Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Piši tamo da si imao/la kontakt sa još jednim zaraženim na forumu.

 

Tako ti ja jednog osetim neku nelagodnost u grlu, ne znam baš kako da opišem, lagana iritacija, grebanje, ali baš jedva primetno. Pozovem ambulantu, razgovor ide otprilike ovako: je l' imaš temeperaturu - jok, kontakt sa zaraženim - ne da ja znam, kontakt sa osobama koje su došle iz inostranstva - jok, dobro aj mrš i ne zauzimaj liniju poštenom svetu koji je stvarno bolestan. Kažem ja ukućanima e, ovo ipak ne liči ni na jednu situaciju kada se prehladim ili zakačim neki virus, možda preterujem, ali aj' da se malo pripazimo po kući. Zovem dirktora, takva i takva stvar, kaže oćeškuracsine na ovu gužvu s poslom da ostaješ kući, nabaviću ti i respirator za kancelariju ako treba ali nećeš sad guzicu da izvlačiš, znaš šta moramo sve da završimo u ovih metar-dva dana. Ja se mislim OK, meni je u opisu posla neprekidni kontakt sa ljudima, još plus naišla neka gužva koja traje već mesecima, retko prođe dan a da nemam bar dva sastanka sa 5+ prisutnih i još tisuću pojedinačnih razgovora. Imam sve uslove da postanem superspreader, pa sam sledećih dan-dva nalazio sve moguće načine da maksimalno izbegnem direktne kontakte s ljudima i naročito sastanke. 

 

I onda posle dva dana, budim se i dočeka me glavobolja, bol u grlu i neka opšta sjebanost. Izmerim temperaturu, kad ono 37,2 - to ti je ona koju mi mužjaci teže podnosimo no metak u grudi junačke. Bila je subota, spakujem se i pravac kovid ambulanta. Tamo mi sestra postavi nekoliko pitanja - opet kontakti ovoono, dade mi toplomer i kaže čekaj doktorku. Kod doktorke sam se skinuo dus, poslušala pluća i pogledala grlo, kaže pluća OK, grlo crveno, izgleda si se prehladio, nije ništa ozbiljno, ali PROTOKOL. E, taj human ping pong ti izgleda ovako: kovid ambulanta, pa pregled, pa uputi za biohemijsku analizu krvi i rengen pluća. Za to moraš u bolnicu na kraju grada, ne mere pešaka, ako nemaš svoj auto mora ili neko da te vozi ili gradski prevoz. Izvade ti krv i snime pluća, sat-dva čekaš rezultate, pa s tim nazad u kovid ambulantu. Tamo opet čekaš red kao da prvi put dolaziš. Pogleda doktorka rezultate, kaže e, krvna slika ti je super ali ovaj radiolog napisa da imaš neka zasenčenja, svira kurcu to nije ništa ali sad zbog toga moram da ti pišem uput za pulmologa, jebi ga, PROTOKOL. Opet nazad u bolnicu, čekaj pulmologa, pregleda me ona kaže e prehladio si se, nije ništa strašno, dobićeš antibiotik i to je to. Ja pitam kako da se ponašam dalje, izolacija, porodica, posao - kaže ma samo odleži ovo i odmori se nekoliko dana, nije kovid ne moraš da se sklanjaš ni od koga. Porodica isto može normalno da se ponaša, ko na posao, ko u školu, stanje redovno. Sa izveštajem pulmologa opet, po protokolu, nazad u kovid ambulantu, opet čekaj red, kaže doktorka pa rekla sam ti da nije kovid i nije ništa opasno, cepaj antibiotike i probiotik, ako ti se slučajno pogorša stanje dođi opet, ako ne kontrola kod izabranog lekara i ćaozdravo. A test? Jao pa ne znam, ja mislim da nema potrebe da se testiraš. Ja kažem 'ajde doktorka, za ovih šest sati jebade valjda sam zaslužio makar da mi zakažeš test, odraće me od zajebancije ovi moji kući. Kaže jao dobro kad si zapeo, drži ovaj upitnik da popuniš, u stvari, daj meni, ionako moramo da lažemo i dodajemo nešto da bi se kvalifikovao za test po protokolu. Ako neko pita, ti si popunjavao, ti si potpisao. 

