Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

Film je ocigledno spremno i organizovano docekan da se sto vise ocrni, a izgleda da bi bilo potrebno i izvinjenje sto je uopste snimljen.

Navikli smo na te stvari, tako da me nesto posebno i ne iznadjuje.

 

Ako zaboravimo na politiku, cisto sa filmske strane naveo bih neke propuste za koje ja mislim da su vazni.

Mladi Janketic nije bio za ovu ulogu, on jednostavno nije takva faca, vise je baby face, tu je trebao biti neko ko izgleda ozbiljinije i opasnije za jednu takvu rolu.

Muzika je dobra, ali je nedovoljno ima, pogotovu u prvoj polovini filma.

Trebalo je vise raditi na akcentu sa glumcima.

 

Mala Dara je inace glumila fantasticno. Bilo kakve zamjerke na njenu glumu su neosnovane.

Bilo kakve zamjerke tipa sto to nije snimljeno u SFRJ su takodje besmislene. To treba pitati Veljka Bulajica i slicne.

 

Konacna ocjena je da film ipak nema kvalitet za Oskara, sto nije nikakva tragedija, ali daleko od toga da je los ili eto cak i plagijat kako neki zele da ga prikazu.

Potrebno je najmanje jos jedno gledanje da bi se sve malo trezvenije sagledalo.

 

Sto se tice Jasenovca, mi smo u skoli ucili o Jasenovcu, na eskurziji smo posjetili Jasenovac, davno je to bio pa se ne sjecam bas detalja, pustili su nam neki dokumentarac, obisli smo muzej, tada se baratalo zvanicno sa 700.000 zrtava i to je bilo to, nije bilo nikakve diskusije o tome.

Krajem osamdesetih su se pojavli neki novi podaci, drasticno smanjeni, na zalost broj zrtava, a kamoli njihova imena, nece biti nikada poznati.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

Mladi Janketic nije bio za ovu ulogu, on jednostavno nije takva faca, vise je baby face, tu je trebao biti neko ko izgleda ozbiljinije i opasnije za jednu takvu rolu.

Luburić je tako nekako i izgledao. Sličnost glumaca sa likovima koje tumače je nešto što je u ovom filmu pogođeno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bugl Khan said:

Luburić je tako nekako i izgledao. Sličnost glumaca sa likovima koje tumače je nešto što je u ovom filmu pogođeno.

 

Mozda ima nekih elemanata slicnosti, ali on nema tu grubost potrebnu za tu ulogu.

 

Just now, AgroLaki said:

Fantastično za nivo školske priredbe.

 

Ne bih se slozio ni u kom smislu.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

 

Fantastično za nivo školske priredbe.

 

Razmišljam o dečijim ulogama i otišao sam da iskontrolišem godine kod glumaca za neke filmove gde se meni sviđa dečija gluma. Cekićka je imala 13 godina za vreme snimanja. Skoro smo pominjali Kristijana Bejla u "Imperiji sunca" proverih i on je isto imao 13 godina na snimanju. Pa onda recimo Džodi Foster u Taksisti je imala 12. godina (priznajte da ovo niste znali 🙂 ), pa onda Ema Votson (11) u Hari Poteru. Di Kaprio (13) "Dečakov život". To su glume  par klasa bolje od Cekićke a postoje i bolje uloge od ovih samo su to manje poznati filmovi pa nisam hteo njih kao primer da uzimam.

 

No u njenu odbranu ja i dalje nisam siguran da je to njena odgovornost ili samo njena odgovornost. Biće da je režija tu glavni krivac. Ali o tome ćemo više moći reći ako snimi još nešto pa da možemo da uporedimo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bugl Khan said:

Luburić je tako nekako i izgledao. Sličnost glumaca sa likovima koje tumače je nešto što je u ovom filmu pogođeno.

Mislim da je pogodjen lik Maxa, sto se Janketica tice njemu je ovo bio glumacki izazov, pogledacu detaljnije te scene.

