vojno interveniše na svojoj teritoriji u kod jednostrano proglašene nezavisnosti, kao i Rusija u Čečeniji, kao što bi i BiH imala pravo vojno da interveniše  u RS ako bi se tamo organizuje nekakav referendum ili na neki drugi način  proglasi nezavisnost i organizuju paravojne formacije.

 

Druga stvar je što neka otcepljenja uspeju u svojoj nameri, bez obzira na inicijalnu nelegitimnost i posle dovoljno dugog vremena se "povratak na staro" može smatrati nelegitimnim.

 

Nisam uopce mislio na tebe u ovom postu, jasno mi je da ne podrzavas agresora za razliku nekih ovdje koji se kriju pod plastom neutralnosti i brige za stradale. Slazem se ja s tobom u svemu sto si napisao. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ters said:

 

Svaka nezavisnost je jednostrano proglasena - ukljucujuci i nezavosnost Srbije koju je jednostrano proglasila Crna Gora.

Naravno da nije. Primer raspad Čehoslovačke na Češku i Slovačku je bio rezultat  sporazuma. Čak ni  raspad SCG nije bio suštinski jednostran. Sam čin sporazumnog formiranja SCG umesto SRJ, gde je državna zajednica formirana kao prelazno stanje do razdvajanja ukazuje na to da nije bilo jednostrano. 

 

I raspad SSSR je, uglavnom, bio rezultat sporazuma republika članica, pošto, ako se ne varam, Ustav SSSR nije imao klauzule tipa "samoopredeljenje do otcepljenja".

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Naravno da nije. Primer raspad Čehoslovačke na Češku i Slovačku je bio rezultat  sporazuma. Čak ni  raspad SCG nije bio suštinski jednostran. Sam čin sporazumnog formiranja SCG umesto SRJ, gde je državna zajednica formirana kao prelazno stanje do razdvajanja ukazuje na to da nije bilo jednostrano. 

 

I raspad SSSR je, uglavnom, bio rezultat sporazuma republika članica, pošto, ako se ne varam, Ustav SSSR nije imao klauzule tipa "samoopredeljenje do otcepljenja".

Ceska i Slovacka su jedini primjer sporazumnog razdruzenja kojeg se ja mogu sjetiti. 

 

Nezavisnost republika SSSR je bila proglasavana jednostrano za svaku republiku - od Baltika do Centralne Azije, a kraj je bio kada su dvije najvece - Kazahstan Ukrajina jednostrano proglasile nezavisnost. Tek nakon toga je doslo do sporazuma Rusije, Bjelorusije i Ukrajine (vec nezavisne zemlje) o razdruzivanju SSSR-a...

 

Nezavisnost Crne Gore (a time i Srbije)  je ustanovljena odlukom Skupstine Crne Gore na osnovu refrenduma - a ne sporazumom Tadic-Vujanovic. 

 

Je ne vidim svrhu drzati nekoga na silu u bilo kojoj drzavi - pusti ih neka idu, saradjuj sa njima, pokusaj da im das razlog da ti se vrate. Ako ne mozes - to je tvoj problem, i nema vojske koja ce ga rijesiti.

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Evo još jedan starac Fočo od stotinu ljeta. Ako može mrski Kisindžer koji je srbendama odjednom postao prihvatljiv, ne sad, jos ranije, kad je govorio o Bosni, moze i ovaj, koji se isto itekako razume u ovo o cemu govori, isto u Davosu:

 

Quote

Milijarder Džordž Soros upozorio je da „civilizacija možda ne preživi“ rusku invaziju na Ukrajinu, navodeći da bi ona mogla da označi „početak Trećeg svetskog rata“.

 

On je na marginama Svetskog ekonomskog foruma u Davosu kazao da je rat u Ukrajini protresao Evropu u korenu.

 

Pozvao je svet da „iskoristi sve svoje resurse da okonča ranije rat“, dodajući „da je najbolji i možda jedini način da se očuva naša civilizacija da se što pre porazi Putin“.

 

Evropa je takođe u snažnijoj poziciji nego što se mislilo, imajući u vidu njenu zavisnost od ruskog gasa, dodao je Soroš.

 

Putin je stavio gas u skladište umesto da ga izvozi u Evropu, izazvavši nestašice. Ali Rusija će ostati bez skladišnog prostora do jula i neće imati drugog izbora nego da ga proda Evropi, koja je njeno jedino tržište, istakao je Soroš.

 

„Mislim da je Putin bio veoma pametan u ucenjivanju Evrope, preteći da će prekinuti dotok gasa, ali je u stvari njegov slučaj mnogo manje jak nego što se pretvara“, dodao je.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Ceska i Slovacka su jedini primjer sporazumnog razdruzenja kojeg se ja mogu sjetiti. 

