Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, Wookie said:

Sve bi to bilo super kad i mladi ljudi ne bi završavali na respiratorima. Evo ja sam danas čuo da je čovek koga znam završio u bolnici sa teškom upalom pluća. 36 godina, bez ikakvih hroničnih obolenja, jak kao od brega odvaljen. A danas rekoše i na konferenciji za štampu da su u ovom talasu većina hospitalizovanih u Srbiji između 30 i 50 godina. Starci se sad čuvaju, ja se ne sećam kad sam u gradu video nekog starijeg bez maske.

ok znam i ja jednog takvog koji je bio u ICU (ne ventilator) ali ......takvi se uglavnom oporavljaju, a uostalom svako moze da izabere da mu rizik nije vredan i ostane kod kuce - zar ne?

I mi ne pricamo o starcima i maskama, vec smo zakljucili da maske u stvari ne stite dovoljno, jer se virus siri iako ljudi nose maske. Dokazano je da ce kod mladjis zdravih ljudi efekat virusa biti blazi, pa ce time i hospitalizacija opasti, a minimizira cemo efekte lockdowna.

 

Tako da - nije znaci izbor izmedju zivota starca i nase slobode da jedemo u restoranu. Ima tu malo vise posledica od bahacenja u restoranu.

 

The number of colonoscopies performed in the U.S. declined by nearly 70 percent in in March and April of 2020, compared to the average number performed the two years prior, according to the new study, published in JAMA Network Open. 

Early detection of any cancer is key to keeping fatality risks low, including breast cancer. 

But 67 percent fewer women got mammograms in the spring of this year compared to 2018 and 2019. 

.....

The number of blood sugar tests (used to detect and monitor diabetes) ordered was down 50 percent, angioplasties to restore blood flow through clogged or blocked arteries fell by 17 percent amid the pandemic. 

.....

Vaccinations for children under two fell by 22 percent, which is particularly concerning because low vaccination rates among kids can open the door to outbreaks of mostly controlled viral disease like measles. 

Common surgeries to repair broken bones or torn muscles or eye cataracts, as well as diagnostic MRIs all fell too. 

Fewer people were using cholesterol and diabetes drugs, suggesting they may not have renewed appointments and were not keeping their conditions as well-managed. 

Even chemotherapy treatments declined, suggesting some patients may have risked tumor growth rather than risk potential coronavirus exposure at a health care facility. 

 

Sta mislis da je bolje, da umiremo od covida ili od raka, dijabetesa i slicno?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

 

Mozda ne znas ali francuzi su se vec nedelju dana po drugi put odrekli svega toga na bar mesec dana, ni jedan jedini restoran u francuskoj ne radi, niko se i ne buni, svi uredno nosimo maske i sve preporuke postujemo milom ili silom, mislim i da hoces da krkas kamember u restoranu ne mozes

 

Inace posle punih nedelju dana prilicno strogog karantina broj zarazenih i dalje raste : danas 60 486 zarazenih

 

Pominju se dodatne mere koje ce izgleda biti uvedene na ovaj karantin, policijski cas plus samo za starije ugrozene se najcesce pominje

 

Znam da raste, verovatno će rasti još neko vreme pre nego što stane i krene da pada - meni je to logično, sada se verovatno najviše širi po porodicama ljudi koji su bili zaraženi u prethodnih 10-20 dana. Što se kamembera i ostalih đakonija tiče, ne možeš da ih krkaš sada u restoranu ali si mogao do pre nedelju dana, a to su i po tvom i po pisanju sa onog Redit topika ljudi masovno radili. Misliš da ja ne razumem Francuze i da ne volim da sednem u restoran ili kafanu? Pa volim jbg, no trpim jer mislim da je i u mom i u zajedničkom interesu da se uzdržim od toga neko vreme, makar dok restorani ne razmisle o tome kako da zaštite goste i biznis. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Angelia said:

Dobro u cemu je problem da taj tvoj hipoteticki stariji gospodin, ostane u kuci i sacuva svoj zivot.

