Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

Nek za pocetak skine botovsku marvu sa budzeta...

Eto lepih para za oporavak privrede...

A i Vesari,bati,Slini i ostalima bi mogao da preporuci da bar malo smanje lapanje,da ne bi morali da se sele u Moskvu ili kod Orbana....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Znači idemo ka cenama nafte iz 90-ih 🙂 . Biće interesantno videti ko će prvi popustiti SA ili Rusija.

 

 

Verovatno nijednog trenutka i nije bilo pitanje ko ce iz njih dvoje da popusti.. 

Vec kad ce "popustiti" americki proizvodjaci.. 

OPEK  i Rusija saradjuju vec 3-4 godine drzeci cene nafte stabilnim, sto je vazno za ekonomiju planete.. 

 

To sto oni skracuju svoju proizvodnju koristi americka naftna industrija, njima su kartelni dogovori zabranjeni..

I tako si imao situaciju da opek i rusija skracuju proizvodnju radi stabilnosti a US podize i preuzima njihove delove trzista.. 

 

Situacija s covid 19 objektivnim padom potraznje  je iskoriscena da se americki proizvodjac stavi za pregovorni sto.. 

 

Od pre nekoliko dana imas i dogovor... Svi se dogovorili.. 

Druga je stvar sto je pad potraznje takav da ni takvo skracivanje ne pomaze previse osim oporavka cene na par dana na nivou 35 za brent.. 

 

Uglavnom zato sto sto svi a posebno Kina rade upravo to sto radi sreta)).. A mesta u podrumu skoro popunjena.. 

 

Edited by attolini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bankrot Virgin Airlines. Sir Richard_Branson traži od UK, od Australije, pola milijarde dolara da sačuva kompaniju. I drugi su to tražili, neki i dobili (Qantas).

 

U najboljim danima te firme, nekada najduži avion na svetu, Airbus A-340-600, slikan na Narita, Tokyo, septembra 2005. Piše "4 engines 4 long haul". Imao ih je 4, na prvom koji je dobio bilo je ispisano na trupu "Mine longer than yours" da se samopohvali kako je on napredan. (Proizvodnja tog aviona je obustavljena pre 14 godina, oni koji ih imaju ne znaju šta će sa njima).

 

2020virgina340.jpg

 

Sir Richard Branson ima prebivalište na privatnom ostrvu, jednom od Virgin Islands, poreski raj i ne plaća porez UK. Sada od UK države traži pomoć.
Kažu, "vredan" je 4.7 milijardi dolara. UK vlasti su mu odbile zahtev, "Neka potraži pare na drugom mestu". Misleći, ako je toliko bogat, šta će mu država.

 

Ali, avaj: on je švorc. Sve što ima su iluzorne investicije u sada propale firme (kao, 49% u Delta Airlines), hotele, sve ono što danas bankrotira. Maltene kao Antonio u "Mletačkom trgovcu" od Šekspira, kome su trgovačke lađe tonule jedna za drugom.

 

Tu se vidi: ceo kapitalizam je piramidalna šema i sada je došlo vreme za njeno resetovanje. To se dešava, praktično svakih 10 godina, +/-. Igraju se slobodnog tržišta pa kada zagusti, plačući idu pod suknju Majke Države.

 

Da države pomognu avio kompanijama, toga će biti i mora da bude u možda 5% slučajeva gde država ima interes, država odlučuje a ne biznismeni iz najgore upravljane ljudske delatnosti - iz avio kompanija. 

 

Da im se pomogne, odijum javnosti će biti žestok. Avio kompanije, posle decenija maltretiranja putnika, smanjivanja razmaka između sedišta, alokacije sedišta, merenja prtljaga i naplaćivanja, omrznute su više nego banke. 

Sada, javnost treba da ih spašava?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yoyogi said:

 

Virgin je jedna od najboljih avio kompanija po usluzi.

