Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

5 hours ago, A sad said:

 

Ovo je sustina i potvrda onoga sta ja pisem. U drustvu koje je zabranu letova shvatilo kao represiju i odlucno reagovalo protiv nje, ti pricas o zavarivanju vrata. Sve mere koje je bilo koja drzava uvela protiv korone su represivne mere. One se ne uvode, ako nemas pokrice. Tajni dokumenti, a izvestaji obavestajnih sluzbi to jesu, nisu dovoljan argument za uvodjenje takvih mera prema domicilnom stanovnistvu. Da je WHO na vreme proglasila pandemiju, moglo se razmatrati o uvodjenju takvih mera, mada sto se USA tice, pitanje je da li bi i to imalo neki uticaj na prihvatanje restriktivnih mera. To je drustvo koje prihvata restrikciju sloboda tek kad se nesto veliko desi, a ni tada ne ide bas bezbolno. 

 

Ne, ti pises izgovore za nedelovanje. Normalnim tonom, sa normalnom osobom, normalnim govorom, pogotovo kada imas milione sledbenika koji slusaju bez da ima ikakvog smisla se moglo uraditi mnogo vise. Pokrice je bila Evropa, ako ne Kina, koja se davno pre zatvaranja Italija se vec pretvorila u grobnicu. 

Da je WHO... jos jedan izgovor. 

 

Da nije Dr. Birx, koju Tramp smatra elegantnom rekla da se zatvara, nista ni tada kada je ne bi preduzeo. Svaki dan talasa o otvaranju, umire u danu vise nego igde drugde. 

 

Problem je sto je g. diktator demontirao sve moguce agencije koje se njemu nisu svidele, rotira ljude po poslusnosti... demontirao je agenciju za epidemije iz osvete Obami... 

 

Tip je zreo za penziju, ako ne i za zatvor. 

 

Quote
  • US intelligence officials were warning Trump about a pandemic as early as January, The Washington Post reported, as more information emerged on the respiratory virus spreading in China. The president was receiving the briefings at the same time that he publicly downplayed the risk of the virus.
  • By the end of January and beginning of February, a majority of the intelligence contained in Trump's daily briefings was about the coronavirus, the report said.
  • "The system was blinking red," one US official with access to the intelligence told The Post. "Donald Trump may not have been expecting this, but a lot of other people in the government were — they just couldn't get him to do anything about it."
    • On Jan. 31, the Trump administration restricted most Chinese travelers from flying to the US. The president and his allies also repeatedly referred to the disease as the "Chinese virus," which public health experts warned was racist and did little to help the situation.
  • Politico reported that the administration declined to use a nearly 70-page pandemic playbook that the National Security Council's health unit put together under the Obama administration.

 

 

https://www.businessinsider.com/coronavirus-all-the-times-trump-was-warned-about-pandemic-2020-3?r=DE&IR=T

 

edit: izvinjavam se na gramatickim greskama. 

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

btw...kad smo već na ekonomskim temama...Kina objavila pad gdp-a od 6.8% YoY u Q1. Ovo je nekih realnih 10%, ako ne i vise. 

 

Uz svo kinesko štelovanje podataka, ovo je sigurno prvi ovakav pad u poslednjih 30ak godina, ako ne i duže. 


JE-ZI-VO.

 

 

Pad će biti ogroman, neki kažu da ovakve krize nije bilo od '29. Niko ne zna koliko će ovo stanje trajati, i to je najveći problem. Inflacija će biti neminovna, Nemačka je predstavila ekonomske mere u iznosu od 1180 milijardi €. Kod nas je 900k ljudi zaposleno u mikro i malim preduzećima, koji su najviše na udaru. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa s obzirom da se salju pesimisticne prognoze, tesko ce da ode oporavak. 

Dobijes vaucer za otkazano letovanje a vlast ti porucuje da ne ides iz zemlje.... Pa sta ce ti vaucer onda... 

Kako da se pokrene turizam, ugostitevljstvo, saobracaj ako se ocekuje da se ne krecemo??? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Tacno, Kina je uradila sama za sebe. Ne znam kako mislis da uradi za druge?

