Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 Morao sam tako reagovati na wookiev post. najlakse je napisati menjaj posao ako ti se ne svidja, samo sam postavio pitanje sta onda sprecava zdravstvene radnike da promenu posao. ni jedan posao nije lak, pored toga oni su se i skolovali za takvu vrstu posla u koju spadaju i pandemije virusima. neko u svom radnom veku nema ovakvih teskih dana, a neki imaju, mislim sta ces, tako je kako je.

 

Imam jedno pitanje za tebe, nadam se da nije previše lično, reci ako jeste: da li misliš da je tvoje pravo da ne jedeš onaj kamember iz kartonskog tanjira preče od prava nekog starca od 80 godina da poživi još malo? Da li bio spreman da se odrekneš tog prava na, recimo, godinu dana? Pričamo ovde već nedeljama a ne znam tvoj stav o tome - inače ima veze i sa ovime što sam citirao, tj. medicinskim radnicima.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, implant said:

 

Imam jedno pitanje za tebe, nadam se da nije previše lično, reci ako jeste: da li misliš da je tvoje pravo da ne jedeš onaj kamember iz kartonskog tanjira preče od prava nekog starca od 80 godina da poživi još malo? Da li bio spreman da se odrekneš tog prava na, recimo, godinu dana?

 

Ne znam zasto si zapeo za kamembert i kartonsku/plasticnu kutiju, tanjir? ja sam samo rekao kako se ponasaju neki francuzi a ciao je to i potvrdila. Ja ne jedem po restoranima, ni po fastfudovima, niti narucujem hranu, ja kuvam sebi i ostalim ukucanima. Pored mene tu su jos 2 zene od 79 i 80god, i 2 muskarca od 70 i 82god. Tako da stvarno ne razumem zasto me pitas to pitanje. Pomazem i staram se o starim ljudima jos od 2002 godine prvi moj "pacijent" je imao Body Lewy disease , tako da znam sta je lako a sta nije lako.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

https://www.nytimes.com/2020/11/04/health/covid-mink-mutation.html

 

:krstipd4:

 

Quote

The Danish government will slaughter millions of mink at more than 1,000 farms, citing concerns that a mutation in the novel coronavirus that has infected the mink could possibly interfere with the effectiveness of a vaccine for humans.

 

Prime Minister Mette Frederiksen made the announcement at a news conference on Wednesday. There are 15 million or more mink in Denmark, which is one of the world’s major exporters of mink furs. She said the armed forces would be involved in the culling of mink.

 

Kare Molbak, the head of the State Serum Institute, the government’s public health and infectious disease arm, warned at the news conference that a mutation could interfere with the effectiveness of future vaccines. The government has notified the World Health Organization of the virus mutation, and also said 12 people in its Jutland region are known to have it and that it shows a weak reaction to antibodies, according to news reports.

 

The W. H.O. acknowledged by email that it had been “informed by Denmark of a number of persons infected with coronavirus from mink, with some genetic changes in the virus.” The W.H.O. said that Denmark was “investigating the epidemiological and virological significance of these findings, and culling the mink population. We are in touch with them to find more about this event.”

 

Ako se ovo ispostavi kao tačno, pa virus može da mutira kroz druge životinje tako da antitela/vakcina nemaju efekat, pa to će biti spektakl :ajme:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Imam jedno pitanje za tebe, nadam se da nije previše lično, reci ako jeste: da li misliš da je tvoje pravo da ne jedeš onaj kamember iz kartonskog tanjira preče od prava nekog starca od 80 godina da poživi još malo? Da li bio spreman da se odrekneš tog prava na, recimo, godinu dana?