A mi kao drustvo da se organizujemo da imaju sta im treba za to, a da ostali koji nisu ugrozeni idu okolo, rade, zavrsavaju skolu pa da i njima nije ugrozena sloboda?

 

mislim meni to zvuci kao idealno resenje. Malo mi glupo da smo na racun spasavanja zivota jednog dela populacije zatvorili i one koji nisu ugrozeni. Da ne pominjemo ono od cega ce svi jesti ako niko ne privredjuje?

 

Ma starac je naveden kao jedan primer, nije to tako da je ugrožena samo starija populacija...vidiš da se i ne zna ko je sve ugrožen. Ti stvarno misliš da bi bilo bolje da se ukinu sve mere, pusti normalan život pa ko pretekne, pretekne? 

Link to comment
Share on other sites

Danas se nešto dešava sa tzv.bazom podataka- nemamo okvirni izveštaj obolelih po gradovima, možda je bilo na KZN, ne gledam, ali u vestima nemamo " žarišne" gradove. IZJZ Kg kaže da ima " izvesnih" problema, te su testove poslali da odradi Bataja. Ljudi čekaju rezultate od srede.

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Ma starac je naveden kao jedan primer, nije to tako da je ugrožena samo starija populacija...vidiš da se i ne zna ko je sve ugrožen. Ti stvarno misliš da bi bilo bolje da se ukinu sve mere, pusti normalan život pa ko pretekne, pretekne

Ne, a nisam to ni rekla.

Rekla sam da podrzavam da se ugrozena populacija izoluje, i svi oni koji se osecaju ugrozeni. Ostali bi dobili razumne mere - tipa nema okupljanja, barovi ne, odrzavanje distance, cak su mi i maske ok (u zatvorenom), mozda smanjeni kapaciteti u zatvorenom prostoru....

 

I naravno testiranje, pracenje.... pa ne mozemo valjda ziveti u lockdownu? Cemu to sluzi, zatvoris na mesec dana pa pustis sve mesec dana, pa zatvoris, pa pustis....tako se kalio celik :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ustvari glavni problem zdravstva je populacija  65+ . Mislim da je Ciao pisala da je i sam Mikron rekao da se razmatralo zatvaranje te populacije ali da to ne mogu da urade jer bi to bilo krsenja prava. Zato su onda odlucili da krse prava svima nama. ( ne meni )

E stvarno ne znam za Makrona, ali kad Vučić obesi usne i sa tremorom glasu izrazi brigu za  "naše bake i deke" odmah jedna panda umre u Kini. 

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ne, a nisam to ni rekla.

Rekla sam da podrzavam da se ugrozena populacija izoluje, i svi oni koji se osecaju ugrozeni. Ostali bi dobili razumne mere - tipa nema okupljanja, barovi ne, odrzavanje distance, cak su mi i maske ok (u zatvorenom), mozda smanjeni kapaciteti u zatvorenom prostoru....

 

I naravno testiranje, pracenje.... pa ne mozemo valjda ziveti u lockdownu? Cemu to sluzi, zatvoris na mesec dana pa pustis sve mesec dana, pa zatvoris, pa pustis....tako se kalio celik :classic_biggrin:

 

Ti i ja smo već imali priču na temu praćenja kontakata i testiranja, rekla si da u USA to nije moguće zbog nedostatka trejsera i ostalih sredstava. Razumne mere? Kako to da objasniš onom liku sa plaže koji je došao da se provede no matter what? Ja ne sumnjam u tebe i ostali pristojan svet, ali u njega sumnjam.

On princip individualizma na kojem počiva njegova civilizacija shvata samo kao u se, na se i poda se, ne dobacuje dalje od toga. Za takve pomaže samo kineski model, veruj mi, samo pendrek, brener i švajs-aparat.