 

Nezavisnost republika SSSR je bila proglasavana jednostrano za svaku republiku - od Baltika do Centralne Azije, a kraj je bio kada su dvije najvece - Kazahstan Ukrajina jednostrano proglasile nezavisnost. Tek nakon toga je doslo do sporazuma Rusije, Bjelorusije i Ukrajine (vec nezavisne zemlje) o razdruzivanju SSSR-a...

 

Nezavisnost Crne Gore (a time i Srbije)  je ustanovljena odlukom Skupstine Crne Gore na osnovu refrenduma - a ne sporazumom Tadic-Vujanovic. 

 

Je ne vidim svrhu drzati nekoga na silu u bilo kojoj drzavi - pusti ih neka idu, saradjuj sa njima, pokusaj da im das razlog da ti se vrate. Ako ne mozes - to je tvoj problem, i nema vojske koja ce ga rijesiti.

 

 

 

B1: od smiraja 20. veka do sada - da, jedino oni, obostrano

 

B2: Da se kojim slucajem referendum odrzavao i u Srbiji, mislim da bi rezultat bio isti, odnosno da bi i Srbija rekla "Hvala i pozdrav". Tako da bi i ovo moglo da se racuna u sporazumno razdruzenje jer Srbija nije ni na koji nacin ovo zaustavila i protivila se. A kamoli da je bilo nekih vojnih akcija. 

 

Uz to, i raspad USSR-a se ipak zavrsio nekim sporazumom izmedju Rusije, Ukrajine i Belorusije, iako nije sve bilo tako mirno. 

 

 

 

Apsolutno se slazem sa poslednjim pasusom koji si napisao. Sa tom rezervom da ipak treba biti i obazriv i mudar u postupcima, jer usled migracija ljudi i uz dovoljno vremena mozes postati manjina u svojoj kuci. Naravno, ne treba braniti takve migracije (iako to rade mnoge naprednije drzave od Srbije), ali svakako treba naci nacin kako da integrises te pridoslice u postojece drustvo i da postanu deo istog bez potrebe da razmatraju neke opcije separatizma ili preuzimanja kontrole. Zato kazem, treba biti mudar a ne nesto braniti ili ignorisati. 

 

Link to comment
Share on other sites

Utuci kako?
Spreman si otici i boriti se za Ukrajinu ili samo zato sto je to sad IN podrzavas to?
Da.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk




Prvo, pocetno razmisljanje nije bilo siledzijsko. Narod na Krimu se demokratki izjasnio i njihovo misljenje nije uvazeno. Pa se onda 8 godina ne nalazi mirno resenje za DNR i LNR. I tek onda sledi siledzijsko ponasanje. Ali eto, bolje je 5 miliona izbeglica i unisteni gradovi nego mirno razilazenje.  


Nije bilo siledzijsko?
Pa se ne nalazi rešenje za bandite koje oružjem a i ljudstvo snabdeva Rusija. Baljezganje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Ne trolaju nego ih je malo strah i stid otvoreno reci da podrzavaju Rusiju ovdje pa koriste raznorazne logicke vratolomije ne bi li izjednacili strane i opravdali agresora. Tako je nedavno Zelenski donio rat u Ukrajinu i jednako kriv za isti ko Putin, pa su sad Putin i Kadirov donijeli mir i prosperitet u Ceceniju. Uz malo truda svasta im preko tastature predje. 
Da se nadovežem: dakle, relativizacija je ovda dozvoljena?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam jos ranije da su se nazalost nesto dogovorili Rusi i UA u smislu da ce se ovi povuci iz ostatka, UA iz Donbasa,tako mi je delovalo jos od bezanije Rusa iz Kijeva. Sve su to ondamogli uz manje zrtvi,ovde ce se kaopostaviti pobeda obe strane itd...

 

Nije ljudski ovo sto radi zapad, trebali su ih nakrpiti dugim raketama da imaju sanse da odbranetaj prostor a delovalo mi je da mogu to. Zelenskog prica kako je odnos 7 na 1 u Donbasu je smesna. Pa oni imaju otvorenu liniju do Donbasa cak i ne udaraju Rusi vise po tim linijama snadbevanja.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pisao sam jos ranije da su se nazalost nesto dogovorili Rusi i UA u smislu da ce se ovi povuci iz ostatka, UA iz Donbasa,tako mi je delovalo jos od bezanije Rusa iz Kijeva. Sve su to ondamogli uz manje zrtvi,ovde ce se kaopostaviti pobeda obe strane itd...

