Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

43 minutes ago, djura.net said:

@Eddard @implant
polako sa tim trogodisnjim imunitetom, mi zapravo jos ne znamo da li imunitet i antitela ostaju u organizmu i posle godinu dana od vakcinacije. jeste da oni grafikoni koji pokazuju stanje antitela u organizmu posle 3-4-5-6 meseci deluju ohrabrujuce, ali negde sam procitao da je ova prva "tura" vakcina tu samo da ugasi pozar, ali da se u buducnosti ocekuju potpuno drugacije vakcine koje ce imati dejstvo 10+ godina ili dozivotno dejstvo/zastitu.

 

 

Pa ok, i bila je priča da ćemo se možda vakcinisati malo češće na početku. Te 3 godine sam lupio da bih naveo primer kako neki antivakser može da se zarazi u budućnosti od nekog ko je primio vakcinu, nisam mislio da imunitet traje 3 godine. Vakcinisati se 2-3 puta godišnje u ovoj fazi pandemije kakvu nismo imali ceo jedan vek stvarno nije problem, barem što se mene tiče...što kažeš, da se prvo ugasi požar pa da nauka može na miru da radi fine-tuning vakcina.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Da li je baš toliko očigledno? Ne zaboravi da porediš 1918. sa 2020, sa svim svojim socijalnim, ekonomskim, medicinsko-tehnološkim i ostalim razlikama koje ne igraju malu ulogu u smrtnosti. Npr. ogroman broj ljudi je 1918. godine umirao zbog rudimentarne medicine od sekundarnih bakterijskih infekcija pluća, koje danas uspešno lečimo antibioticima, a kojih tada nije bilo... da ne govorim o jedinicama intenzivne nege i ostalom što je danas standard... pa post WWI i sve okolnosti koje to sa sobom nosi... poređenje ove dve bolesti je nemoguće bez poređenja društvenih okolnosti.

Koliko god postojala razlika u vremenu, naucnici tvrde da je virus bio daleko smrtonosniji. Uz to je bio smrtnosan za mlade i zdrave.

Nije samo stanje medicine uticalo na progres spanske groznice, nego i trenutno stanje u drustvu gde se pandemija ignorisala dugo, medjutim svejedno, ja ne pricam sa te pozicije, nego pozicije naucnika koji godinama proucavaju slucaj spanske groznice jer je jedan od smrtonosnijih, isto kao sto si imao onaj iz Hong konga koji je bio gadan.

 

2 hours ago, Eddard said:

A kakav bi ti to lek htela za virusno oboljenje? Nema. Ni za mnoga ozbiljnija. Jednostavno nema. Virusi su kurve. Od samog starta je pričano kako je jedini izlaz vakcina, upravo zbog toga.

I ja ne kazem da ima, nego da je od starta sve pogresno komunicirano, i za to krivim "strucnjake". 

Milion kontradiktornih informacija, ukljucujuci i prevenciju, toliko da su ljaudi manje vise sludjeni a govori im se "nosice vas u dzakovima".

I kad dodje do pozitivnog posalju ih kuci da piju caj i supicu a oni u totalnoj panici.

 

2 hours ago, Eddard said:

Što se escess death rate tiče , ne zaboravi da je ove godine ona i za grip manja. Covid nije grip, ozbiljni je i to svi parametri pokazuju. Mortalitet je veći (za sada već oko 2-3 puta, a nije ni godina za nama), transmisija je lakša, veća učestalost ozbiljnih oblika bolesti, long term efekti...

Moram da podeli ovo na par delova da se posebno pozabavim pricom o gripu.

Ali malo mi je i dosadila ova prica kad pricamo o excess death, odmah neko uskoci sa "ali manje se umire od saobaracjki i gripa i...".

Sto rece moja mama, od neceg ljudi mora da se umre :classic_smile: Jednostavno za detaljnu raspravu nemamo dovoljno podataka, zato sto je meni bezveze da se raspravljam o broju umrlih od corone, kad sam CDC u umrle od corone racuna one koji su pozitivni cak i ako su se ubili.