Od tolikih strucnjaka po razvijenim drzavama, pored globalnog interneta, zar niko nije mogao naslutiti ( naslucivali su oni ) sta ce se desiti, jer je svet globalno mesto, granice otvorene? Mogu da znaju kad Asad baci Sarin a ne znaju kad virus pocne da hara.

Sve su znali, samo se nije lako odreci kapitala. 

 

Pa eto u Nemackoj nije komunisticki lockdown pa su na istim ciframa kao i Kinezi po umrlim, jos imaju i manje umrlih. Zasto su ostali nesposobni?

 

Gde sam reako da je Kina trebala da uradi nesto za druge? Ja samo kazem da bi Kina od sada trebala da placa 100 puta vise u budzet WHO-a. Sta nije jasno? Jako je verovatno da ce opet da bude neki virus za nekoliko godina i onda ce moci sa tim vecim budzetom da pomognu Kini i drugim zemljama da se opet ne rasiri ovako. 

 

Sto se tice ostalih drzava, pa jas sam najvise i kritikovao svoju. Kanada je bila u deliriumu - milsim ovi fake liberali - kad je Trump uveo zabranu za Kinu. Kao to ne promaze u demokratskim drustvima i slicnih gluposti. A ako je neko mislio da nekako branim Trump-a pa onda me nisu citali na politici. Za vreme ove pandmenije je pricao toliko gluposti da se to ne meze ni nabrajati. Naprimer, ma koliko zvucilo trivijalno kad je reako da ce ovo da se zavrsi sam od sebe odjednom - kao magija - to je bio lako los potez od njega - jer je pokazo da stavrno pojma nema i dao ideju glupim ljudima da je ovo stvarno samo obican grip. Sto se tice uvoda zabrane Kini - to je bilo 70% politicko (trumpisticko) - 30% po medical/intelligence advise. Jer se videlo da on ne jebe nikakve FBI/CIA etc. - on samo slusa sebe i jos nekih politickih konzervativnih vraceva i TV. Ali sa druge strane ipak je sastavio jako dobar medical team - znaci ima i dobrih strana Trumpa u ovoj pandemiji. Isto kad su se cenkali GM i fed government koliko komada/koliko ce da kosta/kada ce da prave/etc. ventilatora u nedogled. On im naredio - dosta - od sutra pravite (narvano GM dobija dobre pare za to).

 

 

Edited by nonick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

Nego... ekonomija, oce li bit para?

 

.

 

 

Ljudi su oduvek podizali naselja kod reke...kad reka promeni tok i ljudi su isli za njom na drugo mesto...Isto tako i sa parama, novac sad menja samo svoj tok...preduzimljivi ljudi ce pretrpeti stetu ali ce naci tok "reke" ponovo...nayebace oni na dnu, kao uvek...

 

 

 

Para nece ih biti manje , nego vise)...

 

 

FRS upumpava dolar u americku ekonomiju, fantasticne sume novca...i to ne iz budzeta, ekonomije ...nego direktno sa stamparskih masina..Gde ce  Sreto da zavrsi taj novac, namenjen bankama i investicionim fondovima u uslovima kad vrednost kompanija na berzama  probija dno, kad siromasni postaju jos siromasniji, i kao takvi prinudjeni da prodaju i to sto je ostalo u bescenje  da bi preziveli?)... 

 

Nije ovo neka kritika US, vise konstatacija fakta,...pametni ljudi posle ww2 odbacili evropske imperijalne zablude da  moras da kontrolises teritoriju da bi kontrolisao planetu...jedino sto to ne  menja iskonsko pravilo " da bi jedan bio sit neko drugi ce morati da umre"...

 

Po definiciji takvi obimi novcane emisije bi trebalo da izazovu inflaciju..ali sumnjam da ce se to odraziti na US koja kontrolise sve tokove na ovoj planeti, finansijske i trgovacke..sve viskove ce na kraju otkupiti trece zemlje i drzati kod sebe...