Jel mogu ja da odgovorim za sebe?
Na godinu dana bi se odrekao čega hoćeš, bukvalno biraj zadovoljstvo, ma bilo šta da zaštitimo bilo koga. Ali to mora da ima:


- smisla
- da važi za sve, čak i za vladajuću partiju i njene aktiviste i funkcionere
- da bude suvislo obrazloženo potkrepljeno razumnim argumentima koji nisu podložni promenama na dan. dva
- ukoliko je nužda, ne mora baš odmah, ali nekim demokratskim alatom da bude provereno (makar obećano da će biti) kad prođe opasnost
- vremenski jasno i nedvosmisleno ograničeno
- da merenja uspešnosti budu unapred jasno definisana kroz nekakva prolazna vremena
- da mi ne vređaju ovo malo pameti što imam i ovo malo dobrog ukusa idiotskim KZŠ (ovo najozbiljnije kažem, ako postoji pretnja kolektivnom naporu - to je ova i ovakva komunikacija KŠ sa javnošću, užas)

Mislio sam na temi o slobodi da napišem ali eto prilike da bude ovde. Načelo "moja sloboda je ograničena da ne ugrožavam tuđu slobodu" je odličan primer, i dobar argument.
Moja sloboda je ograničena time da ne ugrožavam hipotetičkog starca od 80 ljeta i njegov život. Ok. Zasad sve jasno.

Postaje problematično kada sloboda hipotetičkog starca od 80 ljeta da bude sačuvan počne da ugrožava moju slobodu, kako u tom slučaju moja sloboda može da bude ograničena, a njegova ne?
Dakle odakle sloboda starcu od 80 ljeta da zahteva od moje dece da ne idu u školu? (ovo gledaj samo kao primer) kako njegova sloboda ne prestaje kada počne ugrožava druge?



 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Ne znam zasto si zapeo za kamembert i kartonsku/plasticnu kutiju, tanjir? ja sam samo rekao kako se ponasaju neki francuzi a ciao je to i potvrdila. Ja ne jedem po restoranima, ni po fastfudovima, niti narucujem hranu, ja kuvam sebi i ostalim ukucanima. Pored mene tu su jos 2 zene od 79 i 80god, i 2 muskarca od 70 i 82god. Tako da stvarno ne razumem zasto me pitas to pitanje. Pomazem i staram se o starim ljudima jos od 2002 godine prvi moj "pacijent" je imao Body Lewy disease , tako da znam sta je lako a sta nije lako.

 

Ok, izvini ako sam te uvredio, nije mi to bila namera. Želeo sam da saznam malo više o nekome sa kim vodim razgovor o ozbiljnoj temi, da skapiram koje je tvoje stanovište o (po meni) najvažnijem uzroku neuspeha mera u najvećem delu sveta - i dopada mi se to što sam saznao :thumbsup:.

 

Pitao sam te zato što mi se čini da se jedan (ne mali broj) Francuza ne bi odrekao tog prava ni po cenu svog, a kamoli tuđeg života. Zato se medicinski radnici o kojima pišeš bune, dok neko krka kamember u restoranu bez obzira na sve preporuke i zdrav razum, njima se pune bolnice a ljudi su položili zakletvu da će da čuvaju živote. Dok debili u Srbiji divljaju po Srbiji na splavovima, medicinskim radnicima se dešava isto. Doktore i sestre situacija u kojoj moraju da odlučuju ko će da preživi a ko ne sigurno ubija u pojam, slažeš li se? Inače, ne odnosi se ovo samo na kameber, splavove, Francusku i Srbiju, znaš i sam kakva je situacija svuda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam se ja uvredio, vec jedino to sto si zapo za kamember 🙂 

Mislim da se moje vidjenje situacije moze zakljuciti iz mojih posteva, a to je da je sva histerija i mere oko zatvaranja svega i svacega samo alibi mere za vlade. Evo, 10 dana od vanrednog stanja a broj pozitivnih samo raste. Pa kako to sad pa raste a mere uvedene. Mislim sta izigravaju sa tim merama? prenosi se virus na drustvenim skupovima ( okupljanje porodice zbog praznika, rodjendana, bilo cega ) a ne prenosi se na poslu. Pisao sam jos u Julu kaze prijateljica medecinska sestra bila u kovid odeljenju u subotickoj bolnici, oni sve obuceni u skafandere, po dve maske, rukavice. Spremacica ima samo masku, radnik koji je zaduzen da menja boce sa kiseonikom isto samo masku. Pa kako se te spremacice ne zaraze ili ti radnici koji menjaju boce sa kiseonikom. Boca dolazi direktno iz prostorije gde leze zarazeni pacijenti.

