Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Bitno je i pravovremeno reagovanje, bez razmatranja izbora, skupljanja potpisa, popularnosti. Novi Zeland je započeo mere 28. JANUARA 2020 uspostavljanjem National Health Coordination Centre (NHCC) i uvođenjem obaveze lekara da prjavljuju svaku sumnju na Covid. Već trećeg februara su zabranili ulaz svih putnika iz Kine, a u principu su mogli da ulaze u zemlju samo građani Novog Zelanda, stalni rezidenti i porodice.

 

Čitao sam negde zezanje (uz ozbiljnu konotaciju) da bi Ameri, obzirom na Trampa, dali ne znam koje pare da ih Merkelica vodi. Mislim da bi mi trebali da ponudimo Jacindi Arden da zameni Brnabićku i da ne štedimo na parama. Naravno, pusti snovi. Kakav narod, takva i premijerka (u našem slučaju predsednik i fikus-premijerka).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Akiro said:

Bitno je i pravovremeno reagovanje, bez razmatranja izbora, skupljanja potpisa, popularnosti. Novi Zeland je započeo mere 28. JANUARA 2020 uspostavljanjem National Health Coordination Centre (NHCC) i uvođenjem obaveze lekara da prjavljuju svaku sumnju na Covid. Već trećeg februara su zabranili ulaz svih putnika iz Kine, a u principu su mogli da ulaze u zemlju samo građani Novog Zelanda, stalni rezidenti i porodice.

 

Čitao sam negde zezanje (uz ozbiljnu konotaciju) da bi Ameri, obzirom na Trampa, dali ne znam koje pare da ih Merkelica vodi. Mislim da bi mi trebali da ponudimo Jacindi Arden da zameni Brnabićku i da ne štedimo na parama. Naravno, pusti snovi. Kakav narod, takva i premijerka (u našem slučaju predsednik i fikus-premijerka).

 

Gospođa Arden bi verovatno prezupčila na prvom sastanku Vlade (da ne spominjemo KŠ), bez obzira na kafu, ratluk i kiselu vodu...jedino da povede saradnike sa sobom. Zamisli sastanak nje, Nestorovića i Kisićke, bio bi to materijal za dobar dokumentarac u crno-beloj tehnici.

Edited by implant
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Jel u Srbiji postoje bilo kakave kazne predvidjene za nenosenje maski? Imam utisak po vasem pisanju da ne?

U Francuskoj svi nose maske, danas idem ulicom i mislim kako ne pamtim kada sam na ulici videla poslednji put nekog da nema masku - ne znam koliki procenat nosi masku jer ne zeli da se zarazi, a koji nosi masku jer zna da postoji ogromna sansa da ako ne nosi masku plati kaznu 135 eura prvi put a drugi put ako ista osoba ne nosi masku cifra raste. Kad ovde ne bi postojale kazne za nenosenje maski sigurna sam da bar nekih 20% uglavnom ne bi nosilo maske jer mladima nije frka, ne plase se virusa, stariji verujem da bi nosili.

Imam utisak da u Srbiji nisu glavni problem mere nego sporovodjenje mera koje su izgleda na dobrovoljnoj bazi ako dobro razumem?

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Ovde postoje kazne, ali niko nema nadležnost da ti napiše tu kaznu. Sad će da menjaju zakon o sprečavanju epidemije da bi komunalna milicija mogla da piše kazne za maske. Sprdačina od države, šta drugo. Da nije žalosno, bilo bi smešno.

Edited by Wookie
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Wookie said:

Ovde postoje kazne, ali niko nema nadležnost da ti napiše tu kaznu. Sad će da menjaju zakon o sprečavanju epidemije da bi komunalna milicija mogla da piše kazne za maske. Sprdačina od države, šta drugo. Da nije žalosno, bilo bi smešno.

 

Na ulaznim vratima moje firme imaš istaknuta ona uputstva za ponašanja u situaciji epidemije + posebno ono ne ulazi bez maske, obavezna je unutra. Uđeš u firmu, dočeka te obezbeđenje bez maske :s_w:, a za dalje da ne pričam - k'o da igraš Minesweeper ili snimaš Opstanak.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ciao said:

Jel u Srbiji postoje bilo kakave kazne predvidjene za nenosenje maski? Imam utisak po vasem pisanju da ne?

U Francuskoj svi nose maske, danas idem ulicom i mislim kako ne pamtim kada sam na ulici videla poslednji put nekog da nema masku - ne znam koliki procenat nosi masku jer ne zeli da se zarazi, a koji nosi masku jer zna da postoji ogromna sansa da ako ne nosi masku plati kaznu 135 eura prvi put a drugi put ako ista osoba ne nosi masku cifra raste. Kad ovde ne bi postojale kazne za nenosenje maski sigurna sam da bar nekih 20% uglavnom ne bi nosilo maske jer mladima nije frka, ne plase se virusa, stariji verujem da bi nosili.

Imam utisak da u Srbiji nisu glavni problem mere nego sporovodjenje mera koje su izgleda na dobrovoljnoj bazi ako dobro razumem?