 

 

 

 

Da se vratim na "recne tokove"...Ono sto je jasno, posle ovog "posla od kuce".. je da ce poslodavci konacno shvatiti koliko je ofisnog planktona trljalo pantalone veci deo radnog vremena, ukoliko bude pameti uvidece i bespotrebnost kontrolisanja samog zaposlenog i koncentrisati se na njegovu efektivnost...prelaz od hijerarhijskog k mreznom upravljanju firmama..i velika sansa za autsorsing firme...Samo jedna od ideja koje mi se vrte po glavi  ovih dana..

 

 

.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

 

ali ne, dupe mu zinulo za kintom, pa je reklamirao lekove za koje nema 0% dokaza da pomaze, ali ima dokaza da mogu i te kako da stete. 

 

 

Za kintom? 

Kazem ja da niko ne cita demanti.

 

7 hours ago, Klotzen said:

Kako nisu ? Pa svi ratovi koje je SAD pokrenuo su bili na osnovu obaveštajnih podataka. Manje više šta god rade uvek su obaveštajni podaci glavna stvar kod donošenja odluka. To važi za sve ozbiljne države. Pa ne mislite valjda da se država vodi po onome što mediji objave ili po onome što se na tviteru piše.

 

 

Razlikuj delovanje ka nekom spolja, od delovanja na svojim gradjanima.

Link to comment
Share on other sites

Zakljucavanje zemalja kao sto sada imamo u vecini,na jesen necemo gledati,mere ce ostati,pa ko ih postuje,postuje,ko ne,drzave to nece zanimati,posebno ne na ustrb ekonomije,nesto izmedju redova je Kurc vec provukao.E,sad on moze tako posto ce Austrijanci vecinom da postuju mere,neki drugi narodi medju kojima je i nas,nece,znaci trebace policija da obavlja svoj posao,ovde ga ni sad ne rade,situacija jasna,takodje se slazem sa Urosem oko kolektivnog imuniteta,mnoge zemlje ga vec sprovode,samo to nikada nece javno priznati,mislim slike iz Milana od pre 10 dana meni sve govore,a tamo pakao traje vec mesec i po dana.Cuvajte sebe i najblize,to nam jedino preostaje,ko hoce da rizikuje,neka to radi,rizik je poznat.

Link to comment
Share on other sites

Tramp je kreten i zakazao je, WHO vode kreteni i zakazali su. Ali to nisu nikakvi izuzeci, praktično sve države na svetu su zakazale. Svako ko nije odmah prekinuo veze sa Kinom je zakazao. Svako ko je svojim građanima pričao da ne treba da nose maske ako su zdravi je zakazao. O onima što su slali u šoping u Italiju neću ni da pričam. Kao da su potrebni neki zajebani obaveštajni podaci da se reaguje na ovakvu pretnju, ako vam je jasno sa čim imate posla. Kažem ako, jer velikoj većini nije jasno. I ovih 99% što sad priča kako su oni na odgovornim pozicijama zakazali, prvi bi tada bili protiv tih mera smatrajući ih nepotrebnim. Svima je sve jasno, ali tek nakon što se desilo. Naknadna pamet. 

Edited by djole
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, djole said:

Tramp je kreten i zakazao je, WHO vode kreteni i zakazali su. Ali to nisu nikakvi izuzeci, praktično sve države na svetu su zakazale.

 

Bio pre par dana na Prva.rs tekst o zenama liderima zemalja I te zemlje sa mnogo manje BSa reaguju na krizu. Pricamo o Nemackoj, Tajvanu, Australiji, Danskoj, Norveskoj Finskoj itd.

Samo medju muskarcima mogu da se nadju nevidjeni egoisti I bolidi tipa Trump, Vucic I Bolsonero. Marn Le Pen je izmislila inteligenciju za ova tri dilbera I jos gomile drugih.

 

Dajmo zenama da vode politiku bez izuzetka, kao sto vode kucu. Prosto.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Ne znam, ali u Francuskoj su banke dobile odobrenje od vlade da od svakog ko ima 100000evra i vise  na racunu mogu da uzmu 10% 

Tako je posteno. Sto cuvaju pare, kad mogu da trose kao probisveti. Sad im ne bi uzimali pare.

