Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Doc Holiday said:

 

ne preterujemo...  licno znam gomilu njih koji su kontakti i koji su imali nesto od simptoma , mislim da i sebe ubrajam u to ali nisam siguran, a koji nisu otisli do ambulante zbog ociglednog kolapsa i neljudsko dugih cekanja ..   Ponavljam , bilo i u vestima - cak i rezimskim, da za Pancevo sa 120k stanovnika sa okolnim mestima samo 1 kovid ambulanta...  gde se ceka i po 6 sati - napolju i danju i nocu na kosavi ...  pa da uz kovid rizikuju pravu zimsku upalu pluca ...  1 registrovan - njegova porodica i prijatelji sa kojima je bio sigurno u kontaktu - sede kuci.. uz kilavih 37 i bez ukusa i mirisa i to je sve

 

Zar ne rekose da ce i ambulanta kod Turske glave biti kovid? Svejedno, bezobrazno malo. A kod nas se inace slivaju i pacijenti iz Kovina.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Pa ono istrazivanje (ili "istrazivanje", bem li ga) je pokazalo da je do septembra 20 posto ljudi prelezalo koronu. Mislis da od septembra do sad nije barem jos toliko? 

mislim da je "istrazivanje". nikakve ozbiljne podatke nismo culi o tome, osim da je procenat od broja testiranih na kovid anitela negde izmedju 15-20%, a ja verujem da tu nisu dolazili random ljudi, nego osobe koje sumnjale da su u nekom momentu prelezale kovid. od septembra svakako nekima je i opao broj antitela, ima i jos dosta zarazenih, ali sada retko ko uspe da ostane "ispod radara", tako da sumnjam da smo i  na nekih 25% heard immunity scenarija.
ja gledam ovako, po ovim novim brojkama, oko 7k ljudi dnevno registrovanih, koliko belezimo vec neko vreme, za 100 dana takvim tempom stizemo do 10% populacije Srbije (otprilike 7M), sto ce reci da za godinu dana (ovim tempom sirenja zaraze) stizemo do 30-40%, i da dodamo tih navodnih 20% do septembra/oktobra, krajem 2021. mozemo da pocnemo da osecamo "blagodeti" heard immunity. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

mislim da je "istrazivanje". nikakve ozbiljne podatke nismo culi o tome, osim da je procenat od broja testiranih na kovid anitela negde izmedju 15-20%, a ja verujem da tu nisu dolazili random ljudi, nego osobe koje sumnjale da su u nekom momentu prelezale kovid. od septembra svakako nekima je i opao broj antitela, ima i jos dosta zarazenih, ali sada retko ko uspe da ostane "ispod radara", tako da sumnjam da smo i  na nekih 25% heard immunity scenarija.
ja gledam ovako, po ovim novim brojkama, oko 7k ljudi dnevno registrovanih, koliko belezimo vec neko vreme, za 100 dana takvim tempom stizemo do 10% populacije Srbije (otprilike 7M), sto ce reci da za godinu dana (ovim tempom sirenja zaraze) stizemo do 30-40%, i da dodamo tih navodnih 20% do septembra/oktobra, krajem 2021. mozemo da pocnemo da osecamo "blagodeti" heard immunity. 

 

Bem li ga, ako se ovo siri tako lako, nemoguce da za 10 meseci nije prosisalo kroz jedan prilicno ozbiljan procenat populacije...Mozda vise ne treba mnoziti sa x15 ili x10 kao na pocetku, ali ni ovih cca 8000 ne govori nista sem da smo verovatno dostigli plafon nase sposobnosti da detektujemo zarazene. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, djura.net said:

mislim da je "istrazivanje". nikakve ozbiljne podatke nismo culi o tome, osim da je procenat od broja testiranih na kovid anitela negde izmedju 15-20%, a ja verujem da tu nisu dolazili random ljudi, nego osobe koje sumnjale da su u nekom momentu prelezale kovid. od septembra svakako nekima je i opao broj antitela, ima i jos dosta zarazenih, ali sada retko ko uspe da ostane "ispod radara", tako da sumnjam da smo i  na nekih 25% heard immunity scenarija.
ja gledam ovako, po ovim novim brojkama, oko 7k ljudi dnevno registrovanih, koliko belezimo vec neko vreme, za 100 dana takvim tempom stizemo do 10% populacije Srbije (otprilike 7M), sto ce reci da za godinu dana (ovim tempom sirenja zaraze) stizemo do 30-40%, i da dodamo tih navodnih 20% do septembra/oktobra, krajem 2021. mozemo da pocnemo da osecamo "blagodeti" heard immunity. 

e pa ne može i "mere" ma koliko bile alibi i prokužavanje. Možda.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

preteruje se sa ovom pricom x10 neregistrovanih slucajeva. tako je mozda bilo u pocetku, dok se jos mnogo toga nije znalo, trenutno ne verujem ni da je x2.

da je KG na 54% zarazenih, to je neki donji prag heard immunity i infekcija bi ozbiljno pocela da usporava, ne bi bilo po 300 novih slucajeva dnevno, nego max 30. na zalost, ne verujem da je broj ljudi sa antitelima veci od 20-25%, verovatno i manji.

