Jump to content

Winter is coming


Arsenije Pesic

Recommended Posts

Kako stvari idu, čini mi se da će Džejmi ubiti Sersei, i da će Deneris postati vladarka nad gradom pepela, ista kao njen otac. A Džon ostao klasičan papučar kao i uvek.

Edited by Tool
Link to comment
Share on other sites

Moguće da je, sportskim žargonom, došlo do potcenjivanja protivnika.

 

U "prethodnoj utakmici" je pobeđen dream team, beskonačna vojska mrtvih na čelu sa najmoćnijim na svetu.

 

U ovoj je trebalo obračunati se sa živima u KL, koji su i brojčano (valjda?) i po sofisticiranosti (nemaju zmajeve, niti tako iskusne borce) slabiji.

 

Nije samo Deneris bila iznenađena napadom. Na brodu je bila svadbarska atmosfera, maltene zajebancija, kao da su očekivali da će Sersei da se zatvori u utvrđenje i na taj način brani / moli za milost.

 

Nisu imali vremena da se pripreme, svakako su potcenili protivnika, i epilog nije toliko neočekivan.. Moglo je efektnije da se odradi na platnu, ali je epizoda bolja od prethodnih.

 

Sad je već toliko opcija, likova, osećanja na stolu.. da za sve može da se zakera i traži logičnija opcija. Zbrzali su neke stvari (sigurno nisu imali vremena da prikazuju kako se Bron šunja, i sl), dok su u prve dve epizode imali neke nepotrebne filere, očekivane susrete..

 

U svakom slučaju, sve ovo se bliži nekom holivudskom kraju, ma ko zaseo na presto. Odabrali su nekako linearne opcije, tako što su u potpunosti eliminisali mrtve, okrenuli sve ka Deneris vs Sersei, ubacili malo komplikacije sa Džonovim nasleđem.. ali definitivno nisu u stanju da valjano manipulišu sa više dimenzija i interesa.

Link to comment
Share on other sites

Samo škorpioni su iznenađenje i faktor koji se iznenada pojavio kao PVO i oružje protiv zmajeva i brodova. Uostalom zmajevi su jedini faktor koji je donosio prednost Denerisinoj vojsci. Zlatna četa je možda i najbolja oružana sila u Martinovom svetu. Sastavljena od najboljih i najiskusnijih ratnika koji novac za život zarađuju ratujući tamo gde su najbolje plaćeni. A ima ih 10000 pod komandom Sersei. Neokaljanih je bilo, otprilike, isto toliko kada su se zakleli na vernost Deneris što znači da ih sada ima 3-4000. Ne znam kolika vojska dolazi sa Jonom ali ne verujem da im se broj piše u desetinama hiljada, biće da ih je manje od 10k. Ne znam koliko je preostalo od Lanisterske vojske, verovatno malo, ali tu je i faktor zvani Juron. Dakle, bez zmajeva, vojske su tu negde, izjednačene, čak je, možda, Sersei u prednosti.

Link to comment
Share on other sites

Knipexe fali ti za jednacinu imena. Kao sto smo videli u 3 epizodi borci sa imenom vrede kao 80 bez imena. Pa ja sam siguran da ce Grey Worm da ubije 50 coveka u sledecu epizodu. A Deneris ima dosta boraca sa imenom: Arija, Hound, Jon, Greyworm, Jara + verovatno Jaime itditd
Plus ta neka vojska iz Dorne posto se pojavio neki imaginarni princ tamo.  Mozda se vrate free folk da u poslednji cas spasu Jona ili Second Sons Deneris. (doduse treba da ih bude stid ako 6 put u nizu prodaju takvu foru).
Tu je X faktor wildfire sto se tice Sersi, to ili Zmajevi i Deneris (dracarys) da spale ceo grad i pobiju milione.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se nadovezao na medinu analizu a ona podrazumeva  neko stanje pre sukoba i stanje nakon gubitka jednog od dva preostala zmaja. Arja i Pseto su u svojoj misiji i otišli su pre svih. Niti su se kome javili niti iko računa na njih. Zlatna četa je sila i ima ozbiljne borce-ratnike, nije tek neki kmet sa kopljem ili nemrtvi.

 

Svakako očekujem neku diverziju iza zidina koja će preokrenuti stvari u korist Deneris. 