Ako se spasavaju ostali sto ne bi i oni?

 

2 hours ago, Stoned Laki21 said:

 

Pazi a ad i naredna 2-3 meseca neće biti toliko strašno, ima neki dinar u šteku.

 

Ja od leta očekujem težak pakao, ali težak.

Procitala sam ovo pa razmisljam, jbte kako ce to biti u SR bez zarada 2-3 meseca. Uzas.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Virgin je jedna od najboljih avio kompanija po usluzi.

Ako se spasavaju ostali sto ne bi i oni?

 

Procitala sam ovo pa razmisljam, jbte kako ce to biti u SR bez zarada 2-3 meseca. Uzas.

 

Ne spašavaju se "ostali" nego državno odabrani, kao strateški, za državu. Virgin to nije, sećam se da je Richard Branson pozvao tadašnjeg CEO Qantasa (Geoff Dixon), da ako u tadašnjem sporu, Sir Richard nije u pravu, da će on služiti putnike na Qantas letu, odeven u haljinu stjuardese (cross dressing).

 

Geoff my je odgovrio "I am running an airline, not a circus".

 

Sada, neka poreski obveznici spašavaju Virgin.

 

Link to comment
Share on other sites

Richard Branson je samo jedan od svih koji je trazio pomoc , mislim na aviokompanije. Americke aviokompanije su odmah trazile pomoc po uvodjenju mera,, bese su trazile ili im je obecano oko 50 milijardi dolara.

 

Inace je najgora stvar da drzave preuzmu vecinsko vlasinstvo, to  je put u propast. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Richard Branson je samo jedan od svih koji je trazio pomoc , mislim na aviokompanije. Americke aviokompanije su odmah trazile pomoc po uvodjenju mera,, bese su trazile ili im je obecano oko 50 milijardi dolara.

 

Inace je najgora stvar da drzave preuzmu vecinsko vlasinstvo, to  je put u propast. 

Za sada mislim da su dobile 25, a verovatno ce ceo paket, tako da ne vidim nista cudno u Virginovom zahtevu.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

"Ostali" - u US to su skoro svi. Virgin je domicilan u UK.

 

Dobiće ništa. British Airways možda dobije nešto.

 

Nije smešno, da milijarder traži njihove pare da ga spašavaju. Javnost, u neverici gleda koga to spašavaju dok ista ta javnost ostaje bez posla i prihoda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije problem da propadaju aviokompanije, propadaju i firme iz svih delatnosti. 
Ali ako propadnu, neka to bude zbog loseg poslovanja a ne zato sto im je zabranjeno letenje. 
Pomoc drzave je logicna u ovoj situaciji. 

Neka to bude zbog stock buybacks.

Neka im pomogne drzava, ali i da zabrani to u buducnosti...pa da vidimo.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Yoyogi said:

 

Dobiće ništa. British Airways možda dobije nešto.

 

Nije smešno, da milijarder traži njihove pare da ga spašavaju. Javnost, u neverici gleda koga to spašavaju dok ista ta javnost ostaje bez posla i prihoda.

I naravno ostavice sve radnike Virgina bez posla? Ne radi se o jednom Bransonu, nego o hiljadama koji zaradjuju prihode od te firme.

Branson ce da bude savrseno dobro ....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

I naravno ostavice sve radnike Virgina bez posla? Ne radi se o jednom Bransonu, nego o hiljadama koji zaradjuju prihode od te firme.

Branson ce da bude savrseno dobro ....

 

To su stotine hiljada, možda i milioni,  ljudi u komercijalnoj avijaciji. U Australiji ih Branson ima 10,000 zaposlenih plus još 6,000 eco-sistem oko te firme.

 

On plače, kleči, pred državnim stopalima, da ga izvade iz bule. Patetika, da on (ON!) sačuva poslove. Samo traži državne pare, on, kapitalista, za primer.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mare80 said:

Nek za pocetak skine botovsku marvu sa budzeta...

Eto lepih para za oporavak privrede...

A i Vesari,bati,Slini i ostalima bi mogao da preporuci da bar malo smanje lapanje,da ne bi morali da se sele u Moskvu ili kod Orbana....

 

 

ja sam mislio da si ti ozbiljan diskutant...  zna se u srbiji da se u SPC i u Javni sektor ne dira ako misliš da budeš vlas' a izbori su trebali da budu sledeći ili onaj tamo vikend... tako da msm ono... jedinstveno stanje kad možeš da se useliš u stan od 100 kvadrata i da pljuješ po izdajnicima naroda jer te prozuivaju da si protiv pravno prisvojio, a ti samo malo hteo da se izoluješ,  tvoje rešenje je otpusti botove...  pa ko će da ga glasa sutra  osim one babe i tako nekih fantoma?

 

ako odlično je sve ovo.  treba kriza da bude Brža, jača Bolja  samo da se štampaju pare  i izbore održati što pre, da nas ljudski i čovečanski uzjaše Aca i da krene ko čovek, da vlada metodom Rocco in Prague ili Rocco's Debutantes  taj neki miks Brata Roka Siffredija i neke braće nesvrstane iz Inglvuda/Harlema...   nismo za bolje.

4 minutes ago, Yoyogi said:

 

To su stotine hiljada, možda i milioni,  ljudi u komercijalnoj avijaciji. U Australiji ih Branson ima 10,000 zaposlenih plus još 6,000 eco-sistem oko te firme.

 

On plače, kleči, pred državnim stopalima, da ga izvade iz bule. Patetika, da on (ON!) sačuva poslove. Samo traži državne pare, on, kapitalista, za primer.

 

ja da sam Bronson,  ja bi zatvorio i otišao na ostrvo da pijem koktelčić... a ti državo vidi šta ćeš sa ovim nezaposlenima... ja i onako imam 70+ godina ko vas jebe da ja ovo što sam zaradio/oto/pokr'o  ubacujem nazad u preduzeće da bi zaposleni imali za plate...  zabole me ćoše bre.

Link to comment
Share on other sites

Da li neko ima neku informaciju kada će se otvoriti avionski saobraćaj između evropskih zemalja?

Malo zbunjuju poruke stručnjaka da će se tek kada se uspostavi kontrola nad pandemijom krenuti sa masovnim testiranjima na antitela. Neki spominju i normalizaciju po pronalaženju vakcine što može da traje godinu ili dve.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, melankolic said:

Da li neko ima neku informaciju kada će se otvoriti avionski saobraćaj između evropskih zemalja?

Malo zbunjuju poruke stručnjaka da će se tek kada se uspostavi kontrola nad pandemijom krenuti sa masovnim testiranjima na antitela. Neki spominju i normalizaciju po pronalaženju vakcine što može da traje godinu ili dve.

 

Mel, nemoj se praviš lud. Ti bar znaš kako to oko vakcina ide. Ne bacaj nam ovde koske.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Yoyogi said:

 

To su stotine hiljada, možda i milioni,  ljudi u komercijalnoj avijaciji. U Australiji ih Branson ima 10,000 zaposlenih plus još 6,000 eco-sistem oko te firme.

 

On plače, kleči, pred državnim stopalima, da ga izvade iz bule. Patetika, da on (ON!) sačuva poslove. Samo traži državne pare, on, kapitalista, za primer.

Ti mislis da njemu trebaju te pare?

Meni kad tako komentarises zvuci kao ona poznata "da komsiji crkne krava".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

 

Mel, nemoj se praviš lud. Ti bar znaš kako to oko vakcina ide. Ne bacaj nam ovde koske.

 
Dok oni pronađu vakcinu bojim se da će korona virus steći sezonski karakter.

Bolje da se pripremimo na to da će u tom smislu zameniti influenza virus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...