Prvo nemoj da se raspravljas samnom da li je covid grip ili nije, jer ja nisam rekla da jeste.

2 hours ago, Eddard said:

plus za grip imaš vakcinu, pa samim tim i postoji najbolja moguća mera protiv, a ako ti nećeš da se vakcinišeš (pod pretpostavkom da možeš), pa umreš od toga (ne ti, daleko bilo :)), well... ko ti kriv, imao si način, ne bi bilo u redu imati ovakve mere kao za covid i za grip, samo zato što 30-70% ljudi iz kojekakvih idiotskih razloga neće da se vakciniše.

Pokusavam da odlucim odakle da pocnem, koliko ja znam vakcina gripa ne mora uopste da zaustavi grip. Nisam se specijalno bavila temom, ali eto ispravi me ako nije tacno, svake godine se pokusava predviditi koja vrsta gripa ce biti aktuelna te godine, i svaka vakcina pokriva neke a ne sve. I kad omase u pogadjanju, potpuno je nebitno da li si primio vakcinu ili ne, mozes da dobijes grip.

 

Kako sam to otkrila? Pa vakcinisala se protiv gripa i dobila grip. Zato i dosta ljudi odluci da se ne vakcinise.

 

2 hours ago, Eddard said:

Dajem ti za pravo da su određene mere idiotske, ali ja to pripisujem efektu učenja kako se snalazi u situaciji u kojoj moderni svet još nije bio i pokušaju balansiranja da se ne uništi ekonomija potpuno... ali banalizovati stvari i reći da je ovo samo grip - sorry, ne slažem se, sa jakim argumentima protiv.

 

Efekte ucenja smo mogli da primenimo u prva dva meseca.

Obrati paznju da ja nijednom nisam rekla da je ovo samo grip, cak sam specificno rekla da ne znamo posledice, vec sam rekla da ce za vecinu proci sa istim simptomima kao obican grip ili bez simptoma uopste. A tu nemas sta da se slazes ili ne, znamo kako vecina koja je pozitivna prelezi ovaj virus.

 

Idi pogledaj kako se selektivno uvodi lockdown u nekim drzavama u US, pa ces da vidis da se mere biraju zbog drame, i alibija a ne zato sto ce imati efekta.

2 hours ago, McLeod said:

Ja mislim da vec sa sigurnoscu mozemo da kazemo da je COVID-19 gori od spanske groznice po svim parametrima.

 

Po kojim parametrima? To nema naucnika koji ce se sloziti s tobom, ali ti sa "sigurnoscu" tvrdis. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Angelia said:

ali za preko 10% to je manje vise slicno gripu, a za 80% cak ni to


@Angelia nemoj da se pravimo toše, rekla si da je za 90% u najgorem slučaju isto kao grip. Suštinski, rekla si da je kao grip, sa izuzetkom onih 10%, koje ćemo da žrtvujemo (naravno, ovo poslednje je moja interpretacija, to nisi rekla).

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Angelia said:

 

Obrati paznju da ja nijednom nisam rekla da je ovo samo grip, cak sam specificno rekla da ne znamo posledice, vec sam rekla da ce za vecinu proci sa istim simptomima kao obican grip ili bez simptoma uopste. A tu nemas sta da se slazes ili ne, znamo kako vecina koja je pozitivna prelezi ovaj virus.

 

 

 

Sorry na upad. Kakve posledice ne znamo? Sta to znaci vecina ce de prelezi? Pa vecina je i 50.1%

U USA skoro 300K mrtvih za 10 meseci, na drugoj strani grip, zavisi od godine odnese 20K do 60K bez ikakvih mera i slabom vakcinom koje kao sto i ti kazes niko ne uzima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:


@Angelia nemoj da se pravimo toše, rekla si da je za 90% u najgorem slučaju isto kao grip. Suštinski, rekla si da je kao grip, sa izuzetkom onih 10%, koje ćemo da žrtvujemo (naravno, ovo poslednje je moja interpretacija, to nisi rekla).