Mala Dara, pa ne znam da li je devojcica koja je igrala tu ulogu, talenat kalibra Slavka Stimca ali ako je i na skolskom nivou kao protagonista ipak nije to razlog da film u kompletu bude lose ocenjen. Ako su druge uloge manje vise karakterno dominantne onda je scenarista dobro rasporedio ukupnu lepezu likova za citav film, dramaturski dobro vodjen, pretpostavljam. Trejleri su bili sa sekvencama koje su efektne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Razmišljam o dečijim ulogama i otišao sam da iskontrolišem godine kod glumaca za neke filmove gde se meni sviđa dečija gluma. Cekićka je imala 13 godina za vreme snimanja. Skoro smo pominjali Kristijana Bejla u "Imperiji sunca" proverih i on je isto imao 13 godina na snimanju. Pa onda recimo Džodi Foster u Taksisti je imala 12. godina (priznajte da ovo niste znali 🙂 ), pa onda Ema Votson (11) u Hari Poteru. Di Kaprio (13) "Dečakov život". To su glume  par klasa bolje od Cekićke a postoje i bolje uloge od ovih samo su to manje poznati filmovi pa nisam hteo njih kao primer da uzimam.

 

Ovo poredjenje je besmisleno i ne znam po kojim kriterijima se vodis. Ne postoji neka tu sad egzaktna nauka i mjerenje kvaliteta glume, posebno kada se porede projekti koji imaju desetine ili stotine miliona dolara budzet sa nasim skromnim sredstvima. Treba ako nista svima dati iste uslove, pa onda opet dati neki ipak u sustini subjektivni sud.

 

2 hours ago, Klotzen said:

No u njenu odbranu ja i dalje nisam siguran da je to njena odgovornost ili samo njena odgovornost. Biće da je režija tu glavni krivac. Ali o tome ćemo više moći reći ako snimi još nešto pa da možemo da uporedimo.

 

Sto se tice rezisera, niti jedan moze da parira Kusturici kako uspijeva da kod njega naturscici glume na profesionalnom nivou (npr Crna macka beli macor), tako da ako on bude pravio film mozemo da ocekujemo nesto potpuno razlicito i originalno.

Link to comment
Share on other sites

Ako izuzmemo Harija Potera ova ostala tri nemaju veze sa visoko budžetnim filmovima. Pogotovo "Taksista" i "Dečakov Život". No budžet nema veze sa glumom. Glumac ili glumi ili "statira u kukuruzu" i nikakav budžet neće unaprediti njegov nastup. Osim možda u ovo moderno vreme kada kompjueterima mogu da promene neke stvari no to opet nema veze sa mojim primerima.

 

Što se tiče Dare po nekim izvorima država je dala 5+1,5 miliona evra a početni iznos je skupio Antonijević iz nekih privatnih resursa. To znači da je budžet bio negde oko 7,5 miliona evra a pošto ova vlast voli da laže i skriva podatke možda i 10 miliona što je po cenama u SAD verovatno pandan budžetu od 75-100 miliona evra ili 90-120 miliona dolara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne treba se vijati sa Fosterovom i DiKaprijem za mladalačke uloge, kad u domaćim filmovima imamo Nedu Arnerić u filmu Jutro (14 godina) ili Slavka Štimca u filmu Vuk Samotnjak (12 godina). To su glumačke bravure za decu tih godina. Ali za to postoje i velike zasluge režisera Puriše Đorđevića i Obrada Gluščevića, koji su umeli da ih upute kako da daju najbolje od sebe. Gaga Antonijević jednostavno nije ni blizu taj kalibar.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Davor Dujmović je tu neprevaziđen. Sa 17 je snimao "Dom za vešanje" i to je dan danas jedna od najupečatljivijuh uloga na ovim prostorima. Mada, malo je bio stariji od prethodno nabrojanih.