Onda jos jedna mala stvar u vezi prenosa virusa i maski. Nosimo maske da ako smo zarazeni manje prenosimo virus, tj maska zadrzava kapljice da se ne sire kad pricamo, ili da sprece da se na nas prenese virus od nekoga koji ga ima. kazu strucnjaci 80% zarazenih je onih koji redovno nose maske. Pa kako to? mozda se zaraze ako virus lebdi u vazduhu pa udje kroz oci? zasto onda ne preporucu, tj narede da se nose i maske preko ociju? 

 

Opet ja svasta napisao 🙂 

ja sam protiv te histerije i glupih mera koje drzave donose a ne sluze nicemu.

kao i protiv histerije kako je prenose mediji, pogotovo kod nas u Serbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

Jel mogu ja da odgovorim za sebe?
Na godinu dana bi se odrekao čega hoćeš, bukvalno biraj zadovoljstvo, ma bilo šta da zaštitimo bilo koga. Ali to mora da ima:


- smisla
- da važi za sve, čak i za vladajuću partiju i njene aktiviste i funkcionere
- da bude suvislo obrazloženo potkrepljeno razumnim argumentima koji nisu podložni promenama na dan. dva
- ukoliko je nužda, ne mora baš odmah, ali nekim demokratskim alatom da bude provereno (makar obećano da će biti) kad prođe opasnost
- vremenski jasno i nedvosmisleno ograničeno
- da merenja uspešnosti budu unapred jasno definisana kroz nekakva prolazna vremena
- da mi ne vređaju ovo malo pameti što imam i ovo malo dobrog ukusa idiotskim KZŠ (ovo najozbiljnije kažem, ako postoji pretnja kolektivnom naporu - to je ova i ovakva komunikacija KŠ sa javnošću, užas)

Mislio sam na temi o slobodi da napišem ali eto prilike da bude ovde. Načelo "moja sloboda je ograničena da ne ugrožavam tuđu slobodu" je odličan primer, i dobar argument.
Moja sloboda je ograničena time da ne ugrožavam hipotetičkog starca od 80 ljeta i njegov život. Ok. Zasad sve jasno.

Postaje problematično kada sloboda hipotetičkog starca od 80 ljeta da bude sačuvan počne da ugrožava moju slobodu, kako u tom slučaju moja sloboda može da bude ograničena, a njegova ne?
Dakle odakle sloboda starcu od 80 ljeta da zahteva od moje dece da ne idu u školu? (ovo gledaj samo kao primer) kako njegova sloboda ne prestaje kada počne ugrožava druge?



 

 

Sve jasno, znamo gde živimo i sa kim imamo posla (što se tiče aktivista, funkcionera i KZŠ, a i jednog dela naroda). Mene više zanima neki moralni kodeks, da ga tako nazovem, nešto što te vodi kroz ovu situaciju na mikro nivou, bez obzira na političke brljotine. Zato sam pitao Slavišu ono što sam ga pitao...sad, ne radi se o slobodi starca nego o njegovom životu, a i nije u pitanju samo starac nego i mlađi a rizični (starac je bio samo primer). Nije to baš tako jednostavno, starac rešio da nam uskrati slobodu, kao da starce neko nešto pita i da oni mogu da bilo šta uskraćuju i kao da samo oni oboljevaju.