Pa kao grip, nije isto. Pogledaj simptome pa mi reci da nije "kao grip", jbga ne mogu da kazem kao boginje ili kao infekcija urinarnog trakta, kad ne lici na to :classic_smile:

Vecina simptoma jeste slicna gripu. Znaci ne pravim se tosa nego govorim jasno.

Kao sto necemo zrtvovati 10%, nego u tih 10% ulaze i oni kojima ce bolest biti goreg oblika, otezano disanje, duzi vremenski period....razni problemi, ne znaci da ce umreti, jer ne umire 10%. Recimo u USA od registrovanih (a znamo da to nije tacan broj onih koji su imali virus) umire 2%

15 minutes ago, nonick said:

 

Sorry na upad. Kakve posledice ne znamo? Sta to znaci vecina ce de prelezi? Pa vecina je i 50.1%

U USA skoro 300K mrtvih za 10 meseci, na drugoj strani grip, zavisi od godine odnese 20K do 60K bez ikakvih mera i slabom vakcinom koje kao sto i ti kazes niko ne uzima.

Posledice tipa da li izaziva druga oboljenja kasnije, recimo kao sto su pominjali u nekim istrazivanjima da moze da izazove dijabetes. Da li ima neke dugorocne posledice jbte za one koji su prelezali sta je tu nejasno?

Nemoj sad da cetvorimo dlaku, znamo sta sam mislila pod vecina, a to nije 50%+1

Link to comment
Share on other sites

Da se ne raspravlja previse, ovaj covid je specijalna zverka. Sirenje ovoga mora da se spreci, ili svede do minimuma, bar dok mu se ne doaka nekom prevencijom. Uvodjenje procenata koji su riknuli, ili oboleli od njega u odnosu na druge bolesti, od kojih se do nedavno nije pandrklao, rekao bih nije statisticki opravdano.

Evo Cali je od nocas uvela opet restrikciju, koja ne bi morala da se uvodi da je populacija od 90% covecanstva sposobna da misli svojom glavom. U ovih 90% racunam 80% prosecnih i 10% ispod proseka. Ako covek sam sebe ne cuva, onda ga niko nece sacuvati. Zasto ovo navodim, pusteni su rastorani, cak su barove otvorili za sedenje napolju, ako sluze hranu. Medjutim, drustvo se toliko opustilo, da su to bile javne orgije, gde niko nije nosio maske, svako je svakog muvao... Naravno nenormalno je od mladdih ljudi ocekivati da ne misle da nisu vecni, ali ovu posest nekako treba pobediti.

P. S.

Nisam mislio da nesto posebno raspravljam, samo mi se javilo dok sam gledao jutarnje vesti i demonstracije roditelja(idiota) koji demonstriraju u Berkeley i San Franciscu zahtevajuci da se skole otvore kako bi svoju brigu o deci prebacili na drugoga, ne razmisljajuci da to moze da im bude poslednja odluka o zivotu njiihovog deteta. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Bavarska od srede uvodi ostre mere: nema izlaska iz kuce osim na posao, kod lekara, u prodavnicu. Skole od 8. razreda uvode nastavu kombinovano "na daljinu" i u skoli, a ako su u hot spotu onda svi idu na daljinsku nastavu. Uvodi se zabrana kretanja nocu od 21h do 5 ujutro (ideja je da se na taj nacin smanjuje mogucnost privatnog partijanja i okupljanja, sto je trenutno glvni nosilac zaraze). Nece biti popustanja mera za Novu Godinu, samo ce za 3 dana oko Bozica malo opustiti mere (a mozda i to ukinu ako situacija bude zahtevala).

U Tiringenu, takodje, s tim sto nece opustati mere ni za Bozic.

B-W takodje poostrio mere.

 

Liberali, naravno :classic_rolleyes: , ponovo protiv bilo kakvih poostravanja mera, oni bi da cekamo jos 10-15 dana pa da vidimo.

 

U subotu nekih 100-nak "omladinaca" (od 15 do 18 godina) se okupilo u Dizeldorfu u starom gradu bez maske i ne postujuci ikakve mere. Kad su ih upozorili da treba da se drze mera, otpoceli su sukob s policijom, posle cega je veci broj njih priveden, pa su roditelji morali da dolaze po njih, a placace kaznu za nepostovanje mera, napad na policiju, unistavanje imovine.