 

 

U NL je "strongly advised" da se maske nose u zatvorenom prostoru, ali ne postoji zakon po kom mogu da kaznjavaju, pa se sad radi na tome u parlamentu. 

Napolju skoro niko ne nosi, u prodavnicama ca. 80-90 % (ove bez maski ne vidim da neko opominje).

Pisala vec, Holandjani najvecu vaznost daju distanci i higijeni - njihovi brojevi padaju, pik su imali pre nedelju dana (oko 12000/dan, sad je oko 6500)

 

Edit: znam da si pitala za Srbiju, ali evo uporedjujemo par drzava i mere/uspesnost mera

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, politika i zdravstvo se mešaju u Srbiji..

 

Slušam i ne verujem šta slušam...na Tviteru pišu da govori već sat vremena, i da prenose Pink i Studio B.

 

Pa što slušaš to? Čuvaj živce i razum, sestro, brate moj.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

U NL je "strongly advised" da se maske nose u zatvorenom prostoru, ali ne postoji zakon po kom mogu da kaznjavaju, pa se sad radi na tome u parlamentu. 

Napolju skoro niko ne nosi, u prodavnicama ca. 80-90 % (ove bez maski ne vidim da neko opominje).

Pisala vec, Holandjani najvecu vaznost daju distanci i higijeni - njihovi brojevi padaju, pik su imali pre nedelju dana (oko 12000/dan, sad je oko 6500)

 

Edit: znam da si pitala za Srbiju, ali evo uporedjujemo par drzava i mere/uspesnost mera

Sto se zakona i kaznjavanja tice koliko ja shvatam u Francuskoj je prvo proglaseno vandredno stanje i to omogucava da se naplacuju kazne a to je bio razlog proglasenja vandrednog stanja koje je proglaseno do sredine februara by the way i to vladi daje mogucnost da uvede sta god hoce od mera. Koliko su efikasne ili nisu to vec ne znam kako moze da se pokaze, ovde je sve gore ali uvek moze da se kaze " kako bi tek bilo da nemamo mere i kazne". Teze od ovoga sto mi sad imamo sa kompletnim zatvaranjem socijalnog zivota prakticno ja tesko da mogu da zamislim izuzev da ekonomija stvarno potpuno stane, a vec je poprilicno stala.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

@Angelia čitam šta pišeš i pokušavam da shvatim na koja ljudska prava misliš?

....

Na koja prava tačno misliš? 

Skratila sam ti post zbog preglednosti.

 

Govorim o pravu na zivot, pravo na slobodu, pravo na kretanje (i ovde ne pricam o prelasku granica), pravo na rad, pravo na obrazovanje....pravo na medicinsku brigu (i opet u okviru prava koja su postojeca).

Pravo na dostojanstven zivot, pricam o nekim osnovnim pravima.

 

Potpuno je pogresno trpati svakog ko zastupa da ove mere ne valjaju, i da su ljudima prava uskracena, u neku grupu bahatih samozivih budala. Ja recimo mogu da priustim da sedim godinu dana u lockdownu, naravno da ce ostaviti posledice, ali ima onih koji ne mogu.

Da li ne mogu zbog finansijske situacije, ili zbog zdravstvene ili zbog mentalne, ne vidim sta je tu sebicno.

 

Potpuno obrnuto, mislim da je potpuno sebicno propagirati zatvaranje svega, jer mi to mozemo da podnesemo, jer ce za nas proci za godinu dve. Za neke ljude nece, za neke nikad nece ni proci.

Mislim da je veoma prosto napraviti izbor, ako je neko pod rizikom da umre od raka, jer nema tretmana, ili nije dijagnosticiran, nego da zna svoje sanse sa Covidom - nekako te sanse izgledaju mnogo bolje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

......

Mislim da li si stvarno iskoristio WWII kao argument da treba trpeti i prihvatiti gubitak ljudskih prava za vise ciljeve?

......

Kako mislis pa sta? Jel znas da moji roditelji mozda nemaju sledecu godinu? 

......

Ti si se penzionisao, pa imas luksuz da mozes da sedis i caprkas nesto po basti. Jesi pitao one koje imaju dvoje male dece, i rade u restoranu kako ce tu decu prehraniti, i skolovati?

.......

 

 

- Da, uzeo sam WW2 za primer jer od onda do danas nije bilo globalne katastrofe - sva sranja su bila ogranicena na regione ili drzave.

 

- Znam, a isto tako mozda nemam ni ja. I znam da nemam pravo da koristeci moju ovu godinu u turisticke i slicne svrhe mozda njima oduzmem sledecu.

 

- Nisam provodio ankete. No moj deda po majci je ostao bez posla kad mu je fabrika bombardovana '41. Preziveo je, i majka i njena sestra (deda po ocu je bio u sumi, partizan). No nisu patili zato sto nisu mogli u Pariz, pa ostali bez interneta i kablovske TV itd. - bilo im je dosta da imaju hranu i grejanje. A majka je tokom 4 godine rata zavrsila 2 godine skole - i ostala citava, a njeno dete (ja) nije kasnije ni najmanje stradalo.