 

Što se tiče vremenskih rokova posle kojih će sve ovo proći i sve se vratiti u normalu, bojim se da to niko ne može da zna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nisam se ja uvredio, vec jedino to sto si zapo za kamember 🙂 

Mislim da se moje vidjenje situacije moze zakljuciti iz mojih posteva, a to je da je sva histerija i mere oko zatvaranja svega i svacega samo alibi mere za vlade. Evo, 10 dana od vanrednog stanja a broj pozitivnih samo raste. Pa kako to sad pa raste a mere uvedene. Mislim sta izigravaju sa tim merama? prenosi se virus na drustvenim skupovima ( okupljanje porodice zbog praznika, rodjendana, bilo cega ) a ne prenosi se na poslu. Pisao sam jos u Julu kaze prijateljica medecinska sestra bila u kovid odeljenju u subotickoj bolnici, oni sve obuceni u skafandere, po dve maske, rukavice. Spremacica ima samo masku, radnik koji je zaduzen da menja boce sa kiseonikom isto samo masku. Pa kako se te spremacice ne zaraze ili ti radnici koji menjaju boce sa kiseonikom. Boca dolazi direktno iz prostorije gde leze zarazeni pacijenti.

Onda jos jedna mala stvar u vezi prenosa virusa i maski. Nosimo maske da ako smo zarazeni manje prenosimo virus, tj maska zadrzava kapljice da se ne sire kad pricamo, ili da sprece da se na nas prenese virus od nekoga koji ga ima. kazu strucnjaci 80% zarazenih je onih koji redovno nose maske. Pa kako to? mozda se zaraze ako virus lebdi u vazduhu pa udje kroz oci? zasto onda ne preporucu, tj narede da se nose i maske preko ociju? 

 

Opet ja svasta napisao 🙂 

ja sam protiv te histerije i glupih mera koje drzave donose a ne sluze nicemu.

kao i protiv histerije kako je prenose mediji, pogotovo kod nas u Serbiji.

 

Ok, sve jasno, poštujem tvoj stav iako se ne slažem potpuno sa njim. A za kamember nemoj da mi zameraš, ja se tako uhvatim za nešto pa ne puštam, a i lepa je reč: K A M E M B E R, seksi i divlje, yeah :s_d:.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moralna odgovornost, ovo pisem za kod nas u Srbiji. Zbog caga? zbog koga? ( ja znam i zbog cega i zbog koga ) ali drzava, i klapa vladajuca ne zasluzuje da iko sprovodi mere, i ne pada mi na pamet da se sazaljevam na njihove molbe i histeriju medija o zagusenosti zdravstvenog sistema zbog pandemije, sve dok za pojedince ne vaze prepisane mere. Znaci kad drzava krene da zatvara splavove, kockarnice, teretane, onda cu tek poceti da verujem u to sto govore. Pored toga i sta gradjani cekaju, zasto ne izidju na ulice da protestvuju protiv vlade sve dok mere ne budu vazile za sve podjednako kao sto sad ne vaze za splavove, kockarnice, teretane i one podobne. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Što se tiče vremenskih rokova posle kojih će sve ovo proći i sve se vratiti u normalu, bojim se da to niko ne može da zna.

Mislim da struka zna oko trajanja, otud i insistiranje na 60% zaraženih. Ideja je da se do tih 60% dođe vremenski kontrolisano, i u načelu ta ideja zvuči dobro. 
Što nas vraća na problem komunikacije, hajde da zamislimo dariju da kaže
"Cilj KŠ je da se dođe do 60% Srba koji su prošli kroz zarazu u periodu od dve godine, da bi 20% zaraženih moglo da dobije zaluženu medicinsku negu" U tom cilju donosimo sledeće mere:
i ovde nabroj efikasne mere da to tih 60% dođemo u 24 meseca, što je moguće ravnomernije.
Nema studije, nema prognoze, nema rada koji sam čitao da ne spominje okvir od 2 godine za trajanje pandemije. 

Kad već pričamo otvoreno misliš li da grešim negde?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Moralna odgovornost, ovo pisem za kod nas u Srbiji. Zbog caga? zbog koga? ( ja znam i zbog cega i zbog koga ) ali drzava, i klapa vladajuca ne zasluzuje da iko sprovodi mere, i ne pada mi na pamet da se sazaljevam na njihove molbe i zagusenosti zdravstvenog sistema zbog pandemije, sve dok za pojedince ne vaze prepisane mere. Znaci kad drzava krene da zatvara splavove, kockarnice, teretane, onda cu tek poceti da verujem u to sto govore. Pored toga i sta gradjani cekaju, zasto ne izidju na ulice da protestvuju protiv vlade sve dok mere ne budu vazile za sve podjednako kao sto sad ne vaze za splavove, kockarnice, teretane i one podobne. 

