Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

što je nagore, dobro je počela epizoda, bio je neki dobar vibe, iščekivanje..

 

čak je mogao da bude ovakav epilog, odnosno da se završi sa tim da Džon ubija Deneris, da Brena biraju kao mudro i kompromisno rešenje..

 

ali razrada kojom se došlo do tog kraja je stvarno sramotna, vređa inteligenciju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, taliesin said:

u sustini je sve to uradjeno jer nema drugog, boljeg i vizuelno prihvatljivijeg nacina da ubijes toliku konjicu za 30 sekundi i malo fastforvardujes radnju

 

I onda u 6. epizodi ponovo ima konjice na pretek. 😀

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pletilja said:

Gotovo. Na gadan način. 

 

Zašto sam tako žalosna? Zato što je, u neku ruku, GOT porodičan projekat: počelo je sa mojim pitanjem sinu koji naslov želi za rodjendan i odgovor je bio RRM, mislim da su tada bile objavljene prve 3 knjige. Dobio ih je i nije prošlo mnogo vremena, počeo je da nas maltretira da ih i mi ostali čitamo, prosto je bio fasaciniran baš tom pričom. Naravno da mi nije padalo na pamet da čitam epsku fantastiku. A onda je jednog dana objavio svećanim glasom da za par mesci počinje emitovanje I sezone. Insistirao je da je gledamo zajedno. I tako je počelo.....pročitala sam prve i naredne knjige, serija je bila povod za okupljanje, žučne diskusije, očekivanje narednih sezona.....žiovot je išao dalje a GOT bio redvan gost na našim porodičnim okupljanjima bez obzira što se nikad nismo složili ni oko jedne stvari. Osim za prvu sezonu, za sve ostale imam ozbiljnih primedbi ali ni u najcrnjim slutnjama nisam mogla da predvidim poslednju sezonu. Ovo što nam je dato jednostavno - nije pošteno, nije profesionalno a nije, Boga mi, ni moralno: imate 6 epizoda sa po 30 miliona gledalaca u proseku i ne padne vam na pamet da pošaljete neku pametnu, suvislu pouku/poruku ovom našem ludom i glupom čovečanstvu? Nema opravdanja ali bih volela da čujem neko objašnjenje: bukvalno neograničena sretstva, kako u novcu tako i u vremenu i - šta ste uradili? Tirion razmešta stolice? Bron u Veču? Priča o kuplerajima u poslednjim minutima epizode? Impotentno do bola!

Kako je Tirion rekao: priča je ta koja povezuje ljude? Tačno, ALI -  priča mora da bude dobra. D%D i RRM - shame on you! 

GoT nikada nije trebala da bude serija koja okuplja porodicu. GoT, odnosno Pesme leda i vatre, su mračan serijal, koji opisuje mračno vreme. Sam GRRM (ne znam ko je RRM), je i sam nekoliko puta (čuj nekoliko), pričao da čitaoci (gledaoci) ne očekuju srećan kraj i da srećnog kraja neće biti. Ovo nije priča, ili nije samo, o herojima, borbi dobra i zla, i slično. Pesme leda i vatre, nikada nisu bile niti će u budućnosti biti o tome. Ja razumem da su se ljudi vezali za određene likove (mada ko je čitao knjige i gledao pažljivo seriju, zna da je to pogrešno), i znam da su očekivali poetski kraj sa Jonom i Deneris na prestolu i srećnim nasmejanim zmajevima, i Dotracima (inače ubicama i silovateljima), kao plemenitim ratnicima, i Neokaljanima (inače obučenih samo za ubijanje), kao novim vitezovima, i ko zna šta još, ali to nikada nije bio deo priče, nikada nije ni trebalo da bude ishodište priče.