 

 

Quote

.....

Da znas da pocinjem da razumem zasto generacija mog deteta mrzi to popovanje o tome kako su razmazeni. Mislim ajde internet i to, ali razmazeni smo jer hocemo ljudska prava, e to mi je nov argument.

 

Jesu razmazeni.

I njihova prava staju tamo gde pocinju da ugrozavaju moja.

O ovome bi se moglo teoretisati u nedogled, nije sve crno-belo i ogromna je "siva" zona.

Ajde da lupim glup i banalan primer. Ako ti u svojem stanu iznad mene pevas u pola noci, ja mogu da stavim cepice u usi. Ali ako zivis na 28. spratu a ja na 27. i vozimo se liftom, nemas pravo da u ovoj situaciji u liftu pevas bez maske jer me potencijalno ugrozavas. Ne zanima me tvoje navodno "ljudsko pravo" da pevas.

 

 

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, zoran59 said:

Jesu razmazeni.

I njihova prava staju tamo gde pocinju da ugrozavaju moja.

 

Na ovo bi ti mogla raspredati kako to isto objasnjenje moze da se zloupotrebi.

Ali necu, jer nema smisla ako sam ne vidis, i ako prezivljavanje ljudi, cisto i jasno, kao i prezivljavanje sa ljudskim dostojanstvom poredis sa pravom na pevanje u liftu.

 

I samo govori koliko smo ljudi, da smo spremni da drugima oduzmemo ljudsko pravo, jer smatramo da je tako bolje za nas. Ali cemo to opravdati drustvenom potrebom i te druge nazvati sebicnim. Nije sebicno zahtevati da se sve podredi nasim zahtevima, iako mozemo da preuzmemo odgovornost i da se obezbedimo, nego zahtevamo da svako prihvati nase vidjenje potrebe?

 

I samo nemoj da mi opet pomenes bahate ljude na splavovima, neodgovorne svatove, i fetis zurke....jer niko o tome ne prica, osim sto se svakom ko se ne slozi sa "zastitnicima" okaci etiketa samozivog i bahatog ko hoce da peva u liftu :classic_mellow:

 

Bahati su jer im treba mentalno zdravlje da ne izvrse samoubistvo, ili im treba lekar da ne umru od raka, ili brinu kako ce prehraniti decu....

stvarno, ali neki su preziveli WWII i nista im nije falilo :classic_wacko: Mislim, Zoki...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo sto vas dvoje @Angelia i @zoran59 raspravljate je upravo ono sto je pitala @Devojka Luke Razica. Na koja ljudska prava mislite. Ocito da je problem razlicitog poimanja istog. 

 

Andjo, ne treba nikom oduzimati ljudska prava, nego ti "drugi" treba da isto to shvate i da shvate da meni (bilo kome) prioriteti ne moraju biti isti. Neko zeli da proda rucak da bi napravio svoj, neko zeli da prezivi dan zdrav i doceka sutra, isto zdrav. Ipak je vanredna situacija i tako se i treba ponasati. Voditi racuna o sebi, ali i o drugima, jer krug moze lako da se zavrne i vrati kao bumerang. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Gledam sad malo cifre. Dugo smo drvili kako je sada smrtnost manja nego mart/april iako ima mnogo više zaraženih, globalno. Kako su ipak saznali nešto o virusu, kako smo opremljeniji...Sve to stoji. Međutim, to je očigldno moglo da drži broj preminulih na nivou nižem od marta/aprila, do nekog trenutka. Taj trenutak je očigledno prošao. Sada smo prebacili rekorde iz marta/aprila i bojim se da će sa ovim brojem zaraženih, za nekih 10 dana da krenu da padaju surovi negativni rekordi kada je u pitanju smrtnost. 

 

btw...juče je Francuska imala rekord od 86k zaraženih. Mrzi me da guglam ali ovako napamet to je globalni apsolutni rekord u jednom danu, gledano bro zaraženih/broj stanovnika. Mislim da je dnevni rekord do sada držala USA sa nekih 110k na 5 puta veće stavnovništvo. Dakle kao da u USA imamo 400k dnevnih slučajeva. Je zi vo.

 

Ova naša budaletina za danas najavljuje negativan rekord od preko 3k novozaraženih. Jeeedino što me koliko toliko ohrabruje je to što ljude koje znam da su sada zakačili, relativno su se brzo oporavili.

 

I još nešto...ako sada na 2000-3000 dnevno imamo 80ak ljudi na respiratoru i nekih 2.5k u bolnicama, koliko smo imali onda (stvarno) u junu/julu kada je bilo skoro 200 ljudi na respiratorima, skoro 5000 u bolnicama a ovi prijavljivali 300-400 dnevno :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2020 at 11:20 PM, implant said:

 

Ti i ja smo već imali priču na temu praćenja kontakata i testiranja, rekla si da u USA to nije moguće zbog nedostatka trejsera i ostalih sredstava. Razumne mere? Kako to da objasniš onom liku sa plaže koji je došao da se provede no matter what? Ja ne sumnjam u tebe i ostali pristojan svet, ali u njega sumnjam.