 

I u "Otac na službenom putu" klinac je sa 9 godina sjajno odigrao ulogu Malika.

 

I da, Dara je sasvim lepo odigrala ulogu. A Igor Đorđević je razbio. Jedna od retkih svetlih tačaka.

Edited by MilošVB
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MilošVB said:

A Igor Đorđević je razbio. Jedna od retkih svetlih tačaka.

 

Igor Djordjevic mi je licno najbolji glumac sa ovih prostora u poslednjih 5 godina. Na primer, Goran Bogdan je dobijao jace uloge i neke od njih je fino izneo, ali on covek ima veliki proglem sa dikcijom. Igor me je prvo odusevio u ulozi Petra Kocica u Slepom putniku na brodu ludaka, a onda je razvalio u Korenima, Mesu, Delirijum tremensu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MilošVB said:

Davor Dujmović je tu neprevaziđen. Sa 17 je snimao "Dom za vešanje" i to je dan danas jedna od najupečatljivijuh uloga na ovim prostorima. Mada, malo je bio stariji od prethodno nabrojanih.

 

I u "Otac na službenom putu" klinac je sa 9 godina sjajno odigrao ulogu Malika.

 

I da, Dara je sasvim lepo odigrala ulogu. A Igor Đorđević je razbio. Jedna od retkih svetlih tačaka.

 

Davor Dujmovic je bio biser, ali on je pekao zanat sa Kustom, koji je pored toga sto je reziser bio i profesor na Akademij za film u Sarajevu, gdje je podigao do sada najbolju sarajevsku generaciju glumaca, a Davor je poceo sa 16 godina glumeci u Otac na sluzbenom putu, gdje je takodje fenomenalno glumio i Moreno de Bartoli kao dijete.

 

Za scenu Malika i djevojčice Maše poznati svjetski režiser Frensis Ford Kopola je rekao kako je ona jedna od najpotresnijih u istoriji svjetske kinematografije.

 

Ne samo to, nego su kod Kuste uspjesno glumili i sitni kriminalci, mnogobrojni Romi, pa cak je i zivotinje je nekako animirao. Ima jedna zanimljiva scena sa magarcem u filmu Zivot je cudo, inace film u ravni s njegovim ostvarenjma koji su dobili Zlatnu Palmu.

 

56 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Igor Djordjevic mi je licno najbolji glumac sa ovih prostora u poslednjih 5 godina. Na primer, Goran Bogdan je dobijao jace uloge i neke od njih je fino izneo, ali on covek ima veliki proglem sa dikcijom. Igor me je prvo odusevio u ulozi Petra Kocica u Slepom putniku na brodu ludaka, a onda je razvalio u Korenima, Mesu, Delirijum tremensu.

 

Igor Djordjevic nije po mom ukusu, jedino sto uspjesno glumi je nekog smetenjaka. Previse se vidi da glumi, fali mu prirodnost. Gestikulacije i grimase na licu su prenaglasene, tako da se vidi da je to gluma, za razliku od npr Jezdica koji je totalno prirodan. 

Kao sto sam rekao nema tu neke egzaktne nauke da mjeri kvalitet glume, to je ipak u sustini subjektivna stvar, ali to je moja impresija u vezi njega.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Amigo said:

 

Davor Dujmovic je bio biser, ali on je pekao zanat sa Kustom, koji je pored toga sto je reziser bio i profesor na Akademij za film u Sarajevu, gdje je podigao do sada najbolju sarajevsku generaciju glumaca, a Davor je poceo sa 16 godina glumeci u Otac na sluzbenom putu, gdje je takodje fenomenalno glumio i Moreno de Bartoli kao dijete.

 

Za scenu Malika i djevojčice Maše poznati svjetski režiser Frensis Ford Kopola je rekao kako je ona jedna od najpotresnijih u istoriji svjetske kinematografije.