Meni je samo žao što je serija postala ogromna, pa su autori na zahtev HBO morali da ublaže neke stvari, da izbace i smanje golotinju, sex i nasilje, meni je žao što nisu uspeli da prenesu mračnu notu iz knjiga, posebno iz Gozbi za vrane, i nešto manje iz Plesa sa zmajevima, ali eto... A toga nema zato što je serija "porodični projekat" i što neko može da se nađe uvređenim, ne znam ni ja čime, i što će napaćene jadne dušice svaki put da se potresu kada čuju reč prostituka ili ne daj bože nešto gore.

Zadnja epizoda je zbrzana i to je činjenica, ali treba uraditi analizu i videti zašto je to tako moralo da bude. 

Kraj je vrv onakav kakav će biti i u knjigama, ako GRRM ih ikada završi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inače da dodam GoT  treba da ostane ovakav kakav jeste, dobar, loš, sjajan, očajan, sve jedno, samo da bi se zaštitili autori od ovog ludila koje sve više uzima maha. Više nije važno šta autori misle, nego šta publika (ili kritika) očekuje, tako da smo dobili paradok da ako nešto nije baš po volji, onda je autor nebitan, njegova vizija je nebitna, bitno je samo šta pučanstvo misli.

Tome treba stati na kraj, ne zbog GoT, nego zbog svih autora koji tek treba da steknu ime i koji neće moći da rade slobodno zbog straha od medijskog linča nezadovoljnih.

Imali smo skoro Boemsku Rapsodiju koja je taj linč nedavno prošla kod kritike, iz sličnih razloga kao i GoT, i sada imamo GoT koji taj linč doživljavljava od dela nezadovoljne publike.

 

Zato ću uvek braniti autore, ma šta god da urade. Može nešto da mi se više, ili manje svidi, ali autor uvek mora da bude na prvom mestu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Martinov blog o kraju serije http://georgerrmartin.com/notablog/

 

Jedini bitan deo 😄

 

How will it all end? I hear people asking.   The same ending as the show?  Different?

Well… yes.  And no.  And yes.   And no.   And yes.   And no.   And yes.

I am working in a very different medium than David and Dan, never forget.   They had six hours for this final season.   I expect these last two books of mine will fill 3000 manuscript pages between them before I’m done… and if more pages and chapters and scenes are needed, I’ll add them.   And of course the butterfly effect will be at work as well; those of you who follow this Not A Blog will know that I’ve been talking about that since season one.   There are characters who never made it onto the screen at all, and others who died in the show but still live in the books… so if nothing else, the readers will learn what happened to Jeyne Poole, Lady Stoneheart, Penny and her pig, Skahaz Shavepate, Arianne Martell, Darkstar, Victarion Greyjoy, Ser Garlan the Gallant, Aegon VI, and a myriad of other characters both great and small that viewers of the show never had the chance to meet.   And yes, there will be unicorns… of a sort…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
48 minutes ago, taliesin said:

 

Na primer, toliko se komentarise onaj sumanuti potez dotraki konjice u trecoj epizodi, te logicno je, te nije logicno, te konjica se tako ne upotrebljava, te Aleksandar Makedonski bi to drugacije uradio, a u sustini je sve to uradjeno jer nema drugog, boljeg i vizuelno prihvatljivijeg nacina da ubijes toliku konjicu za 30 sekundi i malo fastforvardujes radnju. 

 

Mogli su da rasporede konjicu na bok i da se u nekom kamikaza stajlu zalete, naprave branu i omoguce odstupnicu somljenim prvim linijama u povlacenju u zamak. To bi moglo da izgleda jednako velicanstveno, efektivno po brojnost konjice, a stekao bi se utisak da su imali dobar plan i raspored pred samu bitku...

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DonJuan said:

i znam da su očekivali poetski kraj sa Jonom i Deneris na prestolu i srećnim nasmejanim zmajevima, i Dotracima (inače ubicama i silovateljima), kao plemenitim ratnicima, i Neokaljanima (inače obučenih samo za ubijanje), kao novim vitezovima, i ko zna šta još, ali to nikada nije bio deo priče, nikada nije ni trebalo da bude ishodište priče.