 

Ja razumem da to nije lepo, dobro a ni moguće izvesti u USA i Evropi. Nadao sam se da će naša (naročito zapadna) civilizacija pokazati da postoji neki kolektivni interes, neki zajednički imenitelj oko kojeg baš svi možemo da se okupimo, da ne mora sve na silu koju praktično i ne možeš da upotrebiš. Neka ideja da smo svi zajedno protiv neprijateljskih hordi. Ali baš svi, ne nas 70%, kapiraš me? Jer, da ne bi živeli u lokdaunu moramo svi ili barem ogromna većina, ja sam u to 100 posto siguran. Ne vredi starcu što se zatvorio u kuću ako mu unuk ode na plažu da se provede, zarazi se i onda posle 3 dana svrati kod tog istog starca da mu donese potrepštine - zaraziće i starca i još nekoga uz put.

 

Naravno da sam po hiljaditi put ispao sucker i nije mi to problem. Problem je što sam se po hiljaditi put uverio da nema ništa ni od kakvog kolektivnog skoka napred, skoka one vrste koji i one najgore među nama čini da budu makar malo bolji. A nekako mi se činilo da je ovo zlo donelo makar nešto dobro, tu priliku za skok ka nečemu što nije samo jurnjava da održiš život sistema koji ako stane na mesec dana, propada. Otišao sam široko i u patetiku, izvini, odoh da zapalim.

 

 

P.S. samo nemoj da mi odgovoriš kako se svi pridržavaju mera ali one ne rade, molim te. Napiši mi da jedem govna :s_d:, to ću lakše podneti nego nešto što mi dovodi u pitanje očinji vid.

 

 

Edited by implant
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

"U Kini je potvrđeno novih 36 slučajeva korona virusa, od kojih je većina uvezena, saopštila je danas Zdravstvena komisija. Potvrđena su i 33 asiptomatska slučaja, koje Kina ne računa u zvanične slučajeve, prenosi Rojters. Do sada je u Kini od korona virusa obolelo 85.151, a preminulo 4.634 osoba."

 

Pa jako zanimljivo ovo u boldu!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, implant said:

 

Ja razumem da to nije lepo, dobro a ni moguće izvesti u USA i Evropi. Nadao sam se da će naša (naročito zapadna) civilizacija pokazati da postoji neki kolektivni interes, neki zajednički imenitelj oko kojeg baš svi možemo da se okupimo, da ne mora sve na silu koju praktično i ne možeš da upotrebiš.

Ima postoji taj zajednički imenitelj, ali nema ko da ga artikuliše. Možemo o tome kako smo zapali u taj limbo, ali bukvalno nema ko da ga artikuliše, velike ideje su potrošene. novih baš i nema. To što silu ne možeš da upotrebiš su tekovine nekih drugih revolucija, ove naše informatičke tek treba da steknemo. Izgleda da se sve previše liberalizovalo pa klatno neminovno kreće u regres.
 

Quote

Neka ideja da smo svi zajedno protiv neprijateljskih hordi. Ali baš svi, ne nas 70%, kapiraš me? Jer, da ne bi živeli u lokdaunu moramo svi ili barem ogromna većina, ja sam u to 100 posto siguran.

 

Naravno da sam po hiljaditi put ispao sucker i nije mi to problem. Problem je što sam se po hiljaditi put uverio da nema ništa ni od kakvog kolektivnog skoka napred, skoka one vrste koji i one najgore među nama čini da budu makar malo bolji. A nekako mi se činilo da je ovo zlo donelo makar nešto dobro, tu priliku za skok ka nečemu što nije samo jurnjava da održiš život sistema koji ako stane na mesec dana, propada.

Sistem će da preživi, mi ovde branimo kastinski sistem, društveni poredak. Ne branimo kapitalizam ne gradimo bolje sutra. Imam nekad utisak kad vidim ljude u dupke punom busu sa maskama raznih oblika stanja i čistoće, onako kukavički ih gledam iz auta na semaforu da oni brane da darijinu iluziju da izgleda baš sjajno na TV. I da se infekcija kad opali onaj ekavsko ijekavski naglasak na tu reč pomisli da zvuči posh. Ta slika tog sveta u busu i darije istovremeno je slika vučićevske srbije u svom sjaju. Fasada bez suštine u stalnoj kampanji promovisanja praznog.
Oko kolektivnoh interesa ostao sam dužan da se složim sa tvojim mišljenjem, pa da odužim dug sad 🙂
Taj kolektivni interes, retko mogu daosetim, a mora da bude nesporan, ukoliko je već kolektivni. Zadnji put kad sam ga iskusio meni baš nije bilo dobro, ali to je priča za neku drugu temu. Otad ga se malo plašim jer se moj kolektiv i ja lagano ali sigurno decenijama razilazimo