On princip individualizma na kojem počiva njegova civilizacija shvata samo kao u se, na se i poda se, ne dobacuje dalje od toga. Za takve pomaže samo kineski model, veruj mi, samo pendrek, brener i švajs-aparat.

 

Ja razumem da to nije lepo, dobro a ni moguće izvesti u USA i Evropi. Nadao sam se da će naša (naročito zapadna) civilizacija pokazati da postoji neki kolektivni interes, neki zajednički imenitelj oko kojeg baš svi možemo da se okupimo, da ne mora sve na silu koju praktično i ne možeš da upotrebiš. Neka ideja da smo svi zajedno protiv neprijateljskih hordi. Ali baš svi, ne nas 70%, kapiraš me? Jer, da ne bi živeli u lokdaunu moramo svi ili barem ogromna većina, ja sam u to 100 posto siguran. Ne vredi starcu što se zatvorio u kuću ako mu unuk ode na plažu da se provede, zarazi se i onda posle 3 dana svrati kod tog istog starca da mu donese potrepštine - zaraziće i starca i još nekoga uz put.

 

Naravno da sam po hiljaditi put ispao sucker i nije mi to problem. Problem je što sam se po hiljaditi put uverio da nema ništa ni od kakvog kolektivnog skoka napred, skoka one vrste koji i one najgore među nama čini da budu makar malo bolji. A nekako mi se činilo da je ovo zlo donelo makar nešto dobro, tu priliku za skok ka nečemu što nije samo jurnjava da održiš život sistema koji ako stane na mesec dana, propada. Otišao sam široko i u patetiku, izvini, odoh da zapalim.

 

 

P.S. samo nemoj da mi odgovoriš kako se svi pridržavaju mera ali one ne rade, molim te. Napiši mi da jedem govna :s_d:, to ću lakše podneti nego nešto što mi dovodi u pitanje očinji vid.

 

"Kolektivni skok napred?"

 

Nesto mi je taj termin mnogo poznat, podseca na nesto, ne znam da li je namerno ili slucajno odabran:

 

Quote

Велики скок напред или Велики корак напред (кин. 大跃进) Народне Републике Кине је био економски и социјални план на снази од 1958. до 1961. чији је циљ био да се искористити кинеска огромна популација како би се земља брзо преобразила из пољопривредне економије у модерну индустријализовану. Мао Цедунг је покренуо програм и осмислио га по „теорији продуктивних снага“. Пројекат се завршио у катастрофи и покренуо једну од најсмртоноснијих и најтежих глади у модерној људској историји у којој је изгубило живот најмање 20 милиона људи.

 

Mislim da je @Angelia to vec pomenula, a ja cu malo da razradim. China i USA su dva dijametralno suprotna sistema. USA je zasnovana na individualizmu i u tom sistemu se nekako gubi vaznost kolektiva, a pogotovo vaznost autoriteta koji bi govorio ljudima sta treba ili ne treba da rade "za dobro kolektiva".

 

Ako pogledamo religiju, USA je dominantno pocivala i pociva na protestantizmu, ali i na deizmu i ateizmu, a sta je to protestantizam? Pa "nece meni papa ni bilo ko drugi da govori kako da tumacim Sveto Pismo", pa je to dovelo do brojnih protestantskih denominacija pa do deizma i na kraju ateizma. USA ne bi bila USA i gomila ljudi se tamo ne bi obogatila, ostvarila "americki san" i sve u tom smislu da su se razvijali kao Kina ili SSSR koji su imali ili imaju ekstremno kolektivisticke sisteme vrednosti.

 

Bilo bi super kad bi uspeli da uzmemo ono sto mislimo da je najbolje i od jednog i od drugog sistema, ali to je utopija. Ti ili neko je napisao da je mentalitet "nece meni neko drugi ili drzava da govori sta treba da radim" zlo, ali sta nas sprecava da sutra takav princip primenimo na kriminal i da batalimo ljudska prava kriminalaca (pa i ono na zivot), prekosutra da zatvorimo sve za mladje od odredjenog broja godina "da sacuvamo mlade od poroka", pa onda da zaposljavamo ne zbog znanja nego zato sto neko ima decu, a ovog sto nema da izbacimo na ulicu.

 

Sto je najgore, zapadna i severna Evropa su cak i dalje od Kine. Cak i u USA imamo smrtne kazne, kult reda i zakona, drustvo je mnogo religioznije i vode se rasprave oko abortusa kao i u Poljskoj, tu postoji potreba da se "nemoralno" ponasanje sankcionise, nesto cega nema u Svedskoj ili Holandiji.

 

Sta hocu da kazem, mozda bi srednji put bio najbolji, ali on nije realan. I onda, ako ti danas zazivas premlacivanje i zatvor za "samozivce koji bi na plazu", sutra ce neko da zaziva ostre kazne za gej populaciju i abortus i zacas cemo imati drzavu koja prinudom sankcionise ono sto joj se ne dopada iz nekog, ma kako uzvisenog, cilja.