Edited by Knipex
Link to comment
Share on other sites

A Nk je bio mitsko bice pa je zavrsio kao popisan. Ti tek nemas nikakav buildup  GC u showu,  jedina stvar sto su rekli da nikad nisu prekrsili ugovor(mozda bude bitno) i da nisu doneli slonove. mozda ih dovukli doduse tesko zbog cgia..
A tek cuveni Areo Hotah top 5 borac na svetu i onako ga skinu.

Link to comment
Share on other sites

Meni - najbolja epizoda do sada. Posle prvih 20-30 minuta sam psovao kao utakmicu da gledam: prvo svi se ljube/jebu kao da su rodbina, poselo u Zimovrelu, a onda preokret u rangu prvih sezona. Ono sto je neko napisao da u odnosu Jona i Deneris nema hemije, mislim da je svesno. Cini mi se da mu smeta prvenstveno da bude sisterfucker, ali da ga tera taj njegov tupavi osecaj duznosti (sto i jeste konstanta njegovog lika i u seriji i u knjigama). Svidja mi se kako Deneris polako postaje zeljna prvenstveno vlasti, na primer jedini dijalog koji su imali ona i Jon se ticao toga. Isto postaje sve vise frustrirana time kako biva nadglasavana pred borbu. A Dzejmi je highlight! Maestalno kakav preokret. Jedini lik koji znacajno gubi na britkosti je Tirion. On vvt ima neku bitnu ulogu inace bi se desilo ono sto sam se ja nadao: da popije strelu ispred KL. 

Elem, my 5c. Moj tip je bio da ce debeljko da ubije Deneris, sada kada od toga nema nista, mislim da ce je ubiti ili Jon ili Barateon. Arji su mnogo dva skalpa, tako da mislim da ce pre Sersei nju. Ko ce sesti na gvozdeni presto posle meni je i dalje nepoznanica. Ono sto je definitivno, kraj koji je pomalo cheesy kao LOTR mislim da nema sanse. 

Link to comment
Share on other sites

Sve su upropastili. Sramota me je od mene same koliko sam oćekivala od ove sezone i kraja serije. Starbaks kafa u kadru?! U prvoj sezoni, sećam se, kupili su me sa 3 planom dovedenim do savršenstva, kadrovi su bili savršeni, pažljivo odradjeni, čak je i svetlost imala svoju ulogu. Šta je , bre, ovo?! Sve je postalo jednodimenzionalno, linearno, prazno......i scenografija i kostimi i likovi i režija......ono sa Džejmijem i Brijenom je bljak do povraćanja, beskrajno glupo i jeftino. Sirovo, bezobrazno, nepošteno s obzirom na strpljenje nas koji smo ih podržavali toliko godina. U neverici sam pomislila da je dobro što je Džora Mormont and comp. otišao u večna loviša i spasao se decenijskog blama.Sram da ih bude, celu produkciju. Nikad gora sezona. Bedno.

 

Edited by Pletilja
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Očekivanja jesu prevelika, ali ta očekivanja su posledica prethodno postavljenih standarda.

Nije ovo prva sezona već poslednja.

Ipak se ova serija prati osam godina, sa malim brojem epizoda u sezonama, samim tim i očekuješ da kvalitet svake epizode bude na nivou, posebno kvalitet samo 6 epizoda poslednje sezone.

Ponestalo je maštovitosti, došlo smo u situaciju da znamo u svakoj sceni šta će se desiti, gdje je ona šokantnost koja je krasila got.

Zašto, kao što je neko već naveo, a to sam pomislio da će se desiti, Misandei nije zgrabila Sersi kad joj je ova rekla za poslednje riječi, obje padaju, nastaje jbn haos, Misandei gine, lete strijele, Deneris bježi na zmaja, Tiriona zarobljavaju, Crv i vojnici ginu, Sersi živa li gubi bebu, pakao nastaje, svi svima oće da se najebu majke. 😃

I tako.

Edited by SamoFlacko
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Knipexe fali ti za jednacinu imena. Kao sto smo videli u 3 epizodi borci sa imenom vrede kao 80 bez imena. Pa ja sam siguran da ce Grey Worm da ubije 50 coveka u sledecu epizodu. A Deneris ima dosta boraca sa imenom: Arija, Hound, Jon, Greyworm, Jara + verovatno Jaime itditd
Plus ta neka vojska iz Dorne posto se pojavio neki imaginarni princ tamo.  Mozda se vrate free folk da u poslednji cas spasu Jona ili Second Sons Deneris. (doduse treba da ih bude stid ako 6 put u nizu prodaju takvu foru).
Tu je X faktor wildfire sto se tice Sersi, to ili Zmajevi i Deneris (dracarys) da spale ceo grad i pobiju milione.