 

Sve kapiram, ja pokušavam da se sačuvam i da se držim tog nekog moralnog kodeksa zbog sebe i svoje porodice, ako uspem da dam mali doprinos i zajednici tim bolje. Ne treba Vučić da mi kaže da treba da se pazim ili da poverujem u nešto...a ostalo, pa to su naše specifičnosti, jbg, vidiš da svaka zemlja ima svoje i da zato najebavamo kolektivno.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ok, sve jasno, poštujem tvoj stav iako se ne slažem potpuno sa njim. A za kamember nemoj da mi zameraš, ja se tako uhvatim za nešto pa ne puštam, a i lepa je reč: K A M E M B E R, seksi i divlje, yeah :s_d:.

mmm kamember, rokfor , blu de overnj i ima jos jedan munster, kremast kao kamember ali bas onako jako smrdi, mmmmmm sad da li su sexy [emoji846] 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Mislim da struka zna oko trajanja, otud i insistiranje na 60% zaraženih. Ideja je da se do tih 60% dođe vremenski kontrolisano, i u načelu ta ideja zvuči dobro. 
Što nas vraća na problem komunikacije, hajde da zamislimo dariju da kaže
"Cilj KŠ je da se dođe do 60% Srba koji su prošli kroz zarazu u periodu od dve godine, da bi 20% zaraženih moglo da dobije zaluženu medicinsku negu" U tom cilju donosimo sledeće mere:
i ovde nabroj efikasne mere da to tih 60% dođemo u 24 meseca, što je moguće ravnomernije.
Nema studije, nema prognoze, nema rada koji sam čitao da ne spominje okvir od 2 godine za trajanje pandemije. 

Kad već pričamo otvoreno misliš li da grešim negde?

 

Ne znam, matori, iskreno ti kažem. Moja pretpostavka je da oni možda misle da je tih 60 posto dovoljno, da li sam u pravu, nemam pojma. A ako to ne znam, ne mogu ni da ti odgovorim kako treba, jedino mogu da se složim da im je komunikacija krš i lom.

Link to comment
Share on other sites

 
Sve kapiram, ja pokušavam da se sačuvam i da se držim tog nekog moralnog kodeksa zbog sebe i svoje porodice, ako uspem da dam mali doprinos i zajednici tim bolje. Ne treba Vučić da mi kaže da treba da se pazim ili da poverujem u nešto...a ostalo, pa to su naše specifičnosti, jbg, vidiš da svaka zemlja ima svoje i da zato najebavamo kolektivno.
Naravno. I ja se pridrzavam mera, nosim masku, kako zbog sebe a i drugih. Nisam popio kafu u nekom kaficu jos od prosle godine, ok jesam na aerodromu, ali ovako leti u basti omiljenog kafica nisam.

Sent from my MI 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

 

 

Pitao sam te zato što mi se čini da se jedan (ne mali broj) Francuza ne bi odrekao tog prava ni po cenu svog, a kamoli tuđeg života.

 

Mozda ne znas ali francuzi su se vec nedelju dana po drugi put odrekli svega toga na bar mesec dana, ni jedan jedini restoran u francuskoj ne radi, niko se i ne buni, svi uredno nosimo maske i sve preporuke postujemo milom ili silom, mislim i da hoces da krkas kamember u restoranu ne mozes

 

Inace posle punih nedelju dana prilicno strogog karantina broj zarazenih i dalje raste : danas 60 486 zarazenih

 

Pominju se dodatne mere koje ce izgleda biti uvedene na ovaj karantin, policijski cas plus samo za starije ugrozene se najcesce pominje

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Mislim da struka zna oko trajanja, otud i insistiranje na 60% zaraženih. Ideja je da se do tih 60% dođe vremenski kontrolisano, i u načelu ta ideja zvuči dobro. 
Što nas vraća na problem komunikacije, hajde da zamislimo dariju da kaže
"Cilj KŠ je da se dođe do 60% Srba koji su prošli kroz zarazu u periodu od dve godine, da bi 20% zaraženih moglo da dobije zaluženu medicinsku negu" U tom cilju donosimo sledeće mere:
i ovde nabroj efikasne mere da to tih 60% dođemo u 24 meseca, što je moguće ravnomernije.
Nema studije, nema prognoze, nema rada koji sam čitao da ne spominje okvir od 2 godine za trajanje pandemije. 