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

The University of Huddersfield's Archaeogenetics Research Group has mapped out the dispersal of the SARS-CoV-2 coronavirus, responsible for the current worldwide COVID-19 pandemic, putting Europe centre-stage as the main source of the spread.

The group's findings, recently published in a special issue of the peer-reviewed journal Microorganisms, confirm that the virus originated in China and most likely jumped into humans from horseshoe bats. But that it is Europe, not China, which has been the main source for spreading the disease around the world.

The research also suggests that travel restrictions across Britain and Europe seem to have been too little and too late and that the actual spread of the virus to America and other parts of the world was largely via Europe, and not directly from China.

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201103140609.htm

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ima postoji taj zajednički imenitelj, ali nema ko da ga artikuliše. Možemo o tome kako smo zapali u taj limbo, ali bukvalno nema ko da ga artikuliše, velike ideje su potrošene. novih baš i nema. To što silu ne možeš da upotrebiš su tekovine nekih drugih revolucija, ove naše informatičke tek treba da steknemo. Izgleda da se sve previše liberalizovalo pa klatno neminovno kreće u regres.
 

Sistem će da preživi, mi ovde branimo kastinski sistem, društveni poredak. Ne branimo kapitalizam ne gradimo bolje sutra. Imam nekad utisak kad vidim ljude u dupke punom busu sa maskama raznih oblika stanja i čistoće, onako kukavički ih gledam iz auta na semaforu da oni brane da darijinu iluziju da izgleda baš sjajno na TV. I da se infekcija kad opali onaj ekavsko ijekavski naglasak na tu reč pomisli da zvuči posh. Ta slika tog sveta u busu i darije istovremeno je slika vučićevske srbije u svom sjaju. Fasada bez suštine u stalnoj kampanji promovisanja praznog.
Oko kolektivnoh interesa ostao sam dužan da se složim sa tvojim mišljenjem, pa da odužim dug sad 🙂
Taj kolektivni interes, retko mogu daosetim, a mora da bude nesporan, ukoliko je već kolektivni. Zadnji put kad sam ga iskusio meni baš nije bilo dobro, ali to je priča za neku drugu temu. Otad ga se malo plašim jer se moj kolektiv i ja lagano ali sigurno decenijama razilazimo

 

Ne znam, nekako sam mislio da će naše kolektivno nesvesno (ili svesno) da prepozna da je trenutak da se oko nečega ujedinimo. Nije tu bitan ni Vučić, ni a tek da vidite kako je doktorka Darija došla na konferenciju (foto, video, sise) Tepavčevićka, niti kastinski a ni društveni sistem. Tj., bitni su u nekoj meri, ali zar zato što su oni lažljivi licemeri trebamo da pucamo sebi u obe noge? U ovoj priči su bitniji empatija, razum, svest da nije sve u se, na se i poda se. Ne mislim da to fali svima, ali izgleda da fali jednom broju ljudi koji nije tako mali, i to na globalnom nivou. Kinezi, umesto da se bukvalno prostru pred ostatkom planete zbog ovog sranja, pokupovaše kompanije kada im je pala cena (a pala je zbog njihove ogavne navike da jedu sve što mrda). Ovi u Americi će da zarate oko 2 starca i tako dodatno prošire zarazu, a umire im dnevno ne znam ni sam koliko ljudi od korone. Ovi u Evropi, jbm li ga šta rade, ne mogu više svega ni da se setim ni da navodim. Ja shvatam da život ne može i ne treba da stane, ali zar u 21. veku mi ne možemo kao vrsta da postavimo neke prioritete, da shvatimo da ne postojimo samo mi i naše potrebe uvek i na prvom mestu, i da to shvate apsolutno svi? Kao što shvatamo da je noć tamna a dan svetao, da nam to bude nešto potpuno jasno i neporecivo. Hoćemo da osvajamo svemir jbt, a svoju kuću smo doveli dotle da će uskoro da nas jednostavno izbaci iz sebe, samo zbog sebičluka i posle mene potop stava. Kakvi li se virusi kriju u onim glečerima na čijem otapanju tako predano radimo, u šta sve mogu da mutiraju ovi postojeći ako nastavimo da remetimo ekosistem?