 

Ne zaboravi Sema. Mozda on bude deus ex machina u "Poslednjem ratu" i ubije Sersei plakanjem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Brate mili, pa kako za toliko vreme i priprema ne uspes da ubodes jednu dobru ideju i odradis je do kraja kako treba... 

Uzas su napravili od serije i zamisljam Martina kako zadovoljno trlja ruke gledajuci ovaj debilizam, jer em zaradjuje od serije, em ima perfektan marketing research kroz nju, em ce na kraju prodati jos vise knjiga jer ce ljudi zeleti da znaju kako se stvarno zavrsila prica.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Kakav zaokret prave sa prikazom likova, katastrofa. 

 

Varis i Deneris su bili na primer super, Varis konacno opet ima ulogu i radi u skladu sa svojim likom, sto ga moze i ubiti na kraju. Deneris se ponasa u skladu s tim ko je- neko kobje celog zivota cerovao da je tron njen sada, kad saznaje da ne treba da pripadne njoj, ide u ludilo dok shvata da ono cime je inspirisana kroz seriju da ide napred sad nije validno. Emilija bas dobra. 

 

Ali zato Cersei koja salje Brona i po Dzejmija i po Tiriona a onda ne ubija Tiriona koga mrzi celog zivota dok su i vrapci na grani znali da ce joj zeznuti odnos s Juronom kad je krenuo da prica o deci i dosao do trudnoce...Katastrofa. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, stefan81888 said:

Cersei koja salje Brona i po Dzejmija i po Tiriona a onda ne ubija Tiriona koga mrzi celog zivota dok su i vrapci na grani znali da ce joj zeznuti odnos s Juronom kad je krenuo da prica o deci i dosao do trudnoce...

 

Meni je bas bio wtf momenat sto izgleda da Juron nije nista ukapirao, ili ako jeste, sto su propustili da prikazu njegovu reakciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Duh koji lebdi said:

 

Meni je bas bio wtf momenat sto izgleda da Juron nije nista ukapirao, ili ako jeste, sto su propustili da prikazu njegovu reakciju.

 

Verujem da su propustili i da ce toga biti u sledecoj epizodi, sto je losije resenje od ovoga sto kazes. 

 

Sve mi se cini da ce Arja da smakne Deni a Dzejmi sestru. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Epizoda generalno loša.

Nije mi baš najjasnije kako je čak pola armije preživelo prošlu epizodu, gde su bili ti picani po Winterfelu u vreme kad je Džon ušao u zamak.

Ispade Euron Grejdžoj najjači baja u celom serijalu.

Sa sve pola armije, kako računaju da nadmaše Zlatnu četu?

Gde se nalazi Zlatna četa u momentu kada Deneris dolazi ispred zamka da preti?

 

Džejmi 1/1 u Dobri Vil Hanting fazoniću, odbija Brijenu da ne bi krenula sa njim da rešavaju Srsi. 

Pošto nema leba da Arja rešava još jedan skalp, verovatno gine sa Kleganijem. Kapiram da će pre Kajburn da je otruje ili tako nešto. 

 

Da li očekujemo Daria Naharisa i neko pojačanje za sledeći fajt?

 

Džontra bolje da je otišao sa Tormundom preko zida...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Crni Bombarder said:

Kako serija odmice i primice se kraju moje simpatije prema Deni sve vise rastu.
Da za trenutak zaboravimo na njene poduhvate across the Narrow Sea. Otkako je stupila u Vesteros gubi svoje najblize saradnike i najvoljenije osobe. Sa velikom flotom,sa vojskom Dotrakija i Neukaljanih i sa sva tri zmaja mogla je komotno da sprzi Sersi sa Iron Throne-a.
Namesto toga snaga,moc i uticaj joj slabe i opadaju i vode u neizbeznu katastrofu. Izgubila je pola armije,dva zmaja,Dzoru i sada Missandei. 