Kad već pričamo otvoreno misliš li da grešim negde?

Ja lično mislim da oni nemaju nikakvu strategiju ni taktiku, već se samo nadaju da će ovo nekako da prođe samo od sebe, a da neće nastati toliko sranje koje će naterati ljude da im daju svima skupa i kriznom štabu i vladajućoj bagri nogobulj, kao što su Ameri dali nogobulj Trampu. S tim što ovde nogobulj ne bi išao u vidu izbora nego u vidu neke pobune.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Ja lično mislim da oni nemaju nikakvu strategiju ni taktiku, već se samo nadaju da će ovo nekako da prođe samo od sebe, a da neće nastati toliko sranje koje će naterati ljude da im daju svima skupa i kriznom štabu i vladajućoj bagri nogobulj, kao što su Ameri dali nogobulj Trampu. S tim što ovde nogobulj ne bi išao u vidu izbora nego u vidu neke pobune.

Ono za tu vrstu pobune sam uvek 😉 samo mislim  da nam ovaj put demonstracije malo. Trebaće jači čekić.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

.........

Evo, 10 dana od vanrednog stanja a broj pozitivnih samo raste. Pa kako to sad pa raste a mere uvedene.

.........

Onda jos jedna mala stvar u vezi prenosa virusa i maski. Nosimo maske da ako smo zarazeni manje prenosimo virus, tj maska zadrzava kapljice da se ne sire kad pricamo, ili da sprece da se na nas prenese virus od nekoga koji ga ima. kazu strucnjaci 80% zarazenih je onih koji redovno nose maske.

.........

 

Odvojio sam dva pasusa, da ne pisem carsav o svakoj recenici...

 

1. Niko nije garantovao da ce broj novoutvrdjenih pozitivnih pasti nakon uvodjenja "mera" - samo se pretpostavlja da ce se brzina sirenja smanjiti.

Isto tako, niko ne zna tacno koliko brzo bi se epidemija sirila bez tih mera - ali usporila sigurno ne bi.

Inace, slazem se da su neke "mere" bezvezne i sluze za show za mase, a najverovatnije nisu efikasne. No uvode se jer apeli nisu dovoljni, (pre)veliki deo drustva je nepazljiv i neodgovoran. Meni nisu potrebne zabrane "odozgo," nisam bio u restoranu od marta mada su mnogi ovde ponovo otvoreni (uz neke restrikcije tipa distance ili popunjenosti lokala). A pre marta barem 2X nedeljno. No, mator sam i imam hronicne probleme pa se plasim vise nego sportska studentarija...

 

2. Virus se prenosi kapljicnim putem. Kad kasljes ili pricas, kapljice su vece. Onda se u vazduhu raspadaju na manje pa to vise nije "strcanje" nego aerosol, magla od manjih kapljica. Sitne kapljice ce proci i kroz nekvalitetnu, jeftiniju masku. Ali ce one krupnije biti zaustavljene - ako masku nosi onaj koji je zarazen!

Ako maske ne nose svi, lakse ce se zaraziti i oni koji ih nose, kad su u drustvu zaraznih i nemaskiranih.

Bilo bi najbolje da svi nose kvalitetne N95 maske, ali nije realno...