 

 

Potpuno netačno. Ljudi su očekivali smislen razvoj nadolazećih događaja. Očekivali su da se likovi u seriji ponašaju u skladu sa svojim karakterom, da njihove odluke imaju posljedice. Očekivali su smislen dijalog nekih navodno inteligentnih likova.

Svjesni su ljudi da ovo nije bajka. Znamo svi šta je Martin izjavljivao o LOTR-u, kako ponavlja kao papiga da ovo nije klasična priča između dobra i zla. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DonJuan said:

Inače da dodam GoT  treba da ostane ovakav kakav jeste, dobar, loš, sjajan, očajan, sve jedno, samo da bi se zaštitili autori od ovog ludila koje sve više uzima maha. Više nije važno šta autori misle, nego šta publika (ili kritika) očekuje, tako da smo dobili paradok da ako nešto nije baš po volji, onda je autor nebitan, njegova vizija je nebitna, bitno je samo šta pučanstvo misli.

Tome treba stati na kraj, ne zbog GoT, nego zbog svih autora koji tek treba da steknu ime i koji neće moći da rade slobodno zbog straha od medijskog linča nezadovoljnih.

Imali smo skoro Boemsku Rapsodiju koja je taj linč nedavno prošla kod kritike, iz sličnih razloga kao i GoT, i sada imamo GoT koji taj linč doživljavljava od dela nezadovoljne publike.

 

Zato ću uvek braniti autore, ma šta god da urade. Može nešto da mi se više, ili manje svidi, ali autor uvek mora da bude na prvom mestu.

Da zato si kukao odakle se pojavio Tenk u Walking Deadu, gde je inace bilo objasnjeno kako i zasto. KOd te serije nesto nisi branio autore, nego si kukao i trazio objasnjenja za nelogicnosti. Pre ce biti da su neki drugi razlozi u pitanju.

Edited by LayupFromTheMidget
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OnionKnight said:

 

 

Potpuno netačno. Ljudi su očekivali smislen razvoj nadolazećih događaja. Očekivali su da se likovi u seriji ponašaju u skladu sa svojim karakterom, da njihove odluke imaju posljedice. Očekivali su smislen dijalog nekih navodno inteligentnih likova.

Svjesni su ljudi da ovo nije bajka. Znamo svi šta je Martin izjavljivao o LOTR-u, kako ponavlja kao papiga da ovo nije klasična priča između dobra i zla. 

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Da zato si kukao odakle se pojavio Tenk u Walking Deadu, gde je inace bilo objasnjeno kako i zasto. KOd te serije nesto nisi branio autore, nego si kukao i trazio objasnjena za nelogicnosti. Pre ce biti da su neki drugi razlozi u pitanju.

Plaćaju je HBO, GRRM i D&D da botujem.

Pročitao si me.

Naravno da ću da blatim serije sa drugih mreža, to je u opisu posla.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DonJuan said:

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.

 

Ne mogu da kažem da sam redovan na ovom topiku, ali koji ljudi? Zaista to nisam primetio, svi su lepo obrazložili šta im smeta, a ne odnosi se na to da li je kraj happy ili nije. Čak ova debilana od kraja i može da se protumači kao happy, Starkovi su pobedili, Sever je samostalan, Sansa je queen na severu, glupa Cersei je pod ciglama, Arja je Kolumbo, Tirion je desna ruka, svi su živeli lepo i srećno do kraja ćivota. Jedino što Džon nije opamprčio tetku, ali sa svojom patetičnom she's my queen ulogom u ovoj sezoni i on je srećno prošao.

Edited by The Seventh Seal
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.


Ovo je mozda i najveca glupost napisana ovde.

Happy end bi izazvao jos veci shitshow.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, medobrundo said:

što je nagore, dobro je počela epizoda, bio je neki dobar vibe, iščekivanje..

 

 

Iz ovog ugla prve 2 epizode su i odlicne, naravno zbog spustanja standarda u kasnijim epizodama.