 

I ništa, dođem kući, ispričam šta je bilo, tu se malo svi opustismo, jebi ga dve doktorke rekle da nije kovid. Osim što se nismo ljubili i jeli zajedno, druge mere izolacije više nismo primenjivali. Nisam išao na posao, skoro da nisam izlazio iz kuće, nisam imao kontakt sa drugim ljudima. Temperaturu nakon tog dana više nisam imao, bolelo me grlo i povremeno me hvatala neka drhtavica i malaksalost koja me obarala u krevet, to se dešavalo u nekim naletima. Došao red na test posle pet dana, za divno čudo sve odrađeno u zakazano vreme, nisam čekao ni minut, nelagodnost prilokom uzimanja brisa je minimalna, jedva da osetiš nešto. Čak je i promenila rukavice između dva testa, mislim se ova je čitala Akira garant. Uglavnom, tih dana više nisam imao nikakve simptome, već sam ugovarao neke sastanke i odložene obaveze nakon što mi stignu rezultati, i - prc. Pozitivan. I onda kreće kao na traci - već sledećeg dana žena počinje da kašlje i dobija temperaturu, a dan nakon toga sin gubi čulo ukusa i mirisa, a ćerka počinje da slini i kija. Nisam mogao da verujem šta se dešava.

 

Kada sam dobio rezultate zovem kovid ambulantu, pitam šta da radim dalje, popio antibiotike, nemam više terapiju. Kaže ako nemaš simptome i povišenu temperaturu - vitamini, voće, puno tečnosti i odmaraj. Sledećeg dana me zove epidemiolog, kaže pozitivan si, daj podatke gde živiš, članovi porodice, brojevi telefona, da li si išao negde, slavlja, veći skupovi ovoono, kaže ide cela porodica u izolaciju 14 dana, zaposleni i školarci će raditi test pre povratka u kolektiv. To je bio jedini kontakt sa epidemiologom, a mog bračnog druga je jednom na mobilni telefon zvao neko iz policije da pita da li je kod kuće.

 

Što se ukućana tiče, žena je otišla u kovid ambulantu, prošla isti protokol, dobila istu terapiju, ona je blage simptome imala malo duže od mene, to jest još uvek ih ima, ali je na PCR testu negativna. Rekao sam joj da je ovo izgleda test na životni stav a ne na na koronu, zato su nam rezultati takvi. Sin i ćerka su OK, nisu imali povišenu temperaturu niti druge tegobe, sinu se polako vraća čulo ukusa i mirisa, ćerka nema nikakve simptome.

 

Sutra idem na kontrolni pregled i valjda će tada da mi zakažu testiranje, pa ćemo videti šta se dalje dešava.

 

Šta smo naučili, iz moje perspektive:

 

- mogao sam da se zarazim bilo gde i bilo kada jer sam uvek u zatvorenom nosio masku i svi ljudi sa kojima sam bio u kontaktu su nosili masku, dakle nije bilo pojedinačnog događaja koji je po bilo čemu "iskakako". Ipak, najveća je verovatnoća da sam se zarazio na poslu jer rekoh da sam bio u kontaktu sa veoma velikim brojem ljudi. Sastanci u zatvorenom prostoru - iako smo redovno provetravali, najviše ima logike da sam tu pokupio,

 

- na uzdaj se mnogo u zdravstveni sistem, budi maksimalno oprezan i na najblaže simptome se ponašaj kao da imaš kovid - ako to možeš sebi da priuštiš. Ako ne, jbg, uzdaj se u sreću,

 