 

Mozemo mi se sloziti da je neko ponasanje lose, sebicno, ovakvo ili onakvo. Problem je sto ne postoji uspesno drustvo, sa slobodnim pojedincima koje istovremeno propisuje tim pojedincima kako ce se ponasati i ostro kaznjava svaku devijaciju u ponasanju. Pa bilo to "ima da uzmemo novac od tebe, previse se bogat, vidi kako ljudi nemaju ni za hleb" ili "mi cemo nestati ako ovako nastavimo, treba nam kult snazne porodice" ili "kriminalci ima da budu ostro kaznjeni bez milosti" ili "sumnja u sistem dovodi do haosa, zato cemo kaznjavati svako drugacije misljenje".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Baby said:

Ovo sto vas dvoje @Angelia i @zoran59 raspravljate je upravo ono sto je pitala @Devojka Luke Razica. Na koja ljudska prava mislite. Ocito da je problem razlicitog poimanja istog. 

 

Andjo, ne treba nikom oduzimati ljudska prava, nego ti "drugi" treba da isto to shvate i da shvate da meni (bilo kome) prioriteti ne moraju biti isti. Neko zeli da proda rucak da bi napravio svoj, neko zeli da prezivi dan zdrav i doceka sutra, isto zdrav. Ipak je vanredna situacija i tako se i treba ponasati. Voditi racuna o sebi, ali i o drugima, jer krug moze lako da se zavrne i vrati kao bumerang. 

Izvini ali zasto "ti drugi" treba da shvate a ne "oni prvi"? Zasto ne bismo postovali argumente jednih i drugih, umesto sto jedne etiketiramo kao sebicne, a ovi kao drugi su sta? uzviseni, nobles?

 

Kad je, izvini na izrazu, ali briga za svoju pozadinu postala uzvisen ideal a oni koji pokusavaju da prezive, postali "neprijatelji drustva"?

 

Ja sam recimo otvoreno priznala, meni lockdown ni iz dzepa ni u dzep, radim od kuce, zaradjujem, nisam ni nesto socijalno nastrojena da idem na svadbe ili u kafice....znaci mogu komotno da sedim dok je sve zatvoreno. Ali ne mogu da ne vidim one koji nemaju taj luxuz.

 

32 minutes ago, goldberg said:

 

Mislim da je @Angelia to vec pomenula, a ja cu malo da razradim. China i USA su dva dijametralno suprotna sistema. USA je zasnovana na individualizmu i u tom sistemu se nekako gubi vaznost kolektiva, a pogotovo vaznost autoriteta koji bi govorio ljudima sta treba ili ne treba da rade "za dobro kolektiva".

On je zaboravio da sam ja o problemu resursa za trejsiranje pricala za pocetak pandemije, a ne do sada.

 

32 minutes ago, goldberg said:

Sta hocu da kazem, mozda bi srednji put bio najbolji, ali on nije realan. I onda, ako ti danas zazivas premlacivanje i zatvor za "samozivce koji bi na plazu", sutra ce neko da zaziva ostre kazne za gej populaciju i abortus i zacas cemo imati drzavu koja prinudom sankcionise ono sto joj se ne dopada iz nekog, ma kako uzvisenog, cilja.

 

:thumbsup: Rekao si ono sto sam ja probala da zaobidjem da ne ulazim u tu raspravu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, politika i zdravstvo se mešaju u Srbiji..

 

Slušam i ne verujem šta slušam...na Tviteru pišu da govori već sat vremena, i da prenose Pink i Studio B.

Idem u lepu bolnicu samo ako ima pornjave i radže kao na Sajmu. Ja sam jeftina roba.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2020 at 10:23 PM, Angelia said:

 

Rekla sam da podrzavam da se ugrozena populacija izoluje, i svi oni koji se osecaju ugrozeni. Ostali bi dobili razumne mere - tipa nema okupljanja, barovi ne, odrzavanje distance, cak su mi i maske ok (u zatvorenom), mozda smanjeni kapaciteti u zatvorenom prostoru....

 

 

9 hours ago, Angelia said:

 

Tebi je nehumanije da izoluju oni koji su ranjivi, a ostali imaju razumne mere, nego da se izoluju svi? Izvini ne razumem, sta sad treba da imamo kolektivnu patnju da bi bili humaniji

 