 

Ne samo to, nego su kod Kuste uspjesno glumili i sitni kriminalci, mnogobrojni Romi, pa cak je i zivotinje je nekako animirao. Ima jedna zanimljiva scena sa magarcem u filmu Zivot je cudo, inace film u ravni s njegovim ostvarenjma koji su dobili Zlatnu Palmu.

 

 

Igor Djordjevic nije po mom ukusu, jedino sto uspjesno glumi je nekog smetenjaka. Previse se vidi da glumi, fali mu prirodnost. Gestikulacije i grimase na licu su prenaglasene, tako da se vidi da je to gluma, za razliku od npr Jezdica koji je totalno prirodan. 

Kao sto sam rekao nema tu neke egzaktne nauke da mjeri kvalitet glume, to je ipak u sustini subjektivna stvar, ali to je moja impresija u vezi njega.

...pa i kad je majmun usao u tenak, al dresirane zivotinje su cesta filmska pojava. Naravno da nema nauke da meri kvalitet glume niti je potrebno. Umetnicka/glumacka sloboda je autenticna kreacija samog glumca. Neki su jednostavno identicni iz filma u film a drugi dozivljavaju spektar neverovatnih transformacija.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Od poslijeratnih filmova Remake je meni definitivno jedan od najboljih filmova. Scena Marija Drmaca u logoru je remek djelo, a i sama muzika radjena za taj film od Adija Lukovca je fenomenalna. Ko nije gledao svakako sve preporuke. 

 

Lukovac je bio fenomenalan kompozitor. Steta sto je mlad otisao.

Remake sam gledao prije x godina, nije los film, sad ne bas najbolji. Po meni najkompletniji film koji sam ja gledao sa ratnom temom devedesetih je Lepa sela lepo gore. 

Dopao mi se prilicno i Cirkus Kolumbija.

Link to comment
Share on other sites

On 2/26/2021 at 12:15 AM, Perkos2 said:

Dakle ti nisi da se otvore arhive?  Ja stvarno ne mogu da verujem da ima neko kome to ne odgovara, barem ovde na forumu. Čak i da su unistavali ima uvek neko ko skloni jednu kopiju da bi sebe zaštito. Česi, Poljaci i Slovaci su to sve izneli u javnost i eno ih nemaju vise nejasnoća.

To je lov na vestice. Ako  vec nije uradjeno kada je trebalo (1990) sada vise nema svrhe. Bilo bi to gubljenje energije. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Crni Bombarder said:

Nije na odmet jos jednom ponoviti: "Dara iz Jasenovca" nije imala ni mali,ni skroman budzet. Za uslove domace kinematografije,film je imao vise nego jaka sredstva. Da ne kazem da se nije ni postavljalo pitanje troskova...

Za standarde domace kinematografije- da. Ali sa aspekta ozbiljnog kandidata za Oskara - ne bas. U svetskim razmerama, a pogotovo americkim, ipak je to jedan "sirotinjski film". 

Premda mislim da je glavni razlog neuspeha sto je tema, sa zapadne tacke gledista, prevazidjena. 

Plus sve one mane koje smo na ovom topiku nabrojali...

4 hours ago, Perkos2 said:

Milion puta sam pročitao da " zločin ne zastareva" 

A onda ce za 50 godina opet neko nekoga da lustrira. 

Ponavljam: gubljenje vremena i energije. 

Umesto toga resursi mogu da se iskoriste pametnije. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Gde si to cuo? Lepo zvuci samo nije tacno.

Perkins misli na rerne zločine, za njih važi to da ne zastareva ju, ali po meni to nije bitno za ovu raspravu. Filmovi se svakako mogu snimati, rekao BiH i treba, ali ne kao državni projekat i sa ciljem da se dokazuju neke činjenice ili "činjenice".

I da se zločin juče dogodio nije film tu da dokazuje ili opovrgava krivicu, tu su sudovi, tužilaštva, a za neki širi društveni kontekst istorija, publicistika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...