 

Neće korona uništiti sistem, ali je dodatno ukazala na neke probleme koje mi kao vrsta izgleda ne možemo da prevaziđemo i koji će nas tek koštati u budućnosti, ako ovako nastavimo. Meni to nije normalno, ne znam šta da kažem više... verovatno sam naivan i previše očekujem, balavac sam ostao sa skoro 50 godina u guzici. Razumem tvoj skepticizam, bolje tako nego da se zanosimo.

 

P.S. nisam imao nameru da odem u kuknjavu i we are the world we are the children fazon, ali dosta razmišljam o ovome poslednjih dana pa me ponelo, izvinjavam se svima na malom off-u.

Edited by implant
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ne bi me cudilo da na kraju lek bude nesto ocigledno i oduvek prisutno.

 

Do sada bi ga vec provalili, ne znam da li je oko neke bolesti bilo ikada ukljuceno vise ljudi, od istrazivanja do lecenja ''na terenu''. Jos samo heroin da probaju posle ovoga. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, implant said:

 

Ti i ja smo već imali priču na temu praćenja kontakata i testiranja, rekla si da u USA to nije moguće zbog nedostatka trejsera i ostalih sredstava. Razumne mere? Kako to da objasniš onom liku sa plaže koji je došao da se provede no matter what? Ja ne sumnjam u tebe i ostali pristojan svet, ali u njega sumnjam.

To je tako bilo u datom trenutku, naci trejsere u tako kratkom roku je bilo tesko.

 

Ne znaci da ne moze nakon odredjenog perioda.

 

5 hours ago, implant said:

On princip individualizma na kojem počiva njegova civilizacija shvata samo kao u se, na se i poda se, ne dobacuje dalje od toga. Za takve pomaže samo kineski model, veruj mi, samo pendrek, brener i švajs-aparat.

Iskoristi individualizam za mere.

 

5 hours ago, implant said:

 

P.S. samo nemoj da mi odgovoriš kako se svi pridržavaju mera ali one ne rade, molim te. Napiši mi da jedem govna :s_d:, to ću lakše podneti nego nešto što mi dovodi u pitanje očinji vid.

 

 

Ne bih ti nikad napisala da jedes g...na na specificno misljenje, mislim niko od nas nema najpametnije mere. Jedes g..na samo kad promovises kineski model u ovoj situaciji, jer sigurno ne bi prihvatio kineski model na dnevnoj bazi, pa sto bi ti bio idealan u ovoj situaciji?

 

A to ne moze da se bira, ili imas ljudska prava, ili nemas.

 

Ne mozes da kazes hocu svaki dan da imam ljudska prava, ali samo kad ja mislim da je to ok da se ljudska prava ukinu. Ne radi to tako.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

65+ treba zatvoriti u kucu samo na dan izbora (da se ne uvrede kolege i koleginice forumasi tih godina, verujem da znaju na koju populaciju mislim).

Nesto ne vidim nas 65+ u izbornim stabovima i spiskovima ministara, naprotiv, sve mlad junak do junakinje i svi naostreni da brane vodju i pravo da se na splavovima i rejv zurkama pretvaraju u majmune?

Nisam iznenadjena ali sam uvredjena.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

 

 

A to ne moze da se bira, ili imas ljudska prava, ili nemas.

