Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, ras kass said:

Sa moje strane me vise nervira nedostatak medicinskih informacija o samom virusu, ali da se ne ponavljam.

informacija ima sasvim dovoljno (da ne kazem previse) samo na ovom forumu.
kad mi neko u danasnje vreme kaze da o necemu nema dovoljno informacija, ja ne mogu da ga shvatim ozbiljno.

a kad je rec o bolesti koja je top tema godinu dana unazad na svakom delu zemljine kugle ili interneta... mislim, stvarno ne znam sta da kazem. verovatno je da me troluje jer mu je dosadno i nema pametnija posla.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

informacija ima sasvim dovoljno (da ne kazem previse) samo na ovom forumu.
kad mi neko u danasnje vreme kaze da o necemu nema dovoljno informacija, ja ne mogu da ga shvatim ozbiljno.

a kad je rec o bolesti koja je top tema godinu dana unazad na svakom delu zemljine kugle ili interneta... mislim, stvarno ne znam sta da kazem. verovatno je da me troluje jer mu je dosadno i nema pametnija posla.

 

Informacija ima previse, i to je mozda veci problem, jer je zbunjujuce za ljude.

 

Ja sam neko ko zbog prirode posla prati vecinu informacija koje se mogu naci dostupne i na strucnim sajtovima, a i ovako....ali, kad tebe zakaci, onda si pogubljen! Jer, bar ovde kod mene, dobijes informaciju: "sedi kuci, uzimaj to i to, ako se pogorsa, javi se lekaru", a onda pogledas sta Dr u Srbiji porucuju : "ne cekajte nista, odmah se javljajte lekaru"!

 

Imas EU gde se ne rade krvne slike svim pozitivnim, gde se ne snimaju pluca svim pozitivnim, gde se ne hospitalizuje 8000 ljudi, a onda procitas/cujes iz Srbije - obavezno krvna slika, rtg pluca, hospitalizovano 8000 ljudi, pa se zapitas "a sto ovde to ne rade, ako je to sve potrebno?"

 

Ovo more informacija je problem, a ne nedostatak informacija!

 

CDC ima jedne smernice kad je prekid karantina, Srbija druge, Holandija trece.....pa se ti onda pitas:"A sto ovi mogu nakon 10 dana, a u Srbiji je 14 dana.....ako je vec u pitanju isti virus?"

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Ocigledno je da ovo nije spanska groznica, jedino sto ne znamo da li ima neke posledice (ocigledno kod nekih ima), ali za preko 10% to je manje vise slicno gripu, a za 80% cak ni to. Da je neka kuga pa da je panika primerena...


Da li je baš toliko očigledno? Ne zaboravi da porediš 1918. sa 2020, sa svim svojim socijalnim, ekonomskim, medicinsko-tehnološkim i ostalim razlikama koje ne igraju malu ulogu u smrtnosti. Npr. ogroman broj ljudi je 1918. godine umirao zbog rudimentarne medicine od sekundarnih bakterijskih infekcija pluća, koje danas uspešno lečimo antibioticima, a kojih tada nije bilo... da ne govorim o jedinicama intenzivne nege i ostalom što je danas standard... pa post WWI i sve okolnosti koje to sa sobom nosi... poređenje ove dve bolesti je nemoguće bez poređenja društvenih okolnosti.

 

10 hours ago, Angelia said:

Sa panikom, histerijom,zatvaranjem zemalja, unistenjem ekonomije......da bi lek za to bilo: popijte caj i antibiotike, uzmite vitamine.

 

A kakav bi ti to lek htela za virusno oboljenje? Nema. Ni za mnoga ozbiljnija. Jednostavno nema. Virusi su kurve. Od samog starta je pričano kako je jedini izlaz vakcina, upravo zbog toga.