Ne samo da je nehumano izolovati samo neke, a drugima omoguciti da se slobodno krecu i sire zarazu, nego bi to predstavljalo diskriminaciju i time direktno krsenje ljudskih prava. Nije mi jasno na koji nacin mislis da izolujes te koji su posebno ugrozeni, kako to da sprovedes, koga da izolujes, a koga da pustis da se slobodno krece...? Zar nisu bas ti koje bi izolovala, znaci stariji i oni s hronicnim bolestima, upravo oni kojima najvise treba da stignu do lekara i zbog drugih bolesti, ili da setaju zbog opsteg zdravlja? Kako bi im u izolaciji omogucila nabavku i pomoc sa svim onim sto ne mogu sami? Nece im valjda pomagati oni mladi i ”zdravi”, tj zarazeni, ali bez simptoma? I kako bi, pobogu, pratila kontakte, a da ne krsis ljudska prava? Npr covek zarazen bio kod svalerke, i sad cemo njenu porodicu obavestiti o tome i poslati ih sve na testiranje, ili? I jos hiljadu drugih pitanja to otvara, ali izgleda da tebe ti odgovori ne interesuju, jer mislis da ne pogadjaju direktno tebe. Na jednom mestu cak pominjes (ljudsko?) pravo tvojih roditelja da vide unuka. Kako, zar ne bi i oni trebalo da budu izolovani, i da ga ne vidjaju cak i kad bi ziveo u susednoj ulici?

Meni izgleda da bi trebalo da pogledas malo sire pre nego sto to sto predlazes nazoves razumnim merama. Nije da ne zvuci razumno, ali ima velikih manjkavosti i nesprovodljivo je.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Izvini ali zasto "ti drugi" treba da shvate a ne "oni prvi"? Zasto ne bismo postovali argumente jednih i drugih, umesto sto jedne etiketiramo kao sebicne, a ovi kao drugi su sta? uzviseni, nobles?

 

Kad je, izvini na izrazu, ali briga za svoju pozadinu postala uzvisen ideal a oni koji pokusavaju da prezive, postali "neprijatelji drustva"?

 

Ja sam recimo otvoreno priznala, meni lockdown ni iz dzepa ni u dzep, radim od kuce, zaradjujem, nisam ni nesto socijalno nastrojena da idem na svadbe ili u kafice....znaci mogu komotno da sedim dok je sve zatvoreno. Ali ne mogu da ne vidim one koji nemaju taj luxuz.

 

 

Nema sta da se izvinjavas. Mislim da se ne razumemo. Pises ono sto sam i ja napisala. Ti si postavila rec "drugi" na koju sam se ja nadovezala i htela da kazem da postujemo jedni druge ne odredjujuci nekom prioritete po sebi. Zato mislim da jeste Zoran dao dobar primer lifta i pevanja u kom ukazuje da pevanje moze da mu remeti komotitet, a nenosenje maske u liftu moze da ga ugrozi i samim tim taj bez maske ne postoje nekog drugog, vec samo misli na sebe. To je ono sto Zoran pominje, da necije pravo prestaje kada ulazi u tudja prava. I apsolutno je u pravu. 

 

Sto se tice luksuza da nemas posao... pa ni da ne postoji lockdown situacija sigurno ne bi bila normalna i opet bi mnogi ostali bez posla. To vidim sada ovde u mojoj okolini. Nama je ld ukunut jos u junu, obaveze su bile samo maske (do skora i na plazi) i restorani napolje. Neki su se odlucili sami na dostavu, neki otvorili baste. Sada ni maska vise nije obavezna i ostavljeno je bukvalno na sopstvenu odluku. Pozamasan broj ljudi ne brine i krece se po guzvama, dok drugima se to ne svidja jer se virus siri pa se zatvaraju. Ni jedni ni drugi nisu previse voljni za nepotrebne troskove, ne kupuje se kao ranije, ne letuje se kao ranije, ne trosi se kao ranije. Ako pogledas neku glupavu statistiku ces videti da jedino sto je poskupelo i sto je potraznja veca od ponude su polovna vozila (u gradovima gde su mahom ljudi koristili gradski prevoz), ostalo manje vise tinja. Jednostavno, visa sila i neizvesnost. 

 

Napisala si pod ljudskim pravima ovo:

Quote

.pravo na medicinsku brigu (i opet u okviru prava koja su postojeca).

 

a nesto nakon toga ovo:

Quote

Ja recimo mogu da priustim da sedim godinu dana u lockdownu, naravno da ce ostaviti posledice, ali ima onih koji ne mogu.

 

U sustini, brines za druge, a u realnosti milioni ljudi nema luksuz da ode kod lekara jer nekima smeta da daju od takse da se drugi lece (u koju grupu i ti spadas). Uglavnom isti ti ljudi koji su posao izgubili su ziveli od prvog do prvog i nisu imali luksuz lecenja, jer nisu imali para da im pretekne od rucka na osiguranje. 