- ne postoji nikakva ozbiljnija kontrola zaraženih, sve je prepušteno ličnoj odgovornosti. Znajući nas kakvi smo, budi siguran da se dobar broj ljudi šetka okolo znajući da ima kovid. Dodaj one koji to ne znaju i imaš ozbiljan broj ljudi koji mogu da ti prenesu zarazu, prema tome ponašaj se prema svakom kao da jeste zaražen,

 

- imajući ovo gore u vidu, i imajući u vidu brojke koje ozbiljno rastu, naš zdravstveni sistem je vrlo blizu pucanja i nije isključeno da se ubrzo uvedu drastične mere, ponovo. Ja ne znam iskreno šta bih radio da sam na mestu gde se odlučuje, i dalje znamo da ništa ne znamo. Eventualno bih išao ovom logikom - da vidim prvo šta uopšte od mera može da se sprovede i kontroliše, pa bih onda to i uveo, jer sve drugo je mrtvo slovo na papiru,

 

- PCR testovi su i dalje vrlo nepouzdani,

 

- što se mene tiče, ja sam bio prilično siguran da ću ovo da zakačim pre ili kasnije, pre svega zbog prirode posla, i nisam upadao u dramu nijednog trenutka. I možda je, ako se nikome iz porodice ne pogorša stanje, ovo i idealan scenario koji sam ja zamišljao. Dobro, prvi do idealnog, da smo svi zaraženi i a da niko nema simptome. Međutim, i sa ovako blagim simptomima jeste neprijatno iskustvo. Odjednom upadneš u taj svet, kao u neku paralelnu realnost, gde se nalaze svi zaraženi, bolesni, zdravstveni radnici, ambulante, laboratorije, bolnice, sve to uopšte nije prijatno. A mogu da zamislim kako je kad završiš u bolnici ili na kiseoniku. Tako da, ako neko razmišlja u tom pravcu, moj je savet ipak ne, uradi sve što možeš da izbegneš kovid, sve ovo što sam napisao iza, plus izolacija, plus neizvesnost šta ti je još sjebao ovaj virus u organizmu.

 

 

  • Like 17
  • Love 1
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/vesti/drustvo/zastrasujuci-prizori-iz-beogradske-trole-u-7-ujutru-foto/

 

Da li su Vesić@Radojičić videli ove slike? Ovako je svakog dana, puno..  Zašto ne povećaju broj vozila, neka vrate i stare buseve, nevažno je..samo da se smanji gužva.

 

Ne znam za ostale delove zemlje ali u Beogradu trebaju jače mere.

 

Zatvaranje kladionica i teretana, i možda policijski čas od 22.00 do 05.00...+ da se poveća broj vozila GSP.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

https://nova.rs/vesti/drustvo/zastrasujuci-prizori-iz-beogradske-trole-u-7-ujutru-foto/

 

Da li su Vesić@Radojičić videli ove slike? Ovako je svakog dana, puno..  Zašto ne povećaju broj vozila, neka vrate i stare buseve, nevažno je..samo da se smanji gužva.

 

Ne znam za ostale delove zemlje ali u Beogradu trebaju jače mere.

 

Zatvaranje kladionica i teretana, i možda policijski čas od 22.00 do 05.00...+ da se poveća broj vozila GSP.

 

I da ljudi u Srbiji nauce da za razdaljinu od 3-4 km treba oko 35-45 min i da, ako nije neka salauka napolju, mogu i da prosetaju. Nema potrebe guzvati se u javnom prevozu za 3-4 stanice

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State to je izvodljivo u prepodnevnim satima i posle popodnevnog špica. Ujutru ljudi žure na posao, popodne se vraćaju sa posla.

 

U ovoj situaciji treba pokazati i solidarnost. Komšija ide sam autom na posao. Zašto ne bi povezao, do tačke A nekog drugog komšiju, npr?

 

Pre korone, u mom bivšem komšiluku tako se radilo..Ako neko ide do Autokomande, ja idem istim putem, ali nastavljam dalje, komšija me je vozio do Autokomande..

 

Smanjile bi se gužve u prevozu. 