Do kraja oktobra Šumadija 23%- studija Med.fak.Bg ( mahom mladi do 19god što je i za očekivanje jer su najmobilniji). 31. oktobra prema podacima Instituta za javno zdravlje broj identifikovanih je bio 1.46%. 5.4 je sa jučerašnjim danom. 

Ako uzmemo Slovačku, gde je dnevno 1% zaraženih, i nije netačno.

Edited by Likvi
Link to comment
Share on other sites

Ako su cifre iole tačne, što ne možemo da znamo, a ja i sumnjam.

 

Od tih 7-8 hiljada dnevno kontam da se deo ljudi sa simptomima ne javi jer im se prosto ne čeka satima, kontam da ima ne mali broj kontakata sa posla ili već odakle koji su asimptomatski ali su se testirali jer su testirani svi. Lupam i ostajem živ da je minimum 4k dnevno sa ozbiljnijim simptomima.

Ako važi ona priča sa 80% asimptomatskih to bi značilo u ovoj mojoj fantaziji 20k zaraženih na dan. Tim tempom za mesec dana se dođe do 10% populacije. Mislim da smo odradili 10% populacije od oktobra do sada. I čak da krene da se stišava ne gine još 10ak posto do proleća.

 

Ja verujem da iz zime izlazimo sa minimum 25 do septembra + 20 --> 45%.

 

 

Može da se gleda i kroz respiratore, ako postoji korelacija. Mi smo imali slabiju publikovanu navalu na respiratorima letos nego sada, a letos smo navodno uradili 10ak posto prokužavanja.

 

 

Međutim da bi ova moja fantazija imala smisla mnogo ifova u vezi publikovanih cifri treba da važi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Razmišljam o lockdown-u totalnom, kao hajde da kažemo, najjačem oružju.
To bi morali da funkcioniše tako da nema izlazka iz kuće, na neki period, hajde hipotetički 3 nedelje. Ok.

Znamo da za te tri nedelje, ljudi koji su zatvoreni imaju neke potrebe. Hrana, lekovi, blabla, kako se to podmiruje?
Znamo da postoje ljudi koji su već i zatvorima, onim pravim, njima neko podmiruje te potrebe i gle čuda, korona se veselo širi po zatvorima.
Kao je to uopšte zamišljeno? 

Dalje, ljudi neće svojevoljno u zatvor, bar ne normalan čovek. Neko to mora da kontoliše - koliki bi bio broj ljudi koji kontroliše većinu da li je u zatvoru?

Imaju neke neophodne službe koje moraju naše zatvore da snabdevaju strujom vodom, grejanjem, nekim neodložnim uslugama, koji je to broj stanovništva?

 Dakle imamo procenat populacije x koji je u zatvoru i procenat populacije y koji nije u zatvoru. Z procenat ništa ne sprečava da se veselo zaražavaju međusobno + da vršeći neophodne usluge potkače neki procenat populacije x.

Otud korona u zatvoru, e sad šta je zabavno...

U zatvoru u Zabeli trenutno živi 1241 građanin lišen slobode. Zaraženih je 94. da nije, slučajno, iako su u zatvoru, procenat jako blizu slobodnoj populaciji?
 

Link to comment
Share on other sites

@urosg3 to onda nije lockdown za sve građane. Prodavnice prehrambenih namirnica moraju da rade, apoteke isto, bolnice takođe.

 

Moraju da rade i oni koji neguju teške, nepokretne bolesnike a koji ne žive sa njima. U tom slučaju radi i gradski prevoz, taksisti ( ko želi od njih ). 

 

Rade i zaposleni u vodovodu i elektranama. 

 

I kada prođe 3 nedelje, svi mi zatvorenici, izađemo napolje i...da li se virus smiruje ili opet počinje da se širi?

 

*

Ne znam današnje podatke o broju obolelih u Melburnu, nije se mama čula sa babom sedam dana. Baba je..pa skoro bila oduševljena što su imali lockdown. Ona slabije izlazi iz kuće i iz dvorišta ali zna fino da ispuni vreme.

 

Praunuče gledaju preko Vibera i Skajpa a i ostatak porodice ( nisu svi u Viktoriji ).

 

Melburn nije imao totalni lockdown. Svi su mogli da idu 5km dalje od kuće ili stana. U tom krugu imaju hipermarket, apoteke, lekare. Posle 20.00 koliko mi se čini niko nije mogao da izađe iz kuće.

 

Za vreme tog lockdowna grad je bio zatvoren, tj niko nije mogao da izađe a ni da uđe u Melburn. I situacija pre sedam dana je bila sasvim ok, smanjio se broj obolelih.