Što se escess death rate tiče , ne zaboravi da je ove godine ona i za grip manja. Covid nije grip, ozbiljni je i to svi parametri pokazuju. Mortalitet je veći (za sada već oko 2-3 puta, a nije ni godina za nama), transmisija je lakša, veća učestalost ozbiljnih oblika bolesti, long term efekti... plus za grip imaš vakcinu, pa samim tim i postoji najbolja moguća mera protiv, a ako ti nećeš da se vakcinišeš (pod pretpostavkom da možeš), pa umreš od toga (ne ti, daleko bilo :)), well... ko ti kriv, imao si način, ne bi bilo u redu imati ovakve mere kao za covid i za grip, samo zato što 30-70% ljudi iz kojekakvih idiotskih razloga neće da se vakciniše.

 

Dajem ti za pravo da su određene mere idiotske, ali ja to pripisujem efektu učenja kako se snalazi u situaciji u kojoj moderni svet još nije bio i pokušaju balansiranja da se ne uništi ekonomija potpuno... ali banalizovati stvari i reći da je ovo samo grip - sorry, ne slažem se, sa jakim argumentima protiv.

 

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

a onda pogledas sta Dr u Srbiji porucuju : "ne cekajte nista, odmah se javljajte lekaru"!


A zašto je tebi medicina u Srbiji pokazatelj za bilo šta :)?

Edited by Eddard
  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

Taman posla da je!! Ali, takav pristup samo dodatno pogorsava i tok bolesti, i histeriju, i....

 

Eno lekari u covid grupi su uzasnuti informacijama koliko se pacijenata u Srbiji samoleci Hemomicinom! Pa koliko bespotrebnih antibiotika je u ovoj pandemiji podeljeno, bukvalno po automatizmu - svako koga ja znam u Srbjji da je bio pozitivan, bez obzira na krvnu sliku, rtg, svi su dobili Pancef i Lofocin!!!

Kazu ovi lekari:"Sto ne dodaju i metronidazol, pa da pokriju i anaerobe, kad vec tako velikodusno daju ab?"

I onda ta vest "imamo 8000 hospitalizovanih", na vec ozbiljnu situaciju, izazove ili strah kod ljudi, ili potpuno suprotan efekat / denial.

 

Zasto ta drzava jednom u zivotu ne prepise nesto od pametnijih od sebe, ako vec ne zna sta treba da radi??

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, djura.net said:

razborit narod, onako bas, bas...
necemo mi lako suzbiti koronu, bice ovde jos twist&turns, ulazimo i u 2022 sa maskama i distancom.

vakcina.PNG

 

Primiće je, samo polako. Kada Grci uvedu da ne možeš da uđeš kod njih ako nisi vakcinisan, pa EU u koju gomila ljudi ide da radi što na crno što na belo (ili da posećuje rodbinu), pa kad veliki kolektivi što državni, što privatni uvedu da gubiš radno mesto bez vakcine...videćeš, ima da trče da prime, to su ionako mudonje samo iza tastature ili anonimno. Kada blagodet njihove guzice bude ugrožena primiće je samo tako, sada su pod gasom jer je sve oko vakcine još uvek sveže i na početku.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

Zasto ta drzava jednom u zivotu ne prepise nesto od pametnijih od sebe, ako vec ne zna sta treba da radi??

 

Ovo nije ni meni jasno... ej ljudi, pojma nemam bre, daj da vidimo kako rade drugi. Prosto je.

 

@implant A onda ce budale i da je plate.

 

@Eddard Ma poenta je da je sve to moglo da se objasni normalno, bez panike, edukacijom, prostim objasnjavanjem. A ne ovako "mala su nam groblja". Inace se slazem sa tobom.

Edited by John Terry
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Primiće je, samo polako. Kada Grci uvedu da ne možeš da uđeš kod njih ako nisi vakcinisan, pa EU u koju gomila ljudi ide da radi što na crno što na belo (ili da posećuje rodbinu), pa kad veliki kolektivi što državni, što privatni uvedu da gubiš radno mesto bez vakcine...videćeš, ima da trče da prime, to su ionako mudonje samo iza tastature ili anonimno. Kada blagodet njihove guzice bude ugrožena primiće je samo tako, sada su pod gasom jer je sve oko vakcine još uvek sveže i na početku.

vrlo verovatno si u pravu, vakcine ce primiti video od ovih 11% stanovnistva, ali to ne menja stvar kad je rec o mentalitetu niti kad je rec u propagandi sa drusvenih mreza koja je potpuno unistila zdrav razum na nasem (i ne samo nasem) tlu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State jbg, ja sam od srpske države, kao i od medicine, odavno prestao da očekujem bilo šta razumno, ali to je neka druga priča...