 

Mislim da su gradski i međugradski prevoz jedan od prvih "rasadanika" virusa. Takođe mislim da barovi i klubovi nisu najveći problem.

 

Teretane sa druge strane jesu+timski rekreativni sportovi...pored već pomenutog prevoza.

 

Sve ovo pišem za Beograd.   

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

https://nova.rs/vesti/drustvo/zastrasujuci-prizori-iz-beogradske-trole-u-7-ujutru-foto/

 

Da li su Vesić@Radojičić videli ove slike? Ovako je svakog dana, puno..  Zašto ne povećaju broj vozila, neka vrate i stare buseve, nevažno je..samo da se smanji gužva.

 

 

Pratim te i podižem za:

 

 

ton obavezno

 

:frusty: :frusty: :frusty:

 

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, goldberg said:

 

Sam si upotrebio taj termin.

 

Mozda je on manje poznat od termina "Konacno resenje", ali se vezuje za jednu veliku tragediju, a zgodno mi je doslo da to povezem sa tvojom dihotomijom "individulizam lose - kolektivna svest dobro".

 

E vidis, ovo drugo je problem. Razne filozofije, religije, ideologije propagirale su razne, cesto oprecne "univerzalne vrednosti kojima ljudska civilizacija treba da stremi". Problem u nametanju kolektivne svesti oko necega, problem nekog autoriteta koji kaze "bitna je sto veca drzava" ili "bitno je da ima sto manje gladnih" ili "bitno je da se zna red" ili "bitno je da nema rizika da skliznemo u anarhiju" je u tome sto se to vrlo brzo pokvari, pa te ne mora bas da se to odnosi na sve, pa te se to odrzava drakonskim kaznama za svakog ko dovede u pitanje "univerzalne vrednosti" i tome slicno.

 

Najlakse je reci kao ti, "zar ne mislis da bi bilo bolje da je manje gladnih", pa naravno da mislim da bi bilo bolje, ali to ne znaci da sam za svaku realizaciju smanjenja broja gladnih (jer lako moze da se desi da neko lud predlozi da se svako gladan ubije i eto, resili smo problem gladnih).

 

 

Problem je sto neko itekako moze da razvije teoriju zasto svi oni mogu da te ugrozavaju, pa imas:

 

Nedostatak promocije porodice sa vise dece i suzbijanja razvrata dovodi do znacajnog pada nataliteta (ovo nije moje, ali valjda znas da ima ljudi koji imaju ovakav sistem vrednosti).

 

Ako ne budemo ostro kaznjavali kriminal, imacemo problem sa bezbednoscu.

 

Demokratija je slabost, vecina ljudi nije sposobna da samostalno donosi odluke, pogledajte jednopartijske drzave kako su uredjene.

 

Zemlje gde nema mnogo razlicitih nacija, vera i rasa su mnogo uredjenije i stabilnije.

 

I sve ovo se moze braniti - ne mozes ti da imas pravo na blagu kaznu, a da ja nemam pravo na bezbednost, ne mozes ti da imas pravo na glas, ako ces ti da glasas za onog koji ima lepsu kosu, ne mozes ti da odlucujes da nemas dece ili da abortiras, ako ce sutra biti 40% penzionera u drzavi.

 

 

To je isti argument kao onaj "A sta ce tebi milioni, a neko nema nista? Daj ti lepo pola svega drzavi."

 

Mislim da pozivanje na sebicnost, nesebicnost, moral, "univerzalne ljudske vrednosti" nije najbolji argument - jedno je objasnjavati zasto je za mene ili tebe neki postupak los ili dobar, a drugo prizivati silu da natera svakog ko nece da shvati da je bolje da hoce.

 

Argument zasto drzave uvode mere je upravo zato sto moze doci do sloma sistema, ne toliko zbog broja poginulih. Pisao sam vec o tome, da se drzave bave brojem poginulih, obracunale bi se sa proizvodima od kojih kompanije zaradjuju milione, a koje stete zdravlju.