44 minutes ago, taliesin said:

 

Upravo to. U zivotu je jedno od vaznih pravila TTT - things take time. U filmovima i serijama radnje se ubrzavaju kako se blizi kraj ali se ubrzavaju gradualno kako bi se pojacao suspense, u GoT se odjednom skocilo iz volujskih kola u lambordzini, a jos se u volujskim kolima zaboravila i mapa puta kojim je trebalo ici a Debeli nije napravio novu. Sve ove kljucne zamerke uglavnom proisticu iz cinjenice da je kompleksan skup radnji i narativa morao biti zaokruzen za nerealno mali broj minuta. Na primer, toliko se komentarise onaj sumanuti potez dotraki konjice u trecoj epizodi, te logicno je, te nije logicno, te konjica se tako ne upotrebljava, te Aleksandar Makedonski bi to drugacije uradio, a u sustini je sve to uradjeno jer nema drugog, boljeg i vizuelno prihvatljivijeg nacina da ubijes toliku konjicu za 30 sekundi i malo fastforvardujes radnju. Mnogo je stvari moglo biti bolje uradjeno ali ne previse, sistemski problem je taj da se zavrsetku serije nije dalo onoliko vremena

U sustini, to je to, glavni utisak 24+h nakon gledanja poslednje epizode.

tookom gledanja serije pre nego sto su dosla desavanja iz 7&8 sezone, takoreci rasplet, endgame etc, bio sam ubedjen da ce se to razraditi makar u broju epizoda snimljenih epizoda do tada.

 

Cinjenica da su obe sezone poprilicno traljavo odradjene, pogotovo poslednja, moglo je mnogo bolje/manje lose, ali da li je moglo biti odlicno... Ne bih rekao.

Vrati me u momenat pre 2 sezone, i kazi mi, to je to, ima jos 13 epizoda, reakcija bi mi bika “Sranje, ne moze to da se svede da bude dobro, osim ako se ne odradi neka vešta šokantnost. Toga nije ni bilo naravno...

U seriji je vremenski dato vremena da Deneris odluci da li ce da spali neke random robovlasnike, koliko i celo zaljubljivanje u Jona, gubitak bitnih osoba+2 zmaja, komplikovanost odnosa sa Jonom,  dileme, suocaljavanje sa time da je to incest, njeno rapidno razvijanje ludila.

Prosto je apsurdno.

 

Nekim fundamentalno bitnim stvarim za rasplet je dato manje vremena na screenu nego npr one putecestvije Dzona i Lejdi Brien.

31 minutes ago, OnionKnight said:

 

I onda u 6. epizodi ponovo ima konjice na pretek. 😀

Evo nakon iole slegnutih utisaka, mogu da kazem da sam razocaran sezonom. I voleo bih da diskutujem o tome, ali me nekad totalno odbije to sto se hvatate za ovakve stvari.

Pa dobro, postoje konji u Vesterosu, dobili su nove konje. 

Rezijom i scenarijom su zasrali sezonu(mada je meni i fotografija u trecoj uzasna), ali bas je suvisno da pricamo o tome odakle im pomovo konji, kako nisu ispesacili, i kako se bore s elanom, s obzirom da nisu naviknuti na zimu i takvu klimu.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DonJuan said:

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.

Ovo je toliko netacno, haos. Kukanje  je poceo u 3 epizodi, gde se sta desava? Ubistvo NK hmmm mora da je on povezan sa happy endom... Jeste povezan koliko Hitler i kosmopolitizam.

ps: ovo i jeste happy end posto su na kraju sva Stark deca postala ono sto su htela: Bran kralj, Sansa kraljica, Arja pustolov a ne gospodja i Jon  je napokon prihvacen od strane svog okruzenja(divljaci) i ne mora da ubija vise  + Tyrion kao ruka kralja i Lord Casterly Rocka, dodas jos Brijanu kao viteza, Brona i Gendry kao Lordovi, Sem kao maesteritd tid. 
Jedino Deneris nije dobila srecan kraj posto je postala plavi Hitler a takvi ne mogu da dobiju srecan kraj posto je ovo happy end

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DonJuan said:

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.