 

čisto da se ogradim, srpski lekari su ovde, među svim strancima jedni od cenjenijih, prem aznanju i sposobnostima koje pokazuju, a i moj lični utisak je, s obzirom da radim u pretežno nemačkom kolektivu, da nakon par godina aklimatizacije i adaptacije na jezik, sistem i ostalo, ne zaostajemo u kvalitetu za njima (bar ne mnogo). Zašto onda takvi lekari u Srbiji rade kao idioti, pitanje je sistema...

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da vec sa sigurnoscu mozemo da kazemo da je COVID-19 gori od spanske groznice po svim parametrima.

 

Ovo sto je Eddard napisao, a setite se i pocetka i Italije, gde je masa ljudi pomrla jer sa sve modernom medicinom i respiratorima nismo znali kako da ga lecimo. Sada smo bolji i bicemo jos bolji.

 

Ja prvi nisam verovao da je ovakva pandemija moguca, iako sam odavno citao i znao da postoji mogucnost, mislio sam da ce se sve zavrsiti kao mers i sars jer smo valjda dovoljno pametni, organizovani i tehnoloski napredni, ali sam se zajebao.

 

Civilizaciju su uvek gurali napred pojedinci, ludista je uvek bilo vise. Sada ih proporcionalno i u apsolutnim brojkama najvise. Sto je jako, jako tuzno, imajuci u vidu gde smo bili pre samo 100 godina. Zao mi je samo sto virus nema tu mogucnost da pravi zurku sa ovima kojima nista nije jasno i zaobidju ove kojima jeste. Bio bih skroz ok sa tim, svet bi bio mnogo bolje mesto.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

gde je masa ljudi pomrla jer sa sve modernom medicinom i respiratorima nismo znali kako da ga lecimo. Sada smo bolji i bicemo jos bolji.

 

Imam informacije iz prve ruke, direktno od anesteziologa iz KC Nis, da i dan danas 90% ljudi koji zavrse na invanzivnom respiratoru - umre.

 

Ne moze se porediti Covid i spanska groznica. Jednostavno medicinska zastita nije na istom nivou. 

Edited by John Terry
Link to comment
Share on other sites

Naslov:  https://nova.rs/zabava/maja-nikolic-dva-puta-sam-prelezala-koronu-bilo-je-uzasno/

 

A u tekstu kaze:

Quote


Voditeljka i novinarka Maja Nikolić, nedavno je bila gošća emisije "Balkanskom ulicom" sa Vesnom Dedić, te je otkrila da je dva puta preležala koronavirus.

“Ja sam imala koronu drugi put sada, ovog puta sam prošla užasno. Ja sam jedan od tih baksuza. Samo bih rekla svima – čuvajte se. Ja sam pritom oba puta zvanično bila negativna. Članovi moje porodice su bili pozitivni, ja sam na testovima bila negativna, ali bila sam jednako bolesna kao i oni. Nije mi jasno”, objasnila je voditeljka u emisiji “Balkanskom ulicom”.

 

 

🤦‍♀️

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Likvi said:

Oko medicine

Gledala pola sata Utiska

Rade, samopromoter, blaža verzija onog frika sa higijene Maseratija

Emina, simpatična docentkinja cvrkutavog glasa, ne bih nikad rekla da je docent

Šekler, hevi smoker i alkos, wannabe Nestor, sve vreme neverbalno traži Radetovu podršku, ipak je to KV ekipa