 

Posledice virusa cemo i zdravstveno i ekonomski osetiti svi, ceo svet i to je jedino sto nije nikakva dilema. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vilhelmina said:

 

 

Ne samo da je nehumano izolovati samo neke, a drugima omoguciti da se slobodno krecu i sire zarazu, nego bi to predstavljalo diskriminaciju i time direktno krsenje ljudskih prava. Nije mi jasno na koji nacin mislis da izolujes te koji su posebno ugrozeni, kako to da sprovedes, koga da izolujes, a koga da pustis da se slobodno krece...? Zar nisu bas ti koje bi izolovala, znaci stariji i oni s hronicnim bolestima, upravo oni kojima najvise treba da stignu do lekara i zbog drugih bolesti, ili da setaju zbog opsteg zdravlja? Kako bi im u izolaciji omogucila nabavku i pomoc sa svim onim sto ne mogu sami? Nece im valjda pomagati oni mladi i ”zdravi”, tj zarazeni, ali bez simptoma? I kako bi, pobogu, pratila kontakte, a da ne krsis ljudska prava? Npr covek zarazen bio kod svalerke, i sad cemo njenu porodicu obavestiti o tome i poslati ih sve na testiranje, ili? I jos hiljadu drugih pitanja to otvara, ali izgleda da tebe ti odgovori ne interesuju, jer mislis da ne pogadjaju direktno tebe. Na jednom mestu cak pominjes (ljudsko?) pravo tvojih roditelja da vide unuka. Kako, zar ne bi i oni trebalo da budu izolovani, i da ga ne vidjaju cak i kad bi ziveo u susednoj ulici?

Meni izgleda da bi trebalo da pogledas malo sire pre nego sto to sto predlazes nazoves razumnim merama. Nije da ne zvuci razumno, ali ima velikih manjkavosti i nesprovodljivo je.

 

 

Evo jedan primer iz Francuske. Predsednik je hteo da izoluje one ugrozene, ali to nije iz razloga koji ti navodis. Medjutim, ovde mnogi ti ugrozeni, od preko 65god se plase da izlaze pa cak i do prodavnica. Imam primer na 2 m od mene sada 🙂 

i onda pre par dana covek dobio na email od Carrefour-a posto je on preko 65 da moze da naruci preko sajta prodavnice sve sto mu treba a oni ce besplatno doneti na adresu. 

Eto npr jedan nacin, da se svi koji se plase a ne zele da stupaju u kontak sa ljudima dok traje pandemija i striktne mere ostanu kod kuce a da nisu izolovani direktno od drzave, vec samovoljno.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vilhelmina said:

 

 

Ne samo da je nehumano izolovati samo neke, a drugima omoguciti da se slobodno krecu i sire zarazu, nego bi to predstavljalo diskriminaciju i time direktno krsenje ljudskih prava. Nije mi jasno na koji nacin mislis da izolujes te koji su posebno ugrozeni, kako to da sprovedes, koga da izolujes, a koga da pustis da se slobodno krece...? Zar nisu bas ti koje bi izolovala, znaci stariji i oni s hronicnim bolestima, upravo oni kojima najvise treba da stignu do lekara i zbog drugih bolesti, ili da setaju zbog opsteg zdravlja? Kako bi im u izolaciji omogucila nabavku i pomoc sa svim onim sto ne mogu sami? Nece im valjda pomagati oni mladi i ”zdravi”, tj zarazeni, ali bez simptoma? I kako bi, pobogu, pratila kontakte, a da ne krsis ljudska prava? Npr covek zarazen bio kod svalerke, i sad cemo njenu porodicu obavestiti o tome i poslati ih sve na testiranje, ili? I jos hiljadu drugih pitanja to otvara, ali izgleda da tebe ti odgovori ne interesuju, jer mislis da ne pogadjaju direktno tebe. Na jednom mestu cak pominjes (ljudsko?) pravo tvojih roditelja da vide unuka. Kako, zar ne bi i oni trebalo da budu izolovani, i da ga ne vidjaju cak i kad bi ziveo u susednoj ulici?

Meni izgleda da bi trebalo da pogledas malo sire pre nego sto to sto predlazes nazoves razumnim merama. Nije da ne zvuci razumno, ali ima velikih manjkavosti i nesprovodljivo je.

 

komplikovano zar ne? Ali drago mi je da si povukla pitanje ljudskih prava za one koje sam ja predlozila da se izoluju, iako sam rekla da za neke treba da bude volonterski. Mislila sam na starije osobe koje su u care facilitilies, iako sta je njima pomogao lockdown? Ovde kod mene oko 60% umrlih je u tim institucijama iako smo imali lockdown. Nemam pojma sta im je lockdown pomogao.

 

Moj predlog je bio preporuka.

 

Moji roditelji su izolovani, nisam njih navela kao ljudsko pravo, jer bi to bilo besmisleno, nego sam ih navela kao zrtve trenutnih mera.

 

Naravno da i moj predlog ima manjkavosti, ali barem deluje vise humano, ako je to pravi izraz, i vise postovanja ka ljudskim pravima?

 

11 minutes ago, Baby said:

 

 

U sustini, brines za druge, a u realnosti milioni ljudi nema luksuz da ode kod lekara jer nekima smeta da daju od takse da se drugi lece (u koju grupu i ti spadas). Uglavnom isti ti ljudi koji su posao izgubili su ziveli od prvog do prvog i nisu imali luksuz lecenja, jer nisu imali para da im pretekne od rucka na osiguranje. 

 

Posledice virusa cemo i zdravstveno i ekonomski osetiti svi, ceo svet i to je jedino sto nije nikakva dilema. 