 

ti bolje znas od mene i ostalih na topiku zasto smo nezadovoljni? to zelis da kszes?

Link to comment
Share on other sites

Meni sve ovo deluje jako smešno, posebno što dosta vas daje prilično nezrele komentare. Svestan sam da postoji veliki broj die hard fanova serijala (i to je jako heterogeni skup po svim mogućim karakteristikama, tako da je zaista glupo pisati o tome "šta su ljudi hteli", neki su hteli happy end, neki su hteli maksimum nasilja i golotinje, neki su hteli ovo, neki ono; čak je suština u tome da nikako ne postoji homogenost u onome "šta su ljudi hteli ili očekivali"). DD duo kritika treba da razapne jer im je proizvod naglo izgubio na kvalitetu i de facto je zbrzan i izfušaren, ali ne dalje od toga. To je njihov proizvod, nakon što isplate debelog kao idejnog tvorca, ne duguju oni nikome ništa. A tek debeli ne duguje nikome ništa, njegovo autorsko delo - njegova stvar. Za mene bi bilo mnogo bolje da su sva trojica beskompromisno rekli da se drže svog dela, bez obzira kako ga ko prihvati. Na kvalitetu je i počelo da se gubi kada su krenule da budu usvajane želje (jednog dela) publike, jer ponavljam publika je sve samo ne homogena. Čitav ovaj serijal nam je ujedno i plastični pokazatelj kako danas korporativni svet funkcioniše, samo da se štanca i zgrću dolari, bez obzira što proizvod nije ni završen. 

 

Pošto knjige nisam ni čitao, ne verujem da ću se nešto i zainteresovati da ih ipak pročitam, nakon svega. Dane epske fantastike sam ostavio iza sebe odavno i sad me privlače neki drugačiji, mada ne tako pompezni i bombastični sadžaji. Nikad nisam bio die hard fan ni serije, vremenom me ipak privukla, malo sam naseo na hype, ali mi nije žao što sam je konzumirao, sa sve ovom traljavom završnicom. Osećao sam čak izvesnu setu jer je serija završena, mogu da mislim kako je onima koji su se mnogo više vezali za istu, ali to je sasvim prirodno s obzirom koliko je dugo sve trajalo. Overall, nekih 7/10 od mene za celokupni ugođaj i idemo dalje, do nekog novog hype-a koji će brzo baciti GOT u blagi zaborav. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DonJuan said:

Plaćaju je HBO, GRRM i D&D da botujem.

Pročitao si me.

Naravno da ću da blatim serije sa drugih mreža, to je u opisu posla.

Odlicna ironija i sarkazam, bozanstveno kao zmajevi  10/10
Samo inace to ovako izgleda, kada  malo manje vlada ideologija "ziveli autori"
https://forum.b92.net/topic/63345-the-walking-dead/page-19
Kakva ironija jos njemu Dravot kaze idi gledaj 2 serije koje ti se svidjaju a  sada Ti (i Ochrideja) pricas nama sada cccc. Stranu ispred pricam da je Goat najbolji i tu je full krug =/

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DonJuan said:

Ako tako kažeš.

 

Mada ja nigde nisam pominjao ljude sa foruma.

 

dosta nas spada u te ljude koji su nezadovoljni. ti si definisao jedini moguci razlog za to. ili dominantni, kako god.

kako drugacije to da razumem?

Link to comment
Share on other sites

Pre nego sam odgledao orvu epizodu sezone sam bio u fazonu”Samo da ubiju plavu, utripovanu kurvu, ako je ajon ne ubije, moze i on mač”. 