 

Da, svi koji su mogli radili su od kuće, nastava u školama držala se online ( mislim da su sada na raspustu ). 

 

Da li Beograd to može da uradi, i ostali gradovi? Da se zabrani ulaz i izlaz iz grada bez nekog posebnog, važnog povoda? Da li bi se tada epidemija smirila?  

 

Samo razmišljam glasno...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

I kada prođe 3 nedelje, svi mi zatvorenici, izađemo napolje i...da li se virus smiruje ili opet počinje da se širi?

 

Ponovo se rasiri. Zato sto nismo krtice.

 

 

.....

 

Samo da prijavim, danas me zgrabio covek kad smo se videli, bez maske, i on i ja bili na udaljenosti napolju i dok se ja okrenula on me izgrlio i izljubio. Nije italijan, nije balkanac, nije francuz....100% Amer...dobro zena mu je iz italije :classic_biggrin: Nije da se nesto znamo, tek me treci put video u zivotu, ali je bio toliko odusevljen vremenom koje smo proveli zajedno .... Nije da ce deratizacija i dezinfekcija sad pomoci.

I nije neozbiljan covek. Valjda zaboravio.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Samo da prijavim, danas me zgrabio covek kad smo se videli, bez maske, i on i ja bili na udaljenosti napolju i dok se ja okrenula on me izgrlio i izljubio. Nije italijan, nije balkanac, nije francuz....100% Amer...dobro zena mu je iz italije :classic_biggrin: Nije da se nesto znamo, tek me treci put video u zivotu, ali je bio toliko odusevljen vremenom koje smo proveli zajedno .... Nije da ce deratizacija i dezinfekcija sad pomoci.

I nije neozbiljan covek. Valjda zaboravio.

Bolje se ti čuvaj njegove žene nego korone

Edited by Darko
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Darko said:

Bolje se ti čuvaj njegove žene nego korone

Nije bilo tako :classic_biggrin: On ima 70 godina, a zenu cu da upoznam u petak na porodicnoj veceri.

Znam kako zvuci ali nije, hteo je da se pozdravi pa u euforiji da smo imali super 3 sata zajedno, izgrlio me i poljubio u dva obraza.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Nije bilo tako :classic_biggrin: On ima 70 godina, a zenu cu da upoznam u petak na porodicnoj veceri.

Znam kako zvuci ali nije, hteo je da se pozdravi pa u euforiji da smo imali super 3 sata zajedno, izgrlio me i poljubio u dva obraza.

Haha, ma zezao sam se malo. 

 

Ali opet ... pazi se žene, talijanska je to krv 😜

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Nije bilo tako :classic_biggrin: On ima 70 godina, a zenu cu da upoznam u petak na porodicnoj veceri.

Znam kako zvuci ali nije, hteo je da se pozdravi pa u euforiji da smo imali super 3 sata zajedno, izgrlio me i poljubio u dva obraza.

Nece vam nista biti, ne moze.....to je tako ljudski gest, to je tako dobro, citam i lepo mi je....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Squabbit said:

Nego je l stajete u red za boccu?
I ciju cete bocu da vam ubrizgaju?


Dajte neku anketu tipa:

Hocete li se ubrizgavati?

dok dodje red na mene zavrsice i studiju o dugotrajnim posledicama :lol_2:

 

elem, da, vakcinisacu se, a ako mogu da biram onda bih radije vakcinu od Pfizer/Biontech ili Moderna (mRNA) nego od AstraZeneca, rusku ili kinesku (za ostale jos uvek nisu izasli podaci o efikasnosti i ostalim stvarima, pa ne mogu da komentarisem).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Melburn nije imao totalni lockdown. Svi su mogli da idu 5km dalje od kuće ili stana.

 

Meni je ovo zanimljivo, ne samo u Melburnu, vec i svugde gde ima ta stavka u merama. To bi radilo, kad bi svako isao na drugu stranu, a ovako maltene ta mera bas ne znaci nista. Bolje da su rekli nema napustanja opstine npr ( mislim na krug grada , ili na opstene kao u Srbiji sto su), to je isto jedna alibi mera.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam slušao Gligićku i Šeklera u Pressingu. Utiska sam da su im adeno vakcine (oxford/rusi/kinezi) draže nego RNK.
Kažu RNK se prvi put prave i nikad do sada nisu korišćene, proizvođači su vrlo entuzijastični da ih testiraju. Dakle o njihovim dugotrajnim efektima ne može da se priča na osnovu iskustva. Za adeno se očekuje 2 godine efekta na osnovu iskustava.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nama su uzeli sestre ( stomatološke) za negu, malo je osoblja. Jedna je na odeljenju gde su nepokretni pacijenti. Nemojte me shvatiti pogrešno, imam utisak da su tamo ostavljeni da ...skončaju jer je porodici svega preko glave.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...