 

:wink2: Baš ti je bilo zgodno da sada ubaciš u priču i termin "konačno rešenje" kao dokaz moje navodne dihotomije? Iako ja nigde nisam napisao da je individualno loše, a kolektivno dobro? Kolektivni skok napred i Veliki skok napred nisu sinonimi, btw., tvoj lični utisak na tu temu je samo to, utisak. Ne sećam se da se ijedna svinjarija Sovjeta ili Kineza zove Kolektivni skok napred, ako ćemo već o tome; a pošto je to tako smatram da nije problem da koristim taj naziv, pogotovo što se u mojoj izvedbi odnosi na nešto sasvim drugo. Takođe, nije isto napisati da bi bilo dobro razmišljati o dobrobiti kolektiva (malo hajv-majnd principa je termin koji sam upotrebio) ili reći da je individualno loše, a kolektivno dobro. Naravno, govorim o dobrobiti kolektiva u ratnoj ili u situaciji nepodsredne opasnosti kao što je pandemija, u normalnim situacijama idemo business as usual. Tj., kako ko voli ili mora, ja nisam u obavezi da preferiram kolektivizam, pa zato preferiram individualizam zemalja Zapadne Evrope - što ne znači da i on nema mana. Na tvoje prikriveno insinuiranje (jer ti je tako "bilo zgodno") da sam fašista odgovoriću nešto kasnije.

 

Da nastavim oko situacije rata ili neposredne opasnosti: ako ti nisi svestan da se u ratnim i vanrednim situacijama demokratska društva i društvene aktivnosti u njima organizuju malo drugačije nego u mirno doba, da ukjlučuju u organizaciju i malo od tog hajv-majnda, ne znam šta da ti kažem. Evo pokušaja objašnjenja, boldovaću neke reči pošto govorimo o stvarima u kojima nema mesta za proizvoljna tumačenja. Postoje preporukezakoni i naredbe koji regulišu ponašanje u takvim situacijama. Evo šta na tu temu ima da kaže CDC, u vidu preporuke kako organizovati okupljanja u situaciji pandemije i koji su rizici. Preporuka nije obavezujuća ali je za neke ljude dovoljna :

 

 

Lowest risk: Virtual-only activities, events, and gatherings.

More risk: Smaller outdoor and in-person gatherings in which individuals from different households remain spaced at least 6 feet apart, wear masks, do not share objects, and come from the same local area (e.g., community, town, city, or county).

Higher risk: Medium-sized in-person gatherings that are adapted to allow individuals to remain spaced at least 6 feet apart and with attendees coming from outside the local area.

Highest risk: Large in-person gatherings where it is difficult for individuals to remain spaced at least 6 feet apart and attendees travel from outside the local area.

 

 

Kome to nije dovoljno, evo šta o tome ima da kaže izvršna naredba koja se poziva na zakon Kalifornije, a koju je izdao guverner te države:

 

 

The Governor of California’s Executive Order aims to limit the spread of COVID–19, a novel severe acute respiratory illness that has killed thousands of people in California and more than 100,000 nationwide. At this time, there is no known cure, no effective treatment, and no vaccine. Because people may be infected but asymptomatic, they may unwittingly infect others. The Order places temporary numerical restrictions on public gatherings to address this extraordinary health emergency. State guidelines currently limit attendance at places of worship to 25% of building capacity or a maximum of 100 attendees.

 

 