Zato pare treba trositi, na sebe, a ne na druge. 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da si nesto pogresko tumacio, cuo - nigde nista ni slicno nisam videla, samo pisu kako su banke u Francuskoj sada izuzetno stabilne, bitno stabilnije nego naprimer 2008 u vreme one krize a ni onda se nista tog tipa nije desavalo ovde

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ciao said:

Mislim da si nesto pogresko tumacio, cuo - nigde nista ni slicno nisam videla, samo pisu kako su banke u Francuskoj sada izuzetno stabilne, bitno stabilnije nego naprimer 2008 u vreme one krize a ni onda se nista tog tipa nije desavalo ovde

Nije se dešavalo tu, u Gr, ali se dešavalo u bankarskom sektoru, a sve su banke povezane. 2008 su države spasavali banke kako bi očuvale sistem, kako bi ostala privreda imala pristup sredstvima i kako domino efekat ne bi, soproštenjem, sjebo ceo sistem. Sad su u buli i države i privreda, čitaj proizvodnja, a banke su ušle u krizu pune, pitanje koliko i kome su pare potrebnije, i ko je sigurniji dužnik, države ili privreda.

 

Edit: Ne Gr nego Fr.

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Mislim da si nesto pogresko tumacio, cuo - nigde nista ni slicno nisam videla, samo pisu kako su banke u Francuskoj sada izuzetno stabilne, bitno stabilnije nego naprimer 2008 u vreme one krize a ni onda se nista tog tipa nije desavalo ovde

 

100% sam dobro protumacio, ja sam procitao na nekoj stranici( linku)pre jedno nedelju dana, a juce kad sam bio kod komsinice da popravim laptop, je ona rekla isto to da je gledala na bfm.tv 

Ja joj kazem da to nije uredu, i da ne sme tako da se radi, a ona se nasmejala, i kaze a imas vise od 100000evra u banci.

Edited by I, Ja Sam Laki
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

 

100% sam dobro protumacio, ja sam procitao na nekoj stranici( linku)pre jedno nedelju dana, a juce kad sam bio kod komsinice da popravim laptop, je ona rekla isto to da je gledala na bfm.tv 

Ja joj kazem da to nije uredu, i da ne sme tako da se radi, a ona se nasmejala, i kaze a imas vise od 100000evra u banci.

To bas i nema smisla, jer onda pricamo o kradji, ili jos gore nacionalizaciji. Ali mislim da bi tako nesto bilo svuda po medijima.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Nije se dešavalo tu, u Gr, ali se dešavalo u bankarskom sektoru, a sve su banke povezane. 2008 su države spasavali banke kako bi očuvale sistem, kako bi ostala privreda imala pristup sredstvima i kako domino efekat ne bi, soproštenjem, sjebo ceo sistem. Sad su u buli i države i privreda, čitaj proizvodnja, a banke su ušle u krizu pune, pitanje koliko i kome su pare potrebnije, i ko je sigurniji dužnik, države ili privreda.

 

 

 

Da da, i na Kipru. 

Link to comment
Share on other sites

To bas i nema smisla, jer onda pricamo o kradji, ili jos gore nacionalizaciji. Ali mislim da bi tako nesto bilo svuda po medijima.
Stvarno ne znam zasto bi napisao to da nije objavljeno.
Sad se sve obrazlaze zbog dobrobiti za ekonomiju a zbog korona virusa. Naravno da bi te uzete pare bile nacionalizovane, tj za drzavu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Stvarno ne znam zasto bi napisao to da nije objavljeno.
Sad se sve obrazlaze zbog dobrobiti za ekonomiju a zbog korona virusa. Naravno da bi te uzete pare bile nacionalizovane, tj za drzavu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Jesi siguran da nisi pogresno razumeo? Posto ne bih ni pominjala koliko to krsi prava gradjana, od property laws, do diskriminacije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...