Nisu me ubedili ni u šta

Odgledala sam celu emisiju. Bez namere da osporavam pravo na misljenje - niste u pravu: dr Panic se poziva na vazece zakone koji regulisu i zdravstveni sistem i epidemioloske prilike. Ni vise od toga ali ni manje, jedan aspekt koji samo on i dr Radulovic spominju a cije je krsenje na delu od 6 Marta. Dr Panic je bio sveden, dostojastven, nije zloupotrebio priliku da replicira na optuzbe izrecene na njegov racun, drzao se teme. Docentkinja - mnogi bi se blokirali tokom gostovanja u kultnoj emisiji i nije za cuditi sto je njen doprinos bio mi minoran ali joj cestitam na skromnosti, retko se vidja na tv. Shekler - veterinar, ucinio je vise za razumevanje pojave nego svi strucnjaci u svim emisijama na tu temu zajedno, hvala mu.

Olja - uvek drugacija pa je i sad, umesto aktuelnih svinjarija odabrala da napravi emisiju koja pomaze, ima smisla, pricalo se o sustinskoj stvari umesto da se elaboriraju teze i antiteze. 

I onaj mladi Abazovic, utisak nedelje, kao gromovnik Ilija, pravo osvezenje. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, djura.net said:

vrlo verovatno si u pravu, vakcine ce primiti video od ovih 11% stanovnistva, ali to ne menja stvar kad je rec o mentalitetu niti kad je rec u propagandi sa drusvenih mreza koja je potpuno unistila zdrav razum na nasem (i ne samo nasem) tlu.

 

Pa vidi, ako se pokaže da vakcina štiti one koji je prime od zaražavanja ili barem od težeg oblika bolesti, antivakseri i ostali ne moraju ni da je prime (što se mene lično tiče). Samo, ja ne nameravam da nosim masku celog života da bih štitio sebe ili nekoga ko hoće da slobodno diše (kao da mi ostali ne volimo to, jelte). Kažem ovo zato što postoji mogućnost da vakcinisani mogu da prenose virus dalje, a da sami ne obole ili da obole sa simptomima sličnim običnoj prehladi. Ja ću nositi masku još neko vreme posle vakcinacije iz respekta prema ljudima koji još nisu stigli na red, ili ako bude nekih nestašica, zastoja u vakcinisanju itd. Ali da se osećam krivim ako za (lupam) tri godine zarazim nekog ko nije hteo da se vakciniše, ne pada mi na pamet - ionako se već osećam kao budala (koja nosi masku, a i vizir ponekad) kada vidim te što idu da samo završe nešto na 2 minuta bez maske, isključuju televizor a uključuju mozak ne bi li opravdali svoje budalesanje u vezi samog postojanja virusa, pišu pametnom dosta sa znakom pitanja na kraju i njima slične. 

 

Mada, ja mislim da će raznim ograničavanjima, uslovljavanjima i ostalim -njima države naterati najveći deo stanovništva se vakciniše, neće to biti ostavljeno tek tako na izbor pojedincima - previše se para gubi zbog cele ove situacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uzmi u obzir da postoje ljudi koji nece smeti da prime vakcinu iz razloga nekih obolenja. U tome se i ogleda zrelost i empatija drustva, mi zdravi treba da se vakcinisemo u velikoj vecini kako ne bismo razvili bolest ili u najgorem slucaju da bismo imali blage simptome. Bolesnici sa blagim simptomima su, dokazano, daleko manja opasnost po druge. Na taj nacin mi stitimo hronicne bolesnike koji nisu mogli da prime vakcinu.

 

I aj sad objasni ti to nekoj dzukeli antivakserskoj.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, John Terry said:

Uzmi u obzir da postoje ljudi koji nece smeti da prime vakcinu iz razloga nekih obolenja. U tome se i ogleda zrelost i empatija drustva, mi zdravi treba da se vakcinisemo u velikoj vecini kako ne bismo razvili bolest ili u najgorem slucaju da bismo imali blage simptome. Bolesnici sa blagim simptomima su, dokazano, daleko manja opasnost po druge. Na taj nacin mi stitimo hronicne bolesnike koji nisu mogli da prime vakcinu.

 

I aj sad objasni ti to nekoj dzukeli antivakserskoj.