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Sve jasno, znamo gde živimo i sa kim imamo posla (što se tiče aktivista, funkcionera i KZŠ, a i jednog dela naroda). Mene više zanima neki moralni kodeks, da ga tako nazovem, nešto što te vodi kroz ovu situaciju na mikro nivou, bez obzira na političke brljotine. Zato sam pitao Slavišu ono što sam ga pitao...sad, ne radi se o slobodi starca nego o njegovom životu, a i nije u pitanju samo starac nego i mlađi a rizični (starac je bio samo primer). Nije to baš tako jednostavno, starac rešio da nam uskrati slobodu, kao da starce neko nešto pita i da oni mogu da bilo šta uskraćuju i kao da samo oni oboljevaju.

 

Što se tiče vremenskih rokova posle kojih će sve ovo proći i sve se vratiti u normalu, bojim se da to niko ne može da zna.

Dobro u cemu je problem da taj tvoj hipoteticki stariji gospodin, ostane u kuci i sacuva svoj zivot.

A mi kao drustvo da se organizujemo da imaju sta im treba za to, a da ostali koji nisu ugrozeni idu okolo, rade, zavrsavaju skolu pa da i njima nije ugrozena sloboda?

 

mislim meni to zvuci kao idealno resenje. Malo mi glupo da smo na racun spasavanja zivota jednog dela populacije zatvorili i one koji nisu ugrozeni. Da ne pominjemo ono od cega ce svi jesti ako niko ne privredjuje?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Onda kako se zaraze oni koji nose masku? kad strucnjaci kazu 80% zarazenih nosi masku? 

 

Pa objasnih gore u stavci #2.

Nisu sve maske jednako dobre, i ne nose ih svi.

 

Cak ni najbolja maska NE garantuje 100% filtraciju - ali poboljsavaju statistiku, tj. smanjuju verovatnocu zaraze.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Dobro u cemu je problem da taj tvoj hipoteticki stariji gospodin, ostane u kuci i sacuva svoj zivot.

A mi kao drustvo da se organizujemo da imaju sta im treba za to, a da ostali koji nisu ugrozeni idu okolo, rade, zavrsavaju skolu pa da i njima nije ugrozena sloboda?

 

mislim meni to zvuci kao idealno resenje. Malo mi glupo da smo na racun spasavanja zivota jednog dela populacije zatvorili i one koji nisu ugrozeni. Da ne pominjemo ono od cega ce svi jesti ako niko ne privredjuje?

Sve bi to bilo super kad i mladi ljudi ne bi završavali na respiratorima. Evo ja sam danas čuo da je čovek koga znam završio u bolnici sa teškom upalom pluća. 36 godina, bez ikakvih hroničnih obolenja, jak kao od brega odvaljen. A danas rekoše i na konferenciji za štampu da su u ovom talasu većina hospitalizovanih u Srbiji između 30 i 50 godina. Starci se sad čuvaju, ja se ne sećam kad sam u gradu video nekog starijeg bez maske.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zoran59 said:

 

Pa objasnih gore u stavci #2.

Nisu sve maske jednako dobre, i ne nose ih svi.

 

Cak ni najbolja maska NE garantuje 100% filtraciju - ali poboljsavaju statistiku, tj. smanjuju verovatnocu zaraze.

Da ali ne znas, da su bas ti koji nose masku pricali sa onima koji ne nose. Mozda su pricali sa onima koji nosi isto masku.

Pored toga ako se prenosi kapljicnim putem, zasto onda po nekim gradovima u Italiji ili kao kod nas sada u krusevcu ili Kraljevu dezinfikuju ulice?

14 minutes ago, Wookie said:

Sve bi to bilo super kad i mladi ljudi ne bi završavali na respiratorima. Evo ja sam danas čuo da je čovek koga znam završio u bolnici sa teškom upalom pluća. 36 godina, bez ikakvih hroničnih obolenja, jak kao od brega odvaljen. A danas rekoše i na konferenciji za štampu da su u ovom talasu većina hospitalizovanih u Srbiji između 30 i 50 godina. Starci se sad čuvaju, ja se ne sećam kad sam u gradu video nekog starijeg bez maske.

kako bas da su svi ko od brega odvaljeni? ne samo ovaj tvoj poznanik, vec svi koji pisu u vezi tih, svi su takvi, od brega, volu repove cupaju ,... 😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...