A sve zbog tako uzvisene stvari kakva je - ljubav. Ljubav prema kompletnom strancu u koga se zaljubila na prvi pogled i zbog koje(g) je odlucila da sve stavi na kocku i sve - izgubi. Voleo bih da bude drugacije,ali se bojim da nece. Njena sudbina je resena onog momenta kada je Jon sestrama rekao istinu o svom poreklu. Pretpostavljam da ce zavrsiti slicno njenom pretku. Sa mecem zabijenim kroz srce i verovatno s ledja. Bice to mac,bodez ili noz nekog Varisa ili Tiriona. Mozda i Dzejmija,zasto da ne?

Speakin' of Varis...
Kroz celu seriju je skiciran,crtan kao jedan prilicno hladni,ali vise proracunati lik. Tipicni kalkulant. Sada,maltene na samom kraju serije,odjednom pronalazi neku savest..moral,sta li. Dvoji u autoritet Deneris,u njeno pravo na presto. Okej..mnogi se reci sa pravom..i jeste sa pravom,ali ne sa njegove strane! I Lanisteri su uzurpirali presto pa mu to nije smetalo da podigne glas iako je toga bio svestan. Uzivao je blagodeti bez moralisanja. King's Landing je napustio bezeci,bukvalno spasavajuci zivu glavu,a ne zbog ispoljenog revolta itd.
Ocekivao sam da i njegov novi prebeg bude deo kalkulantskog,oportunistickog mindseta,a ne neke moralne dvojbe u njenu vlast i njenu prirodu (njenu - Deneris). 

O Lanisterima..ne znam sta da kazem. Tirion zaista ni bleda senka onog ostroumnog lika. Ima sigurno do pomesanih osecanja prema porodici,do cinjenice da je Kraljicina desnica,ali i do onog sto je sam rekao - da nista nije povalio mesecima. Svakako ocekujem da prezivi na kraju serijala.
Dzejmi.. @Chaos Is Me ga nazvao "retkim covekom"..voleo bih da to malo obrazlozis. Pa cu se nadovezati rado.

Nacin na koji i drugi zmaj stradava mi je zaista too naive. Sto neko vec rece - leteli su visoko,prosto je nemoguce da nisu mogli ugledati flotu na vreme. Mogli su se onda bar potruditi pa napraviti scenu da se sve odvija po oblacnom vremenu,pa kao Deni nije od oblaka mogla da vidi..ako su oblaci nisko. Tako nesto. U svakom slucaju nesto smislenije.

I za kraj.
Apropo onih kukanja kako u prosloj epizodi nije poginuo "nijedan bitan lik". Ne slazem se. Jorah je bio vrlo vazan. Vazan za Deneris. To se najbolje videlo u sceni proslave pobede. Kada svi sede separatno sa svojima,u nekim svojim klanovima,a ona ostaje potpuno sama za stolom. Jer Jorah joj je bio jedini iskreni prijatelj,savetnik i lojalan do samog kraja u punom smislu i znacenju te reci. 

 

 

Dobar post iako ne delim sentiment prema Deni.

 

Da probam da obrazložim za Jaimea, on mi je nekako najbolje profilisan lik, čovek koji se lomi, koji je rastrzan između dobra i zla, ljubavi i mržnje, koji je mogao da bude i veliko mudo i običan čovek, koji nosi pregršt vrlina i mana, i na kraju krajeva...tip čiji je karakter NCW vrlo verno i dopadljivo prikazao svojom glumom. I kad je bio najbeskompromisniji, nije bio krvoločan. Ljudi generalno vole da se pokažu i šepure, i ta osobina ga krasi. On je takođe jedan od retkih likova koji nije linearan, za njega se baš ne zna gde će i kako će na kraju završiti.

 

Mislim da je Deneris podlegla transformaciji i njen lik pokazuje takođe ono što je ljudsko, i kad su namere dobre, moć opija i postaje svrha samoj sebi. Kao što je neko ranije napisao, njoj jesu bitni i Jon i zmajevi i Jorah i Missandei ali najbitnija joj je moć, ona je Tolkienovski rečeno utvara prstena, samo u mnogo lepšem pojavnom obliku.

 

Zašto Cersei nije ubila Tyrionna kad je došao da pregovara i ostale misterije univerzuma, to je svarno prebanalno i prenaivno. Da je Jaime bio glavni pregovarač pa i da kažeš da zagrca.

 

Što neko reče, bilo bi do jaja da na kraju na tron praha (jer neće biti ničega zdravog da se njime vlada) zasedne neki autsajder, npr (Le)Bron.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...