Za razumne ljude to znači: možete da se okupljate ali u manjem broju i da vodite računa o ponašanju, jer ljudi stradaju. Za one promućurnije među njima: braćo i sestre, ako ne ispoštujete moju izvršnu naredbu, ja ću se pozvati i na zakon pa čemo razgovarati malo drugačije. Koga zanima šta zakon ima da doda na ovo u smislu načina sprovođenja i ovlašćenja onih koji ga sprovode, može da pročita zakone i ustav SAD, kopiranje ovde bi dodatno povećalo već glomazan post. Napiši guverneru Kalifornije pisamce u kojem ga namazano nazivaš fašistom, pa podeli sa nama ovde odgovor ako ga dobiješ. Jer, po tebi, on je ovde prekršio ljudska prava jednog broja ljudi koji bi da se okupe u hramovima i crkvama. To što ti možda nisi religiozan pa te za njihovo pravo boli ona stvar, to je tvoj problem. Prevedeno na slučaj momka sa plaže, ne bi bio problem da je on otišao na da se kupa u društvu nekoliko drugara i devojaka, to je njegovo pravo koje mu država garantuje čak i u situaciji pandemije. Međutim, Brady Sluder je odlučio da ide na plažu sa više hiljada istomišljenika u situaciji pandemije i time prekrši preporukezakone i naredbe države u kojoj živi, što se ovde zdušno brani pod izgovorom zaštite ljudskih prava. Posle nekog vremena od nemilog događaja je izjavio sledeće:

 

 

"I would like to sincerely apologize for the insensitive comment I made in regards to COVID-19 while I was on spring break," he said. "I wasn't aware of the severity of my actions and comments. Like many others, I have elderly people who I adore more than anything in the world and other members who are at risk, and I understand how concerning this disease is for us all."  I’ve done a lot of things in my life that I’m not proud of. I’ve failed, I’ve let down, and I’ve made plenty of mistakes. I can’t apologize enough to the people i’ve offended and the lives I’ve insulted. I’m not asking for your forgiveness, or pity. I want to use this as motivation to become a better person, a better son, a better friend, and a better citizen. Listen to your communities and do as health officials say. Life is precious. Don’t be arrogant and think you’re invincible like myself. I’ve learned from these trying times and I’ve felt the repercussions to the fullest. Unfortunately, simply apologizing doesn’t justify my behavior. I’m simply owning up to my mistakes and taking full responsibility for my actions. Thank you for your time, and stay safe everyone. 

 

 

Znači, Brejdi je shvatio da će njegovo insistiranje da ostvari svoje ljudsko pravo da ode na plažu prouzrokovati ozbiljne probleme i prekršiti ljudska prava koja su viša u hijerarhiji, kao što su pravo na goli život, rad, lečenje i kretanje, a neki pametni i fini ljudi sa ovog foruma to ne mogu. To da su prava koja navodim viša u hijerarhiji od njegovog na zabavu i kupanje nisam smislio ja, sve je to regulisano preporukamazakonima i naredbama demokratskih država u kojima živimo (imaš primer jedne takve naredbe gore). Još treba da se branim od optužbi da sam fašista i da se zalažem za lokdaun, samo zato što neko selektivno čita ili ne razume da sam napisao da je u pitanju poštovanje zakona? Ako neko ne može da shvati da će u lokdaunu živeti (a i ja, na žalost😒) zato što dobar deo ljudi ne kapira šta su u stvari ljudska prava, koja je njihova hijerarhija u slučaju rata ili pandemije, to nije moja stvar i to me ne čini fašistom. I da, nemam problem sa time da neko dobije po leđima ako više puta prekrši zakone i naredbe zemlje u kojoj živi (ne Brejdi, on se pokajao :thumbsup:), posebno ako time ugrožava nečija najosnovnija ljudska prava koja sam naveo gore. Još jednom pitam, kako inače policajci postupaju sa višestrukim prekršiocima zakona kakvih sigurno ima u toj gomili sa plaže, ili nekoj sličnoj? Ti nikada nisi video na vestima ljude koji su (na žalost) prebijeni ili ubijeni od strane policije zbog manjih stvari od ove, ako prekrše zakon? Verovao ili ne, meni se to ne sviđa ništa više nego tebi, ali demokratske države smatraju da je i takva upotreba sile nekada dozvoljena.