 

U Berlinu policija raspustila karaoke zurku od nekih 40-tak ljudi koji su, naravno, bez maski partijali.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zoran59 said:

Razumne mere nisu "panika i histerija."

 

 Tek za godinu-dve cemo pribliznije znati kolika je bila incidencija i ukupni mortalitet od drugih oboljenja, za sada su ljudi koncentrisani na Covid.

 

 

 

 

 

 

1. bold :   Razumne, opravdane mere mogu  i treba da budu saopštene mirnim, smirenim glasom. Ne sme da se diže panika, samo da je situacija jako ozbiljna.

 

Paniku i histeriju prave mediji, i narod je zbog toga u panici. 

 

2 bold: Ukoliko se i kroz šest, sedam meseci, godinu, dve, tri prave izveštaji koliko je ljudi umrlo zbog drugih bolesti, a ne od korone..to ništa neće značiti porodici i prijateljima preminulih.

 

Ponoviću i ovde: Sestra od ujaka je umrla od kancera..zbog korone se sa dr čula telefonom i kada je rekla da je dobro, on joj je kazao da dođe na kontrolu kada se smanji broj zaraženih. Bilo je to pre 2 meseca. Zbog korone nije išla na kontrole. Pogoršanje je bilo naglo, nađena je veza da ode u jednu bolnicu koja još uvek u Vojvodini nije kovid..ali umrla je trećeg dana po dolasku...Imala je malo preko 50 godina..

 

8 hours ago, ras kass said:

Offtopic i malo nezgodno ali zna li neko kakve su procedure za covid sahrane u Srbiji?

 

Jutros mi drug javio da mu je otac umro a on lezi u Areni sa upalom pluca.

 

I sa sahranama je kao i sa poštovanjem mera za nošenje maske i za okupljanje. 

 

Znam za jednu glupu, čudnu sahranu ( umro je mamin brat od ujaka koji je živeo u Novom Sadu, 80 godina ) ali neću da davim sa detaljima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

1. bold :   Razumne, opravdane mere mogu  i treba da budu saopštene mirnim, smirenim glasom. Ne sme da se diže panika, samo da je situacija jako ozbiljna.

 

Paniku i histeriju prave mediji, i narod je zbog toga u panici. 

 

Razumne, opravdane mere moraju da imaju objasnjenje u nauci. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mentalnodetoniran said:

To ne znaci da nema koronu. Poznanik je bio dve nedelje na kiseoniku u kovid bolnici iako su mi svi testovi bili negativni, ali su mu rekli lekari da jeste kovid po svim ostalim parametrima.

O tome sam ja pricala, ljudi sa ociglednim simptomima, i kontaktom sa drugim pozitivnim, a dobijaju negativan rezultat. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mentalnodetoniran said:

To ne znaci da nema koronu. Poznanik je bio dve nedelje na kiseoniku u kovid bolnici iako su mi svi testovi bili negativni, ali su mu rekli lekari da jeste kovid po svim ostalim parametrima.

 

16 minutes ago, Angelia said:

O tome sam ja pricala, ljudi sa ociglednim simptomima, i kontaktom sa drugim pozitivnim, a dobijaju negativan rezultat. 

 

To su rezultati PCR testova? To se može objasniti onim da se njima vrlo brzo sve spusti na pluća pa je zato bris iz grla negativan.

 

Rade li im u tom slučaju test na IgM antitela?

Edited by djole
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Razumne, opravdane mere moraju da imaju objasnjenje u nauci. 

 

 

Da, i da se na razuman i lep način saopšte građanima. I ne bi bilo panike i histerije. 

 

Za bolnicu u Batajnici nisam iznenađena..

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, i da se na razuman i lep način saopšte građanima. I ne bi bilo panike i histerije. 