 

Nije ljudski ovo sto radi zapad, trebali su ih nakrpiti dugim raketama da imaju sanse da odbranetaj prostor a delovalo mi je da mogu to. Zelenskog prica kako je odnos 7 na 1 u Donbasu je smesna. Pa oni imaju otvorenu liniju do Donbasa cak i ne udaraju Rusi vise po tim linijama snadbevanja.

 

b1. Kako covece dogovor moze da bude nazalost?!

 

b2. To pricam ovde vec 3 meseca... 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ujedinjene nacije, Savet bezvrednosti, medjunarodna prava... Mrtva slova na papiru, zadrigli gulanferi...

Je li imate silu da zaustavite pomahnilatog manijaka koji seje smrt? Nemate? Nema sile da sprovede pravo, nema ni prava.

Ok, mozete neke prcvoljke kao sto je Srbija, šut u guzicu kada nesto zaseru i toliko.

Narikanje kako moze Kosovo, pa suverena drzava bombardovana, pa ovo, pa ono... Pa moze, eto moze. Kako ovaj manijak moze da radi sta hoce. Pa moze, eto moze.

A onanistima na kinžale i ostale sejače smrti ce se kao bumerang vratiti. Vrlo izvesno ce biti Kosovo gudbaj, RS gudbaj. Jbg, karma je čudo. Pa posle opet kako moze. Pa moze.

A za to vreme onaj Vojadzer poceo, vele, da salje cudne signale. Neka sto pre oporave sirotog Vilisa. Ovi ce valjda Bikovića da spreme.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

Ceska i Slovacka su jedini primjer sporazumnog razdruzenja kojeg se ja mogu sjetiti. 

 

Nezavisnost republika SSSR je bila proglasavana jednostrano za svaku republiku - od Baltika do Centralne Azije, a kraj je bio kada su dvije najvece - Kazahstan Ukrajina jednostrano proglasile nezavisnost. Tek nakon toga je doslo do sporazuma Rusije, Bjelorusije i Ukrajine (vec nezavisne zemlje) o razdruzivanju SSSR-a...

 

Nezavisnost Crne Gore (a time i Srbije)  je ustanovljena odlukom Skupstine Crne Gore na osnovu refrenduma - a ne sporazumom Tadic-Vujanovic. 

 

Je ne vidim svrhu drzati nekoga na silu u bilo kojoj drzavi - pusti ih neka idu, saradjuj sa njima, pokusaj da im das razlog da ti se vrate. Ako ne mozes - to je tvoj problem, i nema vojske koja ce ga rijesiti.

 

 

Španija na primer nikako ne želi da dozvoli kataloncima i baskijcima da odu iz te države, sumnjam da bi Francuska pustila Korziku ili Italija Siciliju.

Nije to baš tako olako da ko god poželi može da se odvoji od neke države

 

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Dobar intervju, Kotkin je jedan od najvećih živih istoričara koji se bave Staljinom:

 

Stephen Kotkin: Putin, Stalin, Hitler, Zelenskyy, and War in Ukraine | Lex Fridman Podcast #289

 

 

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nesto kontam da je Zapad od 2014 dao 100 milijardi dolara u razvoj ekonomije i suzbijanje korupcije u Ukrajini da to postane jedno uspesno demokratsko drustvo, onda bi ruski drzavljani dolazili u Kijev za poslom i boljim zivotom, verovatno ni rata ne bi bilo, Donbas ne bi zeleo da se otcijepi itd itd.

Ovako ce se 100 milijardi ili ko zna koliko potrositi na oruzje i ratovanje.

  • Like 4
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Ruska ambasada nastvalja prijetiti BiH. Totalno ludilo i sizofrenija medju zaposlenicima ministarstva propagande i lazi Sergeja Lavrova. 

 

Ne bi prijetili da nemaju Dodika na terenu. Putin koristi svoje ljude da posiju smutnju u EU i razvodne zajednicku akciju protiv njih (Orban, Vucic, ali i njemacki politicari), koristi Milanovica i Erdogana za usporavanje prijema Finske i Svedske u NATO, ceprka i prijeti sigurnosti gdje god ima imalo nestabilnosti - kao sto je situacija u Bosni i Moldaviji,  dok nastavlja sa agresijom nesmanjenom zestinom. I u USA je probao usporiti izglasavanje pomoci preko Paul Randa, ali mu srecom nije proslo.

 

Edited by ters
  • Like 3
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sasa965 said:

Rand Pol Ruski špijun , sada sam sve čuo.

Jesi li pročitao kako su podeljene pare od tih 40 milijardi$ ?

 

Ko je spomenuo spijuna ? 

Definitivno je covjek koji ima veze sa Putinovim rezimom - poslovne, privatne, politicke - ne znam, ali to jeste predmet pisanja stampe u USA vec nekih 5-6 godina.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...