Silno sam zeleo da Sam postane bitan deo kraljevstva na kraju(nadao se cak i ulozi Desnice). Zeleo dodatno ojacanje Sansinig statusa, da Arya odleprsa na neki Bravos (Columbo trip je u sustini ta fora), da se promeni nacin vladavine...

To se i ostvarilo, a ja pokiso i dalje.

Znaci, nezadovoljstvo bukvalno nema veze sa tim kakav smo kraj ocekivali u smislu  kakav ce biti endpoint likova.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DonJuan said:

Ljudi su očivali happy end. Sve ostalo o čemu pričaš su samo izgovori. Ljudi su želeli bajku, bajkovit kraj, i kada to nisu dobili, onda su nezadovoljni.

 

Ma daj druže, pa posle 7 sezona ubijanja skoro svakog kul lika, gde su ljudi apsolutno naviknuti na tako nešto, srećan kraj bi izludeo svakoga.

Ono zbog čega su ljudi nezadovoljni je da ništa oko čega se gradila priča 8 godina, jednostavno, NIJE BITNO. 

WW, prva scena, prve epizode, prve sezone... nebitno. Winter is coming? Nebitno.  Džon je Targerijan? Koga briga. Od smrti Roberta, Ned je mogao da peva u Dubrovniku na trgu svakom o tome, nikog ne bi bilo briga... Gendri je Robertov. So what. Bren? Bren? Trooka vrana? Da bi wargovao vrane da gleda fajt sa neba. Čekao da svi izginu da bi postao kralj? Razvoj Denerisinog ludila? Golden company? Brena svi prihvataju za kralja iako je Sansa izborila nezavisnost bez problema. 

Na sve ovo, masa nelogičnosti, koje smo prežvakali (vojna taktika, Euron se nalazi gde god treba, gađa iz baliste kao Zajcev, epizodu posle Drogona niko ne moze da okrzne, Neokaljani se razmnožili mitozom itd itd.) Ove druge stvari ne stvaraju nužno nezadovoljstvo, ali se lepo nadovezuju na gornje razloge...

 

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, BattleBorn said:

Pa dobro, postoje konji u Vesterosu, dobili su nove konje. 

 

Ko je dobio nove konje? Prikazali su Dotrake kako ginu i ova dva mulca su izjavila u onom objašnjenju epizode kako je to kraj Dotraka. Odjednom u narednoj epizodi ih je poginulo pola. Gdje je bila ta polovina, otkud se stvorila?

 

Ne mislim da je to razlog zbog kojeg me serija odbila od sebe, ali jeste šlag na tortu sranja koji su nam servirali. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, LayupFromTheMidget said:

Odlicna ironija i sarkazam, bozanstveno kao zmajevi  10/10
Samo inace to ovako izgleda, kada  malo manje vlada ideologija "ziveli autori"
https://forum.b92.net/topic/63345-the-walking-dead/page-19
Kakva ironija jos njemu Dravot kaze idi gledaj 2 serije koje ti se svidjaju a  sada Ti (i Ochrideja) pricas nama sada cccc. Stranu ispred pricam da je Goat najbolji i tu je full krug =/

Ok. Ajde samo zbog truda, pošto te nije mrzelo da vadiš postove od pre dolaska Neokaljanih na Balkan.

Nije stvar da se nekome nešto ne svidi, nije problem da se ukaže na nešto što ne valja, ili valja, sve jedno. Problem je napad na autore i hajka kako određene serije, filmovi, knjige treba da se rade, kakav treba da bude kraj, kakvi treba da budu likovi... Problem je masovni napad na autore i pritisak da neko delo naprave tako da bude društveno prihvatljivo. A to da li smo se DD i ja zakačili oko neke serije, je totalno nebitna stvar (bilo pa prošlo), i nema veze sa ovim o čemu je gore pisano. Niti sam ulazio u raspravu oko tih stvari, kada je u pitanju GoT (uglavnom).

Pokušavaš da napraviš neku paralelu, ali ja je zaista ne vidim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...