 

Ne mozes da kazes hocu svaki dan da imam ljudska prava, ali samo kad ja mislim da je to ok da se ljudska prava ukinu. Ne radi to tako.

A kako radi?

Tako sto se razvlacimo vec mesecima i polako raspadamo po svim shavovima? 

U Kini nema epidemije i svi sistemi im rade. 

Ergo - Kina danas nema problem sa ljudskim pravima.

A u Ljubljani (!!!) protesti protiv mera, biju se policija i demonstranti? Da mi je neko rekao da ce Slovenci da protestuju protiv mera vlade, umrla bih od smeha.

 

Ima jedna odvratana floskula iz moje mladosti a govori o devojci koja hoce slast vodjenja ljubavi ali nece tehniku kojom se stize do te slasti. Razumete? Na to mi,lice zemlje zapadnih demokratija, na tu devojcuru. 

Ne verujem da sam ovo napisala.

A moram da budem vulgarna, muka mi je od ovih "pravasa" koji svoje slobode i prava brane po cenu tudjih zivota. 

 

Kad se razbole i poumiru lekari i med. sestre - ko ce da vas leci?

Kad se razbole i poumiru kuvari i konobari - ko ce da vam kuva kafu u kaficima i ruckove po restoranima?

Kad se razbole i poumiru ovi sto na farmama muzu krave - cime cete hraniti decu?

Kad se razbole i poumiru svi pekari - sta cete da jedete uz onaj siroti above mentioned kamamber?

 

Slobode i prava. 

A duznosti?

 

Na to se zboravlja. Zato sto svi vi koji ze pozivate na svoja prava i slobode niste prstom mrdnuli da do njih dodjete, nasledili ste ih i pojma nemate koja je cena placena da bi vi danas tako zestoko mogli da se pozivate na njih. Vase poimanje tih pojmova i kategorija je ispraznjeno od sustine, pluta po povrsini kao nesto sto sto neprijatno mirise. 

Sloboda nije nesto dato, to je stanje duha. Mozete biti slobodni i da vas prikucaju na lomacu. 

I mozete se odreci te slobode ako imate dovoljan razlog.

Bas tako: dovoljan razlog. 

Sedela sam 2 meseca zakljucana, etiketirana kao neko ko ugrozava druge.

I to je bilo u redu, imala sam taj dovoljan razlog.

Ipak, moj unuk nije ove godine posao u skolu, roditelji su imali dovoljan razlog da takvu odluku donesu.

Godinu dana odlaganja u zivotu jednog deteta samo zato sto vi ne mozete bez kafica, splavova, kucnih slava, predizbornih mintinga, protesta protiv mera belosvetskih vlada.

Meni je to dovoljan razlog da vas prezirem

Ili se prilagodi ili umri.

Pa vi vidite.

P.S. Angelija, vasa recenica mi je samo bila povod, ne obracam se vama licno, ne treba da se osecate prozvanom.

 

Edited by Pletilja
  • Like 5
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, implant said:

 

Ti i ja smo već imali priču na temu praćenja kontakata i testiranja, rekla si da u USA to nije moguće zbog nedostatka trejsera i ostalih sredstava. Razumne mere? Kako to da objasniš onom liku sa plaže koji je došao da se provede no matter what? Ja ne sumnjam u tebe i ostali pristojan svet, ali u njega sumnjam.

On princip individualizma na kojem počiva njegova civilizacija shvata samo kao u se, na se i poda se, ne dobacuje dalje od toga. Za takve pomaže samo kineski model, veruj mi, samo pendrek, brener i švajs-aparat.

 

Ja razumem da to nije lepo, dobro a ni moguće izvesti u USA i Evropi. Nadao sam se da će naša (naročito zapadna) civilizacija pokazati da postoji neki kolektivni interes, neki zajednički imenitelj oko kojeg baš svi možemo da se okupimo, da ne mora sve na silu koju praktično i ne možeš da upotrebiš. Neka ideja da smo svi zajedno protiv neprijateljskih hordi. Ali baš svi, ne nas 70%, kapiraš me? Jer, da ne bi živeli u lokdaunu moramo svi ili barem ogromna većina, ja sam u to 100 posto siguran. Ne vredi starcu što se zatvorio u kuću ako mu unuk ode na plažu da se provede, zarazi se i onda posle 3 dana svrati kod tog istog starca da mu donese potrepštine - zaraziće i starca i još nekoga uz put.