 

Btw., ja nigde nisam pozivao da se ljudima broje rebra pendrecima ako se ne slažu sa mojim sistemom vrednosti, već u slučaju da krše zakone i naredbe koji se odnose na situacije pandemije i neposredne opasnosti. To što si ti boldovao u poslednjem pasusu su inače moja garantovana osnovna ljudska prava, a ne moj sistem vrednosti; verovatno ti je "došlo zgodno":thumbsup: da ih tako nazoveš, što bi čitavo pažljivo kada ti je ovako lakše. A ako te baš zanima, moj sistem vrednosti bi bio približan onome za šta se zalaže Amnesti, sa tim što bih malo više pažnje posvetio pravima životinja i biljaka, pošto i njih smatram živim bićima sa svojim pravima. Mogu da osnujem i organizaciju koja bi se time bavila, zar ne? Sve dok ne kršim zakone i nečija ljudska prava, ja sam slobodan da to uradim, mogu da u spisak svojih ciljeva dodam i zahtev da policija reaguje oštro na kršenje zakona u situaciji pandemije, a ne samo onda kada to odgovara populistima i bogatašima. Na drugom, ekstremnom kraju spektra, to pravo da osnuje svoju organizaciju je imao i npr. Čarls Menson i ona nije bila zabranjena dok njeni pripadnici nisu prekršili zakon ubistvom Šeron Tejt. Šta god ti i ja mislili o njemu, a verovatno mislimo sve najgore, nisu se obračunali sa njim na vreme zbog zaštite njegovih prava na mišljenje i organizovanje. Tako da da, moraćeš da dozvoliš pravo da svoje mišljenje imaju i neonacisti, beli suprematisti, oni koji bi rešavali problem gladnih ubijanjem i ostali bolesnici, to im dozvoljavaju zakoni demokratskih država u kojima žive. Ti si verovatno svestan da neke organizacije koje se zalažu i za još gore stvari već postoje u demokratijama tipa USA i Zapadna Evropa? Meni i tebi se to ne sviđa, naravno, oko toga nema zbora, ja bih zabranio neonaciste svuda, na primer. Ono što je dobro u svemu tome je da, u trenutku kada te opskurne organizacije prekrše zakone koji se odnose na ljudska prava drugih i probaju da silom nametnu svoje bolesne stavove drugima, dolazi jača sila da ih privede k' poznaniju prava. Ako ti nemaš poverenja u sisteme USA i Zapadne Evrope da će mene ili nekog drugog ko pokuša da silom nameće izvitoperene "sisteme vrednosti" odgovarajuće kazni, to je tvoja stvar, ja ga imam.

 

 

Ne želim da više pišem kilometarske postove o ovoj temi i da po hiljaditi put vrtim istu priču, ne moramo da se složimo, naravno. Napisao sam ovoliki post samo zbog tvoje potuljene insinuacije da propagiram fašizam, a ne striktno poštovanje zakona i naredbi demokratskih država. Molim te da me ne vređaš dodatno objašnjenjima tipa "ko je to mislio, ti si sam prepoznao" ili nečim sličnim. Selektivnim čitanjem i citiranjem samo onoga što mi odgovara jer "mi je zgodno" , kao što si ti uradio da bi isterao svoju agendu, ja bih mogao da svašta zaključim o pojedinim članovima ovog foruma; ne radim to iz poštovanja različitosti mišljenja i kulture ponašanja ovde. Ako ti i dalje misliš da sam ja fašista ili nešto slično, iskoristi svoje moderatorsko pravo da mi daš warn ili ban, a ja ću videti šta ću dalje. Ako ne možeš da vodiš diskusiju bez neosnovanog etiketiranja te vrste, ima na forumu ljudi koji to mogu i žele.

 

 

 

 

Edited by implant
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

 

- što se mene tiče, ja sam bio prilično siguran da ću ovo da zakačim pre ili kasnije, pre svega zbog prirode posla, i nisam upadao u dramu nijednog trenutka. I možda je, ako se nikome iz porodice ne pogorša stanje, ovo i idealan scenario koji sam ja zamišljao. Dobro, prvi do idealnog, da smo svi zaraženi i a da niko nema simptome. Međutim, i sa ovako blagim simptomima jeste neprijatno iskustvo. Odjednom upadneš u taj svet, kao u neku paralelnu realnost, gde se nalaze svi zaraženi, bolesni, zdravstveni radnici, ambulante, laboratorije, bolnice, sve to uopšte nije prijatno. A mogu da zamislim kako je kad završiš u bolnici ili na kiseoniku. Tako da, ako neko razmišlja u tom pravcu, moj je savet ipak ne, uradi sve što možeš da izbegneš kovid, sve ovo što sam napisao iza, plus izolacija, plus neizvesnost šta ti je još sjebao ovaj virus u organizmu.