I namerno sam se ogranicila na ono sto trenutno imaju kao zdravstveno osiguranje, da neko kao ti ne bi drvio o univerzalnom osiguranju. Zahtevam pravo za one koji placaju, koji su platili da dobiju svoju uslugu, ne zahtevam da se to prosiri na one koji nisu. 

 

I zasto uopste prozivas mene da treba da platim za nekog drugog za njihovo zdravstveno? Sto ne bi oni platili za mene?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Evo jedan primer iz Francuske. Predsednik je hteo da izoluje one ugrozene, ali to nije iz razloga koji ti navodis. Medjutim, ovde mnogi ti ugrozeni, od preko 65god se plase da izlaze pa cak i do prodavnica. Imam primer na 2 m od mene sada 🙂 

i onda pre par dana covek dobio na email od Carrefour-a posto je on preko 65 da moze da naruci preko sajta prodavnice sve sto mu treba a oni ce besplatno doneti na adresu. 

Eto npr jedan nacin, da se svi koji se plase a ne zele da stupaju u kontak sa ljudima dok traje pandemija i striktne mere ostanu kod kuce a da nisu izolovani direktno od drzave, vec samovoljno.

 

Kupovina namirnica je najmanji problem, ali to malo lici na ono kad Dzekija vezes pored kucice i redovno mu donosis hranu, a on srecan, mase repom. Samo ne ide da kao drustvo odlucis da izolujes jednu kategoriju ljudi, pa makar imao kapaciteta da im do poslednjeg obezbedis sve sto im treba, dok ostale pustas da se zarazavaju do besvesti. Jer ako jedni treba da se cuvaju da ne bi opterecivali zdravstvo i ekonomiju, onda nije u redu da lecis ni bilo koga drugog ko se razboli. Molim lepo, sto se nisi pazio, sto si debeo, sto imas visok pritisak, tvoj problem. I tako dok ne prodje epidemija.

 

Uostalom, mnogi stariji su se samoizolovali i bez lockdowna, npr u Svedskoj. Gledajuci ukupno od pocetka epidemije (a trend je jos vise izrazen poslednjih nedelja) vecinu ljudi na respiratorima cine oni od 50 do 69 godina, dakle ne penzioneri. I pazi jos i ovo - skoro 80% njih su muskarci. Sta bi rekao, ko je tu ugrozen i koga treba izolovati?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vilhelmina said:

 

Kupovina namirnica je najmanji problem, ali to malo lici na ono kad Dzekija vezes pored kucice i redovno mu donosis hranu, a on srecan, mase repom. Samo ne ide da kao drustvo odlucis da izolujes jednu kategoriju ljudi, pa makar imao kapaciteta da im do poslednjeg obezbedis sve sto im treba, dok ostale pustas da se zarazavaju do besvesti. Jer ako jedni treba da se cuvaju da ne bi opterecivali zdravstvo i ekonomiju, onda nije u redu da lecis ni bilo koga drugog ko se razboli. Molim lepo, sto se nisi pazio, sto si debeo, sto imas visok pritisak, tvoj problem. I tako dok ne prodje epidemija.

 

Uostalom, mnogi stariji su se samoizolovali i bez lockdowna, npr u Svedskoj. Gledajuci ukupno od pocetka epidemije (a trend je jos vise izrazen poslednjih nedelja) vecinu ljudi na respiratorima cine oni od 50 do 69 godina, dakle ne penzioneri. I pazi jos i ovo - skoro 80% njih su muskarci. Sta bi rekao, ko je tu ugrozen i koga treba izolovati?

 

O ovome i pisem. Nije njih izolovala drzava, vec su oni sami spremni da se izoluju,ili su se izolovali ali su verovatno ove prodavnice dobile naredjenje da besplatno dostavljaju robu za osobe starije od 65godina. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, politika i zdravstvo se mešaju u Srbiji..

 

Slušam i ne verujem šta slušam...na Tviteru pišu da govori već sat vremena, i da prenose Pink i Studio B.

Kakva stoka. Naravno, ne može bez patkometrije (najbolji u regionu itd). Lažov/manipulator/psiho. I to na vlasti 8 godina. 

Link to comment
Share on other sites

Mene brine ovo:

 

"A combination of late referrals caused by delayed visits to family doctors and the temporary halting of screening programmes during coronavirus has caused a drop in the number of diagnoses of colon and breast cancer, cancer centre IKNL reports. Despite the restart of the population screenings for the two cancers, the expected outcomes are still lower by some 2,000 diagnoses for breast cancer  and 1,000 for colon cancer, research figures quoted by the centre show. Fear of contagion with coronavirus motivated many to delay visits"

 

U NL, skrining samo za rak dojke i rak debelog creva do sad pokazuje 3000 manje dijagnostikovanih od ocekivanih, jer ljudi od straha od korone ni ne idu kod lekara. A gde su drugi "rakovi", a gde su ljudi sa nekim simptomima (brojke su samo za preventivni skrining), a gde su druge bolesti?

 

 Na duge staze, broj umrlih od drugih bolesti ce sigurno nadmasiti broj umrlih od covid-19. 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...