 

Naravno da sam po hiljaditi put ispao sucker i nije mi to problem. Problem je što sam se po hiljaditi put uverio da nema ništa ni od kakvog kolektivnog skoka napred, skoka one vrste koji i one najgore među nama čini da budu makar malo bolji. A nekako mi se činilo da je ovo zlo donelo makar nešto dobro, tu priliku za skok ka nečemu što nije samo jurnjava da održiš život sistema koji ako stane na mesec dana, propada. Otišao sam široko i u patetiku, izvini, odoh da zapalim.

 

 

P.S. samo nemoj da mi odgovoriš kako se svi pridržavaju mera ali one ne rade, molim te. Napiši mi da jedem govna :s_d:, to ću lakše podneti nego nešto što mi dovodi u pitanje očinji vid.

 

 

 

Naravno da nema nikakvog kolektivnog skoka napred, kad je sve individualno, pojedinacno. Kolektivi su umrli sa komunizmom.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

To je tako bilo u datom trenutku, naci trejsere u tako kratkom roku je bilo tesko.

 

Ne znaci da ne moze nakon odredjenog perioda.

 

Iskoristi individualizam za mere.

 

Ne bih ti nikad napisala da jedes g...na na specificno misljenje, mislim niko od nas nema najpametnije mere. Jedes g..na samo kad promovises kineski model u ovoj situaciji, jer sigurno ne bi prihvatio kineski model na dnevnoj bazi, pa sto bi ti bio idealan u ovoj situaciji?

 

A to ne moze da se bira, ili imas ljudska prava, ili nemas.

 

Ne mozes da kazes hocu svaki dan da imam ljudska prava, ali samo kad ja mislim da je to ok da se ljudska prava ukinu. Ne radi to tako.

 

Ja ne promovišem kineski model, samo kažem da za takve kao što je lik sa plaže nema druge, na žalost. On i nije zaslužio da se rodi u USA, za njega je neka pripizdina jer je pokazao da ne kapira da postoje i neke stvari koje svesni ljudi jednostavno ne rade (iako nisu napisane u formi zakona), a ne samo prava. Za njega pendrek i švajs-aparat, jeo ja govna ili ne. Ti bi da takvom liku objasniš nešto na lep način? Srećan ti novi lokdaun i onaj sledeći. Misliš da je identifikacija i stavljanje pod nadzor lica koja krše pravila ponašanja u situaciji epidemije, a koja su propisana od strane države, kršenje ljudskih prava? I još onako slavodobitno izjavljuje u kameru da njega ništa i niko neće zaustaviti? Izvini, ali ti onda živiš u iluziji da se radi o ljudskim pravima. Njega i njemu slične tvoja država ne sankcioniše iz sebičnih, kratkoročnih političkih razloga, ne zato što se tu radi o kršenju nekih njihovih prava.

 

E sad, ako si zaključila da je ukazivanje na činjenice isto što i promocija kineskog sistema, onda jbg, ne razumemo se a ja ne umem drugačije i bolje da objasnim. Ne znam samo zašto si iskusno zaobišla ostatak posta u kojem pišem upravo o tome, kao i o onome što sam očekivao od zapadne civilizacije i zašto mislim da je fejlovala na bitnom ispitu. Iskoristi individualizam za mere, ma kako da ne, vidim da nam super ide svima. Možda je tebi ok da živimo od lokdauna do lokdauna da bi ispoštovali svačije pravo da bude samoživo goveče, meni nije. Onako kako ja vidim, on ugrožava mnogo esencijalnija prava drugih od svog prava da smoči dupe u okeanu, tako da je možda bolje da njega nahraniš izmetom a ja ću doneti švajs-aparat.

Edited by implant
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...