 

 

Super ste prošli, svi, pomalo zavidim 🙂
Čitam ovo što pišeš, kako ne znaš gde si ga pokupio ne znam šta čovek uopšte može da uradi više od ovoga što si radio, pa si ipak pokupio negde, verovatno na poslu.
I još da dodam šta smo naučili od tebe i iz mog iskustva:
Ideja da je kovid ambulanta ma mestu x, a laboratorija i rendgen u bolnici na kraju grada je ne samo glupa, a očigledno je glupa, nego je nešto još i gore. Dakle bukvalno ljudi sa uputom i sumnjom na Koronu idu busom do bolnice i nazad, neverovatno...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Super ste prošli, svi, pomalo zavidim 🙂
Čitam ovo što pišeš, kako ne znaš gde si ga pokupio ne znam šta čovek uopšte može da uradi više od ovoga što si radio, pa si ipak pokupio negde, verovatno na poslu.
I još da dodam šta smo naučili od tebe i iz mog iskustva:
Ideja da je kovid ambulanta ma mestu x, a laboratorija i rendgen u bolnici na kraju grada je ne samo glupa, a očigledno je glupa, nego je nešto još i gore. Dakle bukvalno ljudi sa uputom i sumnjom na Koronu idu busom do bolnice i nazad, neverovatno...

Zato i pitam za Suboticu. Novembar je mesec transmisije na radnim mestima. U Kg je Milanović ( bitna i velika firma za Šumadiju), Rača takođe- Jura, Valjevo- Krušik. U oktobru svadbe ( mislim, i ja sam se udala u oktobru), sad se preliva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Likvi said:

Zato i pitam za Suboticu. Novembar je mesec transmisije na radnim mestima. U Kg je Milanović ( bitna i velika firma za Šumadiju), Rača takođe- Jura, Valjevo- Krušik. U oktobru svadbe ( mislim, i ja sam se udala u oktobru), sad se preliva.

Krenulo je krajem oktobra rekla bih, pre 2 nedelje sam cula za zaraze u dve razlicite firme koje su plod sastancenja a to je iz mog najuzeg kruga ljudi, ko zna koliko toga ima. 

U Beogradu se u oktobru dosta firmi vracalo u pun obim rada, preslo se sa smena i rada od kuce.

Kad se sve spoji tu su "rezultati".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zoe Bg said:

Krenulo je krajem oktobra rekla bih, pre 2 nedelje sam cula za zaraze u dve razlicite firme koje su plod sastancenja a to je iz mog najuzeg kruga ljudi, ko zna koliko toga ima. 

U Beogradu se u oktobru dosta firmi vracalo u pun obim rada, preslo se sa smena i rada od kuce.

Kad se sve spoji tu su "rezultati".

Ma da, više i nema smisla priča o zatvaranju klubova. Bukvalno se prepustiš i čekaš da dođe.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, RatzenStadt said:

Prosetah i ja u subotu Dunavskom i Zmaj Jovinom oko 22:00. Ne mozete da zamislite koliko glasova je dopiralo iz bifea Ribar. U onom pored njega (prema vojnoj komandi) da li se zove Tesla Lounge Bar isto oko 100-150 ljudi.

Sta tek reci za Imperiju 😄

Taj lokal ima cirka 70 kvadrata ukupno na dva sprata, ako ne i manje, bas je skucen lokal, unutra nakrcaju nekih 200 ljudi i radi do 4 ujutru i to svi znaju i nikom nista.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...