 

Da, zaboravio sam na ljude koji neće moći da prime vakcinu. Ne bih računao na empatiju, zrelost i razum, pokazali smo se već ko smo i kakvi smo kao vrsta i to ne samo u vezi korone. Siguran sam da će biti uslovljavanja koliko hoćeš, svanuće i antivakserima kada im budu ograničili slobodno kretanje po svetu, recimo, ili zapošljavanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Pletilja said:

Odgledala sam celu emisiju. Bez namere da osporavam pravo na misljenje - niste u pravu: dr Panic se poziva na vazece zakone koji regulisu i zdravstveni sistem i epidemioloske prilike. Ni vise od toga ali ni manje, jedan aspekt koji samo on i dr Radulovic spominju a cije je krsenje na delu od 6 Marta. Dr Panic je bio sveden, dostojastven, nije zloupotrebio priliku da replicira na optuzbe izrecene na njegov racun, drzao se teme. Docentkinja - mnogi bi se blokirali tokom gostovanja u kultnoj emisiji i nije za cuditi sto je njen doprinos bio mi minoran ali joj cestitam na skromnosti, retko se vidja na tv. Shekler - veterinar, ucinio je vise za razumevanje pojave nego svi strucnjaci u svim emisijama na tu temu zajedno, hvala mu.

Olja - uvek drugacija pa je i sad, umesto aktuelnih svinjarija odabrala da napravi emisiju koja pomaze, ima smisla, pricalo se o sustinskoj stvari umesto da se elaboriraju teze i antiteze. 

I onaj mladi Abazovic, utisak nedelje, kao gromovnik Ilija, pravo osvezenje. 

Ne gledam TV, naročito ne Utisak. Sve me to smara. Ovaj sam odgledala pola sata, htevši da čujem neku medicinsku novinu, naročito da čujem Šeklera koji je dao zanimljivo tumačenje u pisanom tekstu- izlagati se konstantno malim dozama virusa, što bi objasnilo sve ređe zaražavanje stomatologa.

Dobila sam političku emisiju.

Mi sve moramo da imamo duplo- bivšu i sadašnju vlast koja radi po istom sistemu, dva krizna štaba ( KŠ i Ujedinjeni protiv kovida). Sve duplo, a ne zna se šta je crnje i gore.

Radulović i Rade su opoziti. Rade je za korbač po leđima neposlušnog i nesavesnog građanina. I covid freak. Tih pola sata je bio vrlo smešan i neuspeli igrokaz- morate mi verovati. Ili ću vas uplašiti slikom u skafanderu.

Kao sindikalac, prva liga. Uspešno kmeči.

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, implant said:

Ali da se osećam krivim ako za (lupam) tri godine zarazim nekog ko nije hteo da se vakciniše


Exactly, to je i razlog zašto ne nosimo maske i socijalno se distanciramo zbig gripa. Imaš vakcinu, ako nećeš, a možeš, ko te j..e... i to je sasvim u redu. Tako će biti i sa koronom.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Eddard @implant
polako sa tim trogodisnjim imunitetom, mi zapravo jos ne znamo da li imunitet i antitela ostaju u organizmu i posle godinu dana od vakcinacije. jeste da oni grafikoni koji pokazuju stanje antitela u organizmu posle 3-4-5-6 meseci deluju ohrabrujuce, ali negde sam procitao da je ova prva "tura" vakcina tu samo da ugasi pozar, ali da se u buducnosti ocekuju potpuno drugacije vakcine koje ce imati dejstvo 10+ godina ili dozivotno dejstvo/zastitu.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Eh sad, bi li se menjao i vratio sto i kusur godina unazad, ako je ovo sad gore po svim parametrima?

 

Gori je virus. Jer imamo toliko nacina da se borimo s njim, a pre 100 godina nismo imali maltene nista.

 

Inace, evo jos jedne simpaticne vesti

 

http://rs.n1info.com/Svet/a680762/Stotine-ljudi-u-Indiji-hospitalizovano-sa-istim-simptomima-nepoznate-bolesti.html

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...