Taj pristup ima ozbiljnu manu . Potpuno skreće pažnju sa prezentera na suštinu poruke, pa je svejedno ko je govornik.
A to se članovima KŠ ne dopada...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.nytimes.com/live/2020/12/07/world/covid-19-coronavirus?referringSource=articleShare#trump-administration-officials-passed-when-pfizer-offered-in-late-summer-to-sell-the-us-more-vaccine-doses

 

Asked if the Trump administration had missed a crucial chance over the summer to snap up more doses for Americans, a spokeswoman for the Department of Health and Human Services said, “We are confident that we will have 100 million doses of Pfizer’s vaccine as agreed to in our contract, and beyond that, we have five other vaccine candidates.”

In a statement, Pfizer said that “any additional doses beyond the 100 million are subject to a separate and mutually acceptable agreement,” and that “the company is not able to comment on any confidential discussions that may be taking place with the U.S. government.”

Link to comment
Share on other sites

U Grčkoj se lockdown produžava do 7. januara (trebao da bude ukinut 14. decembra) iako su se brojke novoobolelih poboljšale. Broj novoobolelih je pao na oko 1.200 (bili su barabar sa nama na oko 4.000, oni pali, mi nastavili da rastemo). 89 mrtvih (juče bio 101), 600 intubiranih (isto kao juče). Mestimično su na preko 85% zauzetih kapaciteta ICU-jedinica. Procenat zaraženih među testiranima 20,49%, što smatraju za katastrofu (cilj im je ispod 2%, naši, rekao bih, tu statistiku nešto i ne gledaju).

 

Škole, restorani, barovi, zimovališta/ski resori, etc, ostaju zatvoreni, noćni policijski čas od 21 do 05 ostaje, zabrana napuštanja matične prefekture ostaje, ostaje zabrana okupljanja i demonstracija, za maloprodaju van prehrambene, za crkve i za frizerske salone će saopštiti tokom nedelje.

 

Ulazak u zemlju znatno otežan za bilo koga, uključujući povratnike, koji su bili negde na kratkoročnom business tripu, a očigledno da hoće gastosima i eventualnim turistima da žešće ojade dolazak. Pored PLF-a i taze PCR testa, koji moraju putnici da pokažu,  svaki ulazak u zemlju ukljućuje obavezan brzi test na licu mesta i slanje na obaveznih 10 dana preventivnog karantina (nisam ukačio da li te oni negde smeštaju ili možeš kući/u hotel).

 

Iako imaju bolje rezultate, Grci treniraju strogoću. Hebe im se i za Božić. Zdravstvo im je blizu potpunog kolapsa, pa moraju. Mitsotakisa ovo može koštati vlasti, ali ipak mu je bitnije stanje zdravstva nego rejting. A imam blagi osećaj da Grci hoće da spoje kraj lockdowna sa početkom vakcinisanja. Trebalo je da se krene u decembru, ali ipak će se krenuti sa vakcinisanjem tek u januaru. Grci su nabavili 25 miliona Pfizerovih vakcina (nemaju Grci problem sa zaduživanjem, to im je sport i hobi). Kako god, jedva čekam tu vakcinu.

 

U njihovom treniranju strogoće naravno opet imamo karakteristične grčke bisere. Oko nekog komemorativnog skupa (zabranjeno) u Atini panduri uhapsili dva advokata, koji su bili na radnom zadatku i jasno se identifikovali. Strpali ih u tor/ćeliju sa 80 drugih privedenih bez ventilacije i bez dovoljno prostora za distancu i bez pridržavanja drugih mera. Pošto je Grčka makar donekle ipak pravna država, ovi presavili tabak i tužili direktora policijske prefekture Atike i drugog visokog policijskog činovnika zbog bespravnog hapšenja i nepoštovanja mera protiv širenja Corone. Za ono prvo bi se panduri možda i izvukli (prolazi ovde pomalo i policijska brutalnost u sprovođenju mera) ali za nepoštovanje mera će verovatno gadno nahebati. Našli pogrešne da se sa njima zahebavaju.

 

Ako nekoga uopšte zanimaju detalji, ima toga ovde: https://www.keeptalkinggreece.com/2020/12/06/greece-lawyers-arrested-file-police-detentions-grigoropoulos/

